OrgelstacT op straat en in de kerken gepropageerd &schri|we. lïa Eeidae Qowux/nt REGIOUOURINAAL demonstranten verbranden kernkopraketten" Muziekfestival van „Rijntambo geslaagd ;'n£IDEN/REG~ CeidódOowumt VRIJDAG 6 MEI 1983 PAGINA 5 DOR BEZUINIGINGEN: -p J Leerkrachten in lphen op straat «EN AAN DEN RIJN Bij het jter en lager onderwijs in Alphen :ten komend schooljaar 23 leer- hten worden ontslagen. Dit hebben i W van Alphen deze week meege- nkeljld. Wel bestaat voor een aantal van ;lhan(» n°6 een mogelijkheid om nog een ipenMr te blijven werken op school. Zij i de igen dan alleen geen les meer geven, jegevpr de terugloop van leerlingen en de van de klassen, komen 22 e Enlslokalen leeg te staan. Nu staan er al r bij! lokalen ^eeë- De leegstand is ver- eld over alle scholen. Raad van State: Sporthal Alphen moet dicht ALPHEN AAN DEN RIJN De ille- gale badmintonhal van Jan Wieten in Alphen moet dicht. Dit heeft de Raad van State deze week beslist. De voor malige bedrijfsruimte van de meubel handelaar is enige tijd geleden als sporthal ingericht. B en W waren van mening dat er niet gesport mag worden in de ruimte op het industrieterrein Molenwetering. Het college heeft zich vorige week ook uitgesproken om het bestemmingsplan zodanig te wijzigen dat er wel een badmintonhal kan ko- „Aloysius" schoolvoetbalkampioen ZOETERWOUDE De Aloysius- school is de grote winnaar gewor den van het voetbaltoernooi dat traditiegetrouw op Bevrijdingsdag in Zoeterwoude wordt gehouden. Zowel bij de meisjes als de jongens waren de leerlingen van school hoofd J. Vink de beste. De meisjes prolongeerden daarmee hun titel terwijl de jongens de wisselbeker overnamen van de Klaverweide- school. Onder ideale omstandigheden was het een flinke drukte op sportpark Haasbroek. Het toernooi, waaraan voor het eerst ook enkele teams van de Bernardusschool deelna men, werd prima geleid door de jeugdafdeling van SJZ. Er werd ge streden in diverse poules. Bij de jongens werden de teams van Aloy- sius 1 en Klaverweide 2 poulewin naar en plaatsten zich voor de fina le. Via Sander de Jong kwam de Aloysiusschool op voorsprong maar via een strafschop van Guido Vo gelaar werd het 1-1 zodat penalties de beslissing moesten brengen. Doelman Edwin Berg werd de held van de .middag door op zeer goede wijze een strafschop van Guido Vo gelaar te stoppen waardoor zijn team toernooiwinnaar werd. Het winnende team bestond uit Edwin Berg, Carlo van Nierop, Freek Ver meulen, Jarco van der Poel, Eric Loomans, Chris ter Keurs, Erik Olijerhoek, Martien Oostdam, Piet Zwetsloot en Henk Turk terwijl Nico Loomans leider was. Bij de meisjes was de Aloysius school eveneens oppermachtig. Na dat men zonder puntverlies de pou le was doorgekomen werd in de fi nale de Bernardusschool met 2-0 verslagen dankzij de doelpunten van Pauline Sprey en Marion van der Krogt. Het winnende team, dat onder leiding stond van mevrouw Engel, werd geformeerd door doel- vrouwe Renate de Boer, Babette Bosman. Petra Wildenberg, Pauli ne Sprey, Corine Versteegen, Na- tasja van Nierop. Yvonne Rotte veel, Pauline Ammerlaan, Ebelinda Turk. Mandy Kerkvliet, Marion van der Krogt en Yvonne Engel De eindstanden: meisjes: 1. Aloysi- us 1, 2. Bernardus 1, 3. Corbulo 1. 4. Corbulo 2: jongens: 1. Aloysius 1, 2. Klaverweide 2, 3. Klaverweide 1, 4. Corbulo 2. 