Meubels op een kluitje Land Rover 110: Meer comfort INFO Bandeloze badpakken fietdaeOouacwl Een staaltje wooneconomie „Muesli- koeken" [Uitlaatgas „krikt luto omhoog CONSUMENTENINFORMATIE VRIJDAG 29 APRIL 1983 PAGINA 9 De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft voor de expo sitie „Thuis" de interieursar chitect en meubelontwerper Peter Heuvelmans uitgeno digd ideeën te spuien om doe- het-zelvers te laten zien, hoe men zonder al te professioneel getimmer zijn interieur een nieuw gezicht geeft. Heuvelmans koos de „door zonkamer", dierbaar object voor systeembouw. Voor een kamer die baadt in de zon is veel te zeggen, maar vreemd genoeg de lichtval jaagt soms de gezelligheid van intieme hoekjes, om zich in terug te trekken, op de vlucht. Heuvelmans zocht het in zijn „kamer-tentoonstelling" in geruisloos in elkaar overgaan de niveauverschillen in de vloer en halfhoge scheidings- (kasten)wandjes, een ruimte- verdeling, die ook wel in kan toren wordt gebruikt om pri vacy te scheppen. Een kleine doorzonkamer met als plattegrond een simpele rechthoek, kan zoiets best ge bruiken. Het voordeel is dat de stukken „niemandsland", dat zijn delen van de ruimte die overbrugd moeten worden 'om bijvoorbeeld van de zit hoek naar de eethoek te gaan, verdwijnen. Hiermee voor kom je dat meubels een beetje hier en daar zijn neergekwakt om aparte, sfeervolle hoekjes te vormen, terwijl ze in wer kelijkheid onverschillig on derdeel zijn van één geheel. Vooral als een vertrek klein is, kan je beleven dat mensen zittend op de bank, fraai uit zicht hebben door de poten van de tafel in de eethoek. Beuvelmans vindt het veel aantrekkelijker als bijvoor beeld een eethoek in de lee- fruipite als een variant wordt beschouwd, rekening hou- denc^ met de totale leefsitua tie. Een verhoogde vloer, waarbij een interessante overgang van tapijt naar vinyl is gemaakt, isoleert de fondue-eters van het woongedeelte. Tapijt wordt ook in tegels geleverd. Dat kan veel voordeliger zijn voor inspringende hoeken in een kleine kamer, waarvoor u geen extra meters hoeft te ne men.- Als kleurdrager kunnen ook de jalouettes voor de ramen dienen, die tegenwoordig door Luxaflex in alle tinten tot zil ver toe op maat wortden gele verd in smalle lamellen. Ze zijn ook te krijgen in geperfo reerde vorm, zodat bij al te veel zon het licht gezeegd naar binnen spoelt. Brede la mellen kunnen op zich een decoratie zijn in horizontale vorm (gemaakt van stof) of spiegelend. Door kastelementen handig samen te voegen kan een goe de aansluiting komen met ka merhoeken, plafond en deu ren, waardoor ook zeker isole ment in de ruimtebeleving ontstaat. Scheiding ontstaat ook door een lange kasten- wand met dwars daarop een combinatie van een lage en hoge kast. Nieuwe „Welke" koopgidsen In de koopgidsen-serie Wel ke zijn weer drie nieuwe de len verschenen. Alles wat u wilt weten voor uw nieuwe keuken komt aan de orde in „Keukens en apparatuur"; van het maken van een uit gekiend ontwerp, meubels kiezen, tot en met een uitge breid overzicht van de com- fort-verschaffende mede werkers die in de keuken kunnen worden geïnstal leerd. In de gids „Badkamers" ko men alle aspecten aan de orde die zich bij een badka merverbouwing voordoen, Ook veel informatie over verbouwen, voor doe-het- zelvers of als de vakman wordt ingeschakeld. De gids „Tenten en cara vans" geeft niet alleen ad viezen die belangrijk zijn bij de keuze van een vakantie verblijf. Ook wie aan een vakantie met een kampeer auto denkt en de fietser die al trappend vakantie-erva ringen wil opdoen, treffen er de nodige informatie aan. De gidsen zijn in de meeste tijdschriftenwinkels te koop. Prijs 4,95. Zonwering Iedereen kijkt verlangend uit naar het zonnetje, maar als het eenmaal schijnt kan het soms ook knap hinder lijk zijn. De oplossing: Zon wering. Bij de aanschaf er van komt echter wel het een en ander kijken, want aan zonwering zit meer vast dan men