Dames Alkmania heersen in zaal ROODENBURG STERKSTEi IN LEIDSE JEUGDDERBY Kamerlid wil zekerheid over verkoop domeinen Sterker Kagia verliest van GWS Slappe beginfase nekt Zevenbove Provincie geeft ƒ1,1 miljoen aan bedrijfsterrein Roomburg Grijze regen: Saharastof Gewestelijk orkest wordt opgeheven Provincie: bewoners gifwijkgeven niet genoeg informatie LEIDEN CfiidócSou/uwt WOENSDAG 20 APRIL 1983 PAGINA LEIDEN Het initiatief van de commissie dames voetbal KNVB afdeling Leiden om een zaalvoet baltoernooi te organiseren voor de ladies van de Leidse regio is beloond met een leuke avond da mesvoetbal in de Groe- noordhallen. Winnaressen werden de dames van Alkmania. De vijf poules, met elk vijf verenigingen, leverden de volgende winnaressen op: Alkmania, dat als enige alle wedstrijden wist te winnen, Lugdunum 1, SJC, UDO 2 en LSVV '70 2. Deze ploegen kregen allen een beker. De penaltybokaal ging eveneens naar Oude Wetering: de speelsters van Alkmania scoorden in totaal vijftien maal, tweemaal meer dan SJZ 1, viermaal meer dan Lugdunum 1. In totaal wer den er 200 strafschoppen ge nomen. Als "schietschijven" fungeerden Piet van der Walle en Henk de Wetering, doelmannen van LFC. Op organisatorisch vlak kreeg de wedstrijdleiding en kele aanmerkingen te slik ken. maar over het geheel gezien verliep het toernooi op rolletjes. Eén van de vijftien doelpunten van Alkmania in de maak. Ditmaal in de wedstrijd tegen Iduna. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet moet de Kamer voor 1 juni laten weten hoeveel domeingronden men wil verkopen om met de op brengsten daarvan natuurgronden aan te kopen. Dit heeft een meerderheid van de Kamer bestaande uit CDA, VVD, D'66 en de kleine christelijke partijen van het kabinet gevraagd door het aannemen van een motie van de Kamerleden Faber (CDA), Lambers (D'66) en Blauw (VVD). De Kamer nam de motie aan op basis van een al eerder door de Kamer aangenomen motie van dezelfde strekking van Faber. Die motie werd in 1979 aangenomen nadat premier Van Agt in 1978 al te kennen had gegeven dat het kabinet bereid was na te gaan hoeveel demeingrond men kon verkopen ten bate van de aankoop van natuurgronden. Andere uitspraken van de Kamer in het kader van het beleid gericht op behoud van natuur en landschap waren onder meer: - een motie van het Kamerlid Veldhoen (PvdA) werd verwor pen waarin van de regering gevraagd werd binnen een jaar te komen met beleidsuitspraken aangaande de functie van Wad denzee, Noordzee, Ijsselmeer en Randmeren, grote Zeeuwse wa teren en grote Zuid Hollandsche wateren. Voor stemde de oppo sitie, - een motie van het Kamerlid Van Noord (CDA) werd aangeno men waarin het kabinet werd gevraagd in het westen voldoende ruimte open te houden voor de ontwikkeling van de glastuin bouw. Tegen stemden PvdA, D'66 en PPR. Samenwerking Leidse gymnastiekverenigingen nu officieel LEIDEN Met een officiële oprichtingsvergadering is gis teren een eind gekomen aan de tot nog toe informele sa menwerking van de Leidse gymnastiekverenigingen. Ze ven van de negen verenigin gen hebben zich nu verbonden in de GLG, de "Gezamenlijke Leidse Gymnastiekverenigin gen". De GLG zal voornamelijk ac tiviteiten ontwikkelen op ge bieden, die voor alle gymnas tiekverenigingen van belang zijn. Te noemen zijn hier de verdeling en inrichting van turnzalen en het vertegen woordigen en het vertolken van de belangen van de vere nigingen binnen het LSF. De GLG hoopt ook op langere termijn een betere afstemming van het beleid van de afzon derlijke verenigingen te