emeente subsidieert |nleg van riolering I Psychologisch gezien is de maatschappij imbeciel )EN EEL 4 'OF. DR. R.F. IT. DIEKSTRA: £eidóc(3otvuuil VRIJDAG 15 APRIL 1983 PAGINA 3 versiteitsbestuur ^!n vermindering lietoelagen Het college van bestuur van de rijksuniversiteit in jeeft gisteren bij minister Deetman geprotesteerd tegen jering van de rijksstudietoelagen. wordt er in een telegram aan herinnerd dat na gdrtraging hij dit jaar eindelijk met een nieuw stelsel zou n Iroor studiefinanciering, wat evenwel nog niet is ge- v !0k is het studentenbudget niet meegegroeid met de wel- «wikkeling, zodat korten op de trendontwikkeling thans '^Jrechtvaardigd. >U1| heeft aangekondigd, dat de jaarlijkse bijstelling van de enjlagen per 1 september achterwege blijft. Voor de jong- jnten zal op de studietoelage zelfs worden gekort. AMBTENARENRECHTER: Chirurg Dirksen heeft geen recht op schadevergoeding van 1 miljoen LEIDEN/DEN HAAG Hartchirurg Th. Dirksen uit Voorhout is door de ambtenarenrechter mr. J. Haasnoot slechts gedeelte lijk in het gelijk gesteld. De rechter heeft gisteren bepaald, dat de heer Dirksen door het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) ten onrechte op verlof is gestuurd. Alle andere beroepen werden ongegrond verklaard. De heer Dirksen heeft volgens de rechter geen recht op een schadevergoeding van één miljoen gulden. De heer Dirksen keert niet terug bij het AZL, de ontslagprocedure wordt gewoon voortgezet. In 1979 werd de heer Dirksen, chef de clinique van de afdeling hartchirurgie van het AZL, uit zijn functie ontheven. Hij mocht daarna nog maar sporadisch assisteren bij operaties. In 1980 werd hij geschorst, de heer Dirksen zou fouten hebben gemaakt tijdens twee hart-operaties. Nadat het Medisch Tuchtcollege de chirurg van deze fouten had vrijgesproken, werd de schorsing in 1982 opgeheven. De heer Dirksen werd echter meteen met bui tengewoon verlof gestuurd. De heer Dirksen tekende bij de ambtenarenrechter protest aan tegen het feit, dat hij in 1979 uit zijn functie werd ontheven en dat hij vrijwel geen operaties meer mocht verrichten. De rechter wees dat verzoek af. Ook de schorsing werd door de heer Dirk sen aan de rechter voorgelegd. De rechter achtte die schorsing echter terecht. Tijdens de zitting van drie weken geleden kwam naar voren, dat de chirurg een schadevergoeding van één mil joen gulden van het AZL eist. De rechter wees deze schadever goeding af. Het AZL had de heer Dirksen in 1982 niet op buitengewoon ver lof mogen sturen, meent de rechter. Dat besluit moet worden vernietigd. Dat betekent overigens niet, dat de heer Dirksen weer op het AZL mag gaan werken. De rechter heeft bepaald dat het besluit, om de heer Dirksen op verlof te sturen, niet kan worden teruggedraaid. De ontslagprocedure wordt gewoon voortgezet. Het AZL heeft geen vertrouwen in de capaciteiten van de heer Dirksen. Men vindt hem een onbekwaam chirurg, die zelfs gevaarlijk is voor de patiënten. ±IMAAL 3.000 GULDEN PER WONING sl gel I Huiseigena- v de riolering van n °pning willen ver- kunnen voort tenen op een ge- ijke bijdrage in de ee wanneer aan be- >er voorwaarden 3elj voldaan. De ge- orl heeft een subsi- ling ontworpen die moet zorgen dat de difle jaren zoveel mo- yoningen in Leiden fhoofdriool worden >ho|oten. Het college en W heeft een van deze strek- de gemeenteraad gd. jipe geldt de regeling I pand in de stad waar kvoond en waar geen Aansluiting op de ge- Jjke riolering is. Een larvan het riool aan zet riool van de buur- 3Plëvandaar op het hoofd- de straat, komt dus voor subsi een nieuwe aansluiting zelf moeten betalen. De subsidiere geling gaat de gemeente 1,745 miljoen gulden kosten. Dat be drag moet genoeg zijn voor de aanvragen die worden ver wacht. Een huiseigenaar komt alleen in aanmerking wanneer de kosten van vernieuwing of aanleg van de riolering meer dan 1.500 gulden bedragen. De subsidie bedraagt 50 procent van de kosten van vernieu wing met een maximum van 3.000 gulden aan subsidie per aansluiting. Wanneer een huiseigenaar de vernieuwing van de riolering niet door een aannemer laat uitvoeren maar de werkzaamheden zélf ver richt, betaalt de gemeente ook 50 procent van de kosten maar dan met een maximum van 1.250 gulden. De vernieuwing van de riolering moet in dit geval wel meer dan 500 gulden kosten. In het geval dat de werkzaamheden gedeeltelijke door een erkende aannnemer worden gedaan en gedeeltelij ke zelf worden gedaan, dan wordt het subsidiebedrag evenredig vastgesteld. 