Italiaans ijs een bestseller CDA wil helderheid over igingen ziektekosten &sdiiï|ve. Ja isr £eidóc Somo/nt - nnenland' CcidócSouoatit lis twaalf jfcar oor roofmbord Trendvolgers willen geen afspraken met minister De Koning 710 VANNI TALAMINI. BEMENSEN KUNNEN NIET ZONDER Weinig buitenlanders betrokken bij jeugdcriminaliteit Echtgenote vermoorde Castricumer weer vrij Van den Berg blijft voorzitter PvdA Ongewild lid van de EO juffer )or bijen Naast loonwerkers ook uitkeringswerkers' VRIJDAG 22 APRIL 1983 PAGINA 9 'ERDAM De officier uflkjustitie bij de Irdamse rechtbank heeft g^Bren tegen de hge G. van A. uit de MaasSW wegens een [moord twaalf jaar celstraf geëist. Van A. november met een 19-jarige vriendin ipelle aan den IJssel een echtpaar van ïlbare leeftijd 's avonds in huis overval- 52-jarige bewoner, die met zijn vrouw te kijken, bood de indringers echter on- icht weerstand, waarop de jongen de man jstak De rechtbank, die eerder zowel de 1 Islag als poging tot roof bewezen had ver- rd, besliste dat verdachte zich in een psy- trische kliniek mocht laten onderzoeken. >sychiaters hebben Van A. volledig toereke- [svatbaar verklaard. Acht jaar geëist voor drie moorden LEEUWARDEN De 35-jarige ex-politieman G.R.F.H. uit Emmen, die ervan wordt verdacht op 8 au gustus 1981 zijn 33-jarige echtgeno te Margaretha Zondag en zijn twee geadopteerde kinderen Sinitha (6) en Elias (4) met zijn dienstpistool te hebben doodgeschoten, hoorde gis teren voor het gerechtshof in Leeu warden acht jaar celstraf tegen zich eisen. De rechtbank in Assen ver oordeelde de man in verband hier mee vorig jaar juni tot vier jaar ge vangenisstraf en terbeschikking stelling van de regering. Tegen dit vonnis was de ex-politieman in be roep gegaan. DEN HAAG De trendvolgers (werknemers in onder meer de gezondheidszorg, welzijn en open baar vervoer) willen alleen met de wérkgeversor- ganisaties praten over de arbeidsvoorwaarden. Zij willen geen afspraken maken met minister De Ko ning (Sociale zaken en Werkgelegenheid). Woord voerders van de bij de FNV aangesloten Abva/Ka- bo en de CFO (aangesloten bij het CNV) hebben dat gisteren meegedeeld na afloop van een gesprek met minister De Koning en minister Brinkman (WVC). De bonden hebben De Koning en Brink man gisteren laten weten dat zij willen vasthouden aan het trendbeleid, dat wil zeggen dat de arbeids voorwaarden van het particuliere bedrijfsleven worden gevolgd. Ziekte na speldeprik onder controle ASSEN De 17-jarige mavo leerling Henk Dolfing uit As sen verkeert niet meer in le vensgevaar. De jongen werd vo rige week door een klasgenoot met een speld was geprikt, waarbij hij een levensgevaarlij ke infectie opliep. Met spoed werd hij vanuit het Wilhelmina Ziekenhuis in Assen naar het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam vervoerd, waar hij en kele dagen in levensgevaar ver keerde. De specialisten van het Amsterdamse ziekenhuis heb ben de ziekte (gasgangreen) in middels echter onder controle gekregen. Verkeerslichten in Utrechtse binnenstad week buiten werking UTRECHT Van zondag 24 april tot za terdag 30 april zullen de verkeerslichten op 28 kruispunten in de binnenstad van Utrecht en de aanvoerwegen buiten wer king zijn vanwege verhuizing van de ver- keerscomputers. De Utrechtse politie ver wacht dat de werkzaamheden aan de ver keerslichten tot grote verkeersopstoppin gen kunnen leiden. Vanaf de 24e zullen de verkeerlichten in onder andere de Utrechtse binnenstad niet meer werken, waardoor de „groene golf' komt te ver vallen. Tijdens spitsuren zullen agenten van de gemeentepolitie het verkeer rege