be werkstelligen. De in aantocht zijnde Kaderwet Specifiek Welzijn vormde een andere reden voor de sportverenigin gen om tot meer king over te gaan. LEIDEN In de afdeling za terdag had Kagia gisteren een slechte dag tegen GWS, dat met 0-1 won. Koploper Voor schoten klopte Alphia met 0-2, Sleutels boekte een 4-1 zege op Abbenes. Kagia is er gisteren niet in ge slaagd een voortdurend over wicht op GWS in doelpunten uit te drukken. Zowel voor als na de rust was de ploeg volop in de aanval en werden er meer dan genoeg kansen ge schapen. Het was echter GWS dat aan het langste eindje zou trekken, omdat Marcel van der Plas uit een counter het enige doelpunt scoorde. Een afwachtend SV Voor schoten zag hoe Alphia de kansen onbenut liet, en scoor de niet ver voor de rust dan zelf maar 0-1 via Roel Velo. Snel na de thee zorgde Cor Pot met een verrassend schot voor 0-2. Een slotoffensief van de gastheer werd goed opgevan gen onder leiding van Wim van Luyk. Aanvankelijk toonde Abbenes zich de sterkere in het duel met de Sleutels. De kansen werden echter niet benut. De Leidse ploeg kwam op slag van rust op 1-0 door Peter Vlasveld, en ging daarna goed door met treffers van Jan van der Berg (strafschop), Jan Ot ter en Peter Vlasveld. Douwe Splinter redde de eer. LEIDEN Vierdeklasser Ze venhoven leed een onver wachte 1-2 nederlaag tegen FC Maluku, dat het eerste kwar tier al de beslissende voor sprong had genomen. Voordat de spelers van Zeven hoven goed en wel aan de strijd begonnen waren, keken zij al tegen een 0-1 achterstand aan nadat de verdediging ver zuimd had in te grijpen op de eerste de beste aanval van FC Maluku. Nog geen kwartier la ter was ook 0-2 een feit, en het duurde tot na de thee alvorens de thuisploeg was terug kon doen. Met de wind in de werden goede kansen creëerd, maar het houtwe stond tot tweemaal toe weg. Cor Boons schoot twin minuten voor tijd dan raak, maar meer treffers zijn elftal niet meer kunn produceren. LEIDEN De ontmoe ting tussen de A-regiona len van UVS en Rooden- burg werd door de laatste met 1-2 gewonnen. FC Lisse verloor nipt van Feyenoord (0-1). Katwijk leed een teleurstellend 2-0 verlies bij Sparta. Al na twee minuten keek het zwak opererende UVS tegen een 0-1 achterstand aan. Gé Tegelaar strafte toen een ver dedigingsfoutje van de blauw witte defensie af. Roodenburg kreeg voor de rust nog meer kansen, maar kwam niet ver der dan een afgekeurd doel punt. Na de thee toonde de thuisploeg een iets agressiever spel, wat na een kwartier be loond werd met de gelijkma ker van Jeroen Désar. Beide ploegen hielden elkaar vervol gens in evenwicht, maar één van de lange trappen van de Kooi-bewoners zou het pleit toch nog in het voordeel van de gast beslechten. Doelman Bert Siera vergiste zich in een ver schot van Osman Ahmed, dat over hem heen in het doel stuiterde, en de eindstand op 1-2 bepaalde. Aan de andere zijde leverde Johan van Ton geren goed keeperswerk af. Een goed spelend en hard werkend FC Lisse hield Fey enoord tot de rust op 0-0. Daarna namen de Lissenaren zelf even het initiatief, maar de klasse en de conditie van de Rotterdammers deden dat snel teniet. Een misverstand in de Lissense verdediging resul teerde in het beslissende doel punt van de koploper, die één Ook Katwijk had één pul verdiend bij Sparta. In een d lijkopgaande eerste rondga! met wisselende kansen 2} Kees van Hoogdalen tweemaj erg dicht bij een treffer. H4 verwege de tweede helft troL ken de Rotterdammers het irj tiatief definitief naar zich t« en scoorden zij tweemaal. In