1IDEN „Leiden ma- tot de tweede orgel van Nederland" is n ambitieuze uitspraak, I getekend uit de mond René Verhoeff, die drijvende kracht kan E 5 rden beschouwd achter stichting, die zijn louders onder dit kar-, i gaat zetten. „Tweede r i felstad" impliceert ook Kus. eerste orgelstad en *s natuurlijk Haarlem, j|«®t zich in het bezit mag Yheugen van het Mülle- gel in de Grote of Sint ,vokerk aan de Grote rkt en daaraan al en- i e eeuwen lang zijn ver- ardheid als orgelstad tleent. Zo kwam Wolf- 6 jahg Amadeus Mozart als jaapje tijdens een toer- e door Nederland spe- ;al naar Haarlem ge reisd om het om zijn mooie klank zo geroemde instrument te bespelen. In deze eeuw wordt, sinds enkele decennia, jaarlijks een interpretatie- annex improvisatieconcours in de Bavo georganiseerd. Het is naar aanleiding van de restauratie van de Hartebrug- kerk en het zich daarin bevin dende Maarschalkerweerdor- gel, dat er interesse ontstond voor het orgelbezit van de stad Leiden. Verwonderlijk was dit niet. Leiden, vroeger qua om vang en economisch belang de tweede stad van Nederland, herbergt maar liefst 8 orgels van historische waarde. Al be hoort daar geen instrument van Europees formaat toe, zo als in Haarlem, vier orgels - die van de Hartebrugkerk, Marekerk, Hooglandse kerk en Pieterskerk - bieden zoveel muzikale mogelijkheden dat een gericht en intensief ge- t Maarschalkerweerdorgei in de Hartebrugkerk. bruik ervan gerechtvaardigd leek. Een stimulerende om standigheid daarbij was dat in de afgelopen jaren, behalve de Hartebrugkerk, ook de Hoog landse - en Pieterskerk zijn gerestaureerd en een functio neren van het orgel in een wat bredere contekst, die van het kerkgebouw en, in het ver lengde daarvan, de binnen stad, vergemakkelijkt werd. Hoewel al eerder initiatieven waren genomen, werden de eerste concrete ideeën hier over gelanceerd door de orga nist van de Hartebrugkerk Jan Schmitz en René Ver hoeff. Toen de renovatie van het orgel, waarvoor beide zich sterk hadden gemaakt, zijn voltooiing naderde, dook bij hen de vraag op hoe zo'n in strument zo efficiënt mogelijk geëxploiteerd zou kunnen worden. Zij trokken de con clusie dat, naast het organise ren van activiteiten door hen zelf, zoals orgelconcerten, sa menwerking met de andere Leidse organisten geboden was. Waren deze tot dan toe vrijwel onafhankelijk van el kaar bezig geweest, nu werd er een georganiseerd overleg gestart, dat leidde tot de op richting van de 'Stichting Or gelstad Leiden'. Deze werd of ficiéél geregistreerd bij de Ka mer van Koophandel en pas seerde op 18 maart jongstleden als acte bij de notaris. Als glo bale doelstelling werd hierin omschreven „het instand hou den van en bekendheid geven aan de orgels in de Leidse bin nenstadéén en ander in de ruimste zin", waarbij in het bijzonder gedacht moest wor den aan de orgels van de vier grote kerken. De daaraan verbonden orga nisten - Jan Schmitz, Ben Fey (Marekerk), Joop Brons (Hooglandse Kerk) en Wim van der Reyden (Lokhorst- kerk) - vormden een artistiek comité, dat de muzikale in breng van de Stichting ging verzorgen, terwijl een'bestuur daarnaast de organisatorische kant van de zaak op zich nam. Velen kijken wellicht met vreemde ogen aan tegen wat de stichting nastreeft, maar duidelijk is intussen wel ge worden dat tal van deskundi gen en prominenten dit geens zins als een hersenschim of ir relevante zaak beschouwen, maar zich of achter de Stich ting hebben geschaard als co mité van aanbeveling of als bestuurslid zijn toegetreden. Dit laatste hebben onder meer de directeur van de VVV ge daan, het gemeenteraadslid Joop Walenkamp en René René Verhoeff. Verhoeff, die tot voorzitter is gekozen. Juiste plaats