Rijnland maakt p,5 miljoen winst over 1982 eldgebrek dwingt Leids en Oegstgeests asiel tot fusie Politie doet inval in pand Ravenhorst IHSIË Hl m ilai»a •nt fieidae(3omq/nl ^Vernieuwing van _Jan Vossenbrug ••VERWACHT VERLIES BLIJFT UIT m MOLEN DE VALK CENTRAAL IN REGIONALE FIETSDAG LAMME EN DE BLINDE HEBBEN ELKAAR GEVONDEN" HEIDEN DONDERDAG 5 MEI 1983 PAGINA 3 lEIDEN De gemeente begint maandag met het ver nieuwen van de Jan Vossenbrug. Men verwacht eind met ^et karwei klaar te zijn. e metalen onderdelen van de brug verkeren in zeer slech- B staat. Daarom wordt deze brug, die in theorie beweegbaar "i vervangen door een vaste, betonnen verbinding. Voor Jafaetgangers en fietsers is een noodbrug naast de Jan Vossen- 'itgirug aangelegd. Voor de bereikbaarheid van woningen en zijjedrijven op het gedeelte Lange Mare-Vollersgracht wordt ie oiet daar geldende éénrichtingsverkeer in de richting Lange ieidflare tijdelijk omgedraaid. Kerkpleinbrug weer open LEIDEN Met ingang van maandag wor den de Oosterkerkstraat en de Kerkplein- brug weer voor het verkeer opengesteld. Na maandenlange werkzaamheden wordt de toegankelijkheid van het Herengracht- Zijlsingel gebied hiermee een stuk verbe terd. Zo is de brug bij het arbeidsbureau verbreed en dat moet met name het open baar vervoer ten goede komen. Ter gele genheid van de openstelling van de brug en de straat, heeft de gemeente een NZH- bus ingehuurd om de eerste feestelijke rit over de brug en door de straat te maken. Voor het rondritje zijn onder meer de buurtcomités uitgenodigd. Bewoners Galgewater vragen om palen LEIDEN Bewoners van het Galgewater en het Neeltje van Zuytbrouckhof hebben het gemeente bestuur om „Leidse paaltjes" gevraagd om de par keeroverlast te beperken. In een brief aan het gemeentebestuur stellen de bewoners vast, dat het parkeer- en wachtverbod aan de woningzijde steeds wordt overtreden waar door soms de toegang tot de huizen geblokkeerd is en voetgangers niet meer op het trottoir kunnen lopen. Paaltjes zouden uitkomst kunnen brengen. Datzelfde geldt voor de hoeken Galgewater/Bor- stelbrug en Galge water/Kort Rapenburg. Tevens ondervinden de bewoners last van schuin gepar keerde voertuigen aan het Galgewater, voorbij de Valkensteeg. Het in- en uitrijden uit de daar staande parkeergarages wordt door deze voertui gen belemmerd. Koopavond op vrijdag LEIDEN De winkeliers van de Haarlemmerstraat, vere nigd in de Ondernemersvere niging Promotion Haarlem merstraat en omgeving, willen hun winkels op vrijdagavond 13 mei tot negen uur 's avonds open houden. Zij hebben hier voor bij de gemeente vergun ning aangevraagd. Dit houdt verband met het feit, dat het donderdag 12 mei Hemel vaartsdag is en de winkels daarom gesloten" zullen zijn. De winkeliers lopen daarom hun vaste koopavond mis. Daarom wil men de koop avond verschuiven naar vrij dag. OU» rias i, het, 1IDEN Het energie Rijnland verwacht 182 af te kunnen sluiten iet winst van ruim 6.5 lH<$ilj°en gulden. Bij het op- iken van de begroting Rijnland werd nog re ining gehouden met een lerlies van ruim 5 miljoen Julden. athe winst is met name te dan- aan de gunstiger afzet elektriciteit. Aanvanke- werd rekening gehouden een krappe winst van acht ton op de verkoop van elektriciteit. Nu blijkt dat de eigenlijke omzet meer dan 12 miljoen heeft bedragen. Als oorzaak hiervoor wijst Rijn land op de daling van de brandstofprijs waardoor de elektriciteit goedkoper inge kocht kon worden. Op de verkoop van gas en stoom wordt in 1982 verlies ge boekt. Verwacht werd dat de verkoop van gas in '82 een verlies op zou leveren van ruim 5.7 miljoen gulden, dit verlies is uiteindelijk terug gebracht tot 4.6 miljoen gul den. Rijnland bracht het vo rig jaar ruim 417 miljoen ku bieke meter gas aan de man. Slechts de verkoop van stoom is slechter uitgevallen dan verwacht: 9 ton verlies inplaats van de verwachtte 2 ton. In het