'uderen vaak ziek slechte voeding oor aiwan doet voor r,75 miljoen zaken Kritiek werkgevers en werknemers op voorjaarsnota n Nederland PULITZER- PRIJZEN TOEGEKEND NNENLAND £cidóc6ou^mtwoensdag 20 april 1933 pagina 9 jbylijkje in lilnisbak ERT De politie van irt heeft gisteren in vluinisbak het lijkje een pasgeboren baby, jongetje, gevonden, bak stond gewoon op toep aan de Noorder- in de stadswijk Groe- oud. Omwonenden len het lijkje eerder liggen onder een heg. aarschuwden de poli- Toen die arriveerde iet in een vuilnisbak. ;ens een arts was het •tje al een dag dood. laag is sectie verricht. Kamer akkoord met beperking WWV- uitkering jongeren DEN HAAG Met steun van de fracties van CDA, VVD, SGP en RPF heeft de Tweede Kamer giste ren het wetsontwerp tot afschaffing "Van de WWV-uitkering voor jonge ren beneden de 23 jaar met ingang van 1 juli 1983 aangenomen. Een wijzigingsvoorstel van de regerings partijen om jongeren die minstens 2,5 jaar in dienstbetrekking hebben gewerkt in een periode van drie jaar voorafgaande aan de werkloosheid toch nog gedurende een jaar een WWV-uitkering toe te kennen werd aangenomen, mede dank zij steun van de PvdA, D'66 en de PPR. Nieuwe prijzen visakten DEN HAAG het ministe rie van landbouw en visserij heëft de prijzen van de vis- documenten voor het nieu we seizoen vastgesteld. De administratiekosten zijn met een dubbeltje verhoogd tot 1,40. Inclusief dit bedrag kosten de verschillende do cumenten 37 (grote visak- te), 12,75 (kleine visakte) en 6,50 (hengelbewijs). De documenten zijn vanaf 25 april verkrijgbaar bij alle postkantoren. Het sportvis seizoen gaat gaat zaterdag 28 mei open. Melkboeren tot kabinet: Zeg 'ns wat BIDDINGHUIZEN De Nederlandse Melkhande laren Organisatie (NMO) wil van het kabinet einde lijk eens antwoord op een aantal voorstellen die al een jaar geleden geopperd zijn. Tijdens het jaarcon gres in Biddinghuizen vond NMO-voorzitter Her- weyer het maar een trieste zaak dat er nog niet ge reageerd is op een banenplan, waardoor 4.500 men sen méér aan het werk zouden kunnen. Hij noemde het „een schoolvoorbeeld van de manier waarop verschillende ministeries elkaar voor de voeten lo pen." Het plan ging uit van het verhogen van de mini mumprijs voor melk. De consument zou volgens een onderzoek van de NMO best een dubbeltje meer voor de melk willen betalen als die aan huis zou worden bezorgd. Dat zou tot een verdubbeling van de werkgelegenheid bij de melkboeren hebben kun nen leiden. Jaar cel voor Pistolen Paultje AMSTERDAM De 58-jarige Am sterdamse vuurwapenexpert Paul W., beter bekend als Pistolen Paultje, is vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf wegens het in bezit heb ben en verkopen van vuurwapens en het helen van een grote partij goede ren. De officier had het dubbele ge ëist. Het bezit van vuurwapens en de verkoop van twee daarvan had Pisto len Paultje toegegeven. Vaak speelde hij, naar zijn zeggen, als gangster in Amerikaanse en Italiaanse speelfilms en zorgde dan zelf voor de nodige schietattributen. De heling van de goederen (vooral schilderijen en an tiek) heeft hij stelselmatig ontkend. Gezochte Westduitser op Schiphol aangehouden SCHIPHOL Een door West-Duitsland gezochte inwoner van dat land is gistermiddag op Schiphol door de marechaussee aangehouden. De 51-jarige D. G. arriveerde met een lijnvlucht van de KLM uit de Antillen. De officier van justitie te Haarlem, mr. Slits, had om zijn aanhouding verzocht. De recht bank in Haarlem zal nu moeten beslissen of aan het op 15 april door de Westduitse regering gedane ver zoek om uitlevering van G. zal worden voldaan. De in Potsdam geboren man werd onlangs op Sint Maarten aangehouden