TAFEL 0TTT71 „Als je niet wilt wachten bij de dokter, moet je hem een mooi cadeautje geven Gevluchte Cedric Mayson wil strijd vanuit Londen voortzetten £eidóe(Soufta/t CeidaeSomcmt Brief Westduitse bisschoppen over kernwapens komt voor mei cTAubuisson wist van moord op Romero' Korte metten HET GEWONE LEVEN IN DE SOVJET-UNIE: ACHTERGROND WOENSDAG 20 APRIL 1983 PAG] Het herderlijk schrijven van de Westduitse bisschoppen over vrede en ontwapening zal nog deze maand gepubli ceerd worden. Dat is gisteren in Würzburg bekend ge maakt na afloop van de ver gadering van het dagelijks bestuur van de bisschoppen conferentie. Het document zal de titel dragen „Gerech tigheid schept vrede" (Ge- rechtigkeit schafft Frieden). De titel is te zien als een ant woord van de bisschoppen op de leus van de Westduitse vredesbeweging „Frieden schaffen ohne Waffen" (vre de stichten zonder wapens). De Westduitse bisschoppen hebben, samen met hun Franse collegia's, in januari forse kritiek geleverd op het ontwerp van de kernwapen- brief van de Amerikaanse bisschoppen. Tijdens een bij eenkomst in het Vaticaan, waarbij de episcopaten uit alle NAVO-landen vertegen woordigd waren, keerden zij zich tegen het standpunt van de Amerikaanse bisschoppen, die het eerste gebruik van kernwapens afwijzen. Verder waren de Westduit sers van mening, dat in het Amerikaanse ontwerp de dreiging van de Sovjet-bewa pening te weinig uit de verf kwam. Zowel de Amerikaan se als de Westeuropese bis schoppen wezen de afschrik king met kernwapens niet principieel af. De afschrik king is op den duur niet de beste oplossing, maar in de huidige situatie de enige mo gelijkheid om een oorlog met kernwapens te voorkomen en om de dreiging van totali taire systemen te weerstaan, aldus de bisschoppen uit de NAVO-landen in januari. Behalve de Amerikaanse en de Nederlandse bisschoppen werken ook de bisschoppen van Japan aan een herderlijk schrijven over vrede en ont wapening. De woordvoerder van het episcopaat te Tokio deelde mee dat enkele des kundigen reeds met het ont werp bezig zijn, maar de Ja panse kernwapenbrief zal niet voor augustus gepubli ceerd worden. Een andere commissie werkt in opdracht van het Japanse episcopaat aan een herderlijk schrijven over de waarde van het men selijk leven. De Zuidafrikaanse Me thodistenpredikant Ce dric Mayson (56), die maandag te Pretoria had moeten terechtstaan op beschuldiging van hoog verraad, is in Londen op gedoken. Gisteren werd bekend, dat hij plotseling was verdwenen uit zijn" woonplaats Johannes burg, die hij niet mocht verlaten en waar hij zich twee keer per week bij de politie moest melden. Onder meer werd hij er van beschuldigd lid te zijn van de verboden Afrikaanse bevrijdings beweging ANC. Tijdens een persconferentie gisteren vertelde de vroegere medewerker van het verbo den Christelijke Instituut van ds. C. F. Beyers Naudé waar om hij uit Zuid-Afrika is ge vlucht en hoe de Zuidafri kaanse politie hem in de ge vangenis had behandeld. In de eerste plaats voelde hij zich niet meer veilig. Welis waar verwachtte hij vrij spraak, maar zonder twijfel zou hij kort daarop weer „ge- band" en onder huisarrest gesteld worden. In de tweede plaats had May son zorgen over vroegere col lega's, onder wie Beyers Nau dé, die waren opgeroepen om te getuigen. Daar zij dit zou den weigeren, zouden ze we gens belediging van het hof zelf gevangenisstraf riskeren. „Dat is het laatste wat ik zou willen. Dus daarom dacht ik: „Wegwezen". De derde reden