ECansen erprutst Hockeysters nu tegen Westduitsen nniiau Prost wint saaie race Geen ontzag voor John van der Wiel asis urnsters og smalle Waitz naast record MAANDAG 18 APRIL 1983 3PO .r.tJün^ 1s 1 ortsjnoj in alve finale KISSINGEN Door in totaal met winnen van Lajos Portisch heeft tor Kortsjnoj zich geplaatst voor de re finales van de strijd om de we rp Ititel schaken. In de halve eindstrijd it Kortsjnoj uit tegen de jonge Gary parov (USSR). In het Oostenrijkse len heeft de Westduitser Hübner voordeel in de dertiende en voor ste partij tegen Smisslov. De stand is Ie remise in de twaalfde partij 6-6. ïi»io Torre ui de Philipijnen heeft vandaag uitstel gekregen voor de ze- partij tegen de Hongaar Ribli. De in de tweekamp in het Spaanse :ante is 4-2 voor de Hongaar. Dubbele winst Jack Middelburg HENGELO Jack Middelburg heeft gisteren in Hengelo (Gld) de internatio nale motorraces gewonnen. In de halve liter-klasse zegevierde Middelburg zowel in de eerste als de tweede manche. In beide races eindigde Middelburgs rivaal Boet van Duimen als tweede. De Zwitser Sergio Pellandini, die de beste trainings- tijd had gemaakt, bezette twee keer de derde plaats. Voor het begin van de door Alan North gewonnen race in de 350 cc-klasse hield een man uit het publiek de start op. de man liet via een spandoek weten tegen de aanwezigheid van North, afkomstig uit Zuid-Afrika, te zijn. Hij werd snel van het circuit verwijderd. North stoorde zich niet aan het incident. Goud voor bokser Smit ST NAZAIRE In het achtste internationale open Franse bokskam pioenschap heeft de Ne derlandse halfzwaarge- wicht John Smit van het Rotterdamse Croos- wijk goud behaald. De Nederlander ver sloeg de Italiaan Emma- nuelle Zaghini op pun ten. Twee andere Ne derlanders kregen brons, Van der Leijde in de categorie zwaar gewicht en Rex Kort ram in het zwaarwelter. Coureur dood bij zijspan- training SPEYER Na zaterdag middag bij een ongeluk in de laatste training voor het Westduitse we grace-kampioenschap zwaar gewond te zijn ge raakt, is de 29-jarige zij- spancoureur Reinhold Hagenmaier in de avond in een ziekenhuis in Speyer (WD1) aan zijn verwondingen overleden. De wedstrijdleiding maakte het bericht van zijn overlijden pas giste ren bekend. Weer record voor De Bruyn BREDA Bij wedstrijden in het kader van de opening van de nieuwe kunststof at letiekbaan bij de Bredase verenging Sprint heeft Typhoon-atle£t Erik de Bruyn het Nederlands record kogelstoten verbeterd. Hij kwam tot de afstand van 18,17 meter. Het record stond sinds 21 septemebr 1982 al op zijn naam, toen hij in een juniorenwed strijd in Zwitserland 17,99 meter stootte. Het was de derde maal in zijn carrière dat Erik de Bruin het nationale record kogel stoten bij de heren verbeterde. Op 12 juni vorig jaar onttroonde hij in Athene Sjaak Ruhl (17,46 m) en bracht het record op 17,60 meter. Precies drie maanden later stootte De Bruin in Hochdorf (Zwi) 17,99 meter. Elly van Hulst (OÏVmpia 48, Den Haag) won haar eerste 800 meter van het seizoen in 2 minuten en 5 seconden. Titelhouder bij ijshockey goed van start DORDTMUND In het toernooi om de hoogste ijshockeytitel, dat afgelopen weekeinde van start ging, wonnen de favorieten alle. Titelhouder de Sovjet Unie begon met een zege van 3-0 op het naar de hoogste afdeling gepromoveer de Oost-Duitsland en boekte ver volgens een zege van 3-0 op Fin land. Tsjecho-Slowakije versloeg Finland met 4-2 en Oost-Duitsland met 6-1 en West-Duitsland verloor met 5-1 van Zweden en won met 4- 0 van Italië. Canada tenslotte won met 6-0 van Italië, maar verloor van Zweden met 3-2. So„N 1 rs ele'. HAAG FC Den heeft gisteren letter en figuurlijk kansen ;n liggen. De Hage- verprutsten zó veel jelijkheden op een fer, dat ze de uiteinde- e remise (1-1) tegen FC V geheel op eigen con- konden schrijven. De ïburgers kregen niet echt uitgespeelde is, maar slaagden er in zeven minuten >r