14m G Sportakkommodaties HET KONINGSKOPPEL KEES VAN DEN BURG Noorlander Bouw B.V. j Projektontwikkeling Woningbouw Utiliteitsbouw I—Scholenbouw Sponsor herenteam Unicum Drogisterij Boerhaave Juwelier van de Water MEIJER OVallHA eymiovd VlDEOPIt&DUGTieS - Produktpresentatie - Bedrijfsreportages - Huwelijksreportages - Feestelijkheden - Jubilea - Congressen enz. vcrmi/UK - Recorders - Statieven - Monitoren - Licht en ruimte voor videomontage -MXriWTMQER UIMTE - Videomontage - Karaktergenerator (ondertiteling) - Effectgenerator - Time Base Corrector Kopiëren naar alle andere video systemen Azaleaduin 4, 2318 XM Leiden, tel. 071-216204 noottflamter bouw b.y. v.d. v#tk boumanwefl 17» Haarlemmerstraat 68 - Leiden Gespecialiseerd in Sportvoeding Eigen ateliers Haarlemmerstraat 181 Tel. 071-124469 Leiden i Vijfentwintig jaar speel ik competitie en dan eindelijk een tenniskrant. En dan vragen die vermaledijde samenstellers je wat mijmeringen te ventileren in de krant, waar ik met mijn tennisverslagen mijn eerste autootje heb verdiend. Hoe goed of hoe slecht het spelpeil toen was of nu is, is totaal niet relevant. De tenniscompetitie is een psychologische oorlogsvoering met een grote dot gezelligheid. Een en ander zal ik met enkele voorbeelden proberen te adstrueren. Psychologie, schreef ik al en dan denk ik al gauw aan de nonchalante, joviale houding van mijn grote leermeester tijdens de competitie, Jaap Noordman. Wil tegenwoordig 90% van het huidige tennisvolkje exact om 10 uur de baan op om elkaar al ruziënd te bestrijden, vroeger werd er eerst uitgebreid koffie gedronken en probeerde men elkaar op slimme wijze te verschalken. Noordman beloofde op voorhand, ongeacht de uitslag, een bezoek aan zijn wijnkelder, alwaar zijn medespelers als opperschenkers dienden op te treden. Ook had hij de gewoonte om mij als een soort huisknecht naar zijn oude Peugeot 404 te sturen om zijn leren tenniskoffer te halen, die er zo oud en afgetakeld uitzag, dat je als tegenstander duidelijk aan 's mans capaciteiten begon te twijfelen. In de kleedkamer hulde hij zich, grappen en grollen makend, In een superlange, ouderwetse broek, trok onmetelijke tennisschoenen aan en hobbelde naar baan één. Tijdens het inslaan sloeg hij steevast geen normale forehand (immers zijn sterkste slag) en riep na enkele ballen luidkeels; Nou, zullen we maar?" Uit piëteit voor de brave man stemde de overkant direct in en Jaap begon met serveren, want tossen was in zijn ogen verspilde tijd. Hij stapte bij iedere service gegarandeerd enkele meters het veld in, waarna een zuigende crosservice van zijn racket vertrok, kwam de bal terug dan volgde of een forehandveeg of een subtiele dropshot. Dit alles garneerde hij met zijn grootste gave namelijk het „kletsen". Hij was continu In discussie met het publiek en prees in superlatieven de spelkwaliteiten van zijn tegenstander. Deze geraakte aldus in opperste verwarring en voor hij het goed en wel doorhad, was de opponent reddeloos verloren. Deze fabelachtige taktiek heb ik mij dan ook zeer snel aangeleerd en velen hebben mij dit niet in dank afgenomen. Marinus Brooshooft was jarenlang een willoos slachtoffer, doch hij heeft goed opgelet en past nu ook regelmatig deze verfijnde taktiek toe. Hans Tönjann en zeker Frans Grimbergen blijken zeer goede leerlingen. Bij het „kletsen" hoort zeker ook het op gebiedende wijze toespreken van de tegenstander. In de zestiger jaren stond ik tegen en voetbalinternational en nachtclubeigenaar, Jan Holleman 6-5 en 30-30 in de derde set. Op. dat moment legde hij zijn racket neer, wandelde op zijn dooie gemak naar het net en gebaarde mij naar hem toe te komen. Aldaar aangekomen keek hij