Bezuinigingen bii NS kosten 1500 banen rjwh Kreisky treedt terug na verlies socialisten 1 illem-Alexander aar ritse kostschool Boete voor Amerikaan in vliegende tuinstoel Hooggeheven hockey-ster Betico Croes gewond door politiekogel Wèg van Fame BON: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND aI UitgaveWesterpers, behorende tot Sijthoft Pers. Apolhekersdijk34.2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, lel.071 -122244. Giro 103003Bank.Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:IJ.HdllewasChef-redacteunWim Buiiteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0.56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (mcl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaüng).kwartaal 61,25. jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. La Maandag 25 april 1983, 74e jaargang no. 22560 Arbeidstijdverkorting van avond in „Brandpunt" op Ned. I om 21.20 uur. In „Sport op maandag" om 22.55 uur van daag gehouden KNVB-verga- dering over kwestie Vilé. Op. Ned. II om 19.55 uur Britse speelfilm „Zomer". Op België 1 om 20.20 uur begin driedelig tv-spel „Met voorbedachte rade" over moord op arts. Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur 16 graden. Matige wind. Zon op: 06.22; onder: 20.55. Schev. hoog water: 3.24 en 15.36; laag water: 11.24 en 23.45 uur. N HAAG Kroonprins Willem Alexan- gaat in september naar een kostschool in les (Groot-Brittannië). Het gaat om het ited World College of the Atlantic, dat ge- tigd is in het middeleeuws kasteel St. Do 's bij Llantwit Major, dat in de buurt ligt Cardiff. Willem-Alexander Mankementen bij 80 procent van caravans UTRECHT Tijdens een vrijwilli ge caravan-controle die de Utrecht se politie dit weekeinde hield, bleek 80 van de van de 83 onder zochte caravans technische gebre ken te vertonen die deelnemen aan het verkeer "strafbaar maakten. De meest voorkomende euvels waren slechte remmen en uitgedroogde banden. Volgens de politie is het verontrustend te zien hoe vaak vergeten wordt dat ook een cara van in goede rijconditie dient* te zijn. „De meeste mensen denken dat het voor die paar weken kjen- nelijk niet zo veel uitmaakt". Corinne in opperste verrukking De Franse Corinne Hermes toonde zich zeer verrukt, toen zij in München voor Luxemburg met „Si la vie est cadeau" met de eerste prijs ging strijken met zes punten voorsprong op Is raël. „Sing me a song" van Bernadette kreeg te weinig punten om een rol van be tekenis te spelen. Met 66 punten een zevende plaats. Pag 9: Jury kiest voor de bekende weg. Willem xander, die r nsdag 16 jaar dt, zit nu nog op Haagse Eerste L. Koningin Be- vindt het ech- gewenst dat oudste zoon, haar moet op- [en als staats- fd, ook een paar doorbrengt in internationale ;eving. Het At- c College is ge it in 1954 door BE2puitse pedagoog t Hahn. Het kt deel uit van keten van in- iationale kost- den. waarvan Britse kroon- is Charles voor- :r is. Ijt. r de school in 2. Ka zitten B2.1 Inêen tilt en. onder wie aantal uit Ne- ^Jand. Het zijn ens en meisjes alle maatschap- ike lagen. Het dgeld wordt ld door de iting United ld Colleges, die ereldvrede wil iterken door het iken van meer erling begrip, stichting t gefinancierd een aantal in ternationale onder- ngen en instel- n. nationale afde- n van de stich- selecteren elk een aantal leer- en voor de di- >e scholen. Het Ie bedoeling dat Zw< lem-Alexander nai' iet Atlantic Col' mmT als een gewone •ling wordt be- ideld. Hij komt een kamer met drie jongens, uit Engeland en uit ontwikke- boetplanden. Op de ',0*4ool wordt jels les gegeven. Ilem-Alexander it deze taal goed Ier meer doordat jarenlang