brieven N EN OM DE KAS 17-Jarige bekent inbraak bij politieman FNV-afdeling Ter Aar bestaat halve eeuw Bollenkursus optimistisch gestemd Modiform introduceert kweekbak voor glastuinbouw ND EN TUINBOUW QeidóaOowumt MAANDAG 18 APRIL 1983 PAGINA 7 tt n ontslag voor inemers van Wassenaar jENAAR Als de werknemers van de ite Wassenaar die door de bezuinigingen jd worden met ontslag, bereid zijn ak- te gaan met andere functies binnen de hJ! elite, kan de personeelsvermindering ge- via natuurlijke afvloeiing gebeuren. Dit ven burgemeester en wethouders aan de nteraad, in een brief waarin mogelijkhe- vorden aangegeven voor bezuinigingen k iim 7 miljoen gulden. Daarbij komt onder "*de afbouw van de GG en GD ter sprake, in jjtugbrengen van het schoolzwemmen tot 2 j.J en, het afstoten van zaken als vuilophaal, orziening en het beheer van de sporthal i bedrijfsleven en vermindering van het jlsbestand. De gemeenteraad zal moe luiten waar daadwerkelijk bezuinigd Motorfanaten in Zevenhoven ZEVENHOVEN De motortentoonstelling en de fietscrosswed- strijd in Zevenhoven afgelopen weekeinde trokken veel belang stelling. De organiserende motorclub van Zevenhoven (MCZ) was dan ook tevreden. Bij de motortentoonstelling in het Dorps huis was het een regelmatig komen en gaan van motorfanaten en geïnteresseerden. Het mooie weer van zaterdag zorgde voor veel publiek aan het Noordeinde waar de fietscrosswedstrijd werd gehouden. In to taal kwamen 140 crossertjes in de leeftijd van 6 tot 14 jaar aan de start Na de voorrondes en de opening door ex-wereldkampioene Petra de Bruin werden de beslissende manges gereden, die de volgende uitslagen brachten: 6 jaar: Michel van de Horst, 7 jaar: Enrice Zschuschen, 8 jaar: Robert Tepper, 9 jaar: Danny Gerrit sen, 10 jaar Patrick Kroon, 11 jaar William Overes. 12 jaar: An dre Valkhof, 13 jaar: Aad Ultee, 14 jaar Jan Scheppers. Verder was er nog een extra wedstrijd waarbij Toby Boers als eerste eindigde. Aan alle prijswinnnaars werd in het Dorpshuis een medaille uit gereikt Jan de Groot uit Zevenhoven won een crossfiets omdat hij het juiste aantal banden op het crossterrein raadde. „Pro Ecclesia" voor bestuurslid zilveren r.-k. scholenstichting -LEIDSCHENDAM De heer B. Verlaan, oudste bestuurslid van de R.-K. Stichting Schoolbestuur Leidschendam, heeft za terdag na een eucharistieviering in de Petrus- en Pauluskerk in Leidschendam van bisschop dr. A. Simonis de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" gekregen. De stichting vierde met de eucharistieviering en een drukbezochte receptie het 25-jarig bestaan. Tijdens de receptie bood de voorzitter van de stichting, me vrouw Van Erp, de bisschop een enveloppe met inoud aan die hij naar eigen inzicht kon besteden. De bisschop zei het bedrag te willen toevoegen aan de opbrengst van de in de kerk gehou den collecte voor de blindenschool van zuster Melchiada in Me- dan in Indonesië. Zuster Melchiada, met vakantie in Nederland en op de receptie aanwezig, kon de goede gaven meteen meene men. Nieuwe successen jazz-gymnasten Meerburg ZOETERWOUDE De dames van de Zoeterwoudse gymnastiekvereniging Meerburg hebben gisteren duidelijk hun visitekaartje afgegeven voor het komende nationaal kampioenschap jazz-gymnastiek. In sporthal Overbosch in Den Haag werden tijdens de open- districtskampioenschappen zowel bij de meisjes als de dames de eerste plaatsen opgeëist door Meerburg. Bij de junioren kwamen negen groepen in het strijdperk. Het verschil met de concurrenten was erg groot. Verras send was het dat het tweede team van Meerburg, getraind door