„Maatschappij moet aansluiten op wensen van mensen en niet andersom99 Sportraad Lisse krijgt volledig bestuur DEEL 7 DRS. KEESKORSWAGEN(34): Economisch wel en wee -LEIDEN/REGIO CeidaeGou/umt In dit zevende deel over arbeid en arbeidsloos heid een interview met drs. Kees Korswagen. Hij studeerde enkele jaren geleden af op het thema Verandering van arbeidsethos van werken moet, maar werken mag". Hij begon met zijn onderzoek en studie over arbeid en arbeidsethos, omdat hij zich verbaasde over het feit dat zoveel mensen zich slechts wisten te identificeren met het werk dat ze hadden. Mensen bleken naast het werk nauwelijks interessen te hebben ontwikkeld en ontleenden hun hele status en identiteit aan dat gene wat ze konden kopen. Mensen die de vaste regelmaat van een baan kwijtraakten, raakten soms geheel ontregeld, niet in staat hun tijd te be steden aan leuke dingen. Dat mensen zo zijn ge worden, dat ze zich niet zonder die vaste baan kunnen vermaken, is natuurlijk in en in triest en dat is de eigenlijke crisis in de maatschappij op dit moment. De crisis is daarom niet voorbij als de werkloosheid voorbij is. Ze is slechts door de werkloosheid zichtbaar geworden. Werken moest, maar was veelal geen pretje. Geen werk geen brood op de plank, was het credo. Maar tegen woordig worden heel veel „rotbaantjes" heilige huisjes die niet aangetast mogen worden. Wordt het echter geen tijd voor een ander bestel, een an der arbeidsethos? Kees Korswagen geeft zijn vi sie. Volgens Korswagen is een basisinkomen voor iedereen financieel al lang mogelijk. Maar of ie dereen dat ook wel wil? Het probleem zit hem in het arbeidsethos, dat maar moeilijk te verande ren lijkt. LEIDEN „Er is eens een onderzoek geweest naar hoe mensen het zou den vinden, als ze om de zoveel tijd eens een jaar betaald verlof zouden krijgen. Uit dat onder zoek bleek, dat 49 pro cent van de mensen daar wel voor voelden, 14 pro cent had geen mening en 37 procent was tegen. Als ik dat zo zie, dan vind ik het heel gek dat niet 100 procent voor was. Het moet toch heerlijk zijn om een jaar lang lekker te kunnen doen waar je zin in hebt. Maar nee, nog niet eens de helft voelde ervoor. Het calvinistische idee van werken moet, is er niet uit te krijgen. De mensen zijn in de loop der tijd zo van zichzelf vervreemd, dat ze alle creativiteit kwijt zijn. Een mens bepaalt niet meer zelf wanneer hij of zij zin vol bezig is, maar iets buiten hem of haar (ethos). Het is nog altijd zo dat een ander bepaalt wanneer je werkt. Al ben je nog zo druk bezig, de omgeving herkent dit niet altijd als werken. Door de vervreemde ma nier van denken zal de mens, die afwijkt van het algemene patroon con stant zijn bezigheden moeten legaliseren. Hij moet constant kunnen aantonen dat zijn bezig heden wel degelijk bin nen het heersende pa troon vallen om zichzelf te kunnen handhaven", aldus Korswagen en hij noemt dit proces de socia le vervreemding. „Er is een heel vreemd beeld over arbeid ontstaan. Zoals ik het nu zie, is werken gelijk aan niet in de steun lopen. Ook al is iemand nog zo ak- tief, zodra hij of zij in de steun loopt, werkt iemand zoge naamd niet. Ik vind dat ie mand zelf moet bepalen wat zijn waarden en normen zijn en dat niet iets van buitenaf dat moet doen. Het is belang rijk dat mensen zichzelf her kennen in hetgeen ze doen. Dat geeft een geestelijke be vrediging. Door de ontwikke ling van het arbeidsproces, waarbij velen zich helemaal niet verwant voelen met het geen ze doen, werken mensen alleen nog voor geld en niet meer vanwege die zelfher kenning of geestelijke bevre-, diging. Acht uur per dag wordt iets gedaan, waar