IN EN OM DE KAS Resultaten broeierij bepalen bollenprijzen rasunie verwacht weer tijging gasverbruik „Ernstige gevolgen als Westen nieuwe raketten plaatst" Glastuinbouw: oppervlakte stabiel, wel verschuiving in produkten orden boven rijksweg verklaren adviessnelheid Lof voor prinses Irene Vermageringskuur helpt maar even ■NA UND EN TUINBOUW /BUITENLAND Ceid-aeSouftont MAANDAG 25 APRIL 1983 PAGINA 7 IS Veel gejammer bij Britse j'iit kwekers weinig activiteit ijk j Sr komen bij tijd en wijle boze en dreigende woorden uit En- ewe ;eland naar Nederland overwaaien. Is het niet over de be- ij O uchte gasprijzen, dan zijn er wel - terecht of ten onrechte*- gsha Jachten over onze bloemen die een of andere ziekte met zich eft irengen. Dat alles met de achtergrond dat de Engelse kwe- i bo ers het beslist niet gemakkelijk hebben in hun pogingen en ich de importbloemen en planten van het lijf te houden. Het Not i eerlijk waar, dat de concurrentiestrijd zwaar is, maar ook lederland weet daarover mee te praten! Ook onze exporteurs mtmoeten de kwekers uit de zogeheten derde landen, met Is- aël voorop, op hun wegen door Europa. Niettemin mag wor- |en geconstateerd, dat onze vaderlandse bloemisterij-export iet afgelopen jaar rond de 2,5 miljard gulden bedroeg en dat r nog steeds stijging in zit. Vest-Duitsland nam afgelopen jaar bijna 67% van onze bloe- nenexport af, gevolgd door Frankrijk met ruim 10%, maar Ingeland 4,2% van de snijbloemen en 8% van de potplanten, iltijd nog een goede klant dus. Waar de Engelse kwekers he- g k emaal niet blij mee zijn, want die hebben het al moeilijk ge- Dui loeg, zij het dat de afweer meer passief dan actief is. Passief u aj imdat er alsmaar over de Nederlandse produkten wordt ge- ammerd, maar er weinig actiefs gebeurt om eigen positie te en 1 rersterken anders dan door afweer. o 1 Er is reeds vaker gesteld, dat de Engelse handel te passief is Jat n handel. In 1979 had Engeland een areaal van 532 ha aan Dui Joemisterijgewassen en die is sindsdien maar weinig toege- as lomen. Geconstateerd is dan ook dat in het algemeen de be- ■ens Irijven en kassen verouderd zijn. tot e foch kan men in Engeland klanken opvangen die er op wij nen. en, dat de kwekers er iets aan willen doen. Zo berichtte kort ?eno jeleden het vakblad „The Grower" dat voor het eerst in de e a< eschiedenis tachtig Engelse boomkwekers besloten hebben tten ot samenstellen van een fonds om de produktie te verbete ns en, waartoe 30.000 werd gestort. Er zal bij kleinhandel en heii lubliek een promotie worden gevoerd onder het thema: „Bri- gev< jsh grown". Voorts zullen andere siergewassen in de promo- fdes je worden opgenomen in een „British food"-campagne. Men ril ook gemeentebesturen gaan bewerken om minder ge- iruik van import groen te maken. De Britse kwekers schij- len dus te gaan ontwaken, zij het wel aan de late kant. Onze twekers staan vroeger op! Maar mogelijk is het in Engeland /aar men geen zomertijd kent, nog niet te laat. Haar ook onze exporteurs gaan door. In 1980 exporteerde Ne- lerland voor een waarde van 41 miljoen gulden aan bloemen in 23 miljoen aan potplanten naar Engeland, welk bedrag een aar later reeds was gestegen tot resp. 72 en 37 miljoen gulden. klaar de derde landen doen het nog heel wat beter en daar y itten ook de Engelse kwekers tegenaan te kijken. Ondanks Ie verbeterde situatie, is bet verbruik van bloemen in Groot- Irittanië met 22 gulden per hoofd per bevolking nog altijd iet laagste van Europa, zodat er op dat terrein nog wel iets te loen valt! Het is geen vreemd geluid, dat evenals in ons land, 10k in Engeland, de produktiekosten in de sierteelt het hoogst s, voornamelijk vanwege de energie. Men wil trachten om 'ooral die kosten te verlagen ook middels gewijzigde produk- let is waarschijnlijk dat men het hierbij gaat zoeken in de >otplantenteelt. „Het „Flower Trade Journal" weet namelijk e berichten dat tussen 1980 en 1985 de omzet van potplanten 'olgens de verwachtingen zal worden verdubbeld. In de de- v; ailhandel is reeds een forse groei doorgemaakt, waarvan het linde nog niet in zicht is. In 1970 was die omzet slechts 66 niljoen gulden maar verwacht wordt dat deze in 1985 zal zijn jestegen tot 660 miljoen. Vooral de bladplanten zullen in aan- ?Ue al toenemen en die maken thans reeds 45% uit van de pot- VI ilanten. Er wordt veel verwacht van de impulsverkoop mid- gro Iels grote winkels en supermarkten. ie Het nu bijna afgelopen broei- seizoen heeft goede tot zeer goede resultaten te zien gege ven. De zelfbeheersing die de broeiers aan de dag hebben gelegd door tot een aangepas te produktie over te gaan, toont aan dat goede resultaten alleen dan kunnen worden bereikt wanneer men de pro duktie zo goed mogelijk op de vraag afstemt. Het is te hopen dat de goede resultaten van nu niet zullen leiden tot ex plosieve uitbreidingen in het volgend seizoen. Want wat dan het resultaat zal zijn, kan een kind voorspellen. Dat zei de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, de heer J. P. M. de Jonge toen hij heden (maan dag) morgen de ledenvergade ring van de Koninklijke in het Hillegomse Treslong opende. De gevolgen zouden niet al leen direct voelbaar zijn vootf de broeiers, maar bovendien krijgt ook de kwekerij onmid dellijk de gevolgen hiervan te dragen. De resultaten van de broeierij zijn vandaag in hoge mate bepalend voor het ver loop van de bloembollenprij- zen. Die zijn nu, voor zo ver het de broeisoorten betreft, beslist goed. Hoewel de ach terstand die de prijzen van de bloembollen de laatste jarer^ als gevolg van de muntont- waarding hebben opgelopen, bepaald nog niet (s ingehaald, kan wel van een licht herstel worden gesproken. Dat houdt de mogelijkheid in om met al ler inspanning tot een verdere ge. In de Samenwerkingscommis- sie Bollen-Bloemen-Bomen zijn de laatste tijd verschillen van mening gerezen. Hoewel de heer De Jonge daarover zweeg, wilde hij wel met na druk stellen dat een samen bundeling van de promotie- gelden de mogelijkheid biedt om tot een intensieve bewer king van de markten in bijv. Duitsland, Frankrijk, Zwitser land en Oostenrijk te komen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de bloembollen bij het grote publiek lang niet zo goed bekend zijn als tot nu toe werd aangenomen. Met name de link tussen bol en bloem wordt niet gelegd. Men is er eenvoudig niet van op de hoogte dat bijv. een dahlia, een gladiool of een iris ook bol- of knolgewassen zijn. Het bloembollenvak is aan vankelijk nogal somber ge stemd geweest over de orkaan van bezuinigingen die door de overheid werd aangekondigd. Hoewel het bloembollenvak natuurlijk niet aan bezuini gingen zal kunnen ontkomen, ziet het er naar uit dat men alleen te maken zal krijgen met e.en flinke storm. Maar die zullen we met een flinke dosis stuurmanskunst wel de baas kunnen blijven. In sa menwerking met de overheid zal het bloembollenvak wel prioriteiten moeten gaan stel len. Zaken die van levensbe lang voor het vak zijn. dienen uiteraard volledig overeind gehouden te worden. Het uitgangspunt van Bloem bollencultuur zal zijn dat een verdere lastenverzwaring voor het bollenvak (dat van alle agrarische bedrijfstakken relatief toch al het meeste geld op tafel legt voor onder zoek, afzetbevordering, enz.) uitgesloten moet zijn. Verder zullen de bezuinigingen moe ten worden gerealiseerd op de eenmaal afgesproken fifty- /fifty-basis tussen overheid en bedrijfsleven. Naar de me ning van de heer De Jonge zal op de bedrijfsvoorlichting niet mogen worden bezuinigd, al zal aan een centralisatie van de specialistische voor lichting niet te ontkomen zijn. Wat het teelttechnische on derzoek betreft, zal op de eer