Medicus van de toekomst: „En hoe staat het met uw lichaamsbeeld? DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJ U THUIS. Geschiedenis op actueel tijdstip ABN Bank Ontoerekenbaarheid oorlogsmisdadiger voor psychiaters niet duidelijk Eenmalige uitkering zelf aanvragen )e Ruiter letrokken bij erkeersongeluk DR. HUGO VERBRUGH: „REVOLUTIE IN DE GENEESKUNDE" "WAT KAN IK LENEN METM'N EIGEN HUIS?" Uw eigen huis is wellicht de basis voor een flexibele vorm van lenen: de ABN Planpoteek. Gebaseerd op het verschil tussen de huidige executiewaarde en de eventueel nog lopende hypotheek Het maximum bedrag dat u zo kunt lenen is f 50.000,-. Rente betaalt u alleen over het opgenomen saldo. Wat u hebt afgelost kunt u weer opnemen. Doorlopend krediet dus, bijv. voor verbou wing, interieurvemieuwing, of andere grote plannen. Vraag eens informatie! Doventolk in Amsterdams ziekenhuis BINNENLAND SeidócQowumt DONDERDAG 5 MO 1983 PAGINA 9 MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft zich gis- »ren op de achtste dag van het proces tegen de van oorlogs- lisdaden verdachte Nederlander Albert T. uitvoerig bezig houden met de door twee psychiaters dr. D. Mulder en dr. van Leeuwen uitgebrachte rapporten. Centraal daarbij lond de vraag of er al dan niet sprake is geweest van ontoe- Lkeningsvatbaarheid. iie vraag kon geen van bei en beantwoorden omdat de jerdachte onwrikbaar de hem jnlastegelegde feiten blijft fitkennen. Alleen dr. Mulder lerkte op een gegeven mo- kent op dat de toestand waar- k T. heeft verkeerd, grenst an het geheel ontoerekenba- e. Dr. Van Leeuwen noemde pder andere de mogelijkheid at de verdachte de feiten ver- ringt, hetgeen, gezien de nar- ktische (zelfliefde) persoons- jructuur van T., best mogelijk pn.zijn. Verdachte zelf deelde jee volledig toerekeningsvat- aar te zijn. 'an een KZ-syndroom heeft r. Van Leeuwen, die de ver achte ook tijdens het proces egeleidt, niets ontdekt. In het egin, aldus deze psychiater, oelde de verdachte zich hope- )os. rechteloos en onschuldig, ja alles wat T. zelf als gevan- pne van de Duitsers in het amp Natzweiler voor de zo- tnaamde „Nacht-und-Nebel- Igevangenen heeft moeten hdergaan. ziet hij het huidige faces als en complot. Volgens r. Van Leeuwen is dit begrij- püjk Ir. Mulder beschreef het ver- Ihijnsel dat vijf procent van lie KZ-gevangenen zich gei- fentificeerd hebben met de pressors. In het geval van T. cht hij dit zeer wel mogelijk, h Kaufbeuren. waar hij zelf pmpoudste was, ging hij zijn tressie afreageren op andere evangenen die geen agressie- e. maar een berustende hou- ing aannamen. In zijn ogen raren die gevangenen maar (appelingen. Vooral de Poolse evangenen, waarover T. nu ,og schampert, aldus de psy- niaters, als „hyena's en riool- atten". laandag 9 mei wordt het pro- is voortgezet. Ouderen boos over nieuwe voorwaarden huursubsidie DEN HAAG .De Algemene Nederland se Bond voor Ouderen (ANBO) maakt zich ernstig zorgen over de gevolgen van de vermindering van de huursubsidie voor ouderen per 1 juli. Door deze ver mindering zullen vele ouderen in service flats en zogenaamde aanleunwoningen, voorzieningen die voor hen noodzakelijk zijn, niet meer kunnen betalen. De ANBO, waarbij 20.000 ouderen zijn aange sloten, reageert daarmee op uitlatingen van staatsecretaris Brokx (volkshuisves ting) in de Tweede Kamer. Brokx heeft gisteren gezegd te zullen vasthouden aan het verscherpen van de voorwaarden, die gelden voor bejaarden die huursubsidie aanvragen. DEN HAAG Staatssecreta ris De Graaf van Sociale Za ken en Werkgelegenheid wil bijstandontvangers dit jaar weer zelf de zogenoemde een malige uitkering laten aanvra gen. Hij heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld. Vorig jaar kregen de meeste bijstandont vangers vanzelf bericht van de sociale diensten. Een enquête heeft volgens De Graaf echter uitgewezen, dat tweederde van de gemeenten tegen deze pro cedure is. „Plan staatssecretaris aanslag op schoolbegeleiding" DEN HAAG De onderwijsbegeleiding in ons land wordt bedreigd. De gemeenten