©omcuit 4 uitkeringen üfh ankelij k van leeftij d Kabinet wil geen strafmaatregelen tegen Z-Afrika Aap BON: Arbeiderskinderen lager beoordeeld op school Kunstbeen voor prinses Margriet „Opleving economie haalt Nederland nog niet uit problemen" Regisseur „Gandhi bij „blanke" première Z-Afrika Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-hink N. V. Leiden. Directeur-hooldredacteur:M.Hallewas, Chef-redacteunWtm Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes/0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Vrijdag 15 april 1983,74e jaargang no. 22552 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Ned. II om 23.25 uur Richard Burton in Raid On Rommel. Ned. I om 20.28 uur Achter Het Nieuws met portret Ado- man, ombudsman van de Amerikaanse regering Om 21.10 uur laatste Fame. België BRT 1 om 20.20 uur Simone Signoret in The Deadly Affair. HET WEER Droog en zonnig. Middagtem- peratuur variërend van 12 graden tot 19 graden. Matige wind. Zon op: 06.43; onder: 20.38. Schev. hoog water: 5.45 en 18.15; laag water: 1.35 en 14.04 uur. Primeur van uw krant: tennisbijlage Als eerste krant in Nederland geeft de Leidse Courant vandaag een bijlage uit die geheel gewijd is aan tennis, de snelst groeiende sport in ons land. Aan de vooravond van de tenniscompetitie interviews met topspelers, talentvolle spelers, recreanten en toeschouwers. En uiteraard het volledige competitieprogramma en de toernooikalender. Om te bewaren. Benzine weer 2 cent duurder ROTTERDAM De benzine wordt opnieuw duurder. Een aantal olie- -maatschappijen en de Organisatie van Vrije Pomphouders hebben vandaag besloten om maandag de prijs van su per- en normale benzine met 2 cent per liter te verhogen. De prijs voor dieselo lie en LPG blijft onveranderd. De ho gere prijs voor benzine heeft te maken met de sterk opgelopen noteringen op de vrije Rotterdamse markt. De olie handel verwacht dat alle benzine-maat- schappijen volgende week de prijzen zullen verhogen tot 167 cent voor super en 162 cent voor normale benzine (zelf- tank). Sinds begin maart zijn de benzi neprijzen met 11 cent per liter gestegen (inclusief 4,2 cent accijns). ZETJEZELFNIET LANGER VOOR AAP ZURICH Toeristen moeten zich aan Spaanse stranden niet langer met chimpansees laten fotograferen. Dat zegt de Zwitserse afdeling van het We- reldnatuurfonds. Ieder jaar worden minstens 150 jonge apen naar Spanje gebracht, waar zij meestal onder in vloed van verdovende middelen wor den gebruikt om met toeristen op de foto te worden vereeuwigd. Hierachter gaat echter een „vreselijke tragedie" van een wilde en harde jacht schuil in vooral Sierra Leone en Ivoorkust. Moe derchimpansees worden gedood en tientallen jonge apen sterven tijdens het transport. Als de toeristen weige ren, kan het leven van veel apen gered worden, aldus de Zwitsers. Woningen Dordtse gifwijk schoner dan doorsnee-huis WAGENINGEN De lucht in de meeste woningen in de Dordtse gifwijk Merwedepolder, die moeten worden ge sloopt, is schoner dan die in een door snee-huis. De hoeveelheden organische dampen die eind 1981 zijn gemeten on der de betrokken Dordtse woningen zijn vrijwel over de gehele linie groter dan die in de woonkamers van meer dan honderd onverdachte woningen in de gemeente Ede. Dit blijkt uit een verge lijking van de Dordtse cijfers met een onderzoek van de Landbouwhogeschool van Wageningen naar luchtverontreini ging binnenshuis in een willekeurig aantal na-oorlogse huizen in Ede. Topless-boksen in Poeldijk verboden POELDIJK Burgemeester G.A. Stolwijk van Monster heeft het topless damesboksen, dat zondag in het centrum De Leuningjes in Poeldijk zou plaatsvinden, verboden. De burgemeester vindt dat het boksen door vrouwen met ont bloot bovenlichaam aanstoot gevend is en door de bevol king van "het Westland niet wordt geaccepteerd. Stolwijk nam zijn besluit na klachten van bewoners van Poeldijk. Frank Steijger, de organisator van de show, legt zich bij het