Kerkleiders Uppsala roepen op tot verzet tegen „nucleaire terreur" CeidóeSouAonJ Socialisten favoriet bij Portugese verkiezingen „GEACHT KAMERLID", VREDESACTIE VAN BROEDER-RELIGIEUZEN Paus vraagt godsdienstvrijheid voor katholieken in Sovjet-Unie Eensgezindheid over doel PORTUGEZEN MOE NA TIEN CAMPAGNES IN NEGEN JAAR ►Ji'Wlj, ij QeidócQowuvnt MAANDAG 25 APRIL 1983 PAGIN ill TITUS BRANDSMASTICHTING KAPITTELT MGR. ZWARTKRUIS De Titus Brandsmastichtingj waarin orthodoxe katholieken, onder wie Klaas Beuker, zich hebben verenigd, verwijt bisschop Zwartkruis van Haarlem contractbreuk ten opzichte van zijn werkgever, de paus van Rome. Tot deze conclusie komt de stichting na de diocesane werkdag voor kerk en samenleving, die zaterdag in de kathedrale basiliek Sint-Bavo te Haarlem is gehouden. Daarbij werd de kerk voor de eerste maal gebruikt voor een niet-liturgische bijeenkomst. Dit is, volgens de Titus Brandsmastichting, in strijd met canon 1128 van het kerkelijk wetboek en men had dan ook twee waarnemers, onder wie een jurist, gezonden om de overtreding van het kerkelijk wetboek op de gevoelige plaat vast te leggen. De foto's zouden vandaag per expresse, mo gelijk per vliegtuig, naar Vaticaanstad worden gestuurd. De stichting hoopt op afzetting van bisschop Zwartkruis. De pausgetrouwe groepen „Pro Ecclesia et Fide" en de Stichting Rooms- - Katholiek Parochieherstel hebben in een telegram aan het Nederlands episcopaat en de pauselijke nuntius de vraag aan de orde gesteld of na zaterdag de kathedraal niet opnieuw gewijd moet worden. PROF. MEYER: „Scheiding kerken is nu geschiedenis" De scheiding tussen de rooms-katholieke kerk en de protestantse kerken, date rend uit de zestiende eeuw, is geschiedenis geworden. Deze geschiedenis moet vervangen worden door gemeenschap pelijke geschiedenis. De toe nadering tussen de r. k. kerk en de protestantse kerken schrijdt voort, hoewel er ook sprake is van een zekere ver moeidheid. Dit zei prof. dr. Harding Meyer zaterdag te Amster dam op de generale kerkelij ke vergadering van de Evan- gelisch-Lutherse Kerk. Prof. Meyer, verbonden aan het oecumenisch instituut in Straatsburg, sprak over de stand van zaken in het ge sprek tussen de lutherse kerk en de rooms-katholieke kerk, waaraan hij namens de Lu therse Wereldfederatie deel neemt. Spectaculaire ontwikkelin gen in de oecumenische be weging voorzag hij voorlopig niet. De kaarten moeten als het ware opnieuw worden geschut, maar daarna kan er toch wel een nieuw begin mogelijk zijn, volgens dr. Meyer, die wel wees op het gevaar, dat er thans een dui delijke scheiding is tussen links en rechts ten aanzien van de problemen in de sa menleving. Verwijdering daarover zou volgens hem een nadelige factor in de ont wikkeling van de oecumene kunnen zijn. Een Nijmeegse communiteit van broeder-religieuzen is onder de titel „Geacht Kamerlid" begonnen met een vredesactie. Zij nodigen daarin andere groepen reli gieuzen uit om, in het kader van de komende beslis sing over de plaatsing van kernraketten, Tweede-Ka merleden te „adopteren". Het is de bedoeling, dat elke groep met een volksvertegenwoordiger in gesprek en briefwisseling gaat over de argumenten die zullen wor den gebruikt om met ja of nee op het plaatsingsbesluit te reageren. De religieuzen willen daarbij duidelijk aandacht vra gen voor de bijbels-theologische argumentatie en voor de relatie tussen kernbewapening en de armoede van de Derde Wereld. De deelnemende religieuzen, zo zegt de initiatiefgroep, die gevestigd is aan de Mr. Franc- kenstraat 70, 6522 AG Nijmegen, moeten er voor zor gen, dat deze religieuze, ethische en Derde-Wereldmo tieven gaan meewegen „op weg naar nee tegen de plaatsing". Men hoopt zoveel invloed op de diverse ka merleden te kunnen uitoefenen, dat er uiteindelijk geen meerderheid in de Tweede Kamer komt voor de plaatsing van de nieuwe kernwapens. Dezelfde religieuzen hebben in het jongste nummer van het „Tijdschrift Nederlandse Religieuzen" laten weten, dat zij zich hebben aangesloten bij de „Bewe ging Weigering Defensiebelasting", welke