We mogen geen afvalbak voor overige hulpverleners worden CeidócSouttmt ïtillen maken bezwaren ;en opheffing Leidse udierichting CENTRUM ONDERDAK OPENT ZIJN POORTEN r>r> Rommelmarkt 13.000 bezoekers Meesterserie valt tegen •IDEN MAANDAG 25 APRIL 1983 PAGINA 3 IDEN De Nederlandse Antillen hebben grote be ren tegen de voorgenomen opheffing van de fis- '•juridische studierichting aan de Leidse universi- Dit blijkt uit" een brief van de gevolmachtigd mi er De Castro aan zijn Nederlandse ambtsgenoot enk tman (Onderwijs). Hij heeft twee bezwaren: de op- itein ^ete^ent het einde van het werk van de Antil- nse Belastingcommissie tot een volledige herzie- Ari van de belasting- en sociale verzekeringswetge- op de eilanden en bemoeilijkt de opleiding van eini illiaanse studenten in de fiscaal-juridische studie- gs c hng. Het Antilliaanse kabinet is over de plannen pos! st'8 verontrust', zo blijkt uit de brief van de gevol- htigd minister. Hij vraagt zijn collega aan de Antil- nse bezwaren op enigerlei wijze tegemoet te ko- Provincie keurt bestemmingsplan Academiewijk goed LEIDEN/DEN HAAG Het bestem- mingsplan Academiewijk is door de pro vincie Zuid-Holland voor verreweg het grootste deel goedgekeurd. De provincie vindt dat het mogelijk moet zijn om in universitaire panden aan het Rapenburg in de toekomst centrale diensten van de universiteit te vestigen. Het bezwaar schrift van de»universiteit is dan ook ge grond verklaard. De provincie is het niet eens met de plannen van de ge meente om de vestiging van een hotel aan het Noordeinde mogelijk te maken. De provincie is het wel met de gemeen te eens dat het Galgewater alleen door bestemmingsverkeer gebruikt mag wor den. Een bezwaarschrift van het LCC waarin werd gevraagd om het verkeer stad-uit voortaan via het Galgewater en niet via het Noordeinde te leiden, is door de provincie ongegrond verklaard. Vijf mille voor Speelotheek Merenwijk LEIDEN Het Nationaal Jeugd Fonds, bekend van de jaarlijkse actie van Jantje Be ton, heeft vijf mille ter be schikking gesteld aan de Speelotheek Merenwijk. Met de donatie zal de speelotheek worden opgestart. De Leidse speelotheek is een van de ruim 300 plaatselijke groeperingen die geld van het fonds ont vangt. Andere groeperingen in de Leidse regio die het afgèlopen jaar geld ontvingen van het Nationaal Jeugd Fonds zijn: St. R.K. Financiële Jeugdcommis sie Katwijk (ƒ5000) voor de in richting van het jeugdgebouw. Vereniging Antonius Clubhuis in Leiden (ƒ10.000) voor de vervanging van twee jeugdlor kalen, Scouting Leiderdorp (ƒ15.000) voor de bouw van een botenloods met helling, Wijkvereniging Leidschen- dam-Zuid (ƒ11.5000) voor de inrichting van een hobbyzol der, Wijkvereniging De Heu vel, Leidschendam (ƒ3.000) voor de inrichting van een nieuw wijkcentrum, stichting speeltuin De Peppel in Lei- muiden (ƒ3000) voor de reali sering van een speelheuvel. Sagara Satrya's in Oegstgeest (ƒ16.000) voor de renovatie groepshuis en uitbreiden bo tenloods, Scouting Tjarda in Sassenheim (ƒ17.500) voor de bouw van het troephuis, Vere niging Jeugdraad Warmond (ƒ800) voor de plaatsing speel- werktuigen. Van Woesik in Wassenaar (ƒ10.000) voor de bouw van een nieuw groeps huis, de Hervormde Jeugdraad Zoeterwoude (ƒ5000) voor de uitbreiding van het jeugdcen trum en de Jeugdcommissie Zoeterwoude Dorp (ƒ20.000) voor de bouw van een nieuw jeugdhuis. anifestatie igen fascisme an(|[DEN „Nog steeds is het u zi dat de schele, gebochelde ïofiele Marokkaanse jood altijd heeft gedaan. Om bepaald aantal jaren blijkt jachtseizoen weer geopend (minderheden". Dit zei bur- kori ieester Goekoop zaterdag- nd tijdens de manifestatie iden tegen fascisme" in het shuis aan de Apothekers- Tijdens deze bijeenkomst ook een incident voor. leden van de Centrum Pv waren binnengekomen, organiserende comité be- t na