zij niet achter staan, maar alleen doen omdat het moet (vanwe ge geld, status en aanzien). Als je niet werkt dan ben je een profiteur, dus word je door de samenleving gedwon gen dingen alleen plichtmatig te doen. Acht uur per dag een bepaalde rol vervullen, werkt vervreemding in de hand. Dat is logisch. Een leuk voorbeeld is die reclame van Bokma. Daarin komt een man, keurig in het pak met een uitgestre ken gezicht thuis. Hij grijpt naar de Bokma, valt in een stoel en voelt zich thuis. Het keurige kostuum gaat uit en zijn gezicht raakt uit de plooi, er komt een lach op zijn ge zicht en dan slaakt een diepe zucht, hè, hè lekker thuis. Die man speelt dus overdag een rol. Mensen vervreemden van zichzelf en van hun omge ving, weten niet meer wat ze willen en kunnen en als hen gevraagd wordt of ze een jaartje met behoud van loon willen stoppen met werken, wil maar een beperkt deel dat", aldus drs. Kees Korswa gen, die dit proces zelfver- vreemding noemt. Mensen herkennen zichzelf niet meer in hun bezigheden omdat zij langdurig een rol moeten spe len. De mensen gaan in die rol geloven, maar zijn zichzelf niet meer. Arbeidsethos Kees Korswagen is 34 jaar oud en vrijgezel. Hij heeft ze ven jaar sociologie gestudeerd en hield zich daar voorname lijk bezig met het begrip ar beid en arbeidsethos. Hij stu deerde eind 1979 af. Hij is thans part-time leraar maat schappijleer bij een scholenge meenschap, heeft een flinke tijd op rommelmarkten ge staan en is de drummer van een rockband, die alleen op non-commerciële basis op treedt. Hij woont in een sober ingerichte flat in Leiderdorp en kijkt zo nu en dan wel eens te diep in het glaasje. Hij probeert alleen te doen waar hij achter kan staan. Bij zijn studie' heeft hij een speciale interviewtechniek geleerd, waarbij men bepaalde basis waarden en -normen van mensen te weten kan komen. Uit die zogenaamde sociologi sche diepte-interviews werd steeds weer duidelijk dat mensen eigenlijk heel anders tegen hun werk aankijken dan dat ze in eerste instantie zeggen. De arbeidsmoraal bleek na wat doorvragen niet echt die gepanserde buiten- laag te zijn waarover vakbon den en politieke partijen het graag hebben. Mensen waren over het algemeen helemaal niet zo tevreden met hun baan. Men voelde zich moreel verplicht te werken, maar een pretje was het veelal niet. Het gebeurde wel eens dat de on dervraagde door die inter viewtechniek zelf soms ook pas datgene ontdekte wat hij of zij eigenlijk vond, maar nooit zo had durven zeggen", aldus Kees. Enkele voorbeelden van der gelijke sociologische dieptein terviews staan in zijn scriptie, maar het zou te ver voeren die ook af te drukken. Daar om enkele voorbeelden van uitspraken van geïnterviewde mensen: „Je kan moeilijk zeg gen, de groeten, als iets je niet bevalt in je werk". Of: "Je vindt moeilijk een baas waar je het echt helemaal naar je zin hebt". Of: „Werken is ge woon een noodzakelijk kwaad". Of wat uitgebreider: „Je kan van je hobby nooit je werk maken of je moet voor je zelf beginnen. Van je hobby je werk maken is leuk, maar zo ben je niet opgegroeid. Door de school die je volgt, wordt al bepaald wat voor werk je later moet gaan doen. Het is je hobby niet. Het komt haast nooit voor dat mensen werken zoals ze dat met een hobby doen", aldus een geïn terviewde. Korswagen zegt hierover: „Als iemand nou wel zou ontdekken wat hij hij of zij graag wil doen, blijkt dat in de praktijk structureel niet haalbaar. Zo was een tijd je terug in een radioprogram ma een ploegendienstarbeider aan het woord. Hij wilde graag van die ploegendienst af en voelde zich meer aange trokken tot werk in de ver