Zware delegatie in VS werkt aan tegenorders Italië bereidt zich voor op verkiezingen „Albert T. was een slachter" binnenland/buitenland" Giraffe zorgt voor angstige momenten PvdA: geen steun aan burgerlijke ongehoorzaamheid Financiën voelt niets voor aftrekbaarheid buitenschilderwerk QeidUxiQowuvnt ZATERDAG 30 APRIL 1983 PAGINA 5 Cohl noemt stap lonecker onbegrijpelijk JONN Kanselier Kohl begrijpt niet traarom de Oostduitse partijleider Honec- ;er zijn voorgenomen bezoek aan Bonn in e herfst van dit jaar heeft afgezegd. De fcstduitse regeringswoordvoerder Stolze ei gisteren op een persconferentie dat [ohl kennis heeft genomen van Honeckers >esluit. )it besluit, dat donderdag werd bekendge- naakt, vloeit voort uit de spanningen die e afgelopen weken zijn ontstaan tussen e Oost- en West-Duitsland als gevolg van iet overlijden van twee Westduitse bur- ers tijdens een verhoor in Oostduitse rensposten. De gematigde opstelling van Cohl inzake de „Ost-politik" heeft de afge- open maanden veel kritiek ontlokt van ;SU-zijde. Salvadoraans verzet start nieuw offensief SAN SALVADOR De linkse guerrilla strijders in El Salvador hebben gisteren laten weten het offensief te hebben inge zet tegen een aantal stellingen van rege ringstroepen. Dit als antwoord op het „be leid van oorlogsescalatie" van de Ameri kaanse president Reagan. De zender van het verzet, radio Vencere- mos, maakte melding van zware gevech ten bij de grens met Honduras. Ook zou den Salvadoraanse regeringstroepen on dersteund worden door Hondurese mili tairen, middels beschietingen vanaf Hon- durees grondgebied. Volgens Venceremos is het offensief een direct antwoord- op Reagans recente oproep aan het congres meer militaire steun te verlenen aan de regering van El Salvador. Ontvoerde vrouw door haar man vermoord MAASTRICHT De 34-jarige fysiotherapeute Ma rie Narinx-Otten (34) uit Maastricht, die op 28 maart werd ontvoerd, blijkt nog dezelfde dag door haar 36-jarige man, met wie zij niet meer samenwoonde, te zijn vermoord. Zij werd na haar werk in een bus je ontvoerd en meegenomen naar een bos in het Bel gisch-Limburgse As op 20 kilometer afstand van Maastricht, daar gewurgd en begraven in een kuil, die al veertien dagen eerder door de man was gegra ven met hulp van twee samen met hem gearresteer de 18-jarige scholieren uit Maastricht. De twee jongste verdachten hebben hun aandeel in de ontvoeringszaak en in het doden van de vrouw, donderdag al bekend. De echtgenoot van de vrouw legde gisteren bij zijn voorgeleiding voor de officier van justitie mr J. Franssen een volledige bekentenis af. Novosti in Zwitserland ontkent beschuldigingen Bern BERN Een Zwitserse medewerker van het Russische persbureau Novosti, Schwander, heeft gisteren de beschuldigingen van de Zwit serse regering afgewezen dat het agentschap zich heeft schuldig gemaakt aan opruiing. Schwander, redacteur van het gisteren in Bern gesloten bureau van Novosti, zei dat de uitge wezen directeur van het bureau, Doemov, slechts als journalist werkzaam was geweest. Doemov „die zeer veel over Zwitserland heeft geschreven", aldus Schwander, interesseerde zich in het bijzonder voor sport. Schwander er kende dat hij vanuit zijn beroep politiek werk zaam is geweest, maar nimmer in opdracht van Novosti. Hij ontkende met nadruk dat het bureau van Novosti had dienst gedaan als ont moetingsplaats en informatiedienst voor dienstweigeraars. |,Paus eist vrijlating toolse gevangenen" ARSCHAU Paus Johan- Paulus heeft de Poolse au- iteiten verzocht alle politie- gevangenen in vrijheid te llen voordat hij in juni een izoek aan Polen brengt. Dit gisteren van een hoge ker- ilijke autoriteit in Warschau trnomen. persdienst van het