beweging wordt gevormd door mensen, die er bezwaren tegen hebben, dat zij door het betalen van belasting ook mee betalen aan de (kern)bewapening. De broeders zeggen, dat zij hun stem willen laten horen, samen met vele anderen. „We willen laten weten, dat we tegen kern wapens zijn. We willen ons daarmee niet verdedigen. Daarom willen we ze doodeenvoudig niet in ons land. Misschien kunnen we samen met anderen invloed uit oefenen op ons parlement, opdat we straks uit humane en christelijke motieven besluiten niet meer mee te doen aan de bewapeningswedloop". De kerken moeten het verzet tegen de „nucleaire terreur" versterken. Christenen moe ten niet aan de voorbereiding van een oorlog met kernwa pens meedoen. Zij moeten de afschrikking met kernwapens afwijzen. De kerken kunnen zich in dit verband niet bui ten de politiek houden, on danks alle daarmee verbon den pijn en compromissen. Dit vermeldt de slotverkla ring van de conferentie „Le ven en vrede", die gisteren in Uppsala werd beëindigd. Op uitnodiging van Olof Sundby, het hoofd van de lu therse kerk in Zweden, heb ben, zoals gemeld, hieraan 150 kerkleiders uit ruim zestig landen deelgenomen. Uit Ne derland waren aanwezig prof. dr. H. Berkhof voor de Raad van Kerken en drs. L. J. Ho- gebrink, die namens de Ne derlandse hervormde kerk zitting heeft in het IKV. Er waren vertegenwoordigers van de protestantse, angli caanse, Russisch-orthodoxe als de rooms-katholieke ker ken waren vertegenwoordigd. Een meerderheid van de deel nemers wees niet alleen het gebruik maar ook het bezit van kernwapens af als in strijd met het geloof. Daarom moet er druk op de regerin gen worden uitgeoefend, zo dat over vijf jaar via kleine, controleerbare stappen alle kernwapens uit de wereld verwijderd zijn. Voor de tus sentijd wordt voorgesteld: geen produktie van nieuwe kernwapens, eenzijdige stap pen voor vrede en ontwape ning en geld dat voor defensie bestemd is, gebruiken voor de nood van de armen in de we reld. De conferentie vraagt de ker ken aan het vredeswerk de hoogste prioriteit te verlenen. Daarvoor zijn programma's nodig, waaruit christenen kunnen leren theologisch te denken, oorzaken van conflic ten op te sporen en het kwaad geweldloos te bestrijden. Ver der pleit de slotverklaring voor de oprichting van een internationaal christelijk vre- desinstituut. De internationale wapenhan del wordt in de slotverklaring scherp veroordeeld. De groei daarvan gaat gepaard met een toenemend aantal militaire regimes in de wereld. De oor logen die in de laatste jaren vooral in de Derde Wereld zijn gevoerd, werden voorbe reid door de wapenhandel. Voor de bewoners van de Derde Wereld betekent de strijd voor de vrede niet al leen uitzicht op een einde aan gewapende conflicten, maar ook op een rechtvaardiger economische ordening in de wereld. De slotverklaring werd opgesteld door een in ternationale redactiecommis sie. Tijdens de urenlange dis cussies was er onenigheid over de vraag of reeds het be zit van kernwapens in strijd met Gods wil is. De meerder heid vond van wel, de min derheid (vooral Westduitsers en Noordamerikanen) dacht daar anders over. Paus Johannes Paulus II heeft de regering van de Sov jet-Unie gevraagd de nodige vrijheid van godsdienst en ge weten toe te staan aan rooms- -katholieken in de USSR. Hij deed dat in een toespraak tot een groep bisschoppen uit Li touwen, die voor de eerste keer in vijfenveertig jaar naar Rome mochten reizen voor hun eigenlijk om de vijf jaar terugkerende ad-liminabe- zoek. De paus bracht de slo takte van Helsinki in herin nering, waarin gedetailleerde voorwaarden tot godsdienst vrijheid zijn opgenomen. Ook sprak hij de hoop uit, dat in de toekomst voor alle ze ven diocesen van de Sovjetre- ftubliek Litouwen een regu- iere bisschop kan worden be noemd. Er zijn thans in Litou wen vijf apostolische admini strators. De paus uitte zijn grote bezorgdheid over de ernstige problemen, waarmee de katholieke kerk in Litou wen worstelt, voor alles de te rugloop in het aantal priesters nu het enige seminarie de vraag niet kan vervullen. Niet