TAFEL J „Het is tijd voor een officieel getuigenverhoor Prof. V. d. Beek: In gemeente vallen geld en geestelijke zaken niet te scheiden kerk wereld fieidócSoiwcM; Geestelijke verzorging voor soldaten belangrijk Niet meelopen met élke vredesdemonstratie Nijpels holt verder WaT wél kan is het maken van een uitzondering vot echte minima, dat zijn diegenen die alleen of met hun j rant van uitsluitend één minimum-uitkering moeten leven. inS der die echte minima vallen ook de aow'ers, die geen al£lel< inkomen hebben, zoals bijvoorbeeld een aanvullend p de oen. Het zou onrechtvaardig zijn aow'ers met een (soms oor aanvullend pensioen méér te ontzien dan bijvoorbeeld a re uitkeringstrekkers, die net boven het minimum zitte Forse misleiding BEWONERS GIFWIJK TONEN OPNIEUW ONGELIJK OVERHEID AAN Af en toe regei ACHTERGROND Ceidóc Qowvamt •MAANDAG 18 ADRIL 1983 PAG] DE De dienstplichtige soldaten vinden de geestelijke verzor ging in de krijgsmacht wel degelijk belangrijk. Daarom mag Defensie qr het mes niet inzetten. Dat concluderen de soldatenvakbonden WDM en AVNM uit de uitslag van een enquête over de geestelijke verzorging die ze gehouden hebben onder 766 militairen. Volgens WDM en AVNM wil de ministèr van defensie de bezuinigingen „verkopen" met het argument, dat de sol daten de geestelijke verzor ging op de kazerne niet meer zo hard nodig hebben. Maar de enquête wijst anders uit, menen de soldatenbonden. Tweederde (65 procent) vindt die geestelijke verzorging van groot belang en maar vier procent vindt het niet belang rijk. Voorts verklaarde 43 procent het makkelijkst met de aal moezenier, de dominee of de humanistische raadsman te kunnen praten als er proble men zouden zijn. Vrienden en familie scoorden maar bij der tig procent en slechts tien procent zou het eerst aanklop pen bij de Militaire Sociale Dienst, zo blijkt uit de enquê te, waarvan de resultaten deze week aan staatssecretaris Hoekzema van defensie wor den aangeboden. Het is onjuist een schei ding te maken tussen geld en geestelijke zaken. Het evangelie heeft met heel het menselijke leven te maken, waarvan finan ciële en economische fac toren een onderdeel zijn. Het is onjuist wanheér gemeenteleden zich fi nancieel aan de gemeente onttrekken. Men wil dan de al dan niet vermeende feilen van de gemeente niet meedragen. Prof. dr. A. v. d. Beek, her vormd kerkelijk hoogleraar te Leiden, betoogde dit tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van Kerkvoogdij en in de Nederlandse her vormde kerk zaterdag in Utrecht. In zijn rede over het thema „Pastoraat en geldwer ving" zei prof. Van de Beek, dat geldwerving een aspect is van het pastoraat. Het is één van de taken van ouderlingen en predikanten. Kerkgeld is geld van de gemeente, aldus prof. Van de Beek. Hij vond het dan ook onjuist scheiding te maken tussen kerkvoogden en de gemeenteleden. De kerkvoogdij is slechts een uit voerend orgaan. Vraagtekens zette prof. Van de Beek bij de scheiding tus sen diakonale en kerkvoogde- lijke gelden. „De gemeente is het lichaam van Christus, sa menkomend rond de Avond maalstafel. Kerkgeld is dus in wezen Avondmaalsgeld", zei hij. Naar de mening van prof. Van de Beek zou op grond van al deze overwegingen de eindverantwoordelijkheid voor financiële zaken bij de kerkeraad moeten liggen. Alle kerkeraadsleden zijn dan niet alleen verantwoordelijk, maar zouden zich ook meer verantwoordelijk gaan voe len. Voor wat betreft de lan delijke organen van de kerk merkte prof. Van de Beek op, dat elke gemeente deel uit maakt van de gemeenschap der kerk en daarom haar las ten en feilen heeft mee te dragen. „Het spreken van de landelijke kerk is het spreken van de gemeenschap van alle gemeenten en moet daarom rekenen met wat er leeft en wat de draagkracht van de gemeenten is. Het is echter een spreken voor het aange zicht van God, waardoor het spreken ook de kerk diep in eigen vlees kan snijden", al dus prof. Van de