TAFEL Bisschoppen Brazilië kiezen vooruitstrevende leiders CeidócSoma, BTTïïTl Is echtscheiding modeverschijnsel? kerk wereld Braziliaanse bisschop helpt doodseskaders te bestrijden KORTE METTEN Kwalijke actie ACHTERGROND £eidóc8omant VRIJDAG 15 APRIL 1983 De bisschoppen in Brazi lië hebben bisschop Ivo Lorscheiter van Santa Maria herkozen als voor zitter van de Braziliaanse bisschoppenconferentie (CNBB). Ook de secreta ris, bisschop Luciano Mendes, hulpbisschop van Sao Paulo, is herko zen. Verder werd bis schop Benedito Ulhoa Vieira gekozen tot vice- -voorzitter. Daarmee blijft de leiding van het grootste episcopaat van Latijns-Amerika de komende vier jaar, voor de vierde ach tereenvolgende maal, in han den van progressieve bis schoppen. De behoudende stroming heeft nu laten we ten, dat zij de steun van het Vaticaan gaat zoeken om een eind te maken aan „gevaarlij ke ontwikkelingen" binnen het episcopaat. Lorscheiter haalde in de eerste ronde 150 van de 257 stemmen, terwijl de conservatieve tegenkandi daat, kardinaal Eugenio Sales van Rio de Janeiro, 103 stem men behaalde. Daarop trok deze zich terug. Vlak voor de bijeenkomst had kardinaal Sales in een uitvoe rig document kritiek geuit op het beleid van de CNBB, met name de keuze voor de ar men. Volgens hem moeten ook de rijken die afgedwaald zijn van God, als armen wor den beschouwd. De voorkeur voor de armen moet in meer spiritualistische en minder in sociologische zin worden uit gelegd. Hij waarschuwde te gen „de ideologische gedach- tengang met marxistische in vloeden" in het ontwerpdocu ment, dat de CNBB-leiding voor de vergadering had voorbereid. De conservatieve bisschop Luciano Cabral Duarte van Aracaju verklaarde, dat de kerk van Brazilië onder de huidige leiding hard op weg is „een nieuwe kerk te vor men". Volgens hem heeft de paus tijdens zijn recente be zoek aan Midden-Amerika deze „volkskerk" of „parallel le kerk" veroordeeld. De situ atie in de Braziliaanse kerk is „al veel te ernstig" en „het is. de hoogste tijd dat Rome wordt ingeschakeld", aldus deze bisschop. De uitlatingen van Cabral Duarte deden aanvankelijk vrezen, dat de Braziliaanse bisschoppenconferentie op het punt stond uiteen te vallen. Tijdens de verkiezingen be haalde de conservatieve bis schop evenwel slechts twee stemmen. Zelfs zijn behou dende collega's lieten hem in de steek, niet zozeer, omdat zij het oneens waren met hem, alswel over de wijze waarop hij de kerkelijke onenigheid in het openbaar had gebracht. De primaat van Brazilië, de behoudende kardinaal Avelar Brandao Vilela van Bahia, nam tijdens een persconferen tie duidelijk afstand van zijn collega, die volgens hem een persoonlijke mening had ver kondigd. De volkskerk is vol gens hem alleen te veroorde len als het gaat om een kerk die zonder banden met de paus en de bisschoppen oprijst- uit het volk. Iets anders is het als het gaat om een kerk waarin de pries ters, zonder anderen uit te sluiten, hun voorkeur voor de armen uitdragen en waar zij aan de kant van het volk staan. Om vergissingen te vermijden is het dan evenwel beter de naam „volkskerk" niet te gebruiken, aldus de kardinaal. De succesrijke bestrijding van de beruchte doodseskaders, die momenteel in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro gaande is, blijkt mogelijk te zijn gemaakt door Don Adriano Hypolito, bisschop van Nova Iguazu, in de staat Rio de Janeiro. Mgr. Hypolito, die in het verleden herhaaldelijk met de dood is be dreigd en zelfs een keer is ontvoerd en mishandeld, speelt nu een belangrijke rol als bemiddelaar tussen een officiële com missie van onderzoek en getuigen van de moordpartijen, die in de afgelopen vijftien jaar in Brazilië aan drie vierduizend personen het leven hebben gekost. Don Adriano