aagse psychiater Van der Kroef etuigt in affaire met Halcion Bulgaarse wraak: Italiaanse „spionnen" zwaar gestraft Leider getto Warschau niet bij herdenking Iraans boor eiland in brand LONDEN afSIJTHOFF PERS m iïNNENLAND/BUITENLAND" £eid-M<2owumt vrijdag 15 april 1983 pagina 13 Walesa's vrouw (eigert antwoord VARSCHAU Danuta Walesa, chtgenote van Lech Walesa, is eurj fcteren bijna drie uur lang door ure; e politie in Gondervraagd over elijk e recente ontmoeting van haar svei jan met een aantal leiders van de vooi irboden vakbond Solidariteit. Zij de u eeft echter in opdracht van haar ;id 5 lan geweigerd vragen over de ac- lattt yiteiten van Lech te beantwoor- ngeilen. Walesa zelf is eergisteren ge- n e urende vijf uur verhoord over de evei eheime ontmoeting. De onder- n rondse leiders van Solidariteit verj ebben overigens opgeroepen op 1 ram lêi massale demonstraties te hou- en los van de officiële plechtighe- gi en. Igei Russen spioneren met mini-duikbootjes bij Zweedse marinebasis STOCKHOLM De onderzeeërs die vorig jaar herfst werden gesignaleerd voor de geheime Zweedse marinebasis Muskoe bij Stockholm en waar zon der succes door de Zweedse marine jacht op is gemaakt, waren van Russi sche makelij. Mogelijk hebben ze toen tot dusver onbekende spionagesyste- men uitgeprobeerd. Daarbij gaat het om onbemande, van afstand bestuurde mi ni-duikboten, die door het moeder schip" tot vlak bij het centrum van de Zweedse hoofdstad konden worden ge stuurd. Dit zijn de bevindingen van een commissie van deskundigen, die door de Zweedse regering is ingesteld en die binnenkort rapport uitbrengt. „Prima Linea" stopt gewapende strijd BOLOGNA De Italiaanse linkse guerrillagroep „Prima Linea" (Frontlijn), die eens na de Rode Brigades de sterkste stadsguerrilla-groep van het land was, staakt haar gewapende strijd. Dat heeft één van haar leiders, die in Bologna terecht staat, verklaard. Vorig jaar werden 87 leden van de groep na een massaal proces in Bergamo tot in totaal 467 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Onder degenen die door aanslagen van „Prima Linea" de dood von den, was Paolo Paoletti, hoofdingenieur van de chemische fabriek in Seveso, waar in 1976 een wolk dioxine ontsnapte. In de afgelopen twee jaar is de Italiaanse politie er in geslaagd forse slagen toe te brengen aan zowel „Prima Linea" als de Rode Brigades. Al meer dan een jaar is er geen ter roristische daad van enige omvang gepleegd. Omstreden benoeming Dit is Kenneth Adelman (36), met wiens benoeming tot directeur van het Ameri kaanse bureau voor wapenbeheersing en ontwapening (ACDA), de Amerikaanse Se naat gisteren na lang touwtrekken met president Reagan akkoord is gegaan. Tegenstanders van de benoeming voer den aan, dat Adelman geen ervaring met wapenbeheersing heeft en ook het en thousiasme mist, dat naar hun mening voor een dergelijke functie noodzakelijk is. Het bureau voor wapenbeheersing en ont wapening heeft als taak de Amerikaanse delegatie bij de, ontwapeningsonderhan delingen met de Sowjet-Unie te steunen, de naleving van bestaande akkoorden op dit terrein te controleren en studierappor ten voor de internationale wapenhandel op te stellen. Italiaanse boeren blokkeren Brennerpas ROME De Nederlandse vrachtwagens die via de Brennerpas Italië binnen willen, kunnen de komende dagen op enige vertraging rekenen. De boeren uit Noord-Italië, gesteund door hun organisaties, hebben ac ties aangekondigd tegen de invoer van vlees en zuivel uit Denemarken, Duitsland en Nederland. Gisterochtend kwam er al geen vrachtwagen de Brenner over, omdat ongeveer vijfhonderd boeren de grensovergang hadden geblokkeerd. Driehonderd vrachtwagens, waaronder tientallen Nederlandse, konden niet verder. De Italiaan se politie heeft de demonstranten met zeer harde hand moeten verwijderen, waarbij traangas en de wapenstok moesten worden gebruikt. Eien aantal boeren raakte ge wond. Ondanks het harde politie-optreden hebben de boeren voor vandaag en zaterdag toch weer acties aan de grens met Oostenrijk en nu ook aan de grens met Zwit serland (Chiasso) in het vooruitzicht gesteld. i onze correspondent Ro ger Simons) Inden Een 39-jarige denaar is gistermid- ontsnapt aan een ;durig rijverbod en zware