ste plaats gestreefd moeten worden naar een verhoging van de efficiency. Verder dient voorkomen te worden dat men verplichtingen op lange termijn aangaat wan neer de financiering niet dui delijk vastligt. Spreker had er alle vertrouwen in dat het be stuur van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse in nauwe samenwer king met de nieuwe directeur, dr. R. J. Bogers uit Leider dorp, die op 1 mei as. in dienst treedt, deze moeilijke operatie tot een goed einde zal weten te brengen. De Bloembollenkeurings dienst kan al wijzen op een eerste aanzet tot verlaging van de vaste lasten. De over heid heeft een bedrag van 1.7 miljoen ter beschikking gesteld en dat zal worden aangevuld met eenzelfde be drag uit de reserves van het Produktschap voor Sierge wassen. Dat heeft tot gevolg dat de exploitatie vart de nieuwbouw, die vorig week in gebruik is genomen, niet meer met rente en aflossing is belast. Aan het slot van zijn ope ningsrede deelde de heer De Jonge nog mede dat de her schrijving van het Handelsre glement voor de bloembollen- handel nog niet is afgerond. Tijdens de werkzaamheden werd nl. duidelijk dat aanvul lende regels opgenomen dien den te worden. Vooral met betrekking tot leveranties aan de binnenlandse broeierij. Verder is het goed meteen maar rekening te houden met nieuwe ontwikkelingen. Er is met de herschrijving van het Handelsreglement wel haast, maar dat mag niet betekenen dat de kwaliteit van een der gelijk belangrijk instrument er onder gaat lijden. En wat betreft de reorganisa tie van de Bloembollenraad werd meegedeeld dat nu een gezamenlijk voorstel met uit gangspunten is ingediend door de drie betrokken orga nisaties. nl. de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de Bond van Bloembollenhande laren en de Bond van Detail- bloembollenhandelaren. Een eerste bespreking hierover heeft reeds plaats gehad. De reorganisatie heeft o.m. be trekking op de toezegging van de Koninklijke dat men be langrijke instituten als het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel e.d., in de Bloembollenraad-nieuwe-stijl wil onderbrengen, mits uiter aard aan de nodige voorwaar den wordt voldaan. Binnen niet al te lange tijd kunnen hierover meer con crete gegevens worden ver wacht, zo liet de heer De Jon ge de vergadering weten. Met een variant op een bekend ge zegde. besloot de voorzitter als volgt: „Bloembollencultuur leeft en bouwt aan zijn toe komst. Het is aan de leden te bepalen in welk tempo dit zal geschieden. Ik hoop in een zeer snel tempo". De oppervlakte groenten ge teeld onder glas is het laatste jaar vrij stabiel gebleven, maar in de teelten afzonder lijk blijken zich flinke wijzi gingen voor te doen. Volgens een oppervlakteonderzoek, gehouden op 1 maart, werd op 3.979 hectare groente onder glas geteeld (november '82: 4.024 ha). Op 543 ha werden daarnaast bloemen geteeld (nov 575). De resultaten van het onderzoek zijn bekendge maakt door het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilin gen. De onderzochte bedrij ven leden van de veilingen omvatten ongeveer 90 pro cent van de totale oppervlakte groenten onder glas in ons land.De totale oppervlakte blijkt met ongeveer één pro cent te zijn teruggelopen. Bij „gemengde" bedrijven (groen ten plus bloemen) is dat zes procent. Het CBT denkt dat de oorzaak hiervan ligt in de overschakeling van gemengd naar alleen bloemen. Het bu reau noemt de geringe terug gang van het totale areaal met één procent verheugend. Het zelfde geldt voor het tijdstip waarop de bedrijven met de teelt beginnen. Aanvankelijk bestond de vrees dat er sprake was van een verlating van de teelten, maar uit het jongste areaalonderzoek blijkt dit mee te vallen. Genoeg aanlei ding om de toekomst optimis tisch tegemoet te zien, aldus het Centraal Bureau. Van de hoofdteelten (sla, komkommers, tomaten) doet