'op de hoofdriool is Stank n valt niet onder de igeling. Ook al is zo'n van slechte kwaliteit, lar van het pand zal Met de subsidieregeling pro beert de gemeente de proble men die door slechte riolerin gen worden veroorzaakt zo veel mogelijk in te dammen. Met name bij panden waar de vuiligheid op open water wordt geloosd, treedt nogal eens stank op. Ook verstoppin gen en de daarmee gepaard gaande ellende komen door een sterk verouderde riolering voor. De gemeente hoopt tot en met 1990 door de hele stad 1030 particuliere rioleringen te kunnen verbeteren. Daarmee zal niet elk pand in de stad vaa een aan de tijd aangepaste riolering zijn voorzien, maar het subisidieplan zal er vol gens de gemeente wel toe lei den dat de meeste problemen worden opgelost. Met de subsi dieregeling hoopt de gemeente het gat op te vangen, dat is on- staan na het wegvallen van een rijksubsidie. In het kader van de bezuinigingen maakte de rijksoverheid een paar jaar geleden aan eind aan die sub sidieregeling. In 1981 Werd nog eenmaal een uitzondering gemaakt voor 268 woningen in De Kooi. De nieuwe regeling van de gemeente wordt 3 mei van kracht. Bij de verstrekking van subsi die wordt geen rekening ge houden met het inkomen van de huiseigenaar. Iedere huisei genaar komt dus ongeacht de hoogte van zijn inkomen in aanmerking. Volgens een woordvoerder van de gemeen te zou een inkomensafhanklij- ke regeling tot een enorme bu reaucratie leiden: „Het gaat ons hier om de milieu-aspec ten. We willen aan stank en aan lozing op het open water een eind maken. Tot dat laat ste is de gemeente overigens ook verplicht door het Hoog heemraadschap van Rijnland. Daar komt bij dat een inko mensgrens arbitrair zou zijn. De ene huiseigenaar heeft een hoge hypotheek en dus een la ger belastbaar inkomen dan een huiseigenaar met een lage re hypotheek in een even duur huis. Waar leg je dan de grens?". De buurtcomités Groenoord en Transvaal verzochten de ge meente vorig jaar al om een subsidieregeling voor de aan leg van particuliere riolerin gen, maar die regeling zou met terugwerkende kracht inge steld moeten worden.' Dat voorstel wordt door het college van B en W afgewezen. Overigens kan de gemeente huiseigenaren dwingen'de rio leringen onder hun woning te vernieuwen. Dat is het geval wanneer in de huidige situatie op open water wordt geloosd of wanneer een bestaande ver- zamelriool van slechte kwali teit is. Gouden speld voor scheidende VVV-directeur De heer R. Dekker kreeg gistermiddag in de burgerzaal van het Leidse stadhuis de gouden spel van de gemeente Leiden opge speld. De heer Dekker werd gehuldigd naar aanleiding van zijn afscheid als directeur van de VVV. Na ruim dertien jaar die func tie vervuld te hebben, vertrekt de heer Dekker in verband met zijn pensionering en hij wordt opgevolgd door C. Hugens. Wet houder mevrouw J. Fase (rechts op de foto, links de echtgenote van de heer Dekker) speldde hem de onderscheiding op. Me vrouw Fase roemde de heer Dekker voor zijn inzet en voor zijn pogingen Leiden meer bekendheid te geven. „Een goede promo tie van een stad is van levensbelang. De economische situatie, waarin we verkeren maakt dat noodzakelijk". Ze stelde dat de regiogemeenten bij moeten dragen aan de kosten die de Leidse VVV maakt en die voor een groot deel nu door de gemeente Lei den worden gedragen. „De regiogemeenten profiteren ook van de diensten van de Leidse VVV, maar weigeren