omdat hij twee verschillende paspoorten gebruikte. Door de Antilliaanse autori teiten werd hij op beschuldiging van valsheid in ge schrifte en het gebruik van valse documenten het land uitgezet. Geldpers moet misschien toch draaien Iets beschadigd „Iets beschadigd, maar nog prima bruikbaar", al dus het com mentaar van deze ADM- werknemer op de surf-plank die gisteren te voorschijn kwam uit het binnenste van de European Gateway, de veerboot die vo rig jaar voor de Engelse kust omsloeg en zonk. De Neder landse bergings maatschappij Wijsmuller heeft het gevaarte in middels overge bracht naar Am sterdam -waar de ruimen thans geledigd wor den. Rechts een plezierjacht dat zich aan boord van de veerboot bevond. Minimum leeftijd voor staten en gemeenteraden wordt 18 jaar (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De leeftijd waarop personen tot lid van gemeenteraden of provinciale staten kunnen worden geko zen, wordt in de toekomst ver laagd tot 18 jaar. Op dit mo ment moet iemand nog 23 jaar zijn om gemeenteraadslid te mogen worden en 25 jaar om te worden gekozen tot staten lid. De Tweede Kamer heeft giste ren met de verlaging van deze leeftijdsgrenzen ingestemd. De Kamer ging ook akkoord met het afschaffen van de tot nu toe geldende bepaling dat echtgenoten, ouders en kinde ren of broers en zusters niet samen in gemeenteraden of staten mogen zitten. Overigens is het nog niet ze ker wanneer de leeftijdsgrens voor staten- en raadsleden tot 18 jaar wordt verlaagd. Bij de' Kamer ligt al enkele jaren een nog steeds niet aangenomen wetsontwerp om de algemene meerdeijarigheidsgrens van 21 naar 18 jaar te verlagen. Pas als dit wetsontwerp is aange nomen, zal de minimumleef tijd voor staten- en raadsleden ook 18 jaar worden. Leden van PvdA, CDA en VVD hebben gisteren in een brief aan minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken laten weten dat de rechtspositie van de wethouder bijzonder zwak is. In de brief pleiten zij voor verbetering hiervan. De brief vindt zijn aanleiding in de per 1 januari opgetreden stijging van de door de wethouders in gevolge de ABWZ, AKW en AAW verschuldigde premies. Veel wethouders zijn door de verhoging van deze premie druk in financiële problemen gekomen, aldus PvdA, CDA en VVD. beluisteren op het vijfde ge- rontologiesymposium in Utrecht, dat als thema „Voe ding en de ouder wordende mens" had. Voedingsfactoren spelen bij de gezondheid van oudere men sen een belangrijke rol. Door een onevenwichtige samen stelling van de voeding en een tekort aan lichaamsbeweging kunnen bejaarden geplaagd worden door hoge bloeddruk, suikerziekte, jicht, galblaasont steking, hartinfarct, aderver kalking en kanker. Oorzaken van de slechte voe ding zijn volgens dr. C. Bow les, verbonden aan de Rotter damse Dienst Gemeentelijke Sociale Werkvoorzieningen, vaak het slecht ter been zijn, waardoor de bejaarde niet meer in staat is boodschappen te doen en de maaltijd goed klaar te maken. Verder ontne men psychische factoren (een zaamheid bijvoorbeeld) de be jaarde de lust om iedere dag iets anders op tafel te zetten. Een slechte kauwfunctie leidt er vaak toe dat men zachter voedsel gaat eten. Volgens Bowles zal onvoldoende voe ding vaak leiden tot een ver snelde veroudering. Onderzoe ken in de Verenigde Staten hebben uitgewezen dat tussen de 25 en 59% van de ziektege vallen bij bejaarden worden veroorzaakt door voedselte kort van verschillende aard. akt W gens in sterke mate beïnvloed door de ontwikkelingen in het buitenland. Ruding: kabinet vervolg van de voorpagina (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Zowel werkgevers als werkne mers hebben (veel) kri tiek op de