len. Hoogleraren ook op 65e met pensioen DEN HAAG Vanaf 1 augustus 1984 gaan hoogleraren en lectoren, net als andere werknemers, met hun 65e jaar met pensioen. Een meerder heid van de Tweede Kamer stemde gisteren in met een wetsontwerp om de pensioengerechtigde leeftijd voor professoren te verlagen van 70 naar 65 jaar. De maatregel heeft tot ge volg dat zo'n 200 hoogleraren en lec toren begin volgend jaar eervol ont slag krijgen omdat ze 65 of ouder zijn. De Kamer vindt wel dat de overgang naar de nieuwe situatie soepel aangepakt moet worden. De maatregel levert de komende jaren enkele miljoenen guldens aan bespa ringen op. )EN HAAG Uitgere gend in de crisisjaren. ;wamen hele families -an Italiaanse ijsmakersj ïun heil zoeken in Nerf Ierland. Voor een deel imdat ze behept waref? net pioniersbloed, maar eker ook omdat de dic- atuur van Mussolini zich teeds nadrukkelijker eed voelen. Zo'n vijftig iar later, weer in een risistijd, kunnen ze te ugzien op een successto- y- ijwel alle ïjsmakers heb- en het goed geschoten, som- ïigen zijn zelfs uitgegroeid Dt ware ijsgiganten. zoals iovanni Talamini (63). In e Haagse Torenstraat .jjbé- tiert hij de imposante ïjëïa- riek annex ïjssalon Floren- ia In de drukke zómerpe- 10de helpen er zo'n 24 men- in de zaak. verdeeld in en dag- en een avondploeg, ijna niets in het inmiddels ier verdiepingen tellende edrijf herinnert meer aap iet kleine toonbankje waar-, ehter hij vanaf zijn eerst)? in Nederland, als 15-jari£ zijn vader stond te hef- en. Eén ding is niet veran- „Toen we begonnen ras, het iets nieuws, de zaak tond vanaf de eerste dag- omvol. Nu kunnen de men-J in niet meer zonder. De~' aak staat nog steeds borr|*i ïovanni Talamini („NelJ? o'n naam als Jansen in Ne erland, hoor") is een goed- ic-hse Italiaanse ijsmaker. lij vertelt graag, laat vol ots zien hoe in zijn zaak ijs 'ordt gemaakt („Niks geen oeders, alles echt: melk, sui- er. vruchten") en bekent at het ijs zijn leven is. „Ik egin elke ochtend om half egen en stop 's nacJws om alf drie. drie uur. Zeren da- en in de week. Overal waar at nodig is. spring ik bij. Er aah dagen voorbij, dat ik liet buiten kom" reen zin had ook geen zin vorige eek op te treden in het tv- rogramma Sonja op Vrijdag, aar tal van1 zijn branche- en ndgenoten vertelden over jn geschiedenis. De aanlei- ing daarvoor was een boek é*p dr Frank Boverikerk, if aan de hand van de ver- ee alen van de Italiaanse ijsbe- wpiders een studie van et--- ijsch ondernemerschap heeft Giovanni Talamini: ,,IJs is voor de Nederlanders een levensbehoefte geworden". [gfc. gemaakt. Aan dat onderzoek verleende Talamini wel zijn medewerking, maar de sa- mensteller(s) moesten daar- voor bij "hem langs komen. Zolang hij maar in zijn piep- kleine kantoortje kan zitten of door zijn bedrijf kan lo pen, neemt hij overal royaal de tijd voor. „Ik heb weinig gereisd, weinig van de "we reld gezien, maar je moet dit werk ook met liefde doen. met overgave. En het geld dat we met de zaak verdie nen, gaat ook bijna allemaal weer op aan de zaak Je hoeft niet rijk te worden, een lek ker belegde boterham is al heel fijn". Giovanni Talamini is het kleinkind van een pionieren de grootvader, die in al Duitsland ijs verkocht. Zijn vader werd in Dortmund ge boren, waar hij de familietra ditie vrijwel ogenblikkelijk voortzette. Later probeerde hij in België en de Verenigde Staten een bestaan op te bou wen. Vrouw en kinderen ble ven gewoon achter in het Ita liaanse plaatsje Vodo Cadore, waar „papa" Talamini nau welijks heeft gewoond Op het moment dat in Amerika de crisis uitbrak, „vluchtte" Giovanni's