besluit van de burgemeester W.F. Bon overleden WOLVEGA De componist en di rigent Willem Frederik Bon uit Nij- holtepade in Friesland is gisteren op 42-jarige leeftijd na een ziekte over leden. Bon was als musicus bezig een voorname plaats in te nemen in de Nederlandse muziekwereld en had al een tamelijk omvangrijk oeu vre tot stand gebracht. Hij was van plan, zoals gisteren gemeld, om Bomans' „Erik" tot opera te bewer ken. Als componist onderscheidde Bon zich in 1967, toen hem voor zijn eer ste blaaskwintet de Visser-Neerlan- diaprijs werd toegekend. Zijn com positorisch oeuvre omvat onder an dere kamermuziek, liederen, wer ken voor symfonie-orkest en film muziek. NIEUW SYSTEEM SOCIALE ZEKERHEID MOET IN 1984 INGAAN (Van onze parlementaire redactie) •EN HAAG In het nieuwe leisel van sociale uitkeringen allen de leeftijd en het arbeids lieden van de betrokkene in ^langrijke mate bepalend wor- en voor de hoogte en de duur an de uitkering waarop men jcht krijgt. De uitkering zal (erdoor lager zijn naar mate len jonger is. Dat stelde staats- icretaris De Graaf (Sociale Za- en) gisteren in de Tweede Ka- jer in het debat over het ïhrappen van het recht op fWV voor werklozen jonger 23 jaar. maak op het ministerie van Sociale Zaken. Een advies dat hierover aan de SER moet worden gevraagd is op nieuw vertraagd en is pas over enkele maanden te verwachten. Het nieuwe systeem zal echter wel in 1984 moeten ingaan. De Graaf noemde dit „een gi gantische operatie". Hij maakte duide lijk dat de financiële toestand van het Rijk het nemen van voorschotten op deze stelselherziening nodig maakt. „Daar valt niet aan te ontkomen", al dus de staatssecretaris, die zijn voor stellen tot het schrappen van de wwv voor jongeren beneden de 23 verde digde als een voorschot op die stelsel herziening. Omdat deze maatregel volgens het ka binet 45 miljoen gulden meer zal ople veren dan op grond van het regeerak koord in feite nodig was willen CDA en VVD een verzachting voor jonge ren onder de 23 die al 2,5 jaar een of meer dagen per week hebben ge werkt. Zij zouden nog een jaar recht op wwv moeten houden na een ww- uitkering van een half jaar in plaats van al direct naar de bijstand te moe ten. Beide partijen menen ook dat deze verzachting minder kost dan de 50 miljoen die De Graaf beweert. Overigens wil de staatssecretaris de extra opbrengst juist bestemmen om al bestaande gaten in de bezuinigin gen op de sociale zekerheid te dichten in plaats van een nieuto gat te slaan. Hij bleef zich dan ook tegen de voor stellen van CDA en VVD verzetten. Andere verzachtingen, zoals die van SGP en GPV die de maatregelen niet al op 1 juli willen laten ingaan, wees hij eveneens om die reden af. Ook dat voorstel lijkt overigens op een Ka mermeerderheid te kunnen rekenen. ■u Bi doden bij sersongeval idschendam auto-ongeluk op Rijks- (Den Haag-Utrecht) ter van Starlift zijn gister- pmstreeks kwart voor jongens van 19 jaar, uit .Leiderdorp en Leiden, leven gekomen, rde is ernstig gewond i Westeinde Ziekenhuis Haag overgebracht. De n de slachtoffers, die Indschool aan de Ley- Den Haag hadden be- I op weg waren richting is door onbekende op de verkeerde weg- echt gekomen en fron- ien een auto gebotst, jarige bestuurder van iito raakte zwaar ge- lij werd opgenomen in jis Sint-Antoniushove Bchendam. Een derde st de twee auto's te i maar raakte wel de aan de zijkant van de inzittenden van deze uto kwamen met de' rij. De namen van de lachtoffers zijn: J. uit Katwijk, J. van Mil erdorp en G. Eilander in. t/m 24 april {van 10-17 uur en 19-22.30 u pg en zondag van 10-17 uur sterdam RAI rist le8dnl GRONINGEN Arbeiderskinderen worden op grond van hun taalgebruik door hun leraren lager beoordeeld dan kin deren uit andere milieus. Het feit op zich dat kinderen uit een arbeidersmilieu afkomstig zijn, is al een aanleiding voor de leraren voor een lagere beoordeling. Dat concludeert so cioloog J.P.L.M. van Oudenhoven (38) uit Groningen