een kindermeisje 5: Willem- xander wacht Spartaanse op- ling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de NS zullen de komende jaren ongeveer 1.500 arbeids plaatsen vervallen. Dit is het gevolg van bezuini gingen, die de NS op last van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) moet doorvoeren. Zoals al eerder bekend werd. lo pen die bezuinigingen op van 47 miljoen in 1984 tot 56 miljoen in 1986. Dut blijkt uit een interne telex van de directie van de NS. die werd verstuurd nadat de di rectie afgelopen woensdag overleg had gevoerd met de minister. Minister Smit-Kroes eiste eerder dit jaar dat de NS vanaf 1984 jaarlijks blijvend 75 miljoen gaat bezuinigin gen. Op verzoek van de NS-di- rectie hebben de bedrijfson derdelen toen plannen uitge werkt die een bedrag van 94 miljoen aan bezuinigingen op leverden. Er zouden door die bezuinigingen per jaar 1.325 arbeidsplaatsen vervallen. De NS-directie heeft die voor stellen echter van de hand ge wezen. omdat veel voorstellen moeilijk te verwezenlijken wa ren en er onvoldoende aan dacht was besteed aan de soci ale aspecten. De NS-direetie heeft vervolgens een eigen pakket voorstellen opgesteld met bovengenoemd resultaat, aangevuld met beperkingen in de avond- en weekenddienst en minder investeringen. Volgens de interne telex is Smit-Kroes hiermee akkoord gegaan. Wel is overeengeko men dat gedwongen ontslagen zoveel mogelijk worden be perkt. Gedwongen ontslagen kunnen dit jaar voorkomen worden, omdat NS-personeel eerder de prijscompensatie op 1 januari inleverde in ruil voor drie extra vrije dagen. NEW YORK De Amerikaanse vrachtautochauffeur die in juli van het vorig jaar, zittend in een tuinstoel, met behulp van 42 met gas gevulde weer ballonnen kilometers hoog de lucht bo ven Californië in zweefde, is door de Amerikaanse Dienst voor de Burger luchtvaart (FAA) bestraft met een boe te van 1.500 dollar. De 33-jarige Lary Walters werd veroordeeld omdat hij geen brevet van luchtwaardigheid voor de stoel had. het luchtverkeer in gevaar had gebracht en geen radiogra fisch verkeer met het vliegveld van Long Beach had onderhouden. Wakers had met zijn stoel een hoogte van bijna 5 kilometer bereikt en was toen een paar ballonnen leeg gaan schieten om aan de ijzige luchtstroom te ontkomen. Hij was niet ongevaarlijk geland op een elektriciteitsleiding, wat een stroomstoring had veroorzaakt. 'ele tientallen den door 'Ivadoraans mbardement" SALVADOR De hulp- hop van San Salvador, igorio Rosa Chavèz. heeft ren tijdens een preek ge- dat er in de afgelopen ze- dagen tenminste 156 men- zijn gedood. Honderd Sal- loranen zijn in het noord ien van het land gedood de Salvadoraanse lucht- ht een bombardement uit- rde op vrachtwagens waar mensen zaten. ivez deed een beroep op de 'ering en de linkse guerril- rijders om moedige en atieve besluiten te nemen „het zinloze geweld" te be- BMigen. Volgens Chavez is de is op een vreedzame oplos- groter geworden, omdat 'el binnen de legerleiding binnen de top van het ver oud onlangs wijzigingen zijn rati rgevoerd. imi/ir C ibraken in woningen ontvangen? Bel tussen 18.00 en taterdags tussen 14.00 en 1S.00 ir 071-122248 en uw krant wordt e avond nabezorgd. 