er een cent aan uit te geven. Dat kan zo niet langer", aldus de wethouder. Bloemschikken (1) De heer L. van der Zwan uit Voorschoten houdt woensdag in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 in Leiden een demonstratie bloemschikken. De heer Van der Zwan is bloemsierkunstenaar. Getoond wordt hoe men prachtige arrangementen kan maken, maar ook hoe het bosje bloe men van de markt het best tot uiting kan komen. Na de pauze kan men ook iets zelf maken. De gemaakte bloem stukken worden verloot. Bloemschikken (2) Bij voldoende deelname wil het bestuur van de Ko ninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, af- deling Leiden een cursus bloemschikken gaan houden. De cursus zou dan gegeven worden op dinsdag 26 april en 3 mei van half acht tot half tien in de lagere Agrari sche school aan de Lange Voort 70 in Oegstgeest. De prijs bedraagt 35 gulden inclusief materialen. Docent is de heer F.C. Chevalking uit Amsterdam. Freek op video De werkgroep T.V.-issue van de Leidse Studenten Ekkle- sia laat woensdag aan het Rapenburg 100/102 de show van Freek de Jonge „De Mars" nog eens zien op video. Het programma is opgenomen tijdens de uitzending vanuit het cultureel centrum De Vest in Alkmaar. De uitzending, die twee en een half uur duurt begint om negen uur. Filmhuis LVC „Storm over Azië" is de Russische klassieke film, die woensdag- en donderdagavond wordt gedraaid in Filmhuis LVC aan de Breestraat 66. De film, die in de jaren twintig door Pudovkin werd gemaakt, gaat over de Mongool Bair. De Britten willen van Bair de leider van de Mongolen maken. Hij sluit zich echter aan bij de partizanen. Op beide avonden beginnen de voorstel lingen om acht uur en om kwart over tien. Ontwikkelingshulp De werkgroep medische ontwikkelingssamenwerking (IVe- mos) houdt in Leiden twee bijeenkomsten onder het motto „Hulp uit de hoogte" en „Gezondheidszorg, bevrijdend en onderdrukkend". Op de eerste bijeenkomst wordt de vraag gesteld of het voor Westerse ontwikkelingswerkers moge lijk is te werken in projekten die opgezet zijri door de plaatselijke bevolking; kan er een brug geslagen worden tussen twee culturen. Deze bijeenkomst wordt gehouden op 20 april, de tweede volgt op 10 mei. Beide bijeenkomsten worden gehouden in Verbum Dei aan de Plantage 16. De bijeenkomsten beginnen om acht uur. LOI Vanaf heden is de Inschrijving geopend van de LOI- reclamevakopleiding Werktekenen. Het aantal deelne mers is beperkt, de cursisten worden op volgorde van aanmelding ingeschreven. De opleiding neemt in het totaal 34 schriftelijke lessen en 32 mondelingen lesda- gen in beslag. Als vooropleiding is een algemene ont wikkeling op MAVO-niveau en enig tekentalent ver eist Informatie via telefoonnummer 071-451417. Werkloosheid ontregelt mensen. We kunnen er niet jnheen, dat veel mensen geestelijk in de knoop raken is het werk hen ontvalt. Uit een onderzoek uit 1979 'TT'jan M.P.M. de Goede en G.H. Maasen bleek onder lieer, dat werklozen niet de economische recessie en de structurele oorzaken, als reden van hun werkloosheid zagen, maar dat zij het werkloos zijn weten aan indivi duele tekortkomingen en gebreken. Ze voelen zich dus niet direct slachtoffer Van de algemene maatschappe lijke situatie, maar denken dat er iets met hen mis is omdat ze geen werk meer kunnen krijgen. Als de werkloosheid lang voortduurt, kan dat min of meer ernstige psychische gevolgen hebben. Met deze serie over werkloosheid wordt steeds een bepaald aspect er van belicht. In de eerste aflevering zei drs. W.F. Haak, dat werken niet zo zaligmakend is en dat de werkloos heid aangegrepen kon worden om zich van dat werk- keurslijf te ontdoen en naar andere waarden in het le ven te zoeken. In de tweede aflevering gaf Erik Kra nenburg een idee hoe werkl&zen die graag iets willen doen, dat ook kunnen doen en er verder nog iets voor terug krijgen. In de derde aflevering werd het idee, dat een uitkering iets is, waarvoor men zich moet schamen