DE IflEUUIE CHARADE 10P 22.2 a Tomatenprijs omlaag >r ia.112.995; IN EN OM DE KAS binnen de perken b Vaste planten Lugdunum en UVS bekeren door Huurachterstanden in Woubrugge LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 APRIL 1983 ieisr Optimisme in bloemenhandel Er is reden tot tamelijk optimisme in de bloemen- handel. Dat het vóór de Pasen goed zou gaan, kon worden verwacht. De weersomstandigheden waren - nu niet direct bemoedigend voor een buitenverblijf en mogelijk heeft dat ook een rol gespeeld in de bloemenomzet. De handelaren waren dan ook best tevreden over de gang van zaken en dat kan ook worden gezegd van de exporteurs. Duitsland en Engeland waren behoorlijk aan de markt, zij het dat vooral de Engelse kwekers nogal mopperen over de roya le import van bloemen. Na de goede dagen vóór Pasen, zette ook de nieuwe week jgoed in. Niet alleen dat er een ruime aanvoer was aan de bloemenveilingen, maar ook nu toonde de handel veel animo. Dat is waarschijnlijk ook te danken aan het feit dat er een •soort van „leegverkoop" voor de Pasen had plaatsgevonden v en dus nieuwe voorraad moest worden ingeslagen. En ook nu mocht de aanvoer er best zijn met daarbij behorende goede prijzen. Zo had veiling Berkel een forse aanvoer van rozen, zowel grootbloemigen als kleinbloemigen en over de prijzen bestond tevredenheid. De trosanjers Dit alles betekent beslist niet dat er van topaanvoer kan wor- ,den gesproken op de bloemenveilingen, de grote partijen moeten nog komen. Zo blijkt bij een wat minder aanvoer van ;produkten de CCWS over het eerste kwartaal van dit jaar toch een gunstiger resultaat, te hebben geboekt en dat zegt ook wel iets over de gang van zaken. De aanvoer bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 486.951.895 bos of stuks met "een opbrengst van ƒ255.780.632,63 tegen vorig jaar in dezelfde periode 509.593.019 bos of stuks en omzet van 243.233.032,21. Die situatie blijkt vooral aan de snijbloemen te danken te zijn. De aanvoer bestond uit 421.993.625 bos of stuks en opbrengst van 192.329.808,62 tegen vorig jaar 450.585.308 bos of stuks en opbrengst 186.075,939,27. De import lag ook iets hoger bij een aanvoer van 44.265.980 bos of stuks snijbloemen en opbrengst 17.801.580,31 en vorig 'jaar aanvoer van importbloemen aan de CCWS van 40.960.367 bos of stuks met opbrengst ƒ16.143.494,67. De CCWS had in "de afgelopen week een aanvoer van 40.621.822 bos of stuks 'omzet ƒ17.748.321,33 tegeh vorig jaar 54.468.923 bos of stuks .en omzet van ƒ24.380.288,53. De afgelopen maand gaf aan de CCWS wel een flinke omzet stijging, bij minder aanvoer en hogere prijzen. Van de gemid delde prijzen vermelden we: alstroemeria 59(53) amarillys '25(26) Am. anjers 47(40) trosanjers 32(33) anthurium 2.41(2.06) asp. plumoses 26(20) bouvardia 40(54) troschrysanten jc. 70(71) ,'idem geplozen jc. 83(91) euphorbia 38(63) freesia 26(23) gerbe- ra 28(33) gladiolen off. 74(71) idem colf nam. 42(64) irissen •24(31) leliekelken 85(85) lelietak 75(81) nerine 1.36(1.23) cym- bidium groot blm. 46(44) idem klein tak 4.23(4.09) grote rozen 47(54) idem klein 31(39) gypsophinlia 46(1.25) streletzia •1.95(2.78) tulpen 25(23). Tot de topaanvoeren mogen afgelopen week worden gere kend onder meer de 10 miljoen freesia's die echter beneden de 15 miljoen beneden van vorig jaar bleven. Het toaal van de aanvoeren bleef matig en dat maakt de situatie niet ongun stig. De freesia, gerbera en irissen zullen het nu wel wat rus tiger aan gaan doen, maar er blijft toch een ruime keus aan bloemen en planten. Ook de potplanten mogen er best zijn met een goede kopersbelangstelling. Dat het er bij de prijsvorming van een gewas vreemd aan toe kan gaan blijkt als de marktsituatie in de week na Pasen eens nader bekeken wordt. Het totaal aanbod van tomaten (zowel ronde als vleestomaten) viel toen 200 ton kleiner uit dan vorig sei zoen in dezelfde verslagweek. De concurrentie op de