Beek. Voorzitter dr. W. J. Diepe- veen zei in zijn jaarrede te verwachten, dat in financieel opzicht in de naaste toekomst met een blijvende malaise re kening moet worden gehou den. Veel aandacht zal moe ten worden geschonken aan het opvoeren van de activitei ten voor de geldwerving. Ge lukkig biedt de actie Kerkba lans nog veel mogelijkheden, maar hoe groot de spankracht van deze actie in de naaste toekomst zal zijn valt moeilijk te voorspellen. ITALIAANSE BISSCHOPPEN: Wij katholieken moeten ons inzetten voor de vre de, maar ons daarbij niet voor de kar van een an der laten spannen. Dit is, naar onze correspondent in Rome meldt, de kern van de boodschap over vrede en bewapening, die de Italiaanse bisschoppen zaterdag aan het einde van hun 21e landelijke bijeenkomst hebben uit gegeven. Of een vred.es- betoging goed is of slecht en of zij als katholieken mee kunnen lopen of niet, moeten ze zelf uit maken. De bisschoppen zeggen in hun boodschap letterlijk: „Wij wil len niet dat ons land de drei gingen van de bewapening en van fysiek en moreel geweld ondergaat; evenmin willen wij, dat ons land zich laat mis leiden door gemakkelijke en vergankelijke vredesvoorstel len die in werkelijkheid voor nemens verbergen om van de situatie te profiteren of om de overhand te verkrijgen." De Italiaanse katholieken zul len er dus goed aan doen voortaan niet zo maar aan elke vredesmanifestatie deel te nemen. Voor hen is het van belang te weten wie de mani festatie organiseert en wie er aan deelnemen. Gaat het hier om die politieke groeperingen en „pacifisten" die zich niet zozeer richten tegen de bewa pening zelf als wel tegen be paalde grootmachten en hun verdedigingsallianties, dan kunnen de katholieken vol gens hun bisschoppen beter verstek laten gaan. De boodschap kan een waar schuwing inhouden voor die katholieke vredesbewegingen die de laatste tijd heftig heb ben gedemonstreerd tegen Comiso, waar Italië zijn nieu we kruisraketten installeert. Deze demonstraties gingen uit van links-radicale bewegin gen, die slechts de toekomsti ge kruisraketten van de NAVO als een bedreiging voelen en niet de al lang ge plaatste SS-20 raketten van de Sovjet-Unie. Basisbeweging nauw samen met „Solidaridad" De „Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Ne derland" gaat een nauwe relatie aan met „Solidaridad", de In terkerkelijke Actie voor Latijns Amerika. Vertegenwoordigers van de basisbeweging zullen onder meer zitting nemen in het bestuur en de projectencommissie van Solidaridad. Dit werd besloten tijdens de beraadsvergadering van de beweging, zater dag in Utrecht. Bij het behandelen van een beleidsplan over de positie van de vrouw in de basisbeweging werd besloten, dat de plaatselijke groepen meer aandacht aan de positie van de vrouw en de fe ministische theologie zullen besteden en dat het bestuur met een nieuw beleidsplan komt, waarin nadere voorstellen voor bezinning op de rol van de vrouw in de basisbeweging zullen worden gedaan. Voorts werd de vrouwenbeweging tot vierde prioriteit van de basisbeweging verheven naast de vredesstrijd, de positie van de buitenlandse arbeiders en de solidariteit met de bevolking van Latijns-Amerika. Nog ni.et zo lang geleden, tijdens het jaarlijkse weekend in november 1982, bleken er binnen de ba sisbeweging ernstige meningsverschillen te bestaan over de fe ministische theologie. Feministes constateerden toen een „he melsbreed verschil" tussen wat werd genoemd het „vrouw vriendelijk gedrag" van de mannen in de basisbeweging en de solidariteit met het feminisme. De beraadsvergadering heeft verder uitvoerig aandacht be steed aan het Europese basiscongres over „bevrijdend geloven in Europa", dat van 12 tot en met 15 mei in Nederland wordt gehouden. KORTE METTEN Uit de cijfers van de jongste volkstelling in het bijna vijf tien miljoen inwoners tellen de Australië blijkt, dat de rooms-katholieken met twee procent zijn gegroeid tot 27 procent of rond