werd vorig jaar december benaderd door een politiefunctionaris. Deze kende de namen van een groot aan tal agenten, die deel van de doodseskaders uitmaakten. Men hield die informatie geheim, totdat in maart jongstleden de gekozen sociaal-democraat Leonel Brizola het gouverneur schap overnam. Sindsdien zijn tien leden van de doodseska ders gearresteerd. Vele anderen zullen in de komende dagen worden opgepakt. In alle gevallen zijn de verdachten leden van de militaire po litie die onder het mom van bestrijding van de kleine mis daad in hun vrije tijd eigen rechter speelden, maar dikwijls ook werkten in opdracht van bijvoorbeeld handelaars in ver dovende middelen en souteneurs. Met hulp van bisschop Hy polito heeft de commissie talrijke getuigen van de moordpar tijen kunnen verhoren. Deze durfden vroeger nooit hun mond open te doen uit angst ook vermoord te worden. De bis schop heeft nu met steun van de regering van Rio de Janeiro de getuigen bescherming en geheimhouding beloofd. Paus Johannes Paulus II zal op zijn komende reis naar Po len de Poolse pater karmeliet Josef Kalinowski (1835 - 1907) zalig spreken. Pater Kali nowski is de beschermheilige van degenen die verbannen en geëmigreerd zijn. Hij leid de in 1863 de mislukte op stand van de Polen tegen de Russen, waaraan ook een deel van de Litouwse bevolking deelnam. Nadat de opstand was neergeslagen, werd hij voor drie jaar naar Siberië verbannen. Daarna mocht hij niet direct naar Polen terug keren. Hij week uit naar Oos tenrijk, waar hij bijdroeg tot de opbloei van de orde der ongeschoeide karmelieten. Na zijn terugkeer in Polen sticht te hij een karmelietenklooster in Wadowice, de geboorte plaats van Karol Wojtyla, de huidige paus. De in de Tweede Wereld oorlog zwaar beschadigde Au gustijnenkerk te Erfurt, een plaats in de DDR met veel herinneringen aan Luther, is weer opgebouwd en zal op 7 mei worden ingewijd. Dezelf de dag worden ook de nog bruikbare delen van het her bouwde' Augustijnenklooster voor het publiek opengesteld. Dan gaat daar ook de perma nente Luther-tentoonstelling open. Omdat in dit Lutherjaar zeer veel pelgrims langs Lu- therplaatsen in Erfurt worden verwacht, zijn voorzieningen getroffen om elk uur een rondleiding door het hele complex te maken met naar keuze een Duits of Engels sprekende gids. Het klooster blijft voor bezoek gesloten tij dens het zesde internationale congres voor onderzoek naar Luther van 14 tot 21 augustus en tijdens de Erfurter Luther- dagen van 31 oktober tot 10 november van dit jaar. Dan zijn er nog van 13 tot 16 juni oecumenische ontmoetingsda gen. Tot voorzitter van „Wilde Ganzen" is als opvolger van de heer J. F. Samsom uit Noordwijk benoemd de heer J. van Ós van den Abeelen. De heer Van Os is voorzitter geweest van het college van bestuur van de Erasmus-uni versiteit te Rotterdam en be kleedt diverse functies op het terrein van kerkelijke en so ciale arbeid, waaronder het voorzitterschap van de cen trale kerkeraad van de her vormde gemeente te Rotter dam. De heer Samsom is van af 1978 voorzitter geweest en nam afscheid wegens zijn leeftijd. „Wilde Ganzen" is een breed oecumenisch opge- zette particuliere stichting, die in de Derde Wereld eenmalig financiële hulp verleent in acute noodgevallen. Zij krijgt haar inkomsten via een door de radio georganiseerde col lecte aan het eind van uitzen dingen van de Interkerkelijke Omroep Nederland IKON op zondag. Op een in Bari gehouden congres heeft de voorzitter van het pauselijke instituut voor huwelijk en gezin, mgr Carlo Caffara, nog eens dui delijk onderstreept, dat het ongeoorloofd is voor rooms- -katholieken, over te gaan tot kunstmatige bevruchting „in de reageerbuis". Caffara sprak tot rond vierhonderd gynaecologen en vroedvrou