was, dat hij de strijd tegen „de ketterse apartheid en de politieke, economische en so ciale onderdrukking, die daaruit voortvloeit", wilde voortzetten. Daar hij als „ge- bande" niets buiten Zuid-A frika mocht publiceren, be sloot hij naar Londen te ver trekken. Hij verwacht, dat zijn vrouw en de drie jongste kinderen spoedig naar Engeland ko men. De oudste zoon is al in Londen, drie andere zoons blijven voorlopig in Zuid-A frika. Oorspronkelijk had hij in een van Zuid-Afrika's buurlanden willen blijven, maar vrienden hadden hem dit afgeraden. De laatste lijd overschrijdt de Zuidafrikaan se geheime dienst de lands grenzen om daar haar slacht offers te doden. Cedric Mayson, die op 27 no vember 1981 werd gearres teerd, gaf ook details vamzijn gevangenschap. De eerste vier maanden had hij in vol strekte afzondering doorge bracht. Zelfs zijn gezin of zijn advocaat mochten hem niet bezoeken. Tijdens het ver hoor was hij naakt, zijn han den waren op zijn rug ge boeid, hij mocht niet zitten en ook niet slapen. „Veel mensen, vooral zwarten, worden nog veel schofteriger behandeld dan ik. Al vond ik dit al erg genoeg." Er volgde een proces voor het hooggerechtshof in Pre toria. Het hof wees een ver klaring die Mayson tijdens zijn voorarrest had onderte kend, als niet geldig van de hand, omdat zij onder druk tot stand was gekomen. De openbare aanklager verzocht daarop schorsing van het proces om nieuw bewijsmate riaal te verzamelen. Na beta ling van een borgsom kwam Mayson in februari voorlopig op vrije voeten. Dit weekein de vluchtte hij via Lesotho naar Engeland. vv Los Angelos Times: De uiterst rechtse politicus Roberto d'Aubuisson, voorzitter van de grondwetgevende vergadering in El Salvador, was betrok ken bij de moord op aartsbisschop Romero van San Salvador in 1980. Dit blijkt, zo schrijft de „Los Angeles Times", uit twee telegrammen die de Amerikaanse ambassade in San Salvador aan het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft gezonden. Drie hoge ambtenaren van defensie hebben tegen over de Amerikaanse krant de ontvangst van de telegrammen bevestigd. Uit het eerste telegram (van november 1980) blijkt, dat D'Au buisson destijds met twaalf officieren er om gedobbeld heeft wie de bisschop om het leven zou brengen. Het tweede tele gram (uit 1981) meldt de moord op het lid van de Nationale Garde, Walter Antonio Alvarez, die het dodelijke schot op Ro mero gelost zou hebben. Volgens een van de ambtenaren be vatte vooral het eerste telegram „een schat aan gegevens". Niet alleen zou op grond daarvan de moordenaar van Romero te achterhalen zijn, maar ook degenen die op de achtergrond de leiding hebben van de doodseskaders. D'Aubuisson, die ook voorzitter is van de rechtse Arena-partij, kreeg in 1980 van de regering-Carter geen visum voor de Ver enigde Staten. Op 6 april jongstleden herriep de regering-Rea- gan dit besluit. De betrokkenheid van de politicus bij de moord op Romero was niet te.bewijzen, zo motiveerde het Ameri kaanse ministerie van defensie de koerswijziging. Dit ministe rie weigert nu ieder commentaar op het bericht in de „Los An geles Times". Ondanks de groeiende ge loofsvervolging in Tsjecho- slowakije neemt de belang stelling voor de priesteroplei ding toe. Het aantal kandida ten voor het seminarie in Li- tomerice is van 42 in 1982 ge stegen tot 66 voor het studie jaar 1982-1983. De cijfers van het andere seminarie, in Bra tislava, zijn nog niet bekend. In afwijking van de canonie ke regels beslist