5tern overtuigt historici niet echtheid dagboeken Hitier Lente in politieke Praag: kans op reorganisatie jken moeten lava Etna jö'n veilige hanen leiden Soares winnaar Portugese verkiezingen Geldpaspoort voor Fransen stel dat er geen krant was UITENLAND Ê«4dóeQoutmit DINSDAG 26 APRIL 1983 PAGINA 11 S: komende vijf ^jar 20 miljard ruimtewapens investeren JASHINGTON Het Ame- Jkaanse ministerie van defen- wil in de komende vijf jaar na 20 miljard gulden uitge- n voor onderzoek en ont- kkeling van ruimtewapens, t staat in een vertrouwelijk cument van het Pentagon. totaal zou het ministerie er het tijdvak 1984-1988 eer dan 400 miljard gulden Hen uittrekken voor de ont- kkeling van nieuwe wapen- itemen. Maffia koopt grond rond raket basis op Sicilië PALERMO De Italiaanse autoriteiten stellen een onder zoek in naar de berichten, als zou de maffia grote stukken land hebben aangekocht rond de Siciliaanse NAVO-basis Co- miso, waar eventueel nieuwe kruisraketten van de NAVO zouden worden gestationeerd. De maffia zou daar geld uit de heroïnehandel in grond heb ben geïnvesteerd en grote winsten verwachten als de NAVO-basis moet worden uit gebreid in verband met de komst van de raketten. Een Franse douane-officier houdt het geldpaspoort vast dat met ingang van volgende week elke Fransman aan hem moet kunnen overleggen voor dat hij naar het buitenland reist. Het wordt uitgegeven door de banken en daarin moet nauwkeurig worden aan gegeven hoeveel buitenlands geld de Fransman koopt. In het kader van de bezuinigings maatregelen is het iedere Fransman slechts toegestaan 2000 Franse francs aan buiten landse deviezen op te nemen, ofwel een bedrag van nog geen 750 gulden. Naakt zonnen in Italië verboden ROME De Italiaanse stranden mogen zowel vrou wen als mannen met ont bloot bovenlijf liggen en rondlopen, maar volledige naaktheid blijft uit den boze. Dit heeft het Hooggerechts hof in Rome gisteren uitge sproken. Volgens het vonnis moet het zonnen in volledig natuurlijke staat verboden blijven omdat dat waar schijnlijk leidt tot „opwin ding, afkeuring of erotische prikkeling bij een toeschou wer met een normaal ont wikkelde smaak". Prinses Diana en paus sympathiekste personen NEW YORK Bij een Amerikaanse opiniepeiling zijn prinses Diana van En geland en paus Johannes Paulus II naar voren gekomen als de sympathiekste vrouw en man ter wereld. President Ronald Reagan bleek voor het tweede achtereenvolgende jaar boven aan de lijst van onsympathieke personen te staan. De actrice Brook Shields werd aangewezen als de minst favoriete en meest overbetaalde filmster. Wat on sympathieke mannen betreft, eindigde Reagan voor de televisie-evangelist Jer ry Falwell en de tennisspeler John McEnroe. PIONIER-10 OP WEG NAARPLUTO WASHINGTON De Amerikaanse ruimtesonde Pionier-10 heeft gister avond om elf uur Nederlandse tijd,- meer dan elf jaar na zijn lancering, Neptunes, de achtste van de negen pla neten van ons zonnestelsel, gepasseerd. De NASA rekende er in 1972 op, dat de Pionier 21 maanden zou blijven werken, maar bijna tien jaar later zendt de sonde nog steeds een schat aan wetenschappe lijke gegevens naar de aarde. Op 13 juni zal het Amerikaanse ruimtevoertuigje (300 kilo zwaar) voor altijd ons zonne stelsel verlaten met het passeren van de planeet Pluto. Het ruimtevaartuig trekt dan verder in de richting van de ster Aldebaran, de rode reus in het sterre- beeld de Stier. ig >5Van an onze correspondent Ge rard Kessels) ervolg van de voorpagina) AMBURG De strijd er de echtheid van de gboeken van Adolf Hit die het Duitse week- ad Stern zegt te hebben tdekt, wordt met de dag ftiger. Terwijl Stern ijft spreken over „de be- igrijkste journalistieke estatie van na de oor- laten steeds meer ;torici hun twijfel blij- n. De persconferentie, Stern gisteren voor geveer 250 journalisten