Britten waarschuwen Argentijnen: iom niet naar Falkland Eilanden! Deelstaten mogen de bouw van kernenergiecentrales stopzetten Bayer stopt productie PCB's VS STEUNEN BRAZILIAANS HULPPLAN VOOR SURINAME KGB- agenten liepen in val van FBI BUITENLAND Ceidae SouiXlIlt VRIJDAG 22 APRIL 1983 PAGINA 11 Induidelijkheid over ibisch wapen- ransport in Colombia OGOTA Na Brazilië zou ook Co- mbia een Libisch vliegtuig met wa ins hebben onderschept. Dit zei al- ians het radiostation „Caracol". Later erd dit bericht ontkend door het mili- ire opperbevel. Volgens het eerste be- cht zouden in totaal vijf Libische iegtuigen over Braziliaans grondge- ed hebben moeten vliegen om wa ins te brengen. Vier daarvan staan nu Brazilië aan de grond, de vijfde in olombia. Verder werd gemeld dat drie jn de toestellen naar Nicaragua had- >n moeten vliegen, de twee andere adden als bestemming Colombia met >n wapenzending voor de guerrillabe- eging M-19. VN wil strijd tegen prostitutie NEW YORK De Verenigde Na- ties hebben gisteren opgeroepen tot een wereldoorlog tegen prostitutie die „bloeit waar geld van hand tot hand gaat". In een rapport dat is opgesteld voor de Economische en Sociale Raad van de VN wordt af stand genomen van de „algemeen verbreide opinie" dat prostitutie het oudste beroep van de wereld is. „Zij is veeleer slavernij", maar ont breekt in primitieve samenlevin gen. Zij is in verschillende graden te vinden in alle georganiseerde staten, in alle culturen en in alle delen van de wereld, waar de be volkingsdichtheid groot is en waar geld veelvuldig van hand tot hand gaat". Meer dan 100 doden bij moordpartij op Peruaanse hoogvlakte LIMA Als gevolg van een guerril la-aanval op een Indiaans dorp op de hoogvlakte van Ayacucho in Peru zijn naar schatting van de politie meer dan 100 mensen omgekomen. Het zou gaan om een vergeldingsactie van de ondergrondse beweging „Lichtend Pad" tegen dorpsbe woners, die weigerden met deze guerrilla beweging samen te werken. Achttien da gen geleden werden in een ander dorp 67 mannen, vrouwen en kinderen door guer rillastrijders met bijlen en hakmessen om gebracht. Eind januari waren in hetzelfde gebied acht Peruaanse journalisten dood geslagen door boeren, omdat zij dachten dat zij guerrillastrijders waren. Vals alarm Een anti-bom-robot in New York pakt voorzichtig een kof fer op van het trot toir van Lexington Avenue. In de koffer zou, zo vermoedde de politie wel eens een bom kunnen zitten. Maar onder zoek wees uit dat het een vals alarm was. Toen de koffer werd opengemaakt bleek het de ge reedschapskoffer die een telefoon-re parateur per onge luk op straat had la ten staan. Westduitser uitgeleverd SCHIPHOL De door de re gering in Bonn gezochte Die trich Garski, die sinds dinsdag in ons land is, is vandaag aan West-Duitsland uitgeleverd. De 51-jarige Garski heeft inge stemd met een verkorte uitle veringsprocedure. Garski, die dinsdag uit de Nederlandse Antillen op Schiphol aan kwam, wordt ervan verdacht de staatskas in zijn land voor een bedrag van ruim 175 mil joen te hebben opgelicht. fan onze correspondent Ro ger Simons) •NDEN Groot-Brit- nnië heeft de Argentij- en gistermiddag nadruk- elijk afgeraden een zeer- s naar de Falkland Ei nden te maken, om daar graven van hun ge- ïeuvelde soldaten te be kken. Op een militair kerkhof in Darwin liggen 221 Argentijnen begraven. Bovendien vonden in de zee rond de eilanden tal rijke Argentijnen een zee mansgraf. De reis naar de Malvinas (Falkland Eilanden) wordt sinds zes weken gepland door het Argentijnse „Centrum van de Vrijwilligers voor het Va derland". Aan de overtocht zou deelgenomen worden door familieleden van gesneuvelde Argentijnen. De overtocht zou eerst plaats vinden onder toezicht van het Rode Kruis. Maar toen