oppervlakkig denkt. Zo is zonwering bepalend voor een plezierig woon- en werkklimaat. Een goede zonwering levert ook een niet te onderschatten ener gie-besparing op. Een steun tje in de rug bij de aanschaf van de juiste zonwering vormt de door Romazo uit gegeven brochure „Hou *t zonnetje buiten", met nutti ge wenken en tips. Romazo is een vereniging van rolluiken-, markiezen- en zonweringsbedrijven, die hoge eisen aam vakkundig- herid en betrouwbaarheid van haar leden stelt. Zij kent een garantie-en klachtenre geling. De brochure is op aanvraag verkrijgbaar bij Romazo, postbus 2119, 2301 CC Leiden, tel. 071-140741. Niet iedereen woont in een huis met grote kamers. Zo komt een hobbyist, voorgelicht door binnenhuisarchi tect of Beurs met woonopstellingen, op de gedachte meubels te combineren tot één stuk met verschillende functies. Het kan op een paar m2 worden gereali seerd. Opbergen en zitten, schrijven en bordie spaghetti eten, pick-up spelen en koffie zetten kan in eén slim opgezette n<die aanbouwwand, die afrekent met losse tafeltjes voor platen speler en televisie, eethoek, barmeubel enzovoorts. 'ud-be Natuurlijk is zo'n zuinig met de ruimte omspringende leef- 3bi,i hoek het beste geschikt voor alleen wonenden, studenten, zolderbewoners en tieners thuis. Voor een gezin met drie kinderen is deze opstelling ten enenmale ongeschikt. Als u het in elkaar timmert kies dan voor lichte kleuren, die een grotere ruimte suggereren. Lengtestrepen doen een >evor| kamer (of zolder) hoger lijken en strepen in de breedte ver lengen. Een spiegelstrook van vloer tot plafond in een hoek geeft de illusie van een haaks daarop staande wand en laat het plafond nog een eind doorlopen. Deze spiegelstroken zijn bij de glashandel te koop en worden met dubbelzijdig kleef- band op de muur bevestigd. enorme middentunnel een derde stoel plaatste, zit de be stuurder nogal dicht tegen het portier aan en ver van de ver snellingspook weg. Dat laatste is wat lastig op de weg, in het terrein stoot je je gauw met een arm tegën de deur. Het nieuwe dashboard met centrale drager van instru menten en bedieningsorganen maakt de Land Rover in een ,klap bij-de-tijds in plaats van wat antiek. In het terrein is de bediening van de tussen- bak en het sperdifferentieel met één pookje op de midden tunnel (in combinatie met de vijfbak) heel wat praktischer dan die bij de vierbak. Daar moet men onder de stoel grijpen naar een hendel voor hoge-lage overbrenging en een trekknop voor het sper differentieel. Verder is ter reinrijden met de 110 heel simpel, als men tenminste een beetje op de hoogte is met de vereiste rijtechniek. Op de demonstratiebaan bij de Solihull-fabriek hebben we de 110 in alle standen kunnen uitproberen; op ijzingwekken de hellingen, in diepe mod derpoelen, in het bos, in het water en zelfs op trappen. En ook voor de 110 geldt: wat de bestuurder durft, dat kan de Land Rover. Bij de benzine- vierpitter moet nog wel opge let worden dat de juiste ver snelling wordt gekozen, voor de V8 en diesel maakt het al lemaal weinig uit. Bij de V8 is het alleen maar af en toe gasgeven, de diesel tuft helemaal volstrekt onver stoorbaar elke hindernis op en af. De diesel is echter wel een puur bedrijfswagen-ag gregaat, wat luidruchtig en een beetje traag. Voor ge mengd weg- en terreingq- bruik is de V8 duidelijk de beste keus, en daarbij is hij ook nog goedkoper in aan schaf dan de diesel. De prijzen lopen van 36.642,- inclusief btw voor een V8 pick-up tot 44.321,- voor een diesel-stationwagen. Daarnaast is uiteraard op be stelling haast alles mogelijk: Nu ook de inbouw van air conditioning of van uitscha- kelbare vierwielaandrijving. Het is de bedoeling dat de 110 vanzelf de oude 109 uit het programma zal verdrijven; in Nederland heeft men zelfs meteen maar de 109 van hét standaard- leveringsprogramma afge voerd. ADVERTENTIE De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is ervaren dat in