Volop bloemen voor Moederdag Zes jaar en TBR voor moord in Voorschoten Klasse BON: RECORDOMZET VEILINGEN Arnhem centrum van zonnige 5-meiviering conservatieven '.ijiouden voorsprong p Labourpartij 'TIS NOG NIET TELAATOM TE PLANTEN. Êeidaa (Somcvnt Vrijdag 6 mei 1983,74e jaargang no. 22570 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f' Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthotf Pers. Apothekeraüjk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.07-1 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank' N.V. Leiden. DiredeurhoofdredacteurJ.J.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (inclBTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,2 Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers 0,80 Na Sonja op vrijdag op Ned. I om 22.30 uur volgt om 23.40 uur nachtfilm „De orkestrepe titie" van Fellini. Op Ned. II om 19.12 uur „Ted- show" en om 20.40 uur zaal voetbal Nederland-België. Op België 2 om 21.05 uur hui deconcert Igor Strawinsky. Veranderlijke bewolking en een enkele bui. Middagtempe- ratuur 18 graden. Matige wind. Zon op: 06.00; onder: 21.13. Schev. hoog water: 11.52 en 00.36; laag water: 7.09 en 19.54 uur. liegtuig maakt vrije yal van 5.000 meter |WIAMI De 172 passagiers en be manningsleden van een L-1011 Tris- iar van de Amerikaanse maatschap pij Eastern Airlines, op weg van Mi ami naar de Bahama's, kregen giste^ ren de schrik van hun leven toen het toestel een vrije val maakte van 5.000 meter. Op een hoogte van 6.100 heter vielen de drie motoren van het vliegtuig uit. Op een hoogte van 850 meter slaagde de piloot er weer i een van de motoren aan de praat krijgen, waarna het toestel naar Miami terugkeerde. Daar bleek dat hen na een onderhoudsbeurt verge len was de oliekeerringea te monte ren, waardoor de olie uit de motoren |vas gelopen. Goudvis Freda leeft weer op TIVERTON Goudvis Freda kan zich dank zij de vindingrijkheid van haar eigenaar, de 64-jarige Arthur Sharland, weer verheugen in het leven. De rente nier uit het zuidengelse Tiverton maak te voor zijn huisgenoot een rugvincon structie uit kunststof, toen Freda op een dag met de buik naar boven in het water dreef. Sharland bevestigde de zwemhulp door middel van een gum miband óm Freda's lijf, zodat zij bij evenwichtsstoornissen niet meer kan omkiepen. Sharland zei dat hij bang was geweest Freda te verliezen. „Dat zou erg zijn geweest, omdat wij in de zes jaar dat we elkaar kennen dikke vrienden geworden zijn „Geharnaste" prijs Bij het beroemde veilinghuis Sotheby's in Londen heeft een harnas, dat eens werd gedra gen door de Franse koning Henri II, de recordprijs van acht miljoen gulden opge bracht. Veilingexperts ver wachtten dat het harnas, in 1540 vervaardigd door de Mi lanese wapensmid Giovanni Negroli, voor twee miljoen gul den of daaromtrent van de hand zou gaan.'Een onbeken de Amerikaanse verzamelaar joeg de prijs echter op tot 1,925 miljoen pond. De foto toont duidelijk de onbewogen gelaten van het veilingperso- neel. „AJAX, DOE JE SPORTIEVE PLICHT" DEN HAAG „Supporters van een degradatie kandidaat". Zo was vanochtend een opmerkelij ke advertentie op de sportpagina's van een van de ochtendkranten ondertekend. Hierin werd landskampioen Ajax aangespoord om zondag de uitwedstrijd tegen het nog voor terugkeer naar de eerste divisie in aanmerking komende Hel mond Sport toch vooral serieus te nemen. De letterlijke tekst luidde als volgt: „Ajax gefelici teerd. Maar....kan een kampioen (54 punten) verliezen van Helmond Sport (25 punten)? On danks champagne, een week feestvieren en ge lukwensen in ontvangst nemen? Natuurlijk .niet! Een kampioenselftal verloochent zich nóóit. Al zou het alleen prestigewinst zijn! (Andere belèn- gen heeft Ajax niet meer). Ajax, doe je sportieve plicht. Laat de degradatiekandidaten het