rap wordt realiteit NEC gaa t strijdend ten onder erpaupering bedreigt Haarlem tongres VS loopt achter Wel t.v. bij cross Markelo Judobond zonder penningmeester V Gemiste strapsehop plezierig voor NAC MAANDAG 9 MEI 19S3 MARKELO Liet de NOS in de aanloop naar de Grand Prix weten, dat de televisieploeg niet naar Lochem zou kunnen komen omdat er niet werd voldaan aan de eisen die het ministerie van WVC stelt ten aanzien van het voeren van reclame, Ve ronica daarentegen was wel aanwezig. Van beide manches maakte een cameraploeg opnames die in de loop van de komende week zullen worden uit gezonden. Woordvoerder Bob de Jong: „We zullen wel zien hoe het uitpakt. Er zijn beelden gemaakt op zeg maar dezelfde manier zoals de NOS dat ook zou hebben gedaan en die zenden we gewoon uit. Ik ben wel benieuwd naar de reactie van het mi nisterie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Maar volgens mij staat er niets op de film, wat niet door de beugel kan". UTRECHT De judobond Nederland (JBN) zit na de jaarvergadering van afgelopen zater dag zonder penningmeester. De aftredende en herkiesbare D.R. Feijen kreeg geen meerder heid van stemmen achter zijn naam om zijn termijn met drie jaar te verlengen. Ook de te genkandidaat van het district Zuid-Holland, mevrouw J.J. Stokking-De Vast, kreeg onvol doende steun. Zij had zich pas een dag voor de vergadering in Utrecht kandidaat gesteld. Zij zou bij verkiezing de eerste vrouw in het judo- bestuur zijn geweest. Afgevaardigde Hogen- dijk van Zuid-Holland acht het mogelijk dat mevrouw Stokking alsnog als interim-pen ningmeester gaat optreden. Rode kaart voorJansen DEN HAAG In de eredi- visie kregen zaterdag twee spelers hun derde gele kaart. De NEC-er Jansen, die na twee gele kaarten in de wedstrijd tegen PEC/Zwolle uit het veld werd gestuurd, kwam van één op drie gele kaarten en verder mag Van der Veen van Willem II een schorsing verwachten. Rid derhof (Excelsior), Dusbaba (NAC) en IJzerman (PEC) kregen huntweede gele kaart. In de eerste divisie liep alleen Liesdek van Tel star tegen zijn derde gele kaart aan. ASHINGTON Het Amerikaanse congres heeft een re- Hutie aangenomen, waarin de volledige hulp en ondersteu- jng van de federale regering wordt toegezegd voor de po- hgen het wereldkampioenschap voetbal van 1986 naar de ferenigde Staten te halen. De minister van handel, Malcolm kldrige, is aangewezen als de officiële vertegenwoordiger fan de regering-Reagan voor onderhandeling met de FIFA. de resolutie wordt vooral op het belang van het WK betbal voor het toerisme gewezen. Verder betekent het IK-toernooi volgens de resolutie „een belangrijke ontwik- feling voor de professionele voetbalsport en in het algemeen |n grote stimulans voor het voetbal in de Verenigde Sta- jn". De verantwoordelijke commissie van de wereldvoet- Mfederatie (FIFA) heeft onlangs de kandidatuur van de fcrenigde Staten en Canada, als vervangers voor Colombia, bewezen. Mexico is favoriet voor de organisatie van het jondiale voetbaltoernooi van 1986. De definitieve beslissing bit op 20 mei in Stockholm. KONINGEN Het is tper twee jaar geleden Walter Waalderbos ih „onsterfelijk belache- k" maakte door de jorden „Europees voet- in samenhang van Groningen in de mond nemen. Of de Gronin- r voorstopper een voor- tziende blik bezit valt te twijfelen; er zijn nadien ngen bij de club ge- lurd, die zelfs hjj niet eft kunnen vermoeden, lit is wel dat wat destijds een goede grap werd ischouwd, realiteit is ge- orden. FC Groningen ag na een daverende erwinning van 6-1 te- n FC Twente proberen ;er roem te vergaren als j elnemer in het toernooi Hftde UEFA Cup. Slacht er van deze daden- ang werd FC Twente, een niet eens zo ver irleden Europa Cupfina- nu op de drempel van riEK je,eerste divisie staande, in scherper contrast was iwelijks mogelijk. wel