overleg met de deel- ïende groepen van de ma- e k statie, („om moeilijkheden roorkomen") het viertal te gen de zaal te verlaten, ider moeilijkheden gingen 1 veg. ïén ix ijerdagmiddag hield het co- 'en een manifestatie op het bg, Ihuisplein. Vertegen woor- irs van alle partijen uit de ^dse gemeenteraad, behalve SP. spraken hun bezorgd- uit over het weer de kop kend fascisme. CDA- Jslid mevrouw C.J. Kramp >et mde het een „uiterst grie- rse ge zaak" dat de Centrum- oor tij de laatste tijd zoveel 0p,nmen trekt. Een woord- rder van de PPR vroeg de ïoorders alle vormen van riminatie, waarop men da- er^ jks stuit, aan te geven bij aar jolitie. belangstelling van het win- :nd publiek ging echter r uit naar de Turkse -.sdansgroep HTIB. Vele derden waren getuige van vrolijk optreden van deze arcfep fst [manifestatie in het Volks- ■Bs trok tegen de tweehon- Hggd bezoekers, waaronder ^■l buitenlandse gezinnen, gemeester Goekoop zei in toespraak dat Leiden van sher een tolerante stad is. 'iden kent veertig nationa- iten en die kunnen uitste- id met elkaar samenleven", us burgemeester Goekoop. comité „Leiden tegen fas- le" denkt daar echter an- over. Volgens hem krij- de extreem rechtse partij- in de Sleutelstad steeds ko ?r aanhang. Deze groei was vo ens de laatste verkiezingen n v r een aantal inwoners van den de reden om het comi- ip te richten. ijna halve ton 'oor ïlstoelbus IDEN/OEGSTGEEST actie voor de rolstoelbus »r de verpleeghuizen Van jckerslooth in Oegstgeest en St. Elisabeth Gasthuishof Leiden heeft al bijne aan g ve ton opgeleverd. Het eefbedrag is een ton, dat op juli bijeen moet ziin ge- icht. De gezamenlijk kerken Oegstgeest hebben toege- d dat de opbrengst van de lecte op 1 mei voor de toI- elbus is. Tevens is er een lo- ij gestart. Binnen korte tiid 14 leten er 25.000 loten a één gilden per stuk de deur uit. Oegstgeest gaat men op Ko- öliginnedag een grote bingo- 0®]nsant houden in een feest- oft aan de Irislaan. De koks i Van Wijckerslooth gaan hartige hapjes, die tijdens dansant worden verkocht, rzorgen. Ook op de Oegst- 0.5 fstse jaarmarkt in de De g mpenaerstraat zal men pre- o it zijn. Begin juni volgt er in iden een grote actie tijdens braderie in de Haarlem- irstraat. rolstoelbus zal vooral ge- ikt worden om in kleine epjes met de bewoners van twee verpleeghuizen erop te trekken. Iedereen kan giften overmaken op krekening 56.68.67.141, of onummer 54.80.659 ten me van Stichting Recreatie ut Elisabeth Gasthuishof - in Wijckerslooth. krant ontvangen? Bel 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen I 00 en 15.00 uur. nummer 071- 41jl 2248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. 214 LEIDEN „Met een zucht van verlichting" opent Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat morgen zijn poorten. Na een jarenlange strijd om erkenning en subsidie, na maandenlange vertragin gen omdat de aannemer failliet ging en andere meer technische proble men rond de bouw van het pand en na langdurig gekissebis met de gemeen te over de precieze om vang van de staf 0,7 of 0,8 meer is het toch zo ver gekomen. Leiden heeft een centrum dat mensen kortstondig kan opvangen. Personen die in een dusdanige psychische of sociale nood verkeren, dat een tijdelijk verblijf buitenshuis noodzakelijk is. Het centrum is dag en nacht en ook in de weekeinden be reikbaar. Wanneer iemand zich bij het centrum meldt en om onderdak vraagt, wordt door de medewerkers bekeken of verblijf in de instelling mo gelijk is of dat er andere (bete re) oplossingen zijn. Verblijf in het centrum is maximaal twee tot zes weken mogelijk en van de bewoners van het centrum wordt verwacht dat zij behulp zaam zijn bij de schoonmaak en bij het bereiden van de maaltijden. Een andere voor waarde is, dat door de bewo ners zelf wordt gezocht naar eep oplossing voor