en vooral dankbaar voor moet zijn, uit de wereld ge holpen. In dit vierde artikel wordt bekeken, hoe het komt dat zoveel mensen psychisch in de knoei raken als zij werkloos worden en wat de schadelijke gevol gen kunnen zijn voor jongeren, die niet aan het werk komen. Deskundige op het gebied van depressieve stoornissen is prof. dr. R.F. W. Diekstra, hoogleraar in de klinische psychologie. Hij houdt zich vooral bezig met sociale aspecten. Zijn specifiek werkterrein is on der meer onderzoek naar depressieve stoornissen en suïcidaal gedrag. Verder houdt hij zich bezig met be handeling en ontwerpt behandelingsmethodes. 9? is het logische gevolg in voorafgaande periode •veractiviteit en onge- groei, die in feite was. In de psycholo- willen we uiteindelijk overle ven. Met de zieke maatschap pij worden ook de mensen ziek. De maatschappij is, tsja- .boekhoudkundig gezien heel ver, maar in psycholo gisch opzicht volslagen imbe- ■men we mensen die in ciel", aldus prof. Diekstra. den.' overactieve toestand ten en geen moment van Waarde Imeer kennen, 'manisch. egen in die toestand een De hoogleraar heeft een ka- "ig op hun gezondheid, mer in het psychologisch in- ze alsmaar door gaan stituut aan de Leidse Hooi- energie verbruiken. Ze gracht. Aan de muren hangen meestal in een grote schematische afbeeldingen rde, omdat ze nergens 5 over nadenken, omdat |ets echt goed afmaken, poodzakelijk gevolg van manische periode is hét len in een depressie. De van de mens. Allerlei lijnen wijzen rtaar lichaamsdelen, waar men door psychische omstandigheden last van kan krijgen. Pijn in het hoofd, maag, darmen enz. door psy- 1 is dan een gezonde chische druk. Aan een andere Se op een ziekelijke situa- pit proces vindt ook in depressie, i It de voorafgaande perio- i één was van economi- waardig dat het woord Ie niet in het economisch jdenboek voorkomt". hangt een schoolbord met ingewikkelde schema's, [maatschappij plaats. We Diekstra vertelt verder: „In len nü van een economi- die ziekelijke samenleving is - die is er één aspect de laatse 100 jaar extra benadrukt: het werk. En als je je dus realiseert dat i manie, al noemden we we tot voor kort leefden in jiiet zo. Het is overigens een maatschappij waar wer ken een overheersende waar de was, dan is het duidelijk dat mensen zich verankerd bvergang van manie naar voelen in het werk dat ze [»sie noemen we crisis, hebben. Dat brengt grote risi- punt waarop meestal een co's met zich mee. Op het mo- lende keuze wordt ge- ment van werkloosheid kan gesproken, maar als men het werk bekijkt zoals hierboven, hebben mensen werk nodig voor hun ontwikkeling. Het is gewoon een noodzaak voor het bestaan. Tot nu toe heeft nauwelijks iemand zich over deze psychologische aspecten van werkloosheid gebogen. Nu, uit die psychologische noodzaak kun je een recht de finiëren. In het kader van de geestelijke gezondheid zou ar beidstijdverkorting, waardoor meer mensen kunnen wer ken, noodzakelijk zijn", aldus de hoogleraar. Dagindeling In een artikel van Diekstra en Moritz, wetenschappelijk biii i ii medewerker van de Vak- De werkloze voelt zich afgsloten van het maatschappelijk verkeer, hier gesymboli- gfPnigèintydh|eirdenhii0he; seerd in de dagelijkse files op de Beestenmarkt. - - vakblad „Psychologie" ver scheen, worden bepaalde as- ledig verstoord en dat moest verliezen ze dat werk dan is pecten van werkloosheid nog mislopen. Steeds meer bedrij- die ervaring tenminste niet eens op een rijtje gezet. Zo vigheid, steeds meer produk- meer af te nemen. Heel an- blijkt het wegvallen van het tie creëert steeds meer afval, ders is het voor degenen die werk Veelal ook het wegval- waarvan de verwerking weer nog aan zelfontplooiing moe- len van een zekere regelmaat nieuwe bedrijvigheid vergt ten beginnen: de jongeren, te betekenen. Het werk regu- direct „op drift" raakt als het enz- eist steeds meer hulp. Voor hen geldt dat die be- leert, direct of indirect, vrij- Zo ontstaat de