die met drastische bezuinigingen of financiële moeilijk heden te kampen hebben, zullen niet meer ver plicht zijn de 48 gulden per leerling die het rijk voor onderwijsbegeleiding geeft, aan te vullen tot de huidige 104 gulden. Gevreesd moet wor den, dat van de thans bestaande 2200 arbeids plaatsen er vijfhonderd a zeshonderd verloren gaan. Dit hebben de onderwijsbegeleidingsdien sten becijferd aan de hand van het voorontwerp van wet, dat staatssecretaris Leijenhorst van on derwijs en wetenschappen gisteren voor advies heeft rondgestuurd. Zowel de katholieke- als protestant christelijke vakorganisatie (KOV en PCO) hebben geschrokken gereageerd op de plannen, die volgens de bonden een regelrechte aanslag op de schoolbegeleiding betekenen. ÖESTERBERG De Ko- nkijke Marechaussee heeft steravond minister van de- nsie De Ruiter naar zijn wo- in Naarden gebracht, na- hij betrokken was geweest een verkeersongeluk in esterberg. Evenals zijn auffeur kwam de minister pt de schrik vrij. een bezoek aan de vliegba- j Soesterberg reed de chauf- ur van de minister op het lesterhoogt in een nagenoeg lakse bocht rechtdoor. De Ito schoot de berm in, ver- lelde er twee paaltjes, en •tam tenslotte frontaal tegen jn boom tot stilstand. De jauffeur reed daarna nog yrder tot Soest, waar de auto lènst weigerde. nstreeks middernacht trof politie van Soest, die niet waarschuwd was, de ernstig ihadigde auto geparkeerd [s de hoofdweg aan. De snrtto, voorzien van zend- en tvangstapparatuur, was niet erelheel afgesloten. Bij onder lijk in de auto vond de politie Ifensie-papieren. Volgens de orlichtingsdienst van Defen- betrof het geen geheime kken. De politie stond aan hankelijk voor een raadsel, te- nstjier omdat de auto een ge- im kenteken droeg. ROTTERDAM Niet schrikken, maar de ge neeskunde staat op sprin gen. Althans dreigt, vol gens de Rotterdamse me dicus dr. Hugo Verbrugh, instorting van het funda mentele denkraam waar door de dokters al zo'n 300 jaar tegen hun patiën ten aankijken. Wat ervoor in de plaats zal komen? Verbrugh durft het slechts bij benadering aan te geven. Maar zoveel is hem wel duidelijk dat heel kenmerkend voor de nieuwe grondstructuur zal zijn: de erkenning dat ge zondheid óók bepaald wordt door subjectieve er varingen, door het on grijpbare „irtnerlijk" van de mens, door zijn ziel. In een zaal van de Rotterdam se Erasmus-universiteit, waar aan Verbrugh als wetenschap pelijk hoofdmedewerker is verbonden, presenteerde hij gisteren een boek waarin hij voorspelt hoe de geneeskunst van de toekomst er in grote lij nen zal uitzien. „Nieuw besef van ziekte en ziek zijn" luidt de titel en de verhandeling is bedoeld voor een heel breed publiek. Het behelst een filoso fisch doordenken van de ma nier waarop dokters tegen de mens aankeken en aankijken. Geneesheren in de klassieke oudheid (Hippocrates is wel de bekendste) zagen hun patiënt als een samenstel van vier dy namische kwaliteiten die, als het goed was, elkaar in even wicht hielden. Die kwaliteiten, beter bekend als de vier „sap pen" werden genoemd: „aar de", „water". „lucht" en „vuur". Deze visie heeft stand gehouden tot aan de Renais sance. René Descartes (15951660) ontketende een wetenschappe lijke revolutie toen hij de stoot gaf tot vervanging van dit denkraam door een heel ande re visie. Hierin is geen sprake meer van zoiets ongrijpbaars als „dynamische kwaliteiteri". Sinas Descartes wordt de mens gezien als een combinatie van lichaam en ziel, waarbij de art sen hun aandacht concentre ren op dat aspect van de mens dat nu juist wèl heel grijpbaar is: zijn lichaam. Populair ge zegd: al dat „menselijke" dat op sterk water is te zetten.' Deze manier van kijken was tot voor kort onaantastbaar. Zó De visie van Descartes op de mens is mechanistisch. Hij geeft een geheel via buizen en lijnen lopende verklaring voor het feit dat een mens in zijn geest kan waarnemen waar bijvoorbeeld een punt of een lijn zich in de ruimte bevindt en wat bijvoorbeeld de afstand is tussen twee punten die hij met zijn handen