Daarmee zit de juiste man op de juiste plaats. Wie Verhoeff spreekt, krijgt een indrukwek kend curriculun vitae voorge schoteld, waaruit zijn enorme inzet en ervaring blijkt en die hem als geen ander in staat stelt initiatieven in te schatten, zowel op hun muzikale meri tes als hun praktische haal baarheid. Verhoeff studeerde onder meer bij Leonard Bern stein in de Verenigde Staten en is dirigent van het koor 'Die Haghesangers', waarmee hij tientallen toernees heeft gemaakt, onder meer naar Oostbloklanden als Bulgarije en de Sowjet Unie. Het koor neemt regelmatig deel aan ma nifestaties rond het Koninklijk Huis, aangezien de Koningin beschermvrouwe van het koor is. Tientallen voorstellingen met het Nederlands Dansthea ter, plaatopnamen, optredens voor radio en T.V. (woensdag nog in het kader van de Do denherdenking), het geven van dirigentencursusen, en het dirigentschap van het Rottus' Mannenkoor en het Toonkun storkest Leiden zijn andere vorbeelden van Ver hoef fs be drijvigheid, die hem al een culturele onderscheiding van de Académie Francaise heb ben opgleverd. Ook als voorzitter van de Stichting Orgelstad Leiden heeft hij in de afgelopen maanden hard aangepakt. Om financiële armslag te krijgen is een sponsoractie op touw ge zet, waarop enthousiast en in ruime mate is gereageerd en wat een eerste manifestatie, morgen, mogelijk heeft ge maakt. Draaiorgels Die dag zal het vesrchijnsel or gel zo breed mogelijk aan het Leidse publiek worden gepre senteerd. De Kring van Draaiorgelvrienden Nederland zal op vele punten in de stad draaiorgels opstellen. Ge streefd wordt daarbij naar het tonen van zoveel mogelijk verschillende typen: concer torgels, buikorgeltjes en orgel de Arabier uit Amsterdam. Op het Stadshuisplein, voor de Hartebrugkerk en bij Molen de Valk bevinden zich stand jes, waar folders met informa tie worden verstrekt, ballon nen verkocht, alsmede, met reductie, de eerste plaat, die de .stichting heeft uitgebracht. Ook is het mogelijk daar zich als donateur van de Stichting op te geven. Bij Molen De Valk staat het grootste draaiorgel van Europa opgesteld, naar een Italiaans model gecopieerd door een 'vriend' uit Deurne, die de opening van de manifestatie luister zal bijzetten. Deze is om publiciteitsredenen gepland samen met de start van de Na tionale Fietsdag, waabij circa 3000 deelnemers aanwezig zul len zijn. Carillon Vanaf elf uur bespeelt Romke de Waard het carillon van de Stadhuistoren, waarna, rond kwart voor twaalf het eerste kerkconcert begint met een bespeling van het orgel in de Hartebrugkerk door Jan Schmitz. Vier leden van het Noordhollands koperkartet markeren dit met een korte voordracht op het bordes voor de kerk. Om kwart voor een volgt eenzelfde happening voor en in de Marekerk (nu door organist Ben Fey), waar na om kwart voor twee de Hooglandse kerk (met Joop Brons) en om kwart voor drie de Pieterskerk aan de beurt zijn. Het concert, dat Wim van der Reyden daar geeft (met onder meer een eigen feest- compositie), is overigens slechts een aanzet tot een lang durige slotmanifestatie. Han Lammers, landdrost van de IJsselmeerpolders, bekend amateurorganist en lid van het comité van aanbeveling, im proviseert op drie thema's, ten gehore gebracht door de draai orgels, die tegen die tijd de kerk zijn binnengereden. Op de receptie, die dan volgt, zal burgemeester Goekoop een exemplaar van de stichtingsel pee worden overhandigd. Op luistering wordt daarna ver zorgd door Jan Schmitz, die samen met de vier koperbla zers