Qowuvnt Echte minima gaan dit iaar niet achteruit DA en VVD: ook rinnen-schilderwerk iftrekbaar maken iardgasinkomsten vallen 6 miljard tegen Minder stroom BON: Elektriciteit goedkoper DANKZIJ EENMALIGE UITKERING Tientallen doden bij aanslag op Amerikaanse ambassade Forse stijging verkoop auto's en bromfietsen «S^CcidocSoutotit Dinsdag 19 april 1983,74e jaargang no. 22555 DAGBLAD VOÖR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoö Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003Bank: Amro-bank' N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur :JIHalle wasChef redadeunWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleint)es 0,34 per mm. Abonnementen: (ind.BTW) per maand 20.41 (uitsUut.betaling),kwartaal 61,25. jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. nummers ƒ0,80 Op Ned. I om 20.28 uur tweede deel film „Exodus" met Paul Newman. Op Ned. II om 20.20 uur in „Tijdsein" werkloze Molukkers en aandacht voor de uit Rusland uitgeweken Li- dia Vastsjenko en de overle den schrijfster Corrie ten Boom. Op België 2 om 20.15 uur film „Welcome to L.A." met Geraldine Chaplin. Perioden met zon. Later meer bewolking en regen. Middag- temperatuur 14 graden. Matige wind. Zon op: 06.34; onder: 20.45. Schev. hoog water: 8.45, 10.58 en 21.43; laag water: 4.21 en 16.48. frouw vermoorde astricumer medeplichtig [STERDAM De vrouw van de vermoorde itricummer L.J. Snijders wordt ervan verdacht deplichtig te zijn geweest aan de moord, of op hoogte te zijn geweest van het feit dat hij zou rden doodgeschoten. Zij is gisteren' op last van Alkmaarse Hoofdofficier in haar woonplaats tricum aangehouden. Snijders (34) werd op 21 uari doodgeschoten voor zijn huis aan de Ra- straat in Castricum. Enkele weken na de ord vertelde zijn vrouw in het televisiepro- mma „Opsporing Verzocht" hoe alles was ge- urd Naar aanleiding van dat programma kon- >n later de twee daders D. IJ. (19) en y. D. (20) Amsterdam worden aangehouden. Het motief i de moord bleek een liefdesrelatie te zijn tus- de vrouw van de vermoorde en de Castricum- »r De J., die de huurmoordenaars volgens de po- ie een flink bedrag in het vooruitzicht stelde. Geen interesse in eigen „arbeidsbeleving''' DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft 25.000 gulden besteed aan een mislukt onderzoek naar de „arbeidsbeleving" van de ambtenaren op het Provinciehuis in Den Haag. De ambtenaren toonden zo weinig be langstelling voor het onderzoek dat Gedepu teerde Staten hebben voorgesteld het hele project maar te stoppen. Vorig jaar al, tijdens een enquête die aan het eigenlijke onderzoek vooraf ging, bleek dat de belangstelling van het personeel op het provinciehuis minimaal was. Het onderzoek werd toen toch doorgezet. Bij de Provinciale Griffie was men het minst geïnteresseerd in de eigen arbeidsbeleving. Planologische dienst en Waterstaat toonden nog enige belangstelling, maar de resultaten waren al met al te mager om er conclusies aan te verbinden. DAF werknemers: Tien procent minder loon voor 36-urige werkweek EINDHOVEN DAF-trucks in Eindhoven vindt dat de werknemers 10 procent van het bruto-in- komen moeten inleveren in ruil voor een verkor ting van de werkweek tot 36 uur. Op die wijze zou gedwongen ontslag voor 800 van de ruim 6000 werknemers van DAF-Nederland zijn te voorko men. Door de werktijdverkorting, die op 15 au gustus zou moeten ingaan," wordt de produktieca- paciteit teruggebracht van 15.000 naar 13.500 vrachtauto's per jaar. Blijft dat niveau gehand haafd, dan is DAF-trucks bereid voor dit jaar en vor volgend jaar te garanderen, dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. Vakbondsbe stuurders hebben vooralsnog gereserveerd rea- geerd op het voorstel van Daf-trucks. Tweede arrestatie in Delftse moordzaak DELFT De Delftse politie heeft gisteren een 41-jarige inwoner van deze stad aangehouden in verband met de schietpartij in café ,,'t Koet siertje", waardoor zes mensen om het leven kwamen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Hij heeft volgens de politie een straf baar feit gepleegd dat „in een be paalde relatie" staat tot de schiet partij. Wat dat strafbaar feit is wil de de politie niet mededelen. De man was overigens niet aanwezig bij de schietpartij. De aanhouding is het gevolg van het onderzoek in deze zaak na de arrestatie van de 27-jarige verdachte C.Y, ARNHEM Het niveau van de energieprijzen in Neder land vertoont al enige tijd een dalende lijn. Deze ontwik keling komt tot uitdrukking in dalende kilowatt-uur (kWh) prijzen, die voor de gemiddelde kleinverbruiker in het eerste kwartaal van 1983 bijvoorbeeld