Uw Gasbedrijf adviseert. Fietsenkilometertellers, regenpakken en aanhangers op eerste Fietsvakantiebeurs VVD komt met liberale visie op emancipatie BOEKJE OPEN OVER VAKANTIES OP TWEE WIELEN Interferon blijft dubieus middel tegen kanker NNENLAND/BUITENLAND fietdae(3otna/ni WOENSDAG 20 APRIL 1983 PAGINA 11 [EUW WEEKBLAD IIÏ NDHOVEN UN DEBAAN DHOVEN Een nietv huis-aan-luis weekblad indhoven en omgeving dat de opvlger rou moe- worden van de vorige Teek ter ziel gegane gratis it het Eindhovens Nieiwsblad, koit er niet. Dat t uitgever H. Schalkwijk gistero meegedeeld, zo'n blad kunnen conurreren ntt de bestaande •aan-huis bladen, dan loet het en blad zijn met sterke redactionele fomule. Dat tost geld en dat kent gezien de gelderie advermtietarieven in regio enorm veel advrtenties. Jat lijkt mij niet baar". Zijn gratis versheide kr.it is na 20 num- 1 ter ziele gegaan juist wnwege et ontbreken van irtenties. Het risico on nu me een weekblad te •n is te groot, meent Shalkwk- Hij zal een ont- anvraag indienen vor de resterende zeven :nemers die nog bij hen in dJnst zijn, onder wie Jongsma, de hoofdréacteu; Nijpels als karikatuur Ed Nijpels, fractie leider van de VVD, ontmoette gisteren zijn eigen karika tuur. Dat gebeurde in het wassenbeel denmuseum van Madame Tussauds in Amsterdam, waar Nijpels' „even beeld" werd ge plaatst in het schip van staat. Hans Wiegel moest op dit schip plaatsmaken voor zijn jonge op volger. Vlissinger gooit benzinebom in flat VLISSINGEN De gemeentepolitie van Vlissingen heeft gisteren de 32-jari- ge Vlissinger E.P.J.P. aangehouden, op verdenking van het gooien van een ben zinebom in de keuken van een flatwo ning in zijn woonplaats. Na zijn aanhou ding verklaarde de man, dat het de be doeling was om met de bom de slaapka mer van de flat te treffen waarin hij de 30-jarige Vlissinger C.E. vermoedde. Te genover de politie verkaarde P. dat hij C.E. uit de weg had willen ruimen. De reden waarom wil hij de politie niet meedelen. In de flat bevonden zich, naast het slachtoffer, diens echtgenote, een kind en een logeetje. Zij bleven on gedeerd. Kamer akkoord met extra gasexport DEN HAAG Een meerderheid van de.Tweede Kamer kan ermee instemmen als de overheid zou be sluiten extra gas te gaan exporteren. Het geld zou gebruikt moeten wor den voor een versterking van de in dustrie en de energievoorziening. Dat heeft de Kamer gisteren uitge sproken door het aannemen van een motie van het Kamerlid Van der Linden (CDA). De Kamer stem de ook voor een tweede motie van Van der Linden waarin erop werd aangedrongen om kostenvoordelen die elektriciteitsbedrijven hebben nu brandstoffen goedkoper worden, door te laten werken in de stroom- tarieven, vooral voor de industrie. Vierde slachtoffer zeildrama geborgen TERHORNE Alle stoffelijke over schotten van het zeildrama, dat op vrij dag 1 april aan vier mensen het leven kostte op het Sneekermeer, zijn gebor gen. Gisteren is omstreeks vier uur aan de oever van het meer bij Terhorne het stoffelijk overschot gevonden van de 24-jarige Tony Andringa uit Leeuwar den. Met zijn broer Jaap en twee vrien dinnen was Tony Andringa op de be wuste datum het Sneekermeer opgegaan voor een zeiltochtje. De volgende dag werden de lichamen van de twee meisjes gevonden. Enkele dagen later borg de rijkspolitie te water, die een grootscheep se zoekactie op touw had gezet, het stof felijk overschot van de 36-jarige Jaap Andringa. ichter eroordeelt' stitie HAAG De prident de Haagse rechtbai, mr. Wijnholt, vindt t het sterie van justit zich dig maakt aan .recht- g gedrag jegens d<të-jari- 1 Maastricht gedeerde R. Hij wijst R's s om te en overgeplaatstaar een pe inrichting e»ter af. zou „uit gedr.skundig lint" onjuist zij de ver- Ie te belonen'oor het tnalen uit prott kort en j slaan van zijr-el". lie wordt wi verplicht in 14 dagen rn begin te |n mtt een ietentie-be- lingsplan". Yjnholt deed uitspraak gieren in het ——geding dat I had aange- jTen on u Maastricht te konen. B gedetineer- daar -1 zesveken in een jrcel. 