Aantal doden na aanslag op ambassade Beiroet stijgt tot 47 Zijn de Italianen aan het einde van h un la ti jn Brazilië onderschept Libische wapens voor Nicaragua Racistische gevoelens spelen rol in Amerikaanse verkiezingen OddóC-Qounant 'IS jntzeggen Arbatov oegang tot media 'olitie van New «ifork is massa moord op 't spoor Conferentie n Madrid lervat Israel roept delegatie uit Warschau terug na PLO- optreden jUITENLAND WOENSDAG 20 APRIL 1983 PAGINA 13 I )oden door oortijdig J mtplofte bom JjADRID In de Baski- che stad Mondragon zijn wee vermoedelijke aan- angers van de afschei- Ingsbe weging ETA om Et leven gekomen en twee nderen gewond, toen een om vroegtijdig ontplofte, ie mannen zaten op het loment van de ontploffing io og in hun auto op een o arkeerplaats. De politie ermoedt dat de vier een •o anslag wilden plegen op n bank in Mondragon. JASHINGTON Washing- n heeft Georgi Arbatov, de lelvuldig in de VS en West- juropa opduikende directeur >9; in het Russische instituut oor Noord-Amerika, toestem- ing geweigerd tot contact et Amerikaanse journalisten, rbatov is deze week een ndreis van twintig dagen be- innen. Bij vorige bezoeken eeft Arbatov zich tot vertol- tr gemaakt van officiële Rus- .5 sche standpunten, zo moti veerde een woordvoerder van Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken de eigering. „Geen enkele merikaan is in de gelegen- leid gesteld tegenover Russi- i^he media de visie van de merikanen te belichten". De eigering kwam, nadat Arba- v maandagavond nog felle ritiek had geleverd op de merikaanse buitenlandse po- iek. Walesa weigert weer antwoord GDANSK Lech Walesa is gisteren in ziin woonplaats Gdansk gedurende een kleine vier uur door de politie verhoord, nadat hij de dag daarvoor ook al was on dervraagd. „Ze wilden het me moeilijk maken", zei Walesa toen hij uit het bak stenen hoofdcommissariaat van politie kwam. „Maar ik word steeds beter in het weigeren van het geven van antwoord". Walesa is er nog niet van af. Hij kreeg een oproep mee voor een ondervraging door belastingambtenaren die een onderzoek instellen naar het opnemen van 80 mil joen zloty van een bankrekening van Soli dariteit, kort nadat de staat van beleg was ingesteld. Het vermiste geld is waarschijn lijk gebruikt om het werk van de onder gronds gegane vakcentrale te financieren. VS wijzen Cubaanse VN- diplomaten uit NEW YORK De Vere- nigde Staten hebben giste ren twee Cubaanse diplo maten bij, de Verenigde Naties in New York uitge wezen. De twee worden beschuldigd van „vijande lijke inlichtingenactivi teit". De Cubaanse ambas sadeur bij de VN, Raul Roa-Kouri, zal de uitwij zing bestrijden zolang het bewijs van spionage niet is geleverd door de Ameri kaanse autoriteiten. BEIROET Amerikaan se functionarissen hebben gisteravond gezegd dat 47 mensen, onder wie 16 Amerikanen, zijn ongeko- men bij de bomaanslag van maandag op de Ame rikaanse ambassade in Beiroet. Onder de omge komen Amerikanen be vindt zich een hoge func tionaris van de CIA, Clay ton Ames. Ames (49), directeur van de CIA-afdeling analyses voor het Midden-Oosten en Zuid- Azië, was enkele dagen gele den naar Beiroet gekomen om in de Amerikaanse ambassade besprekingen te voeren. Func tionarissen van de Amerikaan se ambassade weigerden com mentaar te geven op het be richt van een Libanees pers bureau als zou de aanslag zijn bedoeld om de Amerikaanse bemiddelaar Habib en diens assistent Draper te vermoor den. Drie Libanezen en twee Sy- riërs, die maandag kort na de explosie in de buurt van de ambassade zijn aangehouden, worden momenteel door de Libanese politie ondervraagd. Gisterochtend had de Libanese premier Wazzan gezegd over bepaalde „elementen" te be schikken, die identificatie van de daders mogelijk zou maken. De Iraanse minister van bui tenlandse zaken, Velayati, heeft gisteren ontkend dat Iran betrokken is bij de bom aanslag op de Amerikaanse ambassade. Behalve