iVriesekoop blijft ntwoord schuldig Vuelta toont ook zwakte Hinault 'OCOS stelt titel in slotfase veilig Niet meer stampen bij tafeltennis Geen overheersing badminton China SPORTTRIBUNE ?vill i: J. Bettine Vriese- is in Tokio één van drie niet-Aziatische geweest, die de zestien heeft ge- Daar echter was voor de Europese afgelopen, zo- trouwens voor Nemes uit Roemenie Tsjechoslowaakse uit het dames Marie Hracho- de Pool Grubba voor haar het in het gemengd in de kwartfi- daar stond het te evenaren, laat te overtreffen, tafel- China aan het van de successen van uit Hazers- klap in het enkelspel hard aan. Nadat Bettine de tweede game liang met 3-21 verloren, liet zij coach Bakker weten: „Ik sta schut. Was het maar af- De Leidenaar pro- zijn speelster nog wel in te praten, repte over verhogen van het risico, maar wist evenals Vriesekoop dat de strijd tegen de kleine fister uit de school van Pe- niet te winnen was. enals in de eerste gang naar 21 (15-21) kon in de derde Jgame pijnlijk verlies onder de tien voorkomen worden (12-21). Een plaats in de kwartfinales bleef echter ver buiten het gezichtsveld. Vóór Vriesekoop met de harde fei ten werd geconfronteerd, was zij nog vol goede moed. Zater dag namelijk was de wijze waarop zij de laatste zestien had bereikt, zowel sterk als hoopgevend. De Noordkore- aanse Li Yong Suk (3-0) en Mok uit Hong Kong (3-1) ble ven het antwoord op de agres sieve speelwijze van Vriese koop schuldig. De angst voor een snelle uitschakeling, die had bestaan, was verdwenen en de hoop nog een aantal ron den te doorstaan, nam toe. Kort en lang Zelfs in de wetenschap dat de volgende tegenstandster uit China kwam en ook al han teerde Ni Xia liang twee niet van elkaar te onderscheiden soorten rubber met korte en lange noppen, de gedachte leefde dat er kansen zouden zijn. Voorwaarde was dat Bet tine Vriesekoop dicht bij tafel zou moeten kunnen blijven om het korte blok te kunnen neu traliseren. Tijdens de eerste slagwisselingen bleek echter al dat er niets te neutraliseren viel. Ni Xia liang varieerde haar in hoog tempo uitgevoer de slagen zo geraffineerd van effect en snelheid dat de Euro pese kampioene feitelijk drie games lang gedeklasseerd werd. Na afloop werd er in het Nederlandse kamp slechts naar een lichtpuntje voor de toekomst gewezen, naar de za- TOKIO Sneller dan verwacht heeft China in de inter nationale tafeltenniswereld kleur moeten bekennen. Met ingang van 1 januari 1984 zullen de in het tafeltennis ge hanteerde verschillende rubbersoorten voorzien moeten zijn van te onderscheiden kleuren. Een voorstel tot een algeheel verbod van het gebruik van twee soorten rubber op één bat haalde het niet tijdens het zaterdag in Tokio gehouden congres van de internationale tafeltennisfederatie (ITTF). Het vanaf volgend jaar voorge schreven gebruik van twee kleuren is bedoeld om de te genspeler voortaan de kans te geven zich in te stellen op het effect van de bal. Vooral China heeft de laatste jaren een grote voorsprong veroverd in de tafeltennissport door de geavanceerde kennis en toepassing van het effect ver oorzakende rubber op het speeltuig, het bat. In Tokio werd ook besloten tot een nieuwe regel voor het opslaan. De service moet voortaan zowel voor de scheids rechter als de tegenstander zichtbaar voor het lichaam plaats vinden. Verder mag er met de voet niet meer ge stampt worden bij de de