zich een flinke daling voor bij de sla (van 1.397 naar 1.217 ha). Het CBT tekent daarbij aan dat de dit seizoen ingesla gen weg sla van betere kwali teit in een betere verpakking op de markt te brengen de enig juiste lijkt te zijn. De da ling van het areaal heeft zich in het hele land voorgedaan, maar het belangrijkste waren toch de daling in het West- land (80 hectare) en Limburg (54). Het succes dat de knap perigere ijsbergsla bij de con sument kennelijk heeft, heeft geleid tot een procentueel for-" se uitbreiding van deze teelt met 44,5 procent tot een op pervlakte van 27 ha.Bij de to maten blijft het totale areaal een kleine tweeduizend hec tare beslaan, maar er is wel een flinke verschuiving van de traditionele tomaat naar de vleestomaat. Bij de komkom merteelt werd vorig jaar nog een inkrimping verwacht, maar uit de jongste cijfers blijkt toch een kleine stijging van 657 naar 672 hectare. Het Centraal Bureau merkt op dat de overschakeling van de komkommerteelt op steenwol wel eens kan leiden tot een verhoudingsgewijs aanmerke lijke grotere produktie dan op grond van de areaaluitbrei ding mag worden verwacht- .De teelt van paprika's blijkt zich nog steeds uit te breiden. Voor de groene, rode, gele, witte en paarse paprika's te zamen wordt gerekend met een stijging van negen pro cent. Een andere teelt die nog steeds blijft stijgen is de radij steelt, dit jaar met 86 ha tot 568. De helft hiervan is ge concentreerd bij veiling West- land-Zuid in 's-Gravenzande. Bij de kleinere produkten zo als aubergines en koolrabi is er nauwelijks of geen uitbrei ding van de totale oppervlak te. Aubergines stijgt met 0,9 hectare tot 62,3 en koolrabi blijft met 52,3 gelijk. De laat ste teelt is voor driekwart in Limburg geconcentreerd. De teelt van augurken onder glas lijkt in sneltreinvaart op zijn einde af te gaan met een da ling van 28 hectare ofwel 17 procent.De aardbeienteelt daalt licht (van 87 naar 84) waarbij het opmerkelijk is dat de vroegste teelt in de winter zich uitbreidt, ondanks de flinke kosten die in die tijd voor energie moeten worden gemaakt. Chinese kool komt op 22,8 ha (plus 1,8) en rettich op 12,9 (min 1,6). Opmerkelijk is de uitbreiding van het me loenenareaal met 51 procent tot 51,6 hectare.Bij de kleinste teelten is er procentueel een explosieve groei (157 procent) van broccoli tot 1,8 ha. Voor courgettes (plus 60 procent), pepers (plus zes), knolvenkel (plus twaalf) en asperges (plus zeventien) zijn de oppervlak ten respectievelijk 7,1, 5,3, 2,9 en 11,1 hectare. Nieuw is de paksoi, een koolsoort die zo wel in salades kan worden verwerkt als worden gekookt of gestoofd, met 1,1 hectare. r, Ie in een onzer verslaggevers) nrifN HAAG De daling de binnenlandse gasaf- door de Gasunie heeft 1982 een voorlopig ein- bereikt. De komende den zal het gasverbruik b Nederland weer toene- t( :n. export van gas zal dit jaar opzichte van 1982 iets stij- maar in het volgend jaar daarna gaan dalen. Aan die ing zal in tegenstelling eerdere verwachtingen ")88 een einde komen. Al- het jaarverslag 1982 van Gasunie. 982 bereikte de Gasunie omzet van 26,7 miljard Iden, tegen 25,9 miljard in co srki 1981. De helft daarvan (13 mil jard gulden) kwam voor reke ning van de gasexport. De winst beliep, evenals in 1981, 80 miljoen gulden, en zal in gelijkelijk verdeeld worden over DSM-Staat der Nederlan den en Shell-Esso. Per m3 gas behaalde de Gasunie in 1982 een winst van 1,41 cent tegen 1,23 cent in 1981. In 1982 daal de de binnenlandse afzet tot 36 millard m3, d.i. 2,1 miljard m3 minder dan in 1981. De afzet aan particulieren daalde met twaalf procent. Ooorzaken: energiebesparing en de gemid deld hogere temperaturen. Bij de besparing heeft de verho ging van de gasprijs voor ge zinnen op 1 januari 1982 van 47,1 naar 55,4 cent per m3 een belangrijke rol