L ruijff weer leidsman Jouden bevlieging Eysvogel mm Schot op proef bij FC Den Haag p Vertrek Vilé laat vragen onbeantwoord MAANDAG 25 APRIL 1983 ulderij gele 1 art kwijt IEGEN De tuchtcommissie van NVB heeft NEC-speler Dick Mui een gele kaart kwijtgescholden. ibero van de Nijmeegse club ging weken geleden in de thuiswed- tegen Sparta voor de tweede keer bon. omdat hij de bal met beide en had vastgepakt. Scheidsrechter zag in de actie van de Nijmege- >en vorm van spelbederf. De Tiel- rbiter wist echter niet dat zijn srechter al gevlagd voor bui ten - Dick Mulderij tekende vervolgens ftelijk protest aan tegen de gele en de tuchtcommissie van de 'B achtte het verweer van Mulde- DEN HAAG Bij FC Den Haag is deze week een Engelse speler op proef. Het is de voormalige aanvoerder van het Schot se jeugdelftal. dat twee jaar Europees kampioen werd, George Cowie. De Schot staat momenteel onder contract bij West Ham United en is FC Den Haag door John Lyal, de manager van de Lon- dense club, aanbevolen. Het Zuiderpark is voor Cowie, die als veldspeler op alle plaatsen kan worden ingezet, geen onbe kend terrein. Hij nam met de jeugdploeg van West Ham United diverse keren deel aan het jeugdtoernooi van ADO. Eerste-divisie steunt Van Lier HELMOND De eerste-divisie- clubs hebben Piet van Lier, voor zitter van Helmond Sport, ge vraagd zitting te nemen in het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB. Dit heeft Van Lier gister ochtend voor de microfoon van de Regionale Omroep Brabant gezegd. Van Lier verklaarde zich bereid op het verzoek in te gaan indien er een nieuw sectiebestuur moet wor den gevormd. Tijdens de algemene vergadering betaald voetbal van maandag 25 april (morgen) komt een motie van wantrouwen tegen het bestuur van de sectie betaald voetbal aan de orde. Koolhof zestiende man DEN HAAG Bondscoach Kees Rijvers heeft Jur- rie Koolhof (PSV) als zestiende man aangewezen voor zijn selectie voor de vriendschappe lijke interlandwed strijd van woens dag in Utrecht te gen Zweden. Kool hof is de vervanger van Ajacied Gerald Vanenburg, die zich vorige week terugtrok. Geen huldiging voor Hovenkamp ALKMAAR Het einde van tien voetbal- jaren van Hugo Hovenkamp bij AZ'67 vol trok zich met een conflict, dat in het laatste jaar van Hovenkamps dienstverband ge bruik was geworden. Vlak voor zijn 301ste en laatste wedstrijd op Alkmaarse bodem had de op 3 mei naar Canada vertrekkende Hovenkamp uitspraken gedaan in de Noordhollandse pers, die hem door het AZ- -bestuur niet in dank werden afgenomen. De kritiek ,op het imago van AZ („een club van een paar mensen met geld") kostte de AZ-libero de beloofde huldiging, zo werd hem zaterdagmiddag door bestuurslid Klaas Molenaar jr. meegedeeld. Hovenkamp moest nu een kwartier voor het einde van AZ-NAC met een stiekeme sprint en een halve arrpzwaai van het veld af. 1ECHT In de com- jieverplichtingen van t tegen respectievelijk iem II (8-2) en FC |cht (0-2) heeft mae- Johan Cruijff zijn on- andelingspositie bij Amsterdamse titelpre- ent behoorlijk vér- Tegen Willem II Johan Cruijff acht da geleden in De Meer in van de in totaal acht punten een levens aandeel. Gistermid- bewees hij in het volle Galgenwaard nut voor Ajax door rust het openings- junt te produceren en ust Ajax tweede tref- subliem te ontwerpen eindstation Sören p de Mos. de trainer van jy voelt er. in tegenstelling