5500 gulden gestolen uit winkel Stationsweg LEIDEN Waarschijnlijk door een afleid-truc is afgelo pen zaterdagmiddag 5500 gul den gestolen bij supermarkt Edah aan de Stationsweg. De bedrijfsleider was 's middags in een kantoortje het geld aan het tellen, toen hij geroepen werd vanwege onenigheid met een klant. Hij vroeg een ver koopster even op het geld te letten. De aandacht van deze verkoopster werd korte tijd la ter opgeëist door een andere klant. Zij verliet even haar post, om aan het verzoek van de klant te kunnen voldoen. Toen ze weer terugkeerde wa ren kas en klant verdwenen. Ook de andere klant die om de bedrijfsleider had gevraagd, was verdwenen. Beide klanten hadden een Engels accent. IDEN In verschillende tingen is het afgelopen tkeinde ingebroken. Vanuit flat aan de Churchilllaan d zaterdagavond 35.000 ien gestolen. De bewoner de flat is zakenman en het geld tijdelijk in zijn ttng opgeborgen. De dieven de woning waarschijnlijk de achterdeur binnengeko- i». Uit een woning aan de -pvlinder in de Merenwijk den eveneens zaterdag avond een kleurentelevisie, een videorecorder, een hoe veelheid zilveren rijksdaal ders. bankcheques en man chetknopen ontvreemd. De in brekers zijn de woning bin nengekomen door het slot in de voordeur te vernielen. Op dezelfde wijze drongen ook zondagavond inbrekers een woning aan de Kopervlinder binnen. Hier werd een kleu rentelevisie en een aantal sie raden gestolen. Na het behalen van het wereldkampioenschap in Koeala Loempoer arriveerde vanochtend het Nederandse dames hockeyteam op Schiphol, waar Marjolein Eys- volgel, maakster van drie doelpunten, op de schouders ging. Na de enthousiaste ontvangst op de luchthaven vertrok het gezelschap naar het Catshuis in Den Haag, voor een ontvangst door premier Lubbers. IN OOSTENRIJKSE VERKIEZINGEN WENEN De' Oosten rijkse kanselier Bruno Kreisky heeft gisteren zijn aftreden aangekondigd, nadat zijn socialistische partij bij de gisteren ge houden Verkiezingen de absolute meerderheid die zij elf jaar lang had in de volksvertegenwoordiging, was kwijtgeraakt. De 72-jarige Kreisky leidde Oostenrijk sinds 1970 en was daarmee langer aan de macht dan enig andere leider in een westerse democratie. Ondanks een tanende gezondheid stelde hij zich beschikbaar voor een nieuwe ambtermijn op.voor waarde dat de socialisten op nieuw de absolute meerder heid zouden behalen. De socia listen liepen echter drie pro cent in aanhang terug. In de nog niet officiële uitslag de 80.000 stemmen die per post zijn uitgebracht, moeten nog worden geteld zouden zij 90 zetels behalen van 183 zetels in het parlement. De conserva tieven onder leiding van Alois Mock hebben winst geboekt en staan op 81 zetels. De liberalen zouden van elf naar twaalf ze tels gaan. Ondanks zijn be kendmaking dat hij aftreedt als kanselier blijft Kreisky be trokken bij besprekingen over de formatie van een nieuwe regering. Hij is ook van plan voorlopig aan te blijven als lei der van de socialistische partij. Vrouwelijke brandweer mag weer blussen UBBERGEN De drie vrou welijke vrijwillige brandweer lieden, die vorige maand door hun mannelijke collega's in het brandweerkorps van het Gelderse Ubbergen het wer ken onmogelijk werd gemaakt, kunnen vanaf 1 mei hun proeftijd van een jaar vervol gen. Het gemeentebestuur heeft hiertoe besloten. Vorige week hebben B W van Ubbergen met de manne lijke leden van het vrijwillige korps gesproken over de wei nig elegante manier waarop de drie vrouwen zijn bejegend Deze week volgt nog een bij eenkomst van de drie vrou wen en hun mannelijke colle ga's onder leiding van het ge meentebestuur. Daarop zullen de nog resterende problemen worden doorgesproken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSÏTIES EN EEN COMPLETE AGENDA Ajax lijkt zeker van kampioenschap DEN HAAG De beslis sing over de landstitel lijkt op de 31e speeldag, drie wedstrijden voor afloop van de competitie in de eredivi sie, gevallen. Ajax, dat zelf met 2-0 bij FC Utrecht won, zag de enig overgebleven concurrent Feyenoord, die na de nederlaag tegen