entraal busstation op Stationsweg 'olitie: minder aandacht aan verkeer schenken Economisch wel en wee l/tl NFB RECONSTRUEERT HET STATIONSPLEIN: DA-fractie bezoekt Merenwijk rovincie verwerpt ezwaren tegen edrijfsverzamelgebouw Tentoonstelling in Rijksmuseum voor Volkenkunde EIDEN fieiduiQowuvni WOENSDAG 20 APRIL 1983 PAGINA 3 Club '58 Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan houdt Club '58 zaterdagavond een feestavond in de Stadsgehoor zaal. De muziekgroep „De Sleutels" verzorgt een optre den. Na elf uur kan er worden gedanst op muziek van „De Melody Makers". De feestavond begint om acht uur. Club '58 is een stichting die zich bezighoudt met het organiseren van activiteiten voor gehandicapten. Ruilbeurs De landelijke vereniging „De Verzamelaar" houdt zaterdag in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 een ruil beurs voor alle verzamelobjecten. De beurs is geopend van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags. De toegangs prijs bedraagt een rijksdaalder, kinderen tot twaalf jaar moeten vijftig cent betalen. Meer inlichtingen over deze beurs op telefoonnummer 070-550326. Excursie Volksuniversiteit K&O heeft nog plaats op een aantal excursies. Zaterdag 23 april wordt de Heemtuin in Lei derdorp bezocht. Op zaterdag 7 mei wordt een molen- merentocht gehouden. Onder deskundige leiding wordt een wandeling gemaakt door de Heemtuin in Leider dorp. In deze prachtige tuin staan wel honderd ver schillende plantensoorten. De molen-meren-tocht is ze ker niet toevallig gepland op zaterdag 7 mei. Op die dag is het namelijk „Nationale Molendag". Vanaf de haven in Warmond vaart men naar de Kagerplassen. De secretaris van de Rijnlandse Molenstichting zal het bezichtigen van de diverse molens met deskundig com mentaar omlijsten. Aan zeker één molen wordt een be zoek gebracht. Wie aan een of meer excursies wil deel nemen, kan contact opnemen met K&O aan de Oude Vest in Leiden. Telefoon 071-141141. Speelgoedbeurs Het kinderdagverblijf De Walnoot aan de Rijnsburgerweg 140 houdt zaterdag een speelgoed- en kledingbeurs. Bin nenkort neemt De Walnoot, een verblijf voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten, de nieuwbouw in Zuid-West in gebruik. De oudercommissie wil bij die gelegenheid iets extra's aanbieden. Men denkt hierbij aan spelmateriaal. Door het houden van een beurs tracht men aan het geld te komen. Men kan zaterdag van elf tot twee uur terecht in De Walnoot. Open Dag KIK, het kreativiteitscentrum van K&O, houdt zater dagochtend van tien tot één uur open huis. In het ge bouw aan de Oude Vest 45 kan men kennis maken met de mogelijkheden, die KIK te bieden heeft. Men kan werkstukken zien, cursisten modeontwerpen geven een modeshow, er worden openbare lessen gegeven en men kan zelf een etsje drukken of een steentje slijpen. Tevens kan men zich inschrijven voor de nieuwe cur sussen, die in september beginnen. Het K&O gebouw. Postzegelveiling De postzegelvereniging JV Philatelica, afdeling Leiden houdt zaterdagmiddag een postzegelveiling in het Christe lijk lyceum Visser 't Hooft aan de Kagerstraat 1. van half een tot kwart voor twee kan men de zegels bekijken. De veiling begint om twee uur. Feestavond In clubhuis In de Vroolijcke Arke aan de Pieterskerk- choorsteeg 15 wordt zaterdagavond een feest gegeven door het Project Alleen Staan. Er is live-muziek. De zaal gaat om half negen open, de toegangsprijs be draagt