TAFEL Unieke manifestatie in Rotterdam toont „andere kant van Japan" Dr.Fiolet: Confrontatie verwacht bij wereldraad tussen christenen van arme en van rijke landen £etdóc6otwan^ Wellicht ook diakens bij dienst geestelijke verzorging krijgsmacht kerk vuereld Pater P. Verkoelen (Pax Christi) bij bergtocht in Italië verongelukt KORTE METTEN brieven van lezers ACHTERGROND £oidóc Courant VRIJDAG 29 APRIL 1983 PAGIN, ■LI De algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken, 24 juli tot 10 au gustus in Vancouver (Ca nada), zal van de kant van de Europese vredes beweging het verzoek ontvangen zich tegen plaatsen van nieuwe kruisraketten uit te spre ken. Dit zei M. J. Faber, secretaris van het IKV, gisteren tijdens een pers conferentie te Amers foort. Het IKV, dat geen vertegenwoordiger in de officiële delegatie heeft, werkt onder meer samen met de Canadese vredes beweging Project Ploughshares (ploegscha ren). Verder verlenen hieraan medewerking Coretta King, weduwe van Martin Luther King en Perez Esquivel, win naar van de Nobelprijs voor de vrede. De context waarin de verga dering plaatsvindt, zal de aan dacht van de ruim negenhon derd gedelegeerden bepalen bij vragen van vrede en ge rechtigheid. De Stille Oceaan, waaraan Vancouver gelegen is, wordt in de jaren tachtig het proefterrein van de kern wapenwedloop, aldus John Bluck, woordvoerder van de wereldraad. Bovendien heeft ook Canada te kampen met gevolgen van de economische recessie en de werkloosheid. Kortgeleden hebben de Cana dese bisschoppen zich uiterst kritisch uitgelaten over de economische situatie in het land, wat volgens Bluck enke le jaren geleden nog vrijwel onmogelijk zou zijn. Volgens dr. H. A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland zal er in Vancouver een geweldige confrontatie plaats vinden tussen christenen uit de derde wereld en die uit de rijke lan den. De christenen uit de der de wereld ervaren de wijze waarop in het westen de sa menleving is ingericht, steeds, meer als een bedreiging voor hun eigen bestaan en zij zien daarin een tegenstelling met het geloof. De kerken in het westen, die dë wereldraad zijn begonnen, worden naar zijn mening zelf een steeds groter probleem binnen de oecume nische beweging. Dr. Fiolet wees er verder op, dat in Vancouver slechts een kwart van de wereldchristen heid vertegenwoordigd zal zijn. De evangelikalen, die nog weinig aandacht voor so ciale vraagstukken hebben, ontbreken bijna volledig. De rooms-katholieke kerk, vol gens Fiolet de lastigste part ner in de oecumenische bewe ging, stuurt in totaal slechts vijfentwintig waarnemers. De Nederlandse kerken, die bij de Raad van Kerken zijn aangesloten, vaardigen negen tien gedelegeerden af, verder komen er uit ons land nog on geveer vijftien adviseurs en gasten, onder wie drie Zuida- frikanen die in Nederland theologie studeren. Een in bespreking zijnde wijziging van het betreffende Ko ninklijk Besluit zal het de r. k. kerk mogelijk maken, bepaalde taken binnen de dienst geestelijke verzorging in de krijgsmacht toe te vertrouwen aan niet-priesters, met name aan diakens en wellicht ook aan leken. Tot heden is het zo geweest, dat alleen priesters benoembaar waren in de dienst geestelijke verzor ging: de aalmoezeniers. Er is al jaren een wijziging van het KB in bespreking, waar door het aan de kerken wordt overgelaten kandidaten voor te dragen tot benoeming in de dienst geestelijke verzorging bij de krijgsmacht, zonder dat wordt aangegeven wat voor kwaliteit deze kandidaten moeten hebben. Hoewel de betreffende wijzi ging nog door de bevoegde instanties