'n leze periode hij éér ker voor elf uur iriemen vatgesnoerd op „veiligbidbed". Daarna hij gecvoigen 15 dagen ichten iet de handen op ig geboiddoor te bren- R. wasnaar Maastricht jeplaatsl na enkele ttpogingi uit de strafge- enis in Jheveningen. sduiznd tgale Jeobaiden in >lag gnomen JRSFOOR Bij een po nval gisten in vijf vi 1 eken in mersfoort zijl zesduizen illegale vide len, zes 'ideorecorder twee tel/isietoestellei imee videoinden werdei if lieerd, in beslag geno Bij één zjk haalde di le de complte inventarii jvierduizendaanden weg Jolitie vermedt, dat nof honderden erhuurde il e banden in >mloop zijn i beslag genoien bander len vernietigt De stich- Video Veilig, vaarin ook luteursrechteorganisatie i-Stemra is vertegen- ligd, denkt de rond de 0 gulden niet is betaald luteursrechten >n andere i. Er waren vel video- in bij van receite speel - waarvan zelfs iog geen exemplaren be&aan. De recente film die illegaal te zijn gekopieerd was Fox", die pas drie weken bioskopen draait. Tegen videotheek-eigenaren is verbaal opgemaakt. WOERDEN „Wat noem je nu precies een fietsvakantie? Voor ons geldt als norm dat de fiets op de vakantiebe stemming het belangrijk ste middel van vervoer is. Wie fietst, maakt op een ontspannen manier kennis met het land en leert er de mensen ken nen. Overigens maakt het natuurlijk niets uit of je met de auto, de trein, de bus, het vliegtuig of de fiets naar je bestem ming reist. De ervaring heeft geleerd dat er een enorme vraag is naar in formatie over een derge lijke manier van vakan tie-vieren. Daarin probe ren we te voorzien". Gijsbert Valstar, mede-op richter van de bijna 10-jarige Bikecentennial-Holland in Woerden, een soort reisbu reau voor buitenissige fiets vakanties, vertelt over de eerste „Fietsvakantiebeurs" die het komend weekeinde in Amsterdam wordt gehou den. In de Koopmansbeurs aan het Damrak geven meer dan vijftig standhouders in formatie over alles wat met een fietsvakantie te maken heeft: van complete reisar- rangementen. route-kaarten, fietsen en tenten tot aan- hangwagentjes, kilometertel lertjes en regenschoentjes. Enorme vraag Het idee voor de fietsvakan tiebeurs is ontstaan na de jaarlijkse vakantiebeurs in Utrecht waar drie organisa ties voor fietsvakanties, Cy cle Tours, France Individuel- le en Bikecentennial-Hol land, samenwerkend in de Stichting Reiswijzer, een ge- Sommige fiets-avonturiers, zoals deze Japanner die op zijn fiets maar liefst een vracht meevoerde van bijna 200 kilo, zouden er goed aan doen op de Fietsvakantiebeurs hun licht op te steken over het makkelijk én efficiënt bepakken van hun rijwiel. zamenlijke stand hadden. Daar werden zij echter over stelpt met vragen, waarop zij geen antwoord konden ge ven, terwijl de fietser op nieuw niet interessant ge noeg bleek voor de grote reisbureaus. Na enig heen en weer gepraat werd besloten nog dit jaar een eigen vakan tiebeurs te houden. Gijsbert Valstar: „Het pu bliek waar wij ons op richten valt in verschillende groepen uiteen. Duizenden mensen houden een fiets-vakantie in eigen land, net even over de grens of wat verder weg, bij voorbeeld in de Pyreneeën. Maar tegenwoordig kom je ook in de verste uithoeken van de wereld Nederlandse fiets-avonturiers tegen: van Alaska, Canada en IJsland tot in Kenia, Indonesië, Chi na en volgend jaar ook Nieuw-Zeeland. Dan heb je nog de mensen ,die een ge heel georganiseerde fietsva kantie willen en diegenen die alleen wat informatie zoeken om hun