Thea van Tongeren, met 18,67 punten de hoogste score bereikte. Als tweede eindigde het standaard jeugdteam van Meerburg, onder leiding van Jacqueline van der Heijden, met een punten van totaal 16,67. Bij de dames was het eveneens de „tweede" formatie van trainster Thea van Tongeren die het best voor de dag kwam. Met een puntentotaal van 18,84 was de voorsprong op de naaste concur rent, Quintus uit Kwintsheul, ruim twee punten. Met een score van precies 15 punten eindigde het eerste dames team van Meerburg op de derde plaats. Door het open-karakter van de wed strijden was de deelname wèl aanzien lijk groter dan voorgaande jaren doch de suprematie van de dames van de Hoge Rijndijk is nog als vanouds. De volgende vuurproef is zondag 8 mei tij dens het Nederlands kampioenschap in Almelo. weten te Keren de crisis in de wereld en als gevolg daarvan wr de crisis in het Ne- dse bedrijfsleven, voe- msen in de Rotterdamse dok Maatschappij en die erbij betrokken zijn, zich in eens overrompeld. Onvoldoende berichtgeving over oorzaak en gevolg van deze wereldcrisis en de tegen strijdige informatie over het gebeuren bij de RDM over di rectie, bemiddeling en onder zoek door de regering en de vraag waarom dit alles zo lang moet duren, maken niet alleen de werknemers en hun gezin nen onzeker en verbitterd, maar ook andere mensen van onze bevolking gaan beseffen dat wat hier de mensen over komt, onrecht is. Dreiging en spanning door ge ruchten over faillissement en ontslag of overplaatsing, onbe grip en zelfs verwijten dat col lega's, directie, regering en zelfs familie zich niet druk willen maken, zorgen voor een ondraaglijk leef- en werkkli maat In plaats van onderling begrip en meeleven ontstaat er onbe grip en wederzijdse ergernis bij alles wat er gebeurt. Ieder bedoelt dikwijls hetzelfde maar door het gebruik van an dere woorden en als gevolg andere interpretatie breekt soms zo maar ineens de hel los. Verhogingen of inhoudingen van geld spelen een voorname rol in het geheel, toch spelen ook het buitenspel zetten bij overleg en bij werk, het losge rukt worden uit de vertrouw de omgeving e.d. de voor naamste rol. Daarbij mag niet vergeten worden de afkeer van instanties en ambtenaren door de indruk dat zij meesters zijn in afschuifsystemen. Jarenlang is er gesproken over en gewerkt aan inspraak, me dezeggenschap en aan de op bouw van de wereldhandel. Daardoor is er een grote voor uitgang geboekt. Sommigen hebben daardoor even mogen proeven aan de welvaart tot een autootje en tuintje toe. Di aloog en medemenselijkheid kwamen meer centraal te staan in het leven. Evenwel is door de teruggang van de we reldhandel, door de dreiging boven je hoofd, de ommekeer van de opgaande lijn naar be neden des te harder aangeko men. Nu vele mensen op straat komen te staan en niet betaald kunnen worden, zal het on recht dat in de RDM is ge schied de druppel zijn die de emmer zal doen overlopen. Er zijn gelukkig al actiegroe pen van werknemers en hun vrouwen in beweging geko men om de RDM te redden. Maar aan het geven van gou den handdrukken, zowel bij de wereldhandel als bij de RDM, moet toch een eind komen! Daar kunnen degenen die ver antwoordelijkheid dragen in onze gemeenschap niet langer aan voorbijgaan. Zij worden toch daarvoor aangesteld en betaald? In ieder geval weten velen uit het Paasgebeuren dat Christus, die opkwam voor de mensen juist door de overheden is te rechtgesteld. Wij noemen er een paar, Pilatus, het Sanhe drin, de farizeeën en schriftge leerden. Van Pilatus weten we en ook van de hoofdman Cor nells, dat zij