moet worden goedge keurd, heeft legerbisschop mgr. drs. R. Ph. Bër desgevraagd la ten weten, dat hij kan instemmen met het wijzigingsvoorstel: „We krijgen daarmee de mogelijkheid om de aalmoezeniers, wier functie en titulatuur hierdoor niet verandert, op passende wijze te helpen". De legerbisschop zegt met name mogelijkheden te zien voor de gewijde diakens, gehuwde personen, aangezien deze zonder meer de door de leiding mogelijk geworden taken, ook sacra mentele, op zich kunnen nemen onder leiding van de aalmoe zeniers. Mgr. Bar zei, dat er overigens intern nog over gespro ken moet worden of de diakens in de krijgsmacht ook de titel van aalmoezenier kunnen en mogen krijgen, omdat het toch ook duidelijk is, dat de priester de man is, die voor de geestelij ke verzorging bij een militaire eenheid verantwoordelijk is. Wat de pastorale werk(st)ers betreft mannen en vrouwen met een voltooide theologische opleiding zei mgr. Bar ons, dat hij bereid is te bezien hoe zij hulp zouden kunnen bieden aan de aalmoezeniers in de krijgsmacht. Het gaat hier om le ken, dus niet-gewijde personen, aan wie eventueel specifieke taken zouden kunnen worden toevertrouwd, zoals reeds in pa rochies en dekenaten gebeurt op het gebied van de katechese, -de vorming en het onderwijs, onder verantwoordelijkheid van pastoors of dekens. In de krijgsmacht dus onder verantwoorde lijkheid van de aalmoezeniers. De wijziging van het KB zou de r. k. kerk in Nederland in staat stellen, soelaas te bieden aan de aalmoezeniers. Het aantal vacatures is nu 43. CDA praat met bisschoppen Een delegatie van zeven per sonen uit de top van het CDA zal dinsdag 3 mei in Rotterdam een gesprek heb ben met de bisschoppencon ferentie. De CDA-afvaardi- ging zal geleid worden door voorzitter Piet Bukman; an deren zijn de Tweede-Ka merleden Bert de Vries (frac tieleider), René van der Lin den, mevrouw Dien Cornelis- sen en Vincent van der Burg. Van de zijde van de bisschop pen zullen aanwezig zijn kar dinaal Willebrands, mgr. A. J. Simonis, bisschop van Rot terdam, mgr. A. J. de Kok, hulpbisschop van Utrecht, prof. mr. E. Hirsch Ballin, hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg en pa ter H. van Munster, secreta ris-generaal van het R. K. Kerkgenootschap. In het gesprek zullen onder meer aan de orde komen de plaats van religie en wereld beschouwing in de moderne samenleving, verhouding van gezinspolitiek en alter natieve samenlevingsvormen (in verband met inkomenspo- liiek e.d.) alsmede de jeugd werkloosheid. Bij het CDA verwacht men dat daarnaast ook de problematiek van de kernwapens aandacht zal krijgen. De eerste voorzitter en direc teur van Pax Christi Voet tochten, pater P. J. M. Ver koelen (64), is woensdag dood aangetroffen in de buurt van Merano (Italië). Hij werd al bijna een week vermist. Sa men met de Nederlandse toe- riste E. Broering (67) uit Am sterdam, die eveneens om het leven is gekomen, was hij vrijdag voor een bergwande ling uit het hotel in Lagundo vertrokken. Toen beiden 's avonds niet te rugkeerden werd een groot scheepse zoektocht georgani seerd door de politie, bijge staan door honderden vrijwil ligers van de Italiaanse alpi nistenclub. Eerst woensdag avond werden de twee ver misten gevonden op twee ki lometer afstand van het hotel. Uit de reconstructie van het gebeurde bleek, dat een van de twee in een gat is gevallen en dat de ander bij een red dingspoging hetzelfde is over komen. De ANWB, die voor het reddingswerk helicopters charterde, zal de stoffelijke overschotten naar Nederland vervoeren. Pater Verkoelen, lid van de congregatie van de