gespeeld, aldus de Gasunie. Van cfe prijsstij ging met 17 procent bleef in de praktijk via het la^ gere verbruik een lastenver hoging van vier procent over. Voor dit jaar verwacht de Gas unie een stijging van de bin nenlandse afzet tot ongeveer 39 miljard m3 en tot ruim 40 miljard m3 in 1984. Dit niveau wordt in 1985 gehandhaafd. Daarna gaat de binnenlandse gasafzet dalen tot een diepte punt van ongeveer 35 miljard m3 in 1989. De export daalde in 1982 met acht miljard m3 tot 34,8 miljard m3. Die export zal dit jaar stijgen tot 36 mil jard m3, vervolgens tot 1987 gelijkmatig dalen tot ongeveer 30 miljard m3 en daarna toe nemen tot ongeveer 32 miljard m3, zo verwacht de Gasunie. „Vliegende Vis" Boven het Zandvoortse strand zweelde zondag een plastic wal vis. Het vriendelijk ogende dier was bedoeld als aandachttrekker voor de landelijke fietstocht van Greenpeace op 14 mei a.s. bijzondere omstandigheden, maar ook wat de aanleiding voor de snelheidsbeperking is. Verwacht wordt, dat de auto mobilisten eerder de advies snelheid zullen aanhouden als ze weten waartoe deze dient. Het gaat hier om' een experi ment van een jaar, waarnaar dertien Europese landen met belangstelling uitkijken. Mi nister Smit-Kroes zal de in stallatie donderdag in gebruik stellen. De borden waarop de reden voor de snelheidsbeperking wordt aangegeven, zijn de af gelopen dagen al aangebracht. Op die borden verschijnen langs elektronische weg sym- THoorditdihhopnutm'toihtr) Unuhheld cn bijiu vcrownhtnj L mï r. bolen of pictogrammen, die aangeven wat er aan de hand is. Er zijn ook nieuwe symbo len bij. Een auto op z'n kant stelt bijvoorbeeld een ongeluk voor, een sneeuwkristal waar schuwt voor gladheid door re gen, ijzel of sneeuw. Er zijn nog meer „extra's" toe gevoegd aan het reeds geruime tijd werkende signaleringssys- Nog fors hoger verlies voor Holland Sea Search DEN HAAG Holland Sea Search heeft door eenmalige bijzondere lasten vorig jaar een verlies geboekt van 4,9 min (v.j. 944.000). Het ging om het afboeken van de geactiveerde kosten voor de Noordzee-blokken q7 en ql4 a (ƒ3,4 min), kosten in verband met de introduktie op de offi ciële beurs in Amsterdam en een voorziening wegens een afvloeiingsregeling (f 1 min). In 1983 worden weinig bijzon dere lasten verwacht, zodat het resultaat gunstiger zal uit vallen, aldus HSS. HSS zal in 1 voor het eerst in haar be staan inkomsten uit produktie ontvangen. Het gaat om het in e komen van het gas- Het aandeel in de ontwikkelingskosten van het veld wordt nu geschat op 18 min tegen eerder 22,6 min. HSS verwacht méér successen bij het onderzoek van de Noordzee. teem, zoals twee geheel auto matische detectiestations voor het weer en twee meetpunten voor het vaststellen van glad heid. Op de A13 zijn ook vijf tv-camera's gemonteerd, waar mee men snel ongevallen en andere verstoringen van de verkeersstroom hoopt te kun nen ontdekken. De beelden en ook de meetgegevens zullen op band worden vastgelegd. CANNES De ongeveer tachtig gedelegeerden uit Afri ka, Europa, Azie en Noord-A- merika op de in Cannes ge houden bijeenkomst van de Europese omroeporganisatie EBU hebben volgens een woordvoerder van de NOS dit weekeinde prinses Irene en de journaliste Ageeth Scherphuis, die samen met NOS-emancipa- tiemedewerkster Mies Janssen deel uitmaakten van de Ne derlandse delegatie, unaniem geprezen voor hun vakkundig heid. Prinses Irene, op haar verzoek door de NOS inge schreven onder de naam I, von Lippe Biesterfeld en Ageeth Scherphuis traden op de voorgrond met de presenta tie van interviews. Thema van de bijeenkomst was „Het beeld van de vrouw in de Europese televisieprogramma's". Andropov dreigt in Der Spiegel: HAMBURG De Russi sche partijleider Joerie Andropov is in een vraag gesprek me]t het Westduit- se weekblad Der Spiegel fel uitgevallen naar de Verenigde