Vati- n wilde op dit bericht geen imentaar geven, maar >lse kringen aldaar zeiden ihter niet te geloven dat de aus „voorwaarden vooraf" an zijn reis naar Polen zou erbinden. en station dat zich „Radio- olidariteit" noemde is giste- en in Warschau in de lucht eweest met de mededeling at de door de verboden Pool- vakbond Solidariteit geor- aniseerde 1 mei-demonstratie iet zal doorgaan. Enkele wes- rse politieke waarnemers ekken evenwel de echtheid an de uitzending in twijfel, i tegenstelling tot anders was eze zender erg goed hoor- aar. Donderdagavond was en uitzending van Radio-Soli- ariteit nauwelijks te verstaan oordat zij sterk werd ge oord. Sijlstra minister yan Staat ied )EN HAAG Koningin Bea- heeft op voorstel van het tfrabinet oud-premier en voor- lalig president van de Neder- ndsche Bank dr. J. Zijlstra enoemd tot minister van taat. Zijlstra was in 1966 pre- lier van een kabinet bestaan- uit KVP en ARP. Het kabi- et hield 38 dagen stand. Zijl- ra was voorts formateur voor et kabinet De Jong (1967 )71). Andere ministers van aat zijn mr. E. van Kleffens, W. Drees sr., mevr. dr. M. lompé, mr J. Burger en dr. 1. Ruppert. 'as in ajaar )esluit over erbetering Breguet (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet pas in het najaar, als de 'fensienota uitkomt waarin defensieplanning voor de imende jaren staat opgeno- (n, een besluit nemen over latregelen die de bestuur- arheid van de Breguet At- atic patrouillevliegtuigen, in enst bij de marine, moeten ferbeteren. In de nota zal het pbinet de plaats van de vlieg- |igen binnen het defensiesys- jem aangeven alsmede de te ng, smen maatregelen met de verbonden kosten. a9jit heeft minister De Ruiter Defensie) aan de Tweede Ka ler laten weten. In marinek agen is, zoals onze krant feze week heeft bericht, onge- bstheid ontstaan over het uit- Jijven van de twee jaar gele en toegezegde verbeterings- ilaatregelen. Frankrijk, West- ffuitsland en Italië die even met de Breguet vliegen, en geen belangstelling Oor kostbare aanpassingen n het toestel, waarin inmid- ils, na een ongeluk bij Ier- d het besturingsmechanis- is versterkt. DEN HAAG Een zware ambtelijke commissie tast momenteel in de Verenig de Staten de mogelijkhe den af van tegenorders voor de Nederlandse in dustrie bij het aankopen van nieuwe Amerikaanse wapens. Het ligt in de be doeling met de Amerika nen te komen tot water dichte afspraken hierover, waarbij als uitgangspunt geldt dat bij grote orders vanuit ons land een in geld even grote order vanuit de VS voor onze industrie zou moeten ko men. Voorzitter van de commissie is schout bij nacht Betman van het directoraat generaal mate rieel van het ministerie van Defensie. De leden van de commissie hebben overleg ge voerd met hun collega's van de diverse Amerikaanse mi nisteries en moeten niet gezien worden als een onderhande lingsdelegatie, aldus een woordvoerder van defensie. De missie moet gezien worden als een vervolg van de reis van minister De Ruiter van Defensie in februari van dit jaar. Hij pleitte toen voor meer evenwicht in de verhouding van defensie-orders van ons land aan de VS en de orders in omgekeerde richting. Die ver houding is nu tien op een. Tijdens de debatten over de Defensiebegroting in de Twee de Kamer bleek bij vèel ka merleden irritatie te bestaan over het uitblijven van tegen orders voor het aankopen van de Amerikaanse F-16 ge vechtsvliegtuigen. Hoewel de Nederlandse delegatie geen voorstellen voor tegenorders heeft gedaan, mag aangeno men worden dat het één mil jard kostende Amerikaanse Patriot-luchtafweersysteem (tegen hoogvliegende toestel len) ter sprake is gekomen, dat het in West-Duitsland geïn stalleerde Nike/Hercules sy steem