geheel worden de meevallers van het energie bedrijf toegeschreven aan de rentedaling die het vorig jaar heeft plaatsgevonden. Door het positieve eindresultaat kan een beroep op de reser ves van Rijnland achterwege blijven. hogeze aanblik bood de Ravenhorst gistermiddag om twee uur. 5>P ZOEK NAAR VERDOVENDE MIDDELEN ongi Ruim twintig van de Leidse politie gistermiddag een in- in een kraakpand aan Ravenhorst op zoek 'erdovende midde- »e politie vond 5 ïeroïne en 4 gram met een totale van ruim 3000 Zeven personen aangehouden. De politie had het vermoe-- den dat er in het bewuste kraakpand in verdovende middelen werd gehandeld. Het huis werd reeds enkele weken in de gaten gehouden waarbij "druk verkeer" werd geconstateerd. Rond twee uur gistermiddag had de in val plaats waarbij slechts ge ringe hoeveelheden verdo vende middelen werden ge vonden. Op het moment van de inval waren enkele perso nen bezig heroïnepoeder af te wegen. Een bedrag van 1000 gulden werd in beslag genomen. Onder de zeven verdachten zijn twee hande laren, een 28-jarige Schie dammer en een 27-jarige Leidenaar. Zij worden nog steeds vastgehouden. Vijf ge bruikers in leeftijd variërend van 17 tot 29 jaar werden gis teravond na verhoor vrijge laten. Het monument bij Molen de Valk was ook dit jaar de plaats waar ter nage dachtenis van de gevalle nen bloemen werden ge legd, onder meer door burgemeester Goekoop en minister Brinkman. Veel belangstelling bij doden herdenking LEIDEN Zeker dui- zend Leidenaren waren gisteravond aanwezig bij de traditionele 4 mei her denkingsplechtigheid. Na de herdenkingsbijeen komst in de Marekerk trok een Stille Tocht dit keer via de Oude Singel naar het monument bij Molen de Valk. Bij het monument werden kransen gelegd door onder an deren minister L.C. Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur, burgemeester C. Goekoop en de Leidse werk groep homofilie. Tegenover het monument langs de Rijns- burgersingel werd door enkele demonstranten met spandoe ken opgeroepen tot verzet te gen het fascisme. Tijdens de bijeenkomst in de Marekerk riep ook minister Brinkman in zijn herden kingswoord op tot „waak zaamheid" tegen opkomend fascisme. „Wat in de jaren veertig gebeurde, mag nooit meer terugkomen. We moeten waakzaam zijn tegen fascisme. We moeten de jeugd blijven confronteren met wat toen plaats had. Want als we de jeugd winnen, overwint de de mocratie". De minister zei ver der dat het herdenken van de gevallenen een „mysterieus" iets is, „omdat zij in onze her innering voortleven". Ook burgemeester Geokoop vroeg om aandacht voor het fascisme van vandaag. „Deze bijeenkomst is voor veel oude ren een gelegenheid om dege nen, die zijn gevallen te her denken en voor veel jongeren een manier om aandacht te vragen voor onrecht, dat nu elders in de wereld mensen wordt aangedaan" Hij wees er nadrukkelijk op de vervolging onder de Nazi's „van niet al leen de joden, maar ook van zigeuners en homoseksuelen". Filmhuis LVC In het kader van de actie 'Leiden tegen fascisme' wordt morgenen zaterdagavond in het Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 de film 'Der starke Ferdinand' van Alexander Kluge vertoond. De film gaat over een veiligheidschef van een grote onderneming, die dusda nige maatregelen verzint, dat het bedrijf komt stil te liggen. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om kwart over negen. Vanavond wordt, ook in het ka der van de actie, in het filmhuis de film 'Alle Turken heten Ali' van Fassbinder gedraaid. Deze film gaat over een 60-jarige Duitse vrouw, die een relatie heeft met een twintig jaar jongere Marokkaanse gastarbei der. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Bloemetje Bloemenmeisjes delen zaterdagmiddag tussen twaalf en vier uur, in de Haarlemmerstraat een bloemetje uit aan het winkelende publiek. Deze bloemenhulde houdt verband met moederdag. De Ondernemersvereniging Promotion Haarlemmerstraat en omgeving heeft voor deze actie ruim 10.000 bloemen gekocht. Tevens zijn zaterdag in de Haar lemmerstraat ruim twintig orgels te zien en te horen. Vrijwilligers Het Dienstencentrum Binnenstad (Hooglandse Kerk- gracht 32) vraagt vrijwilligers voor het verrichten van allerlei hand- en spandiensten ten behoeve van oude ren. Het vrijwilligersschap behelst ondermeer het te gen vergoeding vervoeren of het begeleiden van oude ren, boodschappen doen of het afleggen van huisbezoe ken. De vraag is momenteel zo groot dat het centrum verzoeken om hulp af moet wijzen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Marja Desar of Bart Dekkers telefoon 143503. LEIDEN De jaarlijkse mo lenfietsroute gaat dit jaar voor de Leidse regio van start bij Molen De Valk. Het evene ment, dat aanstaande zaterdag plaats heeft, wordt georgani seerd door het VVV, de jubile rende ANWB, molenmuseum De Valk en de Juniorkamer Leiden. De 35 km. lange fiets tocht voert dit jaar langs 15 molens in de regio waarvan een groot aantal die dag gratis te bezichtigen zijn. De molen fietstocht trok in vorige jaren meer dan 3000 deelnemers. De opbrengst van de fietstocht deelname kost 3 gulden is bestemd voor blindenorganisa- ties De startsein voor de fietstocht wordt zaterdagochtend rond negen uur gegeven door bur gemeester C. Goekoop bij mo len De Valk waarna deelne mers zich tot een uur kunnen inschrijven. Voor vijf uur dient men echter bij De Valk terug te zijn waar een herin neringsmedaille ligt te wach ten. Rond de molen zullen za terdag diverse activiteiten plaats hebben. Zes bakkers van het gilde van de echte bakkers zullen hun van mo- lenmeel gebakken viergranen- brood presenteren. Zij zorgen er ook voor dat elke deelne mer aan de tocht een gratis lunchpakket meekrijgt. Bij het pakket is een bon gevoegd op vertoon waarvan het viergra- nenbrood tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar is. Op de molenfietsdag zullen twee nieuwe boekjes met fietsroutes ten doop worden gehouden. Eén boekje met vier van 10 tot 70 km variërende fietsroutes is samengesteld door de Junior- kamer. Het aardige van dit boekje is dat de uitgestippelde routes zowel lopend, te fiets als per auto kunnen worden afge legd. Het boekje is voortge sproten uit een molenproject in het kader waarvan de Ju niorkamer ook een Engelstali ge diapresentatie voor Molen De Valk heeft vervaardigd. Het tweede boekje is een her uitgave van het bekende VVV-fietsrouteboekje '7 x fiet sen'. Het boekje is uitgebreid tot 10 fietsroutes door Leiden. De Stichting Orgelstad Leiden, die zaterdag een grote mani festatie houdt in de Leidse binnenstad, zal bij Molen de Valk aanwezig zijn met het grootste draaiorgel van Euro pa. Het zal aan de voet van de molenheuvel zijn klanken la ten horen. Tenslotte zijn er stands aanwezig van de Leidse politie over preventie van fietsdiefstal, de Hartstichting en de verpleeghuizen St. Elisa beth Gasthuishof en Wijckers- loot die een inzamelingsactie houden voor een rolstoelbus voor hun patiënten. Molen De Valk is de hele za terdag gratis te bezichtigen. Herinrichting Kanaalstraat LEIDEN De herinrichting en herbestrating van de Ka naalstraat begint maandag. Vooruitlopend daarop zijn de openbare nutsbedrijven begon nen met werkzaamheden aan kabels en leidingen. Het gedeelte tussen Hoge Rijn dijk en Hartmanstraat moet op 4 juni klaar zijn, als tweede fase tot 1 juli komt het stuk tussen de Hartmanstraat en de Dozystraat aan de beurt. Het resterende gedeelte tussen Do zystraat en Roomburgerlaan moet op 29 juli zijn voltooid. Op z'nkop Een personenauto kwam gis terochtend omgekeerd op het wegdek terecht na een aanrij ding met een andere auto. Het ongeluk had plaats op de krui sing Valeriusstraat-Obrecht- straat. De bestuurder van de betrokken wagen, een 31-jari ge man uit Leiden, had de an der geen voorrang