Directie wil Fasson-Leiden aog dit jaar sluiten Intelligent sparen. Met unieke voorwaarden. De Meesrente-rekeniiïg. iuitenlanders ireigen met loycot nota nigranten LAK-productie over Indianen iden Gemeente vordert twee panden aan Aalmarkt ONTSLAG VOOR 53 WERKNEMERS Bank Mees"Hope nv EaidóaQowuvnt VRIJDAG 22 APRIL 1983 PAGINA 3 pnifestatie en fascisme EIDEN Het Stadhuisplein het Leids Volkshuis zijn orgen de plaatsen waar ma- festaties worden gehouden gen de toenemende vreem- lingenhaat en het opkomend icisme. De manifestatie op Stadhuisplein begint om uur en duurt tot vier uur. het programma staan reekbeurten door vertegen- jordigers van alle Leidse po- l,-e partijen, het organise- comité „Leiden tegen fas- fte", muziek en volksdan- u 's Avonds is er een bij- 11 nkomst in het Volkshuis, die acht uur wordt geopend. LEIDEN De gemeente gaat twee panden aan de Aalmarkt terugvorderen. De twee hui zen (de nummers 5 en 6) zijn eigendom van het echtpaar Favier, tevens eigenaar van hotel Nieuw Minerva. Het echtpaar kocht de vervallen panden zes jaar geleden voor dertigduizend gulden van de gemeente. Er werd een over eenstemming gesloten, dat het echtpaar de huizen, die op lijst van beschermde monumenten staan, zou restaureren en zou gebruiken als dependance van hotel Nieuw Minerva. Deze restauratie moest binnen vijf jaar zijn voltooid. Er is echter niets aan de panden gebeurd, de leegstaande huizen staan er nog net zo bij als zes jaar gele den. In de overeenkomst, die de ge meente op 18 april 1977 met het echtpaar heeft gesloten, staat dat de twee panden al leen als dependance van het hotel mogen dienen. De monu menten moeten zodanig wor den opgeknapt, dat ze goed passen in de omgeving. Verder werd bepaald, dat wanneer de 18e eeuwse woonhuizen bin nen vijf jaar niet zouden zijn opgeknapt, het echtpaar ze weer moest terug verkopen aan de gemeente. Verkopen aan anderen is niet toegestaan. Deze afspraak is door het echt paar niet nagekomen. De pan den werden niet aan de ge meente verkocht, maar aan anderen te koop aangeboden. De bordjes „Te Koop" sierden enige tijd geleden de ramen van de twee huizen. Op dat moment greep de ge meente in. Het echtpaar werd, zoals de heer M. Schra van de Afdeling Monumenten dat zegt, „op de vingers getikt". Nu de termijn van vijf jaar met ruim een jaar is over schreden, heeft de gemeente besloten de panden terug te vorderen. Volgens de heer Schra wordt het hoog tijd, dat de panden worden gerestau reerd. „Zes jaar leegstand is al veel te lang, er moet snel wat met die monumenten gebeu ren," aldus de heer Schra, die zegt dat er al meerdere gega digden voor de panden aan de Aalmarkt zijn. De heer Schra wil niet zeggen wie de woon huizen wil kopen. Drie jongens deden woensdag middag om kwart over vier een poging om het pand aan de Aalmarkt 6 te kraken. Met een breekijzer verschaften zij zich toegang tot het huis. Twee politie-agenten keken bij deze actie toe. Zij reageerden niet toen de jongens hen met het breekijzer vrolijk toezwaaiden. Gisteren was in het pand niets meer te zien, de krakers heb ben naar alle waarschijnlijk heid geconstateerd, dat het pand onbewoonbaar is en zijn vertrokken. lil ïIDENHAZERSWOU- weg te willen sluiten. Van >e f- De directie van de 63 personeelsleden zul- sson Nederland b.v. len er 53 worden ontsla- eft te kennen gegeven gen. De overige tien per- it produktiebedrijf aan soneelsleden kunnen aan Leidse Lammenschans- de slag in het tweede pro duktiebedrijf van Fasson aan de Hazerswoudse Rijndijk. De ontmanteling van het be drijf dient voor het eind van CDA wil snelle sloop van Hartebrugschool De leegstaande Hartebrugschool moet op zo kort mogelijke termijn gesloopt worden, omdat het