de extre me groepering Heilige Islami tische Oorlog hebben nog twee onbekende organisaties laten weten verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Het gaat daar bij om de Arabisch-Socialisti- sche Unionisten en de Organi satie voor het wreken van de martelaren van Sabra en Sjati- la. Vorig jaar september wer den in de Palestijnse kampen Sabra en Sjatila onder het toe ziend oog van Israëlische mili tairen ongeveer 2.000 Palestij- nen door rechtse christenen vermoord. De afgelopen weken zijn al di verse aanslagen uitgevoerd op militairen van het internatio nale vredesleger, dat uit Ame rikanen, Fransen, Italianen en Britten bestaat. De groepring Heilige Islamitische oorlog heeft indertijd een aantal van deze aanslagen opgeëist. (Door onze correspondent Cees Manders) ROME Latijn of geen Latijn, is een kwestie die vele Italianen dezer da gen kwelt. Moet het La tijn verplicht blijven op de middelbare school, of gereserveerd worden voor diegenen die er in hun verdere leven en loopbaan nog iets aan zullen hebben? Het Ita liaanse parlement, dat nu de hervorming van het middelbaar onderwijs behandelt, moet de ko mende tijd de knoop doorhakken. In Italië is dit geen zaak die even aan enkele volksverte genwoordigers wordt overge laten. Studieconferenties, eindeloze reeksen krante-ar- tikelen en diepzinnige be schouwingen worden eraan gewijd. Schrijvers van repu tatie, bekende geleerden, ma nagers en vele andere voor aanstaande Italianen zijn in beweging gekomen om te pleiten voor hun oude gym nasiumtaai. Zonder latijn, zo menen zij, zouden hun huidi ge maatschappelijke succes sen niet mogelijk zijn ge weest. Zonder „Rosa, rosae, rosae, rosam, rosa" zou heel Italië niet geworden zijn wat het nu is. Ovidius, Vergilius en Caesar afschaffen staat volgens hen gelijk aan het ontkennen van je eigen ver leden. Voor het Latijn is dus heel wat te zeggen, maar dat neemt niet weg dat de taal van de Romeinen ook in Ita lië ernstig gevaar loopt. Bij de onvermijdelijke moderni sering van het onderwijs dreigt het latijn op een facul tatief zijspoor gezet te wor- derf, precies zoals dat in de andere westerse landen ge beurt of al gebeurd is. Met het Latijn is de laatste jaren in Italië al enorm veel gesold. Op een gegeven moment heette het Latijn zelfs geen Latijn meer, maar „de ver wijzing naar de Latijnse oor sprong van de Italiaanse taal". In het middelbaar on derwijs is het Latijns onder richt nu nog maar beperkt tot een enkel jaar en enkle jaren meer bij het Voorberei dend Hoger Onderwijs. Verval Oorzaken van het verval van het Latijn zijn de grote on verschilligheid bij de politici en bij het publiek. Latijn kan nu eenmaal geen zaak zijn waarmee electorale successen zijn te behalen en de jongere Italianen blijken ruimschoots voldoende te hebben aan de wijsheden, die elke dag aan Paolo Rossi, Dallas en de Ita liaanse STER-reclame zijn te ontlokken. Sommige latinis ten wijzen met een beschul digende vinger naar de ka tholieke kerk, die steeds meer op de populaire toer gaat en steeds minder Latijn in haar gebeden doet En ook dit Kerklatijn is niet meer wat het geweest is, zo constateert een latinist in een ingezonden stuk aan een krant. Want de paus zelf, bij wie als hoofd van de Kerk toch een redelijke kennis van het Latijn mag worden ver moed, maakt fouten. Een enorme blunder maakte de paus onlangs toen hij het Heilig Jaar opende. De paus zei: „Aperite mihi portas" (opent mij de deuren), met de nadruk op de twééde letter greep van aperite. en niet, zoals het volgens een grond regel van de Latijnse gram matica behoort, op de voor laatste Hoewel sommige van heim wee vervulde ex-gymnasias ten een wedergeboorte van het Latijn aanprijzen als hét wondermiddel voor het be houd van onze beschaving, zijn er in Italië ook nog wel mensen die een vraagteken bij de sterke voorkeur voor het latijn willen zetten. Want zijn juist Cicero's redevoerin