verleend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Leiden en omstreken met een geldelijke bijdrage. De afdelin gen Leiden en Katwijk doen dat echter niet. Vooral de steun van de Leidse afdeling wordt node gemist. Men schat deze steun op een bijdrage van 25.000 gulden per jaar. De Leidse afdeling geeft de stichting geen geld, omdat deze twee instanties al een tijdje met elkaar in de clinch liggen. Het laatste conflict ging over het aanwijzen van een dierenarts. De afdeling Leiden wilde dat de stichting dieren asiel liet werken, de stichting weigerde dat en kreeg de 25.000 gulden dus niet. Dit conflict is echter van de baan, zegt de heer W. van Winterswijk, voorzitter van de stichting. De stichting en de Dierenbescherming hebben onder leiding van burgemees ter C. Goekoop een gesprek gehad, waarin „Wat plooien zijn glad gestreken". De heer Van Winterswijk zegt, dat de stichting binnenkort door de Dierenbescherming wordt on dersteund. Volgens de heer Van Winterswijk is die steun Behalve door de drie afdelin gen van de Dierenbescher ming, wordt de stichting ook door de gemeenten Leiden, Hazerswoude, Katwijk, Lei derdorp, Oegstgeest, Valken burg (100 gulden), Warmond, Sassenheim en Zoeterwoude financieel gesteund. Alkema de, Koudekerk, Lisse, Rijns- burg, Voorhout en Woubrugge doen dat niet. De stichting noemt dit op een valse manier profiteren van de de zwerfdie ren-opvang. Rijnsburg brengt zijn zwerfdieren overigens naar Wassenaar. De gemeenten betalen een be- betaalt Hazerswoude 40 cent per inwoner, Warmond draagt 20 cent af. De stichting wil, dat dat bedrag wordt gelijkgetrok ken. Men stelt voor het bedrag per inwoner op 35 cent te stel len. Tevens wil men met de gemeenten, die niet betalen, gaan onderhandelen. De stich ting is van mening, dat ook deze dorpen moeten betalen. Men maakt immers gebruik van de faciliteiten van de bei de asiels. Willen deze gemeen ten niet betalen, dan worden zwerfdieren uit deze plaatsen in de toekomst niet meer opge nomen, aldus de Stichting. talen, zijn die mening toege daan. Ook in de twee voorgaande ja ren leed de stichting een ver lies van zo'n 50.000 gulden jaarlijks. Volgens de heer. Van Winterswijk kan men blijven draaien door in te teren op het eigen vermogen. „Maar dat kan ook niet lang meer duren.' Er moet verandering in ko men. Door deze samenwerking kunnen we efficiënter en dus goedkoper werken." Het is de bedoeling, dat het asiel in Oegstgeest het gebied ten westen van Leiden onder zijn hoede neemt en het asiel gedeelte. Voor de gemeenten is dat gemakkelijker werken. Katwijk brengt zwerfhonden naar de Besjeslaan, nu kan men in Oegstgeest terecht Men denkt er ook aan tussen beide asiels dieren uit te wisse len. „Katwijkers die een dier zoeken, gaan niet zo gemakke lijk naar Leiden, voor hen is Oegstgeest een oplossing," zegt de heer Van Winterswijk. De Stichting streeft naar een groot streekasiel. Maar men wil de zaak niet teveel concen treren. Het asiel in Oegstgeest blijft volop meedraaien. „An ders komen de mensen niet," Het Leids die- aan de Besjeslaan het Oegstgeests asiel worden per 1 één bestuur be- Dit betekent, dat asiels zeer intensief elkaar gaan samen- De beheerder beide asiels is de Dierentehuis en omstre- De fusie is mede een van de slechte fi- situatie van beide -Men verwacht dit jaar met een gezamenlijk tekort van 60.000 gulden af te sluiten. „Je kunt ons vergelijken met de lamme en de blinde die elkaar gevon den hebben," zegt de heer Van Winterswijk, voorzitter van de stichting. Door deze fusie hoopt men, dat de gemeenten in de regio Leiden de asiels met meer geld zullen steunen. In de regio Leiden zijn in to taal vijf afdelingen van de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. Dit zijn Leiden, Oegstgeest/Warmond, Katwijk, Lisse en Hazerswou de. Drie afdelingen steunen de

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3