opslag. terdag tijdens het ITTF-con- gres aangenomen verplichting voor iedereen van twee kleu ren rubber op het bat, onge acht het gebruikte materiaal. Vriesekoop echter gaf ruiter lijk toe dat zij ook volstrekt kansloos zou zijn geweest, wanneer Ni met twee kleuren rubber had gespeeld en indien dus eerder te bepalen zou zijn geweest welke duivelse slag nu weer van het bat van de Chinese zou zijn gekomen. Vriendschap Vroeger kon er. onder de leuze „Sport is Vriendschap" nog wel eens een geschenkje af. Sinds Peking echter tafelten nis als „business" ziet, staat het koste wat het kost onderstre pen van de superioriteit van China voorop. Zowel bij de da mes als bij de heren zaten er zes vertegenwoordigers van het volkrijksteland van de wereld bij de laatste acht. Zo wel Japan als Zuid-Korea le verde in iedere categorie een vertegenwoordiger voor de kwartfinales, maar alleen de Koreaanse Yang kon voorko men dat de halve finales, net als bij de heren, een volkomen Chinese aangelegenheid zou worden. Het jonge talent uit Seoel versloeg wereldkam pioene Tong Ling met 3-0. Ook de halve finales van het gemengd dubbelspel waren een volledig Chinese aangele genheid omdat Bettine Vriese koop, met aan haar zijde Grubba, het enige niet-Chine- se koppel bij de laatste acht, geen troostprijs werd gegund. Slechts één regiefout is geslo pen in het draaiboek van Li Fu Yung. Dragotin Surbek nam afscheid van het grote ta feltennis zoals hij dat verdien de. Met Kalencic zorgde de Joegoslaaf ervoor dat ten min ste één wereldtitel (herendub- bel) niet naar Azie ging. Neprubber Mag voor Bettine Vriesekoop het besluit om twee kleuren rubber aan te geven gunstig zijn, voor Ellen Bakker, die verdedigt met nep-rubber en op dit toernooi sterk debuteer de, is het dat niet. Zaterdag onderstreepte de zestien-jarige Leidse dat nog eens door in haar verloren partij tegen de Japanse Kawahigashi een game te pakken. Wil Bakker echter haar belofte werkelijk inlossen dan zal de techniek, nu het gegoochel met rubber voorbij is, aangescherpt moe ten worden. MAANDAG 9 MEI 1988 dtpamesploeg naar ÏK volleybal g«0t MATRA Het Nederlandse dames- iai olleybalteam heeft zich in Imatra zo- Mui Is verwacht gekwalificeerd voor I eelneming aan het Europese kampi- enschap. Voldoende daarvoor was de ia ubbele winst van Oranje in de slotfa- van het toernooi achtereenvolgens Noorwegen zaterdag met 3-0 (15-6, >-6 en 15-7) en Belgie gisteren met •0(15-4, 15-4 en 15-12). -Naast Neder- ind kwalificeerde zich West-Duits- ind - zelfs zonder setverlies - voor Europees kampioenschap van 12 26 september in Oost-Duitsland. o iederland staat daar voor de taak de legende plaats om het Europese kam- lioenschap in Bulgarije bereikt te erdedigen. KOPENHAGEN De Chine se overheersing tijdens de we reldtitelstrijd badminton in Kopenhagen was uiteindelijk kleiner dan verwacht. Slechts twee titels kwamen in China terecht, die in het damesenkel spel (Li Lingwei) en het da mesdubbelspel (Lin Ying en Wu Dixi). Bij de heren ver sloeg leuk Sugiarto in de fina le van het enkelspel zijn land genoot Liem Swie King. Het Deense duo Fladberg/Helledie werd kampioen in het heren dubbelspel en de Engelse Nora Perry zegevierde met de Zweed Kihlstroem in het ge mengd dubbelspel. De 18-jarige Li Ling Wei huil de tranen met tuiten toen zij voor de ogen van 6000 toe schouwers in de Brondbyhal- len uit