Groenen wankelen door antrouwen van basis 1 Hevige onlusten in Parijs EG-commissie wil hogere bijdrage van lidstaten REAGAN WIJST FREEZE-MOTIE AF pppositie in hili laat feich steeds meer horen n Shultz legt laatste hand aan akkoord BUITENLAND CcidaeCowcwl VRIJDAG 6 MEI 1983 PAGINA 15 [apers Chinees liegtuig geven ich over te ja11 EOEL/TOKIO De kaping an een Chinees verkeersvlieg- lig is in Zuid-Korea geëindigd Dordat de kapers zich overga- ien. Direct na de landing van het jestel op de Amerikaanse lucht- achtbasis Chunchon waren al vee gewonden van de in totaal inzittenden vrijgelaten. Na :ht uur gaven de kapers, vijf annen en één vrouw, zich over. et toestel was gekaapt tijdens ;n binnenlandse vlucht. Het is Dor het eerst dat de kaping van Chinees verkeersvliegtuig aagt. De kapers hadden iwan willen vliegen. Bemanningsleden en passagiers van het gekaapte Chinese vliegtuig in het hotel, waarin zij zijn ondergebracht, totdat een regeling is getroffen voor hun terugkeer naar China. Zuid-Korea en China onderhouden geen betrek kingen. Hitler-dagboeken aan onderzoek onderworpen BONN Het Westduitse weekblad Stern, dat zegt de hand te hebben gelegd op de dagboeken van Adolf Hitler, heeft drie delen voor onderzoek ter beschikking gesteld van het Rijksarchief in Koblenz. Het Rijksarchief zal samen met de Federale Recherche in Wiesbaden uitgebreide tests doen van de inkt, het papier en de boekbanden. De resultaten worden wellicht volgende week al bekend. Uit een onder zoek van het GETAS Instituut in Bremen blijkt dat slechts 4 procent van de Duitsers overtuigd is van de echtheid van de dagboeken. Nog opmerkelijker is dat slechts 6 procent van de Stern-lezers gelooft dat de dagboeken authentiek zijn. In het laatste nummer van Stern zijn voor de tweede maal uittreksels gepubliceerd uit de omstreden dagboeken. Daaruit blijkt dat In tegenstelling tot de heersende opvat ting Hitier niet alleen weet van de reis van Rudolf Hess naar Engeland heeft gehad, maar dat hij zou zelfs bereid zijn geweest zijn beleid af te stemmen op de uitslag van de missie van Hess. Nicaragua vraagt spoedzitting Veiligheidsraad NEW YORK Nicaragua heeft gevraagd om een spoedzitting van de Veiligheids raad. Het wil dat de raad zich buigt over „de door de Verenigde Staten gesteunde invasie in Nigaraguaans grondgebied van uit Honduras". De Veiligheidsraad komt mogelijk dit weekeinde bijeen. Secretaris- -generaal van de VN Perez de Cuellar heeft gisteren herhaald dat hij weigert zich met Midden-Amerika te bemoeien, zolang niet een van de betrokken landen hem daartoe uitnodigt. In een reactie op de ver klaring- van de Amerikaanse president dat de „Nicaraguaanse regering uit de loop van een geweer komt" zei hij: „de VN heb ben de geloofsbrieven van de Nicara guaanse regering aanvaard, dus voor mij is het een wettige regering". Stad uit oudheid in Sovjet-Unie ontdekt TASJKENT In de Kimerekuum-woes- tijn in de Sovjet-republiek Oezbekistan hebben archeologen onder het woestijn zand een stad ontdekt uit de vierde en vijf de eeuw voor Christus. De archelogen den ken dat ze mogelijk Sjahrihaivor hebben gevonden, een van de grootste handelsste den van het oude Sogdianarijk. Sogdiana was het noordelijkste gewest van het Per zische Achaemenidenrijk. Sogdische kolo nisten verspreidden zich over heel Cen- traal-Azië, waardoor het Sogdisch daar voertaal werd. Met de Mongoolse invasies in de zevende eeuw kwam een eind aan het zelfstandig bestaan van Sogdiana. Bij de opgravingen zijn kralen gevonden van Sogdische inscripties, een terra