G Voorzitter Ton Harmsen, ||jMjroor om de samenwerking ||||8SCruijff ook volgens sei- voort te zetten. Immers: Johan nu speelt, is-ie Isbaar voor Ajax", stelde V Jos gistermiddag na afloop het makkie tegen FC i-ht nogmaals vast. •fefenmeester van Ajax is >nt over de verrrichtingen Cruijff. zowel in als buiten reld. Hij zal derhalve een ief woord over hem aan Ajax-bestuur uitbrengen lij binnen afzienbare tijd - zijn mening gevraagd zal len. De Hagenaar reali- zich immers, dat Ajax het eind van de lopende letitie sowieso een brok ziel vertrekken (Sören jy en Piet Schrijvers). fieler jn Cruijff, die na de duels j Willem II en FC Utrecht stuk stabieler in zijn enen staat, gaat echter voor een appel en een ei lord met Ajax. De Ajacied jt niet meer op dezelfde (lijke basis (een deling recette) voort te gaan. En pdien heeft hij nog ande ren. Cruijff wil meer en likkelijker bij de totale liw van Dé Meerbewoners ikken worden en verlangt is van het Ajax-manage- dat er volgend seizoen Al doet deze actie van Dick Advocaat contra Sören Lerby misschien anders vermoeden, FC Utrecht slaagde er gisteren niet in Ajax ten val te brengen. Domstad. Een duel. waarin het gehavende FC Utrecht voor de lectie toegevoegd worden om zoveelste maal dit seizoen ge- het evenwicht in de Ajax-elf zichtsverlies leed voor eigen te waarborgen. publiek. Want de Galgen- Cruijff bepaalde het spelver- waard was volgelopen om van loop van de ontmoeting in de FC Utrecht een stunt te zien. De stunt van FC Utrecht bleef uit. waardoor AjaxFeye- noord van komend weekeinde van elke spanning is ontbloot. De Amsterdammers kunnen in het duel wel de titel daad werkelijk veroveren. Bij winst is het al zo lang verwachte kampioenschap geheel zeker. Ajax (ook zonder de geschorste Frank Rijkaard en de licht ge blesseerde Marco van Basten) bleef probleemloos overeind in Utrecht. Ajax had in feite slechts de twee acties van Cruijff nodig, om aan te tonen dat het FC Utrecht anno 1983 sterk in prestige gedaald is. Vooral in de afweerlinie, waarin Dick Advocaat vrijwel de gehele eerste helft ontbrak omdat hij zich gekoppeld had aan Cruijff, die zich van een vrije rol bediende („De Celtic- variant", aldus Han Berger na derhand). Juist doordat Dick Advocaat bij voortduring Cruijff tot in alle hoeken van het speelveld opzocht, ontston den er voor rust in het achter land van FC Utreoht talrijke paniekerige situaties. Uit één van deze bloedstollende mo menten raakte Ton de Kruyk zelfs het Utrechtse houtwerk, nadat ploegmakker Gerard Tervoort bij het uitverdedigen snoeihard tegen de Kruyks li chaam had gekegeld. Paniek Door de paniek werd er bij FC Utrecht achterin fout op fout gestapeld. Ook de doorgaans solide spelende doelman Jan Willem van Ede nam aan het foutenfestival deel. In de 41ste minuut sloeg de Utrechtse doelverdediger een voorzet van de Deense blikvanger Jes- per Olsen, die op rij Tervoort, Advocaat en Du Chatinier zijn rugnummer liet zien, op maat voor de voet van de gretig toe happende Cruijff: 0-1. En Ajax was met deze voor sprong in feite warar het wezen wilde in Utrecht. Getuige het na rust, soms tot vervelens toe, rondspelen van het speeltuig. Door de handelwijze van de Amsterdammers bloedde de confrontatie in de tweede helft morsdood. „Wij waren ook niet in staat dat spel van Ajax te doorbreken", bekende Han Berger, „tèrwijl we het wel hadden moeten