gevaar voor ongelukken zeker* niet denkbeeldig is. Dat schrjft het CDA in vragen aan het college van B en W. Het gebouwencomplex aan de Haarlemmerstraat staat al een paar maan den leeg, nadat de leerlingen en leraren tijdelijk naar de Hooglandsekerkgrachtschool zijn ver trokken in afwachting van de nieuwbouw van een interconfessionele basisschool. Het college heeft nog geen sloopvergunning willen afgeven, omdat men geen behoefte heeft aan een groot gat in de bebouwing aan de Haarlemmerstraat, dat mogelijk als illegale parkeerplaats wordt gebruikt. Het CDA wil weten of het college ook van mening is, dat de omwonenden van de i<! sohool gevaar lopen. „Het gebouw is ten prooi gevallen aan vernielzuchtigen en volkomen ont- M takeld en verpauperd", merkt de fractie in de brief op. Het CDA wijst er verder op, dat de school door kinderen als speelterrein wordt gebruikt en dat de brandweer woensdag moest 'I uitrukken om een brandje in de school te blussen. Het college liet deze week al weten dat n bekeken zal worden of er wat gedaan kan worden aan de problemen met de Hartebrugschool. t - SXDEN In Leiden wonende buitenlanders willen, Lde nota migranten volledig wordt vertaald in het irks en Marokkaans.'Zij zijn van mening, dat de in- r%akprocedure over de nota anders geen zin heeft, buitenlandefs, die worden gesteund door een der- Jtal instellingen, maakten deze eis gisteravond ken- iar tijdens een vergadering van de raadscommissie iderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie (OSE). ordt de nota niet vertaald, dan dreigen de buitenlan- r§ met een boycot van de discussie over de nota. ethouder J. Peters zei echter, dat hij niet aan deze eis ilde voldoen. de nota migranten, die in december 1982 werd gepresenteerd. >r4t iet toekomstig, gemeentelijk beleid ten opzichte van bui- ilanders uiteengezet. Bij de presentatie van de nota werd ge- ?ld, dat ook de buitenlanders inspraak in deze nota moeten bben. Dat moet onder meer gebeuren met het houden van torlichtingsavonden. Ook werd besloten van de nota een sa- ïrwatting te maken en die in het Turks en Marokkaans te ver en. De commissie OSE ging daarmee akkoord, ist^ren werd duidelijk, dat de buitenlanders geen genoegen ne en met een samenvatting. Zij willen, dat de nota in zijn geheel ordt vertaald. Wordt dat niet gedaan, dan kan er geen goede scussie over de nota worden gevoerd, menen zij. Uit protest tende buitenlanders een verklaring in het Turks en in het arqkkaans voor. Op deze wijze wilden zij duidelijk maken hoe oeilijk het is om te discussiëren met iemand, die een vreemde al spreekt. Tanneer de nota niet volledig wordt vertaald, dan overwegen buitenlanders de inspraakprocedure over de nota te boycot- •n De commissieleden van CDA en PvdA besloten daarop de Gestie nog eens met de diverse fracties te bespreken. Het CDA, VVD en een meerderheid van de PvdA zijn tegen een volle- |e vertaling, de kleine linkse partijen zijn er een voorstander n 'ethouder Peters is van mening, dat een voorlichtingsavond 'er <de nota veel effectiever is, dan een volledige vertaling: Een avond met films en een tolk is helemaal zo gek nog niet," ei de wethouder. Ook wanneer de inspraakprocedure wordt ge- byeot, blijft wethouder Peters bij zijn standpunt. Radio Regenboog uit de ether LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag met de Ra dio Controle Dienst van de PTT „Radio Regenboog" uit de ether gehaald. De zender was in vol bedrijf toen de politie binnenviel in een kelderbox aan de Kiekendiefhorst in de Merenwijk. Eigenaar bleek een 23-jarige Leidenaar. De apparatuur met een waarde van 2500 gulden werd in be slag genomen. Radio Regen boog was tot in de Haarlemer meerpolder te