reis vervolgens op eigen houtje uit te stippelen. Ik geloof wel dat we al die mensen het komend week einde van dienst kunnen zijn". Volgens Gijsbert Valstar weerspiegelt de beurs in Am sterdam de nog steeds groei ende belangstelling voor een fietsvakantie. „Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Op de eerste plaats het geld. De mensen moeten nu eenmaal op de kleintjes letten. Overigens geldt dit al leen voor de fietsvakanties in Europa. Wie verder weg gaat is natuurlijk veel meer geld kwijt. Daarnaast heb je ook mensen die genoeg hebben van op het strand liggen en nu eens wat actiever vakan tie willen houden". Afzien Naast ons eigen land mogen België, Denemarken, Enge land maar vooral Frankrijk zich in een steeds grotere be langstelling verheugen. Zo wordt bijvoorbeeld veel re clame gemaakt voor rustige, geheel verzorgde fietstochten door het schilderachtige, met kastelen bezaaide dal van de Loire in Midden-Frankrijk (France Individuelle). Cycle Tours uit Amsterdam („Voor de sterke rijder") maakt dankbaar gebruik van de enorme populariteit van het wielrennen. „Afzien in Frankrijk" is de naam van een geheel verzorgde vakan tie (de bagage wordt ver voerd en men slaapt in ho tels), die de sportieve fietser over en'kele van de uit de Tour de France bekende Al pencols voert. Bikecentennial-Holland blijft wat dit betreft een vreemde eend in de bijt. Deze organi satie (in tegenstelling tot de vorige twee nog steeds geen commercieel bedrijf maar liefhebberij) richt zich op verre landen zoals Alaska, Canada, China en volgend jaar mogelijk IJsland en Nieuw-Zeeland. Met uitzon dering van China, waar kam peren verboden is, vervoeren de deelnemers hun bagage en tenten op de fiets en de reis- duur is vaak langer dan de Gijsbert Valstar: Belangstel ling voor fietsvakanties neemt nog steeds toe. Les Wie komende zaterdag of zondag uit nieuwsgierigheid of pure interesse de Koop mansbeurs binnenstapt, treft daar een breed scala van be drijven en organisaties aan. Naast fabrikanten van fiet sen en fiets-accessoires staan er onder meer tour-operators, streek-VVV's, de ANWB, de ENFB, de Nederlandse Spoorwegen en het Brits en het Iers verkeersbureau. Op vallend is de afwezigheid van verkeersbureaus van landen die zich al enkele jaren als fietsvakantieland proberen te profileren, zoals Denemar ken, Zweden. België en Duitsland. Volgens Gijsbert Valstar is de late organisatie daar voor een groot deel de bet aan. „De meeste bureaus hadden hun budgetten al verdeeld, toen wij op de proppen kwamen. Volgend jaar hopen we dat ze er wel zijn". Interessant programma-on derdeel is dat mensen aan de hand van films en dia's ver halen over hun fietstochten naar en door Afrika, Canada, Peru en Indonesië. Anderen vertellen over de uitrusting die je voor een goede fietsva kantie nodig hebt. Onder het motto „Alles wat ie thuis laat is meegenomen" legt een er varen fietsvakantieganger uit, hoe je je fiets het beste kunt bepakken. Wie het komende weekeinde helemaal in stijl de Fietsva kantiebeurs wil bezoeken, kan met een redelijk gerust hart op de fiets naar Amster dam gaan. Op het Beursplein en in de Koopmansbeurs zelf is gezorgd voor een bewaakte fietsenstalling voor ongeveer 800 fietsen. JOS TIMMERS ROTTERDAM Onder deskundigen bestaat nog veel onzeker heid over de nevenverschijnselen van het menselijk eiwit Inter feron, dat gebruikt kan worden bij de bestrijding van allerlei vi russen en bepaalde vormen van kanker. Zolang echter nog niet vaststaat welke bijwerkingen het middel heeft, is het niet wen selijk dat Interferon als algemeen geneesmiddel voor iedereen op de markt beschikbaar komt. Nader onderzoek is nodig om vast te stellen bij welke hoeveelheden Interferon neveneffecten vertoont