afstraffen". FC Utrecht was simpelweg niet in staat om het spel te di rigeren en de Amsterdammers freewheelden de partij op hun dooie akkertje uit. Met nu en dan een spaarzame doelpoging. HANS VOS FC Utrecht - Ajax 0-2 (0-1): 41. Cruijff 0-1, 82. Lerby 0-2. Scheids-, rechter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 19.500. Gele kaart: Carbo (FC Utrecht). FC Utrecht:Van Ede; Tervoort. Du Chatinier. Wouters, Flight; Kruys, Advocaat, De Kruyk (Van den Ak ker), Adelaar; Carbo, De Wit (Ver- rips). Ajax: Schrijvers; Molenaar. Ophof, Van Veen en Boeve; Silooy, Schoena ker. Lerby: Vanenburg (Kieft). Cruijff. Olsen. ^TALA LOEMPOER g naam van Marjolein I /ogel zal voor altijd I >onden blijvén aan het I nooi om de eerste ech- vereldbeker voor da- w hockeyteams in Koea- joempoer. Zonder de ?re speelsters te kort ijij: loen, als de 21-jarige iterdamse in de twee- ïelft van de finale te- Canada geen opmer- jke bevlieging had ge- N;en, zou het er somber oen uitgezien voor oje, dat op onverwach- I kb egenstand stuitte. De IF 'igens lang niet slechte II &dese doelverdedig- j Zoe MacKinnon zal SS (8 jlang met afgrijzen te- Ilij 'en^en aan die duivel- IIV [Nederlandse nummer j die een onvervalste riek produceerde. fRATJS ELKE WOENSDAG DE 1IILAGE BI) UW KRANT MET DRMATIE OVER FILMS.MUZIEK ATER, RECREATIE.EXPOSITIES NEEN COMPLETE AGENDA terecht bij de ploeg, die er in de slopende omstandigheden de meeste aanspraken op mocht maken. „Ik moet toege ven dat ik 'm even heb gekne pen", aldus de bondscoach, die na afloop trots als een pauw rondstapte tussen zijn dollende speelsters en zich de champag ne goed liet smaken. „Bij het begin van de wedstrijd stond de zon weer verschrikkelijk te branden. Er was 48 graden ge meten. Daarom had ik de speelsters gezegd, dat ze zich nog even moesten inhouden. Gelukkig kwamen de wolken ons na" de rust te hulp en kweet Marjolein zich schitte rend van haar taak. Fieke moest bij de strafcorners op de keepster richten, waarna Eys vogel klaar zou staan voor de rebound. Dat deed ze perfect". Dat het riskant was om het initiatief in het begin aan het conditioneel uiterst sterke Ca nada te laten bleek al spoedig. Sheila Forshaw, Darlene Stoy- ka en Phyllis Ellis, stuk voor stuk snelle en behendige speelsters, roken hun kans en trokken meteen in de richting van het Nederlandse doel. waarin Monique Broere met een ingepakt linker dijbeen op haar post was. Vooral de ten gere Aletta van Manen had haar handen vol aan Sheila Forshaw. „We lieten ons het spel opdringen", aldus Else- mieke Hillen, die zich verlo ren waande op het midden veld. „We kwamen steeds een fractie te laat. Je doet dan vre selijk veel loopwerk, zonder dat je er echt mee opschiet". Toch leiding Toch zou Nederland de leiding nemen. Nadat Marjolein Eys vogel al eens dicht bij een tref fer was geweest, beroerde San dra le Poole de bal uit een Marjolein Eysvogel bezorgde het Nederlands hockeyteam in Koeala Loempoer met drie treffers de wereldbeker. Hier is zij in duel met de Canadese doelvrouwe. vrije slag van Elsemieke Hil len zo subtiel dat Zoe MacKin non prompt op het verkeerde been stond (1-0). Canada was er niet in het minst door uit het veld geslagen. Bij de eerste de beste tegenaanval was het alweer gelijk. Terwijl de Ne derlandse speelsters nog nage noten van de op dat moment tamelijk onverwachte ope ningstreffer, ondernam