de tweede klasse kon Lui dunum het ondanks redelit voetbal niet bolwerken Zwijndrecht, dat al in de ee) ste minuut scoorde. Na de rui volgde nog één snelle treffrf alvorens Hans Sleeuwen eer kon redden: 2-1. In de B-klasse ging RKAV met 0-3 ten onder tegen SpajJ ta. Roodenburg en speelden 1-1 gelijk. Doelpuntenmaker Osman Ahmed van Roodenburg in duel met een UVS-speler. L Fielemon assisteert, Martin Kerkman (links) en Jeroen Désar (verscholen) kijken ta LEIDEN De provincie Zuid-Holland wil van 'de zes miljoen gulden die ze van de rijksoverheid krijgt voor het scheppen van werk, 1,2 miljoen gul den bijdragen aan de aan leg van de voorhaven Scheveningen en 1,1 mil joen aan de aanleg van een weg naar het bedrijfs terrein Roomburg in Lei den. Aan de ontsluiting van een bedrijfsterrein in Lisse wordt 275.000 gul den bijgedragen. De pot van zes miljoen gulden die Zuid-Holland krijgt in het kader van het zogenaamde „voorwaardenscheppend be leid" is bedoeld om projecten te subsidiëren die de werkge legenheid structureel bevorde ren. De provincie heeft daar naast ook zelf nog een zoge naamd provinciaal werkgele- genheidsfonds, waaruit even eens voor enkele miljoenen wordt bijgedragen aan projec ten met een blijvend gunstig effect op de werkgelegenheid. Dit jaar krijgen dertien projec ten geld uit de pot „voorwaar denscheppend beleid". De to tale kosten van al die projec ten tesamen bedragen 77 mil joen gulden. Het meeste geld gaat naar de voorhaven van Scheveningen en de aanleg van een kademuur van 120 meter. De 1.2 miljoen gulden van de provincie vormen een belangrijk onderdeel van de acht miljoen gulden die door bedrijfsleven, rijk, gemeente en provincie in de voorhaven worden gestoken. De gemeen- prd te Den Haag zou bijna vijf j, joen gulden in dit project mdop ten steken. Verwacht woi| dat na de werkzaamhedj meer gebruik zal worden ftek maakt van de Scheveninj haven door handelsvaart offshore-industrie. De kosten van de ontsluitini weg van het industrieterreft- Roomburg in Leiden wordt geraamd op 33 miljoen guldi De provincie had al eerder, het kader van het provinci, werkgelegenheidsfonds, bijj dragen aan de aanleg van d< weg. Voorhout verplettert Zevenhoven VOORHOUT Met een 10-1 overwinning voor de ge meente Voorhout eindigde gisteravond de zaalvoetbal- wedstrijd tussen de twee Zuidhollandse gemeentes Voorhout en Zevenhoven. De wedstrijd vond plaats in de Voorhoutse sporthal De Gaasbak Uniek bij deze uiterst sportief gestreden strijd tussen het ge- meentepersoneel van beide dorpen was het feit dat de burge meesters onder de lat stonden. De Zevenhovense burgemeester J. Huigsloot was voor de Voorhouters geen onbekende. Vijftien jaar lang is hij wethouder geweest in deze plaats en onder ande re de bouw van De Gaasbak kwam door hem tot stand. Ge spaard werd hij echter niet door de Voorhouters die Zevenho ven wegspeelden en Huigsloot maar liefst tien maal de bal uit het net lieten halen. Na afloop van de wedstrijd kregen de spe lers van het winnende team rode rozen uitgereikt van burge meester Huigsloot. De burgervader sprak hierbij de wens uit dat de Voorhouters binnen anderhalf jaar voorde return naar Ze venhoven willen komen. Die anderhalf jaar tijd zullen de Ze venhovense ambtenaren zeker nodig hebben om deze blamage te boven-te komen. DEN HAAG Er komt dit jaar een eind aan het bestaan van het gewestelijk orkest voor Zuid-Holland! De provincie is niet in staat zelf een symfonie-orkest in stand te houden, nu het rijk heeft laten weten de subsidie te zullen beëindigen. Het