Walesa moet opnieuw bij politie verschijnen ABN Bank Westduitser vertroebelt verhouding Bonn-Oost-Berlijn ij /Vanslag was zelfmoordactie Proces over Seveso- drama verdaagd Landbouwkosten EG stijgen fors Kleindochter van Stalin op Engelse kostschool ETNA SPUWT GOUD IUITENLAND 'IN m jCidiiegate" ASHINGTON In de VS is een ieuw schandaaltje ontstaan rond het itionale voorlichtingsbureau USIA. ,t wordt geleid door een ex-show-bu- nessvriend van president Reagan. Bij I U(nited) S(tates) I(information) (gency), dat informatie over alle fa- «ten van het Amerikaanse leven de ereld in stuurt, zouden goedbetaalde n fel begeerde baantjes zijn geschon- en aan kinderen en vrienden van oggeplaatste regeringsfunctionaris- Sommigen in Washington spreken jjniddels van „Kiddiegate". Zo zouden aantjes zijn gegeven aan de dochter eiligheidsadviseur Clark, de zoon van linister Weinberger en een dochter an ex-minister Haig. Perschef Larry peakes van het Witte Huis weigerde steren elk commentaar. EeidaeSouacwit DINSDAG 19 APRIL 1983 PAGINA 11 Lood in benzine wordt in Engeland verboden LONDEN De Britse regering is van plan tegen het einde van de ja ren tachtig de verkoop van benzine die geen lood meer bevat, verplicht te maken. Zij zwicht dus voor de ar gumenten van diverse geleerden, die van oordeel zijn dat de aanwezigheid van teveel lood in benzine de intelli gentie van jonge kinderen schaadt. Volgens een onderzoekscommissie staat het nog lang niet vast hoeveel schade het giftige metaal in de wer kelijkheid berokkent, maar aange zien lood tegenwoordig vrij veel voorkomt, lijkt het beter het zoveel mogelijk te verwijderen uit de benzi ne. In 1985 moet het loodgehalte van alle benzine gehalveerd zijn. VS hebben plan voor militair ingrijpen in Midden - Amerika DEN HAAG De regering Reagan heeft in november 1981 „noodplannen" voor di recte militaire acties in Midden-Amerika laten opstellen. Tot militair ingrijpen zou worden besloten bij „onaanvaardbare mili taire acties" van Cuba in de regio. Dat heeft het Amerikaanse blad „Washington Post" gisteren gemeld. Het blad citeert uit officiële documenten waarop het beslag heeft weten te leggen, en vraaggesprekken met regeringsfunctionarissen. In de plan nen voor het „mogelijk gebruik van Ameri kaanse strijdkrachten" wordt onder meer gesproken over „een olie-quarantaine en/of vergeldingsacties van de luchtmacht tegen Cubaanse strijdkrachten en installaties". Een pond-stuk Overmorgen, op de 57e verjaardag van konin gin Elizabeth, zal Groot-Brittannië wor den verrijkt met een muntstuk van één pond. Het goudkleurige muntstuk, dat iets klei ner wordt dan de 5 penny-munt, moet on geveer 40 jaar mee gaan. Een bankbiljet van een pond moet meestal na een jaar worden vervangen. .■'V'SSöiWï lulpverleners voeren een van de doden af die gisteren na de bomaanslag op de imerikaanse ambassade in Beiroet onder de puinhopen werden aangetroffen. 5TEM VAN LIBANON: (Vervolg van de voorpagina) 1EIROET Grote onze kerheid bestaat nog over Ie toedracht van de bom- lanslag. De Libanese poli-, ie meldde al enkele uren ia de aanslag dat er spra ke was van een „grote la ling explosieven", die Herborgen was bij de am bassade en op afstand tot intploffing werd ge- jracht. Maar ooggetuigen zeiden dat de explosie was veroorzaakt door een bom in een auto, die vlakbij de ingang van de am bassade stond geparkeerd. Het christelijke radiostation De Stem van Libanon meldde dat er sprake was van een zelf moord actie. Een terrorist was, aldus het radiostation, de oprij laan van het gebouw ingere den en had vervolgens de zwa re bom tot ontploffing had ge bracht. De auto zou voorzien zijn geweest van diplomatieke kentekenen. Koortsachtig werd de gehele nacht in de puinhopen naar slachtoffers gezocht. Gewon den werden naar ziekenhuizen in Beiroet afgevoerd. Ook werden gewonden met heli kopters naar