eyenoord vleugellam Buitenbeentje verbaast li!»' Sectiebestuur blijft zitten Sollicitatie van Cruijff MAANDAG 18 APRIL 1983 im Hofkens in Oranjeselectie ST Wim Hofkens van Anderlecht is opgenomen in de se- ie voor het Nederlands elftal, dat op 27 april te Utrecht een ndschappelijke wedstrijd speelt tegen Zweden. Het is voor kens, die wel voor andere nationale elftallen uitkwam, de e keer dat hij voor de groep van zestien voor het A-elftal It uitgenodigd. De bondscoach had voor de vriendschappe- wedstrijd afzeggingen ontvangen van het drietal „Italiaan kandidaten Krol, Van de Korput en Peters en van John ;od (Real Madrid). Mede daardoor is er plaats ingeruimd de Koemannen, van wie Ronald vrijwel zeker als laatste zal spelen. Rijvers lichtte verder toe dat hij Vermeulen, die aatste wedstrijden van Feyenoord opvallend ijverig was, een iwe kans wil geven en hetzelfde geldt in feite voor Rijkaard, roep van Rijvers bestaat uit: Van Breukelen (Nottingham Forest) en Metgod (Haarlem); rdiging: Wijnstekers (Feyenoord), Boeve. Ophof en Rijkaard (Ajax), Spel- Club Brugge) en Ronald Koeman (Groningen); enveld: Schoenaker (Ajax). Gullit (Feyenoord). Erwin Koeman (Gronin- Vanenburg (Ajax) en Hofkens (Anderlecht) al: Vermeulen (Feyenoord), Van Kooten (PEC/Zwolle) en Van der Gijp ZEIST Het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB ziet vooralsnog in de motie van wantrouwen, die de in de Fede ratie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) verzamelde clubs vrijdag tegen het door haar gevoerde beleid aannamen, geen enkele aanleiding de eer aan zichzelf te houden door nog voor de sectievergade ring betaald voetbal van komende maan dag vrijwillig op te stappen. Voorzitter Eric Vilé, die volgens velen al dus eervol zou kunnen ontsnappen aan een onderzoek naar zijn rol in de gerucht makende zwart geld-affaire bij FC Utrecht, toen hij nog bestuurslid van die club was, heeft evenmin reden gezien zijn collega-bestuurders op de schopstoel voor spoedbereid bij elkaar te trommelen. Vilé, kort in zijn commentaar: „Donderdag is de normale bestuursvergadering en dan zullen we doorpraten wat ons te doen staat. Het zakelijke standpunt van de clubs zullen we dan maandag verder be handelen". Vilé en de zijnen worden ove rigens in de rug gedekt door de afgevaar digden van de vakbonden van spelers (VVCS) en oefenmeesters (WON), voor wie momenteel Cees van den Berg en Ka- rel Jansen als vertegenwoordigers in het sectiebestuur zitting hebben. De VVCS en de WON voelen er echter niets voor an dere kandidaten naar voren te brengen, wanneer het sectiebestuur volgende week inderdaad naar huis wordt gestuurd. De organisaties van de werknemers verwijten de FBO een verkeerde voorstelling van de feiten en vrezen, dat het betaalde voet bal zichzelf in de strop opknoopt wanneer Vilé en kompanen worden weggestemd. Woordvoerder Lagendijk: ,Als de FBO het bedrijven van betaald voetbal is het in stand houden van tenminste twee klassen pure noodzaak. Ook wij hebben bedenkin gen tegen dit sectiebestuur, maar dat heeft in deze situatie domweg geen andere keus". TARD Ze keken elkaar, na de wedstrijd, in de rvolle catacomben van De Baandert heel even maac:; le ogen, René Maessen en Pierre Vermeulen. „We ben gewonnen, he," lachte Maessen en de twinke- in zijn ogen was een wereld vol plezier. „Ga er ir een pilsje opdrinken, René," antwoordde Ver- ilen, terwijl hij zijn tegenstander bemoedigend op chouder klopte. „De bus vertrekt nu, anders dron- we er samen eentje". re Vermeulen gaf gisteren onomwonden toe dat zijn voor- ing was uitgekomen. „Ik had toch gezegd dat we zouden ezen als ik uitgeschakeld zou worden. De duels tussen tus- Maessen en mij waren beslissend. Maessen, een erg goede ediger, liet mij niet in mijn spel komen, ik kreeg nauwelijks ite. Feyenoord werd