F-16-vliegerszijn niet te jong Geweldloos verzet is een illusie IN EN OM DE KAS Hoge slaprijzen in aantocht binnen de perken SCHEIDINGSWAND MAKEN? R uit de maand Sw AND EN TUINBOUW CcicbcQotucwt, VRIIDAG 29 APRIL 1983 PAGINA IS Forse prijsval na Pasen en eiten kt ve oholi pospa il is bare tie on camp bevol „Het zijn de weersomstandigheden die het 'm doen, „zou men onstr een bepaalde slogan na kunnen zeggen en daar zit veel waar- heid in, hoewel lang niet altijd beslissend. Maar de weersom- verbi standigheden zijn wel van sterke invloed op de aanvoer aan de diverse bloemenveilingen in ons land met veelal een te rugslag in het prijspeil. Dat is voorgaande week sterk geble ken, toen er een forse prijsval moest Worden geconstateerd houjdirekt na de Pasen. Afgelopen week is de situatie er wel weer wat op verbeterd. Toch was er een ruime aanvoer van de pro- dukten. De CCWS had afgelopen week een aanvoer van 47.252.060 bos of stuks en een omzetbedrag van 18.368.447,7 tegen vo rig jaar aanvoer van 46.065.889 en omzet van 17.444.319,50. Van de grote aanvqeren noemen We de freesia met ruim 12 [miljoen tegen vorig jaar ruim 10 miljoen. Uiteraard had dat el invloed op de prijsvorming die nu gemiddeld kwam op 19 int tegen vorig jaar 23 cent. Van betekenis was ook de aan- 'oer van ruim 6 miljoen troschrysanten jc met een gemiddel de prijs van 52 cent tegen 54 vorig jaar. Ruim 3 miljoen gerbe- ra vrijwel gelijk aan vorig jaar maar met een prijs die nu 25 cent gemiddeld was tegen vorig jaar 22 cent. Dan waren er nog ruim 2 miljoen importbloemen die evenwel op hetzelfde peil lagen van vorig jaar. Als totaal een redelijke markt met behoorlijke omzet. Goed deed de anthurium het met een ge middelde prijs van 1.87 tegen vorig jaar 1.39. Tot dusver had de CCWS een totale aanvoer in dit jaar van 578.903.189 bos of stuks en een totale omzet van f 291.140.515,61 en vorig jaar in dezelfde periode aanvoer van 594.375.071 bos of stuks en omzet van 277.773.976,03. Wat het gemiddelde prijsverloop in de afgelopen week betreft was er tamelijk stabiliteit. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 39 (32), amarillys 17 (18), Am. anjers 31 (30), tros anjers 32 (28), anthurium 1.87 (1.39) asp. plumoses 20 (18), bouvardia 32 (41), tros chrysanten jc. 52 (54), idem geplozen jc 65 (78) idem nc. 77 (1.62) euphor bia 57 (61), freesia 19 (23), gerbera 25 (22), gladiolen off. 63 (61), idem colfnam. 44 (40) irissen 17 (19), leliekelken 66 (49), idem takken 54 (51). De naderende moederdag werpt altijd forse schaduwen op de bloemen- en plantenhandel, schaduwen die in dit geval aan trekkelijk zijn. Het merkwaardige is hierbij dat „de handel" die dag niet alleen als een „topper" ziet, maar er eigenlijk ook naar toe leeft. Dat wil zeggen, zich er terdege op voorbereidt. Geen wonder dat b.v. het orgaan voor de bloemenhandel reeds lang tevoren artikelen aan de moederdag wijdt, veel ad viezen geeft om publiek te trekken en moederdag tot een bloemendag te maken. e „Moederdag is meer dan eqn bloemendag", lezen we boven een dergelijke beschouwing. Er worden adviezen gegeven met welke bloemsoort de beste resultaten worden bereikt met dat bosje bloemen. Er worden inspiraties gegeven aan bloe- I misten en handelaren op welke manier 8 mei tot een bloe- menfeest kan worden gemaakt en ook de potplaten ontvan gen de nodige aandacht. Zo gezien kan er dus wel zoiets worden verwacht en het valt eede toe te juichen, dat onze handel niet bij de pakken neerzit, aarbi maar zich