niet het epis copaat, maar de overheid in Tsjechoslowakije over toela ting. De priesteropleidingen kennen een numerus clausus, zodat naar verwachting niet alle jonge mannen toegelaten zullen worden. De Zuidafrikaanse kerken willen een conferentie orga niseren, die richtlijnen voor •het toekomstige beleid van Zuid-Afrika moet uitwerken. Over deze conferentie, waar aan vertegenwoordigers van alle grote kerken behalve de Nederduits Gereformeerde Kerk zullen deelnemen, wordt in juni nader overleg gevoerd. De voorzitter van de Methodistische Conferen tie in Zuidelijk-Afrika, Kho- za Mgojo, verklaarde dat de kerken de theologische dis cussie over het apartheidssys teem hebben afgesloten. Het gaat er nu om, dat de kerken tot een afwijzing van het apartheidssysteem op sociale en politieke gronden komen, aldus Mgojo. De Evangelisch-Lutherse Kerk van Hongarije, die se dert het begin van de negen tiende eeuw beschikt over het originele testament van Maarten Luther, heeft hier over een uitvoerige publika- tie het licht doen zien. Daar toe had zij samenwerking tot stand gebracht tussen de uit geverij Corvina in Boedapest, Luther-Verlag in Bielefeld en Union-Verlag in Oost- -Berlijn. Paus naar Indonesië Paus Johannes Paulus II zal volgend jaar een bezoek aan Indonesië brengen. De aarts bisschop van Ende op het eiland Flores, mgr. Donatus Djagom, die dit bekend heeft gemaakt zei, dat de paus Flo res, Jakarta en Jogyakarta zal aandoen, drie katholieke centra in de Indonesische ar chipel. Het bezoek zal samen- Onvoldoende perspectief De gisteren gepubliceerde voorjaarsnota van het ka*1 Lubbers heeft weinig nieuwe elementen opgeleverd. D kabinet dit jaar twee yniljard extra wil bezuinigen manier waarop het kabinet dat wil doen was al Dat dit kabinet er hard aan werkt om op een redelijk wichtige wijze de overheidsfinanciën stevig te saneren ben we in deze kolom geregeld toegejuicht. De aankon gen in de voorjaarsnota vormen een verlengde van di ringsbeleid en verdienen daarom steun, ook voor de po moed die eruit spreekt. it 'en- Maar gisteren werden ook beleidsvoornemens van hj binet bekend op het gebied van de lastenverlichting v<y-^ bedrijfsleven en van werkgelegenheidsprojecten op de termijn. De publikatie van de voorjaarsnota was vorige zelfs opgehouden om gelijktijdig ook de plannen oj twee gebieden uit de doeken te kunnen doen. Dat deed aard enige verwachtingen ontstaan, maar die zijn helaa een groot deel beschaamd. tlDl Over het werkgelegenheidsbeleid op korte het kabinet nog enige creativiteit op te brengen. Vani gend jaar wordt er een miljard gulden in gestopt. Ma wo door de cijfers heenkijkt ziet, dat dit bedrag voor ee 1SP wordt gebruikt voor projecten waar al plannen voor 1 den, maar waar moeilijk voldoende geld voor bij elka, worden geschraapt. Bijvoorbeeld de bouw van een ^101 rijksgebouwen voor de spreiding rijksdiensten en de S n8* in Amsterdam. In dit verband moeten zeker ook ve!r' worden de honderden miljoenen die beschikbaar word1 v steld voor „milieuwerken". Dat slaat gewoon op het s< |f>e maken van de verontreinigde stukken bodem, waar h binet hoe dan ook toch geld voor had moeten uitgeve geld krijgt nu dus twee etiketten: milieubeleid en wei genheidsbeleid. De oogst is dan ook relatief vrij mager1 ,m duizend banen op een totaal van 800.000 werklozen ov)'10 kele jaren. NOG aanzienlijk magerder echter zijn de plannen v< rendementsherstel van de bedrijven door middel van verlichting. Waar minister De Koning van