vier miljoen mensen. De anglicanen gin gen met bijna twee procent achteruit en staan nu op bij na dertig procent. Ruim elf miljoen mensen gaven op tot een kerk te behoren. Dat is 77,8 procent van de totale be volking. De cijfers tonen zelfs aan, dat het kerkbezoek in de afgelopen vijf jaar is ge stegen met zes procent. Volgens het Franse dagblad „Le Monde" zijn in China twee jezuïeten, Vincent Chu en Joseph Chen vorige maand veroordeeld tot res pectievelijk vijftien en elf jaar gevangenisstraf. Zij wer den beschuldigd van contac ten met buitenlanders, het in gevaar brengen van de sou- vereiniteit en de veiligheid en opruiing van de bevol king. De paters hadden tij dens de Culturele Revolutie reeds gevangen gezeten, maar werden in 1979 weer vrijgelaten. Sindsdien werk ten ze nauw samen met de patriottische katholieke kerk van China, die geen banden met het Vaticaan onder houdt. Eind 1981 werden ze in Sjanghai weer gearres teerd. Vorige week werd de Franse geestelijke Raymond Ratillon na 28 jaar werk kamp in China vrijgelaten. Hij had indertijd geweigerd een tegen de bisschop van Sjanghai gerichte brief te on dertekenen. Zijn vrijlating is door waarnemers in verband gebracht met het komende bezoek van president Mitter rand. De paus heeft vrijdag in een lange toespraak tot een deel van de Amerikaanse bis schoppen met geen woord ge sproken over het bewape ningsvraagstuk. In mei zul len de Amerikaanse bis schoppen een herderlijk schrijven over vrede en ont wapening publiceren. Begin dit jaar riep het Vaticaan de bisschoppen uit alle NAVO- -landen bijeen om over het ontwerp van het Amerikaan se herderlijk schrijven te overleggen. De paus ontving de 23 bisschoppen uit het pas torale district New York, die hun vijfjaarlijkse ad limina- -bezoek afleggen. kpa :n - eider ind d ge lesste Hij oor e< MlDDEN vorige week hebben wij onze zorg uitgespri dat het onbesuisd optreden van VVD-fractievoorzitter pels een bedreiging voor de huidige coalitie kan gaan men. Op het VVD-congres is zaterdag ook een enkele sche kanttekening geplaats bij zijn ongeremde behoefted' te verzekeren van de kiezersgunst, zonder dat hij zicljj kommert om de gevolgen voor het kabinetsbeleid. Nijp zich inmiddels niet evenwichtiger gaan opstellen. Nadat premier Lubbers en vice-premier Van Aardjf erin geslaagd waren de vooral door Nijpels gerezen peril rond de voorjaarsnota weer recht te breien, meende N direct een nieuw probleem te moeten opwerpen. Hij terug naar zijn oude verkiezingsbelofte dat aow'ers vai korting op de uitkeringen zullen worden uitgezonderd vormen de aow'ers ongeveer een derde van het totaal v; uitkeringstrekkers, waar het kabinet twee procent oj gaan korten. Indien de aow'ers daarbij niet meedoen, moet de rest van de uitkeringstrekkers niet twee, maar licht meer dan drie procent inleveren. Want Nijpels wèl dat het totale ombuigingsbedrag moet worden gehj TOEN de VVD vorig jaar beloofde dat aan de aow-uitk niet zou worden getornd, was er nog geen sprake var reële achteruitgang van lonen en uitkeringen. De econ is sindsdien zo zeer verslechterd, dat een korting naar de ning van het kabinet nu wel noodzakelijk is geworder situatie is er niet meer naar dat men, zo globaal als N wil, onderscheid kan maken tussen de diverse uitker g trekkers. ÏN leef HET kabinet richt zijn beleid op het ontzien van de minima. Nijpels zou daar tevreden mee móeten zijn. Dais nu weer problemen opwerpt is een nieuwe aanwijzing er hij slechts weinig talenten voor het politieke leiderschaj It net een jors evas Na het >nd VVD-FRACTIEVOORZITTER Nijpels heeft zijn coi afgelopen zaterdag fors misleid, toen hij daar enige kr!enli. kreeg op zijn vele, snelle reacties op allerlei zaken die zit e" de politiek voordoen. Nijpels greep die kritiek aan om ui^n te zetten dat hij geen schuld zou hebben aan de perikjko: rond de voorjaarsnota van de afgelopen week. Hij zei Er terughoudend te zijn opgetreden en vertelde