door Fortuna gewoon vleugellam ge kt en keer op keer in de lucht geklopt". ummer twee van de vaderlandse competitie had zich vooraf zo druk gemaakt voor het duel in de Baandert, al had Wim 'ermans in gesprekken met de Feyenoorders André Hoek en Peter Houtman al geproefd dat de Feyenoord-machine atste weken steeds stroever begon te draaien. stemming had Koevermans op zijn collega's overgebracht, jeelde hij zelf niet opvallend, behoudens enkele kopballen et doel van Hiele, beperkte hij zich tot verdedigend werk, lanwezigheid voor Nico Hanssen maakte Feyenoord op den moedeloos. Met Huub Smeets naast zich en daarachter nog Mitrovic en Eleveld, was Fortuna als een wolkenkrabber elfs windkracht tien moeiteloos trotseerde. hts eenmaal n mogelijkheden creëerde Fortuna zich m de eerste fase de strijd. Slechts eenmaal moest Joop Hiele buigen. Het van Schrijnemakers was gewoon onhoudbaar. Daarna hij treffers van Smeets, Eleveld en Koevermans in de Ook Hans Zuidersma was dichtbij een doelpunt, maar hij oog in oog met Hiele, over het doel. noord wist zich geen raad met de aanvallende acties van sen en Schrijnemakers. Zelfs de ervaren Van Hanegem, on- Iruk gezet, zag, op slag van rust zijn terugkopbal op centi- rs langs het door Hiele verlaten doel zeilen. enoord in de Baandert verslaan, is gemakkelijker dan bij- )eeld Helmond Sport in zijn eigen omgeving kloppen", om- ef Frans Körver de krachten die van Fortuna bezit nemen et in eigen huis, voor een vol stadion en in een optimale kan voetballen. ïwinnaar Gerrie Schrijnemakers (het was pas ^ijn derde ïr dit seizoen) voelde zich door zijn vroege en naar later winnende treffer niet beter dan zijn collega's. „Leuk als je doelpunt scoort, maar het had wat mij betreft ook een an- logen zijn. Ik heb gewoon gebruik gemaakt van de ruimte L in het begin kreeg. Huub Smeets gaf me de bal goed aan. iet te missen kans". ;werk tweede helft moest Fortuna afrekenen met een euvel ran het vaker last heeft. Ook nu kwam die angst voor de iele tegentreffer boven drijven, weigerden de benen omdat het denkwerk overheerste en mocht Feyenoord .artelust aanvallen. van de oorzaken daarvan was dat Mitrovic, overigens ge- ig sterk in defensief opzicht, zich niet durfde in te schake ls wij in balbezit waren. Het gevolg was lange ballen van r uit, die even snel werden geretourneerd. Vandaar dat we inder de préssie van Feyenoord uitkwamen", legde Körver eens uit". En dan lachend: Waar we straks ook eindigen, ideren kunnen we niet meer". [baar, in veel opzichten, was ook de aanwezigheid van Dekker, die in de eerste helft, toen Fortuna het initiatief het bindmiddel was dat Fortuna tegen Utrecht vorige week er werkte niet alleen bewonderenswaardig hard, hij stoor- het middenveld zo sterk dat Valke en Jeliazkov al moe n als ze in de buurt van Nico Hanssen kwamen. Hun eind- waren dan ook van alle gevaar gespeend, ina boorde gisteren dus alle aspiraties van Feyenoord op de titel genadeloos de grond in. Wellicht dat Ajax, met drie ïn voorsprong en een beter doelsaldo, vandaag een bloem- laat bezorgen in de Baandert. Met nog vier duels op het amma kan er eigenlijk niets mis meer gaan in de Meer. dank aan Fortuna. THEO VAESSEN a-Feyenoord 1-0 (1-0): 7. Schrijnemakers 1-0. Scheidsrechter:'Geurds, ouwers: 18.000., ia Sittard: Hanssén; Maessen, Schrijnemakers, Ëleveld, Mitrovic; Dek- ivrijn, Koevermans; Zuidersma, Smeets. Ruys. »ord: Hiele; Troost, Van Hanegem (Hoekstra, Been). Stafleu, Wijnste- iullit, Valke. Van Deinsen; Jeliazkov, Houtman,.Vermeulen. Johan Cruijff passeert hier doelman Van der Meijden van Willem II en brengt hiermee, bewonderend gade geslagen door Marco van Basten, het vierde doelpunt voor Ajax op zijn naam. AMSTERDAM - Willem II is gistermiddag het slachtoffer geworden van het „sollicitatievoetbal" van Johan