even hard inspant als de kwekers doen om een te re: goed produkt te leveren. gsfui Aan de CCWS zijn alweer voor de tijd van twee jaar de vaste zegd plaatsen op de koperstribunes verhuurd. Dat was weer een hele opgave, want de 327 telefoons op beide bloementribunes onde moesten er 250 worden verplaatst en dat is een heel karwei. In het algemeen zijn de kooplieden tevreden met het huidige Term systeem en plaatsen. De toewijzing van zetels gaat mede aan kerei de hand van de omzet per koper, te groter de omzet, te meer niet plaatsen beschikbaar zijn. De diverse uitbreidingen in het vei- b linggebouw geven daartoe de gelegenheid. Tevoren is met de meeste kopers overleg gepleegd over de toe te wijzen plaat- n dé sen. van De concurrentie op de sla- markt neemt af. Vooral Bel gië leverde minder sla aan West-Duitsland. In de week van 18 tot en met 23 april viel de Belgische export terug van 325 ton naar 182 ton. Het Hol landse aanbod van sla bereik te in die week zijn hoogtepunt met een aanvoer van bijna 19 miljoen stuks. In de afgelopen week viel het aanbod van Hollandse sla terug. De prijs vorming reageerde hier merkbaar op. Voor de zware sla waren er op woensdag 27 april prijsuitschieters naar 68 cent per krop. De gemiddelde prijs kwam uit op 48 cent per krop. Vorig jaar werd er in dezelfde verslagweek gemid deld 34 cent per krop betaald. Volgens de oogstramingen zal er in de komende weken min der sla aangevoerd worden dan vorig seizoen. Door deze situatie is de kans groot dat er voor sla in de komende week goede tot zeer goede prijzen betaald worden. Uit de statis tische mededelingen van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat de gemid delde prijs voor wintersla (oogstperiode van 1/1 tot 1/3) 49 cent per krop bedroeg. Vo rig seizoen was dit 30 cent en in 1981 was dit 61 cent. In de periode van 1 maart tot half april werd er gemiddeld 42 cent per krop betaald (vorig seizoen 30 cent en in 1981 was dit 52 cent). Tomaten De tomatenmarkt zakte de af gelopen week verder in el kaar. De gemiddelde prijs voor de Al-export kwam on der 3 gulden per kilo terecht. Vorig jaar werd er in dezelfde week 3,37 per kilo betaald. Bij de vleestomaten daalde de prijs eveneens en kwam voor de sortering BBB uit op 3,63 per kilo. Gezien het aanmer kelijk grotere aanbod van vleestomaten is deze prijs niet eens zo slecht. Vorig seizoen werd er bij een kleinere aan voer voor de sortering BBB gemiddeld 3,52 per kilo be taald. De concurrentie op de West-Duitse markt groeide niet. Er was wel sprake van een verschuiving in het con- currentiepatroon. De export van Spanje halveerde en Ma rokko verscheen in de week van 18 t/m 23 april ineens met een levering van 732 ton op de West-Duitse markt. In de week ervoor leverde Ma rokko helemaal geen tomaten aan West-Duitsland. Het is niet zo verheugend om te moeten constateren dat de ge middelde prijs voor de toma ten in de periode van 1 janua ri tot half april uitkomt op 4 gulden per kilo. Vorig jaar (ook al niet zo'n best tomaten- jaar) werd er in die periode f 4,14 per kilo betaald. Ten opzichte van 1981 is er sprake van een zeer indrukwekkend verschil, want toen bracht een kilo in die periode gemiddeld f 5,89 op. De Commissie van de Europese Gemeenschap kwam afgelopen woensdag met een doekje voor het bloe den. Met ingang van die da tum (27 april) werd er een heffing voor tomaten uit Spanje en de Canarische Ei landen ingesteld van f 43,92 per 100 kg. Of dit veel effect heeft valt te betwijfelen. Ver