geen schuld zagen in Christus, maar toch werk ten zij mee aan Jezus' dood. Ook toen werd de schuld afge wenteld op het volk. Het is te hopen dat verant woordelijke leiders of perso nen in rijk en gemeenten ach ter het volk durven gaan staan en het onrecht onder de ogen durven zien en efficiënte maatregelen weten te vinden. Het volk eist niet dat u alles weet, maar vraagt wel de durf en moed veel te incasseren om er bij te zijn. DEN HAAG, J. Jorna s.j. LEIDERDORP De po litie van Leiderdorp heeft een 17-jarige man uit Oegstgeest aangehouden die vorige week heeft in gebroken bij een opper wachtmeester van de Lei- derdorpse politie. In de nacht van maandag op dinsdag was de 17-jarige de woning van de politie man aan het Heelblaadjes- pad binnengedrongen. De opper werd wakker van het gestommel en ging kijken. Beneden ontstond een worste ling waarbij de politieman in zijn gezicht werd gestoken met een mes. De dader ontvluchtte via een sprong door de glazen voordeur. De Leiderdorpse po litie achterhaalde hem echter weer na het verhoor van twee verdachten die in de nacht van donderdag op vrijdag wer den gepakt. In die nacht kreeg de politie Warmond de tip binnen dat onbekenden.op de Oranje Nas- saulaan met een pistool op verkeersborden aan het schie ten waren. Ter plaatse bleek dat een personenwagen op z'n kant lag en dat de eigenaar, een 25-jarige Oegstgeestenaar en een 23-jarige man uit de zelfde plaats verantwoordelijk waren voor de schietpartij. Tij dens het verhoor dat volgde, bekenden de twee zes inbra ken te hebben gepleegd waar onder die bij de politieman. De jubilarissen in Ter Aar. LANGERAAR Onder redelijke belangstelling heeft de afdeling Ter Aar van de Federatie Bouw en Houtbond FNV zaterdag haar vijftigjarig bestaan gevierd in het Langeraar- se Parochiehuis. Zes leden zijn bij deze gelegenheid gehuldigd. De heren De Brave, Noordermeer, en Brouwer kregen een zil veren speld voor hun 25- jarige lidmaatschap van de bond. De heren Hoog- ervorst en Mol kregen een speld met een robijn voor een halve eeuw lidmaat schap. J. Zwanenburg ont ving een speld met bril jant omdat hij al zestig jaar lang verbonden is aan de Bouw en Houtbond. De heer A.G. de Rijk van het afdelingsbestuur vertelt dat er nog steeds wordt gezocht naar een ruimte waar werkloze Ter Aarders kunnen verpozen. „Om te biljarten of een ka. te leggen", zegt hij. Hij :aartje is blij dat de gemeenteraad afgelo pen week heeft besloten de leegstaande boerderij aan de Aardamse Ringdijk beschik baar te stellen voor cultureel en maatschappelijk werk. Om de bijeenkomsten voor werk lozen te bekostigen vraagt het afdelingsbestuur financiële steun aan bedrijven. Op 14 april 1933 werd de afde ling in Langeraar opgericht. Het was midden in de crisis. Het uurloon van de arbeider bedroeg niet meer dan 45 cent De bond zorgde in die dagen ervoor dat de leden die werk loos werden, nog enige finan ciële steun ontvingen. Ook was er in die tijd nog geen pensioen voor de meeste arbei ders. In 1939 startte de bond het pensioenfonds St. Jozef. li oblemen bij anjerteelt aèl Ie Nederlandse teelt van anjers, zijn de laatste tijd nogal problemen gerezen, gevolg van de zich sterk uitbreiden- iïeelt van dat produkt in de derde landen met bovenaan 961 fl. Het probleem presenteert zich beslist niet onverwacht, re"i heeft de „anjer-bui" reeds enkele jaren zien hangen. Er wel van kwekerszijde als de handel getracht om paal en in te stellen aan de toenemende anjerteelt, maar vrijwel ie.r'fër resultaat. ri" fieeft onder meer geleid tot beperking van de anjerinvoer rtijd dat