handen van de Deense koningin Margrethe de eerste prijs ontving. De Chinese rea geerde haar emoties af na een bijzonder zware finalepartij te gen haar 20-jarige landgenote Han Ai ping: 11-8 6-11 11-7. Zaterdag zorgde Han Ai ping voor een verrassing door in de halve finales haar als eerste geplaatste landgenote Zhang Ai ling uit te schakelen. Bij de heren was de finalepar tij zo mogelijk nog spectacu lairder. Tot het laatst toe was het niet zeker wie zich tot we reldkampioen zou mogen kro nen: de 20-jarige leuk Sugiarto of de zeven jaar oudere Liem Swie King. De als vijfde ge plaatste, gespierde Sugiarto, een speler met bliksemsnelle reflexen en het geduld van een heilige, weerde in de bui tengewoon spannende slotfase drie matchpoints af om zelf tenslotte de titel te pakken: 15-8 12-15 17-16.De Internatio nale Badminton Federatie (IBF) besloot voorts de wereld titelstrijd in 1985 in de Cana dese plaats Calgary te houden. De kandidaturen van Neder land en India werden afgewe zen. Kursinski wint Rome ROME De Amerikaanse Anne Kursinski heeft afgelopen week einde tijdens het CHIO van Rome het springconcours om de Grote Prijs gewonnen. De 24-jarige, blon de amazone kwam uit met de tra- kehner Livius, waarmee Emiel Hendrix in een recent verleden successen boekte. De Nederlander liet het paard echter anderhalf jaar geleden in Amerikaanse handen overgaan. Anne Kursinski bleef foutloos. De Fransman Philippe Rozier, werd met Jiva tweede met een kwart strafpunt en de Ameri kaanse Deborah Shaffner eindigde met Abdullah als derde (0,5). Binkhorst en Neeleman voor MEDEMBLIK Op het IJsselmeer bij Medemblik werden in het week einde selectiewedstrijden gehouden voor de wereldkampioenschappen zeilen in de klasse Stars en Finnjol- len. Bij de Stars zegevierde Boude- wijn Binkhorst met Willem van Walt Meijer voor Ben Staartjes met Kobus Vandenberg. Bij de Finnjol- len won Mark Neeleman voor Sjaak Haakman. Beide zeilers worden waarschijnlijk afgevaardigd naar het wereldkampioenschap in Milwau kee. In Enkhuizen was John Stave- nuiter met Guido Alkemade de beste in een selectiewedstrijd voor de klas se 470. Op de tweede plaats eindigde Hans Duetz met Jan Bos. Raas nog steeds leider Prestige DEN HAAG Door zijn overwinning in de Ronde van Spanje.is Bernard Hinault Jan Raas in het klassement om de Super Prestige-trofee dicht genaderd. Hinault steeg naar de tweede plaats met 120 pun ten. Leo van Vliet steeg door zijn overwin ning in de Vierdaagse van Duinkerkën naar de met Hennie Kuiper gedeelde vier de plaats. Het klassement ziet er na de Ronde van Spanje, de Ronde van Romandie en de Vierdaagse van Duinkerken, als volgt uit: 1. Jan Raas (Ned) 145 punten. 2 Bernard Hinault (Fra) 120. 3. Phil Anderson (Aus) 95. 4 Hennie Kui per (Ned) 90. Leo van Vliet (Ned) 90. 6. Steven Rooks (Ned) 85. 7. Sean Kelly (Ier) 70, 8. Adri van de Poel (Ned) 63, 9. Rene Bittinger (Fra) 60, Luöo Peelers (Bel) 60. kampi- ►ensploeg DOCOS leflankeerd be stuursleden. w_|rainer inhang. LEIDEN Het had maar bar weinig gescheeld, of DOCOS had de champag ne in de ijskast kunnen la- i nlten staan. Maar, zoals Bre- k< dero het passend zei: „Het ,be*kan verkeren". Na een sb bedroevende eerste helft, een kampioenspretendent jonwaardig, slaagden de !rle pupillen van de uiteraard iolblije Koos Crama er ml uiteindelijk tóch in een 0- ns achterstand tegen Meer- Aiburg om te