de proble men. In het fraaie en zeer functionele ingerichte gebouw kosten van de nieuwbouw 1,8 miljoen aan de Rem brandtstraat staan 21 bedden. Het centrum wordt groten deels gefinancierd door het ministerie van WVC en door de gemeente Leiden. Afhanke lijk van het inkomen wordt echter ook van de bewoners van het centrum een bijdrage in de kosten gevraagd. In het centrum werken negentien personen, waarvan tien op vrijwillige basis. Van die ne gentien zijn er altijd minimaal twee aanwezig. Opvanghuizen F. Buschman is als coördinator aan Centrum Onderdak ver bonden. Hij gaat nader in op het ontstaan van het centrum: „In de jaren zeventig werd door de Leidse hulpverlening steeds vaker geconstateerd, dat er in Leiden dringend behoef te is aan een voorziening, waarin personen tijdelijk te recht kunnen. Er zijn nu wel opvanghuizen voor vrouwen en voor jongeren, maar een voorziening waar iedereen te recht kan, ontbrak tot dusver. Dat heeft tot gevolg, dat dege ne die bijvoorbeeld veel ruzie heeft met zijn huisgenoten meestal na een nachtje onder dak te hebben gekregen op het politiebureau weer gedwongen is naar huis te gaan. Er ge beurt weinig aan de proble men waar hij of zij mee zit. Ook als het maatschappelijk werk wordt ingeschakeld zit je toch met het probleem dat de degene waar het om gaat niet de tijd krijgt om „af te koelen" door eens ergens anders te sla pen. Iemand die de laatste trein naar huis mist, is hier ui teraard niet welkom". Tijdelijk „Ons centrum maakt het mo gelijk, dat iemand die diep in de problemen zit naar een op lossing kan zoeken, terwijl hij niet meer de hele. dag in de omgeving zit waar die proble men zijn ontstaan. En de me dewerkers van het centrum zijn ervoor om te zorgen, dat daadwerkelijk naar een oplos sing wordt gezocht andere huisvesting misschien, het bu reau huisvesting van de ge meente is best bereid om in echt moeilijke gevallen te be kijken of voorrang verleend kan worden waarbij uit gangspunt is dat de bewoner zelf naar een oplossing zoekt. Wij zijn er om te stimuleren Voor het Centrum Onderdak is aan de Rembrandtstraat een nieuw pand gebouwd. en ervoor te zorgen dat het on derdak dat het centrum biedt echt tijdelijk is". Eén van de regels van het cen trum is dajt de opvang tijdelijk open vraag. Voor Buschman staat wel vast dat het met één centrum moet kunnen: „Je weet natuurlijk niet precies wat er de komende maanden moet zijn' Onderdak "wordt gaat gebeuren, wat er op ons maximaal zes weken geboden, af komt al hebben we wel enig Buschman: „Zou het centrum idee door contacten met soort- zich daar niet aan hotiden dan lopen we het gevaar dat we binnen de^kortste keren dicht slibben. Er moet doorstroming zijn en er moeten altijd bedden leeg staan, omdat op elk mo ment van de dag of de nacht er iemand binnen kan lopen die een bed moet hebben, om dat het thuis niet meer gaat". Behoefte gelijke instellingen elders in het land. En natuurlijk is bij het oprichten van het centrum naar de problemen gekeken waar politie en maatschappe lijk werk tegenaan lopen, .maar exacte cijfers over de be hoefte zijn er natuurlijk niet. Je moet niet vergeten, dat door het ontbreken van iets als een Centrum Onderdak de be hoefte ook nooit duidelijk kon Hoe groot de behoefte aan een blijken", voorziening als Centrum On- Hij benadrukt de samenwer- derdak precies is, blijft een king met andere hulpverle ningsinstellingen in de stad. .Belangrijk is dat die samen werking goed is. Daar zijn af spraken over, maar het is echt noodzakelijk dat dat van de grond komt. Het mag niet zo zijn dat dit centrum een afval bak wordt voor bijvoorbeeld het maatschapplijk werk. We zijn een aanvulling op het be staande werk, maar het maat schappelijk werk zal zelf naar een oplossing voor de proble men van een cliënt, die bij ons wordt ondergebracht, moeten