Sociale nog een aantal concrete zaken weet te noemen, komt ter Van Aardenne van Economische Zaken wat die verlichting betreft eigenlijk nog met weinig concreet de dag. In het lang verwachte stuk komt hij niet verdi het aankondigen van een aantal belastingverlichtingen hoe dat precies zal gaan gebeuren en van welke omva verlichtingen zullen zijn, daarover blijft iedereen nog L onzekere. m In de totale presentatie van het financieel, sociaal en misch beleid blijft het departement van economische na ruim een half jaar regeren het vaagst over het te v I beleid. Minister Van Aardenne heeft ontegenzeglijk in gelopen maanden veel tijd moeten steken in allerlei gr gecompliceerde bedrijfsproblémen, zoals bijvoorbee moeilijkheden bij Rijn Schelde Verolme en de Amster Droogdok Maatschappij. Maar dat kan uiteindelijk tod verontschuldiging zijn voor het feit dat hij zo duidelij] terblijft bij zijn collega's in het formuleren van zijn voor deze kabinetsperiode. Pikant varkensvlees met spinazie en aardappelen chocoladevla De benodigdheden voor twee zijn: 150 g varkens lap, 1 lepel olie, 15 g mar garine, ui, (knoflook), i sambal, laos, zout, 1 lepel tomatenketchup; l! 750 g spinazie, zout, 10 g margarine, 1 lepel citroen sap; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, paar kinderschuimpjes, (banaantjes of torentjes). Knip of snijd het vlees in dob- ïbelstenen en bak die in hete .olie met margarine brum. Bak fpan nog heel even de kleinge sneden ui (geperste knoflook), Iets sambal en laos mee. Doe er weinig warm water bij, ook zout en tomatenketchup en - stoof het vlees in een half uur mals. Zoek de spinazie uit, laat ze enige tijd in ruim koud water Staan en spoel ze daarna zo vaak dat het water schoon blijft. Laat de groente uitlek ken, snijd ze wat kleiner en get ze op met aanhangend wa ter. Kook de spinazie na het linken nog een paar minuten, laat ze op een vergiet uitlek ken en warm ze heel even door met de margarine. Roer .er van het vuur het citroensap door. Zet de helft van de melk op. Roer de cacao met de suiker tot de klontjes weg zijn. Roer door het cacaomengsel de mai- jena en weinig koude melk, schenk bij dit papje wat van de hete melk en doe alles al roe rende in de pan. Laat de vla (terrtijl u steeds roert) even doorkoken. Zet de pan af, voeg de overige koude melk toe en koel de vla af. Zorg ervoor dat er op de vla geen vel komt, roer er af en toe in of houd een deel van de suiker achter en strooi die gelijkmatig over de afkoelende vla. (Roeren is dan niet nodig). Garneer de .vla met een schuimpje JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen -18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. In contact komen met „gewone" burgers is in de Sovjet- Unie geen eenvoudige zaak. De officiële instanties zullen je er in ieder geval niet bij helpen. Toch wist Jill Tweedie, een van de vijftien journalisten die namens The Guardian een week in Moskou is geweest, de officiële kanalen te omzeilen. Hieronder volgt een verslag van haar ervaringen. MOSKOU Als je'offi ciële Russen vraagt om een ontmoeting met niet- officiële Russen gewo ne mannen en vrouwen met gewone verwachtin gen, gedachten en angsten krijg je het gevoel dat je vraagt naar het onmo gelijke. „Ja, natuurlijk" zeggen ze, maar daar blijft het dan meestal bij. Als je blijft aandringen, komen ze uiteindelijk met een of ficiële niet-officiële Rus aanzetten, die je met be hulp van officiële tolken alleen vertelt wat de auto riteiten willen horen. Zodoende