alle jongemannen die hun roeping om priester te worden willen volgen, wor den toegelaten op het pries terseminarie van Kaunas, al dus de paus. Met een toespeling op de tal rijke in het verborgene opge leide geestelijken in Litou wen, bracht paus Johannes Paulus II zijn solidariteit tot uitdrukking met „alle tot dienst aan de Heer geroepe nen, die gedwongen buiten het seminarie moeten blij ven". De paus zei het leven van de kerk in Litouwen nauwlettend te volgen en hij sprak er zijn voldoening over uit, dat „de natie die mij zo na aan het hart ligt haar geloof en trouw aan de Heilige Stoel in de loop van eeuwen, in weerwil van beproevingen, onafgebroken heeft bewaard". Tot slot bracht hij het marte laarschap van veel bisschop pen, priesters, religieuzen en leken voor Christus en de kerk in de herinnering. Glashelder en doorzichtig Bij de ingang van het St.-Pietersplein zijn ten behoeve van de toeristen, die vooral in dit Heilig Jaar naar Rome zullen komen, glazen telefooncellen geplaatst. Dat heeft, zeggen de instanties, twee voordelen: de bellers kunnen gewoon doorgaan van het uitzicht te genieten en voor de niet-bellers wordt het uitzicht over het plein niet verknoeid, zoals gesloten metalen cellen zou den doen. Een even doorzichtige als glasheldere redenering. PER week 25 uur werken: dat is waar de PvdA, denki *n over een herverdeling van de beschikbare arbeid, uitein lijk hoopt uit te komen. Het is dus niet alleen een regerii partij als het CDA die voorziet, dat er heel wat werk I evenredig loon zal moeten worden ingeleverd om een eim illia maken aan de economische crisis. Tijdens het driedaags c ting gres van de PvdA bleek, dat ook de belangrijkste opposi ^fa partij daar uiteindelijk zo over denkt. EeN verheugende maatschappelijke eensgezindheid der! ve over het uiteindelijke doel, terwijl de verdeeldheid vooral toespitst op de weg waarlangs dat doel bereikt m worden. Desondanks slagen de politieke partijen er helaa weinig in om brede lagen van de bevolking duidelijk te ken, dat zij het althans eens zijn over het einddoel. Door gebrek aan duidelijkheid leven tal van belangengroepen steeds in de waan, dat er in dit land met de botte bijl gewe wordt bij de sanering van de overheidsfinanciën en and zaken, terwijl dat misverstand eigenlijk niet nodig zou zi dat lofii EeN grote oppositiepartij als de PvdA heeft er, met het op de gunst van het kiezersvolk, natuurlijk niet zo veel lang bij om duidelijk te maken dat haar doel uiteindelijk een forse herverdeling van arbeid en bijbehorend inkonj»' is. De regeringspartijen zouden er echter goed aan doen komende tijd duidelijk te maken, dat eigenlijk alle politii partijen uiteindelijk hetzelfde doel nastreven: korter wer) en minder loon voor iedereen, en minder overheidsuitgav OOK verder kan het verloop van het congres van de Pv over het algemeen als redelijk gekenschetst worden. C t n' gressen van deze partij zijn altijd vrij onvoorspelbaar; de keer wordt de monarchie afgeschaft en een andere k stal neemt een meerderheid weer een ander absurd besluit, afloop heeft het partijbestuur er dan de handen vol aan alles weer in redelijke banen terug te brengen. Dit keer dat niet nodig. Een officiële erkenning -van de PLO kon voorbeeld worden voorkomen. Er was eigenlijk maar één surde uitspraak en die kwam van partijvoorzitter Max den Berg zelf. Hij wilde het defensiebudget fors verlagen het daardoor vrijgekomen geld in de overheidssfeer te bei den aan de bestrijding van de werkloosheid. Dat doel is sympathiek, maar het middel is onjuist. nrm JUIST omdat ons land al zoveel doet om tot een tweezijd ontwapening te komen wat de kernwapens betreft, moet 1 md< derland er tegelijkertijd veel aan gelegen zijn de westerse fensie krachtig genoeg te houden. Dat kan alleen doorti voor te zorgen, dat ook de conventionele bewapening op tn voldoende peil blijft. En conventionele bewapening krdei geld. Een anti-kernwapenbeleid binnen de NAVO is dus gelijkertijd een duur beleid. De regering-Lubbers onderk jks dat en overigens deed het tweede kabinet-Van Agt, waar joli