Cruijff. De oudste Ajacied wil nog een seizoen voetballen en hij pro beert het bestuur duidelijk te maken dat het in het belang van de club zou zijn wanneer hij dat bij Ajax zou doen. Hij biedt zijn club de eerste kans hem voor nog een seizoen te contracteren. Daar echter ligt het probleem. Ajax vindt dat Cruijff, mede door zijn afwezigheid wegens blessures, te duur is geweest in het nog lopende seizoen. „Elk artikel", zei voorzitter Harm- sen, „heeft zijn waarde en dus zijn prijs. Daarover willen wij praten, op het moment dat daartoe de mogelijkheid is, dus als het seizoen beslist is." Cruijff wil zijn volgende jaar het liefst bij Ajax spelen, maar stelt zijn voorwaarden en hij is verstandig genoeg te begrijpen dat hij zijn waarde op het speelveld moet bewijzen. Trai ner De Mos gaat er namelijk van uit dat Ajax ook zonder Johan Cruijff uitstekende wedstrijden heeft gespeeld en ook al koploper was voor de blessureperiode beëindigd was. „Een goede Cruijff kan Ajax niet missen", stelde De Mos, „maar hij heeft dit seizoen ook mindere wedstrijden ge speeld." „Ajax heeft een gebrek aan routine", onderstreepte Cruijff zijn „sollicitatie". „Dit seizoen hebben wij vier routiniers in het elftal en van die vier valt Schrijvers af zo gauw als de bal buiten ons strafschopge- i Rooks blaast uit na zijn triomf in de laatste voor klassieker Luik-Bastenaken-Luik. LUIK Steven Rooks is op 22-jarige leeftijd win naar geworden van een grote - klassieker; Luik - Bastenaken - Luik. Dat kunnen weinig beroeps- wielrenners zeggen. De coureur uit Heerhugo- waard was gisteren de sterkste renner in het veld van vedetten. Hij de marreerde op de Cöte de la Redoute, zo'n zestien kilometer voor de finish, uit een vluchtgroepje van vier renners en kwam al leen aan op de Boulevard de la Sauviniere te Luik. Met een soepele pedaal-.- tred weerstond Rooks de aanstormende Hinault en Saronni, die een felle jacht onbeloond zagen. Rooks was voor niemand bang, zelfs niet voor de vier voudige Tourwinnaar en de Italiaanse wereldkampioen. Na afloop stond hij verslagge vers te woord alsof hij zijn zo veelste grote zege had behaald. Uit niets bleek dat de Noord hollander nog geen jaar bij de „broodrijders" behoort en af-, gelopen donderdag pas een de finitief contract kreeg. „Ik heb een verbazingwek kende week achter de rug. Dinsdag werd ik in Noord- -Holland beboet met tien gul den, omdat ik achter de auto aan het trainen was. Donder dag kreeg ik eindelijk een de finitief contract bij mijn ploeg en zondag win ik mijn eerste klassieker", lichtte Rooks na afloop toe. Met een opvallende nuchterheid onderging hij de huldiging. Rooks had tot don derdag een proefcontract bij de Franse ploeg SEM van graaf Jean de Gribaldy. Zijn prestaties in de Ronde van de Middellandse Zee en Parijs - Nice (derde) waren zeker niet aan De Gribaldy voorbij ge gaan en deze week kwam de definitieve verbintenis tot stand. Rooks is.één van de zeldzame „vergissingen" van Peter Post. De Amstelveense ploegleider lijfde hem halverwege het vo rige seizoen in, maar vond dat de Noordhollander niet in het systeem paste. Hij zou volgens Post te eigenzinnig zijn. Die ei genzinnigheid, die menig groot sportman kenmerkt, bracht Rooks sneller dan verwacht aan de top: hij zegevierde in één van de zwaarste klassie kers van de wielersport. Buitenbeentje Rooks is inderdaad een buiten beentje. Hij gaat zijn eigen weg, maar heeft inmiddels veel respect afgedwongen bij zijn collega's. Rooks heeft dat gisteren benadrukt. Hij reed met souplesse en durf en werd na Ab Geldermans, in 1960, de tweede Nederlander die in deze Ardense klassieker zege vierde. Johan van de Velde presteerde hetzelfde in 1981. De Brabander werd evenwel gedeklasseerd wegens het ge bruik van verboden stimule rende middelen. Rooks was gedurende de 247 kilometer