Staten, die vol gens hem de wapenbe sprekingen in Genève hebben doen vastlopen in een poging de veiligheid van de Sovjet-Unie in het geding te brengen. In het interview bestrijdt Andro pov dat de Sovjet-Unie zich in snel tempo bewa pent om nupleaire supe rioriteit te verwerven over het Westen en zegt dat Moskou slechts de achterstand op de Vere nigde Staten wil inhalen. spoor van waarheid" schuilt de beweringen, dat de Sovjet- Unie de besprekingen in Ge nève traineert. Hij voegt eraan toe, dat beide supermogendhe- den hun nucleaire arsenalen moeten bevriezen als er geen overeenstemming kan worden bereikt over een vermindering van de kernbewapening De Russische partijleider heeft dit gezegd in een vraaggesprek van een uur in Moskou met Spiegel-hoofdredacteur Rudolf Augstein, die vooraf vragen had ingestuurd maar ook in de gelegenheid werd gesteld An dropov verder uit te horen. Het was Andropovs eerste rechtstreekse gesprek met een westerse journalist sinds hij in november Leonid Brezjnev als partijleider opvolgde. Andropov liet doorschemeren dat de Sovjet-Unie haar statio- neringsplannen voor raketten zal opvoeren, als de NAVO haar plan om nieuwe kernwa pens in Europa op te stellen uitvoert. „Als de Amerikanen nieuwe wapens stationeren in andere Europese landen, zul len wij een antwoord moeten vinden", verklaarde hij tegen over Der Spiegel. Hij waarschuwt West-Duits- land en andere NAVO-landen voor de consequenties, die aanvaarding van de nieuwe raketten op hun grondgebied voor hen met zich mee zal brengen. Indien de Bondsrepubliek het startpunt wordt „van waar uit een nucleaire aanval op de Sovjet-Unie en haar bondge noten kan worden gelanceerd, zal dat voor de Bondsrepu bliek zelf ernstige gevolgen hebben", zegt hij. Volgens Andropov is de wa penwedloop .ons opgedron gen" door het Westen en is het Westen begonnen aan „een wapenversterking die haar weerga niet kent". Over andere onderwerpen zegt Andropov dat de Sovjet- Unie niet voornemens is voor goed in Afghanistan te blijven en dat de Verenigde Staten proberen de ruimte te militari seren. Voorts zegt hij dat de Sovjet- Unie geen „nukkige wraak" zal nemen tegen Frankrijk voor de recente'uitwijzing van 47 Russische functionarissen. In de beantwoording van per soonlijke vragen komt Andro pov naar voren als een lief hebber van klassieke muziek, waarbij hij Beethoven als zijn favoriete componist noemt ROTTERDAM Bij de beoordeling van vermage ringskuren zou meer aan dacht besteed moeten worden aan de resultaten op langere termijn. Op korte termijn kunnen op diverse manieren goede resultaten worden be reikt, maar na verloop van tijd worden die resul taten in de grote meerder heid van de gevallen weer teniet gedaan. Met name behandeling met medicij nen en diëten scoren wat dat betreft zeer laag. Er moet meer aandacht be steed worden aan een combinatie van vermage- ringskuren, omdat die wel goede resultaten blijken te geven. Dit zei de Maastrichtse arts-fy sioloog dr W. Saris zaterdag in Rotterdam op een drukbezocht over vetzucht, opgezet door de Erasmusuniversiteit en de Stichting ter bevordering van Geneesmiddelen Onderzoek (TGO). Volgens dr Saris blijkt uit on derzoek dat bij vermagerings kuren met medicijnen na twee jaar slechts zeer weinigen (5 tot 15 op het na de kuur be reikte gewicht (of ten hoogste drie kilo daarboven) zitten. Bij het resultaat op langere ter mijn na een dieet is de score bijna even slecht (5 tot 20 De resultaten van vasten (20 tot 30 procent na twee jaar nog binnen de norm) en een com binatie van kuren (30 tot 40 scoorden beter, maar de beste resultaten op langere termijn worden volgens dr Saris be reikt met een gedragstherapie (30 tot 50 succesvol na twee jaar), waarbij leef- en eetge woonte structureel worden aangepast

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7