zoeken. Wanneer dat niet ge beurt, zal het werk ons boven het hoofd groeien en verliest het centrum zijn karakter van tijdelijke opvang. Het is hier geen hotel, maar een pand vol mensen met grote problemen en niet al teveel privacy heb je hier niet". Volgens Buschman zou de ge meente Leiden er zorg voor moeten dragen dat er in Lei den een huis* komt, dat aan „echte" daklozen een tijdelijk onderdak biedt. „Personen dus die niet hun huis uit gaan, om dat de spanningen er enorm hoog zijn opgelopen, maar die echt geen dak boven het hoofd hebben". Ook projecten voor begeleide kamerbewoning zijn volgens hem noodzakelijk: „Aan zulke voorzieningen be staat grote behoefte in Leiden en het biedt aan een centrum als het onze de mogelijkheden om de bewoners meer alterna tieven te bieden". Open dag Het centrum houdt ter gele genheid van de opening van middag van drie tot zeven „open middag". Het bestuur biedt deze mogelijkheid om een ieder nader kennis te kun nen laten maken met de cen trum. Analoog aan de opzet van het centrum wordt het een sober gebeuren. Geen al cohol of uitgebreide koude buffetten, alleen de mogelijk heid voor met name andere hulpverleners in de stad om te zien wat het uiteindelijk resul taat is van een jarenlange strijd. MARCEL GELAUFF De stand van de Zijl/LGB in de Groenoordhallen. LEIDEN De Rommelmarkt Sport Inn in de Groenoordhal len trok het afgelopen week einde ongeveer dertienduizend bezoekers. De opbrengst van deze „Grootste markt aller tij den in Leiden" voor de 110 aanwezige verenigingen, wordt geschat op ruim twee honderdduizend gulden. Per vereniging is de opbrengst dus een kleine tweeduizend gul den. De organisatoren van de zevende Rommelmarkt had den meer publiek verwacht, maar zijn achteraf toch tevre den met het verloop. „Jammer dat zaterdagavond het Song festival op de televisie was. Dat scheelde echt enorm in het bezoekersaantal", zegt een van de organisatoren. Volgend jaar houdt de organisatie reke ning met dit soort tegenval lers. De rommelmarkt is dan gepland op 4, 5 en 6 april. De deelnemende verenigingen kwamen uit de hele streek 'rond Leiden. Van rugbyvere- niging tot de fanfare en van basketballclub tot hockeyvere- niging. Net als het aantal soor ten verenigingen, liep ook het aanbod sterk uiteen. Van echte rommel die iederen wel in zijn huis heeft staan op zolder tot nog werkelijk bruikbare za ken. Kleding, televisies en ser vies, het was er allemaal. Een verzamelaar van antieke land bouwwerktuigen wist zelfs een ontbrekend onderdeel op de kop te tikken. Het bezoekersaantal van 13.000 overschreed dat van voorgaande jaren niet. Toen was de rommelmarkt nog in de wat knussere Menkenhal. Deze tVas echter niet groot ge noeg voor het elk jaar toene mende aantal belangstellende verenigingen. De Groenoord hallen bleken afgelopen week einde zelfs nauwelijks groot genoeg voor de enorme stapels kleding, boeken en andere tweedehandsspullen. Toch was er voor de bezoekers aanzien lijk meer loopruimte dan voor gaande jaren. CDA NA FIETSTOCHT DOOR MERENWIJK; „Merenwijk verzakt door nalatigheid aannemer" LEIDEN Volgens het CDA in Leiden zijn veel gedeeltes van de Merenwijk verzakt omdat de aannemer destijds nalatig is ge weest. Na een aantal jaren hadden de gaten in de nieuwe wegen weer opgevuld moeten worden. Dit is volgens het CDA nooit ge beurd. De christen-democraten gaan nu aan het college vragen wat hieraan moet gebeuren. „We zijn in de buurt van het Hom meiveld bij garages geweest waar je nauwelijks met een auto in kon rijden", zegt raadslid J. Walenkamp. Vanavond bespreekt het CDA in centrum de Regenboog aan de Watermolen vanaf acht uur in een openbare vergadering de problemen van de Me renwijk met de wijkbewoners. Met zijn fractiegenoten trok de heer Walenkamp afgelopen za terdag met de fiets door de