Phil Anderson verrast yj/, Ree en Langeweg enige kanshebbers schaaktitel Titel zonder record voor Elly van Hulst Hinault leider George Looyenstein maakt prognoses waar Zwemploeg zwak| in de breedte Wereldbeker voor Norman dello Joio las Superieur ijshockey Sovjet-Unie MAANDAG 25 APRIL 1983 Varsity geen hoogtepunt HOUTEN Wat een hoogtepunt in de geschiedenis van het studenten roeien had moeten worden werd een dieptepunt van de jubileum-Varsity. omdat Orca snel met de massief gouden blikken naar huis ging. Orca-slagroeier Steven van Groningen, die het Leidse Njord verliet nadat hij weigerde met het oog op zijn voorbereiding voor de wereldkampioen schappen. die hij belangrijker acht. speciaal naar de Varsity toe te trainen, haalde met Abelsma. Helsloot en Paulssen zijn gram. Slechts twee keer heeft de nieuwe Orca-ploeg in deze formatie samengevaren. De boot van de Utrechters kwam pas zaterdagnacht aan. Het Utrechtse viertal lag aan de start naast Varsity-winnaar 1982 Aegir. waarin opgeno men de winnaars van het brons tijdens de wereldkampioen schappen in Luzern Hoekstra en Adema. De Groningers wa ren sterk favoriet vóór de zo begeerde zege in het hoofd nummer. Op de eerste duizend meter van de totale driedui zend meter werd Njord afgetroefd en daarna ging de strijd slechts tussen Aegir en Orca. Een pure krachtsexplosie van de Utrechters bracht Orca voorbij Aegir. -ia Orca de 100e ROOSENDAAL Ondanks de slechte weersomstandigheden, regen en koude, is Elly van Hulst (Olympia 48. Den Haag) zater dag bij de strijd om de nationale vijf kilometer titel voor dames in Roosendaal, slechts ruim twee seconden verwijderd gebleven van het Nederlandse record. Elly van Hulst liep de 5000 meter in 15 minuten en 50.6 seconden. Het nationale record staat se dert 11 juli 1981 met 15.48.29 op naam van Carla Beurskens. die deze prestatie in Oslo leverde. Elly van Hulst had in de wed strijd een aanval willen doen op de nationale records op de 3000 (9.05.6) en 5000 meter. Al na 1500 meter zag coach Theo Kersten gezien de omstandigheden het nutteloze van een recordpoging in en liet Elly van Hulst zich concentreren op het veroveren van de titel. Joost Borm van Phoenix veroverde de titel bij de heren op de tien kilometer. Hij verwees John van der Wansem naar de tweede plaats, met slechts eentiende seconde verschil. MEERSSEN Peter Post was niet bijster tevreden zaterdag na afloop van de Amstel Gold Race. Niet alleen omdat het voor de derde keer in successie niet was gelukt een eigen mannetje op het erepodi um te krijgen, maar voor al door de manier waarop zijn ploeg in de finale had gereden. Hoewel aanvan kelijk met vijf en later zelfs met zes coureurs ruimschoots vooraan ver tegenwoordigd,, deed nie mand een serieuze poging om de ontsnapte Phil An derson te achterhalen. De Australiër, die twee jaar geleden door het dragen van de gele trui in de Tour de France voor het eerst in het nieuws kwam, had dan ook geen enkele moeite zijn eerste klassieke zege veilig te stellen. De winnaar was er zelf een beetje verbaasd over. dat het allemaal zo gemakkelijk was gegaan. ..Raas en zijn mannen zaten er kennelijk door", zo Phil Anderson (links) is hier nog in gezelschap van Joop Zoete melk. Later zou de Australiër alleen op avontuur gaan. concludeerde hij. Het was ge deeltelijk waar. Raas vertelde zich niet honderd procent fit te voelen, hetgeen nog eens werd bevestigd toen hij in de eindsprint door Jan Bogaert werd verslagen Toch bleven de nodige vraag tekens