Oblaten van Maria, werd in 1953 aal moezenier van Pax Christi, in welke hoedanigheid hij met Pasen 1958 de eerste Pax Christi Voettocht in Neder land organiseerde. In I960 werd hij benoemd tot secreta ris van de vredesbeweging Pax Christi. Toen enige jaren later besloten werd tot de op richting van een afzonderlijke stichting Pax Christi Voet tochten, werd Verkoelen door kardinaal Alfrink aangesteld tot directeur en voorzitter van deze stichting. Op 1 januari 1981 vertrok Verkoelen bij de Voettochten en werd hij rec tor van de zusters van Ma- rienburg in Den Bosch. De bekendste activiteiten van de stichting Pax Christi Voet tochten, die zich vooral op scholieren in het middelbaar en hoger onderwijs richt, zijn de voettocht voor middelbare scholieren in Den Bosch, die dit jaar voor de 27ste keer ge houden wordt en de algemene voettocht in Twente rond He melvaartsdag. Voorts regelt Pax Christi Voettochten on der meer de Nederlandse deelname aan de Internatio nale Voettocht van Pax Christi, die dit jaar in Frank rijk zal worden gehouden, en die aan de Bedevaart ter ere van de Zwarte Madonna van Czestochowa in Polen. Adriën Zöller, afgevaardig de van de r. k. vredesbewe ging Pax Christi is gisteren in El Salvador aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de dood van Marianella Garcia Villas, voorzitster van de commissie voor de rechten van de mens in El Salvador, die op 13 maart door het Sal vadoraanse leger werd ge dood. Pax Christi trekt de of ficiële lezing van de Salvado raanse regering in twijfel. grote medaille van verdienste toegekend aan pater Weren- fried van Straaten en het door hem gestichte hulpverlenings- werk „Kerk in Nood/Oost- priesterhulp". Een delegatie van de universiteit heeft in het ziekenhuis van Frank- furt-Höchst de onderscheiding uitgereikt aan pater Weren- fried, die in dat ziekenhuis de afgelopen weken twee opera ties heeft ondergaan. De „rampenpot" van het Hervormde Werelddiakonaat, bedoeld om direct te kunnen reageren op noodsituaties overal in de wereld, is voor dit jaar leeg. Dit komt doordat hèt Werelddiakonaat in de af gelopen maanden veel geld heeft uitgegeven aan de leni ging van de nood in droogte- gebieden in Afrika. Boven dien zijn de inkomsten in de eerste drie maanden van dit jaar met bijna twee ton ach tergebleven bij die in de eer ste drie maanden van vorig jaar. Het Werelddiakonaat heeft daarom aan de plaatse lijke diakonieën met klem om extra bijdragen gevraagd. Gepocheerde eieren met een kaasmutsje wortelsalade en gebakken aardappelen vla met mandarijntjes vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 4 verse eieren, 1 li ter water, 10 g zout, 1 lepel azijn, 4 lepels pittige ge raspte kaas (paprikapoe der); 250 g winterwortel of grove waspeen, peterselie, 2 lepels azijn, 1 lepel olie, zout, peper, suiker; 0,5 tot 1 kg aardappelen, olie, boter of plantenmaragarine, zout, uit; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, half blikje mandarijntjes. Breng het water aan de kook met zout en azijn. Breek de ei eren één voor één in een kopje en laat ze vlak boven het zacht kokende water in de pan glij den. Houd het water drie a vier minuten tegen de kook. Schep de eieren met een schuimspaan uit de pan en leg ze naast elkaar op een ondiepe ovenschotel. Strooi over ieder ei een lepel geraspte kaas en laat die onder een hete grill goudgeel worden. (Wie geen grill heeft kan over de kaas iets paprikapoeder strooien). Kook de schoongemaakte hele wortels gaar in weinig water met zout in vijftien a vijfen twintig minuten. Laat de 1 groente afkoelen en schaaf ze in dunne