moet vervangen. Tegen over deze aankoop zou een Amerikaanse aankoop van het Goalkeeper-systeem van Hol landse Signaal, gericht tegen laag aankomende vliegtuigen, kunnen staan. De Rotterdamse Diergaarde Blijdorp heeft gisteren en kele angstige momenten beleefd. Nadat een verdovings spuitje de giraffe Evelien in de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp had geveld, kon gisteren de dierenarts Franken- huis beginnen aan het kappen van de hoeven van het dier. Een zak over de kop moest de ogen van het dier beschermen, en de poten werden vastgebonden om de verzorgers te beschermen. De hele operatie liep maar ternauwernood goed af. Evelien had na een uur uit de verdoving bij moeten komen, maar pas een half uur la ter kwam ze weer bij haar positieven. Het is in Neder land al eerder voorgekomen dat een giraffe een narcose niet overleefde. Weersgesteldheid van gisteren temp temp elsg Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Genève h.bew. Helsinki regen Innsbruck regenb. Klagenfurt l.bew. Kopenhagen regen Luxemburg l.bew. 0 n - 0.1 n - 0.1 n - 4 rr 4 n - 2 n - 0 n PREMIER FANFANI AFGETREDEN (Van een onzer corresponden ten ROME De vijf maan den oude regering van premier Amintore Fanfa- ni heeft gisteravond haar ontslag aangeboden. Dat gebeurde na een debat in de Italiaanse Senaat waar een meerderheid van de politieke partijen zich te gen voortzetting van de huidige coalitie van chris ten-democraten, socialis ten, sociaal-democraten en liberalen had uitge sproken. De uitslag van het Senaatsde bat was geen verrassing, want vorige week al hadden de soci alisten bekend gemaakt het einde van de regering Fanfani te wensen. Fresident Pertini mag nu be slissen wat er gaat gebeuren. Hij kan een formateur voor een nieuwe coalitie aanwijzen, maar hij kan ook het parle ment ontbinden en Fanfani vragen nieuwe algemene ver kiezingen uit te schrijven. In Rome wordt verwacht dat Pertini het laatste zal doen, te meer daar de socialisten niets voelen voor een nieuwe lijm poging. De socialisten geven zelfs toe de huidige regerings crisis juist te 'hebben veroor zaakt om nieuwe parlemenst- verkiezingen af te dwingen. De vai van het kabinet Fanfa ni wordt in vele kringen be treurd. Hij deed het (ook vol gens de socialisten) helemaal niet slecht. Maar in de Ita liaanse politiek gaat het niet om bekwaamheid en verdien ste, maar om opportuniteit en tactiek. De algemene verkiezingen zullen zoals het nu ernaar uit ziet op zondag 26 juni gehou den worden gehouden. De prognoses wijzen niet op grote verschuivingen en verwacht wordt zelfs dat het nieuwe parlement nagenoeg dezelfde verhoudingen te zien zal ge ven als het huidige. Ernstige kritiek op verklaring van Argentijnse junta BUENOS AIRES Politici, kerkleiders en voorvechters van burgerrechten in Argenti nië hebben "gisteren ernstige kritiek geleverd op de verkla ring van de militaire regering, waarin staat dat duizenden vermiste mensen als dood moeten worden beschouwd. De meeste politieke partijen veroordeelden het rapport als ontoereikend en enkele ker kleiders noemden de inhoud onverenigbaar met de christe lijke ethiek. Organisaties voor de rechten van de mens wezen het zonder meer af. Bisschop Hesayne betitelde het rapport als immoreel. Hij beschuldigde de junta van een poging om het gebruik van misdaadme thoden bij de onderdrukking van de guerrilla te rechtvaar digen. Arubaanse MEP-partij zou meerderheid vergroten WILLEMSTAD De Aru- baanse meerderheidspartij MEP van Betico Croes heeft bij de Antilliaanse eilands raadverkiezingen van gisteren waarschijnlijk één zetel winst behaald. Dat blijkt uit de eer ste prognose anderhalf uur na het sluiten van de stembussen. De mogelijke