Groningen de rust verstrekt. We doen dit jaar de Vaderlandse Fietsvakantie. Heel rustig in Zuidoost Groningen. We nemen de auto. De fietsen gaan op de imperiaal. We hebben een huisje gehuurd en maken dagtochten. Nieuweschans staat op ons programma. En Oudeschans, midden in het Reiderland. We bewonderen Bourtange, geheel in oude glorie gerestaureerd. In de ,JBorg" van Wedde wanen we ons Lodewijk van Nassau, vlak voor de slag bij Heiligerlee (1568). We volgen beekjes die allemaalAa heten. In TerApel bekijken we 't bijna oudste klooster van ons land, met een tuin vol kruiden. InSmeerlingwetenwevoortaan hoe eenEsgehucht er uitzag. En als we nog tijd hebben, fietsen we Drente in naar het museumdorp ,,'tAole Compos" bijBarger-Compascum. De fietsenvakman, de boekhandel, de VW's, de ANWB en stichting: fiets! Postbus 7120, 1007JC A ms ter dam, telefoon 020-446993, hebben prima sug gesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. Terwijl enerzijds naaktre- creatie aan de stranden toeneemt, is ook het bad pak weer in opkomst. Het leent zich meer dan de bikini voor mooie motie ven en kleedt ook de niet zo slanke vrouw mooi af. De badpakken worden steeds geraffineerder ver vaardigd, van superdunne en elastische materialen die toch steun en pas vorm geven, zoals Dorlas- tan (Bayer textielvezel). De badpakkenmode '83 kan je "gerust bandeloos kunnen noemen, want vrijwel alle collecties to nen strapless pakjes. En als er straps zijn kunnen ze naar believen gedra gen of weggelaten wor den. De bandjes zijn spag- hettidun en zitten aan rechte decolleté's of aan haltermodellen. Het allernieuwste zijn de rimpeltjes in de badmode. Door middel van koordjes die naar believen inge trokken kunnen worden, bereikt men een sexy ef fect. De koordjes zitten in het decolleté, in de zijna den (zodat de pijpjes hoog opgetroken worden) en soms zelfs in de bilnaad, zodat een soort vlinder- broekje ontstaat. Bij veel elegante badpak ken passen pareo's, grote dunne doeken, waarmee in een handomdraai moeie jurkjes, rokken en harembroeken kunnen worden geknoopt. Fla- neermode. Boots is in Engeland een be grip. Het is de ware winkel van sinkel op drogisterij-ge bied met aanbiedingen van massage-olie, zeep, dure par fum tot zeer speciale voe dingsmiddelen en kruiden. Nu introduceert The Boots Company Holland (verkoop- centrum van de Engelse spullen) koeken voor ge wichtscontrole, samenge steld door voedingsspecialis ten. De grondstoffen zijn: Haver, rozijnen, tarwekie- men, honing, moutextract, hazelnoten, vitaminen en mineralen. Een soort zeer goede „vaste" muesli. In twee koeken (één portie) zitten 230 calorieën, die een broodmaaltijd vervangen. Met twee broodhappen en een warme prak van zo'n 400 calorieën krijgt men slechts 900 calorieën per dag binnen, wat 1.500 calorieën minder is dan het lichaam wil hebben. Het lichaam gaat dan de ontbrekende (1.500) calo rieën uit eigen vetvoorraad halen, zodat het gewicht te rugloopt met 1,5-2 kilo per week. Aan bouw- en voe- De mueslikoeken, waar weinig calorieën in zitten. dingsstoffen plus de vitami- middags aan wordt toege nen en spoorelementen voegd. „Crunch Slim" krijgt het lichaam met de kost (6 porties) 14,95 per vier koeken per dag al vrij pak (met menuplan) en kan veel naar binnen. makkelijk mee onderweg Dat gebeurt zeker als er een naar werk of op reis meege- verstandige hoofdmaaltijd 's nomen worden. Eén van de nuttige tech nische ontwikkelingen die de oorlog met zich heeft meegebracht is de jeep, het terreinvoertuig dat ook op de weg bruik baar is, voor allerlei dien sten. Op basis van dat idee ontwikkelde Rover 35 jaar geleden de Land Rover, een doorslaand succes dat tot op de dag van vandaag een winstge vend produkt is. Nu is die Land Rover een puur functioneel stuk tech niek, waarin het comfort on- ;eveer op de laatste plaats ;omt. Daarom bracht Land Rover meer dan tien jaar ge leden de Range Rover: Waar de Land Rover meer terrein- Idan