het einde de vijf mi- en na het begin reeds itane voorsprong van Den Haag teniet te het onnodige gelijkspel de ploeg van trainer Van Hart ook zijn kansen in zo- het gewone klassement als Ie vierde periodestand een ;e knavlw toegebracht. De automatische promotie gevende tweede plaats te wat verder uit het zicht Ie leidersplaats in de laat- tyjeriode moest daardoor aan Den Bosch worden ge- d. ;n goede dag derhalve voor Den Haag. dat komend bij ft - ige 1 i t it *53 ,1>b' «4 jn t je noeifai urg. scho weekeinde de met sentimen ten omgeven confrontatie in Veendam wacht. Op de Lange Leegte zou de plaatselijke club, die dit seizoen geen potten vermag te breken, door be paalde uitlatingen in het ver leden van Haagse officials wel eens een gevaarlijker oppo nent kunnen zijn dan de klas sering van de Groningers op de ranglijst doet vermoeden. Deze eer De puntendeling gisteren met FC VVV, dat zoals bekend als periodekampioen al zeker is van deelneming aan de na- competitie maar deze „eer" gisteren op geen enkele wijze kon onderstrepen, was zoals gezegd onnodig. FC Den Haag, dat begon zonder de zieke Bouwens waardoor oud- ADO'er Van Bijnen zijn overi gens weinig indrukwekkende debuut mocht maken, had na melijk het karwei al in de eer ste helft moeten afmaken. In die fase, waarin de thuisclub zeer verzorgd veldspel liet zien waarbij middenvelder Pen een belangrijke rol voor zich opeiste, scoorde FC Den Haag wel, (natuurlijk via Ront- berg) maar liet na deze treffer van een vervolg te voorzien. Een weinig geïnspireerd FC VVV verleende enige keren doorgang tot in het zestien metergebied, maar Van Bijnen noch Van Delft kon doeltref fend uithalen. Hetgeen ook een verdienste was van doel man Vooys, die enkele goede reddingen verrichtte. FC VVV, dat zijn tweede beste speler had in spelverdeler Van Rosmalen, kon pas vier minu ten voor 4e pauze de overigens weinig solide spelende doel man Van Antwerpen van FC Den Haag voor de eerste keer bestoken. Rechtsachter Nijssen was de schutter. De tweede keer dat de Limburgers enigs zins gevaarlijk werden was kort na de rust toen voorstop per Coort uithaalde. Voor het overige was FC VVV onmach tig, tot dan dat moment zeven minuten voor het einde. Tai- huttu toonde eens te meer aan een sluipschutter Van formaat te zijn door uit een ongevaar lijk ogende situatie de bal met een fraaie lob in de kruising achter Van Antwerpen te de poneren: 1-1. Niet verdiend Het betekende de niet ver diende gelijkmaker voor de Venlonaren, die in de tweede helft weliswaar de evenknie waren van het teruggevallen Door een luchtduel te winnen van Ko Pot brengt Gerrie van Rosmalen van FC VVV (rechts) de verdediging van FC Den Haag in de problemen. FC Den Haag maar de kansen aan hun opponent moesten la ten. Maar hoe riant de moge lijkheden ook waren om de magere marge te vergroten, vooral Rontberg liet ze liggen. In de zeventiende minuut kreeg de aanstaande topscorer van de eerste divisie, die wel actief opereerde maar op de beslissende momenten net niet voldoende agressie etaleerde, driemaal uitzicht op zijn twee de en FC Den Haags verlos sende treffer. Maar de spits miste de benodigde attentie. De na 58 minuten voor de te weinig in het spel betrokken Van Bijnen ingevallen Bou wens kreeg overigens nog de beste gelegenheid op 2-0. De goed spelende Van Delft be diende Bouwens op maat, maar deze richtte zijn kopbal uit geheel vrije positie iets te hoog en dus óp de lat. Vervol gens kwam Taihuttu in beeld, waarna voor FC Den Haag de ontluistering restte. FRANK WERKMAN FC Den Haag: Van Antwerpen; Purvis, Pot, Melgers, Van der Mark; Wotte, Pen, Van Delft; Ludwig (Groen), Rontberg, Van Bijnen (Bou- FC VW: Vooys; Nijssen, Strik, Coort, Bours; Mostert (Verlijsdonk), Van Rosmalen, Versleeuwen (Jans sen); Ressel, Taihuttu, Verbeek. IEN Sedert oktober het afgelopen jaar ien de Nederlandse nsters met Hongarije, menie en Bulgarije