in Nederland de produktie het grootst is, maar 'ordt ook wel langs ongecontroleerde lijnen ingevoerd. komt bij dat in andere exportlanden, zoals W est-Duits- eer èn Engeland de markt met alle soorten anjers wordt voerd, met alle gevaren voor het prijspeil, teeltverschuivingen begonnen in 1975 en ontwikkelden Voortdurend tot 1981. Naast Israël zijn het Kenia en Co- bia die aanzienlijke hoeveelheden anjers op Europese e»i ttên brengen en daarbij een actieve politiek toepassen, -h{ 3'wat kwaliteit betreft als snelle aanvoer. Er heeft ook Jen verschuiving plaatsgevonden van de standaardanjers de trosanjers. Van laatstgenoemde teelt had ons land Üange jaren een forse produktie. Het is te begrijpen dat renoemde drie landen trachten de afzet ook in ons land te [roten en de importbloemen spelen dan ool^in toenemen-, ïate een rol op onze bloemenveilingen. Zolang die aan- ëch beperkt tot het seizoen waarin de Nederlandse an- lers een matig aanbod hebben, werd de situatie geaccep- l^maar de verhoudingen werden geleidelijk aan ver- rpt.In menige veilingvergadering werden harde woor- fgsproken en rees verzet tegen een onbeperkte import Spemen. Middels de Verenigingen van Bloemenveilin- JBN) zijn dan ook quoteringen ingevoerd, die evenwel Rebben geleid tot een oplossing van de problemen, ifistateerd wordt dat genoemde teelt inderdaad in een po- verkeert, maar dat er niettemin nog voldoende perspec- :i|'voor de anjerteelt aanwezig zijn. 'prdt vooral gepleit voor het verlengen van het Neder- s| produktieseizoen, waardoor de noodzaak, zo men wil tefijkheid, voor bloemenimport wordt beperkt. Men kan efijk zowel uit veiling- als handelskringen het geluid ho- dat import van bepaalde bloemsoorten in zekere perio- van het jaar wenselijk is, teneinde onze exporteurs in de [ffijheid te stellen aan de wensen van hun klanten te vol- ifh daar behoren de anjers bij. In de nota wordt ook de löak bepleit om de concurrentie in andere landen te be ien door levering van de daar gewenste bloemsoorten, in gebreke blijven zou ongewenst zijn. Voor die verdedi- is medewerking van alle daarbij betrokken instanties Izakelijk. Er werden dit seizoen grote hoeveelheden an- uit Israël verwacht en er is een forse aanvoer, ook in om- ende landen, ook al is in Israël door het koude weer de verlaat. Op de diverse bloemenveilingen in ons land n- mt het aanbod van anjers toe. t-Duitsland dat in 1970 een invoer van 121 miljoen anjers bereikte in 1980 een invoer van ruim 300 miljoen, waar- ig ruim 40 miljoen uit Nederland. Gebleken is dat de teelt ld destandaardanjers de laatste jaren sterk beperkt is, voor- er ok door de hoge produktiekosten. Ook de belangstelling B deze bloemen is niet zo groot als voor de trosanjers, die ook veel meer worden gevraagd zowel in binnen- als bui- md- eljfeflota van de VBN wordt bepleit te zoeken naar een an- die voornamelijk in april, mei en de beide laatste maan- van het jaar aan de markt komt, zulks in tegenstelling het produkt uit de derde landen. Er worden dan nog vol- ode mogelijkheden gezien voor de bloem, die ook in ons j d zeer geliefd is bij het publiek met volop aantrekkings in eht aan de markten. Uiteraard zullen nog besprekingen et gen.over de te volgen tactiek in deze belangrijke bloemen- De bloembollenkwekers klagen niet!En dat mag rustig met koeien- van-letters aan de be faamde balk worden ge schreven. Grootste oor zaak voor de tevreden heid: de bolbloemen - en dat met name de tulpen - zijn de afgelopen winter van de hand gegaan voor goede prijzen. De broeiers hebben winst kunnen tel len en als gevolg