betast. onaantastbaar dat niemand er bij stilstond dat het bij de be grippen lichaam en ziel inder daad om een denkraam, een (heel handige) manier van denken, maar ook niet meer dan dat gaat. Artsen, onder zoekers, patiënten - iedereen accepteerde dat de mens „nu eenmaal" bestond uit een grijpbaar lichaam als drager van een tot op grote hoogte ongrijpbare geest. Wat dr. Verbrugh nu probeert te verhelderen is op de eerste plaats de relatie tussen een menselijk denkraam (paradig ma) en de geneeskunde. Op de tweede plaats tracht hij aanne melijk te maken dat er in de geneeskunde (en ook daarbui ten) sinds pakweg een jaar of vijftien een nieuwe grondvisie op de mens aan het ontstaan is, die naar zijn mening de oude zal verdringen. Daarbij gaat het, meent hij, om een re volutionaire omwenteling van hetzelfde kaliber als de over gang van de „sappenleer" naar de visie van Descartes. Alternatief Denkt hij daarbij aan de alter natieve geneeswijzen? „Aan bepaalde aspecten daarvan, ja. Natuurlijk is lang niet alles dat zich aandient als alternatief ook echt alternatief. Er is een hoop humbug bij en er zijn ook een hoop „alternatief" ge heten geneeswijzen die bij na dere beschouwing varianten blijken van het denkmodel li chaam/geest van Descartes of zelfs van de „sappenleer" van vóór Descartes. Toch denk ik dat je in die alternatieve we reld ook elementen kunt aan wijzen die van een wezenlijk nieuwe kijk getuigen. Maar die elementen vind je niet al leen daar. Die tref je ook aan in het denken van sommige onderzoekers binnen de regu liere, de officiële, geneeskunde en ook buiten de medische we tenschap. In de filosofie, bij voorbeeld de wijsgerige antro pologie en het existentialisme, zijn die denkpatronen zelfs al geruime tijd gemeengoed. Een voudig gezegd gaat het daarbij om het doorbreken van de starre scheiding tussen li chaam en geest. Om een visie waarbij het lichaam niet wordt gezien los van de geest, maar in onverbrekelijke samenhang daarmee. De geest van een mens beïnvloedt zijn lichaam. De manier waarop iemand zijn leven beleeft, is van invloed op zijn gezondheid daar gaat het om in de nieuwe vi sie". Verschrikkelijk nieuw klinkt dat op het eerste gehoor niet. Dat iemand die zich voortdu rend opvreet, kans loopt op maagzweren en hartkwalen, is algemeen bekend. Elke moe der weet dat je een kind dat gevallen is en een flinke schaafwond heeft opgelopen, moet afleiden met zoete woordjes en een verhaaltje over iets leuks. Zo'n kind ver legt zijn aandacht dan naar iets anders en „vergeet" de pijn. En iedere familie kent wel een verhaal over een oma die binnen een paar maanden of zelfs een pa&r weken na opa stierf omdat ze zonder opa niet meer verder wilde leven. „Dat mag waar zijn", zegt dr. Verbrugh, „aan de andere kant is ook waar dat de offi ciële medische wetenschap in onderzoek, diagnose en behan deling nauwelijks of niet van dit inzicht gebruik maakt. Een goede dokter zal er in de prak tijk misschien wel naar hande len, maar impliciet, onuitge sproken. In het officiële we tenschappelijk denken over ziekte speelt het geen rol. Neem bijvoorbeeld een ziekte als hernia. Elke dokter weet dat een operatie of een ander lichamelijk ingrijpen maar in heel wenig gevallen helpt. Een recent onderzoek in Zoeter- meer wees uit dat bij 60 van de mensen met hernia-achtige klachten geen lichamelijke af wijking kon worden geconsta teerd, terwijl bij 30 van de mensen zonder klachten wel sprake was van een afwijking. Een andere dan lichamelijke benadering van het probleem heeft de huidige medische we tenschap echter niet te bieden. Het klassieke medische den kraam heeft domweg geen antwoord op het fenomeen „hernia". Wat ik nu naar vo ren breng is dat er een mens beeld aan het ontstaan is waarin lichaam en geest zoda nig als een twee-eenheid wor den gezien dat een oplossing voor hernia niet langer uitslui tend in de lichamelijke sfeer wordt gezocht. Zo'n denkraam „zit er aan te komen" en naar mijn opvatting zal het de klas sieke aanpak a la Descartes op den duur verdringen. Waarbij