Hamburg gaf, riep er vragen op over de htheid van de dagboe- n dan er antwoorden het een persoonlijk bezit van Hitter betreftentetis te- rden gegeven. snel „verouderd" kan worden, afstand te bewaren voor de Hoewel Stern op het techni- moord op joden, sche vlak vrij sterk lijkt te Na de door Goebbels georgani- staan, zijn de historici nog lang seerde Kristallnacht, waarbij niet bereid de dagboeken als veel joden werden echt te erkennen. Integendeel, hun huizen en synagogen wer- Zelfs de Engelsman Hugh Tre- den vernield, zou Hitier vol- vor-Roper, die tot nu toe als gens de dagboeken hebben ge- enige historicus van naam I over de miljoenenscha- heeft gezegd dat de dagboeken de, die „alleen al aan glas" echt zijn, krabbelt steeds meer werd aangericht. Verder zou terug. Liet hij zondagavond al hij hebben geschreven: „Wat weten dat er een mogelijkheid zou het buitenland ervan zeg- bestaat dat het een vervalsing gen? Ik zal meteen de nodige betreft, tijdens de persconfe- bevelen geven", rentie van gisteren gaf hij ui- De historicus Trevor-Roper ting aan een grotere twijfel, merkte gisteren op dat Hitier Trevor-Roper betreurde het bij het schrijven zelden de uit het oog verloor, die de hij bij het nageslacht dacht te Ook de Amerikaanse Het Westduitse weekblad Stern toonde gisteren aan de pers dit dagboek van Hitier. Op het dagboek staat dat vens voorzien van een handtekening van de dictator. :rn presenteerde gisteren >r rapporten van deskundi- i. Daarin wordt bevestigd t het papier van de dagboe- n uit de jaren '30 en '40 mt. Deskundigen uit Zwit- land, Duitsland en de Vere- [de Staten verklaarden dat t hier ongetwijfeld het ndschrift van Hitier betreft, ^ar de geraadpleegde Ameri- l'anse handschriften-expert 'dway Hilton lijkt waar- hijnlijk niet geheel betrouw- iar. Hij heeft ooit een testa- ;nt van de kluizenaar-miljo- x Howard Hughes onterecht een vervalsing bestempeld, .ton houdt echter bij hoog laag vol dat het handschrift [de dagboeken echt is en dat voor de rechtbank hierop eed zou willen doen. Igen een vervalsing spreekt de omvang van de vondst Stern-reporter Gerd Hei- lann. Naast de 62 dagboe- zijn nogeens diverse ma- jscripten en tekeningen ge iden. „Het schijnt mij on- rstelbaar", aldus de Ameri dat Stern zo weinig wilde los laten over de herkomst dagboeken. Dat Stern-reporter Gerd Hei- historicus Weinberg hecht demann zijn bron beschermt weinig waarde aan deze passa- en daarom weigert aan te ge- ges in de dagboeken. Volgens ven hoe hij aan zijn materiaal hem zal er geen wijziging ko- is gekomen, vindt Trevor-Ro- men in het Hitler-beeld. „Wij per een belangrijk nadeel bij hebben al zo verschrikkelijk de beoordeling. „Ik meende veel materiaal uit die tijd", al- dat de dagboeken na het neer- dus Weinberg, storten van het vliegtuig op 21 interessant is ook de kijk van on.11 1 a i C. Jonv „nn U AKI-. -J. april 1945 door macht-officier waren geborgen ujt zijn directe omgeving. Naar en onlangs door hem zijn over- de sS-leider Heinrich Himm- gedragen aan de Stern. Dat ler waarover geen kwaad blijkt nu niet zo te zijn. De woord van Hitier bekend was, boeken schijnen op meerdere wordt in de dagboeken bijzon plaatsen verborgen gehouden der fej uitgehaald. „Deze ach- Hitler op een aantal figuren te zijn. De band tussen de do cumenten en het vliegtuig is daarom niet absoluut zeker. Als historicus vind ik het jam mer dat de normale manier terbakse huisdierenfokker met zijn zucht naar macht, deze ondoorzichtige boekhouder zal mij nog leren kennen". Opvallend is ook de waarde van verificatie ondergeschikt rjng voor de Engelse premier gemaakt is aan de journalistic- ke primeur", aldus de Brit. Trevor-Roper pleit net al vooraanstaande collega Eervgedeelte van een pagina uit de dagboeken van Hit- Ier. Hij zou hier hebben geschreven: „Vanaf nu zal ik