Thuis verhuizen biedt ongekende mogelijkhederié Daihatsu zet aanval op Europese markt in Wegwijzer in geurenland LPG-tanks veiliger en simpeler Zonnebrillen steeds groter CONSUMENTENINFORMATIE QtidwOowuvnt VRIJDAG 15 APRIL 1983 PAGINA Met medewerking van 4711 Nederland en Duitsland heeft uit geverij West-Friesland te Hoorn een wegwijzer in geurenland uitgegeven, geschreven door de journalisten Emmy Huf en Roeley Meyer. Wat er niet over parfums en eau de toilettes vanuit de verre historie tot het geurtjes assortiment van nu in staat, is de moeite van het weten niet waard. Gekruid met tal van anecdotes en wijsheden vormt het interesante lectuur. Deen geheimen meer over de badgewoonten in het oude Grie kenland, waar slaven hunb meesters schoonboenden met geu rige klei en het sap van lelies.De wijsgee Diogenes parfumeer de (in zijn ton?) de voeten, opdat heerlijke geuren zijn lichaam zouden omringen. Victor Hugo schreef beter als zijn neus werd geprikkeld door de zachte vanillegeur van de akkerwinde en de Duitse dichter Friedrich Schiller kon alleen werken als uit de half geopende la van zijn bureau de geur van gedroogde ap peltjes opsteeg. „Geur en dierenwereld" is een wetenschappe lijk getint hoofdstuk. Bij „Geur en mode" duiken de schrijf sters in de geschiedenis van Europa. Ontzettend leuk om te le zen, want het boek sprankelt van vondsten en „weetjes", zoals bijvoorbeeld dat de oude heer Coty de geuren van zijn beroem de parfums 's morgens in bed beoordeelde. „Huid en geur" geeft inzicht in lichamelijke reacties op de aangename water tjes, omdat elke huid zijn eigen wensen heeft. Hoogst origineel is dat aan de bovenkant van het boekblok een geurmonstersetje van 11 flesjes is ingebouwd, die men er stuk voor stuk kan uitlichten om de inhoud te ruiken. Doordat elke eerst letter van een hoofdstuk dezelfde kleur heeft als het bij behorende geurmonster, kunnen de beschreven geuren door deze codering ook zelf worden getest. De inhoud van de flesjes wordt in het nawoord nader omschreven. Het boek (127 pagi na's) is rijk geïllustreerd met pastelkleurige tekeningen van Joyce Tulkens en vormt een enig cadeau voor de vrouw die het „fijne" wil weten van het parfum dat ze kiest. TINY FRANCIS Kurken vloerbedekking Van alle soorten vloerbe dekking is kurk een van de onbekendste. Vandaar dat de vereniging Eigen Huis eens uitgebreid heeft geïnventariseerd wat de mogelijkheden van dit materiaal zijn. De resultaten en vele tips staan vermeld in het aprilnummer van de Woonconsument Volgens de vereniging is het een wijdverbreid misver stand dat de duurzaamheid van kurk erg kort is. De prijs is niet onaantrekkelijk. Wellicht een reden waarom de belangstelling voor kurk- parket toeneemt. Voordelen zijn verder de comfortabele eigenschappen van kurk (veerkrachtig, doet warm aan) en de mogelijkheid om kurk ook in vochtige ruim ten (keuken, badkamer) te leggen. Het artikel over kurken vloerbedekking is te bestel len door overmaking van f 4,20 op giro 2665588 t.n.v. vereniging Eigen Huis, on der vermelding van „April nummer Woonconsument". Uitgekeken op het eigen huis? Verhuisplannen? Een kostbare zaak. Bo vendien zijn de woonlas ten van een ander huis vaak hoger en wie garan deert u in deze tijd dat uw inkomen zo'n lasten verzwaring op den duur aankan?. Wel eens aan thuis verhuizen gedacht? Dat biedt vaak ongeken de mogelijkheden. Zoiets doe je uiteraard niet zo maar. Daar dient enig denken en kijken (om je heen) aan vooraf te gaan. De beschikba re ruimte, uw budget en uw persoonlijke opvattingen over wonen spelen een rol. Thuis verhuizen wil niet zeggen dat er per sé kostbare verbouwin gen moeten plaats hebben, want vaak is er met een ande re kamerindeling, meubelop stelling, spelen met kleur, spiegelstroken en andere ruimte-suggererende trucs al veel te bereiken. Woontijd- schriften kunnen voor idee tjes zorgen. Niemand verbiedt u overigens de vloer gedeelte lijk te verhogen of het pla fond te