Rembrandt uitbuiten zonder lat het kitscherig wordt" Zegge &sdirijve. £eidóa<2owuvnt Ivocaat trekt ch terug na nklaeht Man 79 r~1 ^£cidóe<3ou?o/nt Restauratie Samuel de Zeehofje voltooid V-ADJUNCT-DIRECTEUR C. HUGENS: MAANDAG 18 APRIL 1983 PAGINA 3 N De Leidse advocaat mr. V.C. Groenendijk heeft zich ^trokken uit een echtscheidingszaak, nadat de vereniging een tuchtrechtelijke vervolging tegen de advocaat had ld bij de Deken van de Orde van Advocaten, mr. F.N. volging was ingesteld op initiatief van de heer R.M. Mar- heer Groenendijk, advocaat van de vrouw, zou volgens 1 (een Leidse vereniging v,an gescheiden mannen) en de larhé hebben meegewerkt aan het saboteren van de om- - f egeling. Hij zou een uitspraak van de rechter over een gsrégeling naast zich neer hebben gelegd. Hierdoor werd heer Marhé onmogelijk gemaakt zijn twee dochtertjes te en. Elke poging daartoe werd volgens de heer Marhé uit- als blijk van kwade trouw. De heer Marhé voert nu al 4 o [eruime tijd in samenwerking met Man 79 een strijd om te en dat de omgangsregeling wordt nageleefd. Op initiatief advocaat van de vrouw zouden zich nu, volgens Marhé, instanties bezig houden met zijn ex-vrouw en de kinde- aardoor de zaak alleen maar is geëscaleerd. Om aan deze een einde te maken heeft hij tegen de Fiom en een lera- *)e school van één van zijn dochtertjes een kort geding pannen. n 1 's Marhé is het contact tussen hem en zijn vrouw en de jgg en ook na de scheiding altijd goed geweest. Dat die toe- "véranderde, is volgens Marhé te wijten aan de bemoeienis ^advocaat. •C. Groenendijk is het niet eens met de stelling van de larhé en stelde desgevraagd de uitspraak van de Deken ka rOrde van Advocaten met gerust hart af te wachten. Ver- edai Bs de heer Groenendijk niet bereid commentaar te geven. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen _als nieuwe abonnee I i de Leidse Courant Naam Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal - Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam- I AdresI Postcode/Plaats_ Telefoon I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, ^2500 VG Den Haag kpartij uurthuis ;N Een 19-ja- eidenaar is vrij- ind om half elf d geraakt, door iessteek in een Hij werd gesto- jor een 20-jarige laar, die ruzie £t een ander. De rekker achter- de man met lij ruzie had, 'e 19-jarige jon- rsperde hem de ij is opgenomen t Academisch huis. De 20-jari- ;eman is aange- Ongeregeldheden bij kaartverkoop voor David Bowie LEIDEN Ongeregeldheden ontsier den zaterdagmorgen de kaartverkoop voor twee concerten die de popster Da vid Bowie geeft in het Feyenoord-sta- dion in Rotterdam op 25 en 26 juni. Bij de voorverkoop in het VVV.-kantoor aan het Stationsplein hadden zich 's morgens enkele honderden jongeren verzameld. Om half negen moest de politie al regelend optreden. Rond tien uur kreeg een ongeduldige koper enke le klappen van een ordebewaker. Later op de dag deed het 26-jarige slachtoffer aangifte van mishandeling bij de poli tie. Bij de slagenwisseling had hij een gebroken neus en een blauw oog opge ld rom fietser zwaar gewond LEIDEN Een 17-ja- rige bromfietser uit Valkenburg is gister avond zwaar gewond geraakt op de Vijf Meilaan bij de brug over de Trekvliet. Door onbekende oor zaak viel de bromfiet ser en kwam tot stil stand tegen een boom. Met een beenbreuk, een zware hersen schudding of schedel- basisfractuur en een bekkenfractuur werd hij opgenomen in het Academisch Zieken huis. 1800 kinderen doen verkeersexamen LEIDEN Ongeveer 1800 leerlingen van de vijfde klas van alle Leidse basis scholen doen deze week verkeersexa men. Het verkeersexamen wordt al vele jaren gehouden. Het praktijk ge deelte, waarbij de kinderen op de fiets de buurt door moeten, bestaat pas vier jaar. Het traject dat de kinderen moe ten afleggen is ongeveer twee kilome ter. De kinderen dragen op de rug een groot nummer, waardoor ze makkelij ker te herkennen zijn. De kinderen in Leiden-Noord bijten het spits vandaag af. Gestart wordt op de Bernardkade. Morgen zijn de kinde ren uit de Mors aan de beurt. Zij star ten op de Morslaan. Vrijdag 22 april wordt het examen in de Merenwijk ge houden en wordt