fl,50. Zondagmiddag van half twee tot vijf uur is in het buurthuis het Alleenstaanden-café geopend. De winkel in grammofoon platen e.d. „Disco Danser" aan de Breestraat 167 is opgehe ven. Aan het Park die Leythe 11 is het reclameadvies- en recy- clingsadviesbureau tevens uit oef. van de alternatieve ge neeskunde „Kreatief" (eig. B.G. Kooreman) gevestigd. Aan de Staalwijkstraat 11 is „Fame", verhuur van bespeel de videobanden, gevestigd. Het schoonmaakbedrijf C. A. Viele b.v. is uit de Scarlatti- straat 2 naar Leiderdorp ver plaatst. Aan de Van 't Hoffstraat 11 is „Micro Applications", ver vaard. en ontw. van ontwikke lingssystemen op het gebied van microcomputers gevestigd. Aan de Rijndijkstraat 9 is „De Coöp. ver. tot verslagleg ging u.a. notuleren van ver gaderingen e.d. gevestigd. Aan de Herengracht 13 is het woningstoffeerdersbedrijf te ven kleinh. via toonkamers in meubelen „Woninginrichting van den Berg" gevestigd. In het leeggekomen winkel pand Haarlemmerstraat 289- 293 is per 26-3-83 de winkel in parketvloeren „Rowi Stil Par ket" geopend. De winkel in verlichtingsar tikelen „De Lichthal" aan de Haarlemmerstraat 289-293 is opgeheven. De dakventilatorenfabriek tevens handelsonderneming „Devo" is verplaatst van de Zoeterwoudseweg 11 naar het leeggekomen bedrijfspand aan de Zoeterwoudseweg 23. De „Leidse a u to poetscentra- le", gevestigd aan de Sint Aag tenstraat 20 is opgeheven. Aan de Zoeterwoudseweg 25d (nieuwgebouwde bedrijfs ruimte) is het autobekledings- bedrijf A. M. van der Werf, verplaatst van de Narmstraat 25-27, gevestigd. In de plaats van een eerdere bar-dancing aan de Breestraat 49 is het cafébedrijf „Sociëteit 49" gevestigd. Aan de Caeciliastraat 65a is „Infofilm", advies en prod, in formatieve films- en audiovi suele media (eig. R. J. A. Bus schots) gevestigd. In een eerder leeggekomen bedrijfspand aan de Hooi gracht 68 is de snackbar „Dal las" (eig. B. W. M. van Wijk) gevestigd. Het uitzendburo „Benco" aan de Steenschuur 3 is in staat van faillissement verklaard. IDEN De gemeenteraadsfractie i het CDA brengt zaterdag een be lt aan de Merenwijk. Maandag- ind wordt in de Regenboog aan de termolen een openbare CDA-frac- irergadering gehouden. fractieleden trekken zaterdag op k fiets de Merenwijk in. Men bekijkt voorzieningenniveau in de wijk, n bezoekt de 'verzakkingen' en de ndverontreiniging langs de al b<iekweg. Wie de fractieleden op ander probleemgebied wil wij kan vrijdagavond tusssen zeven acht uur de volgende nummers Jen: 220557 en 211163. Van acht tot negen uur wordt maan dagavond een openbare fractieverga dering gehouden. Nadat vertegen woordigers van buurtcomités het woord hebben gevoerd, kunnen wijk bewoners de fractie met vragen be stoken. Het CDA brengt regelmatig werkbe zoeken aan stadswijken. Men wil op de hoogte blijven van wat er in de wijken leeft. Er is voor de wijkbewo ners alle gelegenheid hun problemen aan de dames en heren politici ken baar te maken. Burgemeester Torun mogelijk naar Leiden LEIDEN De burgemeester van de Poolse stad Torun brengt mogelijk een bezoek aan Leiden. Het college van B en W heeft de burgemeester gevraagd in oktober naar Leiden te komen om de festiviteiten rond 3 ok tober mee te maken. Torun is de Poolse stad waar de stich ting „Regio Leiden helpt Po len" regelmatig grote hoeveel heden goederen naar toe heeft gebracht. Willem Ruis opent slijterij LEIDEN Quizz-master Wil lem Ruis opent morgen een nieuwe