plannen van de regering, zoals aangekon digd in de Voorjaarsnota. De werkgeversorganisa ties VNO en NCW consta teren dat er toch weer een lastenverzwaring plaats heeft. De vakcentrales FNV en CNV veroordelen vooral de extra kortingen op de sociale uitkeringen, wat in strijd zou zijn met het idee van. solidariteit tussen actieven en niet-ac- tieven. Volgens het VNO schuift de regering veel van de huidige problematiek door naar 1984, waardoor er in dat jaar veel meer bezuinigd zal moeten worden dan de zeven tot tien miljard, die in het regeerac- coord worden genoemd. Vol gend jaar zal ook eindelijk eens echt een einde dienen te worden genaakt aan het steeds maar toenemen van het finan cieringstekort van de overheid en het stijgen van de druk van de collectieve lasten, aldus de werkgeversorganisatie. Het VNO is wel blij dat voor 1984 daadwerkelijk de eerste twee miljard aan lastenverlichting zal worden ingevuld. Voor de periode 1984-1986 wil het ka binet voor dit doel zes miljard uittrekken. Het NCW vindt de Vooijaars- nota op dit punt veel te vaag. Deze organisatie betreurt dat want het plannen van econo mische activiteiten wordt be vorderd door zekerheid om trent de aard en omvang van de lasten in de naaste toe komst. Versterking van het bedrijfsleven behoort een hoofdelement te zijn in het ka binetsbeleid, aldus het NCW. De FNV wijst de kortingen (twee procent per 1 otokober) de uitkeringen af. Deze vak centrale is boos over de moti vering van deze maatregel. Het kabinet zegt dat het met die kortingen vooruitloopt op de arbeidsduurverkorting in het bedrijfsleven. Maar vol gens de FNV is dat een onjuis te voorstelling van zaken, want de uitkeringstrekers moeten nu een dubbele reke ning betalen. Door het koppe lingsmechanisme volgen ze de ontwikkelingen in het be drijfsleven al en nu komt daar nog eens die twee procent bo venop. Het nog minder bijdragen door de rijksoverheid aan de sociale zekerheid en het verschuiven van premielasten van werkge ver naar werknemers acht de FNV kenmerkend voor „de dogmatische opvatting" van het kabinet dat vermindering van het financieringstekort voor alles gaat. „Premieverho gingen die niet te motiveren zijn met zwaardere uitkerings lasten ondermijnen de solida riteit tussen actieven en niet- actieven", waarschuwt de FNV. „Bovendien beperken ze de mogelijkheden voor afspra ken over arbeidstijdverkorting waarvoor de werknemers al aanzienlijke inkomensoffers hebben gebracht", aldus de FNV. Het CNV stelt vast dat door de extra korting op de sociale uit keringen „de" ontkoppeling een feit is. Bovendien legt de samenhang, die het kabinet aanbrengt tussen deze maatre gel en het overleg met de ambtenaren, een zware druk op de ambtenarenbonden. „Dat strookt niet met open en reëel overleg," aldus het CNV. Verder stelt deze centrale dat in de Voorjaarsnota veel maat regelen staan, die van invloed zijn op het gedrag van consu menten en investeerders. Daarnaast wordt fors ingegre pen in het bouwprogramma. Het commentaar van voorzit ter Van Commenee van de bouw- en houtbond CNV hier over: „De kabinetsplannen voor de bouwsector zijn funest voor de werkgelegenheid. Ik heb minister Winsemius ge vraagd, of hij al een curator gevonden heeft om de hele be drijfstak failliet te verklaren". Net als de werkgevers noemen de werknemers in de bouwsec tor het onverantwoord, dat het kabinet het aantal te bouwen sociale woningen wil verlagen en de subsidies wil verminde ren. „Op die manier neemt de prikkel om te investeren in de bouw nog verder af. waardoor de werkloosheid in deze sector nog groter zal worden", aldus werkgeversvoorzitter Tiemstra van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (werkgevers). Attenborough