sterke Oosteuropese den ontmoet. Bulgarije vrijdag en zaterdag in ben de sterkste van die en dat kwam in de ag (360,85- 379,65) dan duidelijk tot uitdruk- jdagavond had Nederland ie verplichte oefenstof het schil nog tot iets minder zeven punten weten te be ken. Zaterdag bij de keuze- bleek echter hoe belang- naast aanleg de beschikba- hoeveelheid trainingsuren smalle basis, waarmee ifdtrainer Hans van Zetten Papendal moet werken, is voortdurende zorg. Vóór duel met de Bulgaarse isjes werd hij daarmee weer geconfronteerd. Door 1 ssures van Carianne Berre- ts, Alja Nieman en Adrie ■hoef, moest Van Zetten beroep doen op Maria Tza- een internationaal nog ;ne turnster uit de B-selec- en Marja Huyting, die na wereldkampioenschappen 1981 stopte. irese Wilmink kon bij de plichte stof de race met de lgaarse top voortreffelijk houden. De turnster uit mpen sloot de voorgeschre- stof met 38,00 punten als ïde af en bleef daarmee punt achter bij Marinova. Bulgaarse handhaafde in ,kiir" het gemiddelde van punt per oefening. Wil- nk scoorde alleen in haar oefening echt hoog (9,55), irdoor zij terugzakte naar yijfde plaats. Zij deelde in malaise op de balk, waarin )en de zwakste schakel in Nederlandse ploeg, Miriam Cleef, haar oefening zon- een val volbracht. Marja 'ting eindigde als tiende een gemiddelde van bijna voor de acht oefenin- Van Zetten wil Marja yting graag als kandidate de strijd om de wereldti- Zaterdag in Assen wilde 19-jarige Huyting daar i 'lijks iets van weten. gen KOEALA LOEMPER Nederland heeft zaterdag tijdens de strijd om de we reldbeker voor dameshoc keyteams in Koeala Loempoer ook de vijfde en laatste groepswedstrijd gewonnen. Tegen Wales werd het 3-1, na een rust stand van 2-1. Door dit re sultaat is Nederland met negen punten in groep A als eerste geëindigd. Met Oranje gaat Australië over naar de halve finales. De Verenigde Staten viel af door tegen Australië niet verder te komen dan een gelijkspel (1-1). Door een iets beter doelsaldo werd Australië tweede. Nederland zal het daardoor woensdag tijdens het toernooi om de wereldbeker voor da- meshockey in Koeala Loem poer moeten opnemen tegen een goede beken4e: West- -Duitsland. Nadat het West duitse team het toernooi bij zonder zwak was begonnen, met twee nederlagen in de eerste drie wedstrijden, werd de halve-finaleplaats toch een Rekening feit door een overwinning van 4-2 op Engeland. De Engelse dames zouden zich bij een ne derlaag met één doelpunt ver schil bij de laatste vier hebben geplaatst. De andere wedstrijd voor de halve finales gaat tus sen Australië en Canada, dat door een gemakkelijke zege op de Sovjet-Unie (4-0) eerste werd in poule B. Met West-Duitsland heeft Ne derland nog een rekening te vereffenen. Twee jaar geleden zegevierde de ploeg van coach Stroedter in de finale van het toernooi om de FIH-beker door het beter benutten van strafballen. Tegen Wales gebruikte de bondscoach veertien speel sters. Voor het eerst maakte hij van de nieuwe -incidente le- regel gebruik dat er tijdens een duel drie reserves ingezet mogen worden. Daar had Van Heumen later weer spijt van. Halverwege moest Irene Hen driks uitvallen toen zij de bal bij een lange corner keihard tegen de rechterhand had ge kregen en Oranje speelde noodgedwongen met tien speelsters verder. Hendriks zal overigens in de wedstrijd te gen West-Duitsland gewoon mee kunnen doen. De trotse Jean-Paul Belmondo onderhoudt zich in bijzijn van zijn Braziliaanse vriendin Carlos Sotto-Mayor met zijn zoon, die nog nageniet van zijn goede prestatie op Le Castellet in de race in de Renault-Turboformule, die gisteren werd gehouden. LE CASTELLET In de Grote Prijs van Frankrijk formule 1 op het circuit van Le Castellet was er gisteren alleen spanning bij het bijtanken en het bandenverwisselen. In de wedstrijd zelf was daar geen sprake van. Alain Prost, in zijn Renault-Tur bo al superieur in de trai ningen, zegevierde