partyshop aan de Haarlemmerstraat 79. Tussen elf uur 's morgens en twee uur 's middags speelt Willem Ruis het „21-spel" met het winkelende publiek. De eerste 200 bezoekers aan de nieuwe winkel krijgen een bos bloemen. Met de komst van deze winkel zijn er twee par tyshops in Leiden. In totaal zijn er 24 van dergelijke „su perslijterijen" in Nederland. Amsterdammer licht Sociale Dienst op LEIDEN Een 28-jarige Amsterdammer, die er van wordt verdacht steunfraude te hebben gepleegd, is gisteren in Leiden aangehouden. De man heeft de Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden voor 3000 gulden opgelicht. De zaak kwam aan het rollen toen door de So ciale Dienst de personalia van de man werden onderzocht. Hij bleek een valse naam en Leids adres te hebben opgegeven. De Amsterdammer genoot in Leiden ten onrechte een uitkering van half januari tot 11 april. De man is bij de Amsterdamse politie geen onbekende. Hij werd in oktober 1982 in die plaats aangehouden. Daar bleek dat de man negen uitkeringen kreeg van negen Sociale Diensten in Noord- en Zuid-Holland. De Amsterdammer is in verze kerde bewaring gesteld. 'DEN De politie [t in de toekomst min- aandacht aan het ver- t schenken. Eén en Ier is het gevolg van te krap personeelsbe- id dat mede door be gingen is ontstaan, op heden nam de zorg >r het verkeer 80 pro- van de politieactivi- in beslag een percen- dat volgens hoofdin- :teur La Rivière „te >g" is. Rivière zei dit gister avond op een bijeenkomst van de Eerste Nederlandse Fietsers Bond waar de positie van de fietser en andere ver keersdeelnemers ter discus sie stond. Centraal stond de vraag waarom fietsers zich in het verkeer ongediscipli neerd gedragen. Gebleken is dat het aantal ongelukken waarbij fietsers betrokken zijn, de laatste jaren nauwe lijks is toegenomen. Over het hele land vonden in '81 en '82 ruim 13.000 geregistreer de ongelukken plaats. In Leiden blijkt het aantal on gelukken met fietsers toe te nemen: 145 in '81 en 180 in '82. Bij 50 procent van" deze ongelukken doet zich licha melijk letsel voor. Dat niet zelden de fietser zelf debet aan het ongeluk is, bleek uit cijfers van verkeersschout De Moor. Hij stelde dat in twee/derde van de gevallen de fietser de schuld van het ongeluk blijkt te hebben. Tot daadwerkelijke vervolging van de fietser komt het ech ter vrijwel nooit omdat de politie meent dat de fietser met lichamelijk letsel al ge noeg gestraft is. Op de vraag wat te doen aan ongedisciplineerd gedrag, bleef gisteravond het ant woord uit. La Rivière pleitte ervoor het verkeersonder- wijs op de lagere scholen tot een verplicht vak te maken waarbij meer gebeurt „dan kleurplaten van de Vereni ging Veilig Verkeer Neder land in te kleuren". Hoofd verkeerszaken van de ge meente Leiden, G. Aletrino, hield het erop dat het beïn vloeden van het gedrag van de verschillende verkeer- deelnemers een uiterst moei lijke zaak was en dat er ei genlijk niet meer kon wor den gedaan „dan maatrege len te nemen om de verschil lende verkeersstromen uit elkaar te houden. Welliswaar de eenvoudigste maar ook de duurste oplossing". De ENFB pleit in dit kader voor een aantal praktische maatregelen zoals bijvoor beeld het rechtsaf slaan door rood licht voor fietsers toe te staan of meer zogenaamde OFOS's (opgeblazen fiets suggestie strook een weg helft-brede wachtstrook voor fietsers voor een stoplicht) aan te leggen. Voorlopig steekt de ENFB de hand in