Een op de drie medailles is een 99 Drie jaar cel voor treintjessmokkelaar Brinkman: „Ik ben er niet op uit omroepen SKTAVt het leven zuur te maken" „Rijk mag arbeidsvoorwaarden ambtenaren niet opleggen" Grote behoefte aan ervaren technici voor Leopards enzine veer luurder INNENLAND QeidóaQowiaml VRIJDAG 29 APRIL 1983 PAGINA 13 Philips bespaart kwart miljard op energie EINDHOVEN Philips heeft de afgelopen drie jaar een kwart miljard gulden bespaard op de energierekening. Dat meldt het personeelsblad de Philipskoerier van deze week. Drie jaar geleden startte Philips een energie besparingscampagne die in vijf jaar zou moeten leiden tot een gemiddelde bespa ring van 25 procent. Mo menteel wordt ruim der tien procent van de ener gierekening bespaard. Meer dan de helft van alle Philips-bedrijven denkt over twee jaar het beoogde resultaat van 25 procent te kunnen halen. Ziekenfondsraad:Eigen bijdrage AWBZ intrekken AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad vindt dat de nieuwe eigen bijdrageregeling voor men sen die op kosten van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) worden verpleegd in zwakzinnigeninrichtingen, psychiatrische ziekenhuizen en verpleeginrichtingen voor veel patiënten zulke onaanvaardbare gevolgen heeft, dat de regeling moet worden ingetrok ken. Dat blijkt uit een advies aan de staatsse cretarissen Van der Reijden (WVC) en De Graaf (Sociale Zaken). De eigen bijdrage is nu maximaal 1.350 gulden per maand, maar de verpleegden moeten minstens 300 gulden over houden voor persoonlijke uitgaven. Dat is vol gens de patiënten, maar ook volgens de Tweede Kamer, te weinig om deel te kunnen riemen aan het maatschappelijk.leven. Binnenschippers willen uitkering DEN HAAG In de Iaat- ste maanden hebben onge veer 600 binnenschippers (tien procent van alle bin nenschippers) gevraagd om een uitkering op basis van de Rijksgroepsrege ling zelfstandigen. Hun in komen zou te gering zijn geworden om van te le ven. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) zei dat gis teren in de Kamer bij de behandeling van een wets ontwerp waardoor de be windsman een effectieve sloopregeling voor de bin nenvaart kan opzetten. Tandartsen komen met nieuw jeugdplan UTRECHT De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) heeft een nieuw pakket ziekenfondsver strekkingen ontworpen voor de jeugd tot 19 jaar. Het plan, dat al bij de ziekenfondsen is ingediend, is een soort vervolg op het in 1972 ingevoerde „13-jarigeriplan". Dat houdt in, dat kinderen die op hun dertiende nog een redelijk gebit hebben en dat zelf ook goed ver zorgen, zolang ze gesaneerd blij ven aanspraak kunnen maken op duurdere tandheelkundige voor zieningen dan er in het gewone ziekenfondspakket zitten. Staaatssecretaris onderzoekt uitlatingen van GSD-directeur DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf (Sociale Za ken) heeft een onderzoek ingesteld naar de juistheid van beweringen van adjunct-directeur Vaneker van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Hengelo. De bewindsman wil weten of citaten van Vaneker in deze krant van 12 maart correct zijn weergegeven. In het gewraakte artikel werd aan Vaneker een oproep aan alle bijstandstrekkers toegeschreven om het ap paraat van de gemeentelijke sociale diensten te sabo teren uit protest tegen de rijksbezuinigingen op de bijstand. De Graaf vindt dat hij de plicht heeft de juistheid van het artikel na te gaan. In de Tweede Kamer bestreed hij gisteren dat hiermee de vrijheid van meningsuiting van de betrokken ambtenaar zou worden aangetast. VIr. Geertsema >pent RNHEM Met het bottelen van een magnum de wijn heeft de commissaris der koningin in elderland, mr. W. Geertsema, gisteren in Arn- >m het eerste Nederlandse wijnmuseum officieel opend. De fles werd, voorzien van de handteke- ng van de Gelderse commissaris op het etiket, irt daarna door een speciaal uit Engeland over komen wijnveilingmeester'voor enkele honder- n guldens aan één van de eerste bezoekers van t museum verkocht. Het Nederlandse Wijnmu- um Arnhem is het initiatief van een vorig jaar eciaal daarvoor opgerichte stichting. Op ruim 0 vierkante meter tentoonstellingsoppervlak in rspronkelijke wijnkelders staan meer dan ze nhonderd voorwerpen geëxposeerd die een eld geven van de totstandkoming van wijn door eeuwen heen. wijnmuseum