Nieuwe leerschool Willem-Alexander: iedereen helpen Gaan jullie allemaal oranje kleren dragen? ABN Bank AVONDJE UIT? KIJK INDE KRANT. IDA wil lagere belastingéénverdieners' BINNENLAND CcidaeSoutami DINSDAG 26 APRIL 1983 PAGINA 9 ]BR geeft examengeld rug bij verhindering (en HAAG Per 1 juli zal het Centraal ureau voor de Rijvaardigheid het examen- •ld teruggeven als een kandidaat verhin- frd is. Staatssecretaris Scherpenhuizen /erkeer) heeft dat aan de Tweede Kamer iten weten. Tot nu toe erkent het CBR al ien overlijden, ziekenhuisopname en op- jep voor militaire dienst als reden voor [erhindering. Per jaar verschijnen zo'n 10- it 12.000 kandidaten niet voor het rij-exa- len. Volgens Scherpenhuizen is verruiming in de regeling praktisch alleen maar mo- ilijk door altijd geld terug te geven bij iet-verschijnen. „Waarschijnlijk zal contro- op geldigheid van een reden voor afzeg ing te duur uitvallen", aldus het CBR. Het eld teruggeven kost het CBR 7 ton per jaar n daarom moet het examen een gulden luurder worden. Straaljager neergestort DEN HAAG Een NF-5 straaljager van de luchtmacht is gisteren tijdens een navigatievlucht boven de Belgi sche Ardennen neergestort. De vlie ger, de 25-jarige tweede luitenant W. Timmer uit Goor (Overijssel), wordt nog vermist. Het toestel is neergeko men in een bosgebied op 50 kilome ter ten zuiden van Luik. Van het toestel zijn wrakstukken gevonden. Na het ongeval hebben vliegtuigen en helikopters van de Belgische luchtmacht het gebied intensief af gezocht, maar er is geen spoor van vlieger of parachute gevonden. WAO-tribunaal „veroordeelt" minister De Koning EDE Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid schendt de strekking van de sociale-verzekeringswetten en dan vooral de in de AAW en WAO beoogde inkomensbe scherming tijdens arbeidsongeschiktheid, door een bezuinigingsbeleid voor te bereiden en uit te voeren. Daarvan zijn met name WAO'ers de dupe. De bewindsman zal de maatregelen, die het verkrijgen van een WAO-uitkering be moeilijken en hoogte en duur daarvan beper ken, moeten terugdraaien. Hij dient zich verder te onthouden van alle maatregelen die in strijd zijn met de arbeidsongeschiktheidswetgeving. Die uitspraak deed een speciaal tribunaal giste ren in Ede tijdens een door het Landelijk WA- O-beraad georganiseerde bijeenkomst. Volgens het Landelijk WAO-beraad is er sprake van een crisisbeleid, waarbij elementaire uitgangs punten niet in de gaten worden gehouden. Ziekenfondsen: Werkweek van 38 uur in '84 UTRECHT De Vereniging Neder landse Ziekenfondsen en de vakbon den hebben gisteren de onderhande lingen over een nieuwe CAO afgeslo ten. De ziekenfondsen zullen, als de achterbannen van werkgevers en werknemers met het onderhande lingsresultaat akkoord gaan, tot ja nuari 1985 geen prijscompensatie ontvangen. In ruil daarvoor komt er nog dit jaar een arbeidstijdverkor ting van drie roostervrije -dagen. Op 1 april '84 zal de 38-urige werkweek worden ingevoerd. De VUT-leeftijd zal op 1 januari verlaagd worden naar 61 jaar. Hoeveel banen dit alles oplevert moet nog uitgerekend wor den. Bewoners Dordtse gifwijk vinden weer een Verdacht vat' DORDRECHT Bewoners van de Dordtse wijk Merwedepolder hebben gisteren in een geluidswal bij de Wielingenstraat in hun wijk een vat gevon den met een „uiterst verdachte inhoud", vermoe delijk afval van de Chemische Industrie Rijn mond. Dit heeft de secretaris van de Vereniging Actiecomité Vervuiling Merwedepolder, H. Ver meulen, meegedeeld. Volgens hem is de vondst gedaan in een deel van de wijk waarin volgens de overheid geen afval van de chemische industrie ligt, maar „slechts" havenslib dat is verontreinigd met zware metalen. Het vat werd door met me taaldetectoren gewapende bewoners gevonden. De vondst is de derde die -de verontruste bewoners zelf hebben gedaan. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „Wij probe- onze jongens en neisjes ervan te door dringen, dat zij iedereen oeten helpen en voor iets uit de weg mogen |aan", zegt directeur An- rew C. Stuart van het .tlantic College, de toe- ;omstige school van irins Willem-Alexander |16). Directeur Stuart is irg blij dat hij de Neder- indse kroonprins vanaf ptember voor twee jaar inder zijn nieuwe stu denten mag rekenen. !en betere internationa le reclame voor het At- ^"Nantic College kan hij zich niet voorstellen. Deze 21 jaar oude particuliere school van United World Colleges, een internationale opvoedkundige organisatie met nog vijf andere onder wijsinrichtingen in Canada, Singapore, Swaziland, Italië i en de Verenigde Staten, is in iet Welse graafschap Gla- norgan ondergebracht in het ommuurde middeleeuwse kasteel van St. Donat. Dit werd in 1300 gebouwd op de schilderachtige heuvels van Zuid west-Wales. Het na burige dorp met bijna 8000 inwoners heet Llantwit Ma jor. Londen ligt 280 kilome ter daar vandaan en Cardiff, de hoofdstad van Wales, een goede 28 kilometer. In 1925 werd het St. Donat's kasteel aangekocht door de krantenmiljonair William Randolph Hearst. Deze schat rijke Amerikaan legde een indrukwekkende verzame ling oude kunstvoorwerpen aan, waaronder zilverwerk, schilderijen, beeldhouwwerk en porselein. Uit andere eeu wenoude gebouwen werden fraai versierde plafonds, im posante deuren en machtige open haarden overgebracht en in het kasteel geplaatst. Oud-leerlingen De Duitse pedagoog dr. Kurt Hahn, die in 1934 een inter nationale kostschool Gor- donstoun gesticht had in Schotland, was in de jaren vijftig een van de medestich ters van het Britse Atlantic College, dat beheerd wordt door United World Colleges, de internationale stichting van een humanitaire bewe ging die de opvoeding van de jeugd probeert te gebruiken als middel om landen en vol keren dichter bij elkaar te brengen. Zij doet dit op een manier die volgens haar vol ledig overeenstemt met de moderne noden van de we reld waarin wij leven. Vier leden van de Britse ko ninklijke familie, onder wie prins Philip en kroonprins Charles, zijn oud-leerlingen van dr. Hahns school Gor- donstoun. Wijlen Lord Mountbatten, die enkele ja ren geleden Vermoord werd door de IRA, was president van de Internationale Raad van de United World Colle ges. Zijn neef, kroonprins Charles, volgde hem in die functie op. En als internatio nale opvoedkundige organi satie heeft United World Col leges geen enkel winstoog merk. Om van St. Donat's Castle een internationaal college te kunnen maken, werden bui ten de muren van het kasteel allerlei bijgebouwen neerge zet met kamers en studeer vertrekken van de leerlin gen. De nieuwe internationa le kostschool werd in 1962 geopend. Eerst was ze alleen bestemd voor jongens, maar tegenwoordig zijn er ook meisjes ingeschreven. Dit schooljaar telt het Atlan tic College 364 leerlingen van 16 tot 19 jaar, afkomstig uit 60 verschillende landen. Sommige meisjes en jongens komen uit Oost-Europa, Ja pan, Hongkong, Singapore, Maleisië en China. Zij blijven twee jaar en bereiden zich voor op het internationale baccalaureaat, dat nu door veel (maar niet alle) univer siteiten geaccepteerd wordt. Doorgaans legt 95 procent van de leerlingen met succes de eindexamens van het At lantic College af. Nodig Medestichter dr. Kurt Hahn was van oordeel, dat opvoe- Het middeleeuwse slot St. Donat's waar prins Willem-Alexander volgend jaar de lessen zal volgen.. ding „een totale belevenis" moet zijn, waarin hulpverle ning aan de gemeenschap niet over het hoofd wordt ge zien. Hij placht te zeggen: „Jongeren kan je op drie ver schillende manieren aanpak ken: je kan in hun aanwezig heid prediken, maar dat is een vishaak zonder worm; of je kan hen dwingen en zeg gen dat ze zich als vrijwilli gers moeten aanbieden. Mijn manier, de derde, is ëen op roep die je tot hen richt, en die naar ik heb kunnen erva ren, nooit onbeantwoord blijft. Daarvoor moet je al leen