het Concerto van Marius Monnnikendam zullen vertol ken, waarna als muzikaal slot nog een demonstratie met uit leg volgt van de aanwezige draaiorgels. De receptie, waar op minister Brinkman en ex- minister Gardeniers, die beide in het comité van aanbeveling zitting hebben, aanwezig zul len zijn, wordt dan nog enige tijd voortgezet. Zowel hiertoe als tot alle andere onderdelen van de manifestatie heeft het publiek gratis toegang. DIRK VOOREN lpen PHEN AAN DEN fN Ongeveer vijftig aclflnemers aan de vre- demonstratie in Al- Da sn aan den Rijn staken 2 termiddag rond half zes !m Alphen de zelfgemaak- „kernkopraketten" in ind op een zandvlakte ;d gs de Edisonweg. De letten waren eerder op middag gemaakt op de desmarkt voor het de vredesmarkt, georgani- rd door het Alphens Over- e ht^g^n tegen Kernbewape- jttiif» (AOK), waren verder ;ete ampjes, waar vredesduifjes 16 en brooddeegfiguren werden gemaakt. Een petitie tegen de atoomproeven in de Stille Oceaan zal met de gistermid dag verzamelde handtekenin gen naar de Franse regering, worden gezonden. Muziek groep Kluwe verzorgde het muzikale gedeelte van de mid dag. Om kwart over vier be gonnen de deelnemers aan de demonstratie, een rondgang door Alphen, waarna men uit eindelijk op de verbrandings plaats uitkwam. De vredesmarkt is met opzet voor het raadhuis gehouden, om de overheid erop te wijzen, dat zij iets moet doen tegen het plaatsen van kernwapens in Nederland. Het AOK, waarin politieke partijen en vredesbe wegingen zijn vertegenwoor digd, houdt elke laatste vrijdag van de maand van zeven tot negen uur 's avonds een stille wacht op de Aarkade en bij de Ridderhof. Zij willen op deze wijze stilstaan bij de vrede en hopen de mensen wat bewus ter te maken van het gevaar dat door de kernwapens dreigt. De burgemeester van Alphen heeft in een persbericht ge zegd, dat het kernwapenbeleid een zaak is van de hogere overheid. In een brief heeft het AOK er bij de burgemees ter op aangedrongen om ook als lagere overheid een stand punt te bepalen in de kernwa penkwestie. Verbranding door de demonstranten van de zelfgemaakte kernkopraketten. Het iterwoudse sportpark edi asbroek was gister- [f 1 »nd het toneel van een Daa ^kfestival in het ka- on(f van het twintigjarig d v ileum vam drumfanfa- et *\de Rijntamboers". Niet ider dan zestien mu- kgezelschappen en ma- jorettenpeletons maakten hun opwachting. Onder ideale omstandigheden werd het een wervelend ge beuren met terechte winnaars al toonde de jury zich bij de majoretten niet erg positief over de kwaliteit van de majo- rettenmeisjes. Zo behaalden de midi-majoretten van het Leid se „Pauline" terecht een eerste prijs met 43 punten. Desalniet temin hadden de juryleden M. van den Bosch en M. Vuijk een vrij negatieve beoordeling. Voor het publiek, dat in gro ten getale was opgekomen, een vrij onbegrijpelijke zaak. On der leiding van een bijzonder sterk akterende Monique Las- schuyt brachten de meisjes van „Pauline" een fijne show die veel applaus ontlokte. De tweede prijs was voor de majoretten van Tamarco uit Leiderdorp. VIOS eindigde als 6e. Een eerste prijs was voorts weggelegd voor drumband en jachthoorn korps „Divertimen to" uit Kudelstraat. Onder lei ding van Piet Straathof (die zijn muzikale loopbaan begon in Zoeterwoude bij de Sint Jans drumband en vervolgens was betrokken bij de start van „de Rijntamboers", werd een prima score bereikt van 94 punten. De werken „Boca Prins" en „Tamarijn" werden prima muzikaal vertolkt. Een mening die ook de