bestaan. Mede door een reeks tegenstrijdige verklarin gen van onder meer Wijnands en Van Vliet. Post zag echter weinig reden om moeilijk te doen. Voor hem stond vast. dat zijn coureurs te weinig kilome ters hadden gemaakt de laatste tijd. Kritisch klonk het: ..Je moet de Waalse Pijl en Lüik- Bastenaken-Luik rijden om een goede Gold Race te.kun nen doen. Ze zijn oud genoeg om hun verplichtingen te ken nen. Het zijn geen kinderen, je kunt ze niet aan de hand ne men. Ze zullen wel niet beter gekund hebben". Versterking Het zat de lange ploegleider niet lekker. Uiteindelijk had hij ook nog opdracht gegeven dat Raas en Wijnands na een door Maertens aan de >)oet van de Keuteberg veroorzaakte valpartij geen trap extra moes ten doen. omdat uit de achter hoede versterking kwam op dagen in de personen van Lubberding en Hanegraaf. De kopgroep bestond op dat mo ment uit zeven coureurs. Naast Raas en Wijnands waren dat de prima draaiende Zoete melk. Steven Rooks. Ander son, Van der Poel. Boyer en De Wilde. Hoewel Hanegraaf en Lubberding ook Bogaert en Schipper in hun kielzog mee trokken. was het besluit van Post niet zo gek. Alleen had hij buiten de waard gerekend, die Anderson heette. Op het moment, dat de aan sluiting tot stand kwam. sprong de Australiër weg. Al leen Zoetemelk kon hem nog volgen. De ploeg van Post werd daarna, volgens de regels van het spel, gedwongen het vuile werk op te knappen, maar dat had geen resultaat. Uiteindelijk was het Steven Rooks, die op de Cauberg de koplopers weer binnen bereik bracht van de inmiddels tot ruim twintig coureurs uitge groeide achtervolgende groep. Leo van Vliet, die uit de ach terhoede kon terugkomen: „Ik snapte het ook niet. Ik was nog goed en ben maar op kop gaan rijden. We hadden er ei genlijk een ploegentijdrit van moeten maken, maar het hoef de zeker niet" Van der Velde ontweek een direkt antwoord: „Ik heb er zeker geen ver stand meer van!", riep hij la chend uit. En Wijnands ten slotte: ..Raas was niet fit. De afspraak was dat we op de an deren zouden wachten en toen gingen Anderson en Zoete melk weg. Later ging het ook niet meer. We hadden al een keer of drie een gat dicht moe ten rijden en waren achter adem". De grote verliezer. Jan Raas. tenslotte: „Ik was niet groots. Een beetje kramperig. Te weinig kilometers gemaakt. Alleen Wijnands was nog re delijk". Waarna hij geïrriteerd onder de douche verdween. Post liet doorschemeren, dat het op deze manier niet verder zal kunnen doorgaan. Mede met het oog op de Tour de France liet hij merken - ook al door de blessures van Knete- mann en De Rooy - al verder te kijken. Met name toen het fenomeen „gastrijder" ter sprake kwam. Dreigend klonk toen: „Ik heb mijn maatrege len al getroffen". Met andere woorden: wanneer de Raleigh- vedetten er niet in slagen de lijn van de eerste successen tij dens de aanloop van dit sei zoen door te trekken, dan zal de Amstelvener vermoedelijk nog wel voor een paar surpri ses zorgen. PETER VAN PUTTEN Door zijn derde plaats in de Goldrace heeft Jan Raas zijn voorsprong in het Super Prestige-klassement vergroot met 15 punten. De stand is: 1. Jan Raas (Ned) 145 punten 2. Giuseppe Saronni (Ita) 100. 3. Ste ven Rooks'(Ned) 85. 4. Hennie Kui per (Ned) 75. 5. Phil Anderson (Aus) en Sean Kelly (Ier) 70, 7 Bernard Hi- nault (Fra) en Rene Bittinger (Fra) 60. 