boete na een igeverklaring van de igse psychiater Van Kroef. Het gerecht irde hem als getuige- undige in de zaak van handelaar John Ray- id Johnston, die op 12 istus vorig jaar een e aanrijding had ver lakt na het innemen slaapmiddelen. De "ve! litierechter van het lordlondense Acton, een ijze dame, achtte daarna S bewezen dat de zware irijding toegeschreven lest worden aan het ge- iUiken van een dubbele "s van het in Neder- ulw d verboden slaapmid- erh T del Halcion en het pijn stillende middel DF-118 (dihydrocodeïne) en con cludeerde dat er geen recht tot strafvordering aanwezig was. In Engeland wordt iemand die gereden heeft onder invloed van slaapverwekkende, kal merende en pijnstillende mid delen of alcohol maar hoogst zelden vrijgesproken. De zaak- Johnston is een van de eerste gevallen, waarin dit toch ge beurde. Op het proces-John- ston werd gistermorgen door de aanklager vrijwel onmid dellijk toegegeven, dat deze beklaagde, toen hij met zijn auto een ander voertuig aan reed, wellicht in een staat van automatisme verkeerde, een bijna hypnotische toestand. Een dergelijke toestand kan door bepaalde medicijnen ver oorzaakt worden. Enkele da gen vóór zijn auto-ongeluk had Johnston in Londen ruzie gehad met een dronkaard, die hem een harde mep gaf op het rechter oog. Johnston kreeg daar een stekende pijn, die niet wegging. Hij kon 'niet meer slapen en uiteindelijk ook niet werken. Eerst schre ven de dokters valium, moga don en pijnstillende middelen voor. Omdat die niet hielpen, kreeg Johnston uiteindelijk van een huisdokter de raad te gen de pijn DF-118-tabletten van 30 mg. elk te nemen. Ter bestrijding van zijn slapeloos heid werd hem iedere avond een Halcion-tablet van een kwart mg. voorgeschreven. Op de avond van het ongeluk had Johnston zoveel pijn, dat hij niet alleen een dubbele do sis DF-118, maar ook twee Halcion-tabletten innam. Hier na ging hij naar bed en sliep praktisch onmiddellijk in. En kele uren later zat hij versuft te kijken in het politiebureau van Ealing, waar een arts zijn bloed inspecteerde. Johnston kan zich nog steeds niet herin neren wat er gebeurd is tussen de tijd dat hij onder de wol was gekropen en het moment, waarop hij om zo te zeggen, wakker werd in het politiebu reau. In die periode had hij echter met zijn auto, na een wilde rit door de straten van Noord- Londen, een vrachtwagen aangereden en zo een ketting botsing veroorzaakt. Gelukkig werd niemand gedood of ge wond. Maar Johnston wist van niks. Hij stond te wankelen op zijn benen en praatte onsa menhangend. De politie riep er een dokter bij en de conclu sie was, dat Johnston gereden had onder invloed van medi cijnen. Dat is in strijd met de Engelse verkeerswetten. De beklaagde schreef zijn on geluk volledig toe aan de mid delen, die hij op de bewuste avond ingenomen had om de pijn te stillen en te kunnen slapen. Zijn advocaat herin nerde zich, dat in Den Haag een Nederlandse psychiater woonde, die zich al sedert 1978 bezighield met de ongewenste bijwerkingen van het slaap middel Halcion. Op grond van zijn naspeuringen is Halcion in Nederland verboden. Dr.Van der Kroef was bereid te getui gen. Toen gistermorgen de zaak- Johnston voorkwam in het Noordengelse Acton, bleek de aanklager inmiddels zelf een getuige-deskundige, de Lon- dense prof.Malcolm Lader, ge dagvaard te hebben. Het zag er dan ook naar uit, dat dr.Van der Kroef niet veel zou kunnen vertellen. Prof.Lader bleek Halcion geen bijzonder schadelijk slaapmiddel te vin den, wanneer het in de voor geschreven dosis ingenomen wordt. De advocaat van John ston sneed Van der Kroef evenwel snel de pas af, toen hij het middel JHalcion be streed. Dit was tenslotte geen proces tegen het slaapmiddel Halcion. De verdediger wilde alleen weten, of Halcion de oorzaak geweest kon zijn van de schemertoestand, waarin John Johnston blijkbaar ver^ keerde toen hij die grote aan rijding veroorzaakte. Dr. Van der Kroef sprak de mening uit, dat de grootste blaam voor het gebeurde op de twee Hal cion-tabletten gelegd moest worden. Over de combinatie van een dubbele dosis Halcion en een dubbele dosis pijnstil lende DF-118 durfde hij zich niet nader uit te spreken. Maar dr.Van der Kroef vond het niet ongewoon, dat John