beluisteren. Economisch wel en wee Het Chin. Ind. restaurant „Hong-Kong" aan de Pieters- kerkchoorsteeg 9 is opgehe ven. •Aan het Havenplein lb (vroe gere adressering Haarlemmer straat 274) is in de eerder leeg gekomen winkelruimte van S. de Wit het koffiehuis „Makha Alaalam" gevestigd. De wasverzendinrichting van J. van Seggelen aan de Ververstraat 57 is opgeheven. Het schoonmaakbedrijf „De Volharding" gevestigd aan de Bachstraat 212 is uit de ge meente verplaatst. Het (radio)-installatiebedrijf van de Gebr. Snoeker aan de Lage Rijndijk 116 is opgehe- Aan de Genestestraat 31 is het techn. advies- en tekenbureau G. Oostenveld gevestigd. Het sportcentrum „De Kooi" aan de Driftstraat 34 is opge heven. Het garagebedrijf ,,'t Cen trum" aan de Haagweg 11 is overgenomen door R. A. van Dijk. „Alubouw Leiden", bemidd. bij verkoop en plaatsing van aluminium puien gevestigd aan de Lammenschansweg 23 is opgeheven. Het belastingsconculentschap H. Labordus aan de Scarlatti- straat 2 is uit Leiden naar el ders verplaatst. dit jaar zijn voltooid. Gisteren zijn de vakbonden, personeels leden en ondernemingsraad ingelicht. Voor hen kwam de maatregel van de directie als een volslagen verrassing. Fas son, van oorsprong een Ameri kaans bedrijf met diverse ves tigingen in Europa, kwam on langs in het nieuws als het eerste bedrijf in Zuid-Holland waar bonden en directie een akkoord over arbeidstijdver korting hadden bereikt. De ar beidstijdverkorting 36 uur werken in 1986 waarover na moeizame onderhandelin gen overeenstemming werd bereikt, had tot doel nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Het bedrijf heeft inmiddels een sociaal plan opgesteld ter begeleiding van de ontslagen werknemers en is onderhan delingen met de gemeente be gonnen over de verkoop van het bedrijfsterrein aan de Lammenschansweg. Fasson Nederland fabriceert zelfklevend papier, films en foliën. Men heeft twee pro- duktiebedrijven, in Hazers- woude en Leiden, en een ver koopkantoor in Leiderdorp. Met het kantoor Fasson-Euro- pa werken hier in het totaal circa 600 mensen. In Leiden staan drie kleinere belijmings- machines opgesteld. Deze ma chines zijn oud. In Hazerswou- de staat sinds kort een uiterst moderne belijmingsmachine (coater). Fasson had deze ma chine aangeschaft met het oog op de verwachting, dat de markt voor de gespecialiseerde produkten van Fasson verder zou groeien. Die groei en daar mee de afzetmogelijkheden, zijn echter stabiel gebleven. Vandaar dat men nu in feite beschikt over overcapaciteit hetgeen de directie noopt de Leidse vestiging te sluiten. Milieu-eisen Directielid J.A. Westerbeek: „In Hazerswoude beschikken we over een van de modernste belijmingsmachines ter we reld. We kunnen in die vesti ging aan alle milieu-eisen vol doen en hebben er een terug winningsinstallatie geplaatst die in staat is veel van de kost bare grondstoffen (lijm op sol vent basis) terug te winnen. We hebben die machinerie en kele jaren geleden aangeschaft om in te spelen op een groei ende markt die vroeg om meer gespecialiseerde produkten. Zo leveren we bijvoorbeeld aan de automobielmarkt met zelf klevende materialen en roest- werende middelen. Maar de groeiende vraag is uitgeble ven. Vandaar dat we nu staan voor vervelende beslissingen. Het was overigens in het be drijf al geruime tijd bekend, dat de aanschaf van de coater in Hazerswoude invloed zou hebben op de bezetting in Lei den. Daar staan drie belij mingsmachines die al vele ja ren oud zijn. We hebben daar bijvoorbeeld 25 procent meer afval dan in Hazerswoude". Het personeel, dat gisteravond de CAO ter goedkeuring kreeg voorgelegd, toonde zich ge schokt door de gang van za ken. Over het algemeen was de stemming dat de