1 Iedere zondagmiddag metuweigen reisleider op stap voorf32,50. 3M stelt verhuizing naar Zoeterwoude uit „Op stap in eigen land" is het nieuwe Boek van de Maand. Een huid als een olifant... 7joeterwouds openluchtbad drooggelegd 'rozawedstrijd in Oegstgeest 3iet Steltman reikt bloembinddiploma's uit Van 21 april t/m 21 mei f32,50,daarna f l^-duuider. Zelfs een huid als een oli fant biedt onvoldoende weerstand tegen de injec tienaald. Dat bleek giste ren toen de mannetjesoli fant „Baba" in het Die renpark Wassenaar toe was aan zijn periodieke gezondheidsonderzoek. Een niet gering karwei, bemoeilijkt door het feit dat Baba nog wel eens agressief wil worden als hem een dergelijke be handeling ten deel valt. De gigant kreeg daar nu geen gelegenheid voor. Direct na de verdoving werd begonnen met het bloed aftappen. Toen dat gebeurd was, ging de En gelse olifant-deskundige Andrew Greenwood met behulp van de vaste ver zorgers van Baba meteen maar door met wat nood zakelijke verzorgings werkzaamheden aan de poten van het dier. Overi gens heeft Baba zich, na dat de narcose was uit gewerkt, niets aangetrok ken van het onderzoek. Om een gezonde honger te stillen ging hij vrijwel meteen over tot het bij eengaren van voedsel. gesteld. Tijdens de grote proza-avond in het Rijnlands Lyceum wordt verder opgetreden door de Rein Dool groep uit Leiden. Midas Dekkers, bioloog/schrij ver leest voor uit eigen werk De proza-manifestatie staal onder auspiciën van K O Oegstgeest. de openbare biblio theek en het Rijnlands Ly ceum. „Gemeenten kunnen eigen werkgelegen heidsbeleid voeren" LEIDEN/DEN HAAG Gemeenten kunnen niet het werkloosheidspro bleem oplossen, maar zij kunnen wel degelijk een eigen werkgelegenheids beleid voeren. Dat schrij ven twee medewerkers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), drs P.J.H. Lem- men en drs R.A.M. Meijer, in het boekje „Gemeente, werk en werkloosheid". Een gemeentelijk werkloos heidsbeleid zal zich in de eerste plaats moeten bezig houden met het behouden en scheppen van arbeidsplaat sen, menen de schrijvers. Wel is het goed, aldus het boekje, dat men zich in ge meentelijke kring op voor hand bewust is van de be perkte mogelijkheden van een dergelijk beleid. De ont wikkeling van de internatio nale handel en de rentestand in de Verenigde Staten zijn immers rechtstreeks van in vloed op de Nederlandse eco nomie. Bovendien is het eco nomisch beleid grotendeels een zaak van de rijksover heid. Deze relativeringen, al dus Lemmen en Meijer, ont slaan de gemeenten echter niet van de plicht om zelf wat te doen aan de bestrij ding van de werkloosheid. Hoewel de resultaten zelden spectaculair zullen zijn en de effecten vaak indirect, kun nen gemeenten toch een waardevolle bijdrage leve ren, menen zij. Tot de moge lijkheden die gemeenten hebben om iets aan de werk loosheid te doen behoren volgens de schrijvers het sti muleren van de bedrijvig heid in de gemeente, dat vol gens hen vaak heel direct kan gebeuren en het ont plooien van gemeentelijke activiteiten die hun uitstra ling hebben naar de bedrij ven in de gemeenten. Bij be slissingen over ruimtelijke ordening en milieu kan meer aandacht worden besteed aan werkgelegenheidseffec ten. Ook kan een versnelling van vergunningenprocedures helpen. Tenslotte heeft dc gemeente mogelijkheden tol steunverlening aan bedrijven in nood, zoals in het geval van ADM en RDM. veltstraat een kantoor staan, maar het bijbehorende maga zijn staat aan de Industrieweg in Zoeterwoude. Dat magazijn werd al in het begin van de ja ren zeventig gebouwd en 3M heeft bij het magazijn grond in eigendom waarop het kantoor gebouwd zou moeten worden. De Leidse directie wil naar Zoeterwoude, omdat dat de communicatie met het maga zijn vergemakkelijkt en omdat er aan de Rooseveltstraat te weinig ruimte beschikaar is. Zo zouden onder meer vracht wagens het overige verkeer teveel hinderen. Begin deze maand liet een woordvoerder van de Leidse vestiging van 3M nog weten, dat men verwachtte dat de ,EIDEN ÊeicbeSointmt PETERWOUDE Er igen in het openlucht yembad van Zoeterwou- geen alcohol houdende •anken meer worden xkocht noch genuttigd. >t die uitspraak kwam steravond de gecombi- •erde vergadering van