wen uit verscheidene landen. Hij zei, dat alleen het ge slachtsverkeer binnen een huwelijk ethisch gezien als geoorloofd kan worden be schouwd om menselijk leven te verwekken. Bisschop Michigan kiest letterlijk voor kerk onderweg De rooms-katholieke bis schop Kenneth e. Untener (45) van Saginaw in de Ame rikaanse staat Michigan, is een gelukkig mens. Met al zijn aardse bezittingen ver pakt in drie reistassen en een plunjezak, trekt hij al twee jaar van pastorie naar pasto rie in zijn bisdom. Hij heeft geen huis, zelfs geen heel klein, alleen een werkkamer met wat boeken. Het grote herenhuis waar hij voorheen woonde en dat drieëntwintig kamers telt, wordt opgeknapt en staat te koop voor een half miljoen gulden. De bisschop zegt, dat hij in de twintig jaar van zijn priester schap nog nooit een besluit heeft genomen, waarop zo overweldigend veel positieve reacties zijn gekomen. „Hoe langer ik rondtrek, hoe meer ik de overtuiging krijg dat ik daarmee zal doorgaan", zegt hij. Als geweldig voordeel van zijn zwervend bestaan ziet bisschop Untener, dat hij veel nauwer bij de specifieke problemen van een parochie wordt betrokken dan anders ooit mogelijk zou zijn ge weest. De tijd die met reizen verstrijkt gebruikt hij, om uit de auto met zijn secretaris te telefoneren of het dicteerap- paraat te gebruiken. „Soms verzet ik dan meer werk dan in een werkkamer mogelijk zou zijn", verklaart bisschop Untener. Als allergrootste voordeel van zijn leefwijze ziet de bis schop het feit, dat hij zijn pastoors goed leert kennen met hun sterke en zwakke punten. En bovendien is het dagelijkse menselijke contact veel gemakkelijker te leggen. De bisschop had eerst ge dacht, dat het vervoeren van zijn bagage het moeilijkste deel van het trekkersleven zou zijn. „Maar ik heb ge leerd, dat ik veel dingen kan missen en omdat ik zelf de was doe, hoef ik ook niet veel verschoningen mee te nemen". Hij gelooft niet, dat andere bisschoppen zijn voorbeeld zullen volgen. „Trouwens", zegt hij, „als je in een vreemd bed maar ligt te woelen moet je er nooit aan beginnen". leeft erinj VlA het (bij eerdere gelegenheden) tenten opsla jdsn omspitten van voortuintjes van ministers, zijn jeugd itrag voerders inmiddels beland bij het bekladden van Jroor het inslaan van een ruitje en het binnendringen vaP^ *s ning om de koelkast te plunderen. Er zijn weinigf^ voor nodig om een standpunt in te nemen: zo'n „buif ^ee mentaire actie" gaat uiteraard alle perken te buitenflage scherp veroordeeld te worden. nten Dat vinden wij uiteraard niet omdat het nu toet de woning van een hard werkende en sociaal zeer" minister gaat. Geen enkele bewindsman, van welk dan ook, mag het slachtoffer worden van dit soort dige pesterijen. Dat geldt evenzeer voor kamerlei welke partij dan ook), gemeentebestuurders, vakb sen, enzovoort. In een rechtsstaat als de onze staan andere wegen open om tegen vermeend onrecht 1 maken. De rechter zal dat de bij de rel in Voorsclj trokken jongelui ook wel duidelijk maken. Het is daarnaast zinvol zich af te vragen hoe jon zo'n, wellicht wat uit de hand gelopen actie komenl leen de afschuwelijke jeugdwerkloosheid en in het de moeilijke economische omstandigheden spelen da rol, maar ongetwijfeld ook de manier waarop somir nen daarop te moeten inhaken. De betrokken jonge! gaandeweg wellicht tot de conclusie zijn gekomei. „voor een dubbeltje zijn geboren, maar voor een k\T pakt". Als niet duidelijk „nee" gezegd wordt tegen c vormen van burgerlijke ongehoorzaamheid, dan moeilijk ergens een grens te trekken. Maar evenzeer zal een gouden handdruk voor directielid van een bedrijf, waar velen zonder meerl moeten worden gezet, een ról spelen bij de oordeel van talrijke landgenoten, die in de huidige barre oi heden in grote