ctie tegen vandalisme op cholen volledig geslaagd De Roscam wil de leut nog één keer met z"n allen overdoen Deelname aan en ergiedisc ussi e valt best mee mbtenaren provincie weigerden nedewerking personeelsonderzoek 'AGiflDEN/REGÏÖ fieidae Sou/tont VRIJDAG 22 APRIL 1983 PAGINA 5 en et dere sderei ÏIDSE JONGERENSOCIETEIT DRAAIDE SLECHTS VIJFJAAR ditji '&chien maê ik die -- ^-aham inmiddels door achterdeur alweer trekkkr buiten geloodst heb wel een beetje glimla- in om de jonge gasten i de jaren '65 tot '70 zich vandaag met i 37 en 38 jaren enigs- s zorgelijk als ouwe eert jakkers en gevorderde beschouwen. Het ate;i elfs 20 er8 geworden, enti ze zich, in de meeste te vi rallen, als eerzame isvaders en toegewijde eders zien. Maar de zit er nog geheel in daarom is bij een stel die oud-nozems de otred ioefte ontstaan om sa- ngen n nog eens „gek jong" doen en het vuur er J 20 één keer uit te slaan, r led Is het was in het be- (maar niet nu en al- I), toen de Maria-con- jgatie had afgedaan en kapelaan-directeur k overgegaan naar z'n olus iuwe stiel: inspirator ie de „18-jarigen-cur- lciva|» Toen 00k die „cur- Sewi' verlieP kwam er, als middel, een „Jonge- jsoos" in alle eer en pgd en onder katholie- j vlag. Wie daar toen (trapten" en nu, na bij- I 20 jaar, de pret nog iets-js over willen doen al- <*ens te rijp te zijn ge- ^jrden, daar gaat dit 'andShaal over- fug naar 1965. Oktober, j was bijna nog vanouds 'sber. Naar de Leidse St. isparochie. Een aantal ïttienjarigen" besprak, i de „cursus" al op één lag, met hun geestelijke "sman, kapelaan Heynen, logelijkheid voor voort- cètte onderlinge gesprek je tq- Al gauw begon de „Jon s' opensoos", in het parochie- [tje naast de Petruskerk. M: gezellige avondjes, dan- op müziek van de Beat en krantjes en bladen le- Er kwam ook een be ur. Eén daarvan, Frans nigüi Ulden (37), vertelt me die tijd. Naast hem zit 7\ vrind Koos Bayer (36), Caflp jaar na oprichting aan graf van de „soos" zou Nu. in 1983, staan ook ins' broer Hans van Ulden I en Jopie Bayer-Beekman I ongeduld uit te zien naar jreünie die op 17 septem- j dit jaar gestalte moet 7 pofi krijgen. Het idee was tfeeipeling geboren, bij dit bhuftal, dat die ouWe gasten weer eens bij elkaar wilde zien. Frans van Ulden ge tuigt van vijf jaar jongeren- soos. Een kort leven onder het oog van de aalmoezenier maar intens genoeg om heel wat nostalgie in de zie len te pleuren. Storm „Eind november '65 kwam de zaak op gang. Eenmaal in de drie weken zou men bij eenkomen en dat kostte dan 60 cent de man en vrouw. De eerste keren al kwam er een man of zestig op af. En keu rig hoor: om half twaalf 's avonds was de soos afgelo pen. De soos ging uit „chine-, zen" en in '66 maakten we, onder andere, een strand wandeling, hadden we een uiteenzetting over muziek en in mei kregen we Fons Jan sen met een optreden. Het liep storm en het parochie zaaltje was al te klein gewor den. De soos moest uitwijken naar de kantine van de hoc keyclub Siseo op het sport complex Roomburg. In een jaar tijd waren we bloedse rieus geworden. Zo erg zelfs, dat er een stichting R.K.Jon- gerensociëteit „De Roscam" werd opgericht, met aanslui ting bij de R.K. Instuif Ne derland". Eind '66 telde De Roscam een stuk of tachtig leden en was inmiddels weer verhuisd. Ditmaal naar „Het Honk", een in de herinneringen bij na onsterfelijke bouwkeet op de hoek van de Roosevelt- straat en de Telderskade. Toegang uitsluitend op ver toon van een „instuifkaart", waarop een pasfoto was ge hecht. „En waarop beslist de naam van de parochie want de soos trok mensen uit heel Leiden en omgeving moest voorkomen", aldus Koos Bayer (met al een spoortje grijs in de haren), die een gezicht trekt alsof hij het niet kon helpen. Er zat be hoorlijke groei in, tot aan Het Verval in '68. Kijk, het idee sprak inderdaad aan; 't was er gezellig, je kon babbelen en dansen en de ouders wa ren gerustgesteld door die volle Roscam. Ze wisten dat het een keurig net verzetje was. Je chineesde nog 'ns en het borreltje vooraf kwam voor rekening van de kas, die het