gen (en al die óndere school voorbeelden van fraai Latijn) niet verantwoordelijk voor de retorische neigingen van de huidige Italiaanse politie ke klasse, die meer oreert dan regeert? c W YORK In de tuin van een huis op Staten o ?and één van de stadsdelen van New York o iy heeft de politie gisteren drie lijken opgegra- m van vrouwen. Maar het vermoeden bestaat dat de tuin de lijken van nog 23 andere vermoorde ouwen worden gevonden. Een politiewoordvoer- tr zei dat men aan het graven was gegaan navaan- ijzingen van de 42-jarige Richard Biegenwald oio), die wegens de moord op een andere vrouw in 82 in de gevangenis zit. De politie weigerde verde- informatie te geven. Europese consumenten willen boycot van Hoffmann-La Roche BRUSSEL Het Europees Bureau voor Consumentenor ganisaties (BEUC), waarbij ook de Consumentenbond is aan gesloten, wil een boycot van de produkten van het Zwitser se chemisch en pharmaceu- tisch concern Hoffmann-La Roche, als het bedrijf niet voor morgenmiddag publiekelijk verklaart waar de vaten met het zwaargiftige dioxine uit Seveso zijn opgeslagen. De BEUC wil een openbaar on derzoek van de EG om na te gaan wie verantwoordelijk is voor het verdwijnen van het Seveso-gif. IADRID In de Spaanse J üofdstad is gisteren de Euro- fse veiligheidsconferentie na j n Paasreces hervat. De eeste delegaties willen dat eze conferentie, die zich nu al J ikele jaren zonder resultaat wrtsleept, zo gauw mogelijk ordt afgesloten. Maar de merikaanse delegatieleider, ax Kampeiman, verklaarde de kloof die oost en west in adrid scheidt, nog steeds ler diep is. Op tafel ligt een itwerp-slotdocument van de futrale en niet-gebonden lan- m. Het is bedoeld als „laatste tmiddelingspoging" tussen ast en west. Amerikanen och Russen zijn echter volle- ig tevreden over het docu- lent. BRASILIA De Brazili aanse autoriteiten hebben gisteren een groot Libisch wapentransport naar Ni caragua onderschept. Dat bleek bij een onderzoek van vier Libische trans portvliegtuigen, die giste ren tussenlandingen maakten in Manaus en Recife. _T Volgens de piloten hadden de toestellen me dische goederen aan boord. De lading (in totaal 140 ton) bleek echter hoofdzakelijk te bestaan uit onderdelen van wapens en explosieven. Brazilië heeft laten weten dat het de internationale bepalin gen voor het vervoer van nie- t-aangegeven lading zal toe passen, zodat de toestellen geen toestemming krijgen om door te vliegen naar Nicara gua. Lading en bemanning worden teruggestuurd naar Li bië. Verder zal Brazilië een of ficieel protest indienen bij de Libische regering. Intussen woedt de strijd tussen het leger van Nicaragua en de opstandelingen aan de grens met Honduras voort. Het leger zegt in de afgelopen drie da gen 52 opstandelingen te heb ben gedood. De opstandelingen zelf maken melding van 133 doden aan regeringszijde en van het neerschieten van een toestel van de Sandinistische luchtmacht. De Palestijnse diplomaat Foead Jassin (links met regenjas) loopt hier naar het monu ment van de Helden van de Opstand in het Getto van Warschau om er een krans te leggen ter nagedachtenis van de joden die in 1943 door de nazi's zijn vermoord. TEL AVIV Israël heeft zijn delegatie naar de her denking van de 40ste ver jaardag van de opstand in het getto in Warschau te ruggeroepen uit protest tegen het leggen van een krans door vertegenwoor digers van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Dit heeft de Israëli sche radio gisteren ge meld. De minister van onderwijs. Hammer, heeft gisteren de Is raëlische funtionarissen opge dragen de verdere plechtighe den te boycotten. Maar de 130 leden tellende delegatie had nog geen besluit genomen. De PLO-vertegenwoordiger in Polen zei na zijn kranslegging over de 70 duizend joodse slachroffers in het getto: „Zij waren de slachtoffers van het nazisme. Wij zijn de slachtof fers van het nieuwe nazisme: de zionisten en Israël". Vol