raadscommissies wel- 1 en financiën. Er zijn it name het afgelopen izoen nogal wat klach ten gekomen over opge schoten jongelui die zich niet geheel volgens de re gels gedroegen. Dat ge drag was in bijna alle ge vallen te wijten aan alco holgebruik. In overleg met de politie is daarom besloten - al zal de ge meenteraad dat nog moe ten bekrachtigen - dat verkoop en gebruik van alcohol in het vervolg ta boe is. De raadscommissieleden had den niet veel goede woorden over voor het gedrag van di verse - veelal - jongere bezoe kers van het openlucht zwem bad. Het progressieve commis sielid Wil Ooijendijk wees er zelfs op dat in het verleden „het bier met kratten naar binnen werd gesjouwd". Wet houder mevrouw H. Gra- niewski zei dat bestraffend zal worden opgetreden tegen per sonen die in strijd handelen met de maatregel. Indien drank wordt meegenomen zal dat bij de kassa afgegeven die nen te worden en kan men het na afloop weer terug krijgen. Verstandiger is het uiteraard géén alcoholische dranken van thuis mee te nemen. De ge dragsregels zullen op een dui delijke plaats in het zwembad openbaar worden gemaakt zo dat niet alleen iedere bezoeker er kennis van kan nemen doch tevens kan er door het zwembadpersoneel op worden gewezen indien zich onge wenste situaties voordoen. Het openlucht zwembad op sportpark Haasbroek zal de poorten openen op zaterdag 21 mei. Bij een watertemperatuur van zo'n 21 graden Celsius zal het bad geopend zijn van maandag t/m vrijdag van acht tot zes uur en in het weekein de van elf uur tot half zes. Al met al is het bad, dat onder leiding staat van chef-bad meester Montanus, 63 uur per week open. De zwemvierdaag- se staat op het programma voor de periode 27 juni tot en met 1 juli. De jeugd die dan vier avonden 250 meter aflegt en senioren 500 meter ontvan gen dan een herinneringsme daille. !IDEN De verhuizing in 3M (The Minnesota ining Manufacturing jmpany) van de Leidse >oseveltstraat naar Zoe- rwoude gaat voorlopig et door. De Leidse vesti ng van 3M heeft geen stemming gehad van hoofddirectie van het incern in Amerika om in eterwoude een nieuw intoor te laten bouwen. I is een concern waarvan de lofdvestiging in Amerika kat. De firma heeft zich over hele wereld verspreid en is i ook in Nederland beland. I heeft aan de Leidse Roose toestemming om in Zoeter woude nieuwbouw te plegen, er wel zou komen. De econo mische situatie zou voor de Amerikaanse directie nu aan leiding zijn om de investering in de nieuwbouw uit te stellen. „In Amerika krijgt men uit de hele wereld aanvragen om nieuwe investeringen te mo gen doen en ik denk dat men gedacht heeft dat investerin gen in andere zaken als een nieuw kantoorpand in de Leidse regio, voorrang heb ben". aldus een woordvoerder van het bedrijf. Hij gaat ervan uit dat binnen een half jaar er alsnog toestemming voor de nieuwbouw komt, „maar vast staat dat zeker niet". De ont wikkeling van de economie zou eerst afgewacht worden. Wanneer de directie in Ameri- 1 ka alsnog overstag gaat, zal i men zo spoedig mogelijk met de nieuwbouw beginnen. Niet alleen 3M zou uit Leiden verdwijnen, ook de zuster maatschappij DSI (Distribution Services International) houdt het in Leiden voor gezien. Dit bedrijf met een magazijn aan de Rooseveltstraat gaat naar het voormalige Enka-terrein in Breda. Vandaar uit zijn de verbindingen met de Rotter damse haven en met Duitsland en Frankrijk beter en korter Een andere reden voor ver huizing naar Breda is de ruim te die in die gemeente be schikbaar is. Burgemeester opent jaarmarkt OEGSTGEEST Burgemees ter Scheenstra opent morgen om tien uur in de De Kempe- naerstraat een groots opgezette jaarmarkt. Aan deze markt, georganiseerd door „Oegst geest Actief" nemen rond 100 bedrijven alsmede een 25-tal instellingen en verenigingen deel. Gedurende de gehele dag zijn er modeshows, diavoor stellingen, wedstrijden, optre dens van bands en sportde- monstraties. Om 18.00 uur zal Lee Towers een concert geven waarna, in tegenstelling tot eerdere berichten, om half ze ven de trekking zal plaatsvin den van de grote O.A. loterij. Het 5-mei feest in Oegstgeest wordt besloten met een groot „bevrijdingsbal" ,n de feest tent aan de Irislaan. Hieraan wordt medewerking