lange koers steeds voorin te vinden. Evenals de Noor Wilmann, de Ier Roche, de Franse kampioen Clere, Kuiper, Van der Poel, Lubber- ding en Wijnands. In tegen stelling tot voorgaande edities was de 69e uitgave van Luik - Bastenaken - Luik minder zwaar. Dat kwam voor het grootste deel door het weer, dat de renners gunstig gezind was. Wies van Dóngen was de ontsnapper van het eerste uur. Hij mocht zeven minuten weg lopen van de hoofdmacht. Na 130 kilometer was daar niets meer van over, omdat het pe loton op drift was geraakt. Geen knechten Een groep van 27 renners met alle groten scheidde zich af van de meute. Door toedoen van de ploeggenoten van Giu seppe Saronni, die geen knechten bij zich had, kwam de heraansluiting na 180 kilo meter tot stand. Uiteindelijk vluchtten vier renners uit de grote groep, die later door toe doen van de venijnige Waalse klimmetjes geheel verbrokkel de. De Franse kampioen Clere opende de aanval, die werd gepareerd door Wilmann, Ro che en Rooks. Op de klimmetjes gingen Rooks en Wilmann het ge makkelijkst naar boven. Clere moest afhaken, evenals Roche. De ontketende hoofdmacht met Hinault, Kuiper, Zoete melk en Saronni slokte ieder een op. Alleen Rooks wist bui ten schot te blijveri. Hij be kroonde een solo over bijna twintig kilometer met de hoofdprijs in de belangrijkste Waalse klassieker. Rooks was de vierde Neder lander, die dit voorjaar in een klassieker triomfeerde. Jan Raas won de Ronde van Vlaanderen, Leo'van Vliet ze gevierde in Gent - Wevelgem en Hennie Kuiper was onbet wist de sterkste in Parijs - Roubaix. Daarmee hebben de Nederlanders de toon aangege ven in het voorjaar. Saronni (Milaan - San Remo) en Hi nault (Waalse Pijl) waren de enige twee die naast de Neder landers een klassieker won nen. Dat zegt heel veel over de kracht van de Nederlandse wielersport in de breedte. bied is. Ajax zal volgend sei zoen ook evenwicht in zijn elf tal nodig hebben". Groot deel Dat evenwicht was er gisteren zeker, voor een zeer groot deel door Cruijff, die actief betrok ken was bij de zes doelpunten na de rust. Voor een belang rijk deel ook door Willem II. dat vlak voor de wedstrijd Krijgh met een spierblessure tijdens de warming-up kwijt raakte en in de rust voorstop per Huybregts moest laten vertrekken met een lichte her senschudding. De organisatie die voor de rust nog redelijk oogde, was na de hervatting op slag verdwenen. Ajax kon naar believen voetballen en deed dat ook. Hadden Vanen burg en Lerby voor de pauze een aandeel in de treffers van Olsen en Schoenaker, de zes doelpunten uit de tweede helft droegen het stempel van Cruijff, die nadrukkelijk ook eens in een onbelangrijke wedstrijd zijn waarde wilde bewijzen. Van Basten, die een handvol mooie kansen miste, maakte toch een doelpunt. Lerby, Boeve en weer Schoe naker scoorden ook in de tweede helft en Cruijff zelf plukte twee appels van de boom. „Ajax heeft aangetoond", con cludeerde Jan Brouwer de trainer van Willem II, „ten minste een klasse sterker te zijn dan de andere ploegen waar wij de laatste tijd tegen hebben gespeeld en wij voet balden na de rust volledig ge desorganiseerd". De Mos zette na rust Van Veen en Silooy in voor Mölby en Rijkaard die de •volgende weken, door schor singen, zullen moeten rusten. „Niet Molenaar", verduidelijk te de .Ajax-trainer, „omdat ik geen risico wilde nemen. Mo lenaar immers heeft ook al twee gele kaarten." Ajax - Willem II 8-2 (2-0): 16. Olsen 1-0, 42. Schoenaker 2-0, 54. Van Bas ten 3-0, 55. Cruijff 4-0, 58. Boeve 5-0, 62. Lerby 6-0, 66. Cruijff 7-0, 69. Schoenaker 8-0, 79. Hoy er 8-1. 86. Nelemans (strafschop) 8-2. Scheids rechter: Van Swieten. toeschouwers: 8000. Van Basten, Olsen. iiden; Braam, Huybregts (Bastiaansen). Van der WtSèi II: Van der Meijd ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11