cotta beeld van een danser en een gouden armband. an onze correspondent Ge- DNN Op de avond 6 maart 1983 vierden Groenen feest. De Jjrong naar de Bondsdag ras geslaagd. Nu, nauwe- Sjks twee maanden later, (/eten de Groenen eigen- niet of ze wel zo blij {loeten zijn met hun 28 fetels in de Bondsdag. Jren gaan verloren met jlterne discussies. leder- jen praat over alles mee. [elfs de onnozelste details korden uitgebreid behan- jeld. Voor het eigenlijke jarlementaire werk blijft auwelijks tijd over. „Te len de zomer zitten we al- maal in een psychiatri- jche inrichting", verzucht- onlangs een nieuw indsdaglid. ?rhc)e fractie van de Groenen kt tfordt door de almachtige basis j viihet onverholen wantrouwen schepkeken. Het partijbestuur ;ft boven de fractie een >rt comité geplaatst, dat iet bekijken of de nieuw likken parlementariërs zich I diff" wel precies aan het program ma houden. Het meedogenloze aantal uren dat de Groenen in hun werk steken, heeft al een slachtoffer geëist. Petra Kelly, de knappe, vlotpratende Beierse, heeft een tijdje een kuuroord opge zocht om aan te sterken. De breekbare Kelly, een van de drie fractie-woordvoerders, leeft al enkele maanden op de rand van een zenuwinzinking. Na een uitputtende verkie zingscampagne is het rond de klok vergaderen van de alter natieven haar teveel gewor den. Daarnaast heeft ze nog andere dingen aan haar hoofd. De populaire Kelly krijgt hon derden brieven per week. Maar aangezien de partij wei gert haar een secretaresse ter beschikking te stellen, moet ze alle brieven zelf beantwoor den. Populariteit levensgevaarlijk Voor de Groene volksverte genwoordigers is het verwer ven van enige populariteit le vensgevaarlijk. De basis loopt te hoop tegen alles wat lijkt op persoonsverheerlijking. Het gaat om het programma, niet om de personen. Wie al te zeer opvalt, krijgt meteen een tik uitgedeeld. Daarom hebben de Groenen drie in plaats van een fractie-voorzitter. Een man of vrouw zou zich immers te zeer profileren. In de tijd dat Kelly op non-ac tief stond ontpopte de bekwa me Schily zich meer en meer als de leider van de fractie. Maar ook hij is teruggefloten. De vrees lijkt niet ongegrond dat „de grauwe muizen", de ij verige, maar weinig begaafde bureaucraten, er de dienst gaan uitmaken. De Groenen blijven niet, zoals hun collega's van de andere partijen, vier jaar in de parle- mentsbanken zitten. Halver wege de rit maken ze plaats voor de volgende kandidaten van de lijsten, die nu als een soort assistenten fungeren. Over twee jaar worden de rol len omgedraaid. Het opstappen is echter niet in de reglemen ten van de Bondsdag vastge legd. Niemand kan immers een parlementariër dwingen na twee jaar zijn plaats vrij te maken, omdat hij wettlijk voor 4 jaar is gekozen. Als straks drie Groenen wei geren hun plaats af te staan en uit de partij worden gestoten, is de rest vleugellam. Met 25 parlementsleden verliezen de Groenen hun status van frac tie met alle gevolgen van dien. Kohl heeft in dat verband al laten weten „dat het probleem van de Groenen zich binnen twee jaar zelf oplost". Parlementslid zijn is voor de Groenen geen vetpot. Van een bruto-maandsalaris van 7.500 mark mogen ze netto 1.950 mark overhouden. Net zoveel als een geschoold arbeider per maand mee naar huis neemt. Zo heeft de basis het bepaald. De rest gaat naar de partij. Ook de belastingvrije onkos tenvergoeding van 4.500 mark per maand gaat aan de neus van de parlementariërs voor bij. In een brief aan de fractie heeft het partijbestuur bepaald dat de afgevaardigden nota's van