Magnetische golf maakt elektronika onklaar maar spaart mensenlevens Economie in VS herstelt verder Israël herdenkt onafhankelijkheid met nieuwe nederzetting op Westoever Reagan wil Syrië betrekken bij vredesoverleg BUITENLAND fieidacSotKO/nt MAANDAG 18 APRIL 1983 PAGINA tegen „Week van verzet' raketten in Bondsrepubliek KEULEN De Westduitse vredesbeweging heeft de bevolking opgeroepen tot protestac ties tegen de plannen om eventueel nog het komende najaar te beginnen met de statio-, nering van nieuwe NAVO-raketten in de Bondsrepubliek. Besloten is op 22 oktober in drie grote steden massaal te protesteren te gen de mogelijke plaatsing van de raketten, als afsluiting van een nationale „week van verzet". Men is van plan in die week mili taire bases te blokkeren, „vredeskampen" te organiseren, en manifestaties te houden waarbij universiteiten, hogescholen, kerken en vrouwengroepen worden ingeschakeld. Dieren vriendschap Een bijzonder ta fereeltje In het Faetherdale die renpark bij Sid ney in Australië. Het wat angstig kijkende aapje „Sally-Ann" klemt zich stevig vast aan de rug van een onver- stoorbaar koala beertje, dat er geen problemen mee lijkt te heb ben dat hem de rol van bescher mer wordt opge drongen. Schrijvers protesteren tegen Amerikaanse inmenging in Nicaragua BONN Zeven schrijvers van wereldnaam hebben in een verklaring de oorlog van de Amerikaanse regering tegen het volk en de re gering van Nicaragua veroordeeld. De verkla ring is ondertekend door Heinrich Böll, de Ar gentijn Julio Cortazar, Carlos Fuentes uit Mexi co. de winnaar van de laatste Nobelprijs Ga briel Garcia Marquez, Günther Grass, Graham Greene en de Amerikaan William Styron. De verklaring verscheen zaterdag in de New York Times, de Washington Post, alsmede in kranten in Bogota, Managua, Mexico-stad en Parijs. In Nicaragua wordt een geheime oorlog gevoerd, waarvoor het Amerikaanse Congres geen toestemming heeft verleend. Betoging tegen bezoek Schultz aan Mexico MEXICO-STAD In Mexico-Stad is gisteren voor de Amerikaanse ambassade betoogd door enige duizenden mensen tegen het bezoek van een hoge Amerikaanse delegatie onder leiding van de minister van buitenlandse zaken, Shultz. Tijdens het bezoek van Schultz zullen de verhoudingen tussen Mexico en de VS met betrekking tot de Inter-Amerikaanse handel en de. bevrijdingsstrijd in Midden-Amerika aan de orde komen. De betogers beschuldigden de regering-Reagan ervan het vorig jaar bijna failliet gegane Mexi co onder financiële druk te willen zetten om zijn steun aan revolutionaire bewegingen in Midden-Amerika stop te zetten. De Mexicaanse buitenlandse schuld bedraagt 81 miljard dollar. Libië gijzelt acht Duitsers (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN In Libië worden acht Westduitsers gegijzeld, is waarschijnlijk gebeurd om druk uit te oefenen op proces tegen de Libische arts Mustapha Zaidi. Deze s binnenkort in Bonn terecht, omdat hij in de „volksambasl*' sade" van zijn land in Bonn Libiërs, die in Duitsland wov- nen, heeft gemarteld. Zaidi en ander ambassadepersoneelVÉ was het bij de martelingen vooral te doen om de namen '"1 van tegenstanders van kolonel Khadaffy. De acht Duitsers zijn in de loop van april van hun werk Libië ontvoerd. Het zijn allen werknemers van Duitse be drijven. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn zeer terughoudend met informatie. De namen van de gijze. laars zijn niet bekendgemaakt en over hun verblijfplaat! zegt Bonn niets naders te weten. Het afgelopen weekeinde is de Westduitse staatssecretaris'f voor buitenlandse zaken, Mollemann, naar Libië gereisd Of zijn missie iets heeft opgeleverd, is niet bekend. SEN/ tnte 1 ren, h voorz iet be ieelst esluil VS WERKEN AAN NIEUW WAPEN: Prins William in Nieuw- Zeeland- (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON In ge heime Pentagon-laborato- ria in Californië en Nieuw-Mexico wordt hard gewerkt aan de ontwikke ling van een nieuw soort atoombom, die mensenle vens spaart, maar de vij andelijke communicatie systemen uitschakelt. De „elektromagnetische plof" (electromagnetic pulse, EMP) werkt ongeveer te genovergesteld aan de omstreden neutronenbom, die als gevolg van verhe vigde radio-actieve stra ling en verkleinde explo siekracht mensen doodt, maar gebouwen en instal laties intact laat. De EMP-bom zou, indien ze boven de Sovjet-Unie tot ont ploffing wordt gebracht, wei nig of geen menselijke slacht offers eisen, maar de Russische militaire kernwapen-capaciteit uitschakelen. Dat zou dan ge beuren dank zij beschadiging van de computer- en verbin dingssystemen door een hevi ge magnetische golf, zo hebben Amerikaanse wetenschappelij ke werkers aan het EMP-pro- ject verklaard. DE EMP-bom zou bedoeld zijn om bij een Russische nucleaire aanval als eerste Amerikaanse tegenactie de Sovjet-slagkracht te verlammen om vervolgens, selectiever dan tot nog toe mo gelijk zou zijn, diverse vergel dingsmogelijkheden te over wegen. Dat een kernbomexplosie be halve hitte, luchtverplaatsing en radio-activiteit, als neven verschijnsel ook een elektro- RUITENHEER (Van onze correspondent) WASHINGTON Het herstel van de Ameri kaanse economie, dat zich sinds begin dit jaar afte kent, gaat gestaag verder. In maart blijkt voor de vierde achtereenvolgende maand de industriële pro- duktie in Amerika te zijn gestegen (met 1,1 procent tot een jaargemiddelde van 4 procent). De regering-Reagan heeft haar officiële verwachting van de economische groei in 1983 opgetrokken van 3,1 naar 4,7 procent. Maar onafhankelijke economen zeggen daf een stij ging dit jaar van het bruto na tionaal produkt in de VS met minstens 5 procent zeker is. In bankkringen is men nog opti mistischer en wordt gesproken over 8 procent economische groei. Het aantrekken van de Amerikaanse economie wordt algemeen beschouwd als eerste voorwaarde voor herstel ook in Europa. Voortgaande rentedaling is de belangrijkste aanjager van de bedrijvigheid in de Verenigde Staten. Dat blijkt met name in de woningbouw, die een ex plosieve groei vertoont. Dank zij hypotheek-tarieven, die hier en daar al tot onder de 10 procent zijn gezakt, zijn er nu 1,7 miljoen huizen in aanbouw over heel Amerika. Een kwar taal geleden waren dat er 1,3 miljoen, nadat het jaargemid delde in 1982 op slechts 870.000 had gelegen. De stijging in de huizenbouw trekt tientallen aanverwante industrietakken (meubels, glas, staal, kunststoffen) mee naar positieve groeicijfers. Hetzelf de geldt voor de auto-indus trie, die thans op een produk- tiegemiddelde van 6,1 miljoen stuks per jaar draait, na een dramatische daling vorig jaar tot beneden 5 miljoen. De ver wachting is dat basis-indus trieën als de staal binnenkort eveneens weer zullen gaan aantrekken. Ook de werkloosheid in de VS is aanmerkelijk aan het dalen en ligt nu op een voor het sei zoen gecorrigeerd gemiddelde van 10,1 procent of 11,3 mil joen werklozen. Dat zijn er 800.000 minder dan eind vorig jaar, toen