zeggen: de mensen heb ben je nodig". In het Atlantic College mo- St. Donat's met eigen spook CARDIFF Zoals ieder Brits kasteel dat zijn naam waardig is, heeft het St. Donat's Castle een eigen spook. Verteld wordt dat 's nachts in het Atlantic College soms een spookachtig ge kreun te horen is dat akelig weergalmt door de imposante gangen en kamers van het uit de 13e en 14e eeuw daterende slot. Deskundigen geloven dat de kreunende geest nog steeds de dood betreurt van ene Thomas Stradling, wiens familie na zijn overlijden in 1738 uithet kasteel werd gezet. St. Donat's Castle is bijzonder goed bewaard gebleven, omdat het praktisch doorlopend bewoond is geweest. Het restaura tiewerk, uitgevoerd in opdracht van Willem Randolph He arst, had tot gevolg dat het concentrisch gebouwde kasteel dat vermoedelijk van Normandische oorsprong is, beter dan ooit bewaard bleef voor het nageslacht. gen de meisjes en jongens zelf een groot deel van de lessen kiezen, die zij wensen te volgen, maar er is ook een aantal verplichte vakken, waaronder wetenschappen, wiskunde en talen. Economie wordt door bijna alle leerlin gen gevolgd. Het college besteedt echter ook grote aandacht aan sterk uiteenlopende dingen, die de jongeren belangstelling en liefde voor hun medemensen bij kunnen brengen. Opvoe ders zijn het eens, dat rond die leeftijd bijna alle kinde ren erg vatbaar zijn voor goe de voorbeelden op het terrein van hulpverlening aan zie ken, bejaarden en gehandi capten. Hun latere gedragin gen kunnen er sterk door be ïnvloed worden. Mensenlevens De leerlingen van het Atlan tic College geven zelf les aan gehandicapte kinderen. Zij bezoeken en helpen zieken en bejaarden en werken parttime in plaatselijke zie kenhuizen. In het college or ganiseren ze kampen voor arme kinderen. Naast een so ciale unit is er in de interna tionale school ook een unit voor de bescherming van het milieu. Kunstenaars uit de w jongens en meisjes. St. Donat's heeft tenslotte een eigen boerderij, waarin sommige leerlingen een handje helpen. Het Atlantic College werkt ook nauw samen met het Britse Koninklijke Nationale Instituut van Reddingboten. Leerlingen van de school be mannen de plaatselijke red dingboot, die geregeld uit vaart om bij storm en ontij hulp te biedenin het brede Kanaal van Bristol. Deze dienst bestaat nu twintig jaar. In die periode hebben jon gens van het Atlantic College al 120 mensenlevens gered. Studiebeurzen Twee jaar studeren aan het Britse Atlantic College kost 10.000 pond. Ruim 70 procent van de leerlingen betaalt al les met een studiebeurs, die zij van de overheid van hun land gekregen hebben. De jongens en meisjes worden uitgekozen door een speciale commissie. Voor dit jaar wa ren er 180 nieuwe leerlingen, met 20 kandidaten voor elke beschikbare plaats. De kandidaten vertegen woordigen praktisch alle ras sen, huidskleuren, godsdien sten en nationaliteiten. Na omgeving werken in het col- hun twee jaar aan het Atlan- lege samen met artistiek aan- tic College worden de meisjes en jongens aangespoord in ei gen land naar een universi teit te gaan. De meesten schijnen dat wel te doen. Di recteur Stuart zegt: „Zij vin den hun weg door het leven van nu". Directeur Stuart is een advo caat en gewezen ambassadeur van Groot-Brittannië in Fin land. Stuart en de ongeveer veertig leerkrachten van college, die eveneens uit ver schillende naties komen (de leraar tekenen is een Neder lander) worden betaald uit een internationaal fonds, dat de nodige geldmiddelen bij elkaar krijgt dank zij inter nationale regeringssubsidies en giften. Is de opvoeding, die de leer lingen van het Atlantic Col lege gegeven wordt, werke lijk doeltreffend? „Wij moe ten de hele tijd hard aanpak ken", zegt een van de jon gens. Hij komt uit Noorwe gen. Het leven in St. Donat's schijnt hem best te bevallen. „Onze inspanning is zowel geestelijk als lichamelijk", zegt hij. „Ik help erg graag de zieken