IRAS ontdekt komeet die de aarde dinsdag passeert dan hersteld in beschermd stadsgezicht" Marechaussee gaat weg uit Amsterdam Erfpacht vorm van uitbuiting „Bezuinigings beleid schaadt openbare orde" leidse IVLccr vernield onderzoekers: vcimciu Artsen in het geweer tegen kernbewapening Verkoop op boerderij stoort detailhandel INNENLAND QeidóaQowuvnt VRIJDAG 6 MEI 1983 PAGINA 13 ^rouwen Voor Vrede louden vredesactie LISSINGEN De dames Reagan en ndropov, de echtgenotes van respectie- ïlijk de Amerikaanse en Russische presi- •nt, ontvangen de komende weken brie- •n van moeders en grootmoeders uit een oot aantal Westeuropese landen. Dat is thans de bedoeling van een actie, die tgaat van Vrouwen voor Vrede. Volgens itiatiefneemster Hanna Siepman uit Co- nsplaat is het de bedoeling dat moeders i grootmoeders brieven met foto's van in kinderen en kleinkinderen sturen inr de echtgenotes van dë Amerikaanse Russische president. Daarin vragen de ouwen hun al hun invloed aan te wen- n om hun echtgenoten ervan te overtui- n dat er nu eindelijk definitief vrede op rde dient te komen. Synagoge sluit uit veiligheids overwegingen AMSTERDAM De Portugees-Is raëlitische synagoge in Amsterdam gaat voorlopig „om veiligheidrede nen" dicht. De beveiligingsmaatre gelen die de politie had voorge steld, zijn financieel niet op te brengen, aldus bestuursvoorzitter A.M. Coronel. Volgens hem had de politie de Portugees-Israëlitische Gemeente voorgesteld om zelf de beveiliging voor zijn rekening te nemen. Twee personen zouden daarbij de aanwezigen moeten fouilleren. Voorlopig worden de diensten in de kleinere „wintersy- nagoge" gehouden. Dreigend tekort natuurkundeleraren DEN HAAG Over enkele jaren is er een tekort aan tweede- en derdegraads natuurkundeleraren. Dit kan mede het gevolg zijn van de brief van minister Deetman van onderwijs en wetenschap pen aan de schooldekanen. De bewinds man vroeg de dekanen met het oog op toekomstige werkloosheid de leerlingen van het voortgezet onderwijs af te raden een opleiding voor het natuurkundeon derwijs te volgen. Het landelijk hoofddo- centenberaad van de nieuwe lerarenoplei dingen in ons land heeft becijferd, dat de werkloosheid die minister Deetman ver wacht, er niet zal zijn. Diens brief is dan ook op zijn minst ongenuanceerd en voor wat natuurkunde betreft onverantwoord, aldus het beraad. Veel ziekte door drank en pillen UTRECHT Steeds meer mensen komen in het ziekenhuis terecht omdat zij ziek worden van het gecombineerde gebruik van alcohol en bepaalde geneesmiddelen. Tussen 1969 en 1979 is het aantal ziekenhui sopnemingen als rechtstreeks gevolg van zulke complicaties meer dan verachtvou digd, aldus de medicus dr. D. Hoogendoorn in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde. Vooral de combinatie van alcohol met rustgevende medicijnen (tranquillizers) geeft in toenemende mate problemen. Tus sen 1977 en 1979 werden in totaal bijna dui zend mensen in het ziekenhuis opgenomen vanwege de gecombineerde effecten van al cohol en 'medicijnen. Tussen 1969 en 1971 waren dat er nog maar 118. ANWB eigenaar van reisorganisatie DEN HAAG De ANWB wordt alleen-eige naar van de reisorganisatie Vrijuit in Badhoe vedorp, die is gespecialiseerd in autovakanties. De laatste andere mede-oprichter Nationale- -Nederlanden heeft onlangs te kennen gegeven zich terug te willen trekken uit het vennoot schap. Eerder zagen Shell en de RABO-bank af van verdere deelneming aan het bedrijf. Drs D.J. Engelen, directeur van de ANWB en presi dent-commissaris van Vrijuit, zei vanochtend te verwachten dat de zaak per 1 juni formeel is geregeld. Vrijuit, de grootste organisatie op haar gebied in ons land, is volgens Engelen een gezond bedrijf dat sinds de oprichting tien jaar geleden steeds is blijven groeiert. Het