verlagen, een muurtje weg te breken of een open haard te bouwen. Beschikt u niet over twee rechter han den, haal er dan een aanne mer bij. Er zijn ook woningin richters die alles voor u ver zorgen. Planmatig Doe niet alles tegelijk, maar ga te werk volgens een goed opgezet plan. Schrijf uw kri tiek op de huidige situatie op en de volgens u haalbare woonwensen. (Houd ook re kening met de wensen van huisgenoten). Noteer ook de (antieke) meubelstukken en verzamelingen die per sé een plaatsje moeten hebben en geef tenslotte aan wat u denkt te kunnen besteden. Is dat be drag aan de lage kant, dan kunt u overwegen de woon wensen over een paar jaar uit te smeren. Het ene jaar de vloerbedekking, het andere de meubels enz. Als de lijst compleet is kunt u aan de hand van sfeerplaatjes in tijdschriften, stofstaaltjes, meubelplaatjes en dergelijke de door u bedoelde sfeer gaan creëren. Maak daarna plattegrond- schetsen van alle verdiepin- Een goede woninginrichter is graag bereid om thuis eens te komen kijken wat de mogelijkheden zijn bij thuis verhuizen. VAI m gen, meet alles nauwkeuri j^te op (vergeet ramen, deurei e F vaste kasten en dergelijk e niet) en zet deze gegevei an vervolgens op schaal (bijvoo: erb< beeld 1:50 één cm op de n eeft kening is in werkelijkheid 5 jan cm) uit op een basis-platu vite grondtekening. Doorgange draairichting van ramen e deuren eveneens aangevei jhe Deze basistekening vormt n roni de basis voor uw ontwer; ebb schetsen. Als u een vel trani lêi i parant papier over de basisti sn 1 keningen legt, kunt u elke gi sn. wenste interieurindelir daarop intekenen. Vervolgei kunt u aannemer, woningil richter, schilder etc. aan hand van deze ontwerpen I ten voorrekenen wat een i ander gaat kosten, waarna' eventueel uw meerjarenpla kunt maken. Het is natuurlijk ook mogelij de woninginrichter uit te r* digen om thuis eens te koma kijken wat de mogelijkhedi zijn. Laat hem tekeningen e offertes maken, bespreek vvi nu en in de nabije toekom financieel haalbaar is t maak aan de hand daarva samen een planning. Een got de woninginrichter zal voo dit advies niets extra rekenei Vialle Autogassystemen komt in mei op de markt met drie nieuwe vindingen die de vei ligheid van LPG-tanks ver groten en het tanken van gas even simpel maken als het tanken van benzine. Het gaat om de safetronic, een appa raat dat volledig automatisch de vulklep sluit als de gastank voor 80 procent is gevuld; de fueltronic, die van de benzi- Binnenkort worden de Vialle autogastanks uitgerust met electronische apparatuur, die het brandstofniveau nauwkeurig in het oog houdt. nemeter in de auto een nauw keurige gasmeter maakt, en de easyfill, een nieuw soort buitenvuller. De Vialle LPG- tanks zullen standaard met deze noviteiten worden uitge rust. De meerprijs bedraagt f 60,-. In Nederland rijden 450.000 auto's op LPG (10 procent van het totale wagenpark). Over vier jaar zullen dat er naar schatting 600.000 zijn. De au to's die na 1 juli 1983 door de Rijksdienst voor het Wegver keer worden gekeurd, moeten zijn uitgerust met een auto matische beveiliging die er voor zorgt, dat de tank maar voor 80 procent kan worden gevuld. De resterende 20 pro cent van de tankinhoud dient om volumeverandering door temperatuurwijziging op te vangen. Volgens Vialle wijst de praktijk uit, dat de meeste automobilisten meer tanken Infrarood De safetronic sluit te veel tan ken uit. Het systeem werkt optisch-electron isch en be staat uit een perspexstaaf met electronische componenten, die in de LPG-tank is gemon teerd. Het uiteinde van het meetinstrument zit op het punt, waar de vloeistofspiegel de voorgeschreven 80 procent bereikt. Vanaf de buitenzijde van de LPG-tank wordt tij dens het tanken een infra- roodstraal op het meetpunt gericht. Als de vloeistofspiegel dit punt bereikt, wijzigt de breking van de straal. Zodra een fototransistor die veran dering signaleert, sluit de electro-magnetische vulklep automatisch. Met de safetro