buigen in een Eui 2-1 winst. Met geluk, dat {ru«wel, maar over de gehele ngj competitie gezien verdien- den de rood-witten de ti- wdtel net zo goed als de con- ent currenten, - die de laatste jetbiveken de beslissende punten verloren. »lge DOCOS legde gisteren voor ,t s. rust een teleurstellende partij voetbal op de mat, en dat lag )or beslist niet alleen aan de zenu- in y Wen, die vooral bij oefenmees- beW^r Crama nogal gespannen nn< stonden. Naast de dug-out jpj. staand moest hij met lede ogen eti{Jtoezien hoe zijn erg jonge ejn ploeg bijna ongeïnteresseerd q3 voetbalde, en zonder enige aaj5 vechtlust het initiatief aan het ,e veel soepeler spelende Meer- burg moest laten Ook al schreeuwde hij zijn keel hees, er was geen gang in te krijgen. Halverwege de eerste rond gang werd die loomheid ver diend afgestraft, toen Martin van der Meer de bal ontfutsel de aan de slapende Leidse ver dediging en hem voorbij de goed keepende doelman Van Harteveld schoot: 0-1. "Zo, zijn we nu wakker geschud?" was Crama's reactie. Tot ieders verbazing nog steeds niet, al loste Ronald Hogenboom niet veel later het eerste serieuze schot op het Zoeterwoudse doel. Ed Dubbeldeman onder nam een tweede poging, maar hij werd binnen de beruchte lijnen (ongestraft) neerge haald. Na de thee bleek een donder- speech van Crama hét medi cijn te zijn geweest. Het spel van de thuisploeg was vele klassen beter dan daarvoor, wat resulteerde in een bijzon der fel offensief met kansen voor Peter Huigsloot, Peter en Ronald Hogenboom en Dub beldeman. De juiste richting ontbrak echter, en Meerburg streed bepaald voor wat het waard was. Na ruim twintig minuten luw de het offensief enigszins, maar Meerburg bleef onder een zekere druk staan. Alleen de individueel sterke Piet de Koning stichtte nog enkele malen gevaar in de doelmond De gelijkmaker van DOCOS is een feit. Uitzinnig van vreugde wordt Leo Nederpel omhoog getild door Hans Hillenaar. Cock van Bohemen komt en handje helpen. van de Morsbewoners, die aan dat Crama na een klein half de andere kant de bal uit een uur de midddenvelders Huigs- vrije trap van Dubbeldeman loot en Van Leeuwen naar de via de muur op de paal zagen kant haalde, en Cor van der belanden. Nog meer kansen Krogt en Hans Hillenaar in de werden onbenut gelaten, tot- aanval posteerde. Nadat ook Meerburg Werner Pilanen had laten opdraven voor Martin van der Meer was het dan ein delijk raak. Een vrije trap van Peter Hogenboom werd door Dubbeldeman doorgekopt naar de boven alles en iedereen uit torende Leo Nederpel, die nu - met geluk - dan niet fdalde: 1- 1. Met nog tien minuten te gaan kreeg DOCOS opeens vleu gels. De champagne werd dan toch maar koud gezet, en in derdaad: vier minuten voor tijd (de laatste officiële mi nuut) werd een voorzet van Cock van Bohemen door de wind van richting veranderd, en verdween de bal via de binnenkant van de paal ander maal in de vijandelijke tou wen. Alles wat Leids was juichte, al dienden vóór het laatste fluitsignaal nog enkele bijzonder zware slotminuten te worden doorworsteld. Met suc ces. Na dertien jaar was de derde promotie naar de derde klasse voor DOCOS een feit. PIETER EVELEIN Scoreverloop: 22 van der Meer 0-1; 79 Nederpel 1-1; 90 van Bohemen 2-1 DOCOS: Van Harteveld, Van Bohe men, Van der Meel, Goddijn, Neder pel, Van Leeuwen (Hillenaar), Van der Kooy. Huigsloot (Van der Krogt). Ronald