9 Fons de Wolf (Bel) en Frances co Moser (Ita) 50 -CASTELLAR DE NUCH Bernard Hinault heeft gisteren in de vijfde etappe van de Ronde van Spanje de leiders trui overgenomen van zijn ploeggenoot Dominique Gaig- ne. De viervoudige Tourwin naar eindigde in de eerste bergrit van San Quirze del Valles naar Castellar de Nuch als tweede, drie seconden ach ter Alberto Fernandez. Hennie Kuiper, die tweede stond in de algemene rangschikking op één seconde, miste de leiders trui op een haar. In de laatste meters moest Kuiper de Fransman laten gaan. Hij ver speelde zes seconden, net te veel om het begeerde tricot over de schouders te trekken. De eindzege van de Fransman Pascal Jules, ploeggenoot van Hinault. kwam zaterdag in de laatste etappe van de open Omloop van de Sarthe niet meer in gevaar gekomen. Hij behield in het eindklassement een voorsprong van 17 secon den op zijn landgenoot Claude Moreau. De Sealinkrace. een open wie lerronde in Groot-Brittannië. heeft een eclatant succes opge leverd voor de Nederlandse wielrenners. Bert Wekema won de etappewedstrijd en de Nederlandse ploeg bezette de eerste plaats in het ploegen- klassement. Op de laatste dag kwam de zege van Wekema. die drie etappes w"on. niet meer in gevaar. In het eind klassement had de Drent een voorsprong van ruim een mi nuut op de Brit Tony Doyle. Johan van der Velde heeft gis teren de profronde van Gal- der, het openingscriterium in Nederland, gewonnen. De na tionale kampioen versloeg in de eindsprint zijn medevluch ter Wies van Dongen. Erwin Kistemaker (Oldenzaal) won gisteren de amateurronde van Noord-Holland voor Fons Schootman (Neede) en Martin Schalters (Noord wijk). De Ronde van Zuid-Friesland was zaterdag gewonnen door Dries Klein (Ter Apel). Het beteken de de derde klassieke over winning van de Groninger in dit seizoen. Henk van Weers (Scheveningen) werd tweede. Henk Havik (Zaandam) derde. Euser geeft toon aan op Zandvoort ZANDVOORT Bij afwezig- heid van Jan Lammers mag Cor Euser aangemerkt worden als de beste coureur van de na tionale autorensport. De 25-ja- rige professional uit Oss schaafde afgelopen zaterdag bij de t kampioenraces op het circuit van Zandvoort weer eens aan die reputatie. Voor het eerst van zijn leven stapte Euser in een sportscar en domineerde met zijn huur wagen onmiddellijk de race in de sports 2000-categorie. Ook de merkenrace in de Toyota Corolla-klasse werd een prooi voor Euser. In de twee man ches veroverde hij een voor deel van tweehonderdste van een seconde op de wel zeer kundig tegenstribbelende Utrechter Job van Oostrum. Thomas Pedersen ging onderuit tijdens de 125 cc-race op het circuit van Monza. De Deen werd daarna bijna overreden door de Oostenrijker August Auinger. Pedersen kwam nog net goed weg en hield geen letsel aan deze val over. MONZA George Looyen stein geldt al enige tijd als een belofte in de Nederland se motorsportwereld. Op het circuit van Monza maakte hij gisteren die prognoses waar. Tijdens de race om de Grote Prijs van Italië in de 50 cc-klasse eindigde Looy enstein met een Kreidler op een fraaie derde plaats derde achter de Italianen Eugenio Lazzarini en Claudjo Lusu- ardi. In de strijd om het we reldkampioenschap bezet Looyenstein thans een ge deelde tweede positie. In hét spoor van Looyenstein volg den op Monza Hans Spaan (vijfde) en Jos van Dongen (negende) Paul Rimmel- zwaan voltooide de wedstrijd niet. In de 500 cc-klasse is de Nederlandse invloed dit sei zoen te verwaarlozen. Jack I Middelburg en Boet van Dulman konden ook in Ita lië, waar de Amerikaan Freddy Spencer opnieuw ze gevierde, geen rol van bete kenis spelen. Beide coureurs 'j, vielen uit met