heeft een omzet van 50 miljoen gulden en noteert jaar lijks ongeveer 50.000 boekingen, goed voor va kantiebestemmingen voor 220.000 mensen. Onderhandelingen Shell-cao afgebroken ROTTERDAM De besprekingen tussen Shell en de Industriebond FNV over de nieuwe cao voor de on geveer 6.000 personeelsleden bij de raffinaderij in Pernis en bij Chemie in Moerdijk zijn gisteren afgebroken. Onderhandelaar P. Scheele van de Industriebond FNV verklaarde na afloop dat de standpunten van de Shell en zijn bond over een aantal principiële zaken zeer ver uiteen lig gen. Shell zou met voorstellen kó men die volstrekt in strijd zijn met de uitgangspunten van het centraal akkoord. Zo is het voor de bond on aanvaardbaar, dat Shell van mening blijft dat het systeem van prijscom pensatie uit de cao moet. DEN HAAG De afge lopen vijftien jaar is er in de beschermde stads- en dorpsgezichten meer ver nield dan hersteld. Ge bleken is dat gemeente besturen in de meeste gevallen voorrang heb ben gegeven aan het uit breiden en „opkrikken" van hun gemeente. De pogingen van de rijkso verheid fraaie stads- en dorpsgezichten daarbij te ontzien door ze het wet telijke predikaat „be schermd" op te plakken, heeft meestal tot niets geleid. Dat is kort samengevat de conclusie van een aantal on derzoekers van de rijksuni versiteit in Leiden en van het stedebouwkundige bu reau Kuiper Compagnons in Rotterdam. Het onderzoek duurde twee jaar en had be trekking op zestig gemeen ten. De kosten zijn gedragen door de ministeries van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur en door Volkshuis vesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer. Beschermd" Hoewel er ruim 300 stads- en dorpsgezichten zijn die vol gens de rijksoverheid het predikaat „beschermd" ver dienen, zijn er sinds '66 nog maar 160 stads- en dorpsge zichten als zodanig aangewe zen. Het is onwaarschijnlijk dat dit aantal nog zal oplo pen; niet alleen omdat ge meenten steeds minder vaak bereid zijn mee te werken, maar ook omdat de rijksover heid zelf minder waarde lijkt te hechten aan deze zaak. „De koers is verlegd in de richting van informele advi sering van gemeentebestu ren", schrijven de onderzoe kers in hun rapport. Ge meentebesturen blijken zich over het algemeen bijzonder weinig aangetrokken te heb ben van de verplichting voor hun historisch gevoelige stadsdelen een apart bestem mingsplan op te stellen. De stadsvernieuwing heeft in een aantal gemeenten het tij enigzins doen keren, maar toch is de situatie over het al gemeen nog steeds zo dat meer wordt vernield dan hersteld. „De lange en inge wikkelde procedure die was bedacht en die aan de toewij zing van het predikaat voor af ging, is overbodig ge weest", stelden de onderzoe kers vast. Daar waar een his torische kern behouden ïs, is dat vooral te danken aan het gemeentebestuur en niet aan de rijksoverheid. Niettemin zijn er nog altijd gevallen aan te geven die la ten zien dat subsidies van het rijk tot aanmerkelijke verbe teringen hebben geleid. Maar duidelijk werd vooral dat desondanks in die gemeenten waar wel de verplichte be stemmingsplannen Werden vastgesteld, geen wezenlijke beter situatie ontstaan is dan bij gemeenten die de ver plichting aan hun laars lap- Middelburgse werklozen ijn tegen ietstaxi-plan 41DDELBURG Middel- >urgse werklozen hebben zich via muurkranten verzet tegen het inzetten van werklozen op fietstaxi's ten behoeve van de toeristen. In het pamflet krijgt Se initiatiefnemer, directeur I. Vorthoren van de sociale lienst, het zwaar te verduren, fon voorstellen worden discri minerend genoemd: „Keer op eer worden werklozen afge- hilderd als zielige mensen e kost wat kost aan een baan holpen moeten worden. Ge- uikmakend van Nederjands iloniale ervaringen in Indië. Sin nu eenzelfde vervoersys- iem