echter niet voor 60 cent meer kon doen. Er was ook wel „cultuur" bij. Zo gin gen we, bijvoorbeeld, een keer naar een toneeluitvoe ring van Litteris Sacrum, en op tweede Kerstdag '66 was er in Het Honk een sfeervol „Thé dansant". Keurslijf Niettemin had de tijdgeest ook bij De Roscam toegesla gen. De speelse en vrolijke rust werd gaandeweg uitge breid tot over de disco-gren zen heen. In '67 was al niets meer te herkennen van de jongerensoos, stoelend op „diepere gedachten". In '67 kreeg disc-jockey San „ver hoging": van tien naar vijf tien gulden, maaf daar moest San wel z'n platen van beta len. Het keurslijf werd aan getrokken (meer terug naar de sociëteitsgedachte; wat cultuur erbij) en een Barcom- missie werkte eendrachtig samen met de befaamde Commissie van Toelating en Toezicht, waar Frans en Koos zich nu nog rot om la chen. „Deze commissie stoor de zich zowat overal aan en zeker aan meisjes met een lange broek. Die moesten eerst een rok aantrekken en mochten daarna terugko men", grinnikt Frans. Maar allengs ging men zich losser opstellen. Bij een enquete bleek, dat ruim 50 pet. van het ledenbestand niets meer voelde voor een koffieuurtje van de Mis van 10.45 uur, op zondag dus; men zag veeleer iets in een ledenvergadering. Nou, de eerste algemene ver gadering van contribuanten leverde al een felle discussie over de Commissie van Toe lating en Toezicht op. De Roscam sloot zich in april '67 aan bij K&O. de Leidse volksuniversiteit en het sei zoen sloot met ruim honder- dentachentig bijdragers. De „geestelijke inbreng" was nog belangrijk. Frans van Ulden: „Nieuwe leden wer den geverifieerd met de ver schillende parochieregisters. Zo schreef pater Wildendorp van de Leonardus: „Wat be treft nummer 2: zij is niet ka tholiek, heeft vroeger verke ring gehad met een katholie ke jongen, is een net meisje, komt uit een niet-katholiek gezin". En een pastoor uit een randgemeente schreef: „Prima in orde!" En een an dere herder: „Voorlopig niets aan de hand". De Roscam bleef braaf, zeker naar buiten toe, en nam in de kerstnacht van '67 deel aan een Pax Christi voettocht in de omge ving van Hilversum. Het aantal leden bedroeg toen rond de tweehonderdentwin tig. Dat seizoen werden er op twee lokaties veertig activi teiten gepleegd: dansen en disco in Het Honk en de „so ciëteit" beheerste zich in het Leonardushuis aan de Haag- weg (met films van Hitch cock, Eddy Constantine, en „Het Proces" van Franz Kaf ka werd gedraaid bij een „promotie" op Leidse middel bare scholen, die aldus iéts van De Roscam konden proe ven evenals van de thema film „Sex is overal". Alsof er niets aan de hand was gaven de jongelui van De Roscam zich over aan dis cussieavonden en beluisterde men studentencabaret. De boottocht op Koninginnedag '68, op het hoogtepunt van De Roscam, brengt nu nog warme weemoed als de „ou deren" Van Ulden en Bayer eraan terugdenken: „Iedere oud-Roscammer spreekt hier nog over", benadrukt Frans. Er is nog een lijvig verslag van, dat spreekt van „con stant gedrang bij de toiletten: twee rijen dames of heren. Zo nodig moest men, bij al dat dansen aan boord, op het achterdek en bovendek". Het gedrang kende z'n weerga niet. En daar was San weer als d.j. en ook was er nog een band. Dat vond men bij el kaar iets te veel van het goe de, en dan moesten er ook nog broodjes worden ver-: kocht en bingo gespeeld. Via de politie bekwam men zo wel een loop- als een muziek- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt tnij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. f '*3Ê vergunning. Die loopvergun ning sloeg op de te volgen route van de (muzikale) op tocht naar het schip bij de Korenbeurs. Het verslag ont hult, dat „het aan boord gaan ordelijk verliep", onder ge druis van de Baker Street Jazzband, in ruige zeemans kleren gestoken. Te veel En dan: „Onder de mensen die meegingen waren eigen lijk te veel niet-leden". Er waren te veel mensen aan boord; „dat was het grootste bezwaar". Het geheel had veel weg van een onschuldi ge maar benauwende „Tita- nic-vaart", en „het bingospel