motorpech. HILVERSUM Het uit dunningsproces in het toernooi oih de nationale schaaktitel is zaterdag in een stroomversnelling ge raakt. Zowel Van der Sterren als Van der Wiel dienen alle hoop te laten varen. Het gaat nog slechts tussen landskampi oen Hans Ree, die evenals Jan Timman 5,5 punt heeft, en Langeweg met 5 punten. Er worden nog vier ronden gespeeld. Langeweg heeft het zwaarste programma. Hij speelt vandaag en morgen tegen respectievelijk Ree en Timman. De zevende ronde begon met een remise in een handom draai tussen Langeweg en Cuijpers. Eerstgenoemde dacht kennelijk aan zijn conditie; Cuijpers had net drie zittingen tegen Van der Vliet achter de rug. Hij won de hangpartij met enig geluk. Van der Vliet mis te voor het einde een eenvou dige remiseweg. Hij was ken nelijk aangeslagen toen hij al een uur later tegen Ree moest aantreden. Die speelde een ju weel van een omsingelingspar tij. Toen Van der Vliet de ko ning omlegde, kon hij werke lijk geen zinnige zet meer doen. Het grote werk speelde zich af tussen Timman en Van der Sterren. Zwart verdedigde zich Russisch, op zichzelf al een verrassing. Hij deed er re delijk zaken mee. maar over zag een finesse die hem in een vrijwel verloren stand deed te rechtkomen. Tot verbazing van velen revancheerde Tim man zich. Veelal speelt hij foutloos, maar dit keer kreeg Van der Sterren gelegenheid naar een remise-achtig eind spel te ontsnappen. Toen Van der Sterren evenwel remise wegen miste, toonde Timman op imponerende manier zijn grootmeesterschap. Hij wist een gering voordeel werkelijk op het scherp van de snede in winst om te zetten; het bracht hem nog net naast Ree op kop. Het zettenverloop van de partij Tim- man-Van der Sterren uit de zevende ronde was als volgt: wit: Timman; zwart: Van der Sterren. Russische partij. 1 e2-e4. e7-e5; 2. Pgl-f3, Pg8-f6; 3. Pf3xe5, d7-d6; 4. Pe5-f3, Pf6xe4; 5. d2-d4. d6-d5; 6. Lfl-d3. Lf8-e7: 7 0-0. Pb8-c6: 8 Tfl-el, Lc8-f5; 9. c2-c4, 0-0; 10. Pbl-c3, Pe4xc3; 11. b2xc3, Lf5xd3; 12. Ddlxd3. d5xc4; 13. Dd3xc4, Le7-d6; 14 Tal-bl, Tf8-e8; 15 Lcl-e3. Dd8-f6; 16. Dc4-a4, b7-b6; 17. Le3-g5. Df6-g6; 18. g2-g3, Pc6-e7; 19. Lg5xe7, Te8xe7; 20 Kgl-g2, h7-h6; 21 Telxe7. Ld6xe7; 22. Tbl-el. Dg6-d6; 23. Da4-a6. Le7-f8; 24. Da6-b7, Ta£d8; 25. Pf3-e5. Dd6-d5 26. Db7xd5. Td8xd5; 27 Pe5-c6. g7-g6; 28. Tel-e7. Td5-a5; 29. Te7xc7. Ta5xa2; 30. Pc6xa7. Ta2-b2; 31. c3-c4, Lf8-b4; 32. Tc7-c6. Lb4-el; 33. Tc6-f6. Kg8-g7; 34. Tf6-f3, Tb2-c2; 35. Pa7-b5, Tc2xc4; 36. Pb5-d6, Tc4xd4, 37. Tf3xf7 Kg7-g8; 38. Tf7-f6, Kg8-h7; 39. Tf6-e6, Lel-b4; 40. Pd6-e4, Kh7-g7, 41. Kg2-f3, Lb4-c5; 42. g3-g4. Td4-d7; 43. h2-h4. Td7-e7; 44. Te6-c6. Te7-f7 45. Kf3-g3. Lc5-d4; 46. f2-f4. Ld4-c5; 47. h4-h5, g6xh5; 48. g4xh5, Lc5-e3; 49. Tc6-g6 Kg7-f8; 50. Pe4-f6. Tf7-g7; 51. Pf6-d5. Le3-d4; 52. Kg3-f3, Tg7xg6; 53. h5xg6, Kf8-g7; 54. KÏ3-e4, Ld4-c5; 55. f4-f5, h6-h5; 56. Pd5-f4, h5-h4; 57. Pf4-e6 Kg7-f6; 58. g6-g7, Kf6-f7; 59. f5-f6. h4-h3; 60. Pe6-g5 Kf7-g8; 61 Ke4-f5, Lc5-d4; 62 Pg5xh3 zwart geeft op Problemen judocoach Snijders LONDEN Bondscoach Pe ter Snijders zal vandaag be kend maken hoe de Neder landse afvaardiging voor het toernooi om de Europese judo kampioenschappen in Parijs er uitziet. De open Engelse titel strijd, die dit weekeinde in Londen is gehouden, heeft de keuzeheer enkele problemen opgeleverd. In het middenge wicht heeft Snijders drie kan didaten voor één plaats. Bij de half-zwaargewichten doet zich een soortgelijk vraagstuk voor. Ben Spijkers voegde zich in de klasse