moest ik de contac ten zelf leggen. Met een En gelssprekende Rus, wiens adres ik had gekregen van vrienden, reisde ik met het openbaar vervoer kriskras door de stad. De ritten voer den me door eindeloze mod dervlaktes met smeltende sneeuw naar de uitgestrekte woonkazernes aan de rand van de stad. En daar ontmoet te ik de „gewone" Rus. De grote betonnen flatgebou wen, waarin zij wonen, zijn zo groot en staan zo ver uit el kaar dat gordijnen voor de ra men niet nodig zijn. Een fel contrast daarmee vormen de afmetingen van de afzonderlij ke flatjes, die erg klein en ar moedig zijn, maar wel warm en goedkoop. Niet zo verwend Igor en Loedmilla, het eerste echtpaar bij wie ik thuis ben geweest, hebben twee kinde ren, een jongetje en een meis je. De kinderen slapen in de enige slaapkamer terwijl de ouders de slaapbank in de huiskamer gebruiken. De kin deren, zes en acht, zijn naar onze normen uniek. Ze zijn rustig, evenwichtig, intelligent en blij met de kleinste dingen. Uit alles blijkt dat ze nog niet zo verwend zijn als onze jeugd. Hun ouders daarentegen ma ken een vermoeide, afgetobde indruk en zien er veel ouder uit dan ze zijn. Maar ook zij maken een onschuldig indruk en scheppen plezier in onnoze le genoegens. Loedmilla zou haar kinderen het liefst thuis onderwijs willen geven. Ze vindt de scholen te disciplinair en de lesboeken te oud. Bo vendien leren ze „verkeerde dingen". Bij deze laatste op merking loopt Igor rood aan en zegt hij geagiteerd dat ze haar mond moet houden. Maar dat is ze niet van plan. Ze zou graag op het platteland willen wonen, weg uit deze omge ving, weg van de buren met wie ze nooit contact heeft. Zodra de dissidenten aan de orde komen, weet Igor niet hoe snel hij op een ander on derwerp moet overgaan. Na een ogenblik stilte zegt hij: „Onze regering heeft absolute macht, er is niets dat wij kun nen doen. Helemaal niets. Rus land moet weer Rusland wor den. Alles is veel te groot". Vervolgens beginnen Zje grap jes te vertellen over Andro pov. Het enige goede aan hem is, dat hij zich tot dusver op de achtergrond heeft gehouden. „Weet u, we geloofden dat Sta lin onze vader was totdat we hoorden wat hij allemaal ge daan had. Vervolgens geloof den we dat Kroetsjov onze va der was en toen vertelden ze dat ook hij fout was geweest. Nu geloven we niet meer in onze leiders. Ons geloof is ver dwenen". Kernoorlog Na Igor en Ludmilla belandde ik bij een pasgetrouwd stel, trotse bezitters van een nieuw gebouwde flat. Maar nu al lie ten de plinten los en hingen de keukenkastjes scheef. De bruid komt net thuis van haar werk. Haar man, een student, komt enkele minuten later. Hij was wezen informeren of er kans was om aan de dienst plicht te ontkomen. Kom later nog maar eens terug hadden ze gezegd. We komen op het onderwerp defensie. „Ja", zegt het meisje, „we worden geïn formeerd over een kernoorlog, we zien beelden van Hiroshi ma op de televisie. Kinderen worden meegenomen naar schuilkelders waar ze moeten oefenen met gasmaskers, die beschermingen bieden tegen chemische wapens en radioac tieve neerslag. Dat zeggen ze in ieder geval", voegt ze er met een lachje aan toe. Beiden hebben geen groot ver trouwen in hun leiders. Ze vertrouwen hen maar wat één ding betreft. Ze weten, zeggen ze, dat niemand oorlog wil. Ik vraag hun wat de prioritei ten zijn van de gewone Rus sen. Het hangt er van af, zeg gen ze. Jonge mensen willen een huis, meubels, misschien een auto. Studenten maken zich zorgen wat voor werk