alle uitgaven dienen te overleggen en dat ze aan de hand daarvan uitbetaald krij gen. Hoewel ze het erg druk met zichzelf hebben, spuien de Groenen royaal moties en be delven ze voorzitter Rainer Barzel van de Bondsdag onder verzoeken. Ze willen andere zeep in de toiletten, omdat een deel van de Groene afgevaar digden alkali-vrije zeep ge bruikt. Ook zijn er verzoeken voor fietsen in plaats van de gebruikelijke dienstauto's. Barzel moet zich ook buigen over een verzoek van de Groene Hannelore Saibold om in het Bondsdagrestaurant al leen nog macrobiotisch voedsel te serveren. „Bovendien een dag in de week maaltijden zonder vlees", zo voegt ze er aan toe. Ondanks dit soort hobbyisme en al het onderling gekrakeel, hebben de Groenen het in de eerste maanden helemaal nog niet zo slecht gedaan. In het onderzoek naar het Flick-om- koopschandaal hebben zij het voortouw genomen en om een parlementaire onderzoekscom missie gevraagd. Een verzoek dat later door de socialistische SPD werd overgenomen. Toch is de kans levensgroot dat Kohl gelijk krijgt en dat de Groenen zichzelf om zeep hel pen. In de deelstaat Hessen is een dergelijk proces al aan de gang. Op de golven van de ac ties tegen de uitbreiding van het vliegveld van Frankfort kwamen de Groenen daar in de herfst van vorig jaar tot 8 procent van de stemmen. Maar bij de Bondsdag-verkiezingen kregen ze de rekening gepre senteerd voor hun oppositie, die vooral gekenmerkt werd door luidruchtigheid. Ze zak ten naar 6 procent. Hessen, dat mede door de houding van de Groenen onregeerbaar is ge worden, moet dit jaar opnieuw naar de stembus. Het zit er dik in dat de Groenen onder de 5-procents drempel komen en uit het parlement in Frankfort verdwijnen. De 64-jarige Israëlische politicus Chaim Herzog is gisteravond tijdens een feestelijke plechtigheid in het parlement in Jeruzalem beëdigd. Hier wordt hij gefeliciteerd door de Amerikaanse minister George Shultz. JERUZALEM Onder gro te spaning is gisteren in Je ruzalem de laatste hand ge legd aan het ontwerp-ver- drag tussen Israël en Liba non, dat ervoor moet zorgen dat de Israëlische troepen zich uit Libanon terugtrek ken. Amerikaanse en Israëlische trachtten gisteren in urenlan ge besprekingen de laatste hindernissen uit de weg te rui men die de totstandkoming van het „pendelakkoord" van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz in de weg staan. Het Israëlisch kabinet zou vanmorgen in spe ciaal overleg bijeenkomen. Als alles tussen Beiroet en Jeruza lem glad verloopt, vertrekt Shultz zaterdag naar Syrië om president Assad te bewegen de Syrische troepen en PLO-strij- ders uit Libanon terug te trek ken. President Gemayel van Liba non heeft het leger en de luchtmacht van Libanon giste ren bevolen elk kamp, dat vanuit de heuvels rond Beiroet de Libanese hoofdstad onder vuur neemt, aan te vallen en het zwijgen op te leggen. Vij andelijkheden tussen rechtse christenenen en Druzen tot het hevigste bombardement gebracht sinds het einde van de gevechten vorig jaar. Bij de beschietingen zijn ook Israëli sche soldaten gedood. ïi >1 escljANTIAGO Bijna tien jaar na haar machtsovername et de Chileense militaire regering zich gesteld tegen- /er een van de ernstigste politieke crises in haar ge- :hiedenis. Kenmerken zijn de steeds slechter worden- jesje betrekkingen met de katholieke kerk, groeiende so- lm iale en vakbondsonrust en een opleving van de activi- 6N it van de politieke partijen. tgv< P* katholieke kerk heeft, zonder het te hebben gezocht of ge- ild, de leiding genomen van een lange