zonder tegenstand. Alleen tussen de 30e en 33e ronde moest de Fransman zijn eerste plaats afstaan aan de Braziliaanse oud-wereldkam pioen Nelson Piquet. Prost nam daarna de kop weer over en won tenslotte met ruim een halve minuut voorsprong op Piquet. De Braziliaan nam door zijn tweede plaats de lei ding in het klassement om het wereldkampioenschap over van de Oostenrijker Niki Lau- da, die met motorpech uitviel. Voor Renault betekende deze overwinning de vierde op het circuit van Le Castellet. Voor Prost was het de zesde triomf in de formule 1. De „kampioen van de trainingen" zegevierde voor het laatst in de Grote Prijs van Zuid-Afrika van be gin 1982. Daarna kreeg hij ook nog de overwinning toegewe- Winst Lammers LE CASTELLET In het bij- programma van de Grote Prijs van Frankrijk formule 1 op het circuit van Le Castellet heeft Jan Lammers een wed strijd voor het Europees kam pioenschap Renault 5 Turbo gewonnen. zen in de' Grote Prijs van Bra zilië, nadat Piquet en Rosberg gediskwalificeerd werden. Vo rig jaar was Prost ook de beste op Le Castellet. Zijn toenmali ge stalgenoot René Arnoux weigerde echter Prost, die be tere kansen op de wereldtitel had, doorgang te verlenen. De beste coureur was wereld kampioen Keke Rosberg, maar zijn Williams met conventio nele motor, was op de omloop waar de winnaar gemiddeld 200 kilometer per uur haalde, niet snel genoeg. Rosberg knokte, ondanks een slecht uitgevoerde pitstop, naar een vijfde plaats. Die positie bete kende de eerste twee punten voor het wereldkampioen schap van de titelverdediger. De Italiaan Emmanuele Pirro won gisteren op het circuit van Zolder in Belgie de twee de autorace in het Europees kampioenschap formule 3. De Belg Theys werd tweede. De negende plaats was voor de Nederlander John Bosch, die dit seizoen zijn debuut in deze klasse maakt. Bosch startte op de vijftiende positie. Pirro ze gevierde ook in de eerste wed strijd en leidt afgetekend in de rangschikking. In Zolder werd ook een race in de formule Ford 2000-klasse vef reden. Winnaar werd de Brit Fulmar voor zijn landgenoot Spence. Ron Kluit en Cor Euser wer den derde en vierde. Guillermo Vilas oververmoeid HEAD ISLAND Een over vermoeide Guillermo Vilas (Arg) is in de WCT-tennisfina- le van Hilton Head Island door Ivan Lendl weggetikt met 6-2, 6-1, 6-0. De 18-jarige Zweed Mats Wi- lander won in Aix-en-Proven- ce zijn derde graveltoernooi op rij door met 6-3, 6-2 te winnen van Sergio Casal (Spa). Chris Evert-Lloyd (Vst) won de fi nale in Amelia Island tegen de 15-jarige Carling Bassett (Can) met moeite: 6-3, 2-6, 7-5. HILVERSUM In eigen land wordt Nederlands jongste grootmeester John van der Wiel nog niet be jegend met het ontzag dat hij bij de internationale toernooien heeft afge dwongen. De 23-jarige Leidse schaakprofessional ondervond dat afgelopen weekeinde bij de start van het Nederlands kampioen schap. Langeweg en Paul van der Sterren, twee veelbelovende schakers: de één twintig jaar geleden, de ander nu, zetten hem meteen al op een straat lengte achterstand ten opzich te van de beide andere deelne mende grootmeesters: Jan Timman en Hans Ree. Deze begonnen beiden met twee maal winst. Sosonko kon zich niet vrijma ken wegens clubverplichtin gen in Duitsland en Donner zegde zonder opgave van rede nen af. Timman, juist van va kantie terug van Kreta, en Hans Ree, die zijn werkzaam heden als secondant van Kortsjnoj met enkele dagen had bekort, begonnen voortva rend. Eén punt kregen zij min of meer cadeau van Gert Tim merman, de tot ieders verras sing tot de finale van het na tionaal kampioenschap door gedrongen Rotterdamse hoofd klasser. Het langdurig gepeins deze de kloof van zo'n 350 ELO-punten ten op zichte van beide grootmeesters wilde overbruggen, resulteer de in een razende tijdnood: 20 zetten in 2 minuten zaterdag op zijn verjaardag tegen Ree en 19 zetten in 60 seconden zondag tegen