voor het nageslacht aantekening maken van mijn poli tieke gedachten en daden, zoals elke politicus doet". Uittreksels Chamberlain. Na de conferen tie van München in september ziJn 1938, waarbij Engeland, - e,n Frankrijk en Italië akkoord landgenoot Lord Alan Bullock gingen met de inlijving van voor een uitgebreid onderzoek Sudeten-Duitsland, zou de die- door een aantal historici. De uiterst rechtse Britse histo ricus David Irving, die aan heeft proberen te tonen dat 'HiÜer-^nnerïsêrhaM HitleI; «een enkele weet had linberg, „dat iemand een van de systematische u.troei- gelijke hoeveelheid hand- 'ng van de joden, zet tijdens de ichreven materiaal vervalst persconferentie jn Hamburg hebben." dat de dagboeken vermoede- tator Chamberlain hebben om schreven als „een sluwe vos". „Mussolini en Daladier zou ik nog heel andere voorwaarden hebben opgelegd, maar met Het weekblad Stern heeft gis- die sluwe vos Chamberlain lijk een vervalsing zijn. Hij teren uittreksels gepubliceerd kon ik dat niet» aldus de dag_ eiste een test van de inkt van uit de zogenaamde geheime boeken. Hitler, die oorspron- tv. u—tj—t— dagboeken van Hitier. Uit de kelijk 'heel Tsiechoslowakije gepubliceerde delen komt de had willen bezetten, voelde dictator „netter" naar de dagboeken. De hoofdredac teur van Stern, Peter Koch, antwoordde dat een dergelijke test niet veel waarde heeft, omdat inkt tegenwoordig in een speciale klimaatkamer zich blijkbaar door Chamber- dan oorspronkelijk werd ge- jain-s bereidheid tot dacht. Hitier zou hebben ge probeerd voor het nageslacht compro- van zijn buit beroofd, zo schrijft Stern. 'V<lan onze correspondent Cees zaakt aan gebouwen, huizen, Manders) infra-structuur en natuur- WDME Het ziet er naar schoon komt al dicht bij de 100 Ot dat er nog enige OU- miljoen gulden, maar zal een L„ tt jj--,veelvoud daarvan worden als rwetse Hollandse dijken de iavastromen de eerste be- Jn te pas zullen moeten volkingscentra Nicolosi, Bel ijmen om de gevolgen passo en Ragalpa bereikt. 4*^ln de uitbarsting van de Zover willen de autoriteiten '^llkaan de Etna op Sicilië het niet laten komen, want op te perken het °6enblik worden er met t u in man en macht dag en nacht ien Etna werkt nu al 30 dagen plannen uitgedacht om de ont- n een stuk en er is geen en- ketende Etna tot de orde te 1 teken dat wijst op een roepen. oedige beëindiging van haar Van alle voorgestelde oplossin- iiviteit. De schade veroor- gen maakt de indamming van de lavastroom met behulp van dijken de meeste kans. Vlak bij de bron, een krater op 2.250 meter hoogte, zal met behulp van springstof een aftakking in de lavenstroom worden veroorzaakt, waarna dijken en dammen de lava naar die ge bieden zullen sturen, waar geen mensen wonen. Nadeel van deze oplossing is dat zij enorm kostbaar en gevaarlijk is, mede vanwege de grote hoogte en de moeilijkheid van het terrein waarop de tiental len bulldozers aan het werk moeten. EUROPESE VERKIEZINGEN NU WEER NAAR JUNI 1984 LUXEMBURG Omdat de Europese ministers van buitenland se zaken het maar niet eens kunnen worden over een datum voor de verkiezingen voor het Europees parlement, heeft dat parlement nu zelf een suggestie gedaan. Voorzitter Piet Dankert heeft de periode van 14 tot 17 juni volgend jaar genoemd. Eerder hadden de ministers in principe besloten de verkiezingen tussen 17 en 20 mei te houden, maar enkele lidstaten hadden daar toch weer bezwaren tegen. Walesa bij de dokter Lech Walesa, leider van het verboden Pool se vakverbond Solidariteit, heeft er goede hoop op dat hij binnenkort weer als elektri cien aan de slag kan op de Lenin-werf in Gdansk, de scheepswerf waar hij in au gustus 1980 het verzet organi seerde dat leid de tot de op richting van So lidariteit. Giste ren werd Wale sa gekeurd. Toen een dok tersassistente bloed bij hem prikte trok