plakjes. Meng de wortels met fijngeknipte pe terselie en een sausje van azijn, olie, zout, peper en sui ker. Bak halverwege met de aardappelen fijngesnipperde ui Kook een gele vla van de melk, custard en suiker. Laat die afkoelen. Schep een deel van de uitgelekte mandarijn tjes door de vla, garneer met de overige. JEANNE' Ie 1 Onaanvaardbare blunder HoE bureaucratisch de NOS als organisatie in elkaar 2 deze week wel gebleken bij de toewijzing van extra-ra zendtijd aan de Centrumpartij. Dat gebeurde nadat onbel den twee weken geleden een geluidsband met een tevqrai opgenomen uitzending van die partij hadden verwis: irist waardoor een band werd uitgezonden, waarin de begins >en van de Centrumpartij juist werden gehekeld. Om misverstanden te voorkomen: ook wij verwerpen ui aard de naar racisme neigende uitgangspunten van de trumpartij. Die standpunten zijn verderfelijk. Dat neemt u-r weg dat het verwisselen van de band geen terechte daad\ noemd kan worden. Het is daarnaast een domme actie weest, die zich tegen zichzelf heeft gekeerd. Door de hei zending vanmiddag heeft de Centrumpartij immers al maar meer aandacht gekregen dan ze verdient. Niet niets is onmiddellijk van verschillende kanten gesuggere dat de Centrumpartij wellicht zelf de banden heeft ver seld: zo'n aanpak past immers in propagandatactieken, men van dit soort groeperingen kan verwachten. Dat neemt allemaal niet weg dat de NOS terecht is zoeken naar vervangende zendtijd voor de echte band de Centrumpartij. De zendtijd voor politieke partijen is mers toegewezen aan al die partijen, die op basis van kiezersmandaat in de Tweede Kamer zijn vertegenwoord Ook aan dat democratisch recht mag niet zomaar worden tornd, ook al verwerpt men de beginselen van een bepa; partij. HET is echter onbegrijpelijk dat de NOS-organisatie ui rekend een minderhedenprogramma heeft ingekort om' Centrumpartij alsnog aan het woord te laten. Als men hoe er in de uitzendingen van die partij over de mindei den wordt gedacht en gesproken, dan kan men dat „smakeloze vergissing" meer noemen, zoals in sommige testen is gebeurd. Het is ronduit een onaanvaardbare bl der. Voorzitter Jurgens van de NOS is uiteindelijk ven woordelijk voor deze kwetsende beslissing. Het is onbegri lijk dat politiek Nederland hem daarvoor tot nu toe nog ter verantwoording heeft geroepen. )u Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten „Onechtparen" en de aow (2) Reagerend op de brief van de heer van A. geef ik hem vol komen gelijk als hij stelt dat gehuwde echtparen het meest worden gepakt. Als de bejaar- LI ROTTERDAM Japan se produkten zijn niet meer weg te denken uit het dagelijkse leven in onze moderne westerse samenleving. Maar wie een willekeurige Neder lander vraagt wat hij van Japan weet, zal ontdek ken dat de kennis van het land van de Rijzende Zon niet veel verder -reikt dan wat merkna men van auto's, geluids apparatuur, technische apparaten en computers. „De Nederlanders hebben weinig of geen idee van de eeuwenoude contacten tussen beide landen. Er is geen en kel westers land dat zo'n gro te rol speelt in de Japanse ge schiedenis als Nederland. De doorsnee Nederlander weet evenmin iets over het leven van alledag in Japan. We ho ren wel eens praten over de zeer ijverige Japanners die door hun baas op vakantie worden gestuurd omdat ze uit zichzelf niet gaan. Maar het beeld dat velen zich van Japan vormen is verre van voledig". Dat zegt de Stichting Japan Totaal, die gisteren het even unieke als ambitieuze pro gramma presenteerde van een volgend jaar te houden Japan-manifestatie, die tot doel heeft