mij doordringend aan en sprak de voor mij later gevleugelde woorden: „Zeg jong doktertje, nou mag jij wel aan al die patiëntjes komen, maar winnen van „ome Jan" is er vandaag niet bij". Vervolgens liep hij terug naar de base-line, snoot uitgebreid zijn neus en hervatte het spel. Door deze manoeuvre was ik zo verbouwereerd dat ik binnen de kortste keren de partij inleverde. Nog ieder jaar tijdens de Nationale herinnert dé oude vos mij aan dit voorval. Een laatste vorm van „taktisch kletsen" is net doen of je achterlijk bent en zo een vorm van vertedering oproepen die fnuikend blijkt te zijn. Ook hiervan een voorbeeld: tegen Aemstelspelers moesten wij tegen een net kalende, fondsbrilletje dragende, vreemde rakker spelen, die zich in plat amsterdams als „Do If ie" presenteerde. Na de damessingels was hij ineens pleitteen na langdurig zoeken bleek dat hij achter het clubhuis bezig was kikkerdril te verzamelen. Toen ik hem erop attendeerde, dat er gesingeld moest worden zei 2» v KLETSEN KLETSEN KLETSEN KLETSEN KLETSEN KLETSEN KLETSEN KLETSEN KLETSEN hij, mij als IJf Blokker aanstarend: „Ach Harm pie, dat tennissen is allemaal gelul, kijk toch eens naar al die kleine vissies, geniet van de schoonheid van de natuur". Vervolgens hees hij zich In een tennistenue, dat meer op een vispak leek en had ons allen zo vertederd, dat wij de volle buit bijna inleverden. Bijna, zei ik, want wij hadden toen net de beschikking over Loukie Sanders, en die was onze Dolf toch te snel af. Later bleek, in Van gewest tot gewest", dat Dolf ie tot inspecteur-generaal van het visserijwezen was opgeklommen. Kletsen, ludieke grappen op de baan uithalen, waar zien wij het nog? Vorig jaar tijdens de Franse Kampioenschappen op Roland Garros genoot ik met een volgepakt centre- court van de grollen en kletspartijen van Hie Nastase. Hij maakte van een tweede rangspartij tegen een Venezuelaan een perfecte show en werd na afloop met een staande ovatie uitgeleide gedaan. Toen de ijskoude Ivan Lendl even later een onschuldig Zweeds jong stond te vermoorden, stroomden de tribunes leeg. Geen lach, geen geklets, alleen maar hard, keihard slaan, dat was alles en verder helemaal niets. Ik wil het competitiegebeuren en de toernooien gaarne wat opfleuren en loof dit jaar een wisselbeker uit aan diegene, die als beste op ludieke wijze zijn tegenstander (ster) eruit „kletst". Tijdens de finale van het Match-circuit zal ik hem (haar) persoonlijk de trofee overhandigen. Allez, en avant, en laat dit jaar de gekste de sterkste zijn. HAR MEIJER NOORDWIJK Hij is mede-eigenaar (grootste aandeelhouder van de Noordwijkse Sportvereniging bv), parkexploitant en speler van het eerste team, daarbij vormt hij als competitieleider zondag zo'n beetje in zijn eentje het eigenlijke bestuur. Niet zo vreemd dus, dat praten over de Lawn Tennis Club Noordwijk, praten is met Piet Veentjer. Praten over Noordwijk als hoogst spelende vereniging in het District Leiden, praten over het toernooi dat de vereniging nog altijd enige internationale bekendheid doet genieten en praten over het unieke park, dat binnen afzienbare tijd overigens een complete metamorfose zal ondergaan. Veentjer over het spelpeil: „Toen ik vijf jaar geleden als exploitant in Noordwijk binnenkwam, heb ik in eerste instantie bewust gekozen voor een geleidelijke verhoging van het spelpeil, omdat bekendheid van een park door prestaties, uit commerciëel oogpunt bezien, vanzelfsprekend nooit weg is. Op dit moment kun je stellen dat die opzet optimaal geslaagd is. Noordwijk hoort als eersteklasser bij de top vijftig van Nederland en dat is meteen het hoogst haalbare voor een club, die zich niet bezighoudt met het „kopen" van competitiespelers. Iets wat Noordwijk overigens echt niet heeft gedaan. Dat wij een speelster als Ellie Blomberg Krocké hebben gehad en nu bijvoorbeeld met Trudy Walhof- Groenman de competitie Toernooien PIET VEENTJER VOORZIET NOG VEEL WERK, MAAR: realiseren valt, hangt af van de financiële situatie op dat moment". Financiën die ook bij het Noordwijkse toernooigebeuren een grote rol spelen. De Noordwijkse sportvereniging bv, die in het verleden - tijdens de Punt-periode - alle nationale top-evenementen in huis had (Wimbledon-exhibities, de Nederlandse kampioenschappen en de open Nederlandse titelstrijd) en in de jaren '79, '80 en '81 nog altijd kon pronken met een in het Satellite-circuit ingepast, sterk bezet internationaal toernooi, moet het dit seizoen voor de tweede maal op rij weer doen met een internationaal badgastentoernooi. Veentjer: „Er is voor dit seizoen even sprake van geweest om weer een Satellite-toernooi te organiseren. Maar omdat het tijdperk van Sinterklaas spelende sponsors wel zo'n beetje voorbij is en ik zelf dertigduizend gulden voor een dergelijk evenement onverantwoord veel geld vind, gaat dat dit jaar zeker niet door. Dat geld kan ik beter eerst besteden aan achterstallig onderhoud van het complex, aan de „renovatie" van het park. Daarna wil ik dan weer gaan praten over echt grote toernooien. En dan zijn de mogelijkheden er ook. Is er een fraai complex gerealiseerd en zijn sponsors en spelers allicht eerder bereid om van „Noordwijk" weer een aansprekend gebeuren te maken". Noord wijk is nu al veel meer een echte club" ingaan, heeft te maken met een grote kennissenkring van mij, van Els, mijn vrouw, niet met geld". Topje Ook Veentjer ziet in dat hij zich de laatste jaren voornamelijk met het (competitie)topje van de Noordwijkse ijsberg heeft beziggehouden. „Op een gegeven moment moet je een keuze maken, ik heb inderdaad aan die verhoging van dat spelpeil de hoogste prioriteit gegeven. Maar dat betekent beslist niet dat er intussen Piet Veentjer met de maquette van het „nieuwe" Noordwijk. Begin november zal, als alles volgens schema verloopt, een aanvang worden gemaakt met de realisering van de plannen. niet al gewerkt is aan een betere verenigingsonderbouw. Ik geloof ook dat Noordwijk nu al veel meer een echte club is dan vijf jaar terug, toen het hele zaakje als los zand aan elkaar hing, maar we zijn er wat dat betreft nog lang niet. Zelf denk ik dat we zeker nog vijf jaar nodig zullen hebben voordat het uit historisch oogpunt, merkwaardig opgebouwde clubje dat Noordwijk heet, zich een echte vereniging mag noemen. Met een goede jeugdopbouw, met goede echt Noordwijkse spelers. Als Noordwijk dan nog eerste klasse speelt, zou dat prettig zijn. Als we tegen die tijd een stapje terug hebben moeten doen, is dat jammer. Maar niet desastreus". Overgang Veentjer heeft vertrouwen in die ontwikkeling, ook al omdat hij zich de komende jaren veel nadrukkelijker met de club en het verenigingsleven kan gaan bemoeien. De op stapel staande face-lift" van het park (op de plaats van het oude Casino zal een indoor- accommodatie verrijzen, waarin plek is gereserveerd voor vier tennisbanen, vier squashbanen, twee racketballbanen en een multifunctionele sporthal) zal zijn sportgroothandel naar het dan compleet omgetoverde tennispark doen verhuizen, waardoor hij dan wel dagelijks op het park te vinden zal zijn. „In augustus hoop ik de officieel toestemming te krijgen, begin november kan dan de sloop van het oude complex en de nieuwbouw een aanvang nemen. Weer later hoop ik dan het gehele park een opknapbeurt te kunnen geven, maar of dat te

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20