nic is het onmogelijk te tan ken met draaiende motor of ingeschakeld motorcontact. De nieuwe buitenvuller van Vialle maakt een vul loopstuk overbodig. Gasmeter Ook de fueltronic is een vrucht van de micro-electro- nica. Deze brandstofmeter zorgt ervoor, dat de benzine meter in het dashboard bij het rijden op gas automatisch om schakelt naar een betrouw baar en nauwkeurig module, dat op de LPG-tank is gemon teerd. Dit module is voor elk merk en type auto speciaal ontwikkeld. Niet alleen de standen „vol" en „leeg", ma ook de tussenliggende gebi den komen overeen met i werkelijke inhoud van LPG-tank. De derde vinding van Vial de eaysfill buitenvulli maakt het opschroeven v, een vul-verloopstuk overt dig. Bij het loskoppelen het vulpistool ontsnapt V| gens de fabrikant 60 proef minder gas. Omdat Genève het tref punt van de hele wereld en zeker van Europa is, koos Daihatsu deze plaats om zich eens duidelijk te presenteren. Hoewel de Daihatsu al enige jaren in Europa te koop is, blijkt men nu pas de definitieve aanval op de Europese markt te willen inzetten. Het daarbij te gebruiken wapen dient de nieuwe Charade te zijn. Het drie- cilinder één-liter model kreeg een nieuwe carros serie, die zoveel mogelijk op Europese maatstaven is gebaseerd en als revo lutionair nieuwtje een mi niatuur-dieselmotor. Het eerste nieuwtje dat we op de persconferentie te horen kregen: Daihatsu (onderdeel van de Toyota-groep) is lang niet zo'n nieuwkomer in auto- land als het leek. In feite is het één van de oudste Japanse autofabrieken, met een ge schiedenis van 76 jaar achter de rug. In elk geval schrijft de fabriek nu geschiedenis met de kleinste personenwagen dieselmotor, afgeleid van de 993 cm3 drieciliner benzine motor. Net als deze heeft het dieseltje dus een bovenliggen de nokkenas, lichtmetalen ci- linderkop en een balansas voor een soepeler motorloop. In dieselversie levert dat 27 kW-37 op, helemaal niet gek in vergelijking met de 38 kW- 52 pk van de benzinemotor. Nog veel interessanter is het koppel van maximaal 60 Nm (75,5 Nm voor de benzinemo tor), dat over bijna het hele toerengebied beschikbaar is. De mini-diesel is dus uiterst soepel en zorgt in combinatie met de vijfbak zonder meer voor levendige prestaties bij niet te hoge snelheden. De fa- Dafhatsu Charade. briek geeft een top van 120 km/h op, die bij een testrit bepaald aan de bescheiden kant bleek: onze diesel liep minstens 130 km/h, kortom zeker snel genoeg om in het Europese verkeer normaal te kunnen meekomen. De com binatie van drie cilinders en diesel zorgt daarbij wel voor een vrachtwagen-achtig mo torgeluid; wat betreft de toon althans, want het feitelijke geluidsniveau is eigenlijk he lemaal niet onaanvaardbaar. Alles bij elkaar is de diesel niet eens erg veel langzamer dan de benzine-Charade, maar wel dik 10 pet. zuiniger. Gemiddeld verbruik naar schatting: 1:18 tot 22. De dieselversie is in Japan (waar de Charade eind janua ri werd gepresenteerd) al zo'n onverwacht succes, dat enige noodgrepen nodig zullen zijn om de Europese introductie in het najaar mogelijk te maken. Met alleen een motor ben je er na tuur 11 ijk niet, dus kwam er ook een nieuwe carrosserie. Daardoor stonden de Europe se eisen model, reden waarom men ook bedacht een versie met 3,5 cm verhoogd dak te brengen. Daarbij is de nieuwe Charade ten opzichte van zijn voorganger toch al in alle richtingen gegroeid. Twee centimeter meer wielbasis, negen centimeter extra leng te, 3,5 centimeter meer hoogte en tevens grotere hoogte en spoorbreedten. Het uiterlijk is strak en aardig, maar nauwe lijks origineel te noemen; de Japanners schijnen tot een soort standaard-model beslo ten te hebben als we deze Charade naast een Nissan Mi- cra, Toyota Starlet, Nissan Cherry of Toyota Tercel zet ten, om van de Subaru Mini Jumbo maar niet te spreken. Het zorgt in elk geval wel voor een bruikbare binnen ruimte, want ook zonder ver hoogd dak passen vier niet extreem lange Europeanen