West- Duitse markt was in die week zelfs 700 ton kleiner dan vorig jaar. Deze twee gegevens zou den doen vermoeden dat dit hogere prijzen zou opleveren in vergelijking met vorig sei- Het tegenovergestelde is ech ter waar. Vorig jaar lag de ge middelde prijs voor de ronde tomaten op ƒ4.39 per kilo. Dit seizoen bleef de prijs in die week hangen op ƒ3.96 per kilo. Bij de vleestomaten werd er toen ƒ4.99 per kilo betaald en dit seizoen lag de prijs op 4.50 per kilo. Bij de vleesto maten dient er echter wel op gemerkt te worden dat het aanbod 200 ton groter was. Uit deze gegevens valt af te leiden dat het met de vraag maar matig gesteld is. Ook in de afgelopen week daalde de tomatenprijs. Voor de A-I-ex- port werd er ƒ3.45 per kilo betaald (vorig jaar ƒ3.60). Bij de vleestomaten bracht de sortering BBB 4.32 per kilo op (vorig jaar 4.68). Door slechte weersomstandig heden is de Marokkaanse pro- duktie sterk teruggevallen. Dit land leverde in de week na Pasen ongeveer 750 ton' minder aan West-Duitsland dan vorig jaar. In de maanden maart en april zijn en worden er minder tomaten gepoot dan vorig seizoen. Dit zal er waar schijnlijk toe leiden dat er na half mei minder tomaten, al thans ronde, aangevoerd zul len worden. Bij de vleestoma ten liggen de kaarten duide lijk anders geschud. Voor dit gewas wordt er gerekend op een aanbod dat een derde gro ter zal zijn in vergelijking met vorig seizoen. In de komende weken zal het totaal aanbod van tomaten verder groeien en zal het groter zijn dan vo rig seizoen. Dit hoeft er echter niet toe te leiden dat de prij zen daardoor onder di vorig seizoen komen te liggen. De geringere concurrentie op de West-Duitse markt is een goed tegenwicht. Als de vraag wat aantrekt dan ziet het er naar uit dat de prijs zich rede lijk zal weten te handhaven. De groene paprika's daalden naar gemiddeld 6.20 per kilo. Deze prijsdaling kan ge heel op rekening geschreven worden van een groter aan bod. Toch steekt de prijs nog steeds gunstig af bij die van vorig jaar. Toen werd er ge middeld 4.46 voor een kilo groen betaald. Deze gunstige ontwikkeling is vooral moge lijk door een geringere con currentie van groene papri ka's. Het aanbod van groen neemt geleidelijk toe waardoor de prijs zal dalen. Bij de rode sor tering was er al vroeg sprake van een pittig prijsverval, eind maart kwam de prijs al onder de prijs van vorig sei zoen te liggen. De oorzaken hiervan zijn: een groter aan bod en een grotere concurren tie van rode paprika's op de West-Duitse markt. Deze rode paprika's komen vooral van de Canarische Eilanden. Het prijsverval bleef de afgelopen week beperkt. Er werd voor een kilo rood gemiddeld 6.- betaald (vorig jaar ƒ8.35). Het aanbod van rood zal naar ver wacht minder snel groeien dan van groen. Het ziet er dan ook rlaar uit dat de prijs zich waarschijnlijk redelijk zal weten te handhaven. Op de komkommermarkt was er in de afgelopen week spra ke van een stabilisatie in de prijsvorming. De concurrentie van Griekenland blijft be perkt en het Hollandse aan bod lijkt niet veel meer te groeien. Voor de sortering van 36 t/m 76 varieerde de prijs van 52 tot 95 cent per stuk (vorig jaar van 51 tot 91 cent). De resultaten van dit seizoen komen er op neer dat er vanaf 1 januari tot 1 april gemiddeld 83 cent per stuk betaald werd (vorig jaar dat 81 cent en in 1981 92 cent). Het aanbod kan nog Overige gewassen De resultaten die er op de sla- markt behaald werden waren redelijk tot goed. De prijs per krop, afhankelijk van het ge wicht, varieerde van 31 tot 59 cent (vorig jaar van 20 tot 34 cent). Vanaf 1 januari tot 1 april werd er gemiddeld 49 cent per krop betaald (vorig jaar 30 cent en in 1981 was dit maar liefst 61 cent). In de maand maart kwam de ge middelde prijs uit op 42 cent per krop (vorig jaar 33 cent en in 1981 was dit 50 cent). Er is in maart minder sla geplant dan vorig seizoen en de ver wachtingen zijn dat er de ko mende weken