ston die avond van elk middel een dubbele dosis ingenomen had, wegens de pijn en omdat hij niet kon slapen. Het was onvoorzichtig, maar niet ab normaal. „De meeste mensen beseffen niet hoe gevaarlijk slaapmiddelen zijn", aldus de Haagse psychiater. De uitspraak liet twintig mi nuten op zich wachten, maar toen de grijze rechter in de zaal terugkeerde, was het gauw afgelopen. Het bleek voor haar niet duidelijk dat het vreemde rijgedrag van Johnston alleen aan het ge bruik van het in Engeland wettelijk toegestane middel Halcion was te wijten. „Niet bewezen; niet ontvankelijk verklaard", zei ze. John John ston kon het nuawelijks gelo ven en dr.Van der Kroef, die inmiddels een collegiaal praat je had met prof.Lader, ver baasde zich over de snelheid, waarmee deze Engelse recht bank zich van die zaak afge maakt had. Anti-militaire campagne In Korea hebben studenten van een wervingsposter op straat voor het leger een anti-militaire reclame gemaakt. 'Het gezicht van een marineman werd veranderd in een doodshoofd. In plaats van er op te wijzen hoe veelbelo vend de taak in het leger kan zijn, werd de aandacht ge vestigd op het feit dat indienstneming in het leger kan leiden tot de dood. •«j ioxine-schandaal: oproep >or boycot Hoffman-la Roche Al n f (Van onze correspondent) s z NN In West-Duitsland gaan stéeds meer stemmen op het tserse chemisch en farmaceutisch concern Hoffmann-la Ro te boycotten. Het socialistische parlementslid Uwe Lambinus ft de Duitse artsen opgeroepen hun patiënten geen medica- nten en preparaten meer voor te schrijven van Hoffmann-la he. Lambinus vindt dat de boycot moet worden volgehouden dat het bedrijf duidelijkheid heeft gegeven over de verblijf- ats van de 41 vaten met het Seveso-gif dioxine. Als fabrikant het gif is Hoffmann-la Roche hiervoor verantwoordelijk, al- Lambinus. Hoffmann-la Roche zegt de plaats waar het gif bevindt niet te kennen. xecutie oorlogsmisdadiger ti Sovjet-Unie )SKOU Een Rus die ervan was beschuldigd dat hij in de 'eede Wereldoorlog had deelgenomen aan de moord op dorpe gen. is als oorlogsmisdadiger terechtgesteld. Volgens het dag- d Sovietskaja Rossija werd de man eind vorig ter dood ver- deeld en een paar weken later gefusilleerd. PLO WEL VERTEGENWOORDIGD WARSCHAU De laatste le vende leider van de getto-op stand in Warschau tegen de nazi's, dr. Marek Edelman, mag de veertigste herdenking van die opstand (1943) niet bij wonen. Tot en met 24 april, de laatste dag van de officiële herdenkingen, moet hij van de Poolse autoriteiten in zijn woonplaats Lodz blijven, waar hij permanent wordt bewaakt. Volgens dr. Marek Edelman, heeft dit te maken met zijn op roep de officiële herdenkings plechtigheid die het Poolse re gime organiseert te boycotten. De activiteiten van Edelman zijn niet de enige moeilijkheid voor het Poolse regime in ver band met de herdenkingen. Een groot probleem vormt ook de geplande deelname van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) aan de officiële kranslegging. Het nieuws dat de PLO, evenals veel andere geaccrediteerde diplomatieke missies, wil deelnemen aan de ceremonie wekte de woede op van vele joden, die uit de hele wereld naar Warschau zijn ge komen of willen komen. On der hen zijn grote groepen uit Israël en de Verenigde Staten. De officiële Israëlische en Amerikaanse delegatie hebben' gezegd niet te zullen komen als de PLO aanwezig is. De Poolse regering probeert de PLO er nu toe te bewegen niet aan de herdenking mee te doen. Maar een vertegenwoor diger van de PLO zei dat zijn organisatie „de helden joden" wil eren. „Wij gaan door met onze eerbetuiging, omdat wij willen tonen dat wij niet tegen alle joden zijn, alleen tegen de zionisten", aldus PLO-verte- genwoordiger Yassin. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De betrekkin gen tussen Italië en Bul garije zijn op een diepte punt aangeland na de ver oordeling in Sofia, giste ren, van twee Italiaanse toeristen, die als spionnen zouden zijn ontmaskerd. Volgens Italië heeft Bul garije zich met de zware straffen die zijn opgelegd willen wreken voor de Italiaanse beschuldigin gen, dat Bulgarije de hand heeft gehad in de moord aanslag op de paus en de plannen voor zo'n aanslag op Walesa. De twee Italianen, Paolo Far- setti en Gabriela Trevesin, die vorig jaar samen op stap wa ren in het „goedkope vakan tieland Bulgarije", hebben fo to's gemaakt van militaire ob jecten, terwijl ze wisten dat dat uitdrukkelijk verboden was. De rechtbank in Sofia die hen j JITENHEER de laatste maanden met groot gevoel voor (Italiaanse) publi citeit heeft berecht, achtte „op zettelijke spionage" in op dracht van de Amerikaanse geheime dienst overtuigend bewezen. Farsetti, die het han digst met de camera opereer de, kreeg tien en een half jaar gevangenisstraf, zijn vriendin Gabriela drie jaar. De Italiaanse regering heeft (uiteraard) nooit toegegeven dat Farsetti op de loonlijst van haar geheime dienst voor kwam. Voor de Italianen is het hele proces trouwens een farce geweest, geregisseerd van hogerhand om tegenwicht te bieden tegen de slechte pu bliciteit die Bulgarije de laatste tijd in Italië en het hele Wes ten heeft gehad. Farsetti heeft de verboden fo to's inderdaad gemaakt, maar met zijn bizarre en naïeve op treden tijdens het proces heeft hij bij heel weinigen de indruk kunnen wekken een echte spion tejZijn. Wel bij de recht bank, die hem juist als spion gevaarlijker vond, naarmate hij zich onnozel gedroeg. De zaak Farsetti past geheel in de kleine oorlog, die al een half jaar woedt tussen Bulga rije en Italië. Voor de meeste Italianen blijft Bulgarije de grote boosdoener, verantwoor delijk voor de aanslag op de paus en voor de plannen Lech Walesa te doden. Bulgarije is in Italië ook niet meer „in" als vakantieland en om dat zelf nog eens te onderstrepen heeft de Bulgaarse regering besloten voor Italianen de visumplicht opnieuw in te stellen. Italia nen die Bulgarije in willen, moeten op de ambassade in Rome een visum kopen en kunnen daarvoor niet meer aan de grens of op het vlieg veld terecht. Paolo Farsetti, de Italiaanse „spion" luistert naar de uitspraak van het hof. De Italiaanse justitie maakt ondertussen weinig vorderin gen in het onderzoek naar de „Bulgaarse connectie", de wer kelijke oorzaak van de ver vreemding tussen Italië en Bulgarije. Waren er eerst twee onderzoeken, de een inzake de aanslag op de paus en de ander inzake de aanslag op Walesa, nu zijn beide samengevoegd voor een betere „coördinatie", te meer omdat in beide zaken uitgegaan wordt van dezelfde daders. De Bulgaarse luchtvaartagent in Rome, Antonov, zit nu voor beide aanslagen in voorarrest, en voorlopig is er van een pro ces geen sprake. Want de justi tie in het vrije Italië is iets minder voortvarend dan in Bulgarije. Of Antonov ooit nog uitgewisseld wordt tegen het Italiaanse duo Farsetti-Treve- sin in Bulgarije is onwaar schijnlijk. zolang Antonov niet veroordeeld is. Zwarte rookkolommen stijgen op van een Iraans booreiland, die door Irak zijn gebom bardeerd. De olie die door de vernielingen is vrijgekomen, zorgt bo vendien voor ernstige verontreiniging van het water voor de Iraanse kust. ADVERTENTIE Met uw krant naar Londen, de bruisende wereldstad heeft een overvloed aan be zienswaardigheden. Oude tradities handhaven zich naast mo derne attracties en de stad biedt vooral in de lente een aan trekkelijk reisdoel. VRIJDAG 13 MEI A.S. vertrekken we per luxe touringcar voor een drie-daagse trip naar Londen. Het verblijf aldaar is in het Queens Hotel. ZATERDAG wordt onder leiding van een Nederlands qids een be zoek gebracht aan Windsor Castle, welk verblijf van de Engelse Koninklijke familie u voor plm. 5.- kunt bezichtigen. Voorts krijgt u gelegenheid in de Londense City te winkelen, terwijl 's avonds een rondrit door het fraai verlichte Londen wordt gemaakt. ZONDAG wordt de bekende markt Petticoat Lane bezocht, waarna de terugreis aanvangt. De trip vormt een aantrekkelijke kennismakingsmogelijkheid met deze wereldstad en kost 260 - ^er Persoon- n de prijs zijn begrepen de busreis heen en terug overtocht Zeebrugge-Dover v.v. kamer met douche en toilet op basis van halfpension 2 x lo gies, ontbijt en diner) avondrit door verlicht Londen. nllchtlngen en boekingen: telefonisch onder no 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze stads- vestlglng Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui). Tel 070-190882

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13