in de Daihatsu. Daarbij blijft er dan ook nog zo'n 200 liter ba gageruimte over. Het ver hoogde dak was dus in feite niet nodig, men denkt het in Nederland alleen te gaan le veren in combinatie met een schuifdak. Daarnaast is er dan de keus uit drie uitrustingsni veaus en drie of vijf deuren. Wat betreft de wielophanging bleef alles bij het oude: McPhersonpoten vóór en een nogal ingewikkelde starre achteras met vijf geleide-ar- men. Dat zorgt voor een heel behoorlijk comfort en even eens behoorlijke wegligging, al voelde onze testauto recht- uit-rijdend, bij hogere snelhe den wel eens wat onstabiel aan. De remmen hebben met het rond 675 kg zware wagen tje, ook in dieselversie, weinig moeite. Europese smaak De afwerking van de Charade is al evenzeer op de Europese smaak afgestemd, al is het, niet helemaal gelukt. De stoe len zijn op zich goed, maar nog wel aan de kleine kant en voor lange bestuurders niet helemaal voldoende verstel baar. Ook is het de vraag of vinylbekleding in de goed koopste versie niet wat al te eenvoudig is. Dat alles kan echter nog veranderen, want Daihatsu had bijna iedereen van enige importantie bij de fabriek laten uitrukken. Ie dereen werd na de testrit dus uitgebreid ondervraagd en in het algemeen knopen de alom aanwezige fabrieksmensen elke kritiek goed in de oren. Dit moet immers de grote Eu ropese doorbraak van Daihat su worden en men wil het graag helemaal goed doen. Wat betreft de in het vooruit zicht gestelde prijzen zal dat waarschijnlijk geen proble men opleveren: men denkt de nieuwe Charade in Nederland te gaan aanbieden vanaf zo'n 13.500,-, met een meerprijs voor de diesel van 2.000,-. Volstrekt onofficieel is nog dat er gewerkt wordt aan een turboversie van de benzine motor voor meer sportief in gestelde klanten. Open dag Zeilvaart Enkhuizen Enkhuizen staat zondag ge heel in het teken van de tra ditionele zeilvaart. Ruim 35 schepen zoals klippers, gaffel- schoeners en tjalken, waarvan sommige ouder dan honderd jaar, zullen afgemeerd liggen in de binnen- en buitenhaven. Bezichtiging is mogelijk vanaf twaalf uur. De traditionele „open dag" krijgt ditmaal een bijzonder accent, vanwege het tienjarig bestaan van Zeil- Oude zeilschepen in de haven van Enkhuizen. Zondag bestaat de moge lijkheid er een tocht mee te maken op het IJssel- meer. vaart Enkhuizen, een samen werkingsverband van schip pers en eigenaren van tradi tionele zeilschepen. Aan de Harlingersteiger zal een aan tal schepen liggen, waarmee liefhebbers kosteloos een tocht van anderhalf uur over het IJsselmeer kunnen ma ken. Zeilvaart Enkhuizen biedt zeilliefhebbers al tien jaar de mogelijkheid in groepsver band of op individuele basis reizen van wisselende duur te maken met historische sche pen. Populaire vaargebieden zijn, behalve IJsselmeer en Waddenzee, de Scandinavi sche wateren en de kustgebie den van Zuid-Engeland. Lichtgewicht kunststof bril In krakeling-lijn voor haar en rechte lijn voor hem. Ar In K stra Het doo De zonnebrillen groeien elk jaar. In Parijs lopen mannen en vrouwen met monturen van oor tot oor. Het voorlich tingscentrum „Oog en bril" wil zover niet gaan, maar ziet toch in het sportieve genre de glazen in de zonnebril tame lijk groot en daarnaast nogal donker. De ragdunne metalen monturen zijn antraciet, me- taalgroen en rose geverfd; geel doublé komt vaak voor. Nieuw is de doublé-bril met veren van imitatie notenhout. Dankzij moderne technieken kunnen grapjes worden uitge haald, zoals glasranden met gekleurde glittertjes of deco ratielijntjes op het glas. Iets bijzonders is de transparante bril met van binnen een la: je zijde in verschillende si tiele patroontjes, zoals wit n J een rood of blauw streej JQ Ook worden transparai monturen bewerkt met op hoeken ingegoten stuk goudkleurig metaal. Al kan, ook monturen die n kunststof in patroontjes 1 '-N gedrukt. (T.F.) ui >0 Studentikoos, zo'n zonnebril

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12