opgezet worden in de teuwse koloniën, aldus de uurkrant. (ïbraken l Alphen LPHEN AAN DEN RIJN et grijpgrage gilde heeft in nacht van woensdag op nderdag weer huisgehouden Alphen. Een vijftal inbra- n werd tamelijk dicht bij el- |ar gepleegd bij de kleuter- i lagere school de Tafelronde in de Honingzwam, een be- Sjf en een woning aan het ouden Regenplantsoen en fee woningen aan de Ceder- faat. Bij de woningen bleek achterdeur de zwakke plek, de school werd een ruit in jagen en bij het bedrijf ver- lafte men zich toegang via woning erboven. De buit ivatte onder meer enige nderden guldens en Austra le dollars, sieraden en zil- ren munten. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Het con tingent van de mare chaussee, dat bijstand ver leent aan het Amsterdam se politiekorps, zal om re denen van bezuiniging ge leidelijk worden terugge trokken. Zijn er nu nog 153 marechaussees in de hoofdstad, volgend jaar worden dat er 100, het jaar daarop 50 en per 1 ja nuari 1986 zal het antal tot nul gereduceerd zijn. Mi nister Rietkerk (Binnen landse Zaken) heeft dit per brief laten weten aan burgemeester Polak van Amsterdam. De commandant van het Wa pen der Koninklijke Mare chaussee, generaal-majoor F.S. van Lier, is niet erg gelukkig met deze voor hem „vrij on verwachte" beslissing. Hij wijst op een besluit van minis ter Wiegel, waarin werd be paald dat het Amsterdamse contingent in elk geval tot eind 1985 op 153 man gehand haafd zou blijven. Aan de hand van de sterkte van de gemeentepolitie zou dan beke ken worden, hoeveel mare chaussees er in volgende jaren in de hoofdstad zouden moe ten blijven. „Er wordt al jaren ovef een mogelijke afbouw gesproken, maar daarbij is het op sterkte zijn van het Amsterdamse po litiekorps altijd een bepalende factor geweest", aldus de com mandant in de Defensiekrant, het voorlichtingsblad van het betreffende ministerie. Gene raal-majoor Van Lier meent dat de beslissing van minister Rietkerk zal leiden tot een vergroting van het tekort aan mankracht, waar politie in Amsterdam nu al vele jaren mee kampt. Weliswaar wordt het gemeentelijke korps met 110 man versterkt, maar daar staat het verdwijnen van de huidige 153 marechaussees te genover, aldus Van Lier. DEN HAAG Artsen uit minstens dertig landen ko men van 17 tot en met 22 juni in Amsterdam en Noord- wijkerhout bijeen om met elkaar de gevolgen te be spreken van een eventuele kernoorlog. Zij zullen een oproep doen aan president Reagan van de Vere nigde Staten en partijleider Andropov van Rusland om tot een reële ontwapening te komen. Het is de derde keer dat de federa tie van artsenorganisaties uit veertig landen een internationale conferentie houdt om kennis te verzamelen en informatie te verstrekken over de medische aspecten van kernwapens. Als uitgangspunt heeft dit gezelschap, de IPPNW (International Physicians for the Prevention of Nuclear War), dat bij gebruik van kernwapens doelmatige medische hulp niet mogelijk zal zijn. Op de eerste dag van de conferentie in Amsterdam zal de premier van Zweden, Olof Palme, de discussie leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. RIEMELS Principe akkoord cao Hoogovens VELSEN Bij Hoogo- vens in Velsen (18.000 werknemers) hebben werkgevers en vakbonden gisteravond een principe- -akkoord bereikt over de besteding van de 2,06 pro cent prijscompensatie van 1 januari. De vut-leëftijd gaat naar 60 jaar en voor (boven) 57'/2-jari- gen komt een sociaal plan.. Daardoor kunnen dit jaar ge dwongen ontslagen bij het concern worden voorkomen, zo hebben de vakbonden mee gedeeld. Bij Hoogovens moe ten dit jaar duizend arbeids plaatsen verdwijnen. Hoogovens en de vakbonden zijn donderdag verder over eengekomen om alle werkne mers in 1983 twee vrij besteed bare roostervrije dagen te ge