vader naar Ne derland en liet zijn gezin ook overkomen. Hij deed Italië niet eens meer aan, in de we tenschap, dat hij daar ogen blikkelijk onder de wapenen zou worden geroepen. „Mijn vader wist tegen die tijd natuurlijk wel heel goed wat er in de wereld te koop was", verhaalt Giovanni, die zich nog goed herinnert hoe „elitair" ijs zo rond. 1934 in Nederland was. „Het was •banketbakkers-ijs, een luxe artikel. En toen kwamen wij ineens met ijsjes van twee cent. Een ijsje van vijf cent was zo'n beetje het grootste dat je kon krijgen. De men sen kenden de smaken niet die wij verkochten en we de den er ook nog eens slagroom op en een kersje. We hadden zo'n zeven karretjes, maar omdat het in de zaak nou ja zaak, het was meer een pakhuisje al meteen zo druk was, moest ik binnen blijven om te helpen. Van maart tot oktober was het niet meer bij te benen, toen Geweldig „Het was wel heel zwaar in die tijd. Er waren nog geen koelinstallaties, dus alles werd koud gehouden met be hulp van die lange staven ijs. In één dag hadden we net zo veel nodig als er in een hele vrachtwagen kon. En dat moest je dan in stukken hak ken, terwijl je met je klom pen in het water stond. Je moest dat stukgehakte ijs in van die dubbelwandige ton nen doen en er dan wat zout bijgooien, zodat het langer koel bleef. De hele" dag was je van je middel tot je voeten nat van dat zoute water. Te genwoordig hebben machines gelukkig dat zware werk overgenomen, al moet ik zeg gen dat ik het toen als jongen altijd geweldig heb gevon den". Toen het nieuwe er voor de Nederlanders wel zo'n beetje af was, kreeg zijn vader het idee ook koffie te gaan ver kopen. „Hij vond het zonde om in de winter het geld op te maken dat je in de zomer had verdiend. Dus bleven we het hele jaar open en tot onze verrassing bleef het druk. Vooral in die tijd was het na tuurlijk nodig om in de win ter iets anders dan ijs te heb ben. De mensen hadden toen één warme kamer, maar ver der was alles koud. Dan moesten ze ook nog op de fiets naar de zaak toe. Je be grijpt, dat je dan geen trek meer hebt in ijs. Tegenwoor dig is het hele huis ver warmd en komen de mensen in een warme auto. Alles is zó veranderd, dat je rustig 's winters ook ijs kunt verko pen. Bovendien heeft ieder een thuis wel een vriesvak ef diepvriezer. Maar die koffie is gebleven en van lieverlee zijn er gebakjes bij gekomen en meer van dat soort dinge tjes". Principes In 1964 overleed zijn vader, paradoxaal genoeg door een tragisch ongeluk met zijn ei gen ijsmachine, waarin hij met zijn das was blijven vast zitten. Giovanni, die na zijn huwelijk met een Nederland se vrouw al een compagnon schap met zijn vader was aangegaan, nam de zaak over. „Ik ben de principes van mijn vader trouw geble ven. Ondanks steeds weer tiieuwe systemen maken we nog altijd hetzelfde ijs, men gen we nog altijd zelf onze koffie en zorgen we <Jat de prijzen laag blijven. We heb ben altijd gemaakt wat de mensen vroegen. In het be gin verkochten we alleen schepijs, maar omdat er op en gegeven moment naar ij staarten werd gevraagd, zijn we die ook gaan maken. En zo is het alsmaar verder ge gaan. Ik kan nu niets anders zeggen, dan-dat ijs voor de Nederlanders een levensbe hoefte is geworden. Er zijn mensen, die eten een liter ijs en hoeven dan de hele dag niets meer. Er zit natuurlijk ook veel in: melk, suiker, bo ter, eieren, room; allemaal goede voedingsstoffen". Even wordt hij wat weemoe dig als het over de toekomst van zijn zaak gaat. „Tja, voor mij is het ook eens afgelopen en wat dan. Ik heb weliswaar geen kinderen, maar je ziet bij andere Italiaanse