Hoogeveen aan ramp ontsnapt Drank f school- nderen men om bij isongeluk Italië jnge toeristen in epal lopen gevaar TWEE F-16'S NA BOTSING VERONGELUKT Gemeentelijke tarieven rijzen de pan uit, rijk knijpt oogje toe" Groenoord opnieuw blank na overvloedige regenval BON: mtr Cetdóe Goutont Woensdag 27 april 1983,74e jaargang no. 22562 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers, behorende tot Sijthotf Pers. Apothekersdijk34,2312DDLeiden,Po6tbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur hccfdredadeurU.Hallewas, Chef-redacteurWim Buijteweg. Advertenties: (exd.BTW) /0,56 per mm. kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling)iwartaal /61,25, jaar/233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdagvan 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Loaaenummers/0,80 I Jongenswerk meisjes werk vanavond in „De zesde klas" op Ned. I om 18.55 uur. In „Tijdsverschijnselen" om 22.00 uur gezinshulp. Op Ned. II om 20.00 gesprek van Koos Poste- ma met oorlogsvlieger Om 23.00 uur samenvatting Neder land-Zweden (voetbal). Op België 2 om 20.15 uur speel film „Met de stroom mee". Zonnige perioden, later meer bewolking maar waarschijnlijk tot de avond droog. Minimum temperatuur ongeveer zes, middagtemperatuur Omstreeks veertien graden. Matige zuide lijke wind. Zon op: 06.18, onder: 20.59; hoog water Schev.: 04.40 en 17.01, laag water: 12.46. N eke Minimumloon per jaar vaststellen DEN HAAG Minister De Koning van Sociale Zaken wil de koppeling van het mini mumloon aan de gemiddelde ontwikkeling van de lonen in de bedrijven loslaten. In plaats daarvan zal per jaar moeten worden bekeken in welke om vang het minimumloon moet worden aangepast. Het idee van een minimumuurloon heeft de bewindsman laten vallen. De Koning kiest voor een systeem waarbij, vooruit lopend op de arbeidstijdver korting in het bedrijfsleven, vooraf een korting op de mini mumlonen wordt toegepast. FATALE AFLOOP RECORDPOGING EMLICHHEIM Bij een poging in het Guinness Book of Records te komen, is een 24-jarige man uit Emlichheim (in het grens gebied ter hoogte van Coevorden) gestikt. Hij probeerde in een discotheek binnen 41 seconden dertien repen chocolade te eten, waarmee hij het beoogde record zou halen. Uit opgenomen video-beelden leidt de poli tie af, dat de man is gestikt. De beelden to nen ook aan, dat hij al na de vijfde reep moeilijkheden kreeg, maar toch doorzette. Volgens de politie, die de band in beslag heet genomen, blijkt ook dat de man de laatste van de dertien repen niet meer slik ken kon, maar in de mond hield. Hij wan kelde naar buiten, waar hij tevergeefs pro beerde over te geven. Hij zakte in elkaar en overleed op weg naar het ziekenhuis. RENCE Bij een luk in een tunnel na- e Italiaanse stad Flo- zijn gisteren elf alkinderen om het le- gekomen. Twintig ten er gewond. ns de politie was een stalen pijp van een twagen gevallen, die de lbus in de tunnel tege- kwam. De pijp ramde de it van de bus. waarop tegen de muur van de 1 vloog. 'Bij de hierna nde kettingbotsing raak- ijf andere auto's betrok- Brandweerlieden waren IRAS blijft melkwegen ontdekken DELFT De Nederlandse kunst maan IRAS (Infrarood Astronomische Satelliet), die sinds 26 januari op een hoogte van 900 kilometer rond de aar de draait, ontdekt tien tot twintig nieuwe melkwegstelsels per dag. Naar verwachting zal de satelliet, die tot eind november werkzaam zal blijven, in totaal vier- tot vijfduizend nieuwe melkwegstelsels registreren. Vóór de lancering van IRAS was man slechts op de hoogte van het bestaan van drie- tot vierduizend melkwegstelsels. Dit maakte prof S. Pottasch, sterre- kundige aan de rijksuniversiteit van Groningen en lid van de wetenschap pelijke commissie IRAS, gisteren be kend tijdens een bijeenkomst in Delft. VS leveren ex-nazi uit aan Bondsrepubliek WASHINGTON De 63-jarige Hans Lipschits, voormalige bewaker in het concentratiekamp Auschwitz, is door de Amerikaanse justitie naar West-Duitsland gestuurd omdat hij wordt verdacht van oorlogsmisda den. Het is voor het eerst in 30 jaar dat de VS uit eigener beweging een oorlogsmisdadiger uitleveren. De man wordt er van beschuldigd tus sen 1941 en 1945 persoonlijk aan de vervolging van gevangenen in het concentratiekamp te hebben deelge nomen. Hij heeft in zijn uitwijzing toegestemd. Of Lipschits in de Bondsrepubliek gerechtelijk wordt vervolgd, is niet bekend. De bus met schoolkinderen die gisteren na een botsing met een vrachtwagen tegen de wand van een