Brazilië^^gtCubanen uit Suriname te jagen Noren krijgen nog geen vat op onderzeeër Polen betogen massaal voor Solidariteit Golf inbraken in Alphen Weggedrukt BON: Stoombus verrukt prinsen AMERIKAANSE JOURNALIST ANDERSON: ANDIJVIE EN VARKENSLEVER ff™' 1.50 ■§*£éidóe Qowuvnt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pere. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-banfcN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteurIJ. HallewasChef-redacteur :Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand/20.41 (uitsl .aut. betaling), kwartaal /61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lceen Maandag 2 mei 1983,74e jaargang no. 22566 „Alles Frank Kramer vanavond met zijn „Hints" op Ned. I 19.25 uur. Om 22.05 is anders". Op Ned. II om 19.40 uur Sport- triathlon en om 21.30 uur „Op sporing verzocht". Op Duitsland 1 om 23.00 uur Amerikaanse speelfilm „Lo sing ground". Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Minimum temperatuur 5, middagtempe- ratuur 12 graden. Matige aan de kust eerst nog krachtige westenwind. Zon op 06.08, on der 21.07. Schev. hoog water 7.18 en 19.57. Laag water 3.13 en 15.33. Koningin Beatrix zwaait in Lochem vanuit een met bloemen versierde koets naar het publiek. Naast haar prinses Margriet en rechts de jarige Pieter van Vollenhoven. WEINIG WINKELS OPEN MET KONINGINNEDAG UTRECHT Er waren op koninginnedag maar heel weinig winkels open. Dat is de conclusie van de Dienstenbond FNV, die zijn districtsbestuurders op pad had gestuurd om ontduiking van de winkelsluitingswet vast te stellen en aan te geven bij plaatselijke politiekorpsen. In het zuiden van het land waren hier en daar wel winkels open. In de regio's Den Haag en Leiden erg weinig en niemand werd bekeurd. In Leiden hebben de winkeliers aan de Nieuwe Rijn het verbod bijna allemaal overtreden, waarschijnlijk in verband met de markt die voor hun deur wél mocht plaatsvin den. De Venlose politie heeft zaterdag bij een controle tegen 23 winkeliers proces-verbaal opgemaakt omdat zij hun win kel hadden geopend. Over het sluiten van winkels op ko ninginnedag ontstond verwarring toen bekend werd dat het openbaar ministerie geen actief vervolgingsbeleid zou (kun nen) voeren tegen winkeliers die hun zaak open zouden houden. NAVO-geheimen in Londen op straat LONDEN Een Londense garage houder heeft vrijdag op straat een verzegelde linnen tas gevonden met geheime NAVO-documenten, waarin onder meer bijzonderheden stonden over operaties van onderzeeërs. „Ik zag wat leek op een grafiek met na men en bijzonderheden van onder zeeërs. Ik zag het woord „atoom" en er was een tabel met bijzonderheden over plaatsen waar onderzeeërs opere ren, hun vuurkracht, snelheid, diepte en andere informatie", aldus' garage houder Scott, die de zak aan de politie heeft gegeven. Volgens het Britse mi nisterie van defensie waren de docu menten niet strikt geheim. Scotland Yard stelt een onderzoek in. VAASSEN Hoogtepunt van de ouderwets-gezellige konin ginnedag van afgelopen zater dag bleek voor de zeven prin sen Van Oranje het ritje dat zij in Vaassen mochten maken in een stoombus Stanley 1913. Vooral Willem Alexander liet zijn enthousiasme luidkeels blijken. Het bezoek dat de koningin en haar familie (prins Claus was thuis gebleven) aan Vaassen brachten, verliep trouwens in alle opzichten wat sfeervoller dan de eerder in Lochem ge maakte visite. Vervelende ge beurtenissen hebben zich op koninginnedag 1983 nauwe lijks voorgedaan. Zelfs in Am sterdam verliep de viering