het seizoen FC Gro- fgen meer ongekende hoog- iunten zoals de overwinning "Ajax heeft gebracht, heeft ,GD I grootse stijl waarop de kwa- catie voor het UEFA Cup- imooi werd afgedwongen, |h weer een nieuwe dimen- de bewondering voor 26, gdt „provincieclubje" toege- 725.,iegd. FC Twente, dat toch Jd een sterke eindsprint be- lg was om dreigende degrada- te ontlopen, werd in het ia uitverkochte Oosterpark- "ion weggespeeld. „FC Gro- ;en was een klasse beter", 1de de Twentse trainer itz Kohn na afloop. Mis kien had hij twee klassen be- »;r moeten zeggen, want in- ien alle goede kansen in doel- inten waren omgezet, was et op een totale catastrofe uit lopen voor de club, die eens, üs FC Groningen nu, tegen absolute top aanleunde, •or Theo Verlangen, die na i seizoenen in Groningen xkzaam te zijn geweest, het imende voetbaljaar zijn xkterrein naar Leeuwarden rlegt, was het een afscheid als iedere trainer zich wenst, en het duidelijk dat FC oningen het fel begeerde si niet meer kon ontgaan, ndeerde het publiek zijn am. Normaal gesproken is n dergelijke eer slechts aan ïlers voorbehouden. „Van overwinning kun je chts dromen", zei de geëmo- neerde oefenmeester. „Wij lden het publiek dat cadeau nbieden waarop ze reken- n, Europees voetbal. De eni- wens die ik nu nog heb is vierde plaats te behalen, it is immers het maximale met deze ploeg is te berei- een juweeltje as de voorlaatste thuiswed- ijd van FC Groningen tegen Snoekduik Van de Meent Pim van de Meent neemt der voor de tweede keer een snoekduik naar zijn een gele kaart heeft ge- speler Frans Jansen, die kregen en dus het veld van scheidsrechter Mul- moet verlaten. Jansen raakte daardoor zo boos, dat hij Mulder te lijf wilde. Van de Meent, die later moest verne men dat zijn ploeg NEC door de nederlaag van 1- 0 bij PEC Zwolle was ge degradeerd, sleurde Jan sen vervolgens naar de zijlijn. Met tien man moest NEC, volgend sei zoen voor het eerst sinds twintig jaar als Neder landse eerste-divisieclub deelnemer aan het Euro pese bekertoernooi door de bereikte finale tegen Ajax, de laatste minuten in de eredivisie vol ma ken. Fortuna Sittard bepaald geen juweeltje, het „Europees voet balexamen" dat het tegen FC Twente moest afleggen, was het wel. Onder leiding van Er- win Koeman werd FC Twen te, dat alleen in de eerste helft enig verweer bood, zoekge- speeld. Een opvallende rol was ditmaal ook voor Bud Broeken weggelegd. De vorige week voor twee jaar gecontracteerde rechterspits was in voorberei dend opzicht bij vijf van de zes treffers betrokken, waardoor de eerder in het seizoen zo vaak aan zijn adres gerichte hoon is omgeslagen in bewon dering. Zijn direkte tegenstan der en vroegere ploeggenoot bij Willem II, Jan van Gestel, kreeg geen vat op hem. Broe ken is moeilijk te bestrijden- omdat hij niet tracht te passe ren, maar net daarvoor af speelt, en dat had Van Gestel kunnen weten. Minder dominerend, zoals in de laatste weken vaker het ge val, was het optreden van de kersverse Ajacied Ronald Koe man. Wedstrijden in diverse nationale selecties, waterpok ken en contractperikelen zijn voor het jonge talent iets te veel van het goede geweest. ■Toch kreeg hij ook de kans om op waardige wijze afscheid van ht Groninger publiek te nemen toen hij een kwartier voor tijd een strafschop kreeg toegewezen, nadat een schot van hem via de handen van Aad Kila op de paal was be land. Dat bijgeloof nog geen vat op hem heeft gekregen, bewees hij vervolgens. Voor de dertiende keer in zijn car rière mocht hij voor FC Gro ningen in de competitie een strafschop nemen en hij miste ook deze keer niet. Het was te vens zijn dertiende seizoen. Curieus De openingstreffer van FC Groningen in de dertiende mi- nput was curieus. Een voorzet van Broeken belandde in bijna uitzichtloze positie bij McDo nald, die echter koppend van af de