goede prijzen voor sla betaald zullen wor den. De aanvoer van aubergi nes nam verder toe en de prijs ging verder bergafwaarts. Er werd gemiddeld ƒ3.77 per kilo betaald. Deze ontwikke ling zal de komende week verder doorzetten. De vraag naar courgettes bleef teleur stellen, de gemiddelde prijs daalde met een dubbeltje per stuk en kwam op 80 cent te liggen. Er lijkt zich niet veel in gunstige zin te veranderen. Radijs lag ook in de afgelopen week weer ïjzersterk in de markt. Er is sprake van een uitstekende vraag en er wor den goede prijzen betaald. De gemiddelde prijs kwam uit op 97 cent per bos. Ondanks de sterke groei in de aanvoer van dit seizoen heeft de prijs zich goed weten te handha ven. In de periode van 1 janu ari tot 1 april kwam de ge middelde prijs uit op 81 cent per bos (in de twee voorgaan de seizoenen was dit 87 en 86 cent). Er wordt weinig veran dering in aanvoer en prijs verwacht. Een terugval in de aanvoer van bloemkool maakte het mogelijk dat de prijzen aantrokken. Voor de „zessen" werd er 4.22 per stuk betaald. Het aanbod neemt weer toe en er worden lagere prijzen verwacht. An dijvie en spinazie deden het in de afgelopen week weer uitstekend. Beide gewassen brachten een gemiddelde prijs van ƒ2.75 per kilo op. Van beide gewassen wordt er een grotere aanvoer verwacht waardoor de prijs onder druk komt. Bospeen daalde in prijs naar 1.90 per bos. Raapstelen brachten 58 cent per bosje op. wninese kool noteerde een ƒ1.90 per kilo en ƒ9.85 prijs als je het niet meer ziet zitten ifihiitftHriMftfilifrfmniiiHihthihii OOR Ho „Vaste planten zijn de ruggegraat van uw tuin", lazen we eens frstell< ergens. Taaipuriteinen zullen het maar een gedurfd stukje beeldspraak vinden, maar er zit wat in. Vaste planten zijn im-,uM/l mers de planten, die jaar in, jaar uit terugkomen op een vast plekje in onze tuin. Je hebt er, bij wijze van spreken, geen om kijken naar. Nou ja, wel even nakijken, of ze wat vorstgevoelig pringl gfloi zijn. Want een aantal vaste planten moeten we des winters wal aart 1 bedekking geven. Om een paar veel voorkomende te noemen: l£rZ0.e fuchsia's, vuurpijlen, riddersporen en Alstroemeria's willen i een strenge winter nog wel eens het loodje leggen. Overigens is het nu de tijd om vaste platen aan te schaffen e.. uit te planten in de tuin. De fraai geïllustreerde catalogi van kwekerijèn en handelaren bieden ruimschoots keus. Een goede raad: staar u niet al te blind op de kleurige afbeeldingen; want die zijn sterk geflatteerd! We hebben soms het idee, dat vóór e_„ kleurenfoto wordt gemaakt, sommige afgebeelde planten opge sierd zijn met nog een aantal los bijgestoken bloemen... Maar daat gaat het nu niet om; we nemen even aan, dat we een aantal vaste planten besteld hebben. Naturlijk houden we rekening met de plaats, waar ze in de tuin moeten staan en met de be- hoeften van verschillende planten. In de catalogi staat door- gaans aangegeven, of de bewuste soort bijvoorbeeld gesteld is op veel zon, dan wel ook in halfschaduw of helemaal in de scha duw wil groeien. Ook hebben sommige planten een hekel aan wat te natte grond, andere schuwen weer de droogte. Eigenlijk dat even nagaan, voor we vaste planten bestellen; zijn legio boeken, die daarover uitsluitsel geven. Goed, op zekere dag brengt Van Gend en Loos u een pakket. Onze kwekers bedienen zich van uitstekende inpakmethoden, uw vaste plantjes komen bij u aan in prima conditie. Laat ze echter niet nog enige dagen ingepakt staan; open het pakket en als het kan, plant alles dan zo snel mogelijk. Dat zal niet altijd kunnen, .met het planten van dahliaknollen bijvoor beeld moeten we nog even wachten. Die dahliaknollen - en ook andere knolletjes of bolletjes - bereiken u wellicht in plastiek zakjes; scheur die open, opdat ruimschoots lucht kan toetreden; want het lijkt misschien raar, maar de knollen „ademen" wel degelijk en ze kunnen zelfs „zweten" in een te dichte verpak king. Moeten