de Nederlandse bevolking „de andere kant van Japan" te tonen. De Stichting Japan Totaal (beschermvrouwe is prinses Margriet) is ontstaan uit een initiatief van Japan-kenners, die van mening zijn dat op tal van terreinen veel grotere samenwerking mogelijk is tussen Japan en Nederland. Een eerste vereiste voor zo'n intensievere samenwerking is echter onderlinge kennis en begrip. En daar schort het in Nederland nogal aan. Speciale handelsband Anderhalf jaar is de stichting inmiddels bezig met het leg gen van contacten en het ma ken van afspraken met be drijven, overheden, theater groepen en wat dies meer zij. Een en ander heeft geleid tot het gisteren gepresenteerde programma voor de zoge-: noemde Japan Totaal Mani festatie, waarvan de belang rijkste onderdelen overigens pas volgend jaar van 4 tot 12 augustus worden gehouden. Vraag aan een van de organi satoren: Waarom volgend jaar, bijna alles in een perio de van negen dagen en al leen in Rotterdam? „Volgend jaar is het precies 375 jaar geleden dat Neder land en Japan de eerste han delsovereenkomst onderte kenden. Dat was heel bijzon der, want tot 1854 was Japan voor alle buitenlanders „ge sloten". Alleen de Nederlan ders mochten vanaf een klein kunstmatig eilandje bij Nagasaki, Decima, handel blijven drijven. Met uitzon dering van de Tweede We reldoorlog en de eerste jaren daarna is er altijd een specia le handelsband tussen beide landen geweest. Waarom al les in zo'n korte periode? Dit leek ons beter dan alle activi teiten over het hele jaar uit te spreiden. De keus van Rot terdam lag tamelijk voor de hand. Voor Japan is de Maas stad van zeer groot belang als toegangspoort tot Europa. Rotterdam biedt ons binnen een beperkte oppervlakte alle benodigde faciliteiten. Verder is Rotterdam (wereld haven nr. 1) een „zuster-ha- ven" van het Japanse Kobe, wereldhaven nr. 2. Boven dien is een van de onderteke naars van het eerste handels contract met Japan uit 1609, Nicolaas Cornelisz. Puyk, ooit burgemeester van Rot terdam geweest. „Van Puyk tot Peper" is dan ook de al ternatieve naam van de ma nifestatie, die om heel precies te zijn „Japan in Rotterdam" gaat heten Breed publiek Het programma van de Ja- Japan Is het land van de Samurai. De liefhebbers van deze traditionele Japanse gevechtssport komen jaarlijks bijeen voor een grote manifestatie in de stad Nikko. pan-manifestatie valt in drie delen uiteen: culturele activi teiten; een grote handels beurs, symposia en congres sen en de tentoonstelling „Zijde-route overzee". Hoewel nog niet alle activi teiten definitief zijn, valt uit het voorlopige programma op te maken dat „Japan in Rot terdam" voor een breed pu bliek bedoeld is. „Wij mikken op het hele ge zin" aldus de organisatoren. Zo zullen er demonstraties worden gegeven van onder meer Kendo (het zwaard- vechten), Kyudo (boogschie ten), Japans theatervormen als het uitbundige Kabuki en het traditionele No, oude Ja panse ambachten en beroem de kunstvormen als Ikebana (bloemschikken), shodo (schoonschrijven) en Origami (papiervouwen). In onderzoek is nog de moge lijkheid van een speciale sa tellietverbinding tussen Rot terdam en Kobe. Via de sa telliet zal in elk geval een cultureel programma worden overgezonden. Maar ook denkt men er aan de satelliet te gebruiken voor de eerste intercontinentale video-west- rijden. Een grote publiekstrekker belooft het optreden te wor den van de wereldberoemde Sumo-worstelaars. Als zij tenminste komen, want daar over wordt nog steeds onder handeld. Sumo is Japans' nationale sport en is al meer dan dui zend jaar oud. Sumo-worste laars worden van