in zijn proefschrift over onderwijs-ongelijkheid, waarop hij 28 april aan de rijksuniversiteit Groningen promoveert tot doctor in de sociale wetenschappen. Volgens van Oudenhoven komt de ongelijkheid door de overheersende rol die het taalonder wijs inneemt. Het spellingsonderwijs moet volgens hem wor den verbeterd en de prestaties van de individuele leerling moeten hoger worden gewaardeerd. Met zijn onderzoek wil hij het stereotiepe beeld, dat arbeiderskinderen verbaal min der begaafd zijn, verminderen. scars naar vredesideaal V) OU De Britse film i heeft zoveel Oscars Amerikaanse filmaca- gekregen, verklaarde n het Sowjetrussische Eau TASS, omdat hij esideaal weerspiegelt, 'ds populairder thema wereld die door kern- Jwordt bedreigd". Oscars zijn naar bui tenlandse films gegaan, aldus het persbureau, „omdat Holly wood omstreden, hedendaagse problemen uit de weg gaat". Volgens TASS was het script voor Gandhi door alle grote studio's in Hollywood afgewe zen en kwam de film alleen maar tot stand „dankzij de steun van de regering en het volk van India". Onder de an dere bekroonde films die het persbureau noemde waren „Missing" „over het lot van een Amerikaanse jongen die door de slachters van de Chi leense junta werd vermoord" en de Canadese „If You Love This Planet", volgens TASS „een gepassioneerd be toog tegen kernwapens in Ca nada en voor strijd tegen de dreiging van een nucleaire ramp". Als Pamela Ewing Elke jonge moeder in Nederland kan zich straks achter de kin derwagen Pamela Ewing wanen. Op de huishoudbeurs die vanaf vandaag in de Amsterdamse RAI gehouden wordt (t.m. 24 april) staat immers dit ,,Americano"-model kinder- en wandelwagen. In de televisieserie Dallas wordt Pamela's adoptiefzoon Christopher in een dergelijke wagen rondgereden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het beleid van de regering ten aan zien van Zuid-Afrika wordt zeer waarschijnlijk gewijzigd. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) ziet niets in econo mische strafmaatregelen van alleen Nederland te gen Zuid-Afrika. In een ontwerp-nota, die volgen de week in het kabinet wordt behandeld, wijst hij dit soort acties af op juri dische of praktische gron den. De tekst van Van den Broek, zelf een christen-democraat, heeft echter veel weerstand in de CDA-fractie opgeroepen. Men vindt zijn houding „te hard". Vandaar dat het kabi net toch nog naar „iets" op zoek is. Premier Lubbers en fractieleider De Vries denken daarbij vooral aan een investe ringsverbod naar Zweeds mo del. Daardoor zouden nieuwe investeringen in Zuid-Afrika verboden worden. Een derge lijke maatregel stelt echter, zo hebben de ervaringen van de Zweedse regering uitgewezen, niet veel voor. Nederlandse (dochter-)ondernemingen die gevestigd zijn in het buiten land zouden namelijk niet door zo'n verbod worden ge troffen. Maatregelen als een olieboycot of een importverbod op kolen, waar in het CDA altijd een flink aantal leden voor te vin den was, zijn volgens minister Van den Broek onmogelijk als gevolg van volkenrechtelijke verplichtingen van ons land, voortvloeiend uit bijvoorbeeld het EG-verdrag, het Benelux- verdrag en de Algemene Overeenkomst voor Handel en Tarieven (GATT). Bovendien is er altijd, aldus Van den Broek, de mogelijkheid van te genmaatregelen van Zuid- Afrika, die volgens de be windsman zeer schadelijk zou den zijn voor ons land. De laatste tijd is er over de Zuid-Afrika-nota veelvuldig overleg gevoerd tussen minis ter Van den Broek en premier Lubbers enerzijds en de meest betrokken leden van de CDA- fractie anderzijds. Daarbij is vooral de houding van Jan Nico Scholten van belang, om dat hij als zeer fervent bestrij der van de apartheid in Zuid- Afrika in staat wordt geacht de stemming in de CDA-frac-. tie te beïnvloeden. Scholten zou nog niet hebben besloten of hij de strijd zal voortzetten. Tijdens een bezoek aan de orthopedische instrument makerij Noord Nederland in Haren heeft