bleek dat de Argentijnen de neutra liteit van het Rode Kruis niet wensten te eerbiedigen (onder meer geen Argentijnse vlag mee) trok het Rode Kruis zijn handen van de operatie af. In het Lagerhuis verklaarde premier Thatcher gistermid dag, dat de reis toch door kan gaan zodra het Rode Kruis weer het toezicht neemt. Bo vendien zouden de Argentij nen geen verslaggevers mogen meebrengen, wat zij juist wel van plan zijn. Overigens zou de harde hou ding van Londen het gevolg zijn van talrijke protesten van de 1.800 bewoners van het Britse koloniale gebied tegen de Zuidamerikaanse bezoe kers. Zij willen voorlopig geen Argentijnen meer op hun ei landen zien. Ondanks de waarschuwingen van Londen houden de Argen tijnen vast aan hun vertrek richting Falkland Eilanden op 30 april. Kort na Pasen wer den de eilanden al bezocht door familie van Britse ge sneuvelde militairen. Het ministerie van buitenland se zaken in Londen maakte de Argentijnen er gistermiddag op attent, dat het verboden ge bied van 150 kilometer rond de betwiste eilanden van kracht blijft. Geen enkel Ar gentijns schip of vliegtuig mag die zone binnendringen. De woordvoerder van buiten landse zaken onthulde niet op welke manier de Britten zou den optreden tegen het vaar tuig met de Argentijnse moe ders, vaders en andere familie leden van gesneuvelde solda ten. Londen vreest dat een in cident nabij de verboden zone zal leiden tot nieuwe vijande lijkheden. Ex-atronaut John Glenn iesde Democraat die in 84 president wil worden IEW CONCORD De voor- lalige Amerikaanse ruimte- aarder John Glenn heeft zich Jsteren officieel kandidaat ge leld voor de kandidatuur van fa Democratische partij voor fa verkiezingen om het Ame- ikaanse presidentschap in 184. De 62-jarige Glenn, in 162 de eerste Amerikaan in 6 ruimte, is de zesde Demo- taat die president van de lerenigde Staten wfl worden, ïj pleitte er gisteren voor een jnd te maken aan de „natio- jile tragedie en schande van 6 regering-Reagan". Verder fai hij dat Amerika het sterk te land ter wereld moet blij- |n, maar vroeg hij ook om controleerbare bevriezing fan de aantallen kernwapens de wereld. olgens opiniepeilingen is de vroegere astronaut vlak achter de vorige Amerikaanse vice- -president, Walter Mondale, de tweede favoriete kandidaat van de Democraten (30 tegen 32 procent). lilitaire politie latrouilleert weer n Poolse straten fARSCHAU De militaire politie is gisteren voor het eerst nds de verzachting van de bepalingen van de staat van beleg I december teruggekeerd in de straten van Polen. Ie politie heeft haar geregelde patrouilles hervat ter verster- |ng van eën propagandacampagne, waarbij de mensen worden twaarschuwd op 1 mei geen tegen de regering gerichte demon- iraties te houden. Ie nieuwe veiligheidstactiek is kennelijk bedoeld om de Polen faan te herinneren dat de ingetrokken miltitaire maatregelen ieer opgelegd kunnen worden als de situatie in het land achter- itgaat. Uit de grootscheepse propagandacampagne blijkt dat de olse autoriteiten zich zorgen maken óver een groots antwoord de oproep van Solidariteit tot het houden van „onafhankelij- vieringen" op 1 mei. „DOODSKLOK" VOOR NUCLEAIRE INDUSTRIE IN AMERIKA (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON „Ver bijsterd" en „ontdaan" noemden zich gisteren woordvoerders van het Witte Huis en van de nu cleaire industrie over de uitspraak van het Ameri kaanse Hooggerechtshof, dat de regeringen van de vijftig Amerikaanse deel staten het recht hebben de bouw van kerncentra les te stoppen zolang er geen oplossing is voor het probleem van de opslag van nucleair afval. Deze uitspraak, waartegen geen beroep meer mogelijk is, torpedeert het beleidsplan van de regering Reagan voor de noodlijdende kernenergie-sec tor in de VS. De