onze vaste planten even blijven wachten, hou er dan rekening mee, dat wortels makkelijk uitdrogen. Ook moe ten we waken voor tocht, vooral de wortels van planten kunnen beslist niet tegen tocht. Verder moeten we alles goed vochtig houden; meestal verzendt de kweker de plantjes in ruimschoots vochtige aarde, 't Is altijd goed, de planten voor het uitplanten een nachtje met de wortels in water te zetten. We kunnen ook bij het planten het plantgat flink met water vullen, zodat de plant als het ware in een modderbrei geplant wordt. Heesters, rozen en coniferen worden vaak geleverd met een flinke kluit, die door een soort jute bijeen gehouden wordt. Maak een flink ruim plantgat, giet er water in en plant dan de addi ort i tón ebbi LEIDEN SVLV moest gis teravond zijn meerdere erken nen in ODB. De inhaalwed strijd voor de competitie ein digde in 1-4. Lugdunum en UVS versloegen in de beker- strijd hun tegenstanders beide punt. Nico kaar bracht. Warmunda had wat meer technische capacitei- huis, wat de Boys be streden met veel inzet. Mart Warmerdam bracht de War- monders het openingsdoel- met 1-0. De eersteklasser ont- mbette VUC, terwijl de blauw witten tegen Vredenburch speelden. Stompwijkse Boys en Warmunda kwamen niet ver der dan een 2-2 remise. Het de onderbreking gelijkma ken. Stompwijk drukte door via Wim van der Bosch: 2-1. het einde _r Warmer- uitstekend spelende GWS dam, die doel trof en de ploe- boekte een fraaie 0-2 zege bij gen gelijk (2-2) liet eindigen, het hardwerkende KRV. Ha- zerswoudse Boys kwam er te- KRV - GWS 0-2 (0-1) gen UDO niet aan te pas. De Hoewel de opportunistische in- Oegstgeestenaren wonnen met stelling vooral bij KRV viel te 0-4. ontdekken was het GWS, dat SVLV - ODB 1-4 (1-0) Het leek erop dat de thuisclub een vruchtbare avond zou be leven. Theo George scoorde na 8 ;minuten uit een hoekschop Rob Lamboo. Toch werd Hazerswoudse Boys - UDO 0-4 (0-2) Door hard werken werd het UDO door Hazerswoudse Boys aanvankelijk niet makkelijk gemaakt. Jan Platteel en Rienk Poot kregen het leer er ook nu weer niet in. Nico der Zalm had in de 10e minuut al 0-1 laten noteren. Rienk Poot was alleen doorgebroken, werd aangetikt door de Oegst- geester doelman, maar stond weer op. Bij het lege doel aan gekomen kreeg hij een vrije trap toegewezen, waarvoor de arbiter zelfs zijn excuses maakte. Het antwoord van UDO kwam van Paul Rikke: 0-2. Na de thee kwam Hazers- woude goed terug, maar weer was het UDO, dat scoorde. Dick Witteman maakte er 0-3 van, terwijl wedèrom Rikke 0- 4 als eindstand op het bord schoot. Het was daarom niet vreemd, dat Gijs van der Meij de bal als eerste binnen de palen schoot: 0-1. Na een uittrap van inval- het respect voor het fysiek lende goalie Dirk-Jan Vink, sterkere ODB steeds groter. 4 ■f'~1 Direct na de pauze reageerde Dirk Dorresteyn was gebles- _troseerd uitgevallen, ging spits de Voorschotense defensie niet Wim Boot goed door en scoor- attent, waarvan Wim Gün- de de tweede GWS-treffer. thermohr gebruik maakte: 1-1. KRV-er John van Eshof Cor Koegler en Rob Dorlas schoot nog een keer op de lat. brachten ODB zelfs op 1-3. Harm Goossens en Ruud van Berne hadden SVLV dichter bij kunnen brengen, maar faalden in de afwerking. Vijf minuten voor het einde maak te Jan Hendriks er 1-4 van. Lugdunum - VUC 1-0 ((H)) In een slappe partij, die hoog uit als oefenduel interessant genoemd mocht worden, was hét Lugdunum, dat de toon aangaf. VUC werd voortdu rend in de verdediging gehou den. Slechts eenmaal hadden de groenwitten het moeilijk. De Haagse spits knalde voor een leeg doel echter tegen de lat. Henry van der Weijden nam halverwege het tweede part de enige treffei voor zijn rekening. De enige harde wer ker, Rinus van Es, was ver schillende malen ongelukkig m^t zijn schoten. UVS - Vredenburch 1-0 (04)) Voor de Leidse tweedeklasser was er geen vuiltje aan de lucht. Hét angstige Vreden burch weigerde om meer te doen dan