achterlijn toch doel trof. Een reddingspoging van Dil- Ung werd teniet gedaan door grensrechter Van der Niet, die goed geposteerd had geconsta- - teerd, dat de bal de doellijn was gepasseerd. Het zich soms te fel verzettende FC Twente, zonder Martin Vreysen kwam door een onverwachte, maar fraaie treffer van Sanchez Torres kort daarop weliswaar aan de gelijkmaker, maar Waalderbos bracht koppend uit een vrije trap van Broeken de oude afstand weer op het scorebord. De tegenvallende Deen Jan Sörensen had kort voor rust het duel wellicht nog 4 een wending kunnen geven, toen hij goed werk van Evert Bleuming met een kopstoot leek af te ronden. Doelman Johan Tukker verrichtte zijn beste daad door een doelpunt te verhinderen. Na de rust werd het verzet van FC Twente snel gebroken. Ron Jans scoorde na een com binatie met Broeken en McDo nald. Laatstgenoemd duo ver zorgde ook het voorbereidende werk voor de vierde, door Er- win Koeman gescoorde treffer. Feest De door Ronald Koeman be nutte strafschop en het zesde Groninger doelpunt kort voor het einde van de voeten van McDonald, betekende in com binatie met de nederlagen van Haarlem en Roda dat er feest gevierd kon worden. Ook een stadionomroeper, die herhaal delijk verzekerde dat er in Rotterdam en Kerkrade door de concurrentie nog werd ge voetbald, kon niet verhinde ren dat het publiek bezit van het speelveld nam. Theo Ver langen werd getooid met een groen-wit FC Groningen-petje en een sjaal in dezelfde kleu ren in triomf het speelveld rondgedragen. Spitz Kohn droop teleurgesteld af. Vreug de en verdriet in de sport lig gen erg dicht bij elkaar. Slechts een enkeling heeft dat in het bruisende Oosterpark- stadion beseft. De Groningen- se spelers zeker niet, omdat die zo juist een extra premie van 2500 gulden hadden opge streken. DIRK VAN DER KAAP FC Groningen-FC Twente 6-1 (2-1): 12. McDonald 1-0, 18 Sanchez Torres 1-1. 31 Waalderbos 2-1. 46. Jans 3-1, 52. Erwin Koeman 4-1, 72. Ronald Koeqian 5-1 (strafschop). 87. Jans 6-1. Scheidsrechter: Corver. Toeschou wers: 15.000 FC Groningen: Tukker; Van Dijk, Hiddink, Waalderbos, Mulder; R Koeman. E. Koeman, Keukens; Broe ken, McDonald, Jans. FC Twente: Van Gerven; Koopman, Ashcroft, Dilling. Van Gestel; Kila. Rutten, Roord; Sanchez Torres, Bleu ming, Sörensen (Birkedahl). ZWOLLE NEC, als geen ander bekend met degra datievoetbal, hoopte ondanks de sombere stand op de ranglijst, tegen PEC/Zwolle alsnog op een wonder. De thuisclub, zelf ook nog allerminst veilig, beantwoordde het werkvoetbal van NEC echter op bekwame wijze en stelde daarmee Zwols eredivisievoetbal voor volgend jaar veilig. De wedstrijd zelf was eigenlijk alleen vanwege de stand op de ranglijst boeiend. Van goed voetbal was op het loodzware veld slechts zelden sprake en als de ploegen al eens iets aardigs van plan waren floot de matig leidende scheidsrechter Mulder de partijen vaak nodeloos terug. Het enige doelpunt van de wedstrijd viel vrij onverwacht. Van der Hengst kogelde twintig minuten na rust van zestien meter onhoudbaar raak (10). NEC, dat ondanks het veldoverwicht van de thuisclub tot dat moment zeker evenveel kansen als de Zwollenaars had gehad, reageerde agressief op de onverwachte tegenslag. Scheidsrechter Mulder vond het in deze sportieve wedstrijd toch nodig Jansen zijn tweede gele kaart in de wed strijd te tonen wegens aanmerkingen op de leiding. Trainer Van de Meent moest er nog aan te pas komen om de woedende Jan sen tot kalmte te manen en buiten de lijnen te sleuren. Zo moest NEC de laatste vier minuten in de eredivisie met tien man vol maken. Voor het eerst in twintig jaar mag een Nederlandse eer- stedivisieclub aan Europees bekervoetbal meedoen. NEC, dat in dezelfde situatie verkeert als het Engelse Brighton, zal daar niet echt blij mee zijn. PEC ZwolleNEC 10 (00); 64. Van