Amerikaanse en Franse hospitaalschepen ge bracht, die voor de Libanese kust voor anker liggen. Liba nese radiostations zonden dringende oproepen uit aan de bevolking zich bij de ziekenhi- zen te melden als bloeddonor. Volgens waarnemers was de bomaanslag van gisteren de zwaartse die ooit op Ameri kaanse doelen in Beiroet werd gepleegd. In 1976, tijdens de Libanese burgeroorlog werd de Amerikaanse ambassadeur, Meloy, in Beiroet vermoord. De afgelopen maanden zijn di verse aanslagen gepleegd op militairen van de internatio nale vredesmacht, die uit Amerikanen, Fransen, Italia nen en Britten bestaat. WARSCHAU Mevrouw Danuta Walesa, de echtge note van Lech Walesa, heeft gisteravond meege deeld dat haar man door de politie van Olsztyn ne gen uur is vastgehouden en verhoord. Walesa zou zich vanmorgen opnieuw moeten melden bij de po litie in Gdansk. Walesa was in Olsztyn in het gezelschap van zijn geestelijk raadsman kapelaan Henryk Jankowski aangehouden op weg van Gdansk naar War schau voor het bijwonen van de herdenking van de opstand in het getto van de hoofdstad, vandaag precies veertig jaar geleden. Danuta Walesa zei dat haar man was onder vraagd over het doel van zijn reis. Hij is later in Gdansk te ruggekeerd, maar voelde zich, aldus zijn vrouw, te moe om verslaggevers over de beproe ving in te lichten. Pater Jan kowski, de bestuurder van de auto en een vierde inzittende waren na ongeveer vijf uur ondervraging op vrije voeten gesteld, Walesa werd vastge houden tot maandagavond acht uur Een Amerikaanse televisie ploeg die in een auto achter die van Walesa aanreed, was getuige van de arrestatie. De televisieploeg werd eveneens aangehouden, maar later weer vrijgelaten. De autoriteiten willen met het voortdurend aanhouden van Walesa blijk baar te kennen geven dat Wa lesa niet meer onbeperkt kan gaan en staan waar hij wil sinds zijn ontmoeting met on dergedoken vakbondsleiders. Gevraagd naar de aanhouding van Walesa, zei pater Jan kowski: „Dat is weer zo'n ge baar dat past in wat zij natio nale saamhorigheid noemen. Men houdt mensen aan die in hun gewone dagelijkse doen zijn en probeert hen bij God weet wat te betrekken. Ik kan hun vragen als volgt opsom men: gewoon nonsens, comple te nonsens." Jankowski werd wereldbekend nadat hij gedu rende de stakingen in augustus 1980, die leidden tot de oprich ting van de vakbond Solidari teit, midden op de Lenin scheepswerf de mis had opge dragen. BONN/OOST BERLIJN Bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren een afspraak met de Oostduit- se economische deskundi ge Günter Mittag afge- omdat hij er niet in was geslaagd nadere in lichtingen te krijgen over de dood van de 45-jarige Westduitse hotelhouder Rudolf Burkert, op 10 april aan de Oostduitse grensovergang Drewitz bij Berlijn. Rudolf Burkert was die dag per auto op weg naar West- -Berlijn. In een wegrestaurant zou hij een afspraak hebben gehad met een in de DDR wo nend familielid. Deze ver boden ontmoeting moet zijn waargenomen en bericht aan de Oostduitse staatsveilighei- dienst. Aan de grensovergang Drewitz werd Burkert voor verhoor meegenomen. Enige tijd later maakten de Oostduit sers bekend dat Burkert tij dens zijn verhoor van een stoel was gevallen en aan een hartaanval overleden. Maar bij terugkeer van het stoffelijk overschot in de Bondsrepu bliek constateerde een arts verwondingen aan het hoofd, die onmogelijk door een val van een stoel kunnen zijn ver oorzaakt. Men houdt er daar om rekening mee dat Burkert door de grenswachten is mis handeld. In een telefoonge sprek met de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker heeft bondskanselier Kohl om opheldering gevraagd. De DDR noemt de vermoedens over de dood van Burkert „van A tot Z gelogen". ROME Op de openingsdag van het proces in Monza tegen de vijf hoofdverantwoordelijken 'van het drama van Seveso in de zomer