hij voor de verza melde fotogra fen een gek ge zicht. LISSABON De socialis tische partij van Portugal is gisteren uit de algeme ne verkiezingen duidelijk als grote overwinnaar uit de bus gekomen. Na tel ling van ongeveer 98 per cent van de geldige stem men bleek dat zij 36,4 per cent hadden behaald. Overigens was het aantal thuisblijvers zeer groot: 22 procent van de kiezers kwam niet opdagen. Het aantal parlementszetels dat door de socialisten bezet zal kunnen worden, was nog niet duidelijk vanwege de in gewikkelde berekeningsme thode. Een verrassing was het goede resultaat van de sociaal- -democratische partij (PSD) van de demissionaire premier Francisco Pinto Balsemao. Zij was goed voor 27,8 percent van de stemmen en blijft daar mee ook na de crisis in de re gerende coalitie „Democrati sche Alliantie" de tweede grootste partij van het land. Op de derde plaats komt de lijstverbinding „Verenigde Volksunie" van de communis ten. Deze kreeg 18,2 percent van de stemmen. Het christen democratisch geïnspireerde Democratisch en Sociaal Cen trum (CDS) kwam tot een per centage van 12,4. Mario Soares, leider van de Portugese socialistische partij, sprak gisteravond van een „ondubbelzinnige" overwin ning van zijn partij en van een „machtsoverdracht" aan zijn partij. Hij voegde er aan toe dat er eerst een referendum in zijn partij zal worden gehou den voor hij zal onderhande len over een regeringscoalitie. Mario Soares PRAAG Afgaande op de geruchten die in Praag de ronde doen, is Lubomir Strougal, de man die ai ruim dertien jaar premier is van Tsjechslowakije, ernstig ziek en treedt hij niet meer op als rege-. ringsleider. Als dit waar is en Strougal inderdaad van het politiek toneel ver dwijnt, is de kans groot dat Tsjechoslowakije aan de vooravond staat van de meest ingrijpende politie ke reorganisatie sinds de verwijdering van Alexan der Dubcek. De 58-jarige Strougal gold als een van Dubceks felste critici en is onder wijlen president Novotny die in 1967 voor Dub cek het veld moest ruimen, enkele jaren minister van bin nenlandse zaken geweest. Hoge ambt^paren in Praag zeggen in vertrouwen dat Strougal, die een fantasie- arme premier is geweest die de economische teruggang geen halt heeft weten toe te roepen, nooit vraagtekens heeft gezet bij de Russische in vasie in augustus 1968. Een handjevol mogelijke op volgers onder wie drie vice- premiers die tevens lid zijn van het communistische partij- presidium, zijn nu verwikkeld in een bittere opvolgingsstrijd. Dit politieke gekonkel zal een zware tol eisen van de 70-jari- ge president Husak. Sinds hij Dubcek opvolgde als partijlei der heeft Husak zich altijd zo veel mogelijk op de achter grond gehouden. Een man die als mogelijke op volger van Strougal wordt ge noemd is de 65-jarige Vasil Bi- lak die volgens de verhalen in 1968 Moskou zou hebben opge beld met het dringende ver zoek om „broederhulp". Toch wekken de laatste berichten uit Praag de indruk dat hij op een zijspoor is gezet en niet veel kans meer maakt. Zijn werk wordt op het moment kennelijk grotendeels gedaan door Jan Fojtik, een conserva tieve intellectueel en voorma lig hoofdredacteur van de par tijkrant Rude Pravo. Hij heeft nauw samengewerkt met Bi- lak en is een van de belang rijkste ideologen van het Cen traal Comité. Hoewel april in het recente verleden een van de wreedste maanden is geweest in de Tsje chische geschiedenis, blijft het een van de mooiste maanden van het jaar. April lijkt voor de Tsjechen de maand voor veranderingen. Het was in april 1968 dat het actiepro gramma van de communisti sche partij werd gepubliceerd dat uiteindelijk resulteerde in de veel bekendere Praagse Lente. In april 1969 vroeg Dubcek het centraal comité hem van zijn functie te ont heffen en weer een jaar daar na werd hij in het voorjaar uit de partij