For- tuna S in feite al uitgescha keld was, definitief afhaken door het gelijkspel van 1-1 tegen Go Ahead Eagles. Volgende week kan Ajax in de thuiswedstrijd tegen Feyenoord in het al weken uitverkochte Olympisch Stadion van Amsterdam de titel officieel binnen halen. Onderaan de ranglijst is het uitermate spannend gewor den. Zeven clubs verkeren in feite nog in degradatiege vaar. Bijzonder spannend is ook nog dé strijd om de twee plaatsen in het UEFA- -Cuptoernooi, waarvoor nog zes clubs in aanmerking ko men. Het Nederlands dameshoc keyteam, dat zaterdag in Koeala Loempoer door een overwinning van 4-2 op Ca nada de wereldbeker vero verde, is vanochtend ont vangen op het Catshuis (zie elders op deze pagina). Ko ningin Beatrix en minister president Lubbers hadden al onmiddellijk na afloop van de finale felicitatietele grammen naar de Oranje- ploeg in Maleisië gestuurd. Ajacied Dick Schoenaker kwam tegen de Utrechtse doel man Jan-Willem van Ede niet tot scoren. Links Ton de Kruyk. Verder onder meer in Sporttribune: Gouden bevlieging Eysvogel Liverpool is er nog niet Frans Blom verpulvert clubrecord 400 meter Roodenburg bijt zich stuk op Wilhelmus Teylingen en Nieuwkoop terug aan kop Kampioenschap Noordwijk kwestie van tijd Superieure star Unicum De Algemene te sterk voor Cresendo Phil Anderson verrast WILLEMSTAD/ORANJESTAD Betico Croes, de leider van de Arubaanse politieke partij MEP, is gister middag door de politie beschoten en in de buik getrof fen. Na operatief ingrijpen was zijn toestand redelijk. Dit hebben zowel de radio als de televisie van Curacao gemeld. Volgens ooggetuigen zou de politie in de Arubaanse plaats Santa Cruz op dë MEP-leider hebben geschoten, omdat hij zich niet hield aan het verbod van de politie geen optocht met auto's te houden na een bijeenkomst in verband met de verkiezingen aanstaande vrijdag. Tijdens een woorden wisseling loste de politie eerst een waarschuwingsschot. Een tweede kogel trof Croes in de buikstreek. Hij werd met spoed overgebracht naar het ziekenhuis. Een woordvoerder van het ziekenhuis zei dat Be tico Croes het na een operatie ve ingreep weer redelijk maakte. Na het gebeurde ontstond in Santa Cruz een grote oploop van mensen en werd de politie met stenen bekogeld. De inwo ners van Santa Cruz gingen daarna in grote getale naar het ziekenhuis dat buiten de hoofdstad Oranjestad ligt en dreigdeh daar de gesloten poorten te forceren. De Aru baanse gezaghebber Bislip maande de opgewonden men sen tot kalmte. Bislip heeft verder besloten alle bars op het eiland tot nader order te sluiten en de verkoop van al coholische dranken te verbie den. De MEP kreeg van de politie geen toestemming voor een auto-parade, omdat zij geen twee parades tegelijkertijd wil de. De grootste oppositiepartij op Aruba, de Arubaanse volks partij (AVP) van Henny Eman, had al geruime tijd ge leden een vergunning aange vraagd. Wie nog steeds niet weet wie The Kids From Fame zijn komt zie de kunstpagina waarschijnlijk van de maan. Iedereen, die dit weekeinde in de Rotterdamse Ahoy' het optreden van deze groep heeft meegemaakt was er wèg van, ook al moesten toegangsprijzen van dertig tot veertig gulden worden neergeteld. Wie niet is gegaan, omdat hij of zij de entreeprijzen te hoog vond, hoeft toch niets te missen. Vandaag vindt de lezer er alles over in de „Leidse Courant". Dagelijks vol van alles waarvan iedereen weg is voor een prijs die, bij een abonnement, schommelt rondom de drie kwartjes per nummer. De Leidse Cour ast wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend uT Ccidoc OouAont

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1