en bejaarden. En niemand van ons denkt dat hij of zij de wereld zal kun nen veranderen, maar als wij iets mogen doen voor het welzijn van de mensheid, dan vinden wij dat reuzefijn". mALMELO „Gaan jullie [allemaal oranje kleren [dragen?", was een van de neest potsierlijke vra ten, die Ursula Klum- Jpers van haar mede scholieren kreeg, nadat [bekend was geworden, Jdat prins Willem- Alexander dezelfde in ternationale school gaat bezoeken als de in juni 16 jaar oud wordende Al melose. „Ik heb maar ge zegd dat de prins onge twijfeld genoeg oranje l gezien heeft in zijn leven len dat-ie wel de voor keur zal geven aan een spijkerbroek". Ursula vindt het „beöt leuk" dat ze ift dezelfde jaargang komt te zitten als de prins, maar is nuchter genoeg om er zeker niet van onderstebo ven te zijn. Veel belangrijker vindt ze het dat ze na een strenge selectieprocedure tot het „United World College of the Atlantic" aan de kust van Zuid-Wales werd toegelaten. „Want iedereen mag zichzelf aanmelden, mits hij of zij een zeven gemiddeld voor het meest recente rapport heeft gehaald (Ursula had overi gens het gemiddelde van 8,2, met als laagste cijfer een 7 voor Engels. Maar die taal zal natuurlijk flink wat opgekrikt worden tijdens haar verblijf in de strenge kostschool, waar Engels van zelfsprekend de voertaal is). Dat vloeiend Engels leren „spreken" was een van de pluspunten, die Ursula ver meldde onder het kopje „mo tivatie" op het inschrijffor mulier. „Verder heb ik ge schreven dat ik de school een uitdaging vond en dat het me erg goed leek om met zoveel verschillende culturen in aanraking te komen. Zes vakken zijn verplicht en je mag er een zevende vak bij nemen. Naast dat vakken pakket (met mininaal drie vakken op het hoogste van de twee niveau's) moet je een basiscursus „theory of know ledge" volgen, waarvan de bedoeling is dat je inzicht krijgt in de samenhang van kennis en filosofie. Boven dien moet je tenminste één creatieve, esthetische of soci ale activiteit volgen tijdens je tweejarige studie". Ursula: „Het klinkt vrij ruig, als je in de prospectus leest over „cliff rescue", bergbe- klimmingstechnieken voor acties op de kliffen als bij voorbeeld mensen gered moeten worden die zijn inge sloten door de vloed; over „beach rescue", reddings technieken door middel van zwemmen en kanovaren; over „marine science", dui ken en gespecialiseerd mari tiem onderzoek. Maar er zijn ook „services" in de trant van werken op de gemengde boerderij van de school; het begeleiden van sociaal ach tergestelde- kinderen en de hulpverlening aan bejaarden, gehandicapte kinderen en blinden. Daarnaast is er nog een heel scala aan activitei ten, van rugby en hockey tot jazzballet en van creatief schrijven en bijbelstudie tot informatica. Kans om je te vervelen krijg je in ieder ge val niet", stelt ze vast. Duidelijk is in ieder geval dat naast het normale studiepro gramma veel aandacht be steed wordt aan activiteiten, die stuk voor stuk bedoeld zijn om de ondernemingslust van de leerlingen aan te wakkeren, hun zelfvertrou wen te versterken, verant woordelijkheidsgevoel aan te kweken en waardering en begrip voor anderen te ont wikkelen. De studenten (elk jaar wor den slechts tien Nederlandse leerlingen toegelaten) wonen in huizen, verspreid over de campus, jongens en meisjes gescheiden. Maar in de dag- ruimtes en het „social cen tre", een soort buurtcafé, is er volop gelegenheid om el kaar te ontmoeten. De dagin deling is globaal: opstaan rond een uur of zeven. Even tueel een verfrissende duik in het zwembad. Na het ont bijt de lessen, die tot één uur 's middags duren en in de middagen de activiteiten en „services". Daarna, afhanke lijk van het rooster, nog les tot zes uur. 