zorgingssector. Hij wilde bij voorbeeld graag voor bejaar den zorgen in zijn woonomge ving. Boodschappen doen, uit wandelen gaan enz. Maar die verandering was niet moge lijk. Hij moest in ploegen dienst blijven werken en kon daar bijna niet uitstappen". Uit die interviews bleek ver der dat bijna iedereen het Drs. Kees Korswagen. vervelend vond om ten koste van de gemeenschap te kiezen voor een eigen leven. Enkele opmerkingen:„Je kan kwaljjk van de gemeenschap gaan le ven als je niet echt onslagen wordt". Bij wat doorpraten blijkt dan dat de ondervraag den het oneerlijk vonden ten opzichte van een ander om van de gemeenschap te leven, maar ze vonden het ook on eerlijk dat zij wel altijd vroeg op moesten en hard werken terwijl de buurman die werk loos was, lekker uit kon sla pen en daarna kon doen waar hij zin in had. Men vond het veel eerlijker als het werk ge deeld zou worden. Korswagen was graag doorgegaan met die interviews, omdat hij daarmee nog duidelijker had kunnen Onderzoek aantonen dat het gevestigde idee over arbeid helemaal niet klopt. Een voortzetting van dat onderzoek moest Kees Korswagen na zijn af studeren stopzetten. Er was geen geld voor beschikbaar en Korswagen moest ook huur en eten betalen. Een fragment uit de strip „Jan Jans en de kinderen". „De regering is nu alleen ge ïnteresseerd in onderzoeken die werkgelegenheid op korte termijn creëren. Onderzoeken die aantonen wat mensen nu eigenlijk zelf willen, komen niet van pas. We leven nu in een maatschappij, waarbij al lerlei normen en waarden ons van bovenaf worden opge legd. Wij moeten ons aanpas sen aan dat systeem, maar ik vind dat je een maatschappij moet aanpassen aan de wen sen van mensen. Er zijn tal van ideeën voor een betere samenleving, maar die wor den monddood gemaakt met economische motieven. Het idee is wel goed, maar econo misch niet haalbaar, zo wordt gezegd. We moeten echter proberen niet de economie ons denken te laten bepalen, maar ons denken moet de economie bepalen, anders worden we geleefd door de economie. Dit lijkt struisvo gelpolitiek maar is het niet. Ik denk dat het juist een kriti sche stellingname is om die stap te maken" aldus Kors wagen. Basisinkomen Korswagen is een voorstander van het gegarandeerde inko men. Een inkomen voor ie dereen dus. Daarnaast zou men wel of niet kunnen wer ken. Volgens hem is dat de enige oplossing om uit de ech te crisis te komen, waarbij mensen hun creativiteit zijn verleerd en zich niet meer weten te vermaken. Er wordt op het ogenblik op grote schaal over deze ideeën ge sproken. De PPR heeft het al in haar partijprogramma staan en de PvdA heeft het erover gehad op haar onlangs gehouden congres. Verschil lende economen en directeu ren van sociale diensten zijn reeds aan het rekenen gesla gen, maar de meningen blij ven nog verdeeld. Een aantal is er van overtuigd, datN het haalbaar is (Als de uitkerin gen die nu al worden ver strekt, hoog en laag, op één hoop gegooid zouden worden, zou elke Nederlander reeds een basisinkomen kunnen krijgen), maar anderen me nen dat het nog niet haalbaar is. Volgens Korswagen en an deren, zoals onder andere drs. Haak uit de eerste aflevering in deze serie, zou zo'n basisin komen, waar een ieder zich van zou kunnen voeden, wo- en kleden, de mensen kunnen genezen van die ver vreemding die door het ar beidsbestel is gegroeid. Korswagen: „De mens is slaaf van het geld geworden. Alles is volgens mij ook fout gegaan door de invoering van het geld en het daarbij behorende marktprincipe. De loskoppe ling van geld en arbeid zou op alle gebied bevrijdend wer ken. Als de druk van het geld verdienen voor je