regeringen van tal van Amerikaanse sta ten waar kerncentrales in aan bouw of in ontwerp zijn, zul len nu naar verwachting een pauze voor onbepaalde tijd voor die werkzaamheden af kondigen. Alleen een prakti sche oplossing van het radio- -actief afvalprobleem (pas ver in de jaren '90 te verwachten) of wetswijziging kan de kan sen voor de kernenergie in de V.S. doen keren. Wetswijzi ging ten gunste van kernener gie lijkt echter uitgesloten, ge geven het brede verzet daarte gen binnen het Congres (par lement) en onder de Ameri kaanse bevolking. „Dit is het slechtst denkbare nieuws voor de Amerikaanse nucleaire bedrijvigheid", zei een advocaat van de atoomin dustrie gisteren over de uit spraak van de Amerikaanse opperrechter in Washington. En een Witte Huis-zegsman verklaarde: „We zullen gaan uitzoeken of hier inderdaad de doodsklok voor de kernener gie luidt". Tegenstanders van atoomener gie toonden zich daarentegen opgetogen. „Dit is een bevesti ging van het recht van lokale besturen en bevolkingen om controle uit te oefenen over de energievoorziening. Hiermee is het bevel opgevolgd van Einstein zelf, die heeft gezegd dat beslissingen over het ge bruik van atoomkracht op het dorpsplein behoren te worden genomen", aldus Congres-lid Edward Markey, energiespeci alist van de oppositie (Demo cratische Partij). Ontreddering Sedert het ongeluk met de kerncentrale in Harrisburg in de staat Pennsylvania, vier jaar geleden, verkeerde het Amerikaanse kernenergiepro gramma reeds in volkomen ontreddering. Sedert 'Harris burg' is er door de Amerikaan se electriciteitsmaatschappijen Het stralingsongeluk in 1979 op de Three Mile Island kerncentra le bij Harrisburg in de Amerikaanse Pennsylvania was het start sein voor de vergaande beslissing van het Amerikaanse Hoogge rechtshof. geen enkele nieuwe centrale meer besteld en zijn eerdere opdrachten voor 48 nieuw te bouwen centrales ingetrokken. Van de 83 bestaande kerncen trales in de Verenigde Staten zijn er thans 20 buiten gebruik en bijna alle 57 in aanbouw zijnde atoom reactoren hebben jaren vertraging opgelopen •door ondermeer de na 'Harris burg' aangescherpte veilig heidseisen. Andere oorzaken zijn de talloze door lokale mi lieugroepen aangespannen processen, technische con structiefouten en uit de hand lopende kosten. De bedoeling van de regering- Regan was het kernafval in diepe aardlagen op te slaan on der meer in de staten Nevada en Missisippi. In het jaar 2000 zou twintig procent van de lechtriciteit uit kernenergie centrales moeten worden ge haald. De uitspraak van het Ameri kaanse Hooggerechtshof was de uitkomst van een proces dat de electriciteitsmaatschap pijen van de staat Californië hadden aangespannen tegen de deelregering van die staat, die reeds een kernenergie-stop had afgekondigd voor nieuw te bouwen centrales. Opper rechter Byron White bevestig de dat de staat Californië (die in zijn verdediging werd ge steund door de deelregeringen van dertig andere Amerikaan se staten) het recht heeft zo'n nucleaire pauze op te leggen. De rechter redeneerde dat weliswaar de nationale over heid verantwoordelijk is voor de veiligheid rond het kerne- nergie-procedé, maar dat de lokale besturen zeggenschap hebben over de aanwijzing van terreinen voor kerncen trales en tevens moeten bepa len of de bouw ervan econo misch verantwoord is. „Wel nu", aldus de uitspraak van de Amerikaanse 'Hoge Raad', „onzekerheid ovér de opslag van radio-actief afval en de daaruit volgende mogelijkheid dat kerncentrales moeten slui ten omdat tijdelijke opslag plaatsen vol zijn, maakt atoomkracht vooralsnog tot een oneconomische en onzeke re energiebron en geeft de re gering van de staat de macht om de ontwikkeling daarvan te vertragen of te stoppen". |<raxi 'eroorzaakt 