prinses Margriet gisteren het zes honderdste daar gefabri ceerde kunstbeen in ont vangst genomen. Het been is bestemd voor een pa tiënt in Libanon. ROTTERDAM Nederland zal ook bij een opleving van de economie niet snel uit de problemen zijn. Weliswaar zou opbloei van de economie een uiterst belangrijke impuls zijn voor de in dustriële activiteiten in ons land, maar het bedrijfsleven is in een reeks van jaren zeer verzwakt. Bovendien is er nog een lan ge weg te gaan van aanpassingen, vernieuwingen en herstructu reringen. Die waarschuwing Tiet minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) gisteren horen tijdens een symposium van de Stichting Toekomstbeeld der Techniek in Rotterdam. Van Aar denne wees erop, dat bij een oplevende internationale economie ook de energie-en grondstoffenbehoefte weer zal stijgen. Honderdduizend Nederlandse handtekeningen vóór Amerika DEN HAAG De Amerikaanse vice-president George Bush zal komende dinsdag ruim 100.000 handtekeningen in ont vangst nemen van Nederlanders, die grote sympathie hebben voor de Verenigde Staten. De handtekeningen worden aan geboden door het bestuur van de Stichting Nederland Groet Amerika, die vorig jaar juni werd opgericht met als doel het Amerikaanse volk door middel van een handtekeningenactie te laten zien, dat Nederland nog wel degelijk achter de Vere nigde Staten staat. Ondanks vaak anders klinkende geluiden. Ook zou met de actie moeten worden aangetoond, dat veel Nederlanders de rol van de Amerikanen bij de bevrijding in 1945 nog niet zijn vergeten. Het oorspronkelijke streven was een miljoen handtekeningen te verzamelen. JOHANNESBURG/LONDEN Sir Richard Attenborough, regisseur van de met acht os cars bekroonde film „Gandhi", zal volgende week in Zuid-A frika een première van zijn werk bijwonen, die alleen mag worden bezocht door blanken. Susheila Gandhi, de 77-jarige schoondochter van de Indiase leider, heeft gisteren laten we ten dat zij de uitnodiging voor de première niet zal aannemen in verband met de rassen scheiding in de bioscopen. Attenborough verklaarde in een interview met de BBC dat hij zich erg „ongemakkelijk" voelt over het bijwonen van de première voor blanken in Johannesburg. „Maar als een blank publiek meer te weten komt over Gandhi en als ik de avond daarna naar een voor stelling voor zwarten toe mag, denk ik dat het de prijs waard is", zei de Britse regisseur. Hij verklaarde dat hij tegenstan der is van apartheid en dat hij aanbiedingen om in Zuid-Afri- De algemeen secretaris van de ACTT verklaarde in Londen dat Attenborough zich schul dig maakt aan „volledige schijnheiligheid". Susheila Gandhi stelde dat zij niet de ka op te treden altijd op prin cipiële gronden heeft gewei gerd. Toch haalde Attenbo rough zich in eigen land de kritiek op de hals van anti- -rascistische groeperingen en van de vereniging voor techni ci bij film en televisie (ACTT). garantie heeft gekregen dat de bioscoop open is voor alle ras sen en daarom niet bij de pre mière zal zijn. Zij weigerde zich in te laten met „iets ras- eistisch". De bekroonde film vertelt het levensverhaal van de Indiase leider Mahatma Gandhi, die zijn politieke car rière begon met het strijden voor de rechten van de Indiërs in Zuid-Afrika. Indiërs mogen geen kaartjes kopen voor de omstreden première in Johan nesburg. Als loeristen op de Spaanse stranden voor aap willen staan, moeten ze dat zelf maar weten. Maar zich ook nog door een of andere plaatselijke fotograaf met een levensechte aap laten fotograferen is uit den boze. Tenminste als we de Zwitserse afdeling van het Wereldnatuurfonds mogen geloven, die tegen deze praktijken een actie is begonnen. En dat is toch wel we lezen het herhaaldelijk in de Leidse Courant een organisatie die niemand, of het moet zo'n mallotige Spaanse badgast zijn, voor aap wil zetten. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. tSrOeidócOounant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1