het opvangen van de UVS-aanvallen. Mario Faber en Hans van Leeuwen kwa men af en toe goed door. Toch zou er 67 minuten gespeeld moeten worden, voordat de beslissende goal viel. Fred Sie- val was de maker. Stompwijkse Boys - War munda 2-2 (0-1) Een leuke.open partij die twee aanvallende teams tegen el- Vivax in volgende ronde LEIDEN Het waterpolo- team van Vivax heeft zich ge plaatst voor de volgende be kerronde. De Oegstgeester for matie klopte het naar de hoofdklasse gepromoveerde De Merwede met 7-6. Jack Frauenfelder (4x), Jeroen Plasmeyer, Marcel Rompes en Hans Zandvliet scoorden i WOUBRUGGE De raadscommissie financiën worstelde zich gisteravond door een flink aantal onderwerpen heen. Een be langrijk onderwerp vormde het probleem van de huurachter standen. In sommige gevallen is de achterstand opgelopen tot twee jaar. Het raadslid Guus Hendriks (PvdA) betoogde dat de oplossing moest worden gezocht in de richting van het voorkomen van dergelijke achterstanden. Over enige tijd zullen ambtenaren uit verschillende gemeenten over dit onderwerp van gedachten wisselen Hendriks zag de resultaten hiervan met belangstelling tegemoet. Overigens is Woubrugge in enkele gevallen al overge gaan tot wekelijkse inning van de huur. De voordeuren van het toch vrij nieuwe gemeentehuis zijn maar niet tochtvrij te krijgen. Besloten werd tot ingrijpende verande ring met hardhout. Kosten ongeveer vijfhonderd gulden. Voor het bejaardenhuis in Hoogmade heerst grote duisternis. Dit heeft al geleid tot een flink aantal klachten. Raadslid De Jongh pleitte voor een lantaarnpaal ter plekke. De raadscommissie ad viseert B én W positief. Kosten vijftienhonderd gulden. Het mysterie van „de piep" is intussen ook opgelost. Reeds een paar dagen wordt de nachtelijke rust in Woubrugge-west ver stoord door een pieptoon, die om de vier seconden te horen is. Wilde veronderstellingen deden reeds de ronde. De oplossing bleek uiteindelijk eenvoudig. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft bij de waterzuivering tijdelijk een apparaat geplaatst, dat stankmetingen verricht. En deze installatie veroorzaakt de piep toon aldus direkteur gemeentewerken De Feij. Ter verbetering van het Weteringpad werd enige tijd geleden reeds zeventien duizend gulden gevoteerd. De toestand van dit pad is door het verkeer van en naar de aanliggende scheepswerf intussen „allerbelabberdst" aldus raadslid Van der Nagel. Hij vroeg zich af, wanneer de zaak nu eindelijk werd opgeknapt. Gemeentewerken zal wachten tot eerst rioleringswerken ter plaatse zijn uitgevoerd. Dat is ie, tic nieuwe Charade.De zuinigste wendbaar in liet verkeer. Plus uiterst parkeerliaar. Japanse auto die in Nederland te koop is. Gebruikt Wat verder opvalt is z'n binner 1 liter benzine op 22,2 km, bij !H> kni/u constant Dat geeft al bij het instapi ii. Wat liet plezierige gevolg is van waarwording van ruimte eii 52 pk, die niet hoogst gen •daad, de zuinigste Japanner in Nederland, e kans dat u 'm ook de comfortabelste neer u deze week even met 'm gaat ken ii tijdens de introductieshuw bij een van tsu's 1113 dealers. mm DAIHATSU Kr zijn miiüil niniïijijkhtilrn urn ilr nit'U»! iiradc CS/TS helemaal voor u op smaak te bn n- bijv. met een '••versnellingsbak of een automaat' i f i.4i: gen: bijv. n (Meerprijs f resp.fl.IHHt-.) extra wordt uw nieuwe. Charade CS hovend voorzien van een decoratief verhoogd dak (dolphin top) met ingelxiuwd elektrisch sclmil'dak. een optie die. gezien z'n prijs, zeer aantrekkelijk genoemd mag worden kottcnlani. tel. (OW) 2S02IMI. □DAIHATSU EEN STERK SLULT.IE AUTOVERNUFÏ ALPHEN A/D RIJN, Auto Ekon, Prins Hendrikstraat 64, Tel. 01720-73438. LEIDERDORP, Autobedrijf Herman Mulder, Weversbaan 14, Tel. 071-894200/01. LISSERBROEK, Autobedrijf L. Onderwater, Kruisbaak 24, Tel. 02521-14835. ïi di rester las I iaarb ling irag ttkel fger lat it >n ïe k Ian Dein

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6