tijd verbrokkelde oppo- tie, die echter steeds vastbeslotener lijkt zich te organiseren, an de basis van de geschillen tussen de kerkelijke hiërarchie i de regering ligt het probleem van de mensenrechten, zoals de rorzitter van de bisschoppenconferentie, mgr. Jose Manuel intos, het vorige week omschreef. t oordat Santos zijn uitspraken deed had de bisschoppenconfe rentie in krachtige bewoordingen de beschuldiging afgewezen fan „verraad aan het vaderland" door minister van onderwijs let( onica Madariaga. De minister was woedend over een boekje in de Salesianen, waarin melding wordt gemaakt van de mar- in Chili en de heersende doctrine van de nationale liligheid aan de kaak wordt gesteld. aast de stem van de kerk worden ook de sociale en vakbonds- de iluiden steeds sterker. Duizend vakbondsleden hebben onlangs Valfcn brief gestuurd aan het staatshoofd waarin zij stellen dat Chi- een politieke, economische en sociale crisis doormaakt waar aor „alleen de regering" verantwoordelijk is. Bovendien laken lan met name „het verlies van de politieke vrijheid, de persoon- ke veiligheid en werkgelegenheid". ok de politieke oppositie, links, christen-democratisch of zelfs ii chts, wint aan kracht. Volgens de waarnemers vormt de op- irjelling van de christen-democraten de beste mogelijkheid „om lili uit de impasse te halen". Ipe ezien deze situatie geeft generaal Pinochet weliswaar een be- keiaande afkeer van de regering toe, met name op economisch ai rrein. Maar in een communiqué verklaarde hij niettemin dat Dpeï) „niet alleen beschikt over de steun van de strijdkrachten aar ook die van de burgers". De Parijse oproerpolitie maakte gisteren korte metten met demonstranten die met stalen pijpen naar de politie gooiden. Een andere student (foto rechts) probeerde een traangasgranaat te grijpen, die de politie in grote hoeveelheden afschoot om de demonstranten te verjagen. PARIJS Protesten van studenten en middenstan ders tegen het beleid van de Franse regering zijn gisteren uitgelopen op ernstige ongeregeldheden. In Parijs vielen tal van ge wonden, toen betogers molotov-cocktails, flessen en stenen naar de politie gooiden. Nog na midder nacht waren er op ver scheidene plaatsen in de Franse hoofdstad relletjes. Ongeveer 10.000 rechtse stu denten betoogden in Parijs te gen een ontwerpwet op het onderwijs, die het hen moeilij ker maakt aan een baan te ko men. Honderden betogers maakten zich los van de- hoofdstoet en raakten slaags met de politie, die charges uit voerde met de wapenstok en traangas gebruikte. De demon stranten gooiden auto's omver en staken barricades in brand. Zeker 50 agenten en 33 stu denten liepen verwondingen Ook naar schatting 15.000 mid denstanders hielden donder dag in Parijs een betoging. Zij demonstreerden tegen het prijsbeleid van de socialisti sche regering. Ook deze de monstratie liep uit op een tref fen met de politie. In andere steden als Marseille, Straats burg en Nice gingen ook stu denten en middenstanders de straat op en ook deze betogin gen liepen vaak uit op ongere geldheden. Een socialistisch' parlementslid meende dat sommige studenten misschien gemanipuleerd werden door mensen achter de schermen. Ministers hebben rechtse orga nisaties er van beschuldigd te proberen onlusten onder de studenten uit, te lokken. De minister van onderwijs, Alain Savary, verklaarde dat de her vormingen van het hoger on derwijs later deze maand in het parlement besproken zul len worden, ook al eisen de studenten uitstel. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, wil een dreigend bankroet van de EG voorkomen door een hogere contributie te vra gen van de tien lidstaten. De Europese Commissie deed daartoe gisteren een voorstel, dat een extra be drag kan opleveren van 15 miljard gulden. Dit moet gevonden worden in een eerste verhoging van de BTW-bijdrage met 0,4 procent. Voor Nederland betekent dat een extra bij drage van 50 miljoen gul den, hoewel de rekensom over een heel jaar leert, dat Nederland dan altijd nog een voordeel van honderden miljoenen uit het lidmaatschap van de EEG haalt. Met het voorstel van de com missie wordt het zogenaamde 1-procentsplafond doorbroken. De huidige bijdragen van de lidstaten bestaan tot dusver uit die 1 procent van de BTW-op- brengsten plus douaneheffin gen óp agrarische en industrië le produkten. Door die contri buties komt de commissie voor de begroting van 1984 uit op een inkomstenbedrag van 65 miljard gulden. Daarin zit slechts een marge van 875 mil joen gulden, dat onvoldoende is ter dekking van de uit de pan rijzende landbouwkosten. Er blijft al helemaal geen ruimte voor nieuwe initiatie ven op gemeenschappelijk vlak, bijvoorbeeld op het punt van de bestrijding van de jeugdwerkloosheid en het aan pakken van technische ver nieuwingen. Volgens de voor zitter van de commissie. Gaston Thorn, valt er zonder uitbreiding van de eigen mid delen zelfs niet te denken aan toetreding van Spanje en Por tugal, waarvoor de procedure al enige tijd gaande is. De Europese Commissie ziet in een verhoging van de BTW-bijdrage met 0,4 procent een eerste stap, waarvoor de goedkeuring vereist moet zijn van de parlementen van de lidstaten. Vervolgens denkt zij, dat bij een gelijkblijvende groei om de drie tot vier jaar een nieuwe bijstelling van 0,4 procent nodig is. Voor die ver dere verhogingen wil de com missie dat de afzonderlijke parlementen buitenspel blij ven en dat de goedkeuring overgelaten wordt aan een unaniem akkoord van de raad van ministers plus drie-vijfde meerderheid van het Europese parlement. De Nederlandse commissaris mr. Frans An- driessen liet zich hierover nog al optimistisch uit, toen hij zei: „Ik verwacht niet dat Neder land problemen heeft met de overdracht van parlementaire bevoegdheden". Premier Lubbers heeft deze week in overleg met de voor zitter van het Europees parle ment laten doorschemeren dat Nederland eventueel bereid is de bijdrage aan de Europese Gemeenschap te verhogen. WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gis teren gezegd dat hij de oproep van het Huis van Afgevaardigden om een „wederzijdse en contro leerbare bevriezing", van het Amerikaanse en Rus sische kernwapenarse naal, neergelegd in de zogenaamde freeze-mo- tie, niet zal steunen. Hij noemde de verklaring fundamenteel fout, dubbel zinnig en onsamenhangend. „Zij is geen antwoord op de inspanningen van de rege ring om tot wapenbeheer sing te komen", aldus Reagan. Hij uitte overigens zijn voldoening over het feit dat de resolutie niet in haar oorsponkelijke versie was aanvaard, maar door amendering verzacht was. De bevriezing moet name lijk weer eindigen wanneer de Amerikaanse onderhan delaars er „binnen een re delijke tijdsperiode" niet in slagen om wapenverminde ringen te bereiken. Reagan was ervan overtuigd dat voor de behandeling van de resolutie in de senaat de twijfel aan de doelmatig heid van een simpele en onmiddellijke kernwapen- stop zou toenemen. Intussen zal de regering aan de on- derhandelngstafel verder op vermindering van wa pens aandringen, aldus Reagan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15