PvdA aan deelnam, dat ook. Maar Max van den Berg is plotseling vergeten. Aan de verbreiding van het misverstaei dat al die overheidsmaatregelen om de werkloosheid teruj dringen en de economie weer een kans te geven niet elcjei! nodig zijn en dat het makkelijk anders kan, leverde de so Vn listische partijvoorzitter daarmee een betreurenswaan ;p. bijdrage. DE alt jacl nin weg \ercl; ei sihu 1 )se SP, Runderlapje met witlof en aardappelen tweekleurenvla Nodig voor twee personen: 200 g doorregen runderlap, 20 g margarine, zout, pe per, uitje, tijm, 1 theelepel azijn; 500 g witlof, zout, 0,5 dl melk, 2 theelepels maizena, 10 g margarine, nootmus kaat, peper; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker; 2,5 dl melk, 10 g cacao, 22 g suiker, 12 g maizena; Bak de runderlap in hete mar garine bruin. Temper het vuur sterk, kort voordat het vlees bruin genoeg is. Leg het dek sel schuin op de pan en doe er zoveel lauw water bij dat het erge bruisen vermindert. Voeg vervolgens zout, peper, gesnip perde ui, tijm en azijn toe en stoof het vlees mals in ruim twee uren. Gebruik voor het stoven de kleinste pit van het fornuis, (de aansteekvlam van een gasfornuis is vaak al groot genoeg). De stooftijd is veel korter bij gebruik van een hoge-drukpan; drie kwartier en het vlees is mals. Pel de witlof schoon en snijd het in stukken van circa drie centimeter. Doe alleen het vaste deel onderaan de struik jes weg. want dat smaakt wat bitter. Kook de groente met heel weinig water gaar in acht minuten. Gebruik liever geen aluminium pan, daarin wordt het witlof vaak glazig. Giet het kooknat in de groenteschaal, roer door het witlof melk die gemengd is met maizena en laat de groente al roerende nog even aan de kook komen. Voeg de margarine toe en zo nodig wat kooknat. Strooi er nootmuskaat en peper over. Bereid twee vlaas van gelijke dikte en schenk die als ze af gekoeld zijn tegelijk in een schaal of in schaaltjes: op deze manier ontstaat er een rechte afscheiding tussen te twee kleuren. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Franciaco Sa Carneiro, ...inspirerend leider... Francisco Pinto Balsemao ...geen greep op partij.. Mario Soarez weer de grote favoriet... LISSABON De alge mene verkiezingen, de tiende campagne in de reeks sinds 1974 die vandaag in Portugal worden gehouden, gaan naar alle weaarschijnlijk- heid een overwinning opleveren voor de Socia listische Partij van Mario Soarez. De socialisten hadden daarvoor geen betere dag kunnen kie zen, want 25 april is de negende verjaardag van Portugals linkse revolu tie. Sinds de val van ge neraal Salazar is het de elfde keer dat het land naar de stembus moet. Maar als de verwachtingen uitkomen en de socialisten inderdaad winnen, zal dat niet zozeer komen door een oplevend enthousiasme voor het socialisme alswel door een gebrek aan politieke te genstand. Want de rechtse partijen die zo briljant sa menwerkten onder het vaan del van de Democratische Alliantie met aan het hoofd de inspirerende sociaal-de mocraat Francisco Sa Carnei ro, zijn nu al enige tijd op drift. Dr. Sa Carneiro die in 1980 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam, smeedde een coalitie tussen sociaal-de mocraten, christen-democra ten en monarchisten en deze coalitie behaalde bij de ver kiezingen van 1979 de eerste absolute meerderheid sinds 1974. De coalitie was echter geheel afhankelijk van de sterke persoonlijkheid van Dr. Sa Carneiro en begon na zijn dood uiteen te vallen. Carneiro's opvolger, Francis co Pinto Balsemao, werd van meet af aan geconfronteerd met dwarsliggende coalitie partners en in december vo rig jaar gaf hij openlijk toe dat zijn positie onmogelijk was en trad af. De alliantie kon het niet eens worden over een opvolger met als ge volg dat president Eanes ge noodzaakt was vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Dit gebrek aan vrijwilligers om Balsemao op te volgen is symptomatisch voor de pro blemen waarmee het land worstelt. Niemand, ook de so cialisten niet, staat te popelen om het land door de moeilij ke economische periode te