onderhoud weg valt, kunnen mensen zich veel eerder afvragen wat ze met hun leven willen. Er komt meer ruimte voor de ontplooiing die mensen wil len. Nu komen de wensen van mensen niet aan bod. Het is een absurde maatschappij. Een huisvrouw die de hele dag voor kinderen moet zor gen, eten kookt en 's-avonds nog staat te strijken, werkt zo genaamd niet, maar een amb tenaar die per dag misschien drie telefoontjes opneemt en verder uit zijn neus zit te eten, werkt wel". Een andere voorbeeld: „Een afgestudeerd psycholoog kan geen werk vinden, hij gaat als vrijwilli ger mensen helpen. Werkt daarin heel hard, maar blijft een uitbuiter van de sociale voorzieningen" Een ander voorbeeld van die rare ont wikkeling: „Iemand die graag trimt en dat heel verdienste lijk elke dag doet in de dui nen, werkt niet. Terwijl als hij een sponsor krijgt en elke dag precies hetzelfde doet- werkt hij wel". Korswagen:„Het hele idee over werk is gek. Erger is het echter nog voor die boer, die erg mooie, goede groente en fruit verbouwt. Door het marktprincipe, waarbij de dagprijs van bepaalde groen tes bepalend is, wordt zijn dag, week of misschien wel maand werk doorgedraaid. Er is dan zogenaamd te veel van de één of andere groente. Die wordt dan niet goedkoop aan de man gebracht en gaat niet naar arme landen, maar wordt doorgedraaid. Zijn werk wordt vernietigd door iets ondefinieerbaars als een marktprincipe. Maar dat schijnt allemaal heel normaal te zijn", aldus Korswagen. SYLVIA VAN LEEUWEN Nacht van Koudekerk gaat niet door HAZERSWOUDE/KOUDE- KERK AAN DEN RIJN De Nacht van Koudekerk die was gepland in de nacht van vrij dag op zaterdag 13 en 14 mei, gaat definitief niet door. Het rolvoetbaltoernooi, dat op papier geheel „rond" was, kan niet gehouden worden vanwe ge de vele competitiewedstrij den, die voor de teams van de Vöetbal Vereniging Koude kerk zijn vastgesteld. Voor de „Nacht van Koude kerk", georganiseerd ter gele genheid van het 45-jarig be staan van de VV Koudekerk, waren in eerste instantie nog een twee andere dagen be schikbaar: vrijdag 3 en zater dag 4 juni. Die dagen kunnen vgle voetballers van de SV Bërnardus, die samen met die van Koudekerk de „Nacht" zouden volspelen, niet van de partij zijn wegens voetbalver- piichtingen elders. ADVERTENTIE TUINMEUBELEN de betere merken als Rover Garden Allibert - Kettler Kurz en Nistac MOTORMAAIERS TORO - FLYMO - BRILL en HONDA eigen J\ werkplaats VA en slijp- inrichting vrijdagsavonds koopavond JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45-53 Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen. LISSE De Sportraad van Lisse krijgt een volle dig bestuur. Het eerste deel van dit orgaan is al tijdens de' laatstgehouden ledenvergadering geko zen, maar dinsdag 10 mei komen de secties bijeen en die zullen uit hun mid den vertegenwoordigers in het bestuur kiezen. De Sportraad heeft tot doel het overnemen van de ta ken van de gemeentelijke commissie sport en recrea tie. Die heeft volgens de Sportraad goed werk ver richt, maar er is gezocht naar een orgaan waarin meer sportverenigingen vertegenwoordigd zijn. De gemeenteraad van Lisse beslist woensdag over het voortbestaan van de ge-- meentelijke commissie. De Sportraad van Lisse is on derverdeeld in diverse secties, waarin elke sportvereniging zich kan plaatsen, namelijk de veldsporten, de watersporten en de weg- en overige sporten. Tijdens de in maart gehouden ledenvergadering werden veertien grote verenigingen lis en werden in het bestuur be noemd de heer van Baarlen (voorzitter), P. v.d. Zwet (se cretaris en lid van De Water vrienden) en Ben Vink (pen ningmeester en lid van