en of deze van ernstige aard zijn. Dit bleek vandaag de opvatting te zijn van verschillende weten schappelijke onderzoekers, die deze week deelnemen aan de tweede internationale TNO-conferentie over Interferon in Rot terdam. Er is geen enkel bewijs dat het bestrijdingsmiddel bij de mensen zelf ook ziekten veroorzaakt. Bij klinische proeven ver toonden de patiënten die met Interferon werden behandeld, echter wel griepachtige verschijnselen. De Fransman Gresser van het kankerinstituut in Villejuif on derzocht de gevolgen van Interferon bij jonge muizen en ratten. Toediening van geheel zuiver Interferon bleek bij deze dieren een ernstige afbraak van de lever tot gevolg te hebben. Bij pas geboren muizen en ratten werden eveneens de nieren bescha digd. Eén van de vragen waarvoor de wetenschappers staan, is waar om het middel bij de ene kankerpatiënt wel en bij de andere geen uitwerking heeft. Evenmin heeft men er een verklaring voor waarom interferon alleen bij bepaalde vormen van kanker enig effect heeft. Tijdens de klinische interferon precies doen en met welke doseringen de beste resultaten bereikt kunnen wor den. DEN HAAG Geestelij ke, economische en poli- tiek-sociale „zelfredzaam heid" zijn de drie elemen ten van een „maatschap pelijk zelfredzaamheids- model", dat is ontwikkeld door een werkgroep van de Telderstichting, het wetenschappelijk bureau van de VVD. Deze werk groep heeft de liberale vi sie op emancipatie - voor al die van de vrouw - neergelegd in een studie, die vandaag in Den Haag is gepresenteerd. De werkgroep verwacht overi gens, dat het zelfredzaam heidsmodel niet spoedig wer- ADVERTENT1E nghebbenden 'M- reparatie ir de rechter 'ERDAM De gemeen- itterdam wil de rechter in uitspraak vragen over htsgeldigheid van een iele claim van de be- 'ereniging metaal op een op te richten RDM-re- ttewerf in Rotterdam. Irijfsvereniging houdt 'aan de wet die stelt dat lieuwe onderneming de ichtingen op zich moet n van een overgenomen jf. Het wetsartikel is in- Id om misbruik met ven- :happen tegen te gaan. de nieuwe reparatie-bv het echter als een belet- 200 van de ruim 700 lemers die er geen werk ;n krijgen moet de be- 'ereniging een ww-uit- geven. Dat „loon" kan niging verhalen op de ijger van het nieuwe be- lotterdam trekt zich te- deelnemer, als de rech- le bedrijfsvereniging in :lijk Stelt. De kans op een 'e werf lijkt dan verke- rehuwd of niet: doet er niet toe EN HAAG De politie moet voortaan in een proces-verbaal vermelding van de huwelijkse staat van de vrouw achterwe- laten, of zij nu verdachte, getuige of aangeefster is. Dit heb- n de ministers Rietkerk (Binnenlandse Zaken en Korthals Al- (Justitie) laten weten aan de rijks- en gemeentepolitie. Ze nden dat vermelding van de huwelijkse staat niet van belang omdat de vrouw als getuige of verdachte toch al op haar meis- .naam wordt gedagvaard. ITENHEER „Bedrijven moeten actiever worden in Derde Wereld" DEN HAAG Minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king heeft goede hoop dat de trend dat het Nederlandse be drijfsleven zoekt naar moge lijkheden om op een of andere manier actief te zijn in ont wikkelingslanden, zich door zet. Te lang heeft het Neder landse bedrijfsleven zich ge richt op de zich verzadigende markten van de Europese Ge meenschap en andere geïndus trialiseerde landen. Pas gelei delijk aan wordt nu ook ver der gekeken, constateerde zij gisteren. Schoo, die in Den Haag sprak een bijeenkomst van het ederlands Christelijk Werk-. op een bijeenkomst van het Nederlands Christelijk Werk-. feversverbond (NCW), heeft én en ander nog eens ervaren tijdens haar recente bezoek aan Indonesië. De ontwikke- lings derla zich heel goed voor verschil lende vormen van samenwer king. Daarbij