Merenwijk. Daarbij kwamen heel wat schoonheidsfoutjes aan het licht. Toch is de conclusie: „Het is een fantastisch mooie wijk. Als je daar woont, mag je je geluk kig prijzen", aldus Walenkamp. Wel tekende hij daarbij aan dat de fractie tot de ontdekking» is gekomen dat er in de wijk bijna geen voorzieningen zijn voor veertien- tot negentien-jarigen. De Merenwijk blijkt op vele plaatsen verzakt. „In'sommige stra ten zitten kuilen van een halve meter", zegt het raadslid. „Bij onze fractieassistente die aan het Magnoliadal woont, zijn de fundamenten van het huis zichtbaar doordat de grond is wegge zakt. Dat noem ik slordig. De gemeente had jaren geleden al aap de bel moeten trekken bij de betrokken aannemer. Wij gaan het college vragen welke actie het nu nog kan ondernemen". Het CDA wil dat B en W uitzoeken of de aannemer nog aansprake lijk kan worden gesteld. Tevens brachten de CDA'ers een bezoek aan het wijkcentrum „Op eigen wieken". Ruim een half jaar geleden werd aan dit centrum een gebouwtje vastgemaakt dat bedoeld is als cultureel centrum voor Surinamers. „Hel probleem is alleen dat het ge bouwtje al sinds de oplevering niet in gebruik is omdat er geen geld vrijkomt voor meubilair", legt Walenkamp uit. Uiteraard ontkwam de fractie niet aan een bezoek aan de ver vuiling aan de Broekweg. Zoals bij meer vervuilingen, konden de raadsleden geen sporen van vervuiling ontdekken tussen de opbloeiende bloemen en planten. Toch was de fractie van me ning dat er zo snel mogelijk een proefboring moet komen om definitief vast te stellen of het gebied nu is vervuild of niet. „Misschien dat de gemeentelijke milieudienst deze zaak eens na der kan bekijken", aldus raadslid Walenkamp. Wel was de frac tie „opgelucht" dat er geen huizen in de directe omgeving van de vervuilde plaats staan. Het CDA heeft overigens kritiek op de provincie die al vorig najaar blijkt te hebben geboord aan de Broekweg terwijl de onderzoeksresultaten pas een maand gele den openbaar maakte. Ook verkeerszaken kregen de aandacht van de fractie. De Velu- wemeerlaan doorsnijdt vlakbij het Broekplein een gebied tussen scholen en 300 woningen. Schoolgaande kinderen moeten dus altijd over deze weg. In het bestemmingsplan was een tunneltje gepland om een veilige overtocht te garanderen. Dit is er echter nog steeds niet. Het CDA zal het college hierover vragen stellen. Am bach tsschool Wethouder J. Peters opent morgenmiddag om vier uur de tentoonstelling „100 jaar Ambachtsschool". De ex positie is te zien in het Gemeentelijk Archief aan de Boisotkade 2a. Yol In de Kapelzaal van het K&O gebouw wordt morgenavond de film 'Yol' van Yilmaz Güney vertoond. Deze Turkse film won in 1982 in Cannes de Gouden Palm. De film gaat over vijf gevangenen, die een week verlof krijgen. Van hun belevenissen wordt verslag gedaan, zodat men een goed inzicht krijgt in de Turkse samenleving. De voorstel ling begint om acht uur. KIB De Katholieke Invaliden Bond (KIB) Sint Lidwina, afdeling Leiden en omstreken houdt morgenavond haar algemene ledenvergadering in bejaardentehuis Hofwijck aan de Hazenboslaan 38 in Oegstgeest. De bijeenkomst begint om acht uur. Zedelijkheidswetgeving Het CDA Vrouwenberaad Leiden houdt woensdagavond een bijeenkomst over „Zedelijkheidswetgeving. Spreker is mevrouw Nel Crum-Okkens, lid van de landelijke werk groep zedelijkheidswetgevingvan het CDA. De bijeen komst, die wordt gehouden bij mevrouw Luud Hettinga-de Groot aan de Lammenschansweg 25, begint om acht uur. Iedereen is welkom. Prestatieloop Clubhuis Matilo houdt woensdagavond een prestatie- loop over twee, vier, acht of elf kilometer. Vanaf zes uur kan men zich inschrijven bij het clubhuis aan de Zaanstraat 126. Om zeven uur wordt het startschot ge lost Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden, lopers die geen herinnering