eerlijk zélf uitknokken". Mevrouwen en mejuffrouwen DEN HAAG Suzanne Bischoff van Heemskerk, lid van de Eerste Kamer voor D'66, verwijt minister Van den Broek van buitenlandse zaken dat de on gehuwde vrouwelijke medewerkers op zijn ministerie al naar gelang hun rang met mejuffrouw of mevrouw worden aangeduid. Men begint er als juffrouw, en als die hoog genoeg gestegen is op de ambtelijke ladder wordt zij automatisch een mevrouw. Bisschoff van Heemskerk vindt dat dit indruist tegen de algemene gewoonte van de overheid. Zelf staat zij in de Gids van Buitenlandse Zaken aan geduid als: Mej. Suzanna Caroline Bi schoff van Heemskerk, jur. Drs.,met de rang van referendaris (sinds 24 januari '79 op non-actief in verband met haar Kamerlidmaatschap). ve). Alleen het fitten kost oveel tijd" ICKHOLM •iminelen vinden hun misdadig itaan meer geld jlevert dan „me- l'aal" maar vinden et een nadeel dat Ir zoveel tijd in het itten" gaat zitten, it een Zweedse ipiniepeiling bleek :at het „beroep" ieestal vrijwillig Njekozen werd. Ge pakt worden was Heen eigen schuld, éel misdadigers illen een opwin- id leven op prijs, laarbij moet het tld kunnen rollen niet liggen •oesten'" op een Een brand- tastkraak op zich rindt men niets om Jrots op te zijn; de buit moet de moeite yaard zijn en men ïioet niet worden gepakt. Zouden zij >p een nette manier lun brood moeten rerdienen, dan zou- |en de meesten ei- jen baas willen zijn. DEN HAAG De Ne derlandse bloemenvei lingen verwachten in deze week voor moe derdag een recordomzet van 105 tot 110 miljoen gulden. Het is voor het eerst dat de gezamenlij ke veilingen met hun weekomzet boven de honderd miljoen ko men. Vorig jaar bleef de omzet op 98,4 miljoen steken. Ook in West- Duitsland, onze grootste afnemer, is het over morgen moederdag. De stijging van de geldom- zet is volgens drs. A. Blom van de Vereniging van Bloemenveilingen vooral het gevolg van een stijging in de aanvoer van bloemen en planten, die wordt ge schat op ongeveer 200 mil joen stuks snijbloemen en 20 miljoen stuks potplanten. De gemiddelde bloemen- prijs lag de eerste drie da gen van deze week iets la ger dan de prijs vorig jaar. De aanvoer van potplanten is erg groot, terwijl de prijs, die er aanvankelijk „niet zo florissant" uitzag, nu voor de handel „vrij goed" wordt genoemd. Dik negentig procent van de weekomzet komt voor rekening van drie van de twaalf veilingen die bij de VBN zijn aangesloten. Dat zijn de VBA in Aalsmeer, de CCWS in Honselersdijk en Flora in Rijnsburg. Daarvan is de VBA, met een omzet vorig jaar van 1.072 miljoen gulden, de grootste (zelfs van de we reld), terwijl de CCWS na tionaal en internationaal, met 834 miljoen gulden vo rig jaar, goede tweede is. Flora kwam in '82 tot 256 miljoen gulden. In het to taal kwamen de veilingen in '82 aan aan omzet- van 2.519 miljoen gulden. kwartaal met ruim tien pro cent gestegen. De export van snijbloemen naar Noord-Amerika is in deze periode verdubbeld en die naar het Verre Oosten is zelfs vertweevoudigd. Het Midden-Oosten laat een stij ging zien van 75 procent. De potplanten noteren een exportstijging van meer dan twintig procent. VRNHEM Arnhem was kérk werd bijgewoond van de koningin Geertse- gisteren het centrum van door koningin Beatrix, ma en 300 jongeren. Oud- de nationale viering van prinses Juliana, prins minister Van Mierlo van ^de bevrijding. Een plech- Bernhard, ministet-presi- Defensie hield een toe- |tigheid in de Eusebius- dent Lubbers, commissaris spraak wAarin hij zei dat kernwapens een nieuw element hebben toege voegd aan de opdracht om de vrijheid als hoogste goed tot iedere prijs te verdedigen, nl. de oorlog als hoogste kwaad tot ie dere prijs te voorkomen. In Wagëningen heeft prins Bernhard gisteravond, ter ge legenheid van de herdenking van de Duitse capitulatie, een