moeilijkheden komen te verkeren, ook voor het zwarte geld, dat na de acties van de nu in een verontrustend groot aantal briefjes van di grens overgaat naar voor dit kwalijke doel veilige^ in het buitenland. In deze zin ligt de medeverantwi heid voor een kwalijke actie zoals die in Voorsch< verspreid. Die vormt echter niet meer dan een v< geen excuus. I Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk per post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver- Argentlnlë ms. „Alhena" 20 april Australië ms „Flinders Bay" 22 april Brazilië ms „Alhena" 20 april Canada wekelijkse afvaart Irsraël ms „Raqefet" 20 april |ipe par )WOi lans jke larv Japan ms „Kowloon Bay"t®* Kenya, Oeganda, Tanzanlr ®n' 21 april de Ned. Antillen ms „Authcjinm stad. Oranjestad f hi Nleuw-Zeeland ms „Mairainn 19 april Verenigde Staten van Anfen lantlc Saga" rege Zuld-Afrika (Rep.) „S.A. Sf val 20 april (aar ZONNIG LENTE De Bilt-KNMI Hf morgen droog t Een krachtig hogedrii dat vandaag ten wesl Frankrijk lag trekt zuidoosten, richting Ié wind, die matig is dra het zuiden en voert lij, waarin de middagtemi het binnenland p| tot 19 graden kan stijg^N Door de aanvoer van j®8.1* over het koude water® 's Waddenzee, wordt he->en Wadden-eilanden warmer dan 12 gradenpd< heldere hemel en weiiFJ*1 daalt de temperatuur \fen tot ongeveer 4 graden.' Amsterdam zw.bew. Eelde regen Spinazie- aardappelsoep met kaas en brood russische bergen vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 0,5 kg aardappelen, 7,5 dl water, 1 groente bouillontablet, 1 grote ui, 25 g boter, 500 g spinazie, 1 (liefst rode) paprika, zout, peper, ketjap asin of tama- ri, 100 g kaas (soort naar smaak), volkorenbrood; 6 lange vingers, jam, paar lepels rum of marasquin (of met water verdunde es sence), 0,5 liter melk, 1 ei erdooier, 20 g suiker, 20 g maizena, pakje vanillesui ker, 1 eiwit, 25 g suiker, wat kleurig taartgarne- ringstrooisel of vruchten- hagelslag. Kook de wat kleiner gesneden aardappelen gaar in het water met het bouillontablet en stamp ze fijn. Fruit in een rui me braadpan de fijngesneden ui goudgeel in de boter. Bak de goed uitgelekte en wat kleiner gesneden spinazie mee tot ze geslonken is. Doe er dan de aardappel bouillon bij met de kleingesneden paprika. Laat de soep alleen nog maar aan de kook komen en maak haar op smaak met zout, peper, ket jap asin of tamari. Zet voor ie der op tafel een schaaltje met kleine blokjes (of geraspte) kaas en presenteer er vers of geroosterd brood bij. Breek de biscuits een keer door, smeer er wat jam op, maak er twee ruwe stapeltjes van en sprenkel daarover wat rum of marasquin. Zet de helft van de melk op, roer de eier dooier stevig met de suiker, voeg maizena en weinig koude melk toe en schenk bij dit pap-, je wat hete melk, doe dit mengsel in de pan en laat het al roerende even doorkoken. Voeg van het vuur de overige koude melk en vanillesuiker toe. Schenk de afgekoelde vla over de biscuits, garneer het met suiker stijfgeslagen eiwit en strooi daarover iets strooisel of hagelslag. JEANNE DEN HAAG Het is een bekend feit, dat het aan tal echtscheidingen hand over hand toeneemt. We zien dat niet alleen in onze eigen omgeving, maar de statistieken wijzen het ook heel duidelijk uit. In zijn boekje „Scheiden en begeleiden" geeft prof.dr. Coert H. Lindijer er de volgende cijfers per 10.000 bestaande huwelijken: 1919 13,1 1959 21,9 1974 58 1929 18,8 1969 29,9 1975 60,1 1939 18,6 1970 33,2 1976 61,9 1945 24,3 1971 36,5 1977 63,4 1946 52,9 1972 46,3 1978 65,4 1949 33,6 1973 54,8 1979 69,5 (Opvallend zijn de „sprongen" in 1946 en 1972, maar deze zijn wel te verklaren; 1946 is het eerste volle jaar naar de Tweede Wereldoorlog. Veel huwelijken bleken de crisis van de oorlog niet te kunnen overleven. 