niet naar Zuid-Afrika JOHANNESBURG De re gisseur van de film „Gandhi" de brit Sir Richard Attenbo rough heeft onder druk van anti-apartheidsactivisten zijn voorgenomen bezoek aan Zuid-Afrika voor de promotie van de film afgezegd. De filmproduktiemaatschappij Columbia Pictures liet weten dat Attenborough alleen naar Zuid-Afrika komt als de bio scopen die zijn film.vertonen voor alle rassen worden open gesteld. De leider van de Indi ase anti-apartheidsbeweging in de provincie Transvaal dr. Es- sop Jassat zei absoluut ver heugd te zijn over Attenbo- rough's besluit niet te komen. Cassim Saloojee van de „Vere niging Honder Jaar Gandhi" verklaarde dat het besluit ge heel in overeenstemming is met de ideeën van Gandhi. Verdwenen schilderij van Watteau teruggevonden LONDEN Een schilderij van Jean Antoine Watteau (1684-1721), voorstellend een allegorie van de lente, dat tot een reeds lang als verdwenen beschouwde reeks van de Franse meester behoort, is nu opgedoken in een woning in Londen. Het werk dat rond de eeuwwisseling werd verkocht als schilderij van Jacques La- joue (1687-1761), is door een deskundige van Christie, al thans ten dele, als een echte Watteau geïdentificeerd. Op 8 juli zal het doek bij dit Lon- dense veilinghuis worden ge veild. De waarde wordt op on geveer 1,05 miljoen gulden ge schat, terwijl het als werk van Lajoue niet meer dan een klei ne 17.000 gulden zou hebben opgebracht. unaniem voor korting op aow DEN HAAG Het kabinet is unaniem van mening dat de aow niet moet worden uitge sloten van de korting op de so ciale uitkeringen met 2% per 1 oktober. Minister Ruding (Fi nancien) zei dit gisteren in een toelichting op de Voorjaarsno ta. Het financieringstekort van 11,9%, zo zei Ruding verder, zal dit jaar iets verder oplopen, doordat tegenover de 3,5 mil jard aan tegenvallers twee miljard bezuinigingen staan Als ruwe. voorlopige schatting noemde Ruding ongeveer een half procent. Het kabinet houdt echter vast aan de af spraak dat het tekort aan het eind van de regeerperiode moet zijn teruggebracht tot 7,4%. NEW YORK De Washington Post en de New York Times hebben elk twee Pulitzer-prijzen gewonnen De prijs voor de beste internationale reportage werd gedeeld door Thomas L Friedman van de NYT en Loren Jenkins van de Washington Post voor hun verslagen over de Israëlische inval in Libanon. In de categorie lokale reportage werd Loretta Tofani van de Post onderscheiden voor een serie artikelen over de slechte omstan digheden in een gevangenis in een district in Maryland. Haar collega van de NYT Nan Robertson ontving een prijs voor haar dramatisch persoonlijk verslag over haar strijd tegen de zoge noemde tamponziekte. De onderscheiding op hoofdartikelgebied ging naar de Miami Herald voor haar campagne tegen het beleid van de Amerikaanse regering om illegale immigranten uit Haïti vast te zetten De prijs voor de beste nationale reportage werd toegekend aan de Boston Globe voor een zondagsbijvoegsel over „Oorlog en vrede in de nucleaire tijd", terwijl de onderscheiding voor algemene lokale verslaggeving verleend werd aan de Fort Wayne News-Sentinel (Indiana) voor het beschrijven van de he vigste overstromingen die de stad in bijna 70 jaar hebben getrof fen. Russell Baker van de New York Times, die in 1979 een Pu- litzer-prijs voor commentaar kreeg, ontving nu de onderschei ding voor de beste biografie voor zijn autobiografisch werk .Growing up'. De-fotograaf Bill Foley van het persbureau Asso ciated Press werd met de prijs voor nieuwsfoto's bekroond voor een reportage over het bloedbad in het Palestijnse vluchtelin genkamp Sabra bij Beiroet, terwijl James