directie „de zaak bedonderd had" en al bij de CAO-onderhandelingen op de hoogte was van de nood zaak mensen te ontslaan. De werknemers besloten het CAO-akkoord voorlopig aan te houden en drongen er bij de vakbond op aan verder te on derhandelen om via arbeids tijdverkorting het verlies van arbeidsplaatsen tegen te gaan. FN V-districtsbestuurder J. .van Duynhoven ziet daar mo gelijkheden toe. Via versneld invoeren van arbeidstijdver korting of bijvoorbeeld het uit breiden van het vier-.tot een vijfploegenstelsel verwacht hij een aantal ontslagen te kun nen verhinderen. „Wij gaan er vanuit dat het probleem niet naar Leiden mag worden doorgeschoven maar dat het binnen het gehele bedrijf op gelost moet worden", aldus van Duynhoven: „De werkne mers zijn het daarin met ons eens". Van Duynhoven heeft het vertrouwen in de directie niet verloren maar zegt na de gang van zaken „wel enigszins wantrouwend" geworden te zijn. „Ik heb echter niet het idee dat de directie het hard zal gaan spelen. De FNV is uitgenodigd alternatieven aan te dragen en dat zullen we dan ook doen", aldus Van Duynho ven. Wandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt zondag een wandeling door de Hortus aan het Rapenburg 73. De wandeling, die om tien uur 's ochtends begint, staat onder leiding van des kundige gidsen. Telefonische opgave is noodzakelijk. Bellen naar mevrouw Janneke Kruyer, telefoon 148333, toestel 6684. Bio - energetics In Shanti-Niket, Breestraat 56, wordt maandagavond een informatie-bijeenkomst gehouden in verband met de cur sus bio-energetica die maandag 2 mei om acht uur 'sa- vonds van start gaat. De cursus wordt georganiseerd door het Satdhyn Rajneesh Moving Centre en beslaat zes avon den. Bio-energetica is een therapie, die er van uitgaat, dat al het geestelijk leven ook lichamelijk ervaren wordt. In de cursus wordt geoefend met het lichaam om geblokkeerde energie op te sporen. Voor meer informatie tel. 071-125504. Residen tie-orkest Leden van het residentie-orkest spelen maandagavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Op het programma staan werken van ondermeer Berwald, Servais en Dvo rak. Het concert begint om kwart over acht, toegangs kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij het LAK tel. 141141) en aan de kassa van de Stadsgehoor zaal. TV-Issue De werkgroep TV-Issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandagavond in het gebouw aan het Rapenburg 100 de Engelse documentaire „De geschiedenis van de SS". Dit programma werd eerder door de NOS uitgezonden. De voorstelling begint om acht uur, na afloop is er gelegenheid tot discussie. Hulpgroep De Leidse Vrijwilligerscentrale heeft een hulpgroep. Deze groep bestaat uit mensen, die individuele hulp kunnen verlenen. Die hulp bestaat uit zaken als bood schappen doen en kleine klusjes opknappen. Maar ook wordt de helpende hand toegestoken bij probleemsitu aties. Men kan hulp aanvragen bij de centrale. Tussen negen uur 's morgens en vijf uur 's middags kan men bellen naar 149064. Schoonderwoerd De heer P. Schoonderwoerd is benoemd tot hoofd Algeme ne Zaken bij de IBB-Kondorgroep. De heer Schoonder woerd is belast met de leiding van de centrale administra tie en de leiding van de afdeling personeelszaken van dit aan de Hoge Morsweg gevestigde bedrijf. LEIDEN Gisteravond benutte een dertiental amateurspelers zo onge veer de laatste mogelijk heid zich voor te bereiden op de première van „Hoe kun je je moeder bezit ten", vanavond en mor genavond te zien in het LAK-theater. Bij theater dat tot stand komt door middel van associaties en improvisaties kan van een „generale" natuurlijk nau welijks gesproken wor den. Duidelijk was giste ren dan ook, dat men er geen