glashard, da ;ewe zelf pas vorige week zondag is gaan reageren op de med voor lingen van premier Lubbers. De werkelijkheid is anders, pels heeft al vrijdag een week geleden zelf als eerste po ke leiden op het -akkoord over de voorjaarsnota gereagf t Hij deed dat voor de VAR A-televisie nog geen kwartier R dat premier Lubbers de hoofdlijnen van het akkoord belpat had gemaakt. Hij ontving diezelfde avond een aantal jou0, listen om hun zijn interpretatie te geven. De overhaaste i^n tie van Nijpels vormde de echte oorzaak van de problei Nijpels verzweeg dat voor zijn congres, dat hij dus be j heeft misleid. Tartaar, wortels met prei en aardappelen yoghurtvla Als u met zijn beiden bent, dan heeft u nodig: 150 g tattaar of 2 tartaartjes, 35 g margarine, zout, pe per, 2 lepels tomatenket chup; 250 g winterwortel, zout, 10 g margarine, 400 g prei, selderij; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker, 2,5 dl yoghurt, 2 lepels citroensap, circa 1 lepel rode jam Tartaar die per gewicht wordt verkocht, is soms iets voordeli ger dart die al voorgevormd is. Bak de tartaartjes in warme margarine in ongeveer vier minuten, bruin. Van binnen zijn ze dan nog niet gaar en dat moet ook, omdat ze anders droog worden. Strooi er tijdens het bakken een mengseltje van zout en peper over en gar neer ieder tartaartje met een lepel ketchup. Maak de jus met\weinig water af. Maak de wortels schoon door ze stevig af te borstelen of dun te schrappen, was ze, snijd ze in schijven en kook ze in circa 15 minuten gaar in weinig wa ter met zout. Snijd de prei als de jwortéls net opstaan in de lengte een keer door en dan in stukjes van een centimeter breedte. Was ze een keer, laat ze éven uitlekken en zet ze om met gesmolten margarine in een braadpan. Smoor (dat is met dekselde prei in onge veer 8 minuten „beet"gaar. Schep de gare wortels 'met fijngeknipte selderij door de prei. Meng de custard in de pan met de suiker en de melk, breng dit mengsel al roerend aan de kook en koel dan de vla af. Roer de yoghurt en het ci troensap door de vla en gar neer haar met jam. Gebruik iets meer jam als u van zoet houdt. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen' 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen; 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Drs. Kon Jenner: „Ik sluit nieuwe acties niet uit, omdat de spanning af en toe nog te snij den is". (Vervolg voorpagina) DORDRECHT Als de gif affaire in de Dordtse wijk Merwedepolder iets heeft ge leerd, dan is het wel dat ver ontruste burgers zich van daag de dag niet mèer de wet laten voorschrijven. Zelden zullen bewoners zo actief en doelmatig hebben gehandeld en zelden ook is het begrip burgerlijke ongehoorzaam heid zo praktisch vertaald. Vanaf de eerste schrik, zo'n anderhalf jaar geleden al weer, tot vandaag de dag be wijzen de gedupeerden, dat niet de overheid, maar zij ge lijk hebben. De opgravingen van vorige week in een wijk- deel dat door de overheid als „schoon" was betiteld, maar waar door de bewoners zelf wel degelijk gif werd gevon den, heeft zelfs het sane ringsplan voor de wijk op losse schroeven gezet. En het vervolg van die „eigenzinni ge" acties, waardoor gisteren ook nog eens gif werd ont dekt op een stuk land buiten de bij de wijk gelegen dijk, zorgt voor nog meer onrust. Kalme mensen, die er nooit ook maar aan dachten iets „verkeerds" te doen, dreigen nu zelfs op de barricaden te klimmen. Voordat in 1970 de eerste Saai voor bebouwing van de lerwedepolder werd gesla gen, moest het voormalige poldergebied eerst worden opgehoogd. „Op zich is dat geen gek idee als je er huizen wilt neerzetten", zegt drs. Kon Jenner, voorzitter van de beleidsadviesgroep van de bewonersvereniging. „Maar dan moet je jé natuurlijk wel realiseren dat er mensen op moeten wonen. Dat is denk ik niet gebeurd, want anders stort je er geen vuil, wat tus sen 1965 en 1970 in deelge bied 1 is gebeurd. Dan gooi je er geen met zware metalen vergiftigd slib uit twee ha vens neer, waardoor deelge bied 2 nu zwaar verontrein- digd blijkt. En dan laat je er ook geen vloeibaar chemisch afval lozen van diverse be drijven en vooral van de Chemische Industrie Rijn mond' (CIR) uit Rotterdam. Daardoor dreigt deelgebied 3, het oudste deel van de wijk, vrijwel onleefbaar te worden.