jongst af aan met speciale diëten op gewicht gebracht. Wanneer zij naar Rotterdam komen, betekent dat het eerste optre den van deze ongeveer 200 kilo zware Japanners in Eu ropa. Hun overkomst zal overigens organisatorisch heel wat voe ten in de aarde hebben. Ze zullen om veiligheidsredenen het vliegtuig zou neer kunnen storten met ver schillende vliegtuigen reizen. In de hotels waar zij worden ondergebracht moeten de toi letten worden verbreed en de bedden verstevigd. Optimistisch Eveneens een trekpleister wordt volgens de stichting Japan Totaal de tentoonstel ling „Zijde-route overzee", waarin de geschiedenis van de zeeroutes naar Japan wordt getoond. In die historie is een belangrijke plaats in geruimd voor de Verenigde Oostindische Compagnie. Verder komt in tentoonstel ling naar voren op welke wijze Nederland en Japan el kaar door de eeuwen heen hebben beïnvloed. De te ex poseren kunstwerken komen zowel uit Japans als uit Ne derlands privé-bezit. Hoewel „Japan in Rotter dam" pas over 15 maanden begint, is de stichting Japan Totaal bij voorbaat zeer opti mistisch over het verloop. Omdat de manifestatie uniek is voor Europa verwacht men behalve veel Nederlandse be zoekers ook talrijke geïnte resseerden uit Duitsland, Bel gië, Frankrijk en Groot-Brit- tannië. Maar meer nog dan veel be zoekers daar maakt men zich niet zo druk over gaat het de organisatoren er om dat in Nederland meer begrip ontstaat voor Japan. „Sommigen zien dat land, met zijn enorme economische succes, als een vijand waar we ons tegen moeten verzet ten. Dat is nu net niet de be doeling. Want als we samen werken en er zijn zo veel terreinen waarop dat zeer goed kan zijn we allebei beter af". JOS TIMMERS lün denorganisaties meer voor leden opkwamen, dan wa:^ al lang lid geweest. Met hoogheemraadschap is het zelfde. Als echtpaar moe^ drie eenheden betalen. Da drie maal ƒ38,40, dus 11, per jaar. Een alleenstaajHc maar één eenheid. Het w< jej hoog tijd dat er een eerl verdeling komt. Gewoon, het waterverbruik. DEN HAAG, W. van D|olj Bomen van rooien r In uw commentaar op het j gres van de PvdA signalee een „absurde uitspraak" I. de voorzitter Max van t Berg. U toont zich daaroven recht niet verwonderd, r schien hebt u daarbij ook gedacht aan de befaamde j ling van dr. W.H.Gisperr zijn Utrechtse proefsch1 anno 1970: „Het rooien van) men wordt vaak even ond dacht gedaan, als* het bon van rooien". Deze stek., heeft in 1983 nog niets aarrA tualiteit ingeboet. Daar zoipD de PvdA en de VARA |ee voor! A.E.Schouten, DEN HAAGon 111 Toenemende bewolking DE BILT (KNMI) Het f er naar uit dat de Koningirf dag met zon begint, i in de loop van de ochtend bewolking van het zuidenk toeneemt. Deze weersont\te' keling hangt samen met dele dering van een- depressieJ», zich vanmorgen nog bovenf1 zuidelijke gedeelte van P oceaan bevond. Dit lagedrf gebied koerst naar het val land van Europa en zal zal dagmiddag boven Oost-Fral rijk aankomen. Later op ij dag zal de regenzone van d<' depressie ook ons land bef ken. Het is moeilijk precie zeggen hoe laat het beginlj' regenen. De ochtend zal wi« schijnlijk nog vrijwel ovji' droog zijn, maar de in de n* dag gaat het van het zuidenl regenen. De middagtempflf tuur bedraagt ongeveer tien graden. Er staa wind. Weerrapporlen v Amsterdam geh.bew. De Bilt regen Deelen regen Eelde regen Eindhoven regen Oen Helder regen Lh. R'dam geh.bew. Twente regen Vllsslngen zw.bew. Z.-Llmburg regen Berlijn Bordeaux Frankfort Genóve Helsinki Innsbruck Lissabon Luxemburg onbew. 19 onbew. 23 Las Palmas

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2