willen, moeten fl,25 betalen. De jeugd betaalt een rijksdaalder. Na afloop is er gratis koffie. Kinderfilms In het K&O gebouw aan de Oude Vest wordt woensdag middag de film „In het ziekenhuis" van Laurel en Hardy vertoond. Tevens worden er tekenfilms gedraaid van Su permuis, Poppeye en andere bekende stripfiguren. De voorstelling begint om half drie, de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Laatste kans Museum Boerhaave geeft belangstellenden woensdag de laatste kans om de tentoonstelling Antoni van Leeuwenhoek te bekijken. De expositie is ingericht, om te herdenken dat het 350 jaar geleden is, dat Van Leeuwenhoek is geboren. Op de tentoonstelling zijn onder meer door Van Leeuwenhoek vervaardigde mi croscopen te zien. Deze expositie is in de zomermaan den in Londen te zien. Wie belangstelling heeft, kan bellen naar de dienst externe voorlichting van de uni versiteit: 148333, toestel 3133/3665. Rommelmarkt Kinderen tussen de vier en twaalf jaar oud kunnen woens dagmiddag in buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 hun oude spulletjes verkopen op een rommelmarkt. Om één uur 's middags kunnen de kinderen voor 1,50 een kraampje huren, de markt begint om twee uur. Oktober s „Oktober" is de laatste film in de reeks Russische klassieke films, die in Filmhuis LVC aan de Bree- straat 66 wordt vertoond. De film, die woensdag- en donderdagavond wordt gedraaid, is gemaakt door Ser gei Eisenstein en gaat over de Russische revolutie van 1917. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. Therapie- vrijheid In dertig Nederlandse steden wordt woensdagavond een lezing gehouden over het onderwerp Wat is een genees middel?". Men wil hiermee protesteren tegen het voorne men van staatssecretaris Van der Reyden, die van plan is de anthroposofische en homeopatische geneesmiddelen uit het ziekenfondspakket te halen. „Het is ontoelaatbaar, dat men van staatswege bepaalt welke middelen goed en slecht zijn," meent het Actiecentrum Therapievrijheid. In Leiden wordt de lezing gehouden in een zaal naast de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Spreker is de heer M. van Tol, de bijeenkomst begint om acht uur. LAATSTE CONCERT LEIDEN Het gezegde „Eind goed, al goed" gaat voor het laat ste concert in de Meesterserie van K&O helaas niet helemaal op. Dit concert werd gegeven door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, o.l.v. Myung Whun Chung. Er stonden werken van Mozart, Chopin en Dvorak op het programma. Mozarts uit 1773 daterende Symfonie in g kl.t., K.V. 183 is wat zwaarwichter en dramatischer dan zijn voorgangers, maar niet minder fijnzin nig. Jammer genoeg kwam dit laatste niet voldoende tot zijn recht. Er werd zwaar en betrekkelijk ongenuanceerd gespeeld, waardoor de structuur van het werk niet goed meer te volgen was. Mogelijk speelde ook de akoestiek van de Stadsgehoorzaal het orkest parten. Dit was ook duidelijk merkbaar in het Tweede Pianoconcert van Frédéric Chopin. Hierin soleerde de Ameri kaanse pianist Steven de Groote. Technisch gaf het werk geen problemen. De muzikale kant van zijn spel kwam vooral tot ui ting in verschillende piano-passages. De forte-passages werden echter gekenmerkt door een te harde, zelfs hamerige aanslag, wat door de genoemde akoestische omstandigheid waarschijnlijke extra hinderlijk overkwam. Een zekere mate van verbrokkeling was hiervan het gevolgd. De Symfonie nr. 3 in Eg gr.t., opus 10 van Antonin Dvorók besloot deze avond. In deze symphonie zijn duidelijk invloeden van Wagner en Liszt waarneembaar. Toch was de uitvoering ook hiervan ooit té zwaar. Een uitzondering vormde echter de Finale, een schitterend dynamisch stuk, dat doorzichtiger en met veel verve en overtuigingskracht gebracht werd. ANNETTE JASPERSE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3