der is het afwachten geblazen wat Marokko gaat doen. Ho pelijk was het een eenmalige stuiptrekking voordat de in voerheffing in mei van kracht wordt. Wat wel vast staat is dat het Hollandse aan bod van tomaten blijft groei en. Het ziet er dan ook niet naar uit dat er verlichting in de prijsdruk zal ontstaan. La gere prijzen zijn daarom niet uitgegoten. Komkommers Op de komkommermarkt werden er in de afgelopen week weer leuke successen behaald. De concurrentie op de West-Duitse markt nam verder af en het Hollandse aanbod vond vlot zijn weg. De prijzen trokken in vergelij king met de voorgaande week verder aan. Zo werden er op donderdag 28 april voor de sorteringen van 36 t/m 76 prijzen betaald van 72 cent tot 1 gulden per stuk. Het aanbod zal door het wat gunstiger weer van de afgelopen week waarschijnlijk wat groter worden. Hierdoor is het niet de komende week echter prij zen verwacht die niet veel af zullen wijken van de prijzen die er vorig seizoen in de eer ste week van mei werden be taald. Toen varieerden de prijzen voor de sortering van 36 t/m 76 van 60 tot 96 cent. Als het komkommerseizoen tot nu toe bekeken wordt dan stelt de prijsvorming echter wel teleur. In de periode van 1 januari tot 15 april kwam de gemiddelde prijs uit op 75 cent per stuk. In 1982 lag deze prijs op 80 cent en in 1981 was dit 93 cent. De uiteindelijke resultaten zijn voor de kom- Ruim aanbod van bloemkool „van buiten". kommertelers tot op dit mo ment niet direkt om naar huis te schrijven. Overige gewassen Op de paprika-markt deed zich in de afgelopen week een omwenteling voor. De groene sorteringen zijn sinds de start van het seizoen gemiddeld steeds duurder geweest dan de rode. Hier kwam de afge lopen week duidelijk veran dering in. voor een kilo groen daalde de gemiddelde prijs met f 1,66 en kwam uit op f 4,75. Het prijsherstel bij de rode sorteringen zette ook in de afgelopen week door. De prijs liep op naar gemiddeld f 6,95 per kilo. De prijs ligt toch nog drie dubbeltjes onder de prijs van vorig seizoen. Het aanbod van groen neemt ver der toe zodat er voor deze sor tering op gelijke of lagere prijzen gerekend wordt. Het aanbod van rood lijkt niet veel te veranderen en de prijs zal zich waarschijnlijk goed weten te handhaven. De zeer ruime aanvoer van radijs drukte de prijs verder omlaag. De gemiddelde prijs kwam uit op 55 cent per bos. Het aan bod blijft groot en het ligt voor de hand dat de prijs hierdoor verder zal dalen. De vraag naar rettich nam ver der af en een kleiner gewor den aanbod kon toch niet ver hinderen dat de prijs verder daalde. Er werd 69 cent per stuk betaald, naar verwacht zal de prijs in de komende week verder dalen. Courget tes deden het de afgelopen week lang niet slecht, er wer den goede prijzen betaald. De gemiddelde prijs liep zelfs op naar 1,37 per stuk. Bij een ruimer aanbod zal de prijs zich waarschijnlijk niet weten te handhaven. Het prijsverval bij de aubergines verliep min der snel als in de voorgaande weken. De gemiddelde prijs bleef op 3,45 per kilo han gen (vorig jaar 2,85). Het aanbod wordt wel groter maar het heeft er alle schijn van dat de prijs slechts licht zal dalen. Het kleiner wor dende aanbod van koolrabi maakte het mogelijk dat de gemiddelde prijs met enkele centen per stuk aantrok naar 85 cent. Een kleiner wordend aanbod zal waarschijnlijk te gen gelijke prijzen afgezet worden. De markt voor ijs bergsla is helemaal ingezakt, er werd gemiddeld 37 cent per stuk betaald. Enige verbe tering lijkt