'egeringscrisis pME De Italiaanse socia- enleider Bettino Craxi zou lar verwacht vandaag zijn fcrtij terugtrekken uit de re- |ringscoaliie onder leiding i premier Fanfani. jnds het toetreden van zijn brtij tot de coalitie heeft raxi gezegd dat hij zich zou jrugtrekken wanneer de be rating en de bezuinigings jannen rond zouden zijn. (ie plannen zijn ondertussen •edgekeurd. Craxi verwacht fat bij nieuwe verkiezingen, dan in juni gehouden 'uden moeten worden, hij fan flinke winst voor zijn tij kan boeken en dan de uwe premier kan worden. BUITENHEER Op de vlucht voor oorlogsgeweld Uit angst voor de sinds onge veer een week opgelaaide grensincidenten tussen China en Vietnam hebben inwoners van dorpjes in de Chinese grensstreek hun huizen verla ten en hun toevlucht gezocht in de bergen. Het persbureau Nieuw China verspreidde deze foto van dorpsbewo ners, die zich totdat het ge vaar geweken is schuilhou den in grotten. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER LEVERKUSEN DEN HAAG Het Duitse chemi sche bedrijf Bayer in Leverku- sen stopt in de loop van dit jaar de productie van polych- loorbiphenylen (PCB's). Deze stoffen worden door de mi lieugroeperingen als een van de ernstigste bedreigingen voor het milieu gezien. De on derneming komt hiermee te gemoet aan de bezwaren, die er al lange tijd tegen PCB's be staan. De stoffen zujn in het milieu biologisch moeilijk af breekbaar. Bovendien hebben ze de eigenschap zich in het weefsel van plant, dier en mens op langere termijn op te hopen. ILayer zegt dat er voldoende vervangingsmiddelen voor de PCB's ontwikkeld zijn dat de voormalige afnemers van de milieuschadelijke stoffen niet in de problemen komen. In de afgelopen jaren werden al steeds meer vervangende pro ducten afgenomen. De Stich ting natuur en Milieu is zeer verheugd over het besluit van de Duitse onderneming. De Duitse fabriek is met een aan deel van ongeveer vijftig pro cent de grootste producent van PCB's in Europa, aldus woord voerder Lucas Reijnders. Hij hoopt echter dat de andere be drijven in Europa zoals Rho- ne-Poulenc nu niet hun pro- duktie van PCB's gaan verho gen. PCB's worden onder meer gebruikt in transforma tors en koelingsinstallaties. SAO PAULO Brazilië gaat Suriname op grote schaal hulp verlenen, in ruil waarvoor het van de Surinaamse leiding de verzekering heeft gekregen dat er geen enkel gevaar be staat voor een „Cubanisering" van Suriname. Het plan, dat de komende maanden verder zal worden uitgewerkt, heeft volgens Braziliaanse rege ringswoordvoerders de steun van de Verenigde Staten, die eind vorig jaar evenals Neder land de hulp aan Suriname staakten uit protest tegen de executies van vijftien opposi tieleiders. Tot de samenwerking zou zijn besloten tijdens het bliksembe zoek van hoge Braziliaanse militairen het afgelopen week einde aan Suriname. De Suri naamse ambassadeur in Ne derland, Herrenberg, vertelde gisteren dat zijn land Brazilië voortaan onder meer rijst zal leveren. De toenadering van Brazilië tot Suriname lijkt geboren uit de Braziliaanse wens Parama ribo uit de Cubaanse in vloedssfeer te houden. Was hington steunt deze wens en dit lijkt dan ook de verklaring voor de op zichzelf opmerkelij ke Amerikaanse ondersteu ning van het Braziliaanse hulpprogramma. Braziliaanse journalisten hadden de afgelo pen weken tijdens reizen door de Verenigde Staten al de in druk gekregen dat Washing ton Brazilië graag de taak toe vertrouwt Suriname uit Cu baanse handen te houden. De Braziliaanse militairen houden overigens een stok achter de deur. Naar Cubaans voorbeeld zijn zij begonnen met een herstructurering van de strijdkrachten, die tot doel heeft een expeditieleger van 20.000 man in enkele uren tijd te kunnen inzetten in Surina me of in elk