er gestart op het Val kenpad. Maandag 25 april is het de Professorenwijk. Gestart wordt in de Du Rieuxstraat. Dinsdag 26 april is Zuid-West aan de beurt en wordt er ge start aan de César Francklaan. Het theoretische gedeelte van het verkeers examen wordt gehouden op donderdag 21 april. Het examen wordt afgenomen en is ge organiseerd door Laura Charité van het stafbureau verkeerszaken. Verder werken mee een agent, medewerkers van Veilig Verkeer Nederland en een aantal vrijwilligers. Automobilisten en andere verkeersdeelnemers wordt ver zocht op de examendagen extra reke ning te houden met de vele fietsende kinderen in een bepaalde wijk. Jan Doove overleden LEIDEN Leidenaar Jan Doove is op 47-ja- rige leeftijd na een korte ziekte overle den. De heer Doove bekleedde in Leiden diverse functies. Hij is enkele jaren onbezol digd ambtenaar van de burgerlijke stand geweest, heeft gerui me tijd de voorzitters hamer van de Vereni ging Pieters- en Aca- demiewijk gehanteerd en publiceerde artike len over de Leidse muziekgeschiedenis. Huiswerkbegeleiding In de Buurtwinkel van het Volkshuis aan de Haarlem merstraat 73b wordt morgen een thema-middag over huiswerkbegeleiding gehouden. Men is van plan in het komende seizoen (in september) met huiswerkklassen te starten. Ouders, die daar meer over willen weten, kunnen van half twee tot drie uur in de Buurtwinkel terecht Sweet Papa De Sweet Papa Jazz Band treedt woensdag op in jazz-café The Duke aan de Beestenmarkt. Hoewel Sweet Papa nog slechts een jaar bestaat, ontving deze na concerten op jazz- concoursen en voor de radio vele positieve reacties. Het concert begint om tien uur. Tekenfilms In de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt woensdagmiddag weer een serie teken films voor de jeugd gedraaid. Op het programma staan films van Supermuis, Popeye en andere striphelden. Tevens wordt een komische film van Spanky ver toond. De voorstelling begint om half drie. Kaarten (a drie gulden per stuk) zijn verkrijgbaar bij K&O, tele foon 141141. Chemische middelen Deze week wordt in Nederland actie gevoerd tegen het ge bruik van chemische bestrijdingsmiddelen in openbaar groen. Ook de kerngroep Leiden van de vereniging Mi lieudefensie doet hieraan mee. Men heeft onder meer een informatie-tafel ingericht in de Centrale bibliotheek. De si tuatie in Leiden is overigens relatief gunstig, meent de kerngroep Leiden, alleen in rozenperken worden chemi sche bestrijdingsmiddelen gebruikt. Maar in die situatie kan volgens de kerngroep verandering komen. De Directie Groen van de gemeente heeft laten weten dat het, uit oog punt van bezuinigingen, weer naar de gifspuit moet grij pen. Maar daar moet de gemeenteraad wel toestemming voor geven, meent de kerngroep. Jazzgymnastiek Onder auspiciën van de christelijke gymnastiekvereni ging Jahn worden er op donderdagavond (van half acht tot half negen) jazzgymnastieklessen gegeven in de aula van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruin- laan. De eerste les is donderdag 21 april. De kosten be dragen 29 gulden per kwartaal, de eerste twee lessen zijn gratis. Inlichtingen bij W. de Vries (763613). Geveltuin De afdeling voorlichting van de gemeente heeft in samen werking met de directie Groen een folder uitgebracht over geveltuintjes. In het boekje staan de voorwaarden waaraan zo'n tuintje moet voldoen en tal van nuttige tips hoe zo'n geveltuintje aan te leggen en te beplanten. Het boekwerkje is verkrijgbaar bij de afdeling voorlichting van de gemeen te in het stadhuis. De restauratie van het Samuel de Zeehofje aan de Doeza- straat werd onlangs voltooid. De 15 huisjes in het hofje zijn in 'oude luister' hersteld. Met de restauratie werd in de zomer van '81 begonnen. Om de voltooiing van de restauratie te voeren, vond afgelopen zaterdag, in aanwezigheid van de wethouders C. Waal en P. Schoute, een bescheiden feestje plaats. Namens de regenten van het hofje overhandigde de heer Boele de wethouders een stenen herdenkingsbord als dank voor hup bijdrage aan de restauratie. scholen winnen Leids zaalhandbal- toernooi en Warmondse LEIDEN De meisjes van de 'School met de Bij bel' uit Warmond en de