winst van de MEP betekent dat deze partij haar absolute meerderheid in de 21 zetels tellende eilands raad zal vergroten van 12 naar 13 zetels. Kort na het sluiten van de stembureaus deed zich een schietpartij voor. Een aan hanger van de MEP verwond de met pistoolschoten twee sympathisanten van de con currerende AVP. De slachtof fers werden onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA moet uiterste terughou dendheid betrachten bij het meedoen aan acties van burgerlijke ongehoor zaamheid. De partij zal al leen aan dit soort acties mogen deelnemen als de overheid zich onredelijk, arrogant en tyranniek heeft betoond en als alle legale middelen om een bepaald besluit tegen te houden hebben gefaald. Anders is burgerlijke on gehoorzaamheid „geen be gaanbare weg". Dit staat in een nota die het PvdA-kamerlid en vroegere minister van binnenlandse za ken Van Thijn voor de PvdA» fractie in de Tweede Kamer heeft geschreven. De nota zal de komende week in de fractie besproken worden. Enkele maanden geleden riep de PvdA de eigen leden op tot burgerlijke ongehoorzaamheid tegen het kabinetsbeleid. In een voorbeeld zegt Van Thijn dat de PvdA alleen mee zou mogen doen aan acties van burgerlijke ongehoorzaamheid tegen de plaatsing van nieuwe kernraketten in ons land in dien een kamermeerderheid de plaatsing op tyrannieke wijze heeft doorgedrukt, in strijd met de regels van zorg vuldigheid en zonder respect voor de mening van de min derheid in de Kamer. Dan nog zullen de acties geen obstructie mogen inhouden van het be sluit, wil de PvdA eraan mee doen, aldus Van Thijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding (Financiën) en zijn staatssecretaris Koning wijzen een plan van de VVD af om de aftrekbaarheid van buitenschilderwerk moge lijk te maken. De VVD wil dit bereiken door het extra optrekken van het huurwaardeforfait, het bedrag dat huiseigenaren bij hun belastbaar inkomen moeten tel len omdat zij geen huur betalen. Het kabinet is echter bereid een ruime meerderheid van de Kamer te volgen als deze het VVD-voorstel steunt. Behalve uit het huurwaardeforfait wil de VVD de kosten van de aftrekbaarheid 100 miljoen gulden per jaar bestrijden door 30 tot 40 miljoen gulden te halen uit werkgelegenheidsgelden voor 1984, terwijl de rest betaald zou worden door meer balas- tingen en sociale premies nu meer „zwart" schilderwerk via de maatregel „wit" zou worden. Ruding en Koning zegggen niets te zien in het extra verhoging van het huurwaardeforfait. Ook betwijfelen zij of er meer werk ontstaat door het aftrekbaar maken van schilderwerk. Beiden wijzen op meer doe-het-zelf werk als alternatief. Ook twijfelen beiden aan het binnenkomen van meer belastingen en premies door het aftrekbaar maken van schilderwerk. MAASTRICHT „Kam poudste Albert T. was de koning van het kamp Kaufbeuren. Hij was zo vrij als een vogel. Met mijn eigen ogen heb ik gezien hoe hij samen met SS'ers feest vierde. Hij had zo veel invloed dat hij de Duitsers drank kon verschaffen. Ook ging hij met hen mee naar de stad. Samen met vrouwen die hen afhaalden. T. be schikte over burgerkleren en wel vijf of zes paar schoenen en laarzen. Wij hadden niets. De meeste van ons hadden tijdens die ijzige koude zelfs niet de beschikking over schoe- Dit zei de vijfde joodse getuige I. Nittenberg (58) gisteren tij dens de vijfde dag van het proces in Maastricht tegen de var. misdrijven tegen de men selijkheid verdachte Albert T. Volgens de getuige was T. „die slachter van Kaufbeuren. HJj heeft meer dan 700 doden op zijn geweten." Nittenberg be streed de versie van T. dat veel gevangenen in Kaufbeu ren stierven aan besmettelijke ziektes zoals vlektyphus en aan