1972 Is zo hoog, omdat we in 1971 een verruiming in de echtscheidingsgronden kre gen). Nu lijken deze cijfers zo op het eerste oog helemaal niet zo erg hoog. Maar dan vergeten we dat deze cijfers gezien wor den tegen de achtergrond van (alle) bestaande huwelijken. Het plaatje wordt heel anders, als we het aantal echtschei dingen en huwelijkssluitingen in hetzelfde jaar naast elkaar zetten. jaar: huwelijken: scheidingen: 1976 97.041 20.889 1977 93.280 21.483 1978 89.090 22.257 1979 85.648 23.748 Het plaatje is inderdaad heel anders. Terwijl in 1976 één of elke vijf gesloten huwelijken stuk breekt, is dat in 1979 al meer dan één op elke vier. (In Amerika is het al één op elke twee en in Californië bijna één op één). Hoe moeten we deze toename zien? Is het alleen maar een modeverschijnsel, dat vanzelf wel weer zal verdwijnen? Onderzoek Kort geleden zijn de resultaten bekend geworden van een onderzoek, dat de Wageningse sociologe dr. Weeda in de af gelopen jaren heeft verricht in opdracht van het voormalige ministerie van CRM, Het onderzoek was niet gebaseerd op allerlei statistische gegevens, maar ze heeft gesprekken ge voerd met 167 gescheiden mensen, onder wie 62 ex-echtpa ren. Haar conclusie is: echtscheiding is niet een modever schijnsel, maar het ligt verankerd in onze moderne samenle ving. Anders gezegd: het wordt door de samenleving als een „normaal" verschijnsel geaccepteerd, het hoort erbij. Vroeger was dat heel anders. In de jaren tot aan de Tweede Wereldoorlog was echtscheiding iets, dat algemeen door de samenleving veroordeeld werd. Het was niet alleen een schande, maar ook een maatschappelijke, burgerlijke „zon de". Wie scheidde, ging daarmee in tegen de algemeen aan vaarde moraal en werd dan ook feitelijk als een paria be schouwd en behandeld. In de periode na de laatste oorlog is dat langer hoe sneller veranderd. Dr. Weeda noemt in haar verslag verschillende oorzaken: de groeiende veelzijdigheid in waardestelsels, de materiële welvaart, de sociale voorzieningen, de toenemen de waardering voor het individu en de aanwezigheid van al ternatieven voor het huwelijk. Ook in andere studies komt men deze zelfde faktoren tegen. Dr. Lindijer noemt bijvoorbeeld ook de welvaart. Hij citeert predikanten, die hem bij een onderzoek meedeelden, dat de maatschappelijke welstand partners over het hoofd groeit en dat mensen vaak meer willen en doen dan haalbaar is: de vrouw jaagt haar man op; deze verwaarloost zijn vrouw om door dag en nacht te werken steeds meer te verwerven. Een bijzonder sterke factor blijkt in verschillende studies de toenemende zucht naar eigen ontplooiing. Met name veel Prof. K. Runia vrouwen willen, onder invloed van de algemene emancipa tiedrang, niet meer genoegen nemen met een functie in het gezin alleen, maar zoeken mogelijkheden van zelfontplooi ing. Veel huwelijken kunnen deze spanning niet verdragen en breken er op stuk. Andere visie Een van de belangrijkste oorzaken kon wel eens zijn dat ve len een andere visie op het huwelijk hebben. Men is in het algemeen veel kritischer ten opzichte van het zgn. traditio nele huwelijk geworden. Aan de ene kant verwacht men er veel meer van. Men zoekt er een bijna ideaal partnerschap in, waarbij de een de ander aanvult en waarbij tegelijk veel ruimte blijft voor eigen ontplooiing. Aan de andere kant staan we voor het feit dat, wanneer deze verwachtingen niet vervuld worden, de teleurstelling des te groter is en men vrij snel geneigd is om de band te verbreken en nieuwe mo gelijkheden te zoeken. Met opzet schrijf ik van nieuwe mogelijkheden in het meer voud. Er zijn immers allerlei andere relaties naast het huwe lijk. Het huwelijk is voor velen maar „een" mogelijkheid ge worden, waarbij het nog helemaal