met grappige prijzen had meer plankjes moeten hebben. Dan waren de kos ten eruit gekomen. Het spel Het was soms „te gek" bij De Roscam. En het is nog geen 15 jaar geleden. is verder goed verlopen". Hoewel „heel wat kaarten- spelen overboord zijn ver dwenen; maar er werd ijve rig gebruik van gemaakt". Ook was er „het optreden van een groep heren aan boord met de muziekinstru menten van de Bakerstreet". De stroomvoorziening „was niet zo best, want wanneer de installatie van San werd gebruikt, konden de lampen niet aan, maar misschien heeft Neuteboom (de schip per) volgend jaar wel een sterkere motor en genera tor". Nou, die had-ie niet meer nodig voor De Roscam, omdat die toen al begraven was. Maar die vaart, die eerste en laatste bootvaart van de soos, werd onvergetelijk. Die zou den ze met z'n honderden zó weer over willen doen; even tueel volgens de in het ver slag aangegeven aanbevelin gen („de consumpties waren wel wat aan de hoge kant"). Heerlijk was dat. Van Ulden en Bayer genieten nog na: „Het ding zonk bijna en on derweg. halverwege de trip, moest er een nieuwe bier- voorraad ingeslagen worden. De rijen voor de toiletten wa ren niet meer weg te slaan. De nood was hoog gestegen, maar we hebben ons gewel dig vermaakt en bovendien was de boot 's avonds om tien uur weer aan en ging ieder een in beste stemming naar huis". Ach, hoe jammer. Net als je er pas goed zin in begint te krijgen is de onttakeling in zicht. Dat heeft De Roscam meegemaakt. Al in de loop van '68 was Het Honk niet meer beschikbaar. Van Ul den: „Daar werden we uitge knikkerd door de Antonius- jongeren: de jongerensociëteit DEO. Voor God, bijna. En de steeds duurdere disco-jockey San moest worden afgedankt. „Eerst vroeg hij nog een knaak per avond; nu vraagt hij zoveel, dat besloten wordt om de muziek zelf te gaan verzorgen", vermeldt een verslag in de Verval-periode. Er werd uitgeweken naar het Boshuis, ook al een veredelde directiekeet, maar de gezel ligheid van Het Honk was verdwenen. Van Ulden: „Het afdanken van San was een verkeerde beslissing. Die man maakte de avonden, maar na z'n vertrek werd de betrokkenheid van de leden met De Roscam steeds los- Liquidatie En daar had je het dan: „Het bestuur vindt het recreëren door louter passief aanleunen tegen de vaak op mechani sche wijze ten gehore ge brachte muziek niet meer voldoen. Het acht zich niet meer in staat om met de be schikbare. beperkte financië le middelen, een jongerenso ciëteit te runnen". Op 11 julij 1970 werd in een laatste con vocatie omgeroepen om de li quidatie van De Roscam mee te maken. „In de stijl van een „Roscam in bloei". „En zo gé- beurde het ook", snikt Bayer met napret nog na. Eerste lu strumviering in het jeugdbui- tencentrum De Korte Vliet. Van Ulden: „Dat had niets te maken met een marche funè- bre, maar meer met een mar che triomphale. Zo werd in een drukbevolkte Korte Vliet De Roscam ten grave gedragen!" Dat was dertien jaar terug. Maar ze hebben er weer zin in gekregen, die ouwe jon gens en meiden. Op 17 sep tember wordt het weer raak! Met voormalige, dure d.j. San Hartwijk (die z'n ouwe platen meebrengt) en wellicht ook de Bakerstreet Jazzband. Wat Van Ulden, Bayer en consor ten maar bedoelen: Zegt het voort en jut elkaar op. als oud-leden. Van Ulden: „We moeten het nu hebben van mond tot mondreclame, en we vragen aan de ouders van oud-leden die intussen naar elders zijn vertrokken om de mare van de reünie aan die kinderen door te geven: 17 september doen we het dun netjes over. Al is het met ons laatste bestand van ruim tweehonderd leden. De ac commodatie wordt voorlopig nog even geheim gehouden. Men hoort wel. tegen die tijd. Het is ergens in of rond Lei den; met overnachtingsmoge lijkheid. Reacties worden graag ingewacht via postgiro- nummer 213 79 47 (ten be drage van 5 gulden per per soon) t.n.v. J.N.M.Beekman oud-bestuurslid te Lei den. Van zo n bedrag kon San het in elk geval niet doen, destijds. cluL, 70jjEN De actie om op scholen te t/ceüjden, is geslaagd. De is zeer tevreden u*ehet resulaat. Gedu- de