ondervoeding. „Hij heeft ze persoonlijk doodgeknup peld". Nittenberg was getuige bij een bruut optreden van Albert T. in de wasruimte van het kamp Kaufbeuren. „Deze moorde naar kwam binnen en begon genadeloos op drie mensen in te slaan. Hij sloeg ze met eeik stok, overal waar hij ze maar raken kon. De volgende dag lagen die mensen in een do denkamer". LEIDSE STUDENT IN DOCTORAALSCRIPTIE: Niet pers, maar D'66 zelf schuldig aan verliezen LEIDEN Niet de parlementaire pers, maar D'66 zelf is in be langrijke mate verantwoordelijk voor de verliezen die deze par tij sinds het voorjaar 1982 heeft moeten incasseren. De parle mentaire pers heeft weliswaar sinds die tijd overwegend nega tief gepubliceerd, vooral over het optreden en het leiderschap van Jan Terlouw, maar het is onjuist om te zeggen dat de kie zers daardoor van mening zijn veranderd over D'66. Dit is de voornaamste conclusie die de Haagse student in de politieke we tenschappen te Leiden R.F.W. Went trekt in zijn doctoraalscrip tie in de politieke wetenschappen te Leiden die tot onderwerp heeft: de relatie tussen de parlementaire pers en D'66. In een vergelijking in de periode van september 1980 tot sep tember 1982 van de opiniepeilingen van het NIPO en de perspu blicaties in drie grote dagbladen blijken berichtgevingen niet al tijd invloed te hebben op de opinies van de kiezers. De onder zoeker wijst verder het vooral in D'66 kringen levende idee van de hand, dat er een massale perscampagne tegen met name Jan Terlouw op touw gezet zou zijn. Deze campagne zou ontketend zijn na het verschijnen van het boekje van de journalist Paul van Engen „De onweerstaanbare opkomst van Jan Terlouw", begin 1982. De onderzoeker concludeert, dat er geen sprake kan zijn van een soort pers-samenzwering ten opzichte van de partij, maar „beslist wel ten opzichte van Terlouw". Leden van de parlemen taire pers hebben de onderzoeker desgevraagd verstaan gegeven dat Terlouw het bij hen danig had „verbruid", door zowel zijn politiek handelen als zijn persoonlijk optreden. De pers mag dan niet helemaal de boosdoener zijn in het geval van D'66, toch tekent de onderzoeker aan dat het medium tele visie de laatste jaren wel degelijk invloed op deze partij heeft. Hij wijst erop dat D'66 slechts een kleine vaste aanhang heeft, maar voornamelijk afhankelijk is van een grote groep „zweven de kiezers", mensen die pas op het laatst besluiten op een be paalde partij te gaan stemmen. Staatssecretaris houdt vast aan afschaffing methylbromide DEN HAAG Staatssecreta ris Ploeg (Landbouw en Visse rij) houdt vast aan de volledige afschaffing van methylbromi de. Voor een aantal teelteri wordt dit grondontsmettings- middel in de tuinbouw per I september 1983 verboden. Het huidige beleid ten aanzien van het gebruik van dit mid del zal worden voorgezet. Dat betekent dat onder striktë voorwaarden „verklaringen van geen bezwaar" worden af gegeven. waarna het middel mag worden gebruikt. Voor het telen van augurk, kom kommer, anjer, chrysant, fref sia, gladiolekralen en zaaibed- den in de boomteelt hoeft de grondontsmetting met methyl- brormide volgens het ministe rie niet noodzakelijkerwijs plaats te vinden. Daarom wordt het methylen in deze teelten vanaf 1 september ver boden; vanaf 1 juli zullen voor deze teelten geen „verklarin gen" meer worden afgegeven, v Hetzelfde zal vanaf eind 1985' gelden voor de teelten van to maat, paprika, aubergine en; gerbera op bedrijven die be-; schikken over een verwar-' mingsketel. Op deze bedrijven' kan als alternatief de grond, worden ontsmet door te sto-J men. In bijzonder gevallen^ kunnen individuele ontheffih- gen worden verleend.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5