tot 86 kilogram bij Bert Verhoeven (verliezend finalist tegen Spijkers) en Eddie Kas pers. die al eerder aan de eisen hadden voor selectie hadden voldaan. In "de categorie tot 95 kilogram slaagde Jan Rap- mund voor zijn internationaal „examen". Bij de half-zwaar- gewichten staat Snijders voor iets minder ingewikkelde puz zel. Hij moet kiezen tussen Leo van Oosten en Jan Rapmund, die in iLonden pas in de finale werd gestuit door de Belg Ro bert van der Walle. Zwitserse overmacht in verregende zijspancross GUADALAJARA De ope nings-Grand Prix in de strijd om het WK zijspancross is gis teren in het Spaanse Guadala jara voor een groot deel verre gend. Er werd slechts één manche gehouden. De Zwit sers Bollhalder/Btisser zege vierden voor hun landgenoten Grogg/Hüsser. Mari Bens, die pas in laatste instantie een plaatss in de Spaanse' Grand Prix verdienden, was met bak kenist Piet van Deutekom ver rassend de beste Nederlander op een zesde plaats. De tweede manche werd afgelast, omdat hevige regenval het normaal gesproken stoffige circuit in een ware mpdderpoel had ver anderd. Autocoureur omgekomen ROVERSIDE De Westduit- se autocoureur Rolf Stomme len is gisteren tijdens een in ternationale wedstrijd in Cali- fornrnie om het leven geko men. De 39-jarige Stommelen verloor in de negende ronde van de Grand-Prix Endurance in Riverside de controle over zijn Porsche. De wagen ramde een muurtje, ging over de kop en vatte vlam. De vroegere formule-1 coureur, die later drie keer de 24-uursrace van Daytona won, werd naar het Memorial Ziekenhuis in Ri verside vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen be zweek. BLACKPOOL Van het voornemen om Bert Sittq bij zijn afscheid als coach van de zwem bond op overwinning te trakteren en in het water te gooien, I gistermiddag alleen het tweede doorgegaan. EngelaJ won de traditionele interland in Blackpool met ruiif cijfers: 194-166 na een voorsprong van 87-77 waarn de eerste dag was afgesloten. De cijfers weerspiegeld het verschil in aanpak: in Engeland meer dan vijffl full-time trainers, die overigens met z'n allen niet hel ben verhinderd dat achttien van de beste Britse zweq mers en zwemsters zijn uitgeweken naar de Verenig Staten en Nederland, waar het de scheidende bon^ coach slechts gegeven was zijn functie op part-time 1 sis uit te oefenen. ula Nogal logisch dat Nederland de wedstrijd in de breedte verlo< Maar eigenlijk volstrekt onlogisch dat Annemarie Verstappc Conny van Bentum, Petra van Staveren, Frank Drost. Edwa Maasdijk en vooral Jolanda de Rover zich zo sterk manifestee den dat ze de wedstrijd hadden kunnen winnen als zij op n I(J] meer nummers waren ingezet. Sitters wilde echter die overk r> lasting vermijden. Een terecht besluit, gezien het weinige wat voor Nederland op het spel stond. De 4x200 meter vrijeslagploeg dames, die een maand geleden Drachten met een tijd van 8.17,68 nog op weg leek naar de w reld- en Europese limiet, zwom nu in dezelfde opstelling (V '/JV Bentum, De Jong, Van der Meer en Verstappen) bij gebrek a r tegenstand vijf seconden langzamer. De enige recordbreker w de 15-jarige Brabander Arthur de Rouw, die met 8.33,18 als U sentijd op de 800 meter en 16.09,10 als eindtijd na 1500 me twee adspirantenrecords scherper stelde. Hij werd daarbij gegangmaakt door Frank Drost, die uitstekei in vorm was en buiten mededinging een kansje waagde het s jerr niorenrecord te pakken. Na zijn zege op de 400 meter vrije si Jenu In 3.59,41 (slechts 0,15 seconden van