daarvan ontstond er niet alleen veel vraag naar bollen van het broei-assorti- ment, maar trokken de prijzen van de bollen ook goed aan. De uitkomsten nu in de tul- penbroeierij bepalen vandaag dus in grote mate het beeld van de bollenmarkt. De tulp is qua oppervlakte het belang rijkste bolgewas. Niet minder dan 40% van het bollenareaal bestaat uit tulpen. Toch is het een griezelige zaak dat de uit komsten van de broeierij het wel en wee van het bollenvak in hoge mate bepalen. Zeker als men weet dat op de andere bollenmarkt - die van de droogverkoop - veel grotere kansen liggen dan de gehele West-Europese broeiers markt ooit kan bieden. Onderzoek in Amerika heeft frappante ge gevens aan het licht gebracht. En dan gaat het niet om luchtfietserij, maar om harde, nuchtere cijfers. Méér.... ondanks die enorme mogelijkheden neemt de afzet in Amerika niet noemens waardig toe. Ook in de gou den zestiger en zeventiger ja ren hebben de bollenexpor- teurs geen kans gezien om de verkoop fors omhoog te krik-' ken. Met de verkoop van bollen aan broeiers in Amerika ging het helemaal niet naar wens, Amerika is geen tulpenland, zo zei iedereen tegen ieder een. Men beperkt zich daar in hoofdzaak tot de broei van bolgewassen in potten voor bepaalde feestdagen en daar mee was de koek vrijwel op. Daar komt nog bij dat een goed afzetapparaat ontbreekt en dat de bloemenwinkeliers aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zich be schouwen als handelaren in exclusieve artikelen. Als ge volg daarvan durven ze dan ook prijzen te vragen die er niet om liegen. Het grote pu bliek frequenteert dan ook bepaald niet regelmatig de bloemenwinkel. De broeiersmarkt is ginds dus van ondergeschikte betekenis gebleven. Maar wat zien we nu? De bloemenjongens pak ken de export van bloemen naar Amerika goed aan en dan blijkt dat de tulp ginds wel degelijk goed in de markt ligt. De bloemenexport naar Amerika stormt vooruit en een belangrijk deel van het export-pakket wordt in de winter- en voorjaarsmaanden uitgemaakt door de ...bolbloe men. Vooral tulpen en freesi- a's. Conclusie: de bollenjongens die op de Amerikaanse droog- verkoopmarkt opereren zien geen kans het onderste uit de kan te halen, maar de lieden die de broeiers bewerken óók niet Dat klinkt hard, maar de feiten liggen nu eenmaal niet anders. De Amerikaanse droogver- koopmarkt biedt zo veel kan sen, dat als die allemaal uitge buit zouden worden, de Hol landse kwekers qua produktie de vraag niet zouden kunnen bijbenen. Alleen: dan is wel een geheel andere en veel modernere aanpak van dit droogverkoopmarkt nodig. En dat zijn zaken die in kringen van bloembollenexporteurs een heel lange adem nodig hebben. Wat de broeiersmarkt in Amerika betreft: is het een wonder dat men in kringen van bollenkwekers de blik richt op de bolbloemenexport? Men zegt: laten wii zorgen voor een prima kwaliteit tul penbollen. Dan hebben de broeiers ook prima uitgangs materiaal om een snijtulp van topkwaliteit te trekken. Want alleen uit een kwaliteitsbol komt een kwaliteitsbloem. Een paar jaar hebben de bloe- menexporteurs de registers pas opengetrokken en nu al heeft men ginds een omzet om respect voor te hebben. Als de bloemenmensen er in slagen om in Amerika ook een goed distributienet op te bouwen, dan zit men binnen enkele jaren helemaal gebei teld. Laten de bollenexpor- teurs die broeiersmarkt dan maar helemaal vergeten. Er is dus duidelijk behoefte aan uitgangsmateriaal voor de broeierij dat aan heel hoge ei sen voldoet. En daar wordt volop aan gewerkt. Steeds meer tulpencultivars