het percentage werkzoekenden 10,8 bedroeg. De regering-Reagan geeft ech ter toe dat de daling van de werkloosheid trager zal wor den dan de groei van de eco nomie. Aan het eind van dit jaar zal er nog altijd tussen 9 en 10 procent van de Ameri- ende I ver kaanse beroepsbevolking zon* tot h< der werk zijn. Sommige waar* t-Du nemers achten dit een met op zet te sombere voorspelling van het Witte Huis, bedoeld om president Reagan later »k d dank zij „meevallende" cijfers r een sterkere uitgangspositie te geven in zijn (waarschijnlijke, maar nog altijd niet zekere)pe no gooi naar een tweede ambts termijn als president. Overigens blijkt uit de jongste politieke enquêtes dat Reagan nde r aan populariteit wint dankzij d zijn economische politiek en cl ondanks een groeiend verzet 'en.o onder de bevolking tegen de buitenlandse en defensiepoli' tiek van de president. Aartsbisschop kardinaal Glemp tijdens zijn preek vooor de St. Annakerk, waar hij opnieuw opriep tot verzoe ning. Poolse primaat Glemp roept opnieuw op tot verzoening WARSCHAU De Poolse primaat kardinaal Jozef Glemp heeft het Poolse volk en de autoriteiten in Warschau gisteren opgeroepen tot verzoening. Tot ongeveer 10.000 mensen zei de Poolse primaat dat het volk eenheid nodig heeft. Hij noemde 1983 een beslissend jaar „voor de toekomst van het land en de loop van zijn ontwikkeling". Gistermiddag sprak de bisschop in Gdansk een half uur met Lech Walesa. Iemand uit het gevolg van de primaat van Polen zei dat het gesprek vooral gegaan was over het verhoor van Wa lesa vorige week over zijn contacten met de ondergrondse lei ding van Solidariteit. Twee ondergrondse leiders van het verbo den vakverbond werden overigens in Warschau gearresteerd, toen de politie een clandestiene zender vaft Solidariteit uit de lucht haalde. In de Poolse hoofdstad namen ongeveer 1.000 sympathisanten van Solidariteit gisteren deel aan een korte bijeenkomst bij het monument, dat herinnert aan het joodse getto, waar 40 jaar gele den een opstand uitbrak. Honderden politie-agenten waren op de been en noteerden namen van de aanwezigen. De aanwezi gen hoorden een boodschap aan van Marek Edelman, de enige in Polen levende overlevende van de leiding van de opstand in 1943, die zijn woqnplaats Lodz niet heeft mogen verlaten nadat hij kritiek had geuit op het officiële herdenkingsprogramma. Janusz Onyskiewicz, de ex-woordvoerder van Solidariteit, trok een parallel tussen de opstand en het verboden vakverbond. „Als de helden van het getto nog in leven waren zouden zij, zo is mijn vaste overtuiging, zich aansluiten bij onze strijd om vrij- heid, waarheid en menselijke waardigheid". Kohl wil voor de zomer naar Moskou BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl, die zater dag terugkeerde van besprekingen in Washington, zal voor het einde van juni een ontmoeting hebben met de Russische leider Joeri Andropov. Volgens een regeringswoordvoerder gaat de bondskanselier naar Moskou voordat het parlement op 27 juni met zomerreces gaat. Tot nu toe werd ervan uitgegaan dat de Westduitse leider in het najaar naar het Kremlin zou gaan. Bij het gesprek staat de aanstaande plaatsing van kernraketten in West-Europa bovenaan de agenda. PEKING Chinese artil lerie heeft gisteren voor de tweede achtereenvol gende dag Vietnamese grensposities beschoten, als repressaille voor „moedwillige provocaties" door Vietnam. Bij de be schietingen van gisteren zouden militaire stellin gen aan Vietnamese