het natuurlijk niet zo kan zijn dat alle verworvenheden van de klassieke medische weten schap zo maar opzij worden gezet. Die verworvenheden zijn op zichzelf genomen im mers zeer indrukwekkend. Dat vergeten de alternatieve genezers die de officiële we tenschap in haar geheel ver werpen De nieuwe grond structuur in het medisch den ken zal het vele goede dat de afgelopen eeuwen is bereikt omvatten, maar daarnaast een extra dimensie bieden door re kening te houden met de rol die de persoonlijke binnenwe reld, de innerlijke beleving speelt". Lichaamsbeeld Algemeen aanvaarde begrip pen om die extra dimensie aan te duiden, ontbreken nog. In zijn boek introduceert dr. Ver brugh de termen „voorlich ting" en „lichaamsbeeld" Daarbij staat „voorlichting" niet alleen voor het verschaf fen van algemene informatie over het lichamelijk functio neren, maar ook voor het hoogst individuele gebeuren tussen arts/therapeut en pa tiënt/cliënt. „Diagnose en the rapie gaan hier vloeiend in el kaar over, want de essentie van deze sfeer is dat woorden doordat ze worden uitgespro ken, een „werking" hebben", aldus Verbrugh. „Het li chaamsbeeld heeft, in één be grip samengevat, alles te ma ken met het biografisch per spectief dat men in een be paalde levensfase heeft". Wat je je nu concreet moet voorstellen wanneer iemand met hernia straks de spreek kamer van de nieuwe dokter binnentreedt? „Precies kan ik dat niet zeg gen. Ik signaleer een ontwik keling waarvan nu nog niet te overzien valt waarheen die 'concreet zal leiden. Maar je moet je voorstellen dat de arts die hernia zal plaatsen in het totaal van de levensloop van de betrokken patiënt. Hij zal de hernia in verband brengen met het perspectief dat die man of vrouw op zijn of haar leven heeft. Hij zal de licha melijke stoornis opvatten als een signaal dat iets zegt over de héle mens. Hij zal helpen de betrokkene weer vat op het leven te geven. Héél het leven, niet alleen de lichamelijke kant ervan. Heelkunde zal dan in de volle zin van het woord heel-kunde zijn'5» WILLEM SCHEER N.a.v. „Nieuw besef van ziekte en ziek-zijn" Auteur: H. S. Verbrugh Uitgeverij: De Toorts, Haarlem Nederland geeft 5,5 miljoen voor export Indonesië DEN HAAG Minister Schoo (Ontwikkelingssamenwerking) heeft 5,5 miljoen gulden be schikbaar gesteld aan Indone sië, waardoor dit land binnen kort een groter deel van de export van zijn eigen grond stoffen zelf kan vervoeren. De Indonesische export van gra nen, ertsen en kolen is nu nog voor een belangrijk deel in handen van buitenlandse vrachtvaarders. IRIEMELS coReBtJ i CD- lETLlEE-NcE HEEL cceo hit ^ocaAmrzd (Door Jan Hooyman en Frits Stommels) WO II EN NAZIDOM" BIJ MA VO, HA VO EN VWO „Nederland voor, tijdens en na de Tweede Wereldoor log (19391946)" en „Nationaal-socialisme in Duitsland (19181945)" waren de onderwerpen van het examen geschiedenis en staatsinrichting, dat gisteren bij vwo, havo en mavo op het programma stond. Op de dag van de dodenherdenking, daags voor het feest van de be vrijding, waren dat dus twee heel actuele zaken. De vragen die hierover aan de mavo-kandidaten werden ge steld, waren volgens onze le raar best te beantwoorden. Dat gold eigenlijk ook voor de ha vo-opgaven, zij het dat onze le raar het wel jammer vond dat bij het eerste onderwerp alleen naar kennis werd gespeurd. Van enig toetsen van inzicht was geen sprake. Bij de vragen over het nationaal-socialisme werd gelukkig wel van de leerlingen gevraagd met histo risch materiaal te werken. De vragen 21 tot en met 24 verg den veel tijd. De vwo-opgaven waren even eens niet moeilijk. Alleen-vraag 24 was wat problematisch, niet zozeer vanwege de moeilijkheidsgraad als wel vanwege haar zeer grote bewerke lijkheid. Frans Frans was gisteren ook het gemeenschappelijke vak voor vwo en havo. Bij het vwo waren de eerste tekst (de culturele aanpas sing van emigranten) en de tweede (skiën) niet zo moeilijk. De moeilijkheden begonnen met de derde tekst (stakingen) die pit tig was, omdat de auteur zich moeilijk uitdrukt. De vierde tekst (over