rustig. Wel werd zaterdag avond in de hoofdstad een 20- jarige jongeman gearresteerd wegens poging tot doodslag op een politieman, maar dat ene incident vermocht op het feest als geheel geen smet te wer pen. WASHINGTON/DEN HAAG De bekende Amerikaanse journalist Jack Anderson heeft dit weekeinde verklaard dat Brazilië een invasie wil plegen in Suriname, als dit land wei gert Cubaanse adviseurs het land uit te zetten en de banden met linkse landen in de regio te verbreken. Anderson, die sprak op de Amerikaanse tele visie, zegt deze informatie te ontlenen aan een geheim rap port van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA. Volgens Anderson zou Brazilië Suri name een ultimatum hebben gesteld dat gisteren afliep. Er zouden zich al Braziliaanse militairen in het Su rinaamse oerwoud ophouden. Brazi lië zou zich vooral zorgen maken over het feit dat Cubaanse Migs op de moderne luchthaven van Zande rij kunnen landen. Overigens be staat deze mogelijkheid al jaren. De berichten van Anderson konden noch in Brazilië noch in Paramaribo worden bevestigd. Correspondenten in Brazilië achten het verhaal ook zeer onwaarschijnlijk. Zij wijzen er op dat Brazilië weliswaar van plan is in het noorden van het land een snel inzetbare strijdkracht te statio neren, maar ontkennen dat aan de Surinaams-Braziliaanse grens spra ke is van verhoogde militaire activi-' teit. Verder wordt er op gewezen dat de gisteren door de Surinaamse pre mier Alibux gepresenteerde rege ringsverklaring zeer gematigd toon was. Daarmee lijkt de gematig de stroming binnen de Surinaamse leiding de overhand te hebben ge kregen. Zoals bekend heeft Brazilië Suriname onlangs uitgebreide hulp aangeboden, nadat van het bewind Bouterse de verzekering was ver kregen dat Suriname niet onder Cu baanse invloed zal komen. Radicale stromingen vonden het hulpaanbod een politiek „dictaat", maar zouden nu toch het onderspit hebben gedol- <n Gdansk maakte de Poolse oproerpolitie, net als op vele andere plaatsen, op grote schaal ge- i bruik van traangas en waterkanonnen om de betogers die opkwamen voor Solidariteit, te versprei- WARSCHAU In Polen zijn gisteren in verschil lende steden grote beto gingen ten gunste van de verboden vakbond Solida riteit gehouden die uitlie pen op botsingen met de anti-oproerpolitie (ZOMO). Duizenden de monstranten in Warschau, Gdansk, Wroclaw en Nowa Huta, die zich bij kerken verzamelden, ga ven gehoor aan een op roep van de ondergrondse leiding van de vakbond en trotseerden daarmee de officiële manifestaties ter gelegenheid van 1 mei. Ondanks groot machtsvertoon van de politie en waarschu wingen van Polens sterke man, generaal Wojchiech Ja- ruzelski, waren duizenden Po len op de been. Met leuzen als „Lech Walesa" en „èölidari- teit" gaven ze ondubbelzinnig blijk van hun steun aan de buiten de wet gestelde vak bond en zijn leider. Deze had zich stilzwijgend achter de op roep tot de demonstratiès ge steld en zei in een eerste reac tie dat de acties een succes wa- „De eerste mei is een suc ces geweest. De mensen heb ben de oproep beantwoord. Ze hebben daadwerkelijk laten zien dat Solidariteit bestaat", aldus Walesa die zelf niet mee deed aan de demonstraties. Voor zijn huis in Zaspa, een buitenwijk van Gdansk, waren mensen bijeengekomen die leuzen aanhieven. ZOMO-een- heden grendelden daarna het huis af. Lechs vrouw Danuta meldde telefonisch dat deze met de wapenstok en met wa terkanonnen betogers verjoe gen. De ergste ongeregeldhe den deden zich voor in Gdansk, waar ca. 