er in de komende week niet in te zitten. Andij vie daalde naar 1,12 per kilo. Andijvie blijft door een groeiende aanvoer goedkoper worden. Hetzelfde geldt voor spinazie. De aanvoer van bui ten komt nu snel op gang. De prijs daalde in de afgelopen week met meer dan een gul den per kilo en kwam uit op 82 cent. Voor prei werd er 70 cent per kilo betaald, bij wat mooier wordend weer zwakt de vraag naar dit gewas nogal eens af. Een prijsdaling is daarom niet uitgesloten. Door het goed op gang komen van de aanvoer van winterbloemkool van buiten, is er sprake van een ruim aanbod voor de tijd van het jaar. De prijzen daalden dan ook behoorlijk. Voor de „zessen" werd er 2,65 per stuk betaald. Bloemkool zal de komende week goedkoper worden. Goed, we zijn een tikje voorbarig, maar als deze rubriek ver schijnt is het toch bijna mei. Dan zal de R uit de maand zijn en we gaan ons voorbereiden op de zomer. Maar laat ons niet te optimistisch zijn! Planten voor hangpotten en bakken, zoals ge raniums en fuchsia's kunnen we best naar buiten brengen, maar we moeten oppassen voor nachtvorsten, die nog tamelijk flink kunnen optreden! In de tuin komt overal het onkruid uit de grond schieten. Als we dat nu tijdig een beetje bijhouden, gaat het verderop in de zomer gemakkelijker! Een oude tuinderswijsheid zegt, dat als je het onkruid de langste dag nog goed de baas bent, het pleit al half gewonnen is. Dat doet me denken aan de brandnetels, waarvan ik de eerste lichtgroene koppen alweer zag verschijnen. Want over die brandnetels wilde ik u altijd nog wat vertellen, 't Is een alom bekende verschijning ook in tuinen en parken; ofschoon ze door niemand erg gewaardeerd worden. Toch, als u het mij vraagt is het eigenlijk een fraaie plant; die we als sierplant zouden kwe ken, als ze niet zo vreselijk algemeen was! De schaarse nachtegaal kiest vaak een dicht brandnetelbos om er zijn nestje te bouwen. En je zou het niet zeggen, maar de brandnetel is nog geneeskrachtig ook. Lees maar: de thee is bloedzuiverend bij huiduitslag en urinedrijvend, ze zuivert de maag en helpt bij geelzucht en aambeienenz.enz. Als u het mij vraagt is een tabletje van de dokter makkelijker, maar daar gaat het nu niet om. Daarbij worden in de kruidengeneeskunde zo wel de groene bladeren als de wortels gebruikt voor allerlei middeltjes. Iets anders: wist u dat jonge brandnetels een puike groente zijn? Wij kennen mensen, die de heel jonge lichtgroene spruiten ijve rig verzamelen. Het recept: afwassen, opzetten met zo weinig mogelijk water en een snufje zout en zo snel mogelijk koken. Eventueel fijnhakken, bereiden als bijvoorbeeld spinazie. Een tikje fijngeraspte ui doet het er best in! Ook kunnen we een handjevol van die heel tere blaadjes (oude re blaadjes smaken niet zo goed meer) nadat we ze een minuut of vijf in warm water hebben laten „uitbranden" door de groen tesoep snipperen. Tussen haakjes: het water, waarin we de brandnetels gekookt hebben heet een uitstekend haarwasmid del; het haar wordt er sterk en glanzend van! We kunnen ook van een halve kilo jonge brandnetelkoppen en een kilo aardappelen plus wat gebakken ui een prima stamppot maken. Probeer het maar eens! Een flinke bos oude, volwassen brandnetels zetten we een et- maaltje in een emmer water. Dat water zal dan wat prikkelend kunnen aanvoelen, als we de hand er in steken. Hier hebben we een prima middel ter bestrijding van allerlei bladluizen op plan ten. Een keer of wat regelmatig besproeien met ons brandnete