gens Jassin heeft hij geen ver zoek van de Poolse autoritei ten had ontvangen af te zien van de kranslegging. De Amerikaanse rabbijn Schindler veroordeelde het PLO-optreden als „een obsce niteit". „Hier een man te heb ben die zich verheugt in de moord op joodse kinderen, spot afzichtelijk met alles waarvoor deze plechtigheid is bedoeld", zo zei hij. 5USKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER (Van onze correspondent Mare de Koninck) krant The Washington Post en het televisienet ABC, waarbij 1516 Amerikanen telefonisch zijn ondervraagd. Volgens de wetenschappers, die het on derzoek hebben opgezet, moet de gebleken omvang van het racistisch denken een mini mum zijn, omdat een aantal ondervraagden waarschijnlijk niet zijn ware gevoelens heeft onthuld. Uit nadere ontleding van de resultaten blijkt dat een voor oordeel jegens de (ongeschikt heid van vrouwen voor het presidentsschap nog vaker bij Amerikaanse vrouwen voor komt dan bij mannen. Van de ondervraagde vrouwen zei 67 procent dat ze eventueel wel Deze omvangrijke invloed van op een vrouw zouden stern- racistische gevoelens op het men en zei 70 procent van de democratisch proces in de mannen hetzelfde. Verenigde Staten is gebleken Onder de negerbevolking uit een grootschalige opinie- blijkt eveneens een duidelijke wi peiling, uitgevoerd door de zij het geringere ge- u,t WASHINGTON Bijna een op de vijf Amerika nen (18 procent) weigert ten enen male op een zwarte presidentskandi daat te stemmen. Een nog veel hoger aantal, 29 pro cent, zal in geen geval op een vrouw stemmen. En 16 procent van de Ameri kaanse kiezers weigeren hun stem aan welke jood se gegadigde voor het Witte Huis dan ook te ge ven. neigdheid te bestaan om ie mand van de eigen groep bij voorbaat ongeschikt te achten voor het hoogste ambt in de Verenigde Staten. Van de ge ïnterviewde zwarte kiezers antwoordde 13 procent in die zin. Van de bij het onderzoek betrokken Amerikaanse joden zei niemand dat hij of zij geen jood zou kiezen. Reacties In reacties op het onderzoek hebben veel commentatoren in de Verenigde Staten de uit komst ervan positief gewaar deerd. Zo noemt de redactie van The Washington Post zelf het feit dat 77 procent van alle Amerikanen zegt niets tegen een neger-president te hebben, een grote meevaller. De Ame rikaanse negers maken 12 pro cent van de totale bevolking Of blank Amerika even onbe vooroordeeld zal blijken als er inderdaad een zwarte gegadig de voor het Witte Huis in het strijdperk zou treden, is met name na de burgemeestersver kiezing in Chicago echter twij felachtig geworden. In die op een na grootste stad in de Ver enigde Staten is de Democrati sche negerkandidaat Harold Washington vorige week maar juist met 51 procent van de stemmen gekozeh, omdat van de blanke traditionele demo craten-aanhang massa's over liepen naar de blanke (en joodse) kandidaat van de Re publikeinen, Bernhart Epton, die bijna 49 procent van de stemmen kreeg. In Chicago, waar nooit eerder een neger naar het burgemeesterschap had gedongen, had sedert de 30-er jaren een Republikeins kandidaat nooit meer dan 10 procent van de stemmen ach ter zich gekregen. Dat Harold Washington het in Chicago weliswaar op het nip pertje toch kon winnen, heeft in heel de Verenigde Staten de zwarte gemeenschap (die het zwaarst is getroffen door de economische recessie) nieuw zelfvertrouwen gegeven. Dat heeft negerleiders ertoe ge bracht om te overwegen om voor het eerst binnen de De mocratische Partij een zwarte presidentskandidaat naar vo ren te schuiven. Die zou het dan moeten opnemen tegen partijgenoten als de voormali ge vice-president Walter Mon- dale en ex-ruimtevaarder John Glenn, die nu reeds naar de democratische nominatie dingen. Binnenkort zullen de nergerleiders besluiten of zij al dan niet een zwarte kandidaat naar zullen voor het president schap.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13