15.000 men sen op de been waren. Generaal Jaruzelski stelde niettemin in zijn toespraak ter gelegenheid van 1 mei de vol ledige opheffing van de staat van beleg in het vooruitzicht, als de onrust daadwerkelijk afneemt. Echtelijke ruzie LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar heeft in de nacht i zaterdag op zondag voor nog al wat opschudding gezo in de 3-Octoberstraat naar aanleiding van een echtelijke ruzie. De man, die iets te diep in het glaasje had gekeken, koelde zijn woede eerst op de voordeur van zijn woning en vernielde daarna in huis zijn dressoir. Daarna sloeg hij de hand aan zijn motorfiets, die hij over de straat heen gooide. Toen de man tenslotte zijn auto onder handen wilde ne men en daar al enkele deuken in had geschopt werd hij ter afkoeling meegenomen naar het politiebureau. ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben in Alphen af gelopen weekeinde vijf maal geprobeerd toe te slaan. In drie ge vallen werden zij echter betrapt. Zaterdagmorgen om kwart voor één werd een woning aan het Gouden Regenplantsoen bezocht. Daar verdwenen geld, cheques en betaalpasjes. Om kwart over drie dezelfde nacht was een wo ning aan de Ahornstraat aan de beurt. Omdat een hond begon té bl. ffen, maakte de inbreker zich uit de voeten. Nog geen twee uur later werd aan de Beukenlaan een ruitje van een achterdeur ingedrukt. De bewoners werden wakker van het geluid en gin gen naar beneden. De inbreker wist ook hier weer te ontkomen. Verder werd in dezelfde nacht tussen twaalf en zeven uur aan het Donisettihof ingebroken. Uit dat huis verdween 175 gulden aan contant geld. Naast de inbraken in huizen, werd zondag aan het Valeriusplein een BMW gestolen. Om één uur 's morgens deed de eigenaar aangifte van de diefstal. Een kleine tien uur later trof de politie de wagen een paar straten verder aan. De. dieven hadden de wagen alleen opengebroken om een stukje te rijden. De papieren van de wagen zijn op een andere plaats in Alphen teruggevonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr, 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. STA VANGER De Noorse marine is in de Hardangerfjord, vlak bij de belangrijke marineba sis Bergen, nog steeds op jacht naar de daar al zeker zes dagen rondvarende onbekende onderzeeër. Maar het zoeken is van daag wat minder intensief geworden, nadat gisteren de drie fregatten twaalf raketten en een diepte bom hadden afgevuurd in een poging de indringer zó te beschadigen, dat hij aan de oppervlakte moet komen. Vrijdag en zater dag waren soortgelijke ac ties ondernomen, maar tot op heden zonder resultaat. Een woordvoerder van het mi- nisterie van defensie zei van ochtend dat twee fregatten nu naar hun basis zijn terugge keerd. Aan de speuracties ne men nu nog één fregat, twee onderzeeërs en een verken ningsvliegtuig deel. Het is de Noorse regering er alles aan gelegen de indringer te ont maskeren. In Oslo werd ver klaard dat men de onderzeeër eerder zal laten zinken, dan hem de kans te geven weg te komen. In de Hardangerfjord werd gisteren wel een olievlek ge constateerd. Volgens woord voerders van de Noorse mari ne hoeft de olievlek geenszins te betekenen dat de onder zeeër is geraakt. De olie kan afkomstig zijn van een op de zeebodem liggend vat. Een tweede mogelijkheid is een af leidingsmanoeuvre. Door olie te laten ontsnappen wekt de onderzeeër de indruk getrof fen te zijn. Daarna wordt van de mogelijk wat verslapte aan dacht gebruik gemaakt om uit de fjord weg te komen. De Noorse autoriteiten