ven. Het sociaal plan voor de 57,5-jarigen en ouder wordt voor een deel bekostigd uit fondsen van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Omdat deze fondsen niet toereikend zijn voor een aan vaardbaar sociaal plan, is be sloten de bovenwettelijke aan vulling uit de 2,06 procent prijscompensatie te financie ren. De ministers van econo mische zaken en sociale zaken zal om toestemming voor de bovenwettelijke aanvulling worden gevraagd. „EIGEN HUIS" AMERSFOORT Erf pacht is niets minder dan het uitbuiten van eigen woningbezitters. De „ver eniging eigen huis", die dit na een onderzoek naar de uitwassen van erfpacht concludeert, eist van de gemeenten die erfpacht hanteren een drastische herziening van hun con tracten. Bij erfpacht moet 2 tot ruim 5 maal zoveel voor de grond worden be taald als wanneer de grond in eigendom is. Het verschil bedraagt soms vele honderdduizenden guldens over 30 tot 50 jaar. Bovendiën is de rechtspositie van de wo ningeigenaar bij erfpacht uiterst zwak. De 26 erfpachtgemeenten, waaronder Leiden, Den Haag, Delft en Zoetermeer, zijn door de vereniging met een brand brief benaderd, waarin de uit wassen staan aangegeven. Erf pachtgemeenten kunnen de contracten eenzijdig wijzigen, opzegging van erfpacht be hoeft alleen het akkoord van de gemeenteraad, de schade vergoeding bij opzegging is vaak in het geheel niet of zeer onvoldoende geregeld en de waafde van de grond wordt zeer willekeurig herzien. De vereniging eigen huis noemt deze uitwassen onaan vaardbaar in een tijd waarin gesproken wordt over uit de hand lopende woonlasten. Ge- 'ëist worden contracten met eeuwigdurende erfpacht, rede lijke afkoopregelingen, geen woekerwinsten en geen eenzij dige wijziging van erfpacht contracten. BESTUURSKUNDIGE PROF. HOOGERWERF: ZUTPHEN De rijksoverheid lijdt bij haar bezuini gingsbeleid aan ernstige blikversmalling. Ze heeft te weinig oog voor de gevolgen van bezuinigingen voor de groei van de werkloosheid en voor de aantasting van welzijn en sociale zekerheid. Bovendien worden de lasten vooral op de lagere inkomens afgewenteld zodat grote delen van de bevolking de lastenverdeling als onrechtvaardig beschouwen. Dit alles kan leiden tot een vermindering van vertrouwen in de politiek en tot toeneming van de burgerlijke ongehoorzaamheid, dus tot aantasting van de openbare orde. Dit zei prof. dr A. Hoogerwerf, hoogleraar in de bestuurskunde aan de Technische Hogeschool Twente op een vandaag in Zut- phen gehouden congres over het onderwerp „Politie en bezuini gingen". Het regeringsbeleid is nu een van dé belangrijkste oor zaken van de groeiende werkloosheid geworden. Bovendien wordt de verzorgingsstaat geleidelijk afgebroken. Men schijnt te vergeten dat de verzorgingsstaat met veel moeite is opgebouwd en tot de belangrijkste verworvenheden van de westerse bescha ving hoort, aldus de hoogleraar. Prof. P. Boorsma, eveneens van de TH Twente, wees erop dat er bij de gemeentelijke politiekorpsen nog maar heel weinig wordt bezuinigd. Zowel in 1981 als in 1982 bezuinigde het merendeel van de korpsen minder dan één procent. Het overgrote deel van de bezuinigingen ligt meer „in de sfeer van snoeien dan rooien", zei hij. Uit de resultaten van een onderzoek dat hij heeft gehou den onder 110 van de 141 gemeentelijke korpsen blijkt dat de gemeentepolitie bezuinigt op de verlaging van overwerkkosten, het uitstellen van de vervanging van auto's, het beperken van verplaatsingskosten, het terugbrengen van representatiekosten, minder piketfunctionarissen en het korten op apparatuur voor met name de recherche. Geüniformeerde politiemensen moeten langer met hun dienstkleding doen en het aantal dure bloed proeven willen sommige politiekorpsen terugdringen door min der verkeerscontroles. Fietser gewond KATWJIJK Een 