der Hengst 10. Scheidsrechter: Mul der. Toeschouwers: 6500. Gele kaarten: IJzerman (PEC). rode kaart: Jansen (NEC, 2x geel). PEC: Raven; Scheve, Drost, Kam- stra, IJzerman; Van der Hengst, Hendriksen, Visscher; Riemans (Van Moorstk Van Kooten, Pelleboer. NEC: Schellekens; Willems, Mulders, Wijnberg, Selbach; Aalbers (De Groot), Wanders, Vievermans; Grim, Van Zinnen, Jansen. UTRECHT NAC mag voorzichtig weer enige hoop koesteren. Zaterdag werd in het stadion Gal genwaard het eredivisie- schap van de Bredanaars nog niet beëindigd. Dat dankten de Brabanders niet zo zeer aan eigen kracht, doch eerder aan het pover spelende, nau- ERDAM Hans in Doorneveld heeft zich de positie van de „be- agenswaardige" gema- leuvreerd. De trainer in Haarlem, die vorig ar tot veler verrassing et zijn bescheiden ploeg- naar Europees voetbal en in 'dat UEFA zelfs de ronde bereikte te- Spartak Moskou, ziet aan het einde van rit een vervolg ont- enige tegenvallende re de laatste weken, on- meer de uitschakeling het nationale bekertoer- het afgelopen week- gedegradeerde NEC, viel kansrijk zijnde Haar- sterk terug. Door hulp ierden leek de Noordhol landse ploeg na vorig week einde nog even terug in de race, maar de nederlaag van zaterdagavond tegen Feye- noord (3-1) maakte Van Door- nevelds equipe definitief kans loos. Tot „overmaat van ramp" heeft het bestuur van Haarlem vorige week bekend gemaakt dat er moet worden bezuinigd. Er is een naar de maatstaven van vele andere betaald-voet- balorganisaties luttel tekort, een ton. en dat wil de leiding van Haarlem op aandrang van kandidaat-sectiebestuurslid - /voorzitter Hut wegwerken. Op zich een loffelijk streven, maar Hut c.s. is met die bood schap in conflict gekomen met trainer Van Doorneveld. Deze aan zijn derde seizoen bij de club bezig zijnde oefenmeester heeft al de tegenvaller moeten incasseren dat zijn ploeg de fi nale van het KNVB-beker- toernooi miste en moest zater dagavond bekennen dat „Eu ropa" ook wel kan worden vergeten. Afgeroomd „Als deze ploeg dan ook nog door bezuinigingen en mogelij ke verkopen (Martin Haar naar AZ '67?) wordt afge roomd, dan ziet de toekomst er slecht uit", aldus Van Doorne veld. „Ik maak me er sterk voor dat dit elftal in tact blijft en als dan de selectie (zoals het bestuur wil; red.) tot zestien spelers wordt ingekrompen heb ik daar geen moeite mee. Vorig jaar moesten we Gullit al afstaan, als we nu nog meer spelers zouden moeten missen staan we vólgend seizoen weer onderaan. En daar pas ik voor". Van Doorneveld, die nog een contract heeft voor twee jaar maar naar zijn zeg gen niet zal aarzelen zich „ernstig te beraden over de si tuatie als het bestuur van zijn club al te drastisch gaat snoei en" weet waar de oorzaak voor Haarlems problemen ligt: de geringe publieke belang-" stelling. Haarlem geldt al jaren als één der doorgaans aantrekkelijk spelende ploegen in het betaal de voetbal, maar kreeg nóóit de respons daarvoor. Zelfs de Europa Cupwedstrijden van vorig jaar leverden geen re cord-recettes op. Dit gevoegd bij de eerder dan begrote uit schakeling in het nationale be kertoernooi en de tegenvallen de inkomsten zijn verklaard. Een dubbele finale tegen Ajax voor de beker had Haarlem over de drempel kunnen hel pen en in staat gesteld het spe- lerspotientieel op peil te hou den. Nu staat de kwaliteit van het eerste team op de tocht, waarbij een eventueel vertrek van Martin Haar wel de meest ingrijpende konsekwentie is. „Haar", vertelde Van Dorne- veld zaterdagavond, -'heeft nog een contract voor twee jaar. Maar als men hem laat gaan dan gaat Haarlem er net zo uitzien als het stadion: ver pauperd. Waar FC Groningen en Roda JC zich versterken zouden wij inleveren. Jam merlijk, want we hebben twee jaar goed meegedraaid en dat zou je dan zo weggooien". Laatste kans Zoals gezegd gooide