verleend door de East Coast Jazzband. Toegang tot dit bal is gratis. Aanvang tussen acht en negen Op vrijdag 6 mei zal in dezelf de feesttent de AVRO's toppop discoshow op bezoek komen. Vanaf acht uur 's avonds. WOENSDAG 4 MEI 1983 PAGINA 7 Bolllenstreek STREEK Belangrijke monumenten in de Bol lenstreek zijn nu allemaal verzameld in een boekje. Dit boekje, toepaselijk ge naamd „Monumenten Bollenstreek" is verkrijg baar bij alle VVV-kanto ren en de belangrijkste boekhandelaren in de streek tegen betaling van zeven gulden vijftig. Het boekje geeft met foto's ge ïllustreerd een beschrijving van 28 monumenten. Dat kun nen burchten, huizen, molens en kerken zijn. Het is samen gesteld door de gebroeders J.G. Koops uit Noordwijker- hout en G.J. Koops uit Wad- dinxveen. Tot nu toe ontbrak een boekje met deze gegevens in de streek. Plaatselijk waren er wel werkjes, maar dit is een typisch streekgidsje. De omslag van het monu mentenboekje. rSTGEEST In 'gstgeest wordt dit jaar verhaaltjeswedstrijd ihouden. Iedereen die in verhaal schrijft waar- het woord „paard" of ;n samenstelling daarvan Dorkomt heeft kans op e proza-prijs 1983 van de smeente Oegstgeest te winnen. De opdracht luidt: een verhaal dat ge typt één A4 kantje en ge schreven niet meer ruimte mag innemen dan 2 bloc notevel. Tot 10 mei kan men inzenden bij K O, Geversstraat 37 Oegstgeest, fotograaf Loek de Groot in de De Kempenaer- straat of de Openbare Biblio theek, Homeruslaan 7a Oegst geest. Er zijn twee leeftijdsca tegorieën: tot 15 jaar en vanaf 15 jaar. Op de enveloppe moet vermeld staan: „Paard" en ca tegorie A of B. Deelname en bezoek van de grote proza-avond op woens dag 18 mei, aanvang acht uur, is gratis. Het wordt een feesta vond voor alle belangstellen den, inzenders en niet-inzen- ders, kortom voor jong en oud. Enkele bekroonde verhalen zullen worden voorgelezen. Verdere prijzen zijn: speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigde etsen van van Mo- nica-Elias-van Panthaleon van Eek. Voor de jeugd van 10 tot 15 jaar is de hoofdprijs: 10 gra tis paardrijlessen bij manege de Poelruiters. Verder worden er boekenbonnen beschikbaar nwtreinder grote belangstelling heeft de heer P. Steltman, medewerker van het bekende 'arJ ICRV-programma „Ja natuurlijk" gisteravond de bloembinddiploma's in Rijnsburg itgereikt. Hij deed dit ter ere van het 35-jarig bestaan van de bloembindcursus. Deze •f ursus werd gevolgd door ongeveer 200 cursisten uit alle delen van de streek en uit t et land. Eerder op de avond werd de oud-voorzitter J. van Iterson benoemd tot ere- Dorzitter. De heer Van Iterson zat 35 jaar in het bestuur van de bindcursus. Afgelo- iiot en vrijdag ontving hij al een koninklijke onderscheiding als stoffelijke blijk van waar- ering. Volgende week zal er een bloemenexpositie en kunst en antiekmarkt gehou- en worden in de Hooglandse Kerk. De bloemententoonstelling zal worden verzorgd por cursisten van de Bloembindcursus Rijnsburg. Er bestaat veel belangstelling voor eze cursus. De cursus die medio september/oktober weer begint zit praktisch al 'eer vol. .2 Boekje over monumenten Hoe vaak hebben we niet zo'n middag van „wat-zullen-we-nu-toch-'ns-gaan-doen"? Juist voor die middagen is het nieuwe Boek van de Maand „Op stap in eigen land" gemaakt Een wandelboek van 208 pagina's, niet alleen bestemd voor de doorgewinterde stappers onder ons, maar voor iedereen die er gewoon eens uit wiL In totaal staan er maar liefst honderd zorg vuldig nagelopen wandelroutes in. Allemaal met een duidelijke beschrijving van hoe u er komt allemaal duidelijk uitgestippeld op een vogelVluchtkaart Talrijke illustraties en foto's in kleur^r^Qfic^ geven u van tevoren al een idee over wrr>alc,e f de wandeling. In de tekst wordt de routed"*-05* nog 'ns uitvoerig beschreven. U vindt er details in die uw wandeling nog inte ressanter maken: de historie van oude kastelen en parken, beschrijvingen van opvallende flora en fauna. „Óp stap in eigen land" heeft een losbladig systeem. De pagina met de te lopen route kan dan makkelijk in het bijbehorende plastic mapje worden meegenomen. Alvast een prettig weekend! (Echter zolang de voorraad strekt)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7