EN HAAG Ruim een irde van de 6000 onder- i heidingen die jaarlijks orden uitgereikt, blijkt eerder gebruikt. De Ne- irlandse Staatscourant, it officiële persorgaan in het Koninkrijk der ederlanden, wijdt in de litengewone editie van ize week een uitgebreid irslag aan de „Kanselarij :r Nederlandse Orden", larlijks worden door dit )ge college van staat ge- iddeld 2.200 eremedail- s zodanig hersteld en )gepoetst, dat het ordete ken niet van nieuw te on derscheiden is. Theoretisch is het dus moge lijk dat bijvoorbeeld een me daille in de Orde van de Ne derlandse Leeuw meerdere ge neraties overleeft, alvorens te eindigen in de smeltoven van 's Rijks Munt in Utrecht. Een en ander betekent dat aldaar jaarlijks ongeveer 3.800 nieu we ordetekenen worden gesla gen. Alle lintjes en eremedailles worden van Rijkswege in bruikleen verstrekt. Dat houdt in dat, wanneer een gedeco reerde komt te overlijden, de nabestaanden verplicht zijn de onderscheidingstekenen aan de kanselarij terug te sturen. Veelal gebeurt dat niet uit ei gener beweging, vandaar dat de meesten door de kanselarij worden aangeschreven. Het grootste deel verdwijnt vervol gens in de smeltoven. Er is een tijd geweest dat de gedecoreerden de onderschei dingstekenen zelf moesten be talen. Sinds' 1955 worden de ordetekenen evenwel in bruikleen verstrekt. Daartoe is uit financiële overwegingen besloten, want de kosten per medaille zijn bepaald niet mis. Een eremadaille in zilver, be horende bij de Orde van Oran- je-Nassau, kost ongeveer 100 gulden. Het Ridderkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw kost maar liefst 578 gulden! Rompslomp De Kanselarij der Nederlandse Orden, gevestigd te Den Haag, is verantwoordelijk voor alle administratieve rompslomp die aan de lintjesregen is ver bonden. Bovendien draagt dit college ook de zorg voor alle. andere koninklijke onder scheidingen, zoals het Bronzen Kruis (voor betoonde dapper heid), de Verzetsster Oost-Azië en de inhuldigingsmedailles, die ter herinnering aan troons bestijgingen worden verleend. Verder worden ook alle aan Nederlanders verleende bui tenlandse onderscheidingen door de kanselarij geregis treerd. Vanaf het moment dat iemand voor een onderscheiding wordt voorgedragen, wordt hij of zij meteen door,de Kansela rij der Nederlandse Orden in kaart gebracht. Registratie ge schiedt als de orde daadwerke lijk is verleend. Daarna wordt er een Gemeentekaart ge maakt die naar het bevol kingsregister van de gemeente wordt gezonden. Daar worden de persoonsgegevens nage trokken en op de kaart wordt de letter „D" (van decoratie) aangebracht. Op die wijze kan men snel op de hoogte worden gebracht van het feit dat een gedecoreerde verhuisd of overleden is. De kartotheek van- de kanselarij omvat 120.000 kaarten. Van de over ledenen wordt een aparte ad ministratie bijgehouden. Rancen en standen Het Nederlandse decoratiestel sel is nog altijd gebonden aan rangen en standen. Een moda le werknemer die zich veertig jaar verdienstelijk heeftge maakt, komt meestal niet ver der dan ridder in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl een professor toch al gauw het rid derschap van de Nederlandse Leeuw wordt verleend. Sinds het eind van de vijftiger jaren wordt al getracht het decora tiestelsel in democratische zin te herzien, maar tot nu toe is daar nog niets van terechtge komen. De vorige minister van Bin nenlandse Zaken, Van Thijn, stelde verleden jaar een com missie in die daarover al in ja nuari advies had moeten uit brengen. De materie is volgens de commissie echter zo inge wikkeld dat men er nog steeds niet uit is. Een probleem daar bij is dat er nogal verschillend wordt gedacht over de waarde die aan het huidige stelsel wordt gehecht. Sommigen vin den dat het maar helemaal moet worden afgeschaft (waaronder oud-premier dr. W. Drees sr.), anderen vinden weer dat in het stelsel minder ongelijkheid moet worden ge schapen. Het wachten is nu op het rap port van de commissie, onder leiding van het oud-VVD- Tweede-Kamerlid Portheine, die zich bezig houdt met de herziening van het decoraties telsel. Dat het tot een volledige democratisering van het or destelsel (één orde voor allen) zal komen, lijkt echter zeer onwaarschijnlijk. FRANS WEERTS Pagina 8: Jaarlijkse „lintjes regen". (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Leo- pard-tanks