van 1976 is geen van hen verschenen. Een van de vijf had zelfs niet eens de moeite genomen zich door een advocaat te la ten vertegenwoordigen. Het proces is gisteren tot 11 mei ver daagd omdat van de kant van de burgemeester van Seveso nog enkele aanvullende vorderingen tegen Hoffmann-Laroche zijn ingediend. Daarover mogen beide partijen eerst buiten de rechtszaal een (financiële) schikking proberen te bewerkstelli gen. t In West-Duitsland is een heftige politieke discussie ontbrand over de vraag of na het verdwijnen van het Sevêso-gif het Zwit serse farmaceutische concern Hoffmann-La Roche niet moet worden geboycot. Veel artsen zijn daar al toe overgegaan. Salvadoraanse minister van defensie afgetreden SAN SALVADOR De Sal- vadoraanse minister van de fensie, generaal Jose Guiller- mo Garcia, heeft president Al- varo Magana zijn ontslag aan geboden. Magana heeft zijn ontslag aanvaard. Generaal Eugenio Vides Casanova, nu bevelhebber van de nationale garde, zal Garcia opvolgen. Generaal Garcia is een om streden figuur binnen het Sal vadoraanse leger. Hij zou niet hard genoeg optreden tegen de guerrillabeweging. SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER Hjn m Doon ot ivo ommin onu m manui in oi mmn T Belgen verliezen miljoenen in projecten Rienk Kamer BRUSSEL Belgische beleggers hebben, naar zij zelf zegen, een bedrag van bijna acht miljoen gulden verspeeld in pro jecten van de Nederland se geldgoeroe Rienk Ka mer. Ze staken dat geld in het vastgoedproject „Antilope Valley" in de Amerikaanse staat Cali- fornië. Een vijftiental Belgische beleggers hield afgelopen zaterdag een vergadering waarvoor Kamer was uitgenodigd om uitleg te verschaffen, maar hij liet verstek gaan. De Belgische beleg gers zouden in totaal 12,5 miljoen gulden in het project hebben gestoken. Daarvan lijkt op dit mo ment nog maar 4,6 mil joen gulden over te zijn. Dat geld staat op een tij delijk geblokkeerde re kening bij een Californi- sche bank. De rest van het geld zou spoorloos zijn. ONDANKS GERINGE VERHOGING (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LUXEMBURG De Europese Commissie heeft de Eu ropese ministers van Landbouw, die deze week bijeen zijn in Luxemburg, voorgesteld de landbouwprijzen ge middeld met 5,5 procent te verhogen. De Nederlandse minister Gerrit Braks wil hiermee akkoord gaan. Als de prijsverhoging er door komt, dan wordt door de mi nisters het Europese Parlement niet gevolgd, dat een verhoging van 7,7 procent had voorgesteld. Wat betreft de melkprijzen denkt de Commissie aan een verho ging van 3,2 procent. Omdat inmiddels al een aanpassing van 0,8 procent heeft plaats gevonden en omdat door een zogenaamde koerscorrectie die in de Europese Gemeenschap wordt gehan teerd met een harde munt ten opzichte van andere, blijft er voor de Nederlandse melkproducenten uiteindelijk niet meer over dan 0,1 procent. Door de overproduktie in de bij de EG aangesloten landen en de daaraan vefbonden subsidies is volgens de Europese Commissie de financieringsgrens bijna bereikt. Voorzien was dat dit jaar een aanvullende begroting nodig zou zijn van nog geen miljard gulden, maar het ziet er nu naar uit dat dit bedrag in de richting van bijna vijf miljard gulden gaat. Vorig jaar april bedroeg het boteroverschot 27.000 ton. Nu is er al een boterberg van 345.000 ton. Wat betreft melkpoeder had de EEG vorig jaar april een overschot van 277.000 ton, maar nu heeft men al een overschot van 700.000 ton bereikt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ook voor Olga Peters (11), een kleindochter van wijlen Sovjet-dictator Joseph Stalin is de paasvakantie nu voor bij. Morgen keert zij terug naar de Friends School, een duur Quaker-pensionaat te Saffron Walden, in het Engelse graaf schap Essex ten noordoosten van Londen. Olga is de enige doch ter van mevrouw Lana Peters, alias Svetlana