- Als je dan hoort, dat de di recteur van Volksgezondheid in een brief in 1967 al heeft gevraagd of op die'grond wel huizen konden worden ge bouwd, dan bereiken je emo ties op zo'n moment wel een kookpunt". Jenner is de initiatiefnemer geweest van een historisch onderzoek naar het ontstaan van de Merwedepolder. Bij die speurtochten heeft hij veel hindernissen en tegen werking ondervonden. Zo bleek bijvoorbeeld het groot ste deel van de bonnen ver brand, waaruit de admini stratie van de vuilstort be stond. Dit soort „toevallighe den" heeft echter niet kun nen voorkomen, dat er over de door hem genoemde oor zaken nauwelijks twijfel meer bestaat. Vreemde lucht Hoewel het kwaad dus al zo'n vijftien jaar geleden is geschied, heeft het ruim elf jaar geduurd voordat de kwalijke praktijken aan het licht kwamen. Dat gebeurde bij graafwerkzaamheden di rect onder de woning aan de Grift 15. „Je ziet geen gif. Al leen bij bepaalde weersom standigheden ruik je een vreemde lucht", zegt Janne ke van Stenis, die ongeveer negen maanden als opbouw werkster in dienst is geweest van de bewonersvereniging. Ze volgt 'de hele affaire in middels nog maar van een afstand, maar ze verbaast zich er steeds weer over, dat ze er nog altijd zo emotioneel bij betrokken is. „Ik weet nog goed, dat ik met iemand iets zat door te praten, terwijl om ons heen de hele natuur in die wijk in bloei stond. Je kon het je niet prachtiger voorstellen. Als je dan wéét, dat je op gif zit, daar word je schizofreen van. Als je er over door gaat denken, dat je huis op slag niets meer waard is, dat je moet verhuizen, dan ben je je houvast kwijt". Ondanks die angst bleken de bewoners uitstekend in staat zich binnen de kortste keren te organiseren. „Ik vind dat nog steeds ontzettend knap. Alles werd voortreffelijk op poten gezet en de mensen hebben ook nog eens kans gezien elkaar op een onvoor stelbare manier op te van gen", vertelt Janneke van Stenis. „Reken erop, dat er vanaf de eerste vondst enor me spanningen zijn geweest in de buurt. Mensen raken in dit soort situaties snel geïso leerd of heel depressief, maar dat is hier nauwelijks ge beurd. Er is meteen een me- disch-sociale werkgroep van drie k vier mensen in het le ven geroepen, die gedupeer den enorm heeft geholpen. Als er bijvoorbeeld bij ie mand onderzoek werd ver richt, dan was er altijd een lid van die groep aanwezig. Dat heeft heel goed ge werkt". Actie Opmerkelijk was, dat de mensen uit gebied 1 waar het gif het eerst werd ontdekt en waar straks alle 106 huizen zullen zijn gesloopt, niet lang alleen actie hebben hoeven voeren. Steeds meer mensen uit de aangrenzende gebie den 2 en 3, waar nu dus ook troep blijkt te liggen, zetten de ver-van-m'n-bed-gedachte van zich af. Kon Jenner: „Nog voordat er bij ons iets was ontdekt, realiseerden we ons al, dat onze kinderen on getwijfeld met het gif in aan raking zouden komen omdat ze met hun vriendjes meegin gen naar het besmette gebied. Maar ik redeneerde ook sim pel van: als daar iets ligt, dan ligt het voor de hand dat er ook hier iets ligt, of dat het gif invloed heeft op het' grond- en/of drinkwater. Dat soort gedachten is heel grie zelig". Die opmerking staat model voor de houding van de meeste bewoners, evenals Jenners typering van zijn ei-" gen vasthoudendheid: „Ik ben een ijskonijn, maar als ik eenmaal kwaad word, dan word ik ook goed kwaad". Naarmate de omvang van de ramp groter werd, de over heid verstoppertje speelde en vaak zelfs weigerde mede werking te verlenen, werd de gedrevenheid bij de bewo ners alleen maar groter. Dat ze een week geleden