's Avonds van ze ven tot negen is er gelegen heid tot het maken van huis werk en om half elf gaat zon der pardon het licht uit. Het cursusjaar begint eind augus tus of begin september en duurt vrijwel zonder onder breking tot in mei. „Alleen met de kerst kun je drie we ken met vakantie naar huis", meldt Ursula. VERDACHTE VAN OORLOGSMISDADEN: „Mensen in kamp niet bezweken aan mishandeling" MAASTRICHT De van oorlogsmisdaden verdach te Nederlander T. heeft op de eerste zittingsdag van zijn proces tegenover de bijzoiidere strafkamer van de rechtbank te Maas tricht ontkend dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het doden van gevan genen. T., -thans pension houder in Oostenrijk, zei ook dat er bij zijn weten in het nazi-kamp Kauf- beuren, waar hij destijds kampoudste is geweest, helemaal geen mensen mishandeld waren. T. bracht een en ander naar voren nadat de rechtbank gis termorgen getracht had te re construeren in hoeverre hij tij dens de Tweede Wereldoorlog met de bezetters geheuld zou hebben. Kaufbeuren was vol gens de president van de bij zondere strafkamer, mr. H. Pijls, een van de vele bijkam pen van Dachau en had de naam „dodenkamp" te zijn. Van de joodse dwangarbeiders die er verbleven toen de in middels 63-jarige Nederlander belast was met de interne lei ding, kwam minstens 44 pro cent binnen twee maanden om het leven, aldus, mr. H. Pijls. T. ontkende dit niet, maar stelde dat de slachtoffers be zweken waren aan slechte voeding, gebrekkige kleding, winterse koude en zeer onhy giënische omstandigheden. T. bestreed de bewering dat er een dodencommando had be staan en dat lijken van hun gouden tanden waren beroofd. De zitting is hedenmorgen voortgezet. Wan onze parlementaire re dactie) jlJMEGEN Het CDA kil het belastingstelsel zo- Tanig wijzigen, dat het [veel vriendelijker" ordt voor gezinnen, en 'ooral die met maar één nkomen. Dit zou kunnen loor het per huishouden linnenkomende geld, ook 1 is er maar één verdie ner, gelijkelijk (50-50) toe te rekenen aan de twee partners. Het resultaat is dat beiden samen minder betalen dan de kostwin ner nu in zijn ééntje. Fractieleider Bert de Vries meent dat het kabinet-Lub- bers „het zich een eer zou moeten rekenen om deze her vorming tot stand te brengen", zo zei hij gisteravond op en spreekbeurt in Nijmegen. Nog dit jaar verwacht De Vries een standpunt van de regering. Het voornemen per 1 juli ge huwde „tweeverdieners" meer te belasting te laten betalen, ziet de CDA-voorman als een eerste stap naar de verwezen lijking van zijn ideeën. Hij is dan ook erg verheugd dat de regering heeft besloten het be treffende wetsvoorstel toch in te dienen. FRIEMELS 'DIEHEUS ISGAOOT, (TIAAR btACtft NOÜTWV., (maacdoKTÉK1 7»1T Het CDA meent namelijk dat met het huidige belastingstel sel de „tweeverdieners" on rechtvaardig worden bevoor deeld. Als in één huishouden man en vrouw samen 6000 bruto verdienen, dan houden' ze daar ongeveer ƒ3800 netto aan over. Een huishouden (meestal: gezin) met één inko men van 6000 houdt er 3500 aan over. „Een verschil van bijna tien procent!" zo consta teerde De Vries. 1 De Vries brak voorts een lans voor veel bejaarden, van wie het eigen pensioen wordt „af geroomd", doordat zij inkom stenbelasting en het zieken fonds moeten betalen. „Hier door ontstaan onredelijke in komenseffecten," zo zei De Vries. Geen krant ontvangen? Bet tussen 18.00 en 19.00 gur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. "HOE VANGEN WE DE PIEKEN OP?" Elk gezin kent regelmatig terugkerende uitgaven. Sommige daarvan zullen het maandbudget te boven gaan, zoals de verzekering van uw auto of het liggeld van de boot. Pieken dus die opge vangen moeten worden. Met een geldreseive. Daar kan een doorlopend krediet, zoals het ABN Plankrediet, voor zorgen. Als u maandelijks voldoende overhoudt voor rente en aflossing, kunt u dat best overwegen. Met een vast maandbedrag zorgt u dan steeds voor voldoende budget-ruimte. Doordat u van tevoren weer in de nodige reserve voorziet. De ABN informeert u graag uitvoerig. Om doordacht te lenen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9