enkele moeite mee had tot op het laatste mo ment nog wijzigingen in te voeren. „Hoe kun je je moeder bezit ten" is een soort collage rond het thema Indianen. In een haast duizelingwekkend aantal scènes wordt iets duidelijk ge maakt van de wijze waarop Indianen hun manier van hun moeder (lees: Moeder Aarde) bezitten, verspelen aan de blanke onderdrukkers. Wie zou denken, dat deze productie dus wel een historisch-geënga- geerde voorstelling of iets van dien aard zal opleveren, die heeft het helemaal mis. Pri mair binnen het geheel zijn namelijk de techniek en voor al ook de muziek. Vooral die scènes springen er naar mijn smaak uit, waarin spel, muziek en techniek het duidelijkst geïntegreerd zijn. Dan komt er uit deze ingre diënten een recept te voor schijn, dat bijna kan concurre ren met het mooiste van Hau- ser Orkater of Perspekt. Niet minder vaak evenwel lijkt de boel te „schiften", zodat een vrijwel oneetbaar eindprodukt wordt opgediend. Dat gebeurt met name in de scènes, waarin het spel volledig centraal staat en waarin de tekst niet of nau welijks muzikaal versterkt of gevisualiseerd wordt. Wie, hoe dan ook, benieuwd is naar Witte Veder en Arend soog op hometrainers, in hun „vlucht" achtervolgd door ge luidseffecten en gezang een juweel van een scène! en wie graag open staat voor de energie en de inzet van de ac teurs, die moet vanavond of morgenavond de gang naar het LAK-theateF zeker gaan maken. Zeer geslaagde korenzangdag in Stadsgehoorzaal De traditionele korenzangdag voor ouderen gisteren in de Stadsgehoorzaal, was weer buitenge woon geslaagd. Niet minder dan acht koren uit Leiden en acht plus een kwartet heren uit de regio traden op. De zevende korendag werd door burgemeester Goekoop geopend. De sfeervolle dag ging van start met samenzang. Vervolgens traden achtereenvolgens de deelnemende koren voor het voetlicht. Op de foto: het herenkwartet „Ninibus" uit Leiderdorp. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLEfE AGENDA ADVERTENTIE De Meesrente-rekening combineert een hoge rente met ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. HOGE VRIJE OPNAME. U kunt elke maand tot f 3.000,- opnemen. In de dure december maand zelfs tot f 6.000,-. MEERGELD NODIG. Dan geldt een opzeg termijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opna mekosten over het bedrag boven de vrije opname. 6% RENTE. Het percentage wordt maandelijks vooraf vast gesteld. In april 1983 bedraagt het 6%. ONROEREND GOED. Zonder opzegtermijn of opnamekosten kunt U bij aanschaf van onroerend goed vrij over het gehele tegoed beschikken. Wijdiirven elke vergelijkingaan. 's-Gravenhage. Kneuterdijk 13; (070)92 4031; Ruychrocklaan 171; (070)244080. Dag van de vreemdeling LEIDEN De taakgroep mi granten van de Leidse Raad van Kerken heeft zondag 8 mei uitgeroepen tot „dag van de vreemdeling". In veel Leid se kerken zal dan aandacht worden besteed aan de proble men van etnische minderhe den in het algemeen en die van Turken en Marokkanen in het bijzonder. De taakgroep vindt dat de neiging groter wordt, deze kwetsbare groep mensen te behandelen als tweederangs burgers. Zij hoopt dat in veel kerkelijke gemeen schappen in verkondiging en viering duidelijk zal blijken, dat de druk waaronder onze samenleving staat, nooit ten koste mag gaan van de zwak- sten onder ons. De taakgroep heeft een informatiemap sa mengesteld met artikelen over gastarbeid in het algemeen, over de Islam en over de posi tie van de Moslimvrouw in onze maatschappij. De oproep van de Raad van Kerken maakt deel uit van actviteiten die een maand lang in Leiden zijn gehouden in het kader van de actie „Leiden tegen fascisme".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3