families al, dat de kinderen geen zin hebben om de boel over te nemen. Mijn broer is zeven tien jaar jonger dan ik en die is gaan studeren. Hij is nu tandarts. De jongere Italia nen willen andere dingen. Tegenwoordig móet je ook niet meer hard werken om een redelijk bestaan op te bouwen. Wij moesten dat wel, en daartussen ligt een wereld van verschil. Maar zo sterven de Italiaanse ijszaken uiteindelijk wel uit, dat is triest ja. Maar ik heb me in elk geval mijn hele leven niet verveeld en wat ik heel fijn heb gevonden, is dat ik nooit iets van jaloezie heb ge merkt bij de Nederlanders. Ook nu niet, terwijl de hou ding tegenover buitenlanders toch vijandiger is geworden. Misschien komt het omdat ik onderhand eigenlijk een Ne derlander ben geworden". DICK HOFLAND Het boek „Italiaans ijs; de op merkelijke historie van de Ita liaanse ijsbereiders in Neder land" is een uitgave van Boom te Meppel. Het is geschreven door Frank Bovenkerk, Anne' Eijken en Wiesje Bovenkerk-Teerink, telt 203 pagina's en kost 28,-. ROTTERDAM De vaak gehoorde bewering dat jeugdige buitenlanders zich veel schuldig maken aan criminialiteit, berust niet op waarheid. Dat blijkt uit een onderzoek, dat sinds januari door twee recher cheurs van de Rotterdamse jeugdpolitie is ingesteld naar een groot aantal diefstallen door jongeren. Een ander misverstand is, dat jongeren stelen om hun drugsverslaving te bekostigen. Veel jeugddiefstallen worden gepleegd door Nederlandse jonge ren, die schoolgaand zijn en bij één of beide ouders thuis wonen. Zij gaan voornamelijk uit stelen voor de sensatie. De voorkeui* gaat daarbij vooral uit naar elektrische apparatuur, geld, langs peelplaten en muziekcassettes. Tijdens het onderzoek werd tegen 57 minderjarigen in de leef tijd van 13 tot 20 jaar "proces-verbaal opgemaakt. De meesten van hen maakten deel uit van een jeugdgroep uit Rotterdam. Zij hadden in totaal 602 misdrijven begaan, voor het merendeel in braken en winkeldiefstallen. De buit had een totale waarde van, 250.000 gulden. ALKMAAR De maandag aangehouden 31-jarige echtgenote van de man die in de deuropening van zijn huis in Castricum door huurmoordenaars werd doodgeschoten, is gisteren op last van van de Alkmaarse hoofdofficier van justitie mr. Josephus Jitta weer vrijgetaleten. De vrouw was aangehouden op de ver denking dat zij wist dat haar man zou worden vermoord. Uit een intensief onderzoek is komen vast te staan dat voor die ver denking geen enkele grond bestaat, aldus een mededeling van de politie. DEN HAAG Het congres van de Partij van de Arbeid, dat van sinds gisteren drie dagen in Den Haag bijeen is, heeft Max van den Berg op de eerste congresdag opnieuw tot voorzitter ge kozen voor de periode van twee jaar. Het Tweede-Kamerlid Stan Poppe werd herkozen als eerste ondervoorzitter. Ook partijsecretaris Wim van Velzen, penningmeester Willem Vermeend, internationaal secretaris Maarten van Traa en de vertegenwoordigster van de Rooie Vrouwen in het bestuur, Je anne Hoogendoorn, werden herkozen. Er moeten nu nog in totaal 21 bestuursleden worden gekozen, onder wie een tweede ondervoorzitter. Deze post is vacant geko men door het vertrek van Bram Peper. Voor deze functie zijn zes kandidaten, onder wie de Tweede-Kamerleden Ien Dales en Jos van Kemenade. HILVERSUM De Evangelische Omroep heeft ongeveer twee duizend leden, voor wie de contributie door een ander wordt be taald. Deze leden is gevraagd hun lidmaatschap schriftelijk te bevestigen, zodat zij meetellen voor de door de EO nagestreefde B-status (minimaal 300.000 leden). EO-directeur Dorenbos zei dit vanochtend