gaan vallen onder het Landbouw- kwaliteitsbesluit. Met andere woorden de kwekers zijn ver plicht deel te nemen aan die keuringen. Voor dit jaar wa ren er maar twee soorten aan gewezen om de start zo soepel mogelijk te laten verlopen. Dat waren de massasoorten Apeldoorn en de gele mutant hieruit Golden Apeldoorn. Voor het a.s. seizoen komen daar bij de rassen Christmas Marvel, Kees Nelis, Lustige Witwe, Aladdin, Prominance en Lustige Witwe Record (de laatste is een wat forse verlo- ping uit de Vrolijke Weduwe). Als het zo ver is, valt niet minder dan eenderde van het totale tulpenareaal onder de verplichte keuring. Op vrijwillige basis had men trouwen ook al verheugende resultaten geboekt. Voor dit seizoen was 22% van het areaal voor de vrijwillige se lectiekeuring aangemeld en daarvan werd bijna 18% ge certificeerd. Aan de voorwaarde om de' broeiers uitgangsmateriaal Ook de verkoop van tuintulpen stagneert in Amerika. van hoge kwaliteit ter be- bloemenexporteurs de taak schikking te stellen, kan dus om het in Amerika met de op korte termijn al worden tulpenbloemen helemaal te voldaan. En dan is aan de bol- gaan méken! Als eerste heeft Modiform B.V. te Leusden kweekbak- ken voor de glastuinbouw op de markt gebracht, vervaar digd van polypropeen volgens het thermo-vacuumvormpro- ces. Deze introductie volgt na een geslaagde proefperiode in de teelt van komkommers en tomaten bij een drietal glas tuinbouwbedrijven in Noord- Brabant. De kweekbakken maken een nieuwe teeltme thode mogelijk, verlengde op kweek genoemd, die een aan zienlijke energiebesparing tot gevolg heeft. Uit de proeven, die onder toezicht stonden van het Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg, blijkt dat een energiebesparing mo gelijk is van ongeveer 50% ge durende de opkweekperiode. Over de gehele teeltperiode komt de energiebesparing op 10-12% uit. Bij de verlengde opkweek worden de jonge planten, twee per kweekbak, op steen- wolsubstraat geplant. Het ge was is daardoor niet meer grondgebonden en kan ge makkelijk in de bakken wor den verplaatst. Door de kweekbakken in de beginpe riode van de teelt dicht bij el kaar te plaatsen, behoeft nog slechts een kwart van de oor- sponkelijke kasruimte ver warmd te worden. De steen- wolsubstraatteelt in kweek bakken is voor vele gewassen mogelijk. De kweekbakken worden vervaardigd van polypropeen omdat deze kunststof de bak de benodigde stijfheid geeft. Bovendien is polypropeen be stand tegen hoge temperatu ren waardoor de bakken na een teeltperiode van een jaar gereinigd en gestoomd kun nen worden om eventuele ziektekiemen te doden. Modiform B.V. heeft de kweekbakken, die de afme tingen hebben van 50x20x5 cm, speciaal ontwerpen voor het systeem van de verlengde opkweek. Zo zijn er halfronde uitsparingen in de lengterich ting van de bodem aange bracht, die het mogelijk ma ken, dat de mat verwarm fngs- slangen onder de kisten door lopen. Deze wijze van ver warmen is bijvoorbeeld voor de komkommerteelt noodza kelijk. De slagen sluiten dicht tegen het materiaal aan waar door de warmte-overdracht optimaal is. Het ontwerp van de bak leent zich.'uitstekend voor de ver vaardiging volgens het va- cuumvormen of dieptrekpro- cédé. Bij toepassing van poly- Eropeen kan dat alleen via et door Shell ontwikkelde Solid Phase Pressure Forming Process (SPPF). Het unieke van dit proces is, dat de vervorming plaats vindt in de vaste fase name lijk onder de kristallijne smeltpunttemperatuur van de kunststof. De polypropeen wordt geleverd door Shell

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7