orkest, zal in een andere vorm moeten voortbestaan. Dit blijkt uit de plannen die de Zuidhollandse gedeputeerde voor kunstzaken mevrouw I. Günther gisteren namens GS heeft ontvouwd. Er worden de komende maanden twee varianten uit gewerkt. Provinciale staten krijgen de keus tussen een deeltij- dorkêst, waarvan de musici vier maanden per jaar in de WW zullen zitten en een zogenaamd „muziekinstituut". Onder dit laatste verstaat mevrouw Gunther het maken van een kaartenbak waarin de namen van musici staan, die kunnen worden ingezet voor eigenlijk alle huidige functies van het or kest. Dit zijn koorbegeleiding, dirigenten, praktica en het geven van schoolconcerten.De subsidie voor het gewestelijk orkest werd tot dusver in ongeveer gelijke mate opgebracht door het Rijk en de provincie Zuid-Holland. In 1983 zal Zuid-Holland on geveer twee miljoen gulden in het orkest steken. LEIDEN De „grijze" regen dit weekeinde blijkt uiteindelijk veroorzaakt te zijn door zeer fijn mine- raalstof uit de Sahara- woestijn. Een nader on derzoek van het KNMI en dr. F. Spieksma, hooi koorts-specialist aan het Academisch Ziekenhuis te Leiden leverde gistermid dag deze conclusie op. „De aanvankelijk reëel lij kende theorie van stuifmeel is volgens mij niet meer houdbaar. Het zijn vreemde deeltjes van een grootte van 0,03 tot 0,0045 mm", aldus Spieksma, die tevens bij zijn onderzoek merkte, dat deze deeltjes samengeklonterde bolletjes zijn van andere nog kleinere stofjes. Dit uiterlijk doet sterk den ken aan een vezelachtige plantaardige stof, maar nauwkeurig onderzoek door specialisten van het KNMI bracht aan het licht, dat het mineraalstof moet zijn. Het stof komt volgens de heer Fransen van het KNMI uit de Saharawoestijn in Ma rokko. „Na al die meldingen over grijze regen hebben wij de satellietfoto's van het af gelopen weekeinde nog eens nauwkeurig onderzocht. En kele experts van ons vonden toen een grijze sluier die van Marokko naar ons land liep. Het stof is als gevolg van een depressie boven Spanje om hoog gezogen en hier uitge regend. Een tamelijk unieke gebeurtenis", aldus Fransen. Spieksma, die ten bate van de hooikoorts-voorspellingen op verschillende plaatsen in het land „telplaatjes" heeft staan, waarop de hoeveelheid stuifmeel in de lucht kan worden gemeten, vond giste ren op deze plaatjes een enorme neerslag van woes- tijnstof. „Op ons telpunt in Leiden begon de neerslag zondagochtend om 6.00 uur. De piek lang tussen zondag middag 16.00 uur en maan dagmorgen 4.00 uur met een concentratie van duizend deeltjes per kubieke meter lucht. Daarna liep de neer slag terug maar was dinsdag morgen nog wel zichtbaar", aldus Spieksma. DEN HAAG/DOR DRECHT Niet de pro vincie, maar de bewoners van de Merwedepolder in Dordrecht zijn in gebreke gebleven bij de opsporing van gif in de grond van deze wijk. Dit vindt de Zuidhollandse milieuge deputeerde dr. J. Hekkel- man, naar aanleiding van door de bewoners gedane gifvondsten, buiten de be grenzing van het al eerder als giftig aangemerkte ge bied. Volgens gedeputeerde Hekkel- man had de provincie onmid dellijk ingegrepen als de be woners de hen bekende infor matie over de chemische stort plaatsen hadden doorgegeven. „We hebben de bewoners steeds gevraagd informatie over mogelijk vergiftigde plekken aan ons door te ge ven. Dat werd niet gedaan, omdat ze bang waren dat de anonimiteit van de informan ten niet kon worden gewaar borgd. Waar die angst op is ge baseerd is mij een volledig raadsel, want we leven nu niet bepaald in een land waar in formanten