laftreksel en ze zijn vertrokken! En goedkoop! Laten we flink wat brandnetels dagenlang in water staan, dan gaat dat rotten en kwalijk rieken. Het wat drabbige water zeven we door een oude nylonkous.of panty en nu verkrijgen we brandnetelgier. Dat is eigenlijk nog een veel betere insectenbestrijder en boven dien nog een voedingsstof. Maar deze „brandnetelgier" moeten we wel wat verdunnen met ongeveer vier of vijf delen water! Nieuwe exporteursruimte VBA Bij de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) is een nieuwe expor teursruimte in gebruik genomen. Deze beslaat een oppervlakte van ruim 2100 m2 en is bijgebouwd aan de noord-oostzijde van het VBA-gebouw. Met deze box, waarvan de bouw circa drie maanden tijd vergde, was een investering van 600.000.- ge moeid. De box is inmiddels in gebruik genomen door exporteur A. de Boer bv, die in het exportcentrum aan de zuid-westzijde van het gebouw een ruimte van 750 m2 achterlaat. Door interne verhuizingen wordt deze ruimte aangewend als tegemoetkoming aan de voortdurende vraag naar ruimte voor uitbreiding van be staande exporteurs. Inclusief de nieuwe exporteursruimte verhuurt de VBA momen teel ruim 70.000 m2 aan een kleine 300 exporteurs, die in het VBA-gebouw hun veilingaankopen verzendklaar maken. )verste manderfeld vliegbasis Leeuwarden): EEUWARDEN Bij de Ne- rlandse luchtmacht en in it bijzonder op de vliegbasis eeuwarden is men veront- aardigd over enkele opmer- ngen van „Matje" Jansen, lormalig luchtmachtvlieger '(i oud-commandant van de j iegbasis Twente. Jansen, die 1 december 1981 met pensi- n ging, beweerde namelijk een vlieger van 23 jaar on- ogelijk voldoende ervaring in hebben (Bob van Winkel as 23, toen hij eerder deze eek met zijn F-16 vlak bij oogeveen verongelukte; het 'eede slachtoffer, Han Huis an, was 32 jaar), n Nederland", zo verklaarde nsen, die destijds bekend- id kreeg door een zwaar be schadigde straaljager toch vei lig aan de grond te zetten, „mogen de militaire piloten op het ogenblik maar 160 uur per jaar vliegen, terwijl de NAVO- norm minimaal 180 uur is. Je zult er 225 uur van moeten maken. Anders krijg je brok ken. Als je niet genoeg vlieg uren maakt, vlieg je je te bar sten Bij de luchtmacht is men het in zoverre met hem eens, dat "men zelf ook graag weer wat meer vlieguren zou maken, maar men ontkent ten stellig ste dat een vlieger van 22 of 23 jaar niet voor zijn taak bere kend zou (kunnen) zijn. De plv.commandant van de vliegbasis Leeuwarden, de overste Heinz J.W. Mander- feld, is van oordeel dat er juist onder deze jongeren veel „voortreffelijke vliegers" zit ten, die aan alle eisen, ook ei sen op operationeel gebied, voldoen. „Bob van Winkel was één van hen", zegt Mander- feld, die zelf een zeer ervaren jachtvlieger is. „En zoals Bob van Winkel kan ik er meer noemen". Hij geeft namen en zegt: „Er zijn werkelijk zeer getalenteerde vliegers bij". „Oude man" Manderfeld, enkele jaren gele den ook zelf nog commandant van het nu zwaar getroffen 322-squadron, verwijst naar de jongste wereldoorlog, naar vliegers als Bob van der Stok, Wijting, Tazelaar en Schaper. „In hét programma van Koos Postema over Bob van der Stok, een paar dagen geleden op de televisie, vertelde Scha per dat hij zich - toen 322 in Engeland werd opgericht - met zijn 38 jaar bijna een oude man had gevoeld. De gemid delde leeftijd van de vliegers die toch onder oorlogsomstan digheden moesten opereren, was namelijk ibegin 20". „Natuurlijk zouden we graag meer vlieguren