Hogenboom, Ed Dubbelde man. Peter Hogenboom. Meerburg: Hannaart, Van der Werff, Meyer, Romijn, Straathof, Peter van der Meer. Boom, Van Veen, Martin van der Meer (Pilanen), De Koning, Weijere Henk Lubberding gaat juichend over de streep in Nyon, na het winnen van de zaterdag-etappe in de Ronde van Romandië. Leo van Vliet neemt als triomfator in de Vier Dagen van Duinkerken de huldiging schijnbaar onbewogen in ontvangst. MADRID Bernard Hi nault heeft voor de twee de keer, na 1978, de Ron de van Spanje gewonnen. Het was zijn achtste zege in een drieweekse wed strijd: Ronde van Frank rijk '78, '79, '81, '82, Ronde van Italië '80 en '82, Ron de van Spanje '78 en '83. Van deze acht was de laatste het langst onzeker. In Spanje werd de Breton se favoriet hard aange pakt door de Spanjaarden, die toch bepaald niet de top in het Europese wiel rennen vormen. Meer dan ooit kwamen bij Hi nault zwakten naar voren. Na veel rekenwerk van zijn kant bij de onderlinge afslachting door de Spanjaarden kon hij twee dagen voor het einde van de „Vuelta" met een van hem bekende krachtsexplosie alle critici doen verstommen. Hi nault had het in de 38e Ronde van Spanje veel moeilijker dan hij vooraf heeft gedacht. Hij was helemaal niet geconcen treerd tijdens de eerste week. Hij werd pas serieus toen hij in een klimtijdrit, zijn speciali teit, werd verslagen. Een dag eerder had hij alle geluk van de wereld, dat de etappe we gens sneeuwval meer dan hon derd kilometer werd ingekort. De organisatoren en wedstrijd leiders hadden een oor voor de klagende renners en zagen de mogelijkheid niet om wieier- geschiedenis te laten schrijven in de Ronde van Spanje, die voor het eerst sinds vele jaren weer sterk was bezet. Van de vier gestarte Nederlan ders hebben twee de Vuelta uitgereden. Hennie Kuiper werd vijfde en dat was een plaats beter dan in 1976 toen hij tot de laatste dag in de gele trui reed. Waar hij kon be moeide Kuiper zich met de wedstrijd, maar op de momen ten dat in hoog tempo naar de bergtoppen werd gekoerst moest Kuiper afhaken. Al en kele jaren heeft Kuiper wat van zijn klimcapaciteiten inge leverd. Henri Manders, de ne- o-prof, eindigde, werkend als knecht voor Kuiper en sprin ter Vanderaerden, in de ach terhoede. Jan van Houwelin- gen en Frits van Bindsbergen stapten voortijdig af. Ronde Romandie Twee jaar geleden kreeg de wielersport er een kampioen bij. Uit Ierland kwam Stephen Roche overwaaien. De zoon van een fabrieksarbeider uit Dublin was nog geen acht maanden beroepsrenner of hij had al vier etappe-koersen ge wonnen: de Ronde van Corsi ca, Parijs-Nice, de Ronde van Indre en Loir en de Ster der Beloften. Roche kon klimmen en tijdrijden. Nog even en hij was een serieuze uitdager voor Bernard Hinault in de Tour de France. In zijn tweede jaar als prof, per definitie het moeilijkste seizoen van talenten, behaalde Stephen Roche door een wei nig serieuze levenswandel in de voorafgaande winterperio de niet één overwinning. De laatste winter leefde Step hen Roche weer voor zijn sport en eindzege in de Ronde van Romandie leverde het be wijs van zijn talent De Fransman Bernard Hinault houdt zich goed aan zijn fiets vast, nadat er om hem heen grote bedrijvigheid ontstaat nu hij de 38e Ronde van Spanje heeft gewon nen. De Nederlanders hebben het in deze klim wedstrijd, waarin de ploegen slechts uit zes ren ners mochten bestaan, redelijk