het „enige kind") een boekbespreking was voor de leerlingen heel moeilijk en zwevend. Frans voor het havo werd door de meeste leerlingen moeilijk gevonden. Velen waren niet klaar gekomen en hadden de rest willekeurig aangekruist. Tijd om te controleren ontbrak de meesten. De teksten één (vrouwen die via een uitzendbureau werken), vier (een middag in Peking) en vijf (surfen) leverden weinig moeilijkheden op. De tweede tekst, waarin het Centre Pompidou met een supermarkt voor „lees"-voer wordt vergeleken, was volgens de leerlingen moeilijk vanwege het aantal moeilijke woorden door de tekst heen. Verreweg de meeste tijd ging heen met de derde tekst over de Hallyday-generatie, die niet alleen volgens de leerlingen maar ook volgens de leraar moeilijk was. Zij vonden het meer een vwo-tekst vanwege de echt diep inzichtelijke vragen. Maar de tekst kwam dan ook uit Le Monde. Opstel Zowel de drie- als vierjarige mavo had in de morgenuren tien gevarieerde en vaak actuele opsteltitels, voldoende aangepast aan de belevingswereld van de mavoleerling. De kandidaten konden er zowel informatief schrijvend als in verhaalvorm be hoorlijk mee uit de voeten. Mavo-D had titels als: Werkplicht?; Sport; Mijn idool in het ri ool; Mag ik er alsjeblieft uitzien zoals ik dat wil? en een tekst van de pop-groep Drukwerk (regels en wetten daar moet ik naar leven maar KANSEN worden me niet gegeven!). Mavo-C had titels als: De kindertelefoon; Weekendsport; Balen (van school); Geen werk? Dan verder leren?; Over smaak valt (niet?) te twistenVoor de volwassen kandidaten waren er vier extra titels. Deze betroffen onder andere het effect van op latere leeftijd weer naar school gaan en hoe uit te komen met het inkomen. Lbo Het hele lbo had gistermorgen met uitzondering van het lmo (la ger middenstands onderwijs) in totaal vijftig meerkeuzevragen over drie Nederlandse teksten. De eerste tekst handelde over de geschiedenis van het Rom- -volk, de zigeuners. In kort bestek werd er het wel en wee uit de eeuwenlange geschiedenis van deze mensen uit de doeken gedaan. De tekst, zeer interessant en leerzaam maar niet gemak kelijk, kwam uit „Vrijbrief, Tegenkrant voor jongeren" van april 1981. De beide andere teksten over .joggen, een passie zonder gren zen" (uit het Nieuwsblad van het Noorden, december 1980) en over „imker als beroep" (Rinze Brandsma, De Nieuwe Krant, maart 1981) zullen over het algemeen veel minder moeilijkhe den hebben opgeleverd. Het lmo had gisteren naast reclametheorie en tekenen het vak verkoopbevordering. Het onderwerp van dat laatste examen was actueel en behelsde o.a. zaken als criminaliteit en vandalisme in winkelcentra. Er moesten open vragen worden beantwoord over ondermeer reformassortiment en de sociale functie van het win- kelgebeuren. Daarnaast werd er gevraagd om enkele opdrachten uit te voe ren, waarop beleidsbeslissingen genomen konden worden. Op drachten over bijvoorbeeld „gouden schap"-problematiek (de ideale presentatieplaats in de winkel). De kandidaten vonden het goed werk, maar hadden erop gerekend dat er wat meer de finities (zoals: wat is marketing?) gevraagd zouden worden. ADVERTENTIE. Om doordacht te lenen. AMSTERDAM Artsen, ver pleegkundigen en dove of slechtorende patiënten in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam kunnen met ingang van deze maand bij communicatiestoornissen een beroep doen op een do ventolk. Het AMC heeft af spraken kunnen maken met één van de weinige tolken in Nederland, die officieel er kend zijn door de Dovenraad. Op verzoek kan er met haar een afspraak worden gemaakt Als doven of slechthorenden met het ziekenhuis in aanra king komen, blijken zij vaak met allerlei problemen gecon fronteerd te worden. Zo on- staan er vaak misverstanden -over de aard van de ziekte, omdat de patiënt zijn klachten onvoldoende duidelijk kan maken. Ook gebeurt het wel dat dove patiënten urenlang vergeefs in een wachtkamer zitten, omdat zij niet hoorden dat hun naam werd afgeroe pen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9