in de radiorubriek „Tijdsein" van zijn omroep naar aanleiding van kranteberichten dat mensen lid zijn van de EO zonder het zelf te weten. De EO sluit niet uit. dat dit incidenteel het geval is. Vandaar het verzoek het lidmaatschap te „bewilli gen", aldus Dorenbos. /ENTER Bijenvolken en vanaf vandaag voorlo- rrret meer uit het grensge- met West Duitsland naar ?re delen van ons land den getransporteerd tssecretaris Ploeg iv en Visserij) heef#deze erzone ingesteld om ver-; Kling van de varoamijt te-, le gaan. -parasiet die een dodelijk eiging vormt voor bijen- én is aangetroffen bij bij- -West Duitsland het instellen van eenl rzone van Groningen tot hurg wil het ministerie de preiding vertragen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De CDA- fractie in de Tweede Ka mer wil van staatssecreta ris Van der Reijden (Volksgezondheid) weten hoe hij de komende drie jaar ruim £wee miljard op de ziektekosten denkt te bezuinigen, nu de plannen voor een nieuwe opzet van het ziektekostenstel sel in de ijskast zijn gezet. In schriftelijke vragen aan Van der Reijden wijzen de ka merleden Lansink. Borgman. Cornelissen en Weijers erop dat in de regeringsverklaring van dit kabinet een dergelijke herziening wel in het vooruit zicht was gesteld. Aanleiding tot de vragen van het CDA is het advies dat de staatssecretaris onlangs aan de SER, de Ziekenfondsraad en de Raad voor de Volksgezond heid heeft gevraagd. Daaruit blijkt dat Van der Reijden de bezuinigingen bij voorkeur wil bereiken door „wijziging van het bestaande stelsel van ziek tekostenverzekeringen", Vooral onder druk van de VVD'ers in het kabinet is Van der Reijden teruggekomen van zijn plan om een volksverze kering met basisvoorzieningen in te stellen en daarnaast aan vullende pakketten met eigen bijdragen. De VVD verzette zich daartegen, omdat een der gelijke opzet „te grote inko mensverschuivingen zou ver oorzaken". Het CDA wil nu weten waar om het kabinet heeft afgezien van het uitwerken van een nieuw ziektekostenstelsel. De fractie willen ook weten waar om de adviesaanvraag ten aanzien van de bejaardenver zekering is uitgesteld. De CDA-kamerleden willen bovendien weten of het over heidspersoneel van het nieuwe stelsel wordt uitgesloten. -HEMELS UTRECHT Het moet binnen ons arbeidsbestel mogelijk worden naast loonwerkers ook uitke ringswerkers in dienst te nemen. Dat zijn uitke ringstrekkers die, in alle vrijheid, de mogelijkheid krijgen nuttig werk te doen. Dat stelde dr R.C.Kwant, vanmiddag in Utrecht tijdens zijn af scheidscollege. Kwant neemt afscheid van de Utrechtse universiteit we gens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Het stelsel dat dr Kwant voor staat heeft, zo stelt hij, alleen zin als het aanvaarden van werk voor uitkeringsgerech tigden aantrekkelijk wordt ge maakt. Dat betekent dat wer kers met een uitkering geen lagere status en slechtere rechtspositie mogen hebben dan loonwerkers. Hij stelde vast dat vooral wel zijnswerk én verzorgende ar beid van de nieuwe situatie zouden profiteren, omdat juist die sectoren zich momenteel op grote schaal geen medewer kers in loondienst meer kun nen veroorloven, terwijl er wel genoeg werk is. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats_ Betaald wordt als nieuwe abonnee I I I I I per maand (met automatische afschrijving) l_ per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar; Naam Ad res Postcode/Plaats Telefoon. I i I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel I plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, a 2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9