32-jarige Katwijkse fietser is gister avond gewond geraakt na een botsing met een bromfiets. De man reed links op de Zeeweg. Een tegemoetkomende 19-jari- ge Katwijkse bestuurder van een bromfiets rekende daar niet op en kwam frontaal in botsing met de fietser. Het slachtoffer is met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De duopassagier op de bromfiets raakte bij de aanrij ding een paar tanden kwijt, de bestuurder bleef ongedeerd. De fiets werd totaal vernield, de bromfiets aan de voorzijde flink beschadigd. DEN HAAG De melk- en zuiveldetailhandel heeft in toene mende mate te maken met verkopen van melk en melk- en zui- velprodukten rechtstreeks van de boer aan de consument. Daar bij wordt het algemeen belang (service, volksgezondheid) in toe nemende mate opgeofferd aan het individuele belang van zelf verkopende boeren. Dat stelt het Bedrijfschap Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelprodukten (MEZ) in een notitie over de verkoop op de boerderij. Volgens ruwe schattingen koopt de consument per jaar voor honderden miljoenen guldens rechts reeks van de boer. Het betreft niet alleen melk en zuivel, maar bijvoorbeeld ook aardappelen, groente en fruit. Behalve de con currentievervalsing waartoe de huidige boerderij-verkoop leidt, noemt het bedrijfschap als ander groot probleem de kwaliteit van de produkten en daarmee samenhangend de volksgezond heid en de controle. Poster voor Filmfestival In Cannes toont dit model de nieuwe poster van het 36e Internationale Film festival dat morgen in Cannes begint. Op de poster is af gebeeld een samu rai, geschilderd door de bekende Japanse filmregis seur Akira Kurosa wa, die een prijs won tijdens het fes tival van 1981. Rebelse schrijver Terayama overleden TOKIO De Japanse avant-garde- -schrijver Shoeji Terayama is op 47-jarige leeftijd in Tokio aan buik- vliesontsteking overleden. Teraya ma, die gedichten, toneelspelen er. essays schreef, is met zijn in 1974 ge vormd experimenteel toneelgezel schap ook in Europa opgetreden. In de moderne Japanse literatuur had Terayama, zoals nauwelijks een andere eigentijdse schrijver de naam een rebel te zijn. Laatstelijk wilde hij de roman van de met de Nobelprijs onderscheiden Colombiaan Gabriel Garcia Marquez „Honderd jaar een zaamheid" verfilmen. Maar hij kon het met de auteur niet eens worden over de filmrechten. AMSTERDAM De Ne derlandse kunstmaan IRAS, die sinds 26 januari dit jaar op een hoogte van 900 kilometer rond de aarde cirkelt, heeft een nieuwe komeet ontdekt die dinsdag 10 mei de aar de dichtbij zal passeren. Het hemellichaam heeft naar zijn ontdekkers de naam IRAS-Araki-Alcock gekregen. Araki en Al- cock zijn amateurastrono men die de komeet even eens hebben ontdekt. De waarneming van IRAS is gemeld door de groep astrono men op het grondstation in het Engelse Chilton, die de miljoe nen dagelijkse gegevens van de Nederlandse kunstmaan analyseert. Waarnemingen vanaf de aarde hebben uitge wezen dat het hier gaat om een zeer snel voortijlende ko meet, die volgens voorlopige berekeningen de aarde op een afstand van ongeveer 5 mil joen kilometer zal passeren. Er is slechts een andere komeet bekend die dichter bij de aarde is gekomen. Het is de eerste keer dat een komeet werd ontdekt door een instrument, dat temperatuur in plaats van zichtbaar licht meet. De kunstmaan is inge richt om infrarode straling te meten. Bij helder weer kan de nieuwe komeet dinsdag vanaf de aarde worden waargeno men. De lichtstraling van het hemellichaam zal hetzelfde zijn als de helderste sterren. Maar omdat het licht ver spreid zal zijn over een hemel- gebied dat zestien maal groter is dan onze maan, zal het voor het .ongeoefende oog moeilijk zijn de komeet te zien.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13