zijn eigen nationale recor en zijn overwinning op de 200 meter vlinderslag (2.04,33) p een aandeel in diverse estafettes, zat er echter niet meer in. 1 niet wegneemt dat de Amersfoorter met meer tevredenheid de wedstrijden in Blackpool kon terugzien dan Hans Kroes. w Lissenaar, die een zwaar trainingsprogramma afwerkt, ve ^na scheen weliswaar net zo vermoeid aan de start als in Drachte maar vermande zich wat meer met als gevolg dat hij op de 1 meter vrije slag de snelle Brit David Lowe achter zich hield. Het meest in het oog lopend waren echter de verrichtingen va Jolanda de Rover. De lange Amstelveense rugslagzwemster 1 verde zaterdag op de 200 meter met 2.16,39 de op één na bes prestatie uit haar carrière. Twee seconden beter dan bij het W TS. in Guayaquil en slechts één seconde boven de tijd waarmee anderhalf jaar geleden bij de EK in Split verrassend twee werd. Eerst won ze de 100 meter om daarna op de 200 mei wisselslag dank zij een uitstekende laatste 50 meter twee seco^ den van haar persoonlijke toptijd af te halen. '%-su ïilh wel ina li- al. \sh: gifti oliei daai WENEN De 27-jarige Nor- man dello Joio zorgde gisteren voor de vierde Amerikaanse zege in de vijf jaar dat de we reldbeker voor springruiters bestaat. Met het duurste paard ter wereld, de voor ruim an derhalf miljoen gulden uit Frankrijk angekochte hengst I Love You, bleef de ruiter uit Connecticut in beide manches van het derde springconcours voor 7000 kijkers in Wenen zonder fouten. De voor eigen publiek rijdende Hugo Simon eindigde met Gladstone als tweede. Wereldkamploené Melanie Smith uit de Verenig de Staten werd met Calypso derde. De beslissing viel tij dens de eerste omloop. Glad stone maakte een springfoiitje, oor2 op Da waardoor zijn berijder Sim<T„jf. bij de sterke Amerikaan concurrentie achterop raak j Nochtans is Simon de meq succesvolle ruiter tijdens wereldbekertoernooien: t kens eindigde de 40-jari Oostenrijker bij de eerste vi<c Nederland had het recht Ji Tops en Rob Ehrens naar vijfdaagse evenement af vaardigen. Tops moest schrijven wegens ziekte v; één van zijn paarden. Ehre zakte gisteren naar de plaats. Met het paard Reine vio had de Nederlander twee onderdeleen de 21e po: tie ingenomen. Ehrens en R( nol vio kregen 33 1/2 straf pui ten. MUNCHEN De Sovjet-Unie heeft afgelopen weekeinde t heel volgens de verwachting de Europese ijshockeytitel ver< verd. Na zeges op Tsjechoslowakije (5-1) en Italië (11-1) zijn superieure Russen voor de Europese titel buiten bereik gekome van de concurrentie. Voor het wereldkampioenschap wordt n< een finaleronde gespeeld, waarin de beste vier landen het o| nieuw tegen elkaar opnemen. Naast de Sovjet-Unie heeft Zwi an o den zich reeds voor de finaleronde geplaatst. "EN n g De Westduitsers zijn in eigen land gebrand op een plaats bij beste vier. Tsjechoslowakije ondervond die dadendrang giste avond in de met 10.500 toeschouwers uitverkochte Olympia! te Miinchen aan den lijve. Vorig jaar, tijdens de strijd om 1 WK in Helsinki, hadden de Westduitsers een sensationele zei geboekt (4-2), ditmaal sleepten ze een gelijkspel uit het vuur: 3* Door dit resultaat is West-Duitsland nog niet helemaal uitg< mrc schakeld voor de finaleronde. De ploeg bezit zeven puntei^ evenals Tsjechoslowakije, dat een beter doelsaldo heeft. Canad dat derde staat, heeft acht punten. Oost-Duitsland en Italië na de wedstrijden in het weekeinde zeker van een plaats i degradatiepoule.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20