van de ko ninklijke landmacht (de verbeterde Leopard 1 en de enkele jaren geleden geïntroduceerde Leopard 2) functioneren over het algemeen goed. Ongeveer 85 procent" van het Leo- pard-bestand is direct in zetbaar. Er is niet zozeer sprake van technische on volkomenheden, maar er zijn wel problemen als ge volg van gebrek aan goed geschoold, ervaren tech nisch personeel. Tot deze conclusie komt een werkgroep van het ministerie van Defensie, die een onder zoek heeft verricht naar de kwaliteit en de inzetbaarheid van de Leopard-tanks. Vol gens de werkgroep is de be hoefte aan goede tank-technici de laatste jaren sterk gestegen, naarmate het materieel steeds gecompliceerder werd. De in zet van dienstplichtige technici wordt steeds meer als onbe vredigend ervaren, omdat zij te kort in het leger werkzaam zijn om zich de benodigde technische kennis en ervaring eigen te maken. De werkgroep adviseert daarom, bepaalde technische functies niet meer door dienstplichtigen te laten vervullen, maar door perso neel dat langer in dienst kan blijven, zoals kort verband- vrijwilligers. Staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) heeft de Tweede Kamer in middels al laten weten dat hij binnenkort maatregelen be kend zal maken om de perso nele problemen bij de tankdi visies op te lossen. RIEMELS zmi is DEZE MAAND INfiCLS STATCtJ. VEGEN UIT DE LEIDEN De 29-jarige Leidenaar Sebo Rezvani is gisteren door een Oost- duitse rechtbank bij Maagdenbrug tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens smokkel van miniatuurtreintjes. De rechtbank vonniste con form de «is. Volgens het mi nisterie van buitenlandse za ken gaat de Leidenaar in ho ger beroep. De advocaat van Rezvani had om anderhalf jaar cel gevraflgd. Sebo Rezvani werd vorig jaar november bij de grens tussen West- en Oost Duitsland aan gehouden. In zijn koffer werd voor enige duizenden guldens aan( miniatuurstoomtreintjes aangetroffen. Hij werd opge pakt wegens smokkel en voor het overtreden van de devie zen bepalingen. De Leidenaar zou zich niet ge houden hebben de Oostduitse regels, die erop neer komen dat er per dag 35 D-mark be steed moet worden, waarbij de voorwaarde geldt dat de wes terse valuta in Oostduitse va luta worden omgewisseld. Het vonnis van de Oostduitse rechtbank was een schok voor de vrienden en familie van Rezvani. Daar werd deze week na het bekend worden van de eis gehoopt, dat de rechtbank het zou laten bij twee a drie jaar, Rezvani is een fanatiek verza melaar van klein formaat stoom locomotiefjes en alles wat daar mee te maken heeft. De hobby leidde hem over hele wereld om zijn verzame ling zoveel mogelijk uit te breiden en zo belandde hij ook in de DDR. DEN HAAG Nijpels moet niet de rol van de dynamische politicus spelen, die bij deze gele genheid vlug even het omroepbestel om zeep helpt, omdat de kijkers dat in meerderheid zou den wensen. Als hij dat wel om zeep zou willen helpen, hoe moet ik dan zijn adhesie aan de AVRO, TROS en VOO verklaren". Dit stelt mi nister Brinkman van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur in een vraaggesprek met het CDA-partijblad CD-Ac- tueel. Daarin geeft de minister VVD-fractielei- der Ed Nijpels enkele forse vegen uit de pan. Brinkman betreurt het dat Nijpels het steeds weer nodig vindt om „bananeschillen op de weg van het kabinet, te gooien". Het regeerakkoord biedt naar zijn mening geen ruimte voor het overboord zetten van het huidige om roepbestel en daarvoor is waarschijnlijk ook geen meerderheid in het parle ment te vinden. Brinkman waarschuwt de beide coalitiepartners CDA en VVD nu al dat ze bij de behandeling van de Media nota in de Tweede Kamer niet het onderste uit de kan moeten proberen te halen: „Het is, simpel gezegd, een beetje geven en een beetje nemen. Van beide kanten. Anders komen we er niet uit". Brinkman vindt de kritiek, die met name door de VVD en de drie voornoemde om roepen op de concept-nota is geuit, „schromelijk overdre ven". Mét het opheffen van omroepen zal het zeker niet zo'n vaart lopen: „Er is ria- tuurlijk geen enkeje be windsman die zegt: ik vind AVRO, TROS en Veronica maar niks en dus hef ik die omroepen maar op. Dat kan natuurlijk niet en ik ben er niet op uit dergelijke omroe pen het leven zuur te ma ken". De bewindsman wijst er verder op dat de kritiek is geuit