kan ook het be drijfsleven een bijdrage leve ren. Schoo zei ook daarom de keus te hebben geipaakt voor een biidrage aan het Maritiem Ontwikkelingsplan, dat de verbindingen tussen de Indo nesische eilanden moet verbe teren en „het land moet ont sluiten naar de wereldecono mie". Daarvoor is volgens de minister in Nederland vol doende capaciteit en unieke kennis aanwezig. Zij bena drukte, dat het hierbij niet gaat om het met ontwikke lingsgelden ondersteunen van onrendabele en zwakke bedrij ven of bedrijfstakken in Ne derland. Juliana doopt Juliana Vol overgave doopte prinses Juliana gisteren op Schiphol een nieu we DC-9 Super 80, die haar naam draagt. Links kijkt prins Bernhard, geflankeerd door een stewardess en Martinair-directeur Martin Schröder, toe hoe zijn vrouw haar „eigen" vlieg tuig tot de laatste druppel champag ne inwijdt. De DC- 9 Super 80 is het tweede Douglas- toestel dat de naam Juliana draagt. China dringt aan op Europese investeringen BRUSSEL China wil zo veel mogelijk investeringen van landen van de EG ten be hoeve van de uitvoering van zijn economische programma. Dit heeft de Chinese minister van handel gisteren laten we ten tijdens besprekingen met leden van de Europese Com missie. China heeft uitbrei dingsplannen voor de sectoren energie, infrastructuur en transport alsmede de moderni sering van omstreeks 300.000 bedrijven. De minister maakte de commissieleden erop attent dat China nieuwe wetten kent die buitenlandse investeringen beschermen en de fiscale be handeling van buitenlandse kapitaalverschaffers regelen. De EG had in 1981 een tekort op de handelsbalans met Chi na van ongeveer 800 miljoen dollar en in '82 was het 300 miljoen dollar. Het is nog wel niet zo ver, maar voor u het weet begint het stookseizoen weer. Reden om uw verwarming eens kritisch te bekijken. Misschien overweegt u centrale verwarming. Of zou een extra gevelkachel beter zijn? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dil is ccn publikatie van dc in VECIN s. këlijkheid zal zijn. Daarvoor zijn de huidige maatschappij- -structuren te hecht verankerd en is de sociaal-economische situatie te ongunstig. Het libe rale model zou een toetssteen moeten vormen voor toekom stige wetgeving in het alge meen. Het model is volgens de werkgroep vooral van beteke nis op de terreinen opvoedin g/onderwijs, arbeid, fiscale- en sociale wetgeving en participa tie aan het bestuur en beheer van de samenleving. Volledige zelfredzaamheid is pas dan werkelijk voltooid wanneer mannen en vrouwen zonder onderscheid anders dan op grond van hun verschil in in dividuele bekwaamheden toe gang hebben tot alle sectoren van de maatschappij. In de praktijk blijken mannen en vrouwen echter te aarzelen el kaar die macht te geven en vrouwen deinzen er soms voor terug die macht te nemen. „Komst Kanaaltunnel is zo goed als zeker" AMSTERDAM „Het is zo goed als zeker dat de tunnel onder Het Kanaal tussen En geland en Frankrijk er komt. De financiering van 3,5 mil jard gulden is rond", aldus J. Kraaijeveld van Hemert, voor zitter van de raad van bestuur van Boskalis, gisteren bij de presentatie van het jaarver slag. Kraayeveld Van Hemert vroeg zich alleen af wanneer er met de bouw kan worden begonnen omdat het nu alleen nog een politieke zaak is. „Eerst wilde de Franse rege ring niet en de Britse wel. Nu is Mitterand akkoord maar wil Thatcher de uitslag van de verkiezingen in haar land af wachten. En wanneer die ver kiezingen komen is nog niet bekend". ADVERTENTIE van de ene verbazing in de andere op de 38e INTERNATIONALE 15t/m24 april Oageliiks van 10-17 uur en 19-22.30 u Zaterdag en zondag van 10-17 uur Amsterdam RAI Trein-Toegang-bil|etten bi| N

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11