Timman. De on ervaren Rotterdammer was te gen deze opgave in genen dele bestand. Ree voegde daar gisteren met zwart een solide winst op Cor van Wijgerden aan toe. De Amsterdammer hield daarmee gelijke tred met stadgenoot Timman, die zaterdag met wit de zich taai verdedigende Theo van Scheltinga in tweede zitting bedwong. De 69-jarige nestor van het gezelschap bleek allerminst aangeslagen en ontlokte gisteren het pu bliek in de commentaarzaal een spontaan applaus door de zich stug verwerende Fred van der Vliet kort voor het af breken tot opgave te dwingen. Eerste titel bij biljarten voor Italiaan ELDA De belasting van het nieuwe CEP-systeem was uit eindelijk zelfs voor de meest ervaren tafelspeler van Euro pa, Hans Vultink, te veel. De Nederlander, die zaterdag weer eens een conflict met oud-landgenoot Tini Wijnen had gehad, kon in de beslis sende fase van de Europese ti telstrijd 47/2 niet op tegen de geestelijke druk, die aan dit spelen van de korte sets van 100 caramboles in dit kader- spel is verbonden. In de fina- legroep van het volgens het recept van de toekomst afge werkte biljarttoernooi faalde de routinier Vultink als een beginneling. Hij werd uitein delijk slechts derde. De rol van ervaren rot werd in het Zuid-Spaanse Elda vooral gespeeld door de 21-ja rige Marco Zanetti. De autodi dact uit Bolzano bracht het ka rakter op in elke set tot het ui terste te gaan. Het leverde de biljartdwerg Italië de eerste Europese seniorentitel uit de geschiedenis op. En voor Za netti ongetwijfeld een ont vangst bij de sportminnende president Pertini. Zanetti bleef als enige speler in zeven par tijen ongeslagen. Regerend kampioen Klaus Hose, in Elda zijn eerste titeltoernooi van het seizoen spelend, werd zelfs twee keer het slachtoffer van de gedreven speelwijze van Zanetti. grijpt LONDEN Een uur heeft Grete Waitz gisteren in de waan verkeerd dat zij het offi cieuze wereldrecord voor da mes op de marathon weer in bezit had. Toen de 29-jarige Noorse in de stromende regen in de marathon van Londen over de finish ging, bleef bo ven haar de klok op 2 uur 25 minuten en 28 seconden staan. Met één seconde had zij het wereldrecord van de Nieqw- zeelandse Alison Roe verbe terd. Een uur later bleek ech ter dat de officiële tijdwaarne ming niet klopte met de tijd boven de finish. Het verschil bedroeg één seconde. Grete Waitz wSs dus niet de nieuwe wereldrecordhoudster doch mede-eigenaresse van de beste wereldprestatie. De Noorse onderwijzeres pas seerde de eindstreep ruim zes tien minuten na de winnaar bij de heren, Mike Gratton (GBr). Gratton, een 28-jarige leraar lichamelijk opvoeding, die veertien dagen geleden zijn baan er aan gaf om zich volledig aan het lopen te kun nen wijden, zegevierde in 2 uur 9 minuten en 43 seconden en veroverde daarmee een plaats in de Engelse ploeg, die in augustus deelneemt aan de eerste wereldkampioenschap pen atletiek in Helsinki. In Londen gingen ruim 18.000 deelnemers van start. Gratton, die bij de Spelen van het Brit- Het Noorse loopwonder Grete Waitz straalt van ge luk na haar gewonnen ma rathon van Londen. se Gemenebest eind vorig jaar in Brisbane als derde eindigde, kwam pas na 24 kilometer in de kopgroep, die toen werd aangevoerd door de Belg Emi- le Puttemans en drie Ethiopi sche lopers, die pas zaterdag avond laat in Londen waren aangekomen. Direct nadat hij aansluiting had gevonden, nam Gratton met landgenoot Gerry Helme een voorsprong. In de laatste vijf kilometer op klinkers sloeg Gratton een gat van zestig meter. De voor sprong van Gratton groeide en op de finish bedroeg de achter stand van Helme 29 seconden. De Deen Joergensen werd derde in 2.10.47. Puttemans, die aanvankelijk het tempo had bepaald, kwam in 2.12.27 als achtste over de streep. Met elf lopers onder de 2 uur en 13 minuten was de derde mara thon van Londen van hoge kwaliteit.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13