Sheila Forshaw een lange ren. Aletta van Manen deed nog een ver twijfelde poging de Canadese af te stoppen, maar ze kwam te laat. Ook de uit het doel stormende Monique Broere had vervolgens het nakijken (1-1). Uit het oorverdovende lawaai van de 5000 toeschou wers bleek dat velen op de hand van underdog Canada waren. Geschokt haalde Oranje de rust, die Van Heumen hard nodig had om zijn speelsters op te peppen en het vertrouwen in eigen kunnen terug te ge ven. Van Heumen: „Een stuk of drie speelsters waren totaal op. Ze konden werkelijk niet. De hitte had zijn werk gedaan. Ik geloof ook dat een eventue le verlenging in ons nadeel zou zijn geweest. Daar'moch ten we het niet op laten aan komen. Gelukkig was het in de tweede helft minder be nauwd". Spitsroeden Toch moest Oranje in de eerste tien minuten na de hervatting weer spitsroeden lopen. De juiste bestrijdingswijze van Ca nada leek nog niet gevonden. In chaotisch aandoende tafere len kregen de Canadezen een viertal strafcorners te nemen. Marieke van Doorn, die later in de wedstrijd tot grote hoog te zou groeien, kon nog een keer op de lijn redding bren gen. In de 45e minuut ver dween de bal echter toch ach ter Monique Broere toen de stick van uitloopster Annelies Kaptein het schot van Sharon Creelman van richting veran derde (1-2). De situatie werd kritiek voor Nederland, dat hulpeloos leek rond te dobberen en de wind maar niet meekreeg. „Het werd toch echt langzamerhand te gek", zei Irene Hendriks la ter, „we dachten: die beker naar Canada? Dat nooit! Daar om hebben we ons helemaal leeg geknokt en iedereen heeft gezien wat vechtlust kan ople veren". En de drie treffers van Marjolein Eysvogel. Met zijn aankondiging vanavond op te stappen als voorzit ter van het sectiebestuur betaald voetbal heeft mr. Eric Vilé meer vragen opgeroepen dan door hemzelf zijn beantwoord. Door nadrukkelijk te verklaren dat zijn beslissing op geen enkele wijze verband hield met de veelbesproken motie van de FBO, waardoor naar verwacht in de algemene vergade ring van vanavond naar verwacht het hele sectiebestuur wordt opgeblazen, werkte de jurist een averechtse conclusie in de hand. EEN indruk die nog wordt versterkt door het feit dat Vilé kort voor zijn afscheid door de justitie werd vrijgepleit van welk aandeel dan ook in de frauduleuze handelingen bij FC Utrecht. Vilé kreeg van zijn collegajurist van het openbaar ministerie een om in sporttermen te spreken voorzet voor open doel om zijn bestuurszetel te blijven bekleden. Hij besloot echter tot het tegendeel met als argument dat hij door de stroom van negatieve publiciteit van de laatste maanden in zijn functioneren als advocaat wordtbenadeeld. HET blijft dan toch een onbeantwoorde vraag waarom Vilé niet veel eerder terugtrad. Die door hem beweerde benade ling in zijn dagelijkse werk als advocaat moet vooral tijdens de periode dat hij geregeld werd beschuldigd van onoirbare handelingen van grote invloed zijn geweest. Maar er is meer. Nu de officier van justitie hem als enig exbestuurslid niet heeft gedagvaard, zou er meer dan ooit reden zijn geweest voor Vilé om tegen de media, die voortdurend over hem ble ven publiceren, een klacht wegens smaad in te dienen. Die bleef ook nu achterwege net zoals die in de voorbije maanden. Een houding die op zijn zachtst gezegd merkwaar dig is. De argumentatie van Vilé om toch af te treden