zijde zijn vernietigd. Volgens het Chinese Volks dagblad waren de beschietin gen nodig, omdat de Vietna mese provocaties „onverdraag lijke proporties" hebben aan genomen, waaraan „onmiddel lijk een eind dient te komen". De schermutselingen aan de Chinees-Vietnamese grens vallen samen met een groot scheeps offensief van de Viet namese troepen in Cambodja tegen de guerrillastrijders van de coalitie onder prins Siha- noek. Het leeuwendeel van deze strijders behoort tot de Rode Khmer, die door Peking wordt gesteund. China zou in verband met de strijd in Cam bodja enige militaire druk wil len uitoefenen op Vietnams noordgrens, zo menen militai re waarnemers, die overigens niet verwachten dat de be schietingen zullen uitgroeien tot een plaatselijk oorlogje, zo als in 1979. I i magnetische schokgolf veroor zaakt, was al lang bekend. De EMP moet een „derde genera tie-atoombom" worden die (zo als de neutronenbom) is toege spitst op een van de explosie verschijnselen. Het ongekend krachtig en „gericht" magne tisch veld dat de EMP-ontplof- fing voor korte tijd zou ver oorzaken, moet volgens de Pentagon-deskundigen de ge voelige elektronica, waarop een modern nucleair wapenar senaal en het militaire com mando berusten, verwoesten. Niet alle wapendeskundigen in de VS zijn gelukkig met de ontwikkeling van de nieuwe bom, waarvan nog niet bekend is wanneer ze voor produktie gereed zal zijn. Een voormalig wetenschappelijk medewerker van het Amerikaanse defen sieministerie zei het afgelopen weekeinde: „Op de eerste plaats blijft het een atoombom en kan de strategische aan trekkelijkheid ervan het uit breken van een kernoorlog waarschijnlijker maken. En op de tweede plaats zijn de VS zelf nog veel afhankelijker dan de Russen van nucleaire elektronica en zal de Sovjet- -Unie niet nalaten een soortge lijk wapen te vervaardigen". BURGEMEESTER GAZA: Laat Hoessein namens Palestijnen praten BEIROET De burgemeester van de door Israël bezette stad Gaza, Sjawa, heeft gisteren in een interview gezegd dat het me- j rendeel van de Palestijnen wil dat de Jordaanse koning Hoes sein namens hen met Israël gaat praten over een vredesregeling voor het Midden-Oosten. Sjawa, die voorstander is van een Arabische erkenning van het bestaansrecht van Israël, wijt het afbreken van de Palestijns- Jordaans onderhandelingen aan de Verenigde Staten. De Pales tijnen in de bezette gebieden zien de Palestijns-Jordaanse be sprekingen als enig lichtpuntje in hun vrijwel hopeloze situatie, aldus Sjawa. China blijft op Vietnam schieten Hevige emoties tijdens begrafenis van doodgeschoten zwarte Een diep bedroefde vrouw wordt getroost en onder zorg zame begeleiding weggeleid van de begraafplaats van Saul Mkize, nadat de emoties haar. teveel werden. Saul Mkize werd vorige week door de Zuidafrikaanse politie doodge schoten tijdens een bijeen komst van zwarten in Driefon tein. TEL AVIV/AMSTERDAM De Israëlische regering viert van daag het 35-jarig bestaan van de staat met de ingebruikneming van een nieuwe nederzetting op de bezette westelijke Jordaan- oever. De regering-Begin negeert daarmee niet alleen binnen lands protesten, maar ook aandrang vanuit het buitenland om te stoppen met de kolonisering van de in 1967 bezette gebieden. De nieuwe nederzetting, die tot dusverre een militaire post was en vandaag een burgerlijke bestemming krijgt, heet Opper-Na- bloes en zal aanvankelijk door 15 gezinnen wordne bewoond. Premier Begin zei gisteravond dat „de