Dickman van de Dal las Times Herald de onderscheiding voor de beste illustrerende foto's ontving voor opnamen over El Salvador. De romanprijs werd voor het eerst toegekend aan een zwarte schrijfster, Alice Walker, voor haar derde werk, ,The color purple'. In deze ro man beschrijft zij het leven van een bruid van nog twintig op het platteland in het zuiden van de Verenigde Staten. Het was de 67ste maal dat de prijzen werden toegekend die zijn ingesteld door de oorspronkelijk uit Hongarije afkomstige krantenmag naat Joseph Pulitzer (1847-1911). De toekenning van de onder scheidingen waaraan elk een geldsom van 1.000 dollar (ongeveer f 2.700) is verbonden, geschiedt door de Columbia-universiteit RECHT De voe- gsgewoonten van be ide mensen leiden in gevallen tot allerlei iten. Onvoldoende of ivenwichtig samenge- d voedsel brengt de vaak in een vi- cirkel van slechte afnemende krach- ondervoeding, stelling viel gisteren te te ;bben vana]l HAAG De Taiwa- maanl handelsmissie, die n' °P|s vorige week woens- in ons land is, heeft ruim 175 miljoen pen zaken met Neder- bedrijven gedaan, en bijeenkomst giste- -in Den Haag werden ffacten getekend ter Irde van ruim 53 mil- gulden. Tot de be- [rijkste contractanten pren Vredestein, Phi- Akzo, DSM en de iabriek Friesland. öer is voor ongeveer 32 ïlEMELS miljoen gulden aan voorlopige contracten getekend. De leider van de Taiwanese delegatie, Wellington Y. Tsao, deelde mee dat er onderhandelingen in een vergevorderd stadium zijn voor de ombouw van olie ketels door de Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissingen. Ook is er op 5 mei een in schrijving vdor uitsluitend Ne derlandse bedrijven voor de levering van opslagtanks voor LPG. Beide projecten beteke nen orders voor Nederlandse bedrijven ter waarde van in totaal bijna 90 miljoen gulden. Directeur P.D.O. Hanrath van het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering (NCH), Minister Ruding tijdens een bijeenkomst gisteren, ter toelichting van de Voorjaarsno ta. In het midden de heer Leblanc, directeur-generaal van de rijksbegroting. Rechts de heer Schoemaker, directeur-generaal fiscale zaken. CNV: ONTKOPPELING EEN FEIT DEN HAAG Minister Ru ding van financiën sluit niet helemaal uit, dat hij nog in 1983 de geldpers zal laten draaien (monetaire financie ring). Maar het zal dan wel om kleine bedragen gaan, zo zei hij gisteren tijdens een toelich ting op de Vooijaarsnota. Mo netaire financiering vindt hij namelijk geen verantwoorde manier om het financierings tekort van de overheid binnen de perken te houden. Het stre ven zal er dan ook voorname lijk op gericht zijn ook dit jaar weer geld te gaan lenen. Dat is geen gemakkelijke op gave, meent Ruding, want alle soorten kapitaalverschaffers zullen nodig zijn. De minister hoopt daarbij op redelijk lange looptijden van de leningen. Dat geeft hem wel aanleiding tot uiterste voorzichtigheid met betrekking tot het finan cieringstekort. Naar zijn mening zal de reële rente in ons land omlaag moe ten wil herstel van onze eco nomie mogelijk worden. De nominale rente wordt overi- dat de Taiwanese missie heeft begeleid, zei dat hij niet onte vreden is met het resultaat. „Natuurlijk hadden we op meer gehoopt, maar we zijn er zeker in geslaagd de connec ties tussen de twee landen uit te breiden. Wat definitief aan orders binnen is, is hoopge vend", aldus de NCH-direc- teur. Hij zei dat Nederland is opge schoven van de zevende naar de vierde plaats op de lijst van Europese handelspartners van Taiwan na Duitsland. Enge land en Frankrijk. De grootste handelspartners van Taiwan zijn de Verenigde Staten en Japan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9