LTC Lisse). De Sportraad wil rustig van start gaan, maar heeft naast de principiële doelstellingen ook ideeële plannen, bijvoorbeeld ten aanzien van de gehele Lis- sese gemeenschap. Men denkt binnen de Sportraad namelijk dat er nog een heel terrein braak ligt als het erom gaat om de inwoners van Lisse bij het sportgebeuren te betrek ken en natuurlijk is er ook nog de schoolgaande jeugd die men graag in het sportgebeuren op wil nemen. Die wil men in elk geval duidelijk maken welke .mogelijkheden en faciliteiten er in Lisse zijn. Ook zal men eventuele knel punten kunnen gaan inventa riseren, wensen op het terrein van de accommodaties en het gebruik daarvan gaan onder zoeken en zal men natuurlijk ruim in overleg gaan met de gemeente. Er is zelfs in het be stuur ruimte voor een gemeen telijke afgevaardigde om het contact met de gemeente di rect te houdende. In de toe komst wil de Sportraad ook komen tot de opstelling van een regionale wedstrijdkalen der en onderzoeken welke an dere faciliteiten men vanuit de Sportraad nog aan de aange sloten verenigingen kan ver strekken (drukken van vere nigingsbladen bijvoorbeeld). Aan de Havikshorst 54 is het interieur-montagebedrijf „In- triall Montage" gevestigd. „Sovereigh Systems B.V.", imp. en exp. van computers aan de Witte Singel 57 is uit de gemeente vertrokken. Aan de Hoge Rijndijk 4 (bo ven de garage van het autobe drijf -van der Meer) is het nieuwe onderkomen van het sportcentrum Wim van Put ten, thans gevestigd aan de Genestetstraat 2, geopend. De groente- en fruitwinkel ,,'t Hoekje" aan de Herenstraat 46 is verplaatst naar de eerder leeggekomen winkelruimte aan de Herenstraat 43e. Aan de haarlemmerstraat 107-109 waar reeds de winkel in dameskleding „Spier Mode" is gevestigd, is „Daniel's pre sentshop", winkel in tijdschrif ten, strips, mode- en techn.bla- den geopend. Bij vonnis van 30-3-'83 is het automobielbedrijf van den Hoed (eig. N. v.d. Hoed) aan de Maredijk 65/71 in staat van faillissement verklaard. „Auma Benelux B.V." im- en export van techn. onderde len aan de Hoge Rijndijk 45 is uit de gemeente naar elders verplaatst. De groothandel in auto-on derdelen „Interkoop" aan de Bachstraat 452 is opgeheven. Aan de Groenhazengracht 25a is „Mr.Duck", winkel in 2e handskleding, boeken en grammofoonplaten (eig. K. T. Kloos) gevestigd. In een eerder leeggekomen bedrijfspand aan de Oude Vest 101 is het garagebedrijf van R. J. F. A. Kattenberg gevestigd. Aan de Sparrenrode 3 is de autorijschool van G. Cuvelier gevestigd. De handel in gebruikte au to's van G. Lantrok aan de Havikhorst 26 is opgeheven. Aan de Verbeekstraat 19-21 (nieuwbouw) is het cantine-ex- ploitatiebedrijf W. Klok-Jon- gejan gevestigd. Trimlopen Bataven en AV Holland LEIDEN De Voorschotense Oranjevereniging houdt don derdag in samenwerking met atletiekvereniging De Bata ven-Leiden voor de zevende maal de Parkenloop. Het eve nement begint om 19.30 uur. Start en finish zijn op het ter rein van SVLV. De afstanden waaruit gekozen kan worden zijn: 2-, 5- of 10 kilometer óf 10 mijl. Inschrijving is mogelijk vanaf half zeven. De kosten bedragen 2 gulden 50 voor deelnemers aan de loop over 2 of 5 kilometer, voor deelname aan de overige afstanden be taald men een gulden meer. Een dag later, vrijdag, organi seert AV Holland een strand- loop aan de Wassenaarse Slag. De start aldaar is eveneens om half acht. De te lopen afstan den zijn naar keuze 2, 4 of 8 kilometer. Inschrijven kan vanaf half zeven en de kosten voor deelname bedragen 3 gul den 50. Jeugd tot en met 14 jaar kan voor een gulden min der starten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5