ze Hoewel in het vroege, koude voorjaar de sneeuw in Moskou nog niet is verdwenen, weten kleine kinderen zich op straat al heel goed te vermaken. Met een vrachtwagen en een schopje lijken zij de natuur een handje te willen helpen door de smeltende sneeuw van dit pad te ruimen. zullen krijgen. De vrouw zegt dat haar werk verschrikkelijk saai is. Op het kantoor waar zij werkt, staan de meisjes de hele dag voor de spiegel. Ze leest veel om de tijd te verdrijven. Een boek wordt in vijf dagen tijd door vijf mensen gelezen. Je blijft de hele nacht op om het uit te krijgen. Zwarte markt Ze praat over de „zwarte markt". Als er geen vlees is, vraag je het de slager. Hij zegt dat je om vijf uur nog maar eens terug moet komen. In de ruimte achter de winkel liggen stapels vlees. Je moet wel vier keer de officiële prijs betalen. Als je niet een dag wil wach ten bij de dokter of de tand arts, moet je de dag ervoor een mooi cadeautje gaan brengen. Je moet iedereen cadeautjes geven". Hij zegt dat hij geen aanbidder is van Lenin. Die propaganda komt van bovenaf. „Op school geloof je erin, maar later niet meer. Wel wordt er spontaan en serieus gediscussieerd over het communisme". De jonge man zou niet anders dan het communisme willen, maar misschien dat hij er wel anders over zou denken als hij verge lijkingen kon trekken. Hij lacht: „Wereldrevolutie. Com munisme overal, dat zou mooi zijn. Alleen moeten we één hoekje van de wereld kapita listisch houden zodat we daar heen kunnen gaan als we eens echt plezier willen maken". Vindt hij dat hij in een politie staat leeft. „Nee", zegt hij. „Dat is allemaal propaganda. We zien hoe in Europa vredes demonstraties worden beëin digd door de politie. Dat is een politiestaat". Oorlogservaringen De volgende dag hield ik zo maar wat mensen aan in een park. Ik vroeg hen naar hun oorlogservaringen. Van de .twaalf die ik sprak hadden er acht familieleden verloren in de oorlog. „Denken de mensen in Europa dat Rusland een be dreiging vormt?", vroeg een vrouw van middelbare leeftijd. „Nou, dat is onzin, waarom zouden wij iemand willen aan vallen?" Als ik vraag waarom Russi sche bruidjes op hun trouwdag naar het Graf van de Onbe kende Soldaat gaan, legt een vrouw uit dat ze dat als een plicht beschouwen jegens de gevallenen. „Als je gelukkig bent, moet je de mensen gaan bedanken die dat geluk heb ben mogelijk gemaakt". Een vrouw van in de veertig ver telt me dat haar moeder is om gekomen bij het beleg van Le ningrad. „Denk eraan", voegt ze eraan toe, „we zaten zonder verdediging toen de Duitsers kwamen. Dat kunnen we niet nog eens riskeren". Afèn toeregei DE BILT (KNMI) Een ne depressie, waarvan he trum boven het zeegebie. ten westen van de Golf Biscaje heeft vandaag in tugal en het noordwesten Spanje op veel plaatsen i veroorzaakt. De depi breidt haar invloed yja Fi rijk naar het noorden uit Naar het zich laat aanzit morgen het weer in onz l geving geheel bepaald w door dit lagedrukgebie<nj wordt daarom veel bewc verwacht ep af en toe k regen vallen. De temper ligt in de middag rond 1.' den. De wind is mati waait in hoofdzaak uit zi ke richtingen. «Ier Weerrap porten v imorgen 07 Max Min tamp tamp Amsterdam onbew. 10 Doelen onbew. 14 Eelde l.bew. 17 Aberdeen Barcelona Berlijn Mallorca Malta Munchen urg onbew. 11 Stockholm geh bew. 10 NEDERLANDS HERVI DE KERK: Bedankt voor Houten VVj 't Hof te Ouddorp. voor Amstelveen-Buitt dert J. Richter te Bodegi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2