circa vier pro cent lager lagen dan een jaar geleden. Volgens de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrij ven in Nederland (VEEN) is elektriciteit in Nederland voor de ge middelde kleinverbruiker (circa 3000 kWh per jaar) goedkoper dan in West-Duitsland en België. Het verschil met Frankrijk is klein. De elektriciteitstarieven voor de grote industrie staken vorig jaar aanvankelijk ongunstig af bij die in de ons omringende landen, maar die situatie is rechtgetrokken door een regeling van de over heid, die sinds midden vorig jaar van kracht is. Volgens die rege ling krijgen de elektriciteitsbedrijven gedurende een aantal jaren extra aardgas tegen een lage prijs, waarmee zij even goedkoop stroom kunnen opwekken als kolencentrales. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Dankzij de 300 miljoen gulden kostende eenmalige uit kering die alle mensen die louter van een soci aal minimum moeten leven ook dit jaar weer krijgen, zullen zij in 1983 niet in koopkracht achteruit hoeven te gaan. Dat hebben de ministers De Koning (sociale zaken) en Van Aardenne (economische zaken) vanochtend meegedeeld. Zij presenteerden een nieuw plaatje van koop krachtoffers waarin de ef fecten van de vandaag ge presenteerde voorjaarsnota en de resultaten van de laatste cao-onderhandelin gen zijn verwerkt. Dat plaatje laat zien dat de grootste offers dit jaar ge bracht moeten worden door de mensen met de midden inkomens (rond 65.000- 70.000 gulden). Zij gaan er zo'n 5 procent op achteruit. Het minimumloon boet drie procent in koopkracht in. Vlak daarboven daalt de koopkracht met 2 tot 2,5 procent. Jan Modaal levert 3,5 procent in. Voor de al lerhoogste inkomens blijft de schade beperkt tot 0,5 procent. Het kabinet wijst er opnieuw op dat het hier gaat om een eenmalige zaak, die het gevolg is van de weigering van werkge vers en werknemers om de vakantietoeslag te beper ken. Een aantal maatregelen in de voorjaarsnota hebben het koopkrachtplaatje doen ver anderen. Door de hogere benzineaccijns daalt ieders koopkracht met 0,15 pro cent. De premieverzwaring voor werknemers komt neer op een daling van het besteedbaar inkomen met ten hoogste 0.5 procent voor de groep van twee maal modaal (70.Q00 gulden). De voor het najaar aangekon digde korting op de uitke ringen zal neerkomen op een koopkrachtverminde ring met 0,3 procent. De al eerder doorgevoerde beper king van de kinderbijslag heeft een netagief effect ge had van 0.1 procent. Tegen over al die dalingen staat een koopkrachtmeevaller voor iedereen als gevolg van de veel lagere geldont waarding. Zie verder pag.9 Huur verhoging volgend jaar vier procent. 5t Russische bntschap iss verspreid- i deze foto in demon- tenten in ga, de hoofd- lljpftad van Let- nd, dat sirfds 945 bij de 'jet-Unie erd ingelijfd waar natio- 1 ilistische de- onstraties ten 'ngste ver- len zijn. Een ing tegen plaatsing nieuwe merikaanse ketten in it-Duitsland echter wel goedkeuring Idragen van Russische achthebbers. ie»g< egdi 'an onze parlementaire re dactie) EN HAAG CDA en VD hebben elkaar ge- onden in een verruiming de aftrekregeling groot onderhoud, aast het buitenschilder- erk zal ook het binnen- 'hilderwerk voor belas tingenaftrek in aanmer king komen. Maximaal zestig procent van de schilderkosten zal daarvoor in aanmerking komen. In ruil daarvoor zal het huurwaarde forfait. het bedrag dat bij het inkomen van huizenbezitters moet worden opgeteld, met 0,1 procent worden verhoogd tot 1,5 procent. Het is'echter zeer de vraag of minister Ruding (Financiën) zich zo maar zal neerleggen bij het bereikte politieke compro mis tussen de regeringspartij en. Ruding heeft er nooit een geheim van gemaakt niets voor uitbreiding van de aftrek van de onderhoudskosten van de eigen woning met het bin- nenschilderwerk te voelen. ADVERTENTIE van de ene verbazing in de andere op de 38^ INTERNATIONALE Amsterdam RAI Trein-Toegang-bil|etten bi| NS-sl Grimmig kijkende Amerikaanse mariniers van de internationale vredesmacht betrok ken gisteren onmiddellijk na de bomaanslag de wacht voor de Amerikaanse ambas sade. De zware autobom legde de ambassade grotendeels in puin. BEIROET/WASHINGTON De zware bomexplosie, die gisteren de Amerikaanse ambassade in Beiroet grotendeels vernietigde, heeft tot nu toe aan bijna veertig mensen het leven gekost. Meer dan honderd mensen raakten gewond. Het zoeken naar slachtoffers onder de puinhopen van het ingestorte zeven verdiepingen tellen de ambassadegebouw werd vanochtend nog voortgezet. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de pro-Iraanse groepering Islami tische Heilige Oorlog. Tegen over het Libanese dagblad Al- Liwa verklaarde deze terreu rorganisatie dat de aanslag „een onderdeel was van de campagne van de Iraanse re volutie tegen imperialistische doelen over de gehele wereld". Onder de doden bevinden zich zeker zes Amerikanen. De Amerikaanse ambassadeur Dillon bleef ongedeerd. De bom, die volgens waarnemers minstens 150 kilo explosieven bevatte, was verborgen in een auto en werd gisteren even na het middaguur tot ontploffing gebracht. In het ambassadege bouw bevonden zich op dat moment veel Libanezen. die een visum wilden aanvragen. De Amerikaanse president Reagan heeft de aanslag in een eerste reactie „lafhartig en misdadig" genoemd.Maar hij voegde eraan toe dat de aan slag geen invloed zal hebben op de Amerikaanse pogingen een vredesregeling voor het Midden-Oosten tot stand te brnegen. Ook Dillon zei in Beiroet dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van de te rugtrekking van buitenlandse troepen uit Libanon gewoon doorgang zal vinden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 'an parlementaire re- Mi dactie) O» EN HAAG Door de gere olieprijzen en de fringere gasopbrengst als I evolg van minder afzet- zullen de aardgasin- "msten van de Neder landse staat de komende jaren zes miljard gulden lager uitvallen dan was geraamd. Dat blijkt uit de cijfers in de vandaag ge publiceerde voorjaarsnota. In de begroting van dit jaar treedt al een tegenvaller op van 1,75 miljard gulden, die voor de helft door ombuigin gen wordt goedgemaakt. Andere tegenvallers zijn: hogere werkloosheidsuitke ringen (680 miljoen). hogere loonsom bij de over heid (775 miljoen). meerkosten volkshuisvesting (768 miljoen). meerkosten studiefinancie ring (246 miljoen). extra kosten frankering dienststukken (30 miljoen). tegenvaller in de economi sche groei, waardoor het fi nancieringstekort met 600 mil joen stijgt. Ook hebben zich uitgaveno- verschrijdingen voorgedaan. 82 miljoen uitkeringen In disch ex-gedetineerden. 255 miljoen vervroegde RSV-orders voor marine 108 miljoen openbaar ver voer. 45 miljoen toename aantal vroeggehandicapten. Op een enkel punt had de schatkist een meevaller: lagere prijsstijgingen: 600 miljoen. lagere rente: 250 miljoen. meeropbrengst belastingen: 1 miljard. hogere winst Nederlandsche Bank: 523 miljoen. Zie verder pag.9 Kabinet dekt twee miljard aan tegen vallers. DEN HAAG In januari van dit jaar zijn de autoverkopen met 35 procent gestegen ten opzichte van januari '82. Dank zij deze forse stijging kon de totale omzet in de detailhandel stijgen met 2 procent. Laat men de autoverkopen buiten beschouwing, dan zou een da ling zijn opgetreden van 2 tot 3 procent. Het aantal verkochte bromfietsen is met 23 procent toegenomen. Bij alle branches, gespeciali seerd in verkoop van voe- dings- en genotmiddelen (be halve tabaksprodukten), daal de de totale omzet in januari. Hetzeflde geldt voor de ver koop van gebruiksgoederen, uitgezonderd de drogisterijen, de detailhandel in naai- en breimachines, boeken en tijd schriften en optische artikelen. De verkopen bij de traditione le warenhuizen daalde enigs zins, maar steeg meer bij de zelfbedieningswarenhuizen. Liefdes boodschappen per diensttelex ROME De directeur van het postkantoor in Lacco Ameno op het Ita liaanse vakantie-eiland Ischia is aangehouden, omdat hij van de dienstte lex gebruik maakte om liefdesboodschappen te sturen aan een vnouwelij- ke PTT-beamte in het noorden van Italië. De man die de directeur heeft aangebracht is zijn onder geschikte Italo Balzamo. Elke dag viste hij afschrif ten van de liefdesbood schappen van zijn baas uit diens prullenmand, plakte ze op papier en gaf ze ver volgens aan de politie. Bal zamo telde zelfs het aantal woorden dat zijn baas no dig had om zijn liefde te betuigen: 18.781. De per te lex aanbeden vrouw ant woordde ook per dienstte lex, maar zij betaalde er netjes voor en kreeg als goeie klant zelfs korting. Zij is niet aangehouden. Hoe ze het precies doen weet niemand, maar de kleinverbruikers gebruiken minder stroom! In vergelijking met het eerste kwartaal van vorig jaar was er zelfs vier procent minder elektriciteit verbruikt. En dat, terwijl het is toch bijna even donker is geweest als toen. Misschien hebben de mensen wat minder lampen aangestoken, zuiniger lampen gebruikt of het buitenlicht wat langer uitgelaten. Wellicht is er ook minder naar de televisie gekeken of naar de radio geluisterd. Want tenslotte is de Leidse Courant alléén al boeiend genoeg. Zelfs bij een klein pitje. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: ir 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1