Haarlem zaterdagavond zijn laatste kans weg om in race te blijven naar Europees voetbal. De Noord hollanders overleefden tegen Feyenoord een pioeilijk eerste kwartier, kwamen ver volgens goed in de wedstrijd maar kregen daarna twee doelpunten (beide van invaller Mario Been) om de oren- Toen de Haarlemmers na de pauze zelf wat nadrukkelijker hun aspiraties gingen onderstre pen, in de eerste helft acteer den ze wel erg mat, ontston den er kansen als rijpe appe len aan de boom. De als rechtsachter begonnen, later naar het middenveld, op Val- ke, opgeschoven en tenslotte als gevaarlijkste aanvaller ein digende Alwin Leysner kreeg maar liefst zes mogelijkheden op een treffer. De vijfde was raak, met een kopbal: 2-1. Het leek het herstel van Haar lem definitief gestalte te ge ven, maar terwijl Feyenoord ondanks diverse omzettingen verdedigend wankelde viel de treffer aan de andere kant. In een doelworsteling zette wie anders dan topscorer Peter Houtman het hoofd tegen de bal, waarna Keith Masefield het laatste zetje gaf: 3-1. Van Doorneveld was nogal boos over de twee laatste treffers van Feyenoord en wees be schuldigend in de richting van scheidsrechter Draaisma. „Dat tweede doelpunt was buiten spel en bij het derde werd er een overtreding tegen (doel man) Metgod gemaakt", merk te de trainer terecht ontstemd op. „Maar we hebben het eer der laten liggen dit seizoen. Hoewel de manier waarop het nu dan definitief over raakt wel treurig is". Feyenoord maalde er niet om. Ook de ruim 10.000 toeschou wers waren content met de zege. Een deel liet nog eens nadrukkelijk met spandoeken weten trainer Kraay (die nog steeds in een juridisch steek spel is gewikkeld over de optie in zijn contract) volgend jaar terug te willen zien en de Kuip luidde de ploeg tenslotte met bloemen uit. Bloemen voor de een, (bijna) tranen voor de ander. Zo gaat dat. FRANK WERKMAN Feyenoord-Haarlem 3-1 (1-0) 21. en 51 Been 1-0 en 2-0, 65. Leysner 2-1, 75. Houtman 3-1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 10.000. Feyenoord: Hiele, Troost, Gullit, Stafleu (Van Til). Wijnstekers; Hoek stra. Van Hanegem (Nielsen), Valke; Jeliazkov, Houtman. Been Haarlem: Metgod; Masefield. Haar, Huyg. Verkaik (Van der Kuil); Kle- ton, Leysner. Balm; Tol, Bóckling (Keur), Van Leen. welijks aandringende FC Utrecht. Zelfs een straf schop, door arbiter Van Swieten in de laatste mi nuut gegeven, was niet voldoende om de thuis club alsnog naast NAC te brengen. Dat tumultueuze slot werd veroorzaakt doordat Carbo on deruit werd gehaald door de samenwerkende Bredase ver dedigers. Wouters nam de strapsehop, die volgde, uiterst nonchalant. Hij schoot meters over. Trainer Han Berger wil de na afloop van geen opzet weten. „In de kleedkamer maakten mijn spelers na af loop knap heibel over de wijze waarop die strafschop werd genomen. Dan kan je toch moeilijk zeggen dat wij NAC opzettelijk niets in de weg hebben gelegd." Het was een verklaring, die bij lang niet ie dereen zijn twijfels wegnam. Guus van der Borgt en Ruud Geels hebben in deze wed strijd andermaal hun nut voor NAC bewezen. Van der Borgt tekende voor de drie treffers van de Brabanders, die over- gens amper te missen waren. De vleugelspeler had zelfs nog een vierde mogelijkheid moe ten verzilveren. Het deed NAC's vreugde geen afbreuk. FC Utrecht—NAC 2—3 (1—1); 23. Carbo 1—0, 28. Van der Borgt 11, 50. Van der Borgt 1—2, 80. Adelaar 2—2, 82. Van der Borgt 2—3. Scheidsrechter Van Swieten. Toeschouwers: 3500. FC Utrecht: Van Ede, Van de Ak ker, du Chatinier, Advocaat (Van der Lem). Flight, Kruijs, Wouters. Ade laar, Carbo, Rietveld (Van Tamelen). De Wit NAC: Van der Meulen. Van den Dungen, Joor. Smits, Dusbaba, Was- lander (Van Schijndel), Kraay, De Schepper, Cornelissen. Geels. Van der Borgt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13