manische pe- langrijke manier tot ontplooi- wel alle aktiviteiten. Veel eerder op drift raakt als het anker loslaat dan wanneer zo'n schip aan meerdere an kers vast ligt. Het is dus dui delijk dat de groep, die slechts één waarde heeft in het leven die waarde kwijt raakt. Wer ken is voor veel mensen die enige waarde. Werkloosheid is daarom tevens, een waarde- crisis in de samenleving". riode. We hebben te lang in- en njet beschikbaar is. Het- werklozen hebben problemen t in één of andere rich- een crisisachtige situatie bij r ahs\ra [Als de beslissing fout is, sommige mensen ontstaan. Ie daarop volgende ont- Uit onderzoek is gebleken, dat ïling fataal zijn, maar je mensen in twee catagoriën !en goede keuze worden kunt onderverdelen. Je hebt nieuwe waarden in het mensen die hun waarde, hun verwachting van het leven, diepe depressie worden koppelen aan één enkele jeden. Dat geldt voor een voorwaarde, bijvoorbeeld het Krnlijk leven, maar ook werk, een relatie, het uiter- jmm Schappelijk gezien. Er lijk. Dan is er een categorie ■■'en nu lukraak oplossin- die de levensverwachting tSDAffeegeven om de diepe de- koppelt aan meerdere dingen, |ie te vermijden, maar de bijvoorbeeld een combinatie HFffis groot dat als de econo- van zaken ten gunste van de Bx-: straks weer een beetje eigen ontwikkeling. In ter- IJroiekt, we weer manisch, men van geestelijke gezond- v'-Xfctief bezig gaan zijn, zo- heid loopt de eerste groep en een volgende depres- veel risico. Je kan het verge- RANTopnieuw onvermijdelijk lijken met een schip. Heeft k's-' t- Ik denk dat alles veel een schip maar één anker Ag'ei vichtiger en overzichte- waar het aan vast ligt dan is moet in de samenleving, het duidelijk dat het schip Diekstra: „Het werken heeft in de geschiedenis van de „Labora" gezeten en geen aandacht aan „Ora" besteed. Hierdoor zijn we tenslotte psychologisch in een crisis te recht gekomen. In zo'n crisis moet je, zoals gezegd tot een keuze komen en daardoor geen weer kan leiden tot ver- met hun dagindeling en moei- traging of het tot stilstand ko- te om vervangende activitei- men van de persoonlijke ont- ten te ontpooien. wikkeling. Werkloosheid is Uit het artikel bleek verder daarom voor jongeren een dat het zonder werk raken ernstig probleem. De opbouw van de kostwinner voor een van hun identiteit wordt op gezin en het gezinsleven vaak laatste paar eeuwen een over- dacht aan „Ora" te besteden. dreven functie gekregen. De spreuk „Ora et Labora" (bid en werk) heeft men altijd geïnterpreteerd als godsvre- zend zijn en werken in het zweet des aanschijns. Maar dit is niet de oorspronkelijke be tekenis. Het „Labora" houdt juist in, dat men met de na tuur iets doet. Daarmee werkt, in de zin van dienen en bestuderen. Het „Ora" staat voor het juist niet aan die natuur komen, niet ingrij pen, maar haar beleven en er over rvadenken. Door de ma nische ontwikkeling in de maatschappij is de balans vol- wordt het mogelijk meer aan- die manier geblokkeerd. Zin- grote gevolgen heeft, afhan- j u* /-» vol werk is daarom psycholo- kelijk van de verhoudingen gisch noodzakelijk. Vooral voorafgaand aan de periode waarde op zich zelf meer, jongeren moeten ontdekken van werkloosheid. Vooral in maar_middel tot zelfontplooi- welke invloed en mogelijkhe- gezinnen waar de man de rol den zij hebben om de maat- van werkman heeft en de schappij te kunnen verande- vrouw die van huisvrouw, ren. Verder moet het werk kunnen irritaties en conflic- duidelijk aanwijsbare results- ten ontstaan. De vrouw kan ten opleveren en beoordeeld het thuiszitten van de man kunnen worden, om zodoende zien als inbreuk op haar terri- de eigen mogelijkheden af te torium. Stoelt het vaderlijk tasten. Alternatieve werkpro- gezag bovendien louter en al- jecten moeten aan deze voor waarden voldoen willen ze zinvol zijn. Het slechts 'bezig houden' heeft geen nut. Daar om is werk aan de lopende band ook zo verschrikkelijk. Er wordt van recht op werk ing. De