eigen boezem door even als de ANWB dat voor auto mobilisten doet een ver lichtingsactie voor fietsers te gaan organiseren. Alhoewel, zo meende één der aanwezi gen, de schuld van de kapot te verlichting veelal bij de fabrikant moet worden ge zocht „want ik begrijp niet dat als we mensen op de maan kunnen lat^n wande len mijn fietslampje zo snel kapot moet gaan". pngen overleden na ongeluk AAR De 13-jarige Jan Maarten van den Berg uit Ter 1 is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis in Leiden be- ;ken aan de verwondingen die hij vijf maanden geleden op- bij een ongeluk in zijn woonplaats. Hij was op elf november ig jaar met zijn bromfiets op de Zevenhovenseweg in zijn >nplaats aangereden. Sindsdien lag hij in het ziekenhuis. IDEN Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland 'ft de bezwaren tegen de bouw van een bedrijfsver- nelgebouw aan de Stadspolderweg verworpen. Het Waarschrift was ingediend door een bewoner van Jan Lievensstraat namens een aantal medebewo- ■s. de Stadspolderweg wil de gemeente een verzamelgebouw rzetten, dat bestaat uit 16 kleinere pakhuizen, bedoeld voor aantal ambachtelijke bedrijven uit Leiden. Het verzamelge- is een onderdeel van het bestemmingsplan De Hallen, rtegen enkele bewoners van de Jan Lievensstraat een be- bij de Kroon hebben ingediend. De indieners van het be- arschrift vrezen voor ernstige overlast in de vorm van ik, zwerfvuil, verkeer en een algemene aantasting van het tien van de woonomgeving. irovincie heeft het bezwaar verworpen, omdat men met de heente van mening is, dat de door de bewoners gevreesde rlast zal meevallen. Ook speelt een rol dat het ministerie van •nomische Zaken al een startsubsidie heeft toegezegd van i 3,5 ton en het feit dat voor het bedrijfsverzamelgebouw loende belangstelling van ondernemingen bestaat. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde is men mo menteel druk bezig met het inrichten van de ten toonstelling 'Het land van de vreedzame draak'. Deze expositie geeft een indruk van het onbekende land Bhoetan. Bhoetan is een koninkrijk dat ligt in geklemd tussen Tibet, Chi na, India en Nepal. Het land telt 1 miljoen inwo- de nood in Bhoetan te leni- ners. Bhoetan Is een arm gen. De tentoonstelling, land, 1 op de 5 kinderen die vrijdag wordt geopend, lijdt er aan ondervoeding, wordt opgezet in samen werking met Unicef. Sinds 1975 tracht Unicef halteplein (de deuren van de bus zitten immers rechts) de Stationsweg af om via de Tweede Binnevestgracht en de Beestenmarkt bij de Blauw- poortsbrug uit te komen. Het eerste gedeelte van deze route rijdt de bus naar Engelse ge woonte links van de weg. De bussen de stad uit volgen de route Blauwpoortsbrug, Steen straat. Stationsweg, het laatste gedeelte ook links van de weg. Bij de Blauwpoortsbrug krui sen de twee busroutes elkaar om normaal ter rechterzijde van de weg hun route te vervolgen. Volgens de ENFB is hiermee een ideale moge lijkheid geschapen om op het plein Beestenmarkt-Steen straat bushaltes stad-in en stad-uit te maken. De ENFB wil dat Stationsweg en Steen- straat voor het gewone auto verkeer verboden terrein wor den. „Met het openstellen van de Valkbrug voor tweerich tingsverkeer is de bereikbaar heid van de binnenstad voor gemotoriseerd verkeer vol doende gewaarborgd", vindt de ENFB. Voor fietsers zou een twee- richtings-fietspad langs de Sta- tionsweg-Steenstraat (aan de zijde van het Studio-Lido bio