Stalin (57), dochter van de gevreesde Sovjet-dictator. In 1967 liep zij naar het Wes ten over.Svetlana is toen naar de Verenigde Staten getogen, waar ze een Amerikaanse advocaat, William Peters, leerde ken nen. Zij huwden in april 1970, keerden elkaar einde 1971 de rug toe en zijn sinds mei 1973 gescheiden. Olga is hun kind. Sedert afgelopen zomer woont Lana Peters in de Engelse uni versiteitsstad Cambridge in een flat die toebehoort aan prof.Do- nald Robert Denman. Voor haar buren is haar ware identiteit pas aan het licht gekomen toen ze afgelopen najaar een vraagge sprek toestond aan de BBC. Lana Peters-Stalin zegt, dat ze als een gewone vrouw wil leven. Ze is naar Engeland gekomen om dat ze haar dochter een goede opvoeding wil geven. De keuze Quakerschool heeft vermoedelijk meerdere oorzaken. De Quakers vormen een godsdienstige, sterk pacifistische inge stelde groepering. Svetlana is sterk pacifistisch gezind en voert sinds kort een dialoog met het Russische vredescomité om de in ternationale spanning te doen afnemen, die voor tenminste een deel moet toegeschreven worden aan Stalins verlangen om van de Sovjet Unie een kernwapenmogendheid te maken. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Etna-vulkaan op Sicilië die al meer dan drie weken actief is, braakt niet al leen enorme hoeveelheden lava en gas uit, maar ook vele Zimbabwe viert onafhankelijkheid Met groot militair vertoon vierde Zimbabwe gisteren de derde verjaardag van de onafhankelijkheid. In een stadion in de hoofdstad Harare werd een parade gehouden van onder meer deze door Noord-Koreanen getrainde troepen. Op zijn derde verjaardag kampt Zimbabwe overigens met grote problemen. Behalve de binnen landse onrust en de altijd blijvende dreiging van Zuid-Afrika heeft het land te maken met de ern stigste droogte sedert honderd jaar en de voortdurende economische achteruitgang. Diplomaten geloven dat dit jaar beslissend kan zijn voor het lot van Zimbabwe: vrede of verdere strijd. kilo's goud, zilver en andere kostbare metalen. Dit hebben de Franse vulkanologen ont dekt na uitgebreide compute ranalyses van de lava. Elke dag die de eruptie duurt, moeten ongeeer 2 kilo goud en 9 kilo zilver naar buiten zijn gekomen, in totaal dus zo'n 50 kilo goud en 200 kilo zilver. De geleerden hebben de dui zenden die elke dag nog uit nieuwsgierigheid de berg be klimmen, echter alvast afgera den voor goudzoeker te spelen, want het Etna-goud komt niet in tastbare klompen, maar in ongrijpbaar stof. De hele hoe veelheid lava waarin dat stof zou moeten worden gezocht, bedraagt nu al meer dan 15 miljoen kubieke meter. Drie keer is teveel STUTTGART De politie van het Duitse Göppingen heeft met een nogal ongewoon verkeersongeluk te maken ge had. Een automobiliste zag een motorrijdster over het hoofd en een botsing was het gevolg. De automobiliste stapte uit, maar vergat daarbij de auto matische versnelling van haar auto om te zetten, zodat de auto doorreed en weer tegen de motor botste. De geschrok ken automobiliste sprong met een weer in haar wagen, maar in plaats van op de rem te trappen, trapte ze op het gas pedaal en schoof zo motorrij wiel en motorrijdster over het wegdek. De tot op dat ogen blik ongedeerd gebleven mo torrijdster moest toen toch echt naar een ziekenhuis. ADVERTENTIE "HOE BETAAL IK M'N VERZEKERINGEN?" Premienota's moet u meestal voor 'n heel jaar tegelijk betalen. Niet elk salaris is daartegen bestand. Daarom deelt de ABN ze door twaalf: niet alleen die van uw autoverzekering, maar ook van uw inboedel-, woonhuis- en aansprakelijkheidsverzekering. Alle verzekeringen worden nauwkeurig vermeld op één polisformulier, dat is handig en overzichtelijk. En u krijgt 'n fraaie opbergmap. Vraag eens wat üw maandpremie kan worden bij de ABN Bank. Betaal gemakkelijk per maand.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11