jongens van 'De Leerhoe- ve', eveneens- uit War mond, zijn met de eer gaan strijken in het Leidse zaalhandbaltoernooi voor de vijfde klassen van de lagere school. De twee Warmondse scholen wer den kampioen van de in het totaal 54 teams die aan het door de Leidse school- Een beeld van de wedstrijd sportcommissie georgani seerde toernooi deelna men. De tweede en de derde plaats bij de meisjes werden behaald door de Lucas van Leyden- school en de Prinses Irene- school, beide uit Leiden. De tussen de Jülianaschool en d jongens van de Prinses Irene- school wonnen een tweede prijs. De derde prijs ging hier naar de Koningin Juliana- school (op de foto in actie). Za terdag werd in de Vijf Meihal de tweede ronde van het toer nooi afgehandeld. Een maand eerder vochten de acht- en ne genjarigen hun strijd uit. In e Kardinaal 'Alfrinkschool. het totaal namen 81 teams aan het toernooi deel. Het zaalhandbaltoernooi is één van de vele activiteiten die de schoolsportcommissie jaarlijks organiseert. Deelname was tot op heden voorbehouden aan Leidse scholen en een enkele school uit Warmond en Zoe te rwoude. heer R. Dekker, die op 14 april afscheid neemt als directeur van het VVV. De heer Hugens noemt de routebeschrijving „het testament van de heer Dekker". Bij het VVV zijn overigens al drie van dergelij ke wandelroutes te krijgen. Ziekenboeg De Ziekenboeg, onderdeel van het Marinecomplex, wordt ge sloopt. De werkgroep heeft ge adviseerd op die plek, die te genover de geboorteplaats van Rembrandt ligt, een „Schil dersplaats" te maken. Hugens: „Dat moet een soort eigentijds monument worden waarmee alle Leidse schilders worden geëerd. Je moet niet vergeten, dat Rembrandt niet de enige bekende Leidse schilder is. Leiden heeft ook nu bekende schilders binnen haar poor ten." Bekende namen zijn: Lu cas van Leyden (1489/94-1533), Jan van Goyen (1596-1656) en Jan Steen (1626-1679). Het borstbeeld van Rem brandt, in 1906 gemaakt door Toon Dupuis, staat op het Noordeindeplein. Een ver keerde plaats, vindt de heer Hugens: „Vroeger was het een mooie plek, maar nu, met het vele verkeer, staat het beeld te verkommeren. Je kunt het be ter een plaatsje in de binnen stad geven." De heer Hugens heeft nog meer plannen om Leiden als Rembrandtstad aan de man te brengen. „Ik denk bijvoor beeld aan een Rembrandt-ar rangement. De toeristen ko men dan een weekje naar Lei den en krijgen een soort oplei ding op schiidersgebied. Ik zie het al helemaal voor me, al die mensen, die langs de grachten zitten te schilderen. Misschien kunnen we een Rembrandt- tentoonstelling organiseren," filosofeert Hugens verder: „Hoewel, dat is wel kostbaar." De heer Hugens zit vol ideëen: „We kunnen beeldjes van Rembrandt verkopen, of stropdassen met zijn beeltenis. De mensen nemen graag wat tastbaars mee." Vertier Tot slot zegt Hugens: „Een stad moet leven, dan trek je mensen. We kunnen de toeris ten genoeg cultuur bieden. Maar misschien zijn we toch wat te ernstig bezig in Leiden. Dat geldt ook een beetje voor dit Rembrandt-project. We hebben meer attracties in de recreatieve sfeer nodig, want de mensen zoeken ook ver tier." KEES VAN HERPEN orstbeeld van Rembrandt op het Noordeindeplein een beter plekje krijgen. „Palamedes voor Agamemnon". Het enige schilderij van Rembrandt dat Leiden rijk is. Het hangt in Stedelijk museum De Lakenhal. in de Muskadelsteeg. Rem brandt had er een atelier en werkte daar tot 1631. Aange nomen wordt, dat hij in Lei den 42 schilderijen vervaar digde. Daarna ging hij voor goed in Amsterdam wonen. De maker van „De Nachtwacht" overleed in 1669. Het huis in de Muskadelsteeg bestaat nog. Dus ook zijn oude atelier is er nog. Hugens: „Daar zijn de historici het nog niet over eens. In Boston hangt een schilderij van Rem brandt van zijn Leidse atelier. Er is echter één probleem. De planken van de vloer in het huis in de Muskadelsteeg lo pen precies de andere kant op als de planken, die Rembrandt heeft geschilderd. Verder klopt het plaatje helemaal," al dus Hugens die zegt: „Het zou natuurlijk schitterend zijn wanneer we dat atelier in ere zouden kunnen herstellen. Dan is er in Leiden echt iets tastbaars van Rembrandt. Maar