paasvakantie en de 150 schoolge- en in Leiden extra p in de gaten gehou- kke In de paasvakantie e °H\t jaar werd minder l ff eld, dan in de paas- ities van '81 en '82 n. Bij vijftien geval- an vernieling kon de e ingrijpen, in totaal en elf jongens aange- len. Dertien scholen l deden aangifte van ver nieling. Dit wil ook zeg gen, dat deze dertien scholen de aangerichte schade op de daders ver-' halen. De politie besloot tijdens de vakantie de schoolgebouwen goed in de gaten te houden. Vooral tijdens vakanties oefe nen de leegstaande schoolge bouwen extra aantrekkings kracht uit op baldadige jeugd. In Leiden werd vorig jaar voor één miljoen schade toege bracht aan scholen. Aan de leerkrachten en mensen die in de buurt van scholen wonen, werd om medewerking ge vraagd. „De burgerij heeft pri ma geholpen," meldt politie woordvoerder D. Graveland. „We hebben erg veel telefoon tjes gekregen. Wij hebben de indruk, dat daardoor veel on heil is voorkomen." De politie vroeg aan 139 scholen om me dewerking (achterlaten sleute ladres), 40 reageerden daar niet op. Een school gaf als re den op, dat men bang is voor represailles van de vandalen. Nieuw in deze actie is, dat de politie de namen van daders doorgeeft aan de getroffen scholen. Die kunnen de schade dan direct op de vernielers verhalen. De Vlietschans heeft daar bijvoorbeeld gebruik van gemaakt. Bij die school wer- natuurlijk niet alle 150 scholen goed bewaken, daarom kun- den door drie jongens uit nen we ook niet alle vernielin- Voorschoten ruiten ingegooid, gen voorkomen. Maar we gaan De jongens gebruikten daar te- duidelijk de goede kant op. Te gels voor, die ze uit het trottoir lefoontjes van de burgers blij- haalden. Het drietal werd aan gehouden, hun namen werden doorgespeeld aan de Vliet schans en die heeft het schade bedrag, 3300 gulden groot, in middels binnen. De politie gaat overigens ge ven zeer welkom," aldus de woordvoerder van de politie. De strafrechterlijke kant van deze actie stond niet voorop. Het ging er vooral om de scha de op de daders te verhalen. woon door met deze actie, zij De politie hoopt dat van der- het op een wat lager pitje. In gelijke acties een effectieve, de vakanties worden de scho- preventieve werking uitgaat, len weer extra goed in de ga- De heer Graveland meent, dat ten gehouden. Ook blijft men er wel degelijk sprake de namen van de daders aan ee: de scholen doorspelen. De is i preventieve werking. „Al natuurlijk moeilijk heer Graveland: „We kunnen meetbaar," zegt hij. HAAG Het per ceel van de provinciale fie heeft vorig jaar CoiKtist geweigerd mee te t, arken aan een onder duik van de TH in Delft ar de arbeidsbeleving ihet Provinciehuis. Het l dat de afdeling „per ceel en organisatie" o/fler meer in verband dit onderzoek werd jebreid, terwijl op an- afdelingen vacatu- niet werden vervuld, was voor veel perso neelsleden aanleiding het onderzoek geheel te negeren. Een personeels- vertegenwoordiger heeft dit meegedeeld naar aan leiding van het bericht, dat er geen belangstel ling voor het onderzoek zou zijn. De toenmalige gedeputeerde F.A. Diepenhorst tekende in januari vorig jaar een con tract met de TH voor het on derzoek. Bij de Provinciale Planologische Dienst (PPD) deed daarna ongeveer 58 pro cent van de werknemers mee aan het onderzoek. Ook bij Provinciale Waterstaat werk ten enkele afdelingen mee. Bij de griffie echter werd nauwelijks medewerking verleend. Overigens hebben de ambtenaren van de PPD inmiddels gevraagd naar de resultaten van het onder zoek. Volgens de personeels- woordvoerder zijn de papie ren echter al vernietigd. Op de TH wordt momenteel be keken of die gegevens nog ergens anders te verkrijgen zijn. Het niet meewerken aan het onderzoek door een groot deel van het personeel paste in het beeld van het steeds toenemend aantal conflicten tussen dagelijks bestuur en werknemers van de provin cie, aldus de personeelsverte- genwoordiger. Zo is momen teel het georganiseerd over leg tussen gedeputeerde Sta ten en ambtenarenbonden af gebroken door een geschil over samenvoeging