ander Latijnsame rikaans land. Een officiële Braziliaanse woordvoerder verzekerde deze week dat de samenwerking met Suriname „grote voor rang" geniet. Maar over het le veren van Braziliaanse wapens aan Suriname, waarop het be wind van Bouterse heeft aan gedrongen, schijnt nog geen beslissing te zijn genomen. Conservatieve kranten in Bra zilië verwachten echter niet dat de samenwerking „de linkse Bouterse van gedachten kan doen veranderen". Er wordt aan herinnerd dat de Surinaamse heerser de vorige maand nog „bij Fidel Castro op schoot zat", toen zij samen naar India vlogen voor het bij wonen van de conferentie van niet-gebonden landen. De lief desverklaring van Suriname voor Zuid-Amerika wordt door een deel van de Brazili aanse pers uitgelegd als een wanhopige poging om aan het huidige isolement te ontsnap pen. EG wil geen uitbreiding visvangst BRUSSEL De Europese vis sers zullen dit jaar minder ka beljauw en makreel mogen vangen dan vorig jaar, maar voor de overige vissoorten wil de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, dit jaar ongeveer eenzelfde vangst toestaan als in 1982. De Europese Commissie heeft nog geen concrete cijfers bekend gemaakt wat in de Europese 200-mijlszone mag worden ge vangen. Maar de commissie zal zich bij de regeling voor dit jaar in ieder geval houden aan die welke voor 1982 was over eengekomen. De commissie past met name voor dit jaar dezelfde vangstverdeling toe als vorig jaar. In totaal mocht toen ongeveer 1,5 miljoen ton vis voor directe consumptie worden gevangen en nog eens 1,5 miljoen ton voor de ver werkende industrie. Van deze hoeveelheid kreeg Nederland 7,17 procent toegewezen. ADVERTENTIE ZARESKA- KATOEN/S FAVORIET Zachte pasteltinten bepalen de kleur van de vrolijke voorjaarsmode Zareska biedt u een ri/ke keus. vriendelijke prijzen en gratis breipatronen fïj§ Al MODEHOE FT NIET DUUR TE ZIJN... Het adres van de dichtstbij zijnde Zareska- winkelier vindt u in de Gouden Gids. (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Twee van de drie Russische di plomaten die gisteren door de Verenigde Staten zijn uitgewezen, zijn in een val van de Ameri kaanse federale recherche FBI gelopen. KGB-agent Oleg Konstantinov (33). derde secretaris van de Russische missie bij de Vere nigde Naties in New York. werd op 2 april aangehouden toen hij een ontmoeting had met een dubbelagent van de FBI. Nadat hij zich als diplo maat had gelegitimeerd werd Konstantinov weer vrijgela ten, waarna hij de VS zou heb ben verlaten. Yevgeny Bermyantsev, offi cier van de Russische militaire inlichtingendienst GRU en lid van de Russische militaire missie in Washington, werd zaterdagavond op heterdaad betrapt. Aan de voet van een boom op het platteland van Maryland wilde hij een pak met films van geheime Ameri kaanse regeringsdocumenten oppikken. Alexander Mikheyev (44), lid van de Russische VN-missie, liep in een FBI-val, nadat hij een assistent van een Republi keinse Congreslid benaderd had om een zeer geheim docu ment over de Amerikaans- -Russische betrekkingen in handen te krijgen. Mikheyev zou verbonden zijn met het zogenaamde „Arbato- v"-instituut in Moskou, het studie-instituut voor VS en Canada, waarvan Georgi Ar- batov directeur is. Deze maakt op het ogenblik een rondreis van 20 dagen door de VS. maar heeft van het State De partment geen toestemming voor contacten met Ameri kaanse journalisten meer ge kregen. Het ministerie maakte deze week bekend dat hij zijn activiteit in de VS dient te be perken tot het doel, een uni versitaire reis, waarvoor hij een visum heeft gekregen. Dit gebeurde een dag nadat Arba- tov in een rede in de VS felle kritiek had geleverd op de Amerikaanse buitenlandse po litiek.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11