krans gelegd bij het bevrij dingsmonument tegenover het voormalige hotel De Wereld. Daar werd, op 5 mei 1945, de overgave van de Duitse bezet ters getekend door kolonel-ge neraal J. Blascowitz, bevelheb ber van het 25ste Duitse leger. Prins Bernhard was daarbij als hoofd van de binnenlandse strijdkrachten aanwezig. Na de kranslegging werden enkele tot nu toe onbekend ge bleven filmfragmenten ge toond, waarin onder meer te zien is hoe Blascowitz na de overgave met de Hitler-groet afscheid neemt van prins Bernhard en de Canadese be velhebber luitenant-generaal Charles Foulkes. De unieke fragmenten werden onlangs ün^sd^nst^'V^jden^d^0<pVech- Van het zonnige weer op bevrijdingsdag maakten dui- tigheid in Wageningen reikte zenden gebruik om te genieten van de uitlopende natuur de prins dertig verzetsherden- en de attracties in de parken, zoals hier het Amsterdam- kingskruizen uit. se Vondelpark. RITSE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN: (Van onze correspondent Roger Simons) DNDEN De gemeenteraadsverkiezingen van giste- fcn in Engeland en Wales hebben weinig verandering fcbracht in het politieke beeld. Maar hoewel de Con- Irvatieven er tevreden over zijn dat de voorsprong op labour gelijk is gebleven, maakt deze uitslag het voor feze partij niet eenvoudiger de kansen te schatten bij i komende verkiezingen voor het Lagerhuis. ils bekend twijfelt premier Thatcher nog over de verkiezings- itum: deze zomer of in oktober. Daarover zal zij het komende ■^keinde met haar ministers vergaderen. ird-Engeland heeft gisteren overwegend Labour gestemd idelijke percentage 34,5 procent). Midden-Engeland is Con- /atief gebleven (40,5 procent). Labour heroverde Liverpool de Liberalen, die daar bijna tien jaar aan het bewind zijn ge est. De Conservatieven hielden goed stand in de industriestad irmingham, die gisteren als een soort politieke barometer fun- ferde. Voor de alliantie van de SDP en Liberalen was er maar !n belangrijke overwinning, maar deze partij kan zich moed spreken met de vaststelling, dat gemiddeld 22 procent van de IN fezers voor ^aar kandidaten heeft gestemd ADVERTENTIE O, vergeten! En u had nog wel rozen willen planten. En coni feren. Maar dat kan! Veel struiken en heesters zijn speciaal in pot gekweekt. U kunt ze zó in de grond zetten. Het hele jaar door. Service van de natuur. NATUURLIJK DOEN. MAAKT FLEURIG EN GROEN VOORSCHOTEN/DEN HAAG De 24-jarige Voor schotenaar P.K. is vanmorgen door de Haagse recht bank tot 6 jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering (TBR) veroor deeld wegens moord op de 57-jarige Voorschotense me vrouw N.C. Polman-Van der Velden. Het vonnis is overeenkomstig de eis van officier van justitie mr. H. Klein Breteler. Rechtbankpresident mevrouw P.A. Konings veld rechtvaardigde het vonnis door te stellen dat K. „gevaarlijk voor de maatschappij is hetgeen het noodzakelijk maakt hem voor lange tijd uit de samenleving te verwijderen". De advocaat van de Voorschotenaar had de rechtbank gevraagd de gevange nisstraf achterwege te laten. Een verblijf in de gevangenis zou de „erfelijke stoornis" van de man niet verhelpen. Mevrouw Polman werd vorig jaar op 9 november in de bosjes van het park Rosenburgh in Voorschoten gevonden. Om de hals van de gewurgde vrouw ontdekte de politie een panty en een hondenriem. K, werd enkele dagen later in Rotterdam aange houden Na 1987 minder schoolverlaters DEN HAAG Het aantal schoolverlaters zal rond 1987 zijn hoogtepunt bereiken. Daarna zal een daling optre den die tot ver in de jaren ne gentig zal aanhouden. Deze daling wordt vrijwel uitslui tend bepaald door de na 1970 ingezette geboortedaling. Voor 1983 wordt verwacht, dat 263.000 jongelui de schoolban ken verlaten. Dat staat in de „schoolverlatersbrief", die het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft verstuurd aan de schooldeca nen om hen te informeren over de kansen op werk van hun pupillen. Volgens de brief is het aandeel van de kwartair opgeleiden onder de werkloze schoolverlaters de laatste jaren sterk afgenomen. De positie van schoolverlaters met lager technisch onderwijs is volgens het ministerie de laatste twee jaar danig verslechterd. Geeri krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krapt wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Diesel als verfrissing SOEST Een onbekende man heeft gisteren bij een benzinepompstation in het centrum van Soest twee keer getankt zonder te be talen. Zoiets komt wel va ker voor, maar geheel nieuw is, dat de man te voet was. Hij stopte de slang van de dieselpomp dan ook niet een vuldop, maar in zijn mond. De eer ste keer tankte de onge veer 30-jarige man voor 0,70. Hij spuwde de die selolie niet uit, maar tot verbijstering van de pompbediende slikte hij de ongebruikelijke „verfris sing" door. Korte tijd later kwam de man opnieuw aan de pomp en herhaalde zich het ritueel. De tweede keer tankte hij voor 0,50 cent dieselolie. De pomp bediende waarschuwde de politie, die een onderzoek in de omgeving instelde, maar de „dieselfiel" niet meer" aantrof. Helft werknemers werkt in verlies gevende industrie DEN HAAG Ongeveer de helft van alle werkne mers in de industrie is in dienst bij verliesgevende bedrijven. Van die naar schatting 350.000 mensen werkt twintig procent (70.000) bij „superverlie zers", dat wil zeggen be drijven die niet voldoende verdienen om zelfs maar de afschrijvingen goed te maken. Dit blijkt uit het nog niet gepubliceerde bedrijfstakkenoverzicht van het Centraal Planbu- Het CPB ziet de toekomst voor de betrokken werknemers met grote zorg tegemoet, temeer omdat een groot aantal bedrij ven al enige jaren in een ver liesgevende situatie verkeert. Nu de kansen op een spoedig en krachtig economisch her stel gering zijn, kan het vol gens Planbureau bijna niet an ders dan dat de werkloosheid als gevolg van bedrijfssluiting en sanering nog flink zal oplo pen. Dat geldt trouwens niet alleen voor de industrie, maar ook voor de bouwnijverheid en de dienstensector. Eerder maakte het CPB al bekend dat het voor dit jaar rekent op een gemiddeld aantal van 820.000 werklozen. Uit het betreffende overzicht van het CPB blijkt dat in alle industriële bedrijfstakken zo wel winst- als verliesgevende ondernemingen te vinden zijn. Het somberst is de situatie in de kleding- en in de textielin dustrie, waar meer dan de helft van de bedrijven verlies lijdt, waaronder zeer vele „su- perverlliezers". De grafische industrie vertoonde het gun stigste beeld: 75 procent van de bedrijven maakte winst. Deze cijfers dateren overigens uit 1980, maar volgens het CPB is er geen reden om aan te neriien dat er sindsdien veel veranderd is. Johan Cruyff, nog steeds het dikbetaalde paradepaardje van Ajax, is voor twee wedstrijden geschorst met een boete van 750 gulden. Hij had dan ook voor de derde maal een gelekaait gekregen. Eigen schuld dus. Er zijn echter meer spelers die een tijdje hun neus niet meer op het voetbalveld mogen laten zien. Maar die zijn lang niet van een klasse als Johan. Dat breekt hen nu op, want zij kregen een schorsing van maar liefst drie en zelfs vier wedstrijden opgelegd! Op die manier word je nu eenmaal nóóit bekend. Daar staat tegenover dat ze wel minder boete behoeven te betalen. De „Leidse Courant", zoals bekend van grote klasse, maakt zulk een onderscheid niet. Wie er een abonnement op neemt betaalt net zo veel als een ander. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend »n envelop zonder postzegel opsturen naar: lourant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. «$*£cid^Oouta/rit i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1