besloten op eigen initiatief naar gif gingen zoeken, verbaasde de insiders al nauwelijks meer. En de acties van gisteren on derstrepen nog eens de woor den van Jenijer: „Ik sluit nieuwe acties niet uit, omdat de spanning af en toe nog te snijden is". Grieven Eén van zijn grootsje grie ven: „De overheid heeft kan didaat-bewoners van de Mer wedepolder nooit van te vo ren gezegd, 'op wat voor grond ze kwqmen te leven. Mijn vrouw eiji ik hebben er heel goed over gedacht voor dat we in de Merwedepolder gingen wonen, omdat daar ongetwijfeld sprake zou zijn van luchtvervuiling met zo veel industrie in de buurt. Maar die keus konden we uiteindelijk zelf maken en hebben we zelf gemaakt. Daar kunnen we de autori teiten achteraf niet de schuld van geven. In het geval van de vergiftigde bodem kun je dat moeilijk zeggen". Aanvankelijk wilden de ac tievoerende bewoners zich overigens niet zozeer buigen over de schuldvraag. Maar die houding veranderde dras tisch toen ze geen gehoor vonden bij verantwoordelijke instanties. „Ik zou het een eerlijke strategie vinden, als de overheid zou zeggen: goed, er zijn fouten gemaakt, grote fouten, maar dat kan gebeu ren. Laten we nu met z'n al len om de tafel gaan zitten en proberen een zo goed moge lijke oplossing te vinden. Dat kan toch in een democratie? Maar in plaats daarvan wor den alle gordijnen dichtge trokken. Er is nog geen enkel betrouwbaar onderzoek ge daan, dat zegt dat we hier geen gevaar lopen. Ik denk, dat het onderhand tijd is voor een officieel getuigen verhoor, waarbij mensen en bedrijven moeten kunnen worden opgeroepen. Komen ze niet op, dan volgt een straf. Wij moeten bij een on geluk toch ook getuigen, maar deze mensen gaan vrij uit. Nu gebeurt zo'n verhoor nog op basis van vrijwillig heid, maar dat is geen succes. De mensen zijn bang, ook al garandeer je dat alles ano niem blijft". Ondertussen is voor veel be woners de kreet „Het gif er uit of wij" al waarheid ge worden. „Maar niemand wil de daar echt weg", weet Jen ner. „Iedereen heeft altijd ge- hjoopt dat het gif verwijderd zou worden". En Janneke van Stenis zegt: „Het is me erg opgevallen, dat mensen die uit gebied 1 weg moesten veel in groepjes ergens an ders zijn gaan wonen. Dat maakt heel erg duidelijk, dat mensen enorm veel aan el kaar hebben gehad. Aan de andere kant verbaast het me, dat mensen uit die andere ge bieden het nog volhouden, na anderhalf jaar. Iedere dag worden ze er maar weer mee geconfronteerd, dat ze in een situatie leven waar misdaden buiten hun schuld zijn be gaan. En dan is er na al die tijd ook nog eens nauwelijks uitzicht op een oplossing". DICK HOFLAND. In het huidige weerbeelt maar weinig veranderen, depressie trekt via Fran naar onze omgeving. Het half tot zwaar bewolkt e en toe valt er regen. De peratuur daalt vannacht ongeveer 9 graden; mor middag liggen de temper ren rond 14 graden. De is matig en gaat op het nj bij komen van het lagedru bied uit verschillende riet gen waaien. Ook elder West-Europa schijnt de niet volop. Het is er hal zwaar bewolkt en er vi enkele buien. orst een Amsterdam zw.bew. 13 10 Eelde zw.bew. Eindhoven zw.bew. Den Helder zw.bew. Lh. R'dam zw.bew. Twente l.bew. Vllsslngen zw.bew. Z.-Llmburg l.bew. Aberdeen n.ontv. Athene onbew. Barcelona :rc «:bew. Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck zw.bew. Klagenfurl zw.bew. Kopenhagen regen Lissabon regenb. Locarno geh.bew. Londen regen Luxemburg onbew. Madrid regen Malaga .bew. 20 Mallorca Malta zw.bew. München zw.bew. 20 Nice regen 16 Oslo regen 12 Stockholm zw.bew. Wenen onbew. Zürlch zw.bew. Casablanca regen Istanbul mist Las Palmaa h.bew. Beiroet regenb. Tel Avlv Tunis 16 bew. 21 14 CHRISTELIJKE GEREFj^^ MEERDE KERKEN: Aangenomen naar Hee flarh veen W. van 't Spijker, ka f Or< daat te Utrecht, die bedai Is de voor Haamstede en voor senheim. 11 1 tvolg 12 0 ^ec" 13 9 (ec ,5 olarl? 1 egel gsrt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2