scoop-complex) aangelegd moeten worden. Belangrijk voordeel van de haltes aan de middenplatforms op de Sta tionsweg en de Beestenmarkt is, volgens de bond, dat de bus sen bij de haltes geen lang zaam verkeer meer hoeven te kruisen. Bij de gemeente was men nog niet in staat een reactie op het plan van de ENFB te geven. Hoofd verkeerszaken G. Ale trino zei gisteravond de groot ste problemen te verwachten bij het „hoe de overige ver keersdeelnemers duidelijk te maken dat de bussen op de Stationsweg aan de verkeerde kant rijden". Bovendien is het voor Aletrino de vraag hoe een eventuele uitvoering van het plan gefinancierd zou moeten worden. V* Ma ir ee x>r t elka;1 k vord1 IDEN De Echte Ne- landse Fietsers Bond IFB) heeft een plan worpen om het Sta- ïsplein te reconstrue- De uitgangspunten het plan 'Naar een tionserf' zijn het terug- de'sjngen van het autover- veiliger verbindin- voor fietsers en voet- gijgers en betere en dui- hijkere afwikkeling van geve openbaar vervoer. De wer FB stelt voor om op middenplatform op de tionsweg een centraal station in te richten voor vrijwel alle lijnen. De bond had gehoopt dat het plan betrokken had kunnen worden bij de re constructie en de aanleg van een busbaan op het Stationsplein. Nu dit in middels is voltooid, stelt de ENFB voor het plan ten uitvoer te brengen bij de rioleringswerkzaamhe den die in 1984 op het Sta tionsplein uitgevoerd wor den. De gemeente is ook al jaren doende alternatieven voor het Stationsplein te ontwerpen die een betere verkeersafwikke ling mogelijk maken. Onder meer (dure) varianten met on gelijkvloerse kruisingen kwa men daarbij aan de orde. Het ENFB is uitgegaan van goed kope gelijkvloerse kruisingen. Eventueel zou het plan ook met tunnels uitgevoerd kun nen worden. Centraal in het plan staat het halteplein in het midden van de Stationsweg tegenover het station. Het is de bedoeling dat de bussen stad-in en stad-uit hier hun passagiers uit- en in laden. Voor de doorgaande bussen kunnen de bestaande haltes voor het station en op het Stionsplein gehandhaafd blijven. Centraal op het halte plein staat een gerieflijke wachtkamer vanwaaruit het gehele platform overzien kan worden en waarin alle infor matie over de busdiensten aanwezig is. De ENFB pleit voor een systeem waarbij de bussen, nadat de passagiers zijn uitgestapt, doorrijden om naast het station te wachten totdat het hun beurt is. Dan rijden zij op naar het halte plein waar hun vertrek op in- formatiekasten met rolfilms borden zoals de spoorwegen op de perrons hanteren wordt aangekondigd. De huidge op- staphaltes naast het station zouden moeten komen te ver vallen. Voordelen van dit sy steem volgens de ENFB: ge- - concentreerde op- en uitstap- gelegenheid, goed beschutte wachtruimte en betere infor matie aan de buspassagiers dan nu het geval is. Het halteplein is met een over steekplaats met het station verbonden. Evenwijdig aan dit zebrapad is een oversteek plaats voor fietsers gepland. Hiermee zijn de belangrijkste oversteken op één plaats ge concentreerd wat slechts één goed werkend stel verkeers lichten nodig maakt. Voor het busverkeer de stad in heeft de ENFB een opmerke lijk alternatief ontworpen. Vanaf het station gezien rijden de bussen stad-in links van het huidige situatie voor het station: waar de middelste twee bussen staan te wachten moet volgens de ENFB een halteplein komen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3