voeren die het land nu door maakt en het enthousiasme voor de politiek heeft sinds de revolutie nog nooit op zo'n laag pitje gestaan. Tijdens haar regeerperiode heeft de Democratische Alli antie projectontwikkelaars in toeristiscne gebieden de vrije hand gegeven, maar toch zijn er nog steeds dorpjes die geen elektriciteit en geen stro mend water hebben. Vorig jaar stortte de lagere school van Monchique in als gevolg van verwaarloosd onderhoud gelukkig in het weekeinde toen er geen kinderen waren en studenten uit Faro de monstreerden onlangs in een ziekenhuis waar een mede student met een gebroken arm was gestorven aan koud vuur als gevolg van medische verwaarlozing. „Voor de toeristen hebben wij Portugezen helemaal niets te betekenen", zei Hugo Santos, een 16-jarige student. „In de zomer profiteert de Algarve van hun geld, maar de rest van het jaar zijn we weer aangewezen op onze in- fra-structuur van de Derde Wereld". De inwoners van de Algarve stemmen van oudsher links en zweven tussen communis ten, socialisten, en de sociaal democraten, de progressiefste partner van de nu aftredende regeringscoalitie. Thuisblijvers De burgemeester van Faro, kolonel Manuel de Silva, is onafhankelijk. Hij ziet de strijd in zijn gebied als een strijd tussen socialisten en so ciaal-democraten. Op het mo ment heeft het gebied drie leden van de Democratische Alliantie in het parlement zitten, twee socialisten en twee communisten. „Ik denk dat het aantal thuisblijvers dit jaar groter zal zijn, want de mensen krijgen genoeg van al die verkiezingen", zei hij, „maar er zal waarschijn lijk ook een verschuiving naar het socialisme plaatsvin den". Een socialistische overwin ning zal de politieke crisis echter niet automatisch op lossen, laat staan de funda mentele problematiek van de vele onderontwikkelde ge bieden. Rui Mateus, een naaste medewerker van de socialistische partijleider, Ma rio Soarez, zei dat de partij mikt op 37 procent van de uitgebrachte stemmen. In dat geval zouden de socialisten dus geen absolute meerder heid hebben en als zij geen coalitie kunnen vormen met een andere partij (hoogst waarschijnlijk de sociaal-de mocraten als die een beetje redelijk uit de verkiezingen tevoorschijn komen) zit het land midden in een nieuwe bestuurscrisis. Met het uiteenvallen van de Democratische Alliantie gaan de rechtse partijen het op ei gen kracht opnemen tegen de socialistische en communisti sche oppositiepartijen. De twee belangrijkste vertegen woordigers van rechts zijn de sociaal-democraten onder lei ding van professor Carlos Mota Pinto die Balsemao heeft opgevolgd, en de chris ten-democraten onder leiding van Lucas Pires. Maar niet alleen rechts is on derling verdeeld, ook de So cialistische Partij heeft haar meningsverschillen nauwe lijks onder de dekmantel kunnen houden. Weliswaar verkeert Soarez in prima vorm en is hij even welspre kend en energiek als ten tijde van de bloeiperiode van de partij na de revolutie, maar achter dit zelfvertrouwen gaan diepe meningsverschil len schuil. JILL JOLLIFFE Copyright The Guardian Wisselvallig en vrij koel DE BILT Een depressie I ven de Golf van Biskaje stu c tamelijk vochtige lucht ni i ons land. In deze lucht koer a vrij veel bewolking vo ens waaruit plaatselijk buien vre len. De aangevoerde lucht der van de Atlantische Oceaan >p t komstig en dus nogal koel. 1 wordt daarom 's middags, o al omdat er weinig zon is, n warmer dan een graad of De depressie blijft de 1 week het weerbeeld in land bepalen. 1o< temp temp als h i id: Den Helder l.bew. Twente h.bew. Vllssingen geh.bew. Z -Limburg zw bew. Aberdeen mist Barcelona zw.bew. Berlijn zw.bew. Brussel geh.bew. Frankfort onbew. Genève zw.bew. Kopenhagen geh.b Lissabon l.bew. Londen regen Luxemburg zw.be 15 0 eefl 13 j> („li '5 A Maliorca Malta München zw.bew. 17 10 0 't c geh.bew. 16 6 0 n 1 onbew. 20 6 0 Stockholm Wenen Zurich Casablanca - 14 - ide ZOETERMEER Industrieterrein 'Zoeterhage' Stephensonstraat 6.Tel. 079-4141' DEN HAAG Herengracht 52a, Tel. 070-469214

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2