gestoten. Vei Dat Ket gisf in de communisti- ïrcissingen t net gist in c sche partij moge bijvoorbeeld blijken uit opmerkingen van Vasil Bilak. Tijdens een bij eenkomst in Oost-Berlijn ter gelegenheid van de honderste sterfdag van Karl Marx zei hij dat het socialisme zich niet zonder problemen en tegen stellingen had ontwikkeld. „Het gaat gepaard met vergis singen en menselijke fouten". In navolging van de Sovjet- Unie wordt momenteel ook in Tsjechoslovakije veel aandacht besteed aan die fouten. Net als Andropov houden ook hoge Tsjechische partijfunctionaris sen tot Husak aan toe toespra ken over de noodzaak van meer discipline op het werk en het uitbannen van corrup tie. Overal in het land worden vergaderingen gehouden om er achter te komen waarom vergaderingen in de fabrieken zo slecht worden bezocht, par tijleden zo weinig doen om de economie uit het slop te halen en officiële vakbondsleden (de meesten zijn partijleden) niet de moeite nemen om vergade ringen met de directie bij te wonen. De partijkrant Rude Pravo schreef onlangs dat er vele partijactivisten waren die „ernstig tekort schoten, hun verantwoordelijkheden ne geerden, blind waren voor hun plichten, kleinsteeds in hun houding en niet bereid om aan zelfkritiek te doen". De stemming in de partij heeft momenteel veel weg van de sfeer die de voorbode vormde van zuiveringen in andere partijen. Oudere partijleden zouden nu oproepen tot de „strenge straf" voor collega's wier gedrag „ingaat tegen de normen van de partijdiscipline en het belang van de staat". MICHAEL SIMMONS Copyright The Guardian Sinowatz nieuwe Oostenrijkse kanselier WENEN De Oostenrijkse socialistische partij, aangesla gen door het verlies dat leidde tot het aftreden van kanselier Bruno Kreisky, heeft gisteren de 54-jarige Fred Sinowatz be noemd tot Kreisky's opvolger. Sinowatz was in het kabinet van Kreisky al vice-kanselier en minister van onderwijs. De socialisten die bij de verkiezin gen van zondag vijf zetels ver loren, maar wel de grootste partij bleven, zouden naar ver luidt een coalitie aangaan met de kleine liberale partij om daarmee samen een absolute meerderheid te verwerven. Kreisky, die op de achter grond in zijn partij aanwezig blijft, weet gisteren de neder laag van zijn partij in belang rijke mate aan het optreden van alternatieve groepen, waaronder de Groenen, die echter niet voldoende stem men behaalden. Panama mag in augustus 1984 naar stembus PANAMA Een grote meer derheid van de Panamese be volking heeft zich uitgespro ken voor een nieuwe grond wet, wat tot gevolg heeft dat de militairen na 15 jaar naar de kazernes terugkeren en in augustus volgend jaar algeme ne verkiezingen zullen wor den gehouden. De vorige grondwettelijke regering van Panama werd in 1968 door ge neraal Omar Torrijos omver geworpen. Schultz wil snel resultaat over terugtrekking troepen Libanon KAIRO De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Schultz, heeft gisteren ge zegd dat hij vastbesloten is het Midden-Oosten niet te verla ten voordat hij tastbare resul taten heeft bereikt inzake de terugtrekking van buitenland se troepen uit Libanon. Gister middag arriveerde Schultz in Egypte en zal vervolgens be zoeken brengen aan Israël, Li banon en waarschijnlijk ook Syrië. In zijn korte toespraak op het vliegveld van Kairo bracht Schultz in herinnering, dat het precies een jaar is geleden dat de Israëlische strijdkrachten zich uit de Sinai hebben terug getrokken. Dit feit wenste hij te zien als symbool voor de weg van onderhandelingen boven die van geweld. PLO-voorzitter Arafat heeft gisteren in Tunis tijdens een vergadering van Fatah, de grootste organisatie binnen de PLO, toestemming gekregen om zijn onderhandelingen met koning Hoessein van Jordanië voort te zetten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11