is verder nogal opmerkelijk, omdat hij zich naar zijn zeggen daarbij ook baseerde op de verwachting dat zelfs na de voor hem gunstige mededeling van de officier van justitie de negatieve publiciteit rond zijn persoon zou voortduren van de kant van de door hem gewraakte media. Een veronderstelling die zou kunnen zijn ingegeven door kennis van bepaalde feiten, die tot dusver nog niet in de publiciteit zijn gekomen. Want waarom zou een inmiddels door de wol geverfde bestuurder en tevens jurist zich druk maken over nog te verschijnen pu- blikaties over zijn handel en wandel als er niets aan de hand is en hij er zich tevens in de voorbije maanden ook nauwe lijks iets aan gelegen heeft laten liggen? ZlJN „geen commentaar" in die periode was op zijn minst aanleiding tot speculaties. En zijn vrijdag uitgesproken reac tie dat hij de uitspraak van de officier ten aanzien van zijn eigen aandeel in de veelbesproken zwartgeldaffaire van FC Utrecht wel had verwacht, zou eerder tot een opgewekt commentaar hebben moeten leiden. Dit gebeurde niet en daarmee werd de indruk versterkt dat zijn troonsafstand van vanavond veel zo niet alles met de FBO—motie heeft te ma ken. Vilé hield nu door justitie schoon gewassen de eer aan zichzelf, maar dit behoeft nog geenszins het einde te be tekenen van zijn rol in het proces, dat begin juni wordt ge houden. De kans is zeer wel aanwezig dat hij op zijn minst als getuige wordt opgeroepen in de zaak tegen de maar liefst vijftien betrokkenen. Van wie het nog maar moet worden af gewacht of dezen met hun mededelingen het oordeel van de officier van justitie geheel dekken. TOT dusver hebben twee gedagvaarden, oudmanager Hesselberth en oudbestuurder Van den Heuvel, in de pers zeer belastende verklaringen tegen Vilé afgelegd. Die zouden straks in de rechtszaak wel weer eens ter sprake kunnen ko men. Pas na die behandelfng zal naar verwachting geheel duidelijk worden hoe de verhoudingen precies hebben gele gen. Dan ook zal duidelijker zijn op grond waarvan Vilé zijn opmerkelijke beslissing van afgelopen vrijdag heeft,geba seerd. De tacticus Vilé, die zich in zijn vier en een half jaar durend bewind heeft laten kennen als een gehaaide, gladde prater en die daardoor al eerder als heet aangekondigde vu ren deed veranderen in sudderpitjes, heeft maandenlang de gelegenheid gehad zich voor te bereiden op wat zich vrijdag voordeed. De door hem als geduld en fatsoen aangeduide re denen voor zijn stilzwijgen zouden best wel eens heel andere kunnen zijn geweest. De bekende FBO—motie had een keu rig handvat kunnen zijn om op te stappen Vilé had dan op een puur bestuurlijk terrein een nederlaag geleden. Nu kan hij de eer nog claimen een moeilijke vergadering alsnog te hebbenwillen voorzitten. Daarmee trachtend zijn ondanks alles geschonden imago nog van enige luister te voorzien. HET is de vraag hoevelen zich door dit laatste verhaal nog hebben laten beïnvloeden. Overheersender is het gevoel van onbevredigdheid, zelfs van enige argwaan over de echte mo tieven en de ware achtergronden. In zijn presentatie van vrijdag wekte Vilé de indruk opening van zaken te willen geven wat restte was een rookgordijn van woorden dat vele vragen onbeantwoord liet. Op 2 en 3 juni, de behande ling van de zaak tegen de vijftien gedagvaarden, kan er meer bekend worden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11