bang hoeven zijn voor repercussies. Omdat ons die informatie niet werd gege ven konden we onmogelijk weten dat daar gif lag", aldus Hekkelman gisteren. Momen teel is een informantencom missie aan het werk die de anonimiteit van de tipgevers waarborgt. De provincie hoopt op die manier meer informatie te krijgen. De verantwoordelijke man voor het milieubeleid van de provincie erkent overigens dat provinciale waterstaat een te grofmazig meetpuntennet heeft gehanteerd in de Merwe depolder. Het onderzoek was daardoor echter niet onzorg vuldig, zo vindt Hekkelman. „De meetpunten die je bij zo'n onderzoek gebruikt geven een soms zeer plaatselijke situatie aan. Een meter naast het meetpunt kan de situatie heel anders zijn. Onze meetresulta ten waren dat de bodem daar schoon was, dus daar legden we de begrenzing van het ver vuilde gebied". De Zuidhollandse gedeputeer de voor milieuzaken zegt ver der „ernstig bezorgd" te zijn over het feit dat de bewoners zonder enige bescherming, met blote handen, vaten heb ben opgegraven. Hekkelman: „Ze brengen hun eigen ge zondheid daarmee in gevaar. Ik vind dat onbegrijpelijk, vooral omdat ze geweten moe ten hebben dat op de betref fende plek gif lag. Na een kwartier graven stuitten ze namelijk al op de vaten. Daar naast moest dat gat wat ze groeven onmiddellijk worden afgedekt, want ook kinderen kunnen er mee in aanraking komen". De provincie sloot na het bekend worden van de vondst de stortplaats af met een nfck van 165 meter lengte. De provincie zal overigens bij de rijksoverheid blijven aan dringen op mogelijkheden om voor de bewoners van de Mer wedepolder in bepaalde geval len financiële compensatie te krijgen voor hun door de ver vuiling waardeloos geworden woningen. Daarbij gaat het om de „echt schrijnende geval len", zoals mensen die voor werk of door andere omstan digheden naar elders moeten verhuizen en hun huis niet kwijt kunnen. Het rijk heeft daarover nog geen uitspraak willen doen. In het ernstigst vervuilde ge bied in de Merwedepolder zul len volgens een concept-sane ringsplan 106 huizen moeten worden gesloopt. De eis van de bewoners „Het gif eruit of wij eruit" is echter niet mogelijk voor het hele vervuilde gebied in de wijk. De grond is in zo omvangrijke mate vergiftigd, dat afgraving en afvoer in deze tijd technisch en finan cieel niet haalbaar is. Ook ver werving van de huizen door het rijk is momenteel onwaar schijnlijk. Zuid-Hollan tegen verhuizing rijksdiensten ,'gt fend tten provini tej VE DEN HAAG De Zuid-Holland gaat steeds vanuit dat de kost van een verhuizing van centrale directie van de P' naar Groningen 1,6 milja gulden kost en niet, zoals burgemeester onlangs had cijferd, de helft van dat I r drag. De enige cijfers die provincie over de verhuizi 'kent zijn afkomstig van PTT, en het provinciaal stuur ziet geen reden aan juistheid daarvan te twijfelt v^c zo liet gedeputeerde Hoek v f"' Dijke gisteren weten. De pro vincie zal samen met de j Ze: meente Den Haag een dri1 v< gend beroep op regering !Pei Tweede Kamer doen de sprPen dingsoperatie niet door te J'J ten gaan. De werkgelegt 1 heidssituatie in de Haagse gio is inmiddels dusdanig, verplaatsing van de overheii diensten naar Groningen c verantwoord is, zo vinden van Zuid-Holland. Om die den vinden GS dat het rljN zich ook niet meer hoeft houden aan de ooit gedane 1 lofte de rijksdiensten gedeel lijk naar Groningen te plaatsen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK TREATER. RECREAT1E.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14