laatste tijd was het werk niet zozeer middel tot zelfontplooiing meer, maar juist een must, een waarde op zich", aldus de hoogleraar. Blokkade „Het volledig kwijtraken van werk, kan dus een blokkade zijn voor zelfontplooiing. Voor mensen die lange tijd gewerkt hebben en die periode hebben gebruikt voor- zelfontplooien is het werk belangrijk, maar leen op de deugd van zijn kostwinnersschap, dan kun nen er ook conflicten met de kinderen uitbreken. In gezin nen met een minder starre rolverdeling verlopen de noodzakelijke veranderingen het soepelst. De verschillende (huishoudelijke) aktiviteiten kunnen opnieuw verdeeld worden. Er zijn volgens Diekstra en Moritz op dezelfde wijze ook mensen die het verlies van een baan gevoelsmatig erva ren als het verlies van een dierbare, bijvoorbeeld door de dood. Ze „rouwen" ook echt over hun werk. Deze mensen worden dan vaak volledig inactief. De zelfwaardering en toekomstverwachting worden uiterst negatief. Relaties met anderen hebben hun betekens verloren en sommigen om schrijven hun toestand dik wijls als: dood. Omdat er re gelmatig een samenhang is geconstateerd tussen zelf moord en depressiviteit, ligt enige relatie tussen werkloos heid en zelfmoord eveneens voor de hand. Uit recent epi- demologisch oriderzoek blijkt dat er een vrij sterke samen hang bestaat tussen de hoogte van het werkloosheidscijfer en het aantal suïcide Dood Er zijn volgens Diekstra en Moritz op dezelfde wijze ook mensen die het verlies van een baan gevoelsmatig erva ren als het verlies van een dierbare, bijvoorbeeld door de dood. Ze „rouwen" ook echt over hun werk. Deze mensen worden dan vaak volledig inactief. De zelfwaardering en toekomstverwachting worden uiterst negatief. Relaties met anderen hebben hun betekens verloren en sommigen om schrijven hun toestand dik wijls als: dood. Omdat er re gelmatig een samenhang is geconstateerd tussen zelf moord en depressivitéit, ligt enige relatie tussen werkloos heid en zelfmoord eveneens voor de hand. Uit recent epi- demologisch onderzoek blijkt dat er een vrij sterke samen hang bestaat tussen de hoogte van het werkloosheidscijfer en het aantal suïcides. Dit geldt vooral voor jongeren, die na het afsluiten van een studie voor de taak staan zich een maatschappelijke identi teit te verwerven. Als zij geen werk kunnen krijgen kan een belangrijk deel van de per soonsontwikkeling, het op bouwen van identiteit en zin geving aan het leven voor lange tijd worden geblok keerd. Hetgeen in vroeger of later stadium ernstige psychi sche gevolgen kan hebben. Het oplossen van jeugdwerk loosheid zou de hoogste maat schappelijke prioriteit moeten hebben. Ook de opvang zou meer aandacht moeten heb ben. Diekstra en Moritz stellen verder, dat uit onderzoek is gebleken dat sommige men sen die eenmaal werkloos zijn geweest, .cynisch en verbitterd raken jegens de samenleving, die hen kennelijk afdankt als dat zo uitkomt en ze weer in schakelt als dat toevallig weer nodig is. Hun vertrouwen in de wereld en in andere men sen krijgt een geduchte knauw, zo het niet voorgoed geschokt raakt. Dr. R.F.W. Diekstra en drs. Moritz besluiten het artikel door te stellen dat werkenden veel bijdragen aan het naga- tieve beeld dat kennelijk een meerderheid van de werklo zen vormen, doordat de wer kenden zich bezondigen aan lichtvaardige stereotyperin gen. Zij stellen dat een posi tievere benadering van de werklozen een gunstig effect kan hebben op hun zelfbeeld en zelfrespect. Onderdeel van zo'n benadering zou volgens de schrijvers het opheffen kunnen zijn van allerlei be perkingen waar werklozen mee te maken hebben, „Het kan onmogelijk de bedoeling zijn, dat we via de kostbare omweg van het inactiveren en sociaal isoleren van een half miljoen mannen en vrou wen. de werkgelegenheid uit eindelijk vergroten. Die van de psychoterapeuten wel te verstaan", aldus Diekstra en Moritz ter afsluiting van hun artikel. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3