van twee afdelingen van griffie en PPD. Volgens de personeels- vertegenwoordiger worden de ambtenarenbonden „nau welijks serieus" genomen. Zij hadden gevraagd het voorstel tot samenvoeging in te trek ken. maar de voorzitter van het overleg, gedeputeerde T. Janssen, zag daar geen aan leiding toe. De personeelsver- tegenwoordigers staakten toen de bijeenkomst. Bij de samenvoeging zijn 22 ambte naren betrokken. DEN HAAG De deel name aan de brede maat schappelijke discussie (BDM) over het energie vraagstuk, met name over de kernenergie, valt best mee. Althans dat zei het voormalige PPR-kamer- lid, ir. J.L.A. Jansen lid van de Stuurgroep Maat schappelijke Discussie Energiebeleid gisteren op een persbijeenkomst. Hij weerlegde berichten als zouden de discussiebijen komsten in de regel zeer slecht worden bezocht. Jansen verwacht dat als in juni de in januari be gonnen discussieronde van de BMD is afgerond enkele tienduizenden mensen hieraan zullen hebben deelgenomen. Het stuurgroeplid schat de ge zamenlijke score van de plaat selijke bijeenkomsten op onge veer twintigduizend deelne mers. Maar er wordt niet al leen plaatselijk gepraat. Tal van maatschappelijke organi saties, negenhonderd scholen en enkele universiteiten hou den eveneens discussiebijeen komsten. „Als je het aantal deelnemers aan die bijeen komsten optelt bij de bezoe kers van de plaatselijke sa menkomsten dan zullen in juni enkele tienduizenden aan de discussies hebben deelgeno men. Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken", aldus Jansen. Volgens het stuurgroeplid scoort de BMD in vergelijking met andere in spraakprocedures zeer hoog. Op plaatselijk niveau worden telkens twee bijeenkomsten gehouden: een informatiea vond gevolgd door een discus sieavond. Tot begin april be zochten zesduizend personen de 325 gehouden eerste bijeen komsten en vierduizend de 275 vervolgavonden. In de regio Leiden werden er 13 bijeen komsten met 326 bezoekers (25 per bijeenkomst) gehouden en in de regio Alphen aan den Rijn acht avonden met 176 be zoekers (gemiddeld 22). In to-' taal werden er in de Randstad 65 avonden gehouden met een totaal-score van 1531 bezoe kers, gemiddeld 24 mensen per bijeenkomst. De Stuurgroep had gehoopt op ongeveer dertig personen per keer. Jansen gaf gisteren toe dat er ook bijeenkomsten zijn, die heel weinig mensen trek ken. Juist om die reden is de Stuurgroep begonnen met een advertentiecampagne onder het motto: „Wij zijn nu de kop van Jutmaar wie staat straks voor joker Met deze adver tentie wil de Stuurgroep niet alleen mensen trekken maar ook de politiek waarschuwen. „Regering en parlement moe ten duidelijk maken dat zij re kening zullen houden met het resultaat van de BMD. Wij hebben gemerkt dat de men sen door hun slechte ervarin gen met inspraakprocedures er weinig vertrouwen in hebben dat de politiek zich iets zal aantrekken van de brede maatschappelijke discussie", aldus Jansen. Hij is overigens zelf optimistischer. Hij meent dat regering en parlement niet om de conclusies van de BMD, die worden vastgelegd in een eindrapport dat in november uitkomt, heen kan. Jansen be nadrukte dat de BMD niet mag worden beschouwd als een referendum, maar hij vindt wel dat meningen van de deelnemers aan de discus sieavonden in zekere mate re presentatief zijn voor de stand punten van grotere groepen van de bevolking. „In elk ge val is de BMD representatief voor de argumenten die er ziin tegen of voor bijvoorbeeld kernenergie", aldus Jansen Behalve met de discussie bijeenkomsten worden ook on derzoeken verricht om de me ningen van het Nederlandse volk te peilen. Zo hield de Ne derlandse Stichting voor de Statistiek voordat het discus siëren begon al een publieke opinieonderzoek. Dit onder zoek wordt na afloop van de discussierondes herhaald. Ten slotte onderzoekt de socioloog professor Saris, hoogleraar aan de Rotterdamse Erasmusuni- versiteit met een door hem ontwikkelde speciale methode ook nog eens hoe het volk denkt over het energievraag stuk.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5