gedaan. Gerard Veldscholten won een etappe en was twee dagen lang eerste in het klas sement. Henk Lubberding ze gevierde zaterdag in de vierde rit. Veldscholten eindigde ook als vijfde in het éindklasse- ment. Voor het gros van het peloton was dit een voorberei ding op de Ronde van Italië, die volgende week begint. Voor anderen, zoals Peter Winnen en Joop Zoetemelk, was dit de eerste kennisma king met het hooggebergte in de aanloop naar de Ronde van Frankrijk. Duinkerken Als er inderdaad paralellen bestaan wordt Leo van Vliet volgende maand Nederlands kampioen wielrennen bij de profs. Het huidige seizoen van de Westlander heeft veel over eenkomsten met dat van de Belg Frank Hoste vorig jaar. Als lid van de ploeg van Peter Post won Hoste in 1982 eerst de klassieker Gent-Wevelgem en daarna de Vierdaagse van Duinkerken om vervolgens kampioen van Belgie te wor den. Op de eerste twee punten heeft Van Vliet Hoste al nage bootst. In de Vierdaagse van Duin kerken werkte het Raleigh- -collectief weer als vanouds, hoewel er wat strubbelingen zijn ontstaan tussen ploeglei der Peter Post en de vertrek kende Jan Raas. Nadat Ooster bosch de openingstijdrit had gewonnen nam Van Vliet de eerste plaats over in een lange vlucht met de Brit Sherwen en de Belg Tackaert. Het verschil met de rest bedroeg acht mi nuten en zowel de Brit als de Belg hebben de positie van Van Vliet in het weekeinde niet meer aangevallen. Bert Oosterbosch verspeelde zijn vierde plaats in het eindklas sement door een valpartij in de etappe van zaterdag. Het was de vierde overwinning van de ploeg Post in deze wed strijd. Het rijtje ziet er als volgt uit: '77: Knetemann, '81: Oos terbosch, '82: Hoste. '83: Van Vliet. Innsbruck Na zijn zege in de Grote Prijs van Frankfort vorige week heeft Adri van der Poel op nieuw een fraaie overwinning geboekt. In Innsbruck won hij de Grote Prijs van Europa, een klimwedstrijd voor profs en amateurs over 126 kilometer. Vorig jaar won Hennie Kuiper deze wedstrijd. Zondag ont- stapte Van der Poel met de Italiaan Moser en de Oosten rijkse amateur Wechselberger, onlangs winnaar van de Giro delle Regioni in Italië, waar aan de complete amateurtop uit de wereld deelnam. Wech selberger kreeg kort voor het einde een lekke band. In de sprint was Van der Poel aan zienlijk sneller dan Moser. Warschau Olaf Ludwig heeft gisteren in Warschau de proloog gewon nen van de 36e Vredeskoérs. De Oostduitser was vorig jaar winnaar van de belangrijkste etappewedstrijd voor amateur- -wielrenners, die dit jaar van Warschau via Oost-Berlijn naar Praag loopt. Ludwig leg de de 6.7 kilometer af in 9 mi nuten en 32.08 seconden. Zijn landgenoot Uwe Raab werd met een achterstand van 1.08 seconde tweede. Beste Neder lander was Bert Wekema uit Peize op de vijftiende plaats. Hij raakte twintig seconden achter bij de beste tijdrijder uit Oost-Europa. Teun van Vliet finishte als 38e in 10.08,0 en Henk van Weers werd 56e in 10.18,5. Peter Hofland uit Roosendaal werd gisteren in Veldhoven winnaar van de 35e Omloop der Kempen, een A-klassieker voor amateurs. In de eind sprint versloeg hij zijn mede vluchter Karei van Goethem uit Kloosterzande. De Omloop der Kempen was een vlakke koers, waarin de groep een hoog tempo ontwikkelde. Pas in de slotfase kwamen er ont snappingspogingen, die succes hadden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15