niet vast staat of het wel de beste mogelijkheid is. Waarom zou je bijv. eerst niet gaan samenleven, om eens uit te proberen of je wel werkelijk bij elkaar past? Er is ook de mogelijkheid van de zgn. LAT-re- latie. Die uitdrukking komt uit de Engelse tall: living apart together, d.w.z. je woont afzonderlijk, hebt elk je eigen huis, maar komt zo nu en dan eens een avond en nacht samen om van elkaar aanwezigheid te genieten. Ook hier speelt in de regel de gedachte van eigen vrijheid en eigen mogelijkheid tot ontplooiing de beslissende rol. In ieder geval is het huwelijk voor velen niet meer een god delijke instelling, maar eerder een maatschappelijk contract, dat twee mensen afsluiten. Voldoet het goed, dan blijf je bij elkaar. Voldoet het niet, dan is er de mogelijkheid om het contract te verbreken en in vrijheid te zoeken naar andere oplossingen. Op grond van deze gegevens vrees ik dat dr. Weeda gelijk heeft, wanneer ze zegt dat echtscheiding niet een modever schijnsel is, dat vanzelf wel weer verdwijnen zal. Het is eer der een cultuurverschijnsel. Het is een vast onderdeel van onze westerse cultuur geworden, een onderdeel dat eerder zal toenemen dan afnemen. Helaas komt ook onder christenen in toenemende mate het verschijnsel van echtscheiding voor. De statistieken laten ook dit duidelijk zien. In het geval dat beide echtgenoten hervormd waren is er in de periode van 19651979 een ver dubbeling opgetreden; in het geval van de gereformeerden en rooms-katholieken bijna een verviervoudiging! (Dat laat ste vindt zijn oorzaak in het feit, dat onder gereformeerden en rooms-katholieken jarenlang de traditionele visie op het huwelijk een groter tegenwicht heeft gevormd. Maar ze zijn de laatste jaren druk bezig de „schade" in te halen). Wel is het zo dat de toename bij onkerkelijken nog veel sneller gaat (in dezelfde periode een vervijfvoudiging), maar het is duidelijk dat de tendens onder christenen dezelfde is als overal elders: er komen hoe langer hoe meer gevallen van echtscheiding voor. Wat vooral ook opvalt in de laatste jaren is, dat zoveel predikanten bij echtscheiding betrokken zijn. Ongetwijfeld hangt dit samen met het feit, dat juist in onze tijd het predikantswerk geweldig moeilijk is en vaak een zware druk op het gezin en op het huwelijk van de pre dikant uitoefent. Toch denk ik dat we helemaal fout zouden gaan wanneer we als gelovigen echtscheiding ook maar als een nu eenmaal bestaand cultuurverschijnsel gaan aanvaarden. Als gelovi gen zullen we nooit mogen vergeten dat de Schrift echt scheiding duidelijk afwijst. Niemand heeft dat scherper ge daan dan onze Heer Jezus Christus. Nadrukkelijk heeft Hij gezegd, dat echtscheiding helemaal tegen Gods bedoeling met het huwelijk ingaat. Tegenover het beroep van de Fari zeeën op de echtscheidingsmogelijkheden die de wet van Mozes bood, zei Hij: „van den beginne is het niet zo ge weest". Uiteraard wil ik hiermee niet zeggen dat gelovigen onder geen enkele omstandigheid mogen scheiden. Er kunnen (he laas) situaties zijn dat het beter is dat mensen elkaar verla ten, omdat het bij elkaar blijven grotere zonde meebrengt dan het elkaar verlaten. Maar als christenen kunnen we ons er nooit bij neerleggen als een aanvaardbaar cultuurver schijnsel. Daarvoor is het huwelijk een te kostbaar geschenk van God. Juist christenen zullen daar zuinig op willen zijn. K. RUNIA (Prof. dr K. Runia is hoogleraar aan de theologische hoge school voor de Gereformeerde Kerken in Kampen) "W 'es Barcelona Berlijn Frankfort Genêve Helsinki Innsbruck Klagenfurt h.bew. Kopenhagen regen Londen Luxemburg BIJLAGE BIJ UW KRANTPpr INFORMATIE OVER FILMS.lk. THEATER. RECREATIE. EXPlfcyir EN EEN COMPLETE AGE*,1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2