zwijgen in alle talen over de nationali teit van de indringer. Maar in marine-kringen is men ervan overtuigd dat het om een Sov- jetrussische diesel-onderzeeër gaat van de „Whisky"- of de „Foxtrof'-klasse. Zoals bekend liep vorig najaar een met kernwapens uitgeruste onder zeeër van de „Whisky"-klasse in Zweeds water aan de grond. Zaterdag maakt de Noorse ma-, rine bekend dat even buiten de territoriale wateren een tweede buitenlandse onder zeeër was gesignaleerd, die ra diocontact had met de indrin ger in de fjord. Vermoed werd werd dat de tweede vreemde ling de in het nauw gebrachte onderzeeër te hulp wilde ko men. Nadien is hier echter niets meer van vernomen. Het zoekactie van Noorse ma rine wordt door de natuurlijke omstandigheden van de fjord ernstig bemoeilijkt. Niet alleen heeft de kilometers brede en diepe fjord een zeer onregel matige oever, maar door de vermenging van zoet en zout water is het maken van sonar- peilingen erg lastig. Ajax weer landskampioen AMSTERDAM In een volledig gevuld Olympisch Stadion mocht Ajax zich gis teren na het gelijkspel van 3-3 tegen Feyenoord de offi cieuze voetbalkampioen van Nederland noemen. De Am sterdammers hebben met nog twee wedstrijden te gaan een voorsprong van vier punten en beschikken over een veel beter doelsal do. Daarom/ ook werd gister avond in Amsterdam al uit gebreid feest gevierd en mocht Ajax (waar de van FC Groningen afkomstige Ro nald Koeman waarschijnlijk één dezer dagen een vierja rig contract zal onderteke nen) van voorzitter Gerard Kerkum van Feyenoord in de kleedkamer de bloemen in ontvangst nemen. Johan Cruijff speelde zijn laatste wedstrijd van het seizoen voor Ajax, nadat hij van scheidsrechter Charles Cor- ver in de topper zijn derde gele kaart kreeg. Voor de wedstrijd vond op het Damrak een confronta tie tussen voetbalsupporters en politie plaats. Twee uit Spijkenisse afkomstige sup porters van Feyenoord raak ten ernstig gewond, nadat zij een zelf gemaakt bommetje in hun handen zagen ont ploffen. Eén van hen moet een aantal vingers missen, de ander liep verwondingen aan borst, hals en gezicht op. De strijd om Europees voet bal voor volgend seizoen én de degradatie is nog volledig open. FC Groningen, dat Fortuna S. met 3-1 versloeg en Haarlem, dat FC Utrecht met 4-2 terug wees, hebben goede papieren voor het UEFA-Cupgebeuren. Onder aan komen zeven ploegen nog voor degradatie in aan merking. Voorzitter Ton Harmsen feliciteert Sören Lerby met het offi cieuze landskampioenschap van Ajax. Johan Cruijff en Ge rald Vanenburg kunnen er echter niet om lachen. Verder onder meer in sporttribune: Vrijdag gesprek over Cruijff Haarlem grijpt laatste kans Kloppenburg tilt tafeltennisdames naar wereld-subtop McEnroe onttroont Lendl Financieel gewin, sportief verlies Noordwijk Unicum maakt aspiraties opnieuw waar ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees ^-2*1 in de aanbieding. Varkenslever, 1 QO il.i70 500 g ®j®s 355 J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Als ergens de vrouw geëmancipeerd is dan moet dat wel bij de omroep zijn, zou je zo zeggen. Maartje van Weegen, Sonja Barend, Dieuwertje Blok, Patty Brard en noem maar op, ze zijn er de levende voorbeelden van. Komt me nu opeens ene Lies Jansen nooit van gehoord, maar vaste emancipatiewerkster in dienst van de NOS in Leide Courants „Beeldspraak" zeggen dat volgens haar de vrouw in het Gooi wordt weggedrukt. De een door de ander zal ze dan zeker bedoelen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1