nederzettingen geen be lemmering voor de vrede vormen". „Zij zijn een voorwaarde voor veiligheid en veiligheid is een voorwaarde voor vrede", al dus Begin. Ondermeer de Israëlische Arbeiderspartij heeft ge protesteerd tegen de vestiging van de nieuwe nederzetting bij Nabloes. De Vrede Nu-beweging hebben duizenden Israëliërs opgeroepen vandaag ter plekke te protesteren tijdens de plechti ge overdracht van de militaire post aan burgers. Met de viering van Israëls 35e onafhankelijkheidsdag hebben ongeveer duizend personen gisteravond in Amsterdam de op richting van de Joodse staat in 1948 herdacht. Op een bijeen komst, die in het RAI-congrescentrum was georganiseerd door een aantal joodse groeperingen, werd onder meer gesproken door de Israëlische ambassadeur in ons land, J. Nechustan. De Israëlische premier Begin hield gisteren een rede op de Militaire Begraafplaats op de Berg Herzl ter gelegen heid van onafhankelijkheidsdag. Bisschop San Salvador vraagt berechting van moordenaars SAN SALVADOR Aartsbisschop Arturo Ri vera y Damas van San Salvador heeft er op aan gedrongen dat degenen die tijdens de Salvado- riaanse burgeroorlog dui zenden burgers hebben vermoord, voor de rechter worden gesleept. Hij verklaarde dat het geweld in het Middenamerikaanse land in de afgelopen week 114 slachtoffers heeft geëist, en dat in de afgelopen vier jaar 30.000 mensen het leven hebben ver loren in de burgeroorlog. „Merkwaardig is dat in de ge vallen waarbij Noordameri- kaanse burgers het slachtoffer waren, personen zijn aange houden die behoorden tot de veiligheidstroepen. Maar de dood van duizenden Salvado- ranen heeft zelden tot een ge rechtelijke procedure geleid. Waar zijn de mensen die deze moorden hebben gepleegd?" aldus de bisschop in een felle preek, waarin hij opriep tot -onderhandelingen om te voor komen dat er nog meer doden vallen. VOLGENS SYRISCHE MEDIA: Op de arm van van ster William, de van prinses en prins de vliegtuigtrap bij aankomst Auckland in Zeeland. Het kroonprinselijke paar kwam ren na een van een aantal ken aan in Nieuw-Zeelanó|tou aan. DAMASCUS De Ame rikaanse president Reagan heeft het Syrische staats hoofd Assad een bood schap gestuurd, waarin hij oproept tot „een verbre ding van de onderhande lingen op basis van VN- resolutie 242". Dit is giste ren in Syrische kranten bekendgemaakt. De boodschap is verstuurd ter gelegenheid van het feit dat het 37 jaar is geleden dat Syrië onafhankelijk werd. In 1946 vertrokken de laatste Franse troepen uit Syrië. In ziin bood schap, verspreid door net offi ciële Syrische persbureau SANA, zei Reagan dat hij „zal blijven werken aan uitbrei ding van de onderhandelingen op basis van resolutie 242. Wij vinden dat deze resolutie, waarin wordt opgeroepen tot teruggave van grondgebied in ruil voor vrede, heeft op de westelijke daanoever, de Gazastrook de Golanhoogte". In VN-resolutie 242 alle landen in het Oosten opgeroepen tot het stellen van veilige en grenzen en wordt er bij aangedrongen zich terug trekken uit de gebieden die dens de Juni-Oorlog van werden bezet. De Syrische gering heeft het stel, dat president Re september vorig jaar de, verworpen omdat de Syrische Golanhoogte met name werd genoemd. Syrië heeft zaterdag gemaakt dat zijn leger geslaagde" oefeningen heeli foer gehouden, terwijl het ringsdagblad Tishrin meldde dat Syrië niet uit Libanon zal ken voordat alle ,r militairen dat land verlaten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6