op „een van de vele concepten". Begin mei gaat de ministeriële commissie-in- formatiebeleid pas spijkers met koppen slaan. Brinkman verbaast zich ero ver dat men doet alsof hij met iets geheel nieuws op dit punt is gekomen: „In de Om roepwet staat dat bij de zend- tijdvèrdeling rekening ge houden moet worden met geestelijke, culturele, gods dienstige en maatschappelij ke stromingen. Ik ben gehou den om dat kritisch te toet sen". Hij wijst erop dat de Tweede Kamer dat in 1980 uitdrukkelijk in de wet opge nomen wilde zien. Als de wetgever duidelijke regels stelt, dan moeten die worden uitgevoerd, zo meent de mi nister. Hij vindt de houding van de zich onafhankelijk noemende AVRO. TROS en VOO nogal tegenstrijdig. Opvallend vindt hij dat de drie omroe- perrdie hem een brief schre ven, direct de steun kregen door de VVD „een club, die we toch rustig de represen tant van de liberale stroming in het Nederlandse volk kun nen noemen". Dat wekt vol gens hem de indruk dat het begrip onafhankelijk in dit geval toch een tintje heeft. Brinkman meent dat er geen sprake kan zijn van het over boord gooien van het huidige bestel. Het bestel kan niet al leen een zijn van „brood en spelen, niet alleen Dallas en Dynasty". In de wet zijn meer taken aan de omroepen gegeven en daaraan moet ge volg worden gegeven, aldus Brinkman in het .vraagge sprek met het CDA-partij blad. 456 Een delegatie van 40 voorma lige RAF-vlie- gers die op 29 april 1945 voed selpakketten boven ons land afwierpen heb ben op de begraaf plaats Croos- wijk in Rotter dam kransen gelegd ter na gedachtenis aan hun omge komen wapen broeders. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De over heid moet de arbeidsvoor waarden voor de 700.000 ambtenaren in dienst bij het rijk, de provincies en gemeenten in een over eenkomst met de ambte narenbonden gaan rege len. Het rijk mag de arbeidsvoor waarden niet opleggen. De overeenkomst kan alleen met wederzijds goedvinden gewij zigd worden. Afwijkingen van de overeenkomst moeten door het parlement goedgekeurd worden. Deze aanbevelingen heeft een ambtelijke werkgroep aan mi nister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) gedaan om te komen tot een nieuwe regeling over de arbeidvoorwaarden voor ambtenaren. Nu kan de over heid de arbeidsvoorwaarden eenzijdig vastleggen. Als de bonden en overheid het niet eens kunnen worden over de te sluiten overeenkomst over arbeidsvoorwaarden ziet de werkgroep 2 mogelijkhe den: De bestaande arbeids voorwaarden blijven gehand haafd of de arbeidsvoorwaar den worden per wet via het parlement vastgelegd. Van die laatste mogelijkheid zou de overheid alleen bij hoge nood gebruik mogen maken „in het belang van de nationa le economie" omdat zij dan toch weer eenzijdig arbeids voorwaarden oplegt. In een reactie wijst het Amb- tenarencentrum (123.000 le den) de voorstellen van de werkgroep af. „Overheid en parlement stellen de financiële ruimte voor de arbeidsvoor waarden vast nog voordat de gesprekken tussen overheid en de bonden heeft plaatsgevon den. Daarmee wordt de gelijk waardige positie van de bon den in het overleg teniet ge daan". )TTERDAM Met ingang n morgen gaan de prijzen n benzine en LPG verder ihoog. Een liter superbezine irdt 1,6 cent duurder en een er normaal twee cent. LPG at 3 cent per liter meer kos- De prijsstijgingen zijn een volg van de stijgende note- ïgen op de vrije markt, zoals veertien dagen geleden n begonnen. Voorts is de ieds duurder wordende dol- van invloed. Met ingang n zaterdag gaat een liter su- 168,6 cent kosten en een li- normaal 164 cent. De prijs n LPG gaat naar 81,3 cent. it gaat hier om prijzen die n de zelftankstations wor- n betaald. commissie voor milieuza- n van het Europese parle- :nt heeft met 18 stemmen or en één tegen een reolutie ngenomen waarin wordt ngedrongen om met ingang 1985 in de EG nog uitslui- nd auto's op de markt te engen, die rijden op lood- ije benzine. Vondst in Amsterdam Tijdens werkzaamheden in de Amsterdamse Warmoesstraat zijn de funderingen blootgelegd van een stenen huis, dat daar rond 1300 heeft gestaan. Er is altijd aange nomen dat op deze plaats alleen houten huizen stonden. Deze vondst werpt dus een heel nieuw licht op de geschiedenis van de hoofdstad. Oud-RAF vliegers leggen kransen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13