jury deelde. Met name de verhouding slag werk met de jachthoorns was uitstekend. De bassen daaren tegen kwamen iets te gefor ceerd over. Al met al een te rechte klassering van de band uit Kudelstraat die daarmede drumband „Irene" uit Nieuw Vennep en drumfanfare „Ta marco' uit Leiderdorp achter zich liet. Een 5e en 6e prijs was er voor respectievelijk de drumfanfare en tamboers- korps VIOS. De organiserende vereniging „De Rijntamboers" deed buiten mededinging mee. Na afloop reikte burgemeester A. Houdijk de prijzen uit. Gregoriaanse gezangen De heren van het parochiekoor van de Maria ter Zee- kerk in Noordwijk zullen zondag de vaste Gregoriaan se gezangen van de vijfde zondag na Pasen ten gehore brengen. Dat doen zij in de Grote of St. Jeroenskerk in Noordwijk. Met het zingen van deze gezangen zal het Gregoriaans voor het eerst sinds de Reformatie weer in de St. Jeroenskerk te horen zijn. Dit bijzondere koorevenement begint om 19.00 uur. Open-deurdiertst De Gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sassenheim houdt zondag weer een open-deurdienst, uitgaande van de gezamenlijke rformatorische kerken. De dienst begint om zeven uur en voorganger is ds. A. van Gent uit Vught. Me dewerking wordt verleend door het Jennifer-kinder en - tienerkoor uit Ridderkerk. Moederdagconcert Het Muziek Ensemble Hazerswoude geeft zondag een moederdagconcert in Het Anker in Hazerswoude-Rijn- dijk. Het concert begint om één uur. Er worden wer ken uitgevoerd van Mozart, Svendsen en de Nederland se componist Strategier. Renaissance De renaissancegroep en -koor van de Leidse Streekmu- ziekschool geven zondag een koffie-concert in Muzenhot Leiderdorp. Op het programma staan werken van M. Franck, Senfl, Isaac, en Praetorius. De werken worden vertolkt op kopieën van oude instrumenten, zoals ruispijp, dulciaan en kromhoorn. Na afloop kunnen deze bekeken worden. De muzikale leiding is in handen van Piet Kunst en Trudy van der Wulp. De koffie kan vanaf 12.00 uur worden gedronken, het concert begint om 12.30 uur. En tree f3, kaarten zijn verkrijgbaar bij Muzenhof. .iitlfij Een in ivoor uitgesneden renaissancemuziekgroep Kamerlid Mevrouw Kraaijeveld-Wouters, lid van de Tweede Ka mer, spreekt maandagavond in De Schel ft in Noord- wijkerhout. Dat doet zij op uitnodiging van de afde lingNoordwijkerhout/De Zilk van het CDA. Het the ma is „Sociale zekerheid in deze tijd". Na de inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeen komst begint om acht uur. Polders Op de bijeenkomst die de Kon. Mij. Tuinbouw en Plant kunde. afdeling Leidschendam maandag houdt in hel Dienstencentrum Duivenvoorde aan de Graaf Willem de Rijkelaan spreekt de Leidschendammer Henk Schut over De Duivenvoorde en Veenzijdse Polder. Aan de hand van dia's geeft hij een indruk van dit aan flora en fauna zo rij ke weidegebied met zijn hakhoutbossen, weteringen en bruggetjes. Het gebied is een nog grotendeels ongerept stuk van de strandvlakte aan de Haagse zijde van de spoorlijn Den Haag-Leiden tussen Leidschendam en Wassenaar. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en eindigt met de bespre king van de Plant van de Maand en de gratis verloting. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen Naam I Adres van de Leidse Courant 1 _als nieuwe abonnee Postcode/Plaats Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar J Naam Adres1 Postcode/Plaats_ Telefoon i I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, L2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5