wegvoertuig was, lag het [bij de Range Rover net an- I dersom. De nu gepresenteerde 1110 ligt wat dat betreft net in [het midden. Ook de Range Rover werd ten geweldig succes, zodat de and Rover-groep zich af- I splitste van het personenwa- jendeel van Rover, toen het [in die laatste sector helemaal mis dreigde te lopen. Land Rover beheerste in zijn sector de markt door de uitstekende terreineigenschappen, die in de Range Rover ook nog eens met comfort en luxe gecombi neerd konden worden. Nu echter voelt Land Rover toch de concurrentie van vooral Japanse kant, waar men ook terreinvoertuigen met een flinke mate van luxe is gaan uitbrengen. Die zijn echter wel een aardig stukje goedkoper dan een Range Ro ver, en doen qua terreinvaar digheid nauwelijks onder voor het voorbeeld, de Land Rover. Dus moest Land Rover die ontwikkeling volgen, met een Land Rover met wat meer comfort en betere we'g-eigen- schappen, uitgaande van de ervaring met de Range Rover. Daarvan nam men het onder stelconcept over, hetgeen wil zeggen dat de starre assen nu niet meer aan bladveren, maar aan langsarmen en schroefveren zijn opgehan gen. Ook kwam er een middenweg voor de remmen: Vóór schij ven, achter trommels. Het ui terlijk, zo bleek uit markton derzoek, moest niet teveel veranderen. De 110 lijkt dan ook veel op de 109 V8, maar kreeg wel een veel beter afge werkt interieur. Motorisch hield men alles min of meer bij het oude, al kre gen de benzinemotoren wat meer vermogen. Er is keus uit een 2,25 liter viercilinder die sel met 45 kW-60 pk, een even grote benzineversie met 55 kW-75 pk of een 3,5 liter V8 met 85 kW-114 pk. De vierpitters zijn gecombi neerd met een vijfbak zodat op de weg redelijke snelheden aangehouden kunnen worden (zo rond 100 km per uur), de V8 heeft aan een vierbak ge noeg. Zoals bij de andere mo dellen worden de vier wielen permanent aangedreven via een tussenbak met hoge en lage overbrenging en een cen traal sperdifferentieel. Het interieur is voorzien van stofbekleding en een heel be hoorlijke geluidsisolatie, ter wijl vooral de nieuwe vering zorgt voor een zonder meer acceptabel comfort bij nor maal weggebruik. Op wens is voor alle modellen (pick-up, hardtop „bestelwagen" en vijfdeurs stationcar) een be krachtigde stuurinrichting verkrijgbaar. Die is zowel op de weg als in het terrein erg prettig; op de De nieuwe Land Rover 110. weg omdat hij het stuur direc- vaag, maar verder stuurt de ter laat reageren en in het 110 op de weg heel netjes en terrein omdat hij het terug- vertrouwenwekkend. slaan van het stuur in diepe sporen beperkt. Omstreeks de RcdieninS middenstand werkt het be- krachtigde stuur wel erg Omdat Land Rover op de Het ei van Columbus 'voor mensen die zonder lichamelijke in spanning een auto, boot of caravan willen opkrikken: de Air Jack, een soort luchtkussen, dat wordt opgeblazen door een slang tegen de uitlaat van een lopende motor te drukken. De uitlaatgassen vullen het luchtkussen en het voer- of vaar- tuig wordt in een minimum van tijd omhoog gebracht. Is dat eenmaal gebeurd, dan kan de motor worden afgezet, want een I terugslagklep houdt de spanning vast tot een ventiel wordt ge- Lopend om de Air Jack weer te laten leeglopen. [Groot voordeel is ook, dat de Air Jack op elk punt van de auto kan worden aangebracht. Bij oudere auto's wil het krik-punt Wel eens verroest of afgebroken zijn. Belangrijk voordeel is [ook, dat de ondergrond er helemaal niet meer toe doet: bij het neest onregelmatige wegdek, in rul zand, in modder of in die- Je sneeuw, de Air Jack past zich aan. Het luchtkussen is gemaakt van onverwoestbaar met pvc over trokken canvas. Het hefvermogen bedraagt 1.400 kg. Helemaal gemaakt van kunststof, dus roesten is er niet meer bij. Te krij- l gen in auto-shops, warenhuizen en benzinestations., Advie- sprijs 99,50. Het luchtkussen vult zich binnen een minuut met autogas.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9