dat kost erg veel geld, je moet het pand kopen, het op knappen en inrichten. Maar, het plan leeft wel en we geven het ook niet op", meldt de man van het VVV. In stedelijk mu seum De Lakenhal hangt wel iets tastbaars van Rembrandt. Het is het schilderij „Palame des voor Agamemnon". Voorts heeft het museum een aantal etsen van de beroemde mees ter in zijn collectie. Maar die zijn slechts op aanvraag te be zichtigen. Werkgroep Een aantal jaren geleden werd een werkgroep in het leven geroepen, die de fraaie naam „commissie tot uitwerking van voorstellen ter markering van de geboorteplaats van Rem brandt" meekreeg. Deze werk groep kwam tegen het einde van 1980 met een aantal voor stellen. Zo moest er een Rem- brandt-wandelroute door Lei den worden uitgezet en moest de nieuwe brug over het Gal gewater de naam van de schil der krijgen. De gevelsteen, die jarenlang in de muur van het „huisje" in de Weddesteeg zat, moet in de ge vel van het nieuwbouwhuis, dat het dichtste in de buurt van de geboorteplaats van Rembrandt staat, wprden ge metseld en er moet een plein tje worden aangelegd, dat de naam „Schildersplaats" krijgt. Ook zou het beeld van Rem brandt, dat nu op het Noord eindeplein staat, een ander plekje moeten krijgen. De wandelroute is bijna „rond". Vanaf half juni is er bij het VVV een routebeschrij ving verkrijgbaar. Dan is de Rembrandtbrug, die is opgeno men in de wandeltocht, over het Galgewater klaar. Aan de hand van deze folder en gele pijlen, die zijn aangebracht in het trottoir, kan men een wan deltocht maken langs plaatsen waar Rembrandt heeft ge woond en gewerkt. De route nooit over eens geworden. De een wees nummer 11 als ge boortehuis aan, de ander num mer 9. Dit probleem zal echter nooit worden opgelost. In 1927 namelijk kocht de Nederland- sche Rotogravure Maatschap- ?ij de panden Weddesteeg 3, 5, 9 en 11. Deze drukkerij sloopte de huisjes en zette er een fabriekspand neer. Kort om, het geboortehuis van Rembrandt van Rijn bestaat niet meer. Gevel De Rotogravure Maatschappij bestond in 1963 vijftig jaar en wilde daarom iets doen voor de nagedachtenis van Rem brandt. Tegen het fabriek spand aan werd een gevel van een oud huisje gemetseld. Het was de bedoeling, dat het niet alleen bij die gevel zou blijven. Men wilde er een compléét oud huisje achter bouwen, de meubels werden er zelfs al voor aangeschaft. Van het vol tooien van het huisje is echter nooit wat gekomen. De fabriek en ook de historische gevel vielen ten prooi aan de slo pershamer en maakten plaats voor nieuwbouwwoningen. Terug naar Rembrandt. Die bezocht in Leiden de Latijnse school (van 1614 tot 1620) om vervolgens bij de schilder Ja cob van Swanenburgh in de leer te gaan. In 1624 vertrok Rembrandt tijdelijk'naar Am sterdam om les te nemen bii Pieter Lastman. Een jaar later keerde hij terug naar Leiden en trok bij .zijn zus Trijntje in. Die woonde met haar man, de kleermaker Jan van Lingen, heet „In de voetsporen van Rembrandt" De wandelaar maakt onder meer kenntè met de Weddes teeg, de Latijnse School, het huis in de Muskadelsteeg en museum De Lakenhal. Ook wordt hij langs diverse andere Leidse bezienswaardigheden, die niets met Rembrandt te maken hebben, gevoerd. De folder is geschreven door de Het „nepgeveltje" In de Weddesteeg. tkerEN De stad Lei. leeft een van haar beroemde zonen, un randt van Rijn, eeu- /en ng als een stiefkind ïn a^eld. F*35 in 1906 vermaarde schil- het eerst in Lei- ld 3°et een tentoonstel een gevelsteen en herdacht, omdat het toen driehonderd jaar was, dat Rem- in een huisje in de werd gebo- herdenking het weer lange tijd Rembrandt van is het, afgezien Kembrandttentoon- 1956, tot nu toe stil In die situatie komt tilx»Kort echter verande- zei Er wordt momenteel I, dagewerkt aan een plan, ^.-JFvoor moet zorgen dat meer bekendheid de stad, waar Rem- is geboren. C. Hugens, VVV Leiden: „Leiden Rembrandt verwaar- Rembrandt hier is moeten we veel meer We moeten er alleen dat het niet te Gerritsz en Neeltje van Zuyt- verd op 15 juli 1606 Zijn wieg stond in in de Weddesteeg. is is niet bekend. De storici zijn het daar

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3