willen maken dan de gemiddeld 160 die voor dit jaar gelden", zegt Mander feld, „al zou het alleen maar zijn om de handvaardigheid verder op te voeren of op z'n ininst op peil te houden. Zelf heb ik ooit eens als squa dron-vlieger in één jaar tijd 430 vlieguren gemaakt. Dat hoeft echt niet meer. Bij het vliegen met de F-16 is name lijk de leer-curve per vlieguur, datgene dus wat je opsteekt tij dens één uur vliegen, aanzien lijk omhoog gegaan. Het ren dement is in veel gevallen zelfs verdubbeld". Dat is in be langrijke mate te danken aan het feit dat er van elke F-16- vlucht in de cockpit video beelden (compleet met geluid) worden gemaakt, die na een missie uitvoerig worden beke ken en geanalyseerd. De Star- fighter had wel iets in die geest, maar dat kon toch niet bij het systeem van de F-16 in de schaduw staan". Verminderde geoefendheid, gebrek aan ervaring? Mander feld, - en basiscommandant Netto en chef vliegdienst Droste denken er precies een der over wijst het met grote beslistheid van de hand. „Tij dens internationale oefeningen met luchtmachten van de bondgenoten zijn wij altijd pri ma uit de bus gekomen en hebben we aangetoond dat we ons mannetje staan", aldus Manderfeld. Op de vliegbasis Leeuwarden en ook bij de staf in Den Haag vindt men het triest, dat er mensen zijn, die publiekelijk praten en oorde len over zaken (ook over per sonen), waarmee ze niet volle dig op de hoogte zijn. Niet levensmoe „Elke vlieger, van jong tot oud, weet waar hij mee bezig is als hij vliegt. Ze kennen de risico's en proberen die te voorkomen. Het zijn geen mensen, die levensmoe zijn. En toch", zegt Manderfeld, „kan er iets misgaan buiten de techniek om. Je kunt een frac tie van een seconde door be paalde factoren worden afge leid en dat kan fatale gevolgen hebben. Ouderen hebben dat evengoed als jongeren. Kijk maar eens naar de Formule I- coureurs, waar zelfs een we reldkampioen kan veronge lukken, misschien omdat hij, ondanks al zijn ervaring, zijn concentratie even liet verslap pen. De marges in ons vak zijn maar heel klein AARLIJKSE VERSPILLING MILJOENEN JIJ BEHANDELING VAN ALLERGIE TRECHT - Jaarlijks wordt ior honderden miljoenen ildens verspild bij de ineffec- ïve behandeling van aller- eën, een ziekte vorm waar in in Nederland ten minste i miljoen mensen op een of idere manier lijden. Die ver- illing is het gevolg van het onzorgvuldig stellen van diag noses en het gebruik van on deugdelijke preparaten. Dat zei de Zweedse arts, professor S.G.O. Johansson van de Uni versiteit van Stockholm, giste ren in Utrecht op ten perscon ferentie naar aanleiding van een congres over allergie. Hij pleitte tevens voor het alge meen invoeren van een sy steem, waarbij allergische pa- tienten eerst een vaste serie tests moeten doorlopen voor dat aan hen een bepaalde the rapie wordt voorgeschreven. M>USKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER ZIE PAGINA 10 VAN DE TIPGIDS. De nieuwe Tipgids van Rigips staat boordevol onmisbare informatie over het werken met Rigipsplaten. Vtaor beginners en voor gevorderden. Met leuke tips, duidelijke illustraties en begrijpelijke taal. Maar liefst 24 pagina's lang. Of 't nu gaat om een zolder verbouwen, plafond maken, badkamer opknappen of tussenwandje zetten, de Tipgids van Rigips geeft de oplossing. Haal daarom bij ons de gratis Tipgids of vraag 'm aan via Rigips Benelux V.o.F., antwoordnummer 1,4100 VP Vianen. Ter Aar: Hoogervorst, Westkanaalweg 101. Alphen a/d Rijn: Gamma, Hoorn 100. leiden: Bouwvaria, Zoeterwoudsewegll. Gamma. Oude Singel 246. Vereemgde Houthandel, Hoge Morsweg 152. Oude Wetering: De Houttuin, Veerstraat 12. DOE HET ZELF, DOE HET COED. MET HET RIGIPS SNEIBOUWSYSTEEM. Getuigen blijven kampoudste T. beschuldigen van meervoudige moord MAASTRICHT „Vele hon derden doden van kamp Kauf- beuren zouden de oorlog heb ben overleefd als de kampoud ste niet de Nederlander Albert T. (63) zou zijn geweest". Dit verklaarde gistermorgen de Joodse getuige Simon Kom (54) uit het Israëlische Ramat Chen, tijdens de vierde dag in het proces tegen T. Net als de twee voor hem ge hoorde getuigen noemde Kom Kaufbeuren het ergste concen tratiekamp dat hij had meege maakt en T. „de meest wrede van de onmenselijke bewa kers". Hij zei verdachte met een herkend te hebben aan de manier van lopen, de hele houding en vooral aan „de moordlustige ogen". De vierde joodse getuige die het kamp Kaufbeuren heeft overleefd, Moris Glass (56), af komstig uit het Poolse Lodz en thans confectiefabrikant in Randolph (Verenigde Staten), beschuldigde de verdachte van meervoudige moord. Eén van deze moorden betrof de vader van Glass, die samen met hem in het kamp terecht was geko men. Glass deed een beroep op het Nederlandse volk de daden van Albert T. niet ongestraft te laten. „Dit mag nooit meer voorkomen. Mag deze man die tientallen mensen per dag heeft vermoord en die net als Eichmann geen spijt van zijn misdaden toont, nog langer in leven blijven?", riep hij uit 99 99 UTRECHT De theorie dat het verzet het onder alle om standigheden zonder geweld kan stellen, is volgens luite nant-kolonel A.A. Klumper (39) niet reëel. Deze docent aan de KMA in Breda is van daag naar aanleiding van een proefschrift over (geweldloze)1 verdediging en het Nederland se verzet in '40-'45 gepromo veerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Aanhangers van de theorie dat de vijand door geweldloos ver zet zo wordt overrompeld, dat hij geen geweld gebruikt, heb ben het volgens Klumper bij het verkeerde eind. Dat heeft in de Tweede Wereldoorlog een verzetsgroep als de Geu zen op een verschrikkelijke manier ervaren. Hun geweld loze actie - het verspreiden van illegale bladen - werd door de Duitsers meedogenloos afgestraft met een geweldadi- ge reactie, waarna de zaak es caleerde. Geweidarm verzet i3 wel mogelijk, geweldloos ver zet zet geen zoden aan de dijk. Klumper, die onder meer sprak met 32 mensen uit het voormalig verzet, trekt uit het reilen en zeilen van het verzet in '40-'45 de conclusie, dat hij een onderzoek wil naar het opzetten van een geweldarme verzetsorganisatie. Die min of meer gestructureerde vorm van verzet - een kleine pio nierseenheid naast het militai re apparaat - zou operationeel kunnen worden zodra de be zetting door de vijand een feib is en het eigenlijke leger is ge capituleerd. Klumper: „Door in vredestijd al een verzetsor ganisatie voor te bereiden, een soort blauwdruk te maken, is op gang kan komen dan in '40-'45. Toen werden we in fei te overrompeld. Het verzet kwam langzaam op gang. Het reageerde meer op acties van de vijand dan dat het zelf het initiatief nam. Op die manier was de vijand het verzet tel kens een slag voor". Het verzetssysteem dat Klum per voor ogen staat - hij noemt het „subdefensie" - zou er op gericht moeten zijn het de vij and met zo min mogelijk ge weld zo lastig mogelijk te ma ken. Dat je met dit systeem de vijand zou kunnen verdrijven is een illusie.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15