tunnel bij Flo rence opvloog. tot in de nacht bezig met het weghalen van slachtoffers uit de wrakstukken. De bus was met 48 schoolkin deren en drie leerkrachten op weg van Napels naar het Gar- da-meer voor een vakantie. De gewonden, onder wie een on derwijzer en de chauffeur van .de bus, zijn naar ziekenhuizen in de omgeving gebracht. Geen van hen bevindt zich in levensgevaar. rijd om „kunstwerken" van chimpansee W YORK Tussen de Columbia-universiteit van w York en de trainer van een chimpansee is een con- t ontstaan over het eigendomsrecht op zo'n 200 ab- icte „kunstwerken" die het dier gemaakt heeft. De „Nim Chimpsky" kliederde in het kader van een rchologisch experiment van de universiteit in twee meer dan 200 vellen papier vol met krijt- en viltstif- die hem kwistig waren verstrekt. De onderzoekers den vergelijkingen maken tussen de tekenkunst van deren en die van apen. Een hoogleraar meende met prestaties van Nim Chimpsky enige mate van gevoel >r vormen en kleurverhoudingen bij het dier te con- teren. Toen de trainer van de chimpansee zijn pupil na iindiging van het experiment terughaalde nam hij ook tekeningen mee. Die wil de universiteit terug hebben, ders moet de huidige bezitter haar de 25.000 dollar ver- ;den die het. experiment heeft gekost. itTTERDAMMER SPOORLOOS TERDAM De 27-jarige Rotterdammer Robert endijk wordt sinds half maart in het berggebied Nepal vermist. Vermoed wordt dat hij het slachtof- s geworden van een roofoverval, zoals die in dat ed veel voorkomen. Sinds begin maart zijn twee n gevonden en teruggekeerde Nederlandse reizi- beweren dat er vijftien Westeuropeanen in Nepal rloos zijn. va Amsterdamse reisbureau af dat reizen naar Nepal, -anka en India organi- heeft de verdwijningsbe- :n bevestigd. Het ministe- an buitenlandse zaken is id met de verdwijning Robert Soutendijk, een kundig ingenieur. Uitge- e zoekacties hebben deze d nog niets opgeleverd. :heidene, voornamelijk re toeristen, zeggen dat lepalese berggebied He li levensgevaarlijk is als en zonder begeleiding gidsen een voettocht on- Roversbendes zien olgens hen, niet tegenop ten te vermoorden om op anier geld en goederen te en als India en Nepal oe- een grote aantrekkings- ït op jongere toeristen uit. ureaus waaarschuwen waar tegen de gevaren, ze laten hun klanten vrij manier waarop die hun illen indelen, ist teruggekeerde Nijme- ir Bert Wachelder vertelt zijn ervaring: „Ik liep al toen ik min of meer ver- lde. Een Nepalees wees weg en liet me voor- Plotseling bemerkte ik wilde overvallen. Ik ïgde hem en hij vluchtte, ia sloot ik me aan bij een van wie er iemand was eizoeiffd" van dergelijke verhalen de ronde, ook met slechte Een jonge vrouw uit nter is met een mes in de -jgestoken, waardoor haar gevoelloos zijn geble- Zij is nu in de slag met ïisbureau om financieel ;loos te worden gesteld. rij kon Het Motorhuis Haan 80. Lelden. Tel. 071 -76 9313 Het toegestroomde publiek rond de brokstukken van de verongelukte vliegtuigen veroorzaakte veel hinder voor politie en brandweer. Militairen werden ingescha keld om een cordon rond de plaats van de ramp te leg gen. LEEUWARDEN- HOOGEVEEN Twee vliegers van het (in juni aanstaande 40 jaar bestaande) 323 Squadron op de vlieg basis Leeuwarden zijn gisteravond om het le ven gekomen nadat hun F-16's tijdens een inter- ceptie-oefenvlucht ter hoogte van Noordsche- schut in de gemeente Hoogeveen met elkaar in botsing w*aren geko men. De omgekomen vliegers zijn de 32-jarige kapitein J.B. Huisman uit Hardegarijp, ge huwd en vader van een kind, en de 23-jarige eerste luitenant Bob van Winkel uit Leeu warden; hij was ver loofd. Het ongeval, waarvan oor zaak en toedracht nog on duidelijk zijn, deed zich om 9 uur 's avonds voor. Op dat moment verdwenen bei de toestellen van het radar scherm. De vlieger van het derde toestel dat naar de plaats van de ramp werd gedirigeerd, meldde vanuit de lucht twee brandhaarden te hebben waargenomen. Het bleek daarbij te gaan om de schuren van een tweetal boerderijen, die door rondvliegende brok stukken waren geraakt. On der de bevolking deden zich echter geen ongelukken voor, maar in een van de schuren raakten wel enkele koeien gewond. De meeste dieren konden tijdig uit hun brandend onderkomen wor den gered. Wonder Volgens sommige ooggetui gen mag het een wonder worden genoemd dat er geen slachtoffers onder de burgerbevolking zijn geval len. Volgens een hunner, de heer Arends uit Hoogeveen, zou de ene F-16 het andere toestel (waarvan de neus toen al in brand stond) min of meer hebben weggedrukt uit het gebied boven de Hoogeveense woonwijk Krakeel. De meeste deskun digen hebben echter hun twijfels over deze toedracht. Daarna schoten de beide machines eerst door een aantal bomen, om vervol gens in brokstukken uit el kaar te slaan. De botsing zelf volgens sommigen frontaal, volgens anderen zijdelings of met de vleugels zou met een knal ge paard zijn gegaan die tot op vele kilometers afstand werd gehoord. De toestellen kwamen op ongeveer een kilometer afstand van el kaar neer. Pagina 9: Militairen hiel den publiek op afstand DEN HAAG De tariefs verhogingen die gemeen ten rekenen voor verleen de diensten rijzen de pan uit. Soms worden tarieven met wel 50% verhoogd. De richtlijn van de regering dat de stijgingen tot 4% beperkt moeten blijven is dus een wassen neus. Dat schrijft de Consumenten bond in het mei-nummer van de Consumentengids. De bond ging bij 150 gemeen ten na wat zij hun inwoners in rekening brengen voor dien sten als: Vuilnisophaal, een trouwerij, elektriciteit, een paspoort, een begrafenis enzo voorts. Het gaat niet om belas tingen. Overigens is de bond met een onderzoek naar de hoogte van gemeentelijke be lastingen bezig. Maar het Consumentenbond- onderzoek is geflatteerd, om dat de post grafrechten, die erg hoog is en waarvan door gaans weinig gebruik gemaakt hoeft te worden, soms 75% van het totaal opslokt. In SneeK de duurste gemeente met 1413 voor het pakket diensten kost een begrafenis alleen al 960. De bond houdt ook geen reke ning met hoeveel voorzienin gen een gemeente heeft. Een gemeente kan bijvoorbeeld twee keer per week huisvuil ophalen in plaats van één keer en maakt daardoor meer kos ten. En het onderzoek houdt natuurlijk ook geen rekening met de begrotingsperikelen van gemeenten. Er is nog een „maar": Rotter dam heeft de tarieven dit jaar niet verhoogd. Maar Rotter dam is met 1335 wél de op één na duurste gemeente. En een gemeente als Nunspeet? Tariefsverhoging voor de 13 diensten: Maar liefst 52%. Maar Nunspeet neemt met 640 nog een bescheiden plaats send te vieren voert de bond de komende tijd actie aan de hand van het thema „lasten en heffingen van lagere overhe den". Pagina 14: Wassenaar duur* Om het 30-jarig jubileum pas- Ste in regio. De Pasteurstraat vanmorgen vro<*g. LEIDEN Gedeeltes van de Hansenstraat en de Pas teurstraat vertonen na de overvloedige regenval van vannacht grote overeenkomsten met de Haarlemmert rekvaart. De riolering kon het hemelwater niet aan en het smerige water stroomde de huizen in. In sommige woningen stond zo'n twintig centimeter water. Er wordt momenteel gewerkt aan de vernieuwing en ver betering van de riolering van de wijk Groenoord. In de zomer van het vorig jaar stonden beide straten na een tro pische regenbui ook blank. Ook toen konden de bewoners niet voorkomen, dat het water hun huizen binnendrong en daar gro te schade aanrichtte. Dezelfde bewoners zijn nu door hetzelfde lot getroffen. Men kan opnieuw nieuwe vloerbedekking aan schaffen. De afdeling rioleringen van de gemeente is vanochtend om acht uur begonnen met het wegpompen van het water. Rond tien uur begon het water enigszins te zakken. De riolering kan het water niet verwerken omdat de wijk Groe noord te laag ligt ten opzichte van de regenwateroverstort. Bij een groot aanbod van water, werkt de regenwateroverstort niet Men tracht dit probleem op te lossen door van Groenoord een 'aparte wijk' te maken. Bij de Groenhovenstraat wordt een ge maal gebouwd, dat in juni gaat draaien. Dat gemaal pompt het water weg, wanneer de wijk wordt getroffen door overvloedige regenval. Het eiland Groenland, behorend bij Denemarken is overspoeld met alcohol sinds het niet meer is „drooggelegd". Men gaat er rich dan ook volgens de statistieken te buiten aan het drinken van alcolholhoudende dranken. Zo wordt er veel meer bier gedronken dan vroeger, maar daar staat tegenover, dat de Deense schatkist er miljoenen aan accijnzen rijker